/Eiden Regio Millenni Auto Marestad Rijnsburgerweg geplaagd door hoge grondwaterstand Eerstejaars' voelen zich thuis in Leiden Telefonische hulpdienst meer dan tienduizend keer gebeld Leiden Millenniumuitwisseling tussen Leiden en Oxford Een lot voor een kerstboom B en IENSDAG 29 DECEMBER 1999 13 Grens in 1996 al eens overschreden leiden connie van uffelen De SOS Telefonische Hulp dienst Leiden e.o. (THD) is dit jaar enkele honderden keren vaker gebeld dan vorig jaar. Belden in 1998 nog zo n 9.500 mensen voor een 'luisterend oor', in 1999 is de grens van tienduizend telefoontjes al overschreden. In het 27-jarige bestaan van de dienst is die grens slechts een keer eerder overschreden: in 1996. Ge woonlijk ligt het aantal gesprek ken tussen de acht- negen duizend. Directeur I. Bodt heeft geen idee waar de toename van dit jaar vandaan komt. „De proble men waarmee mensen bellen, blijven hetzelfde. Vaak gaat het om eenzaamheid, ruzies thuis, angst en somberheid." Met na me de afgelopen maand waren er meer bellers. Bodt zegt nog niet te kunnen overzien waar voor deze mensen belden, maar de verwachte kerstdrukte viel in ieder geval mee. „De kersmacht was het enige mo ment dat we het wat drukker hadden. Toen hadden we 22 bellers en dat is voor ons best veel. Normaal krijgen we op een gemiddelde dag zo'n acht of negen telefoontjes. Voor de millenniumwisseling verwacht Bodt geen extra druk te, hoewel dat moeilijk is te voorspellen. „Als we denken dat het op een gegeven mo ment heel druk wordt, gebeurt dat juist niet. En andersom", zegt Bodt. Ze benadrukt dat medewerkers van de telefoni sche hulpdienst geen hulp ver lenen, maar luisteren en naar allerlei instanties doorverwij zen. Dat zijn volgens de provincie ook de belangrijkste taken van de THD. Als enige subsidiege ver gaf de provincie dit jaar in totaal 250.000 gulden aanvul lende subsidie aan de Zuid- Hollandse telefonische hulp diensten in Leiden, Rijnmond en Dordrecht. Het geld is be doeld als extra steun tot en met 2003. De Leidse hulpdienst wil haar deel van dit geld met na me gebruiken voor het doorver wijzen naar maatschappelijke instellingen. Daartoe zijn het opbouwen van contacten en samenwerking met deze instan ties belangrijk. Ook wil Bodt met het geld de naamsbekendheid van de THD vergroten. Zowel voor bellers als mogelijke vrijwilligers. „Als we voldoende geld zouden heb ben, begon ik het liefst een campagne die gericht is op heel Zuid-Holland. Maar dat is een droom", zegt Bodt. In Leiden bestaat de hulp dienst nu uit vier betaalde me dewerkers en 75 getrainde vrij willigers, maar Bodt zegt nog zeker dertig extra vrijwilligers te kunnen gebaiiken. Op woens dagavond 12 januari houdt de THD dan ook een informatie avond in het kantoor van de Leidse Welzijnsorganisatie aan Breestraat 117. De hulpdienst geeft dan informatie over de dienst en de trainingen die vrij willigers moeten volgen om aan de slag te kunnen. Openingstijden PEUGEOT Vin der Vilk Bouminweg l. 2152 IC Leiderdorp. Tel.: 071-SII 2HO rouw beroofd van portemonnee Pen Een 54-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag in haar ining aan het Professorenpad, een zijstraat van de Franchi- mtlaan, beroofd van haar portemonnee. Rond vier uur kwa- n er twee ongeveer 12-jarige jongens bij haar aan de deur die vrouw een gelukkig nieuwjaar wensten. Vervolgens vroeg het eetal de vrouw om het nieuwjaarskaartje van een handteke- ïg te voorzien. Daarop ging de bewoonster van de gang naar huiskamer en vermoedelijk werd op dat moment haar porte- innee uit haar handtas gerold. rand in Chinees restaurant pen» Bewoners van het Vijf Meiplein moesten vannacht hun ining verlaten vanwege een brand in een Chinees-Indisch taurant waarbij sprake was van een flinke rookontwikkeling, flatwoningen, die boven het restaurant liggen, liepen geen iade op. een winkel naast het restaurant liep wèl rookschade Het restaurant zelf is gedeeltelijk uitgebrand, persoonlijke gelukken deden zich niet voor. De oorzaak van de brand is bekend. ringloopwinkel Noord verhuist )en De Kringloopwinkel in Leiden-Noord verhuist naar de atrixstraat 15. Vier jaar geleden opende de Buurtwerkmaat- ïappij in buurtcentrum De Kooi de winkel, die al snel uit weide tot een ontmoetingsplaats voor velen in de wijk. Het ngloopproject hoopt met de nieuwe winkel straks nog meer zoekers en vrijwilligers te trekken. Ter gelegenheid van de lening is er op 15 januari een feestje aan de Beatrixstraat. ïthouder J. Laurier krijgt de eer om de deur van het slot te ha- oukleumen voor gratis ondergoed >en Wie in Leiden in aanmerking wil komen voor gratis :rmisch ondergoed, moet op oudjaarsdag in zijn onderbroek straat op. De eerste vijf mensen die zich vrijdag om negen 's ochtends schaars gekleed bij sportzaak Runnerswold elden, krijgen een setje mee naar huis. Eigenaar Peter Veld- ijsen van de sportzaak aan de Burgsteeg adverteert met zijn vallende actie. Die is niet onopgemerkt gebleven. „Ikheb al el reacties gehad op mijn advertenties. Het leeft wel." Ther- sch ondergoed 'houdt je warm en droog bij het sporten', legt [dhuijsen uit. Het hemd heeft lange mouwen, de broek lange pen. Bij buitensporters die in de wintermaanden hun condi- op peil houden, is de isolerende onderkleding vooral popu- r. Veldhuijsen heeft geen idee hoeveel mensen aanstaande jdag ingaan op zijn uitnodiging. Bij een soortgelijke actie bij buitensportzaak in Woerden onlangs zetten mensen de ond tevoren al hun tent op voor de deuren van de winkel. Burgerzaken en Belastingen eind van het jaar gesloten! De afdeling Burgerzaken van de gemeente Leiden is donderdagavond 30 december en vrijdag 31 december de gehele dag gesloten. De afdelingen Belastingen van de gemeente is gesloten op vrijdag 31 december. Bestuursdienst Bewoners van de Rijnsburgerweg zijn boos op de ge meente Leiden. De stand van het grondwater is onge woon hoog sinds de hoofdleiding van de riolering voor hun deur is vervangen. Honderden liters water pompen ze dagelijks weg. De gemeente neemt hun klacht niet se rieus, vinden ze. Een van hen kreeg door de telefoon te horen dat Nederland nu eenmaal daalt en het waterpeil stijgt. Een woordvoerster van de gemeente laat echter weten dat er wel degelijk begrip is voor de overlast. Toch is eerst onderzoek nodig naar de oorzaak van het pro bleem. En dat kost zeker nog twee weken. De monumentale huizen aan het stukje Rijnburgerweg tussen de Boerhaavelaan en de Ma- riënpoelstraat staan er vanaf begin deze eeuw. Bij de bewo ners is niets bekend over een extreem hoge waterstand in het verleden. Sommigen wonen al tientallen jaren in dit karakte ristieke Leidse buurtje. Natuur lijk, er blijft wel eens wat water staan. Het natste deel van de stad, nietwaar? Maar de proble men die zich de afgelopen maanden voordoen, hebben ze nog nooit meegemaakt. Ge staag stromen de kelders vol. Dweilen schiet te kort, alleen pompen helpt. Het echtpaar Kamps op nummer 25 liet vorige week een halve meter schelpen in de kruipruimte onder het huis spuiten. De schimmel stond in middels in de kasten op de be nedenverdieping, de rot dreigt in vloerbalken te trekken en de woonkamer begon muf te rui ken. Die stank is nu weg, maar wie een hand onder het luik in de kamer steekt, graait tussen de schelpen in de nattigheid. Een halve meter lager, in de kelder, sijpelt het water langs de verwarmingsbuis naar bin nen. Het gat in de muur slijpt steeds verder uit. In de tuin staan plassen rond de struiken en sopt het gazon onder de voeten. Bewoner R. Meyer van num mer 17 heeft een brief aan de gemeenteraad klaar liggen. Met de kerstdagen stond hij 's nachts op om de provisorische pomp in zijn kelder te hante ren. „Ik vind het niet zo erg dat er een probleem ontstaat, maar we zitten hier al anderhalf jaar in de troep omdat de werk zaamheden aan de weg zo lang duren. Deze zomer is een nieu we rioleringsbuis gelegd en sindsdien hebben we proble men. Het water kan gewoon niet weg." De gemeente kent het pro bleem, zo verzekert de woord voerster, maar nog niet de oor zaak. „Het zou kunnen dat het grondwater voorheen wegliep via gaten in de oude riolering. Of misschien is er ergens een lek in de waterleiding. Het is heel vervelend voor die men sen, dat begrijpen wij ook wel. Maar we kunnen pas wat doen als we weten wat er aan de hand is. Daarom hebben we twee extra peilbuizen geplaatst, die elke week worden gecontro leerd. Het grondwater mag maximaal zeventig centimeter onder de stoep staan. Nu staat het veel hoger, maar we weten nog niet of dat zo blijft. We be kijken tot half januari of de overlast structureel is. Als dat zo is, bedenken we samen met de bewoners een oplosing. Voorlopig is zelf wegpompen het enige dat ze kunnen doen." leioen eric-jan berendsen Bomen voor de jaarlijkse kerstboomverbranding kun nen vanaf morgen worden in geleverd. Iedere kerstboom is goed voor een lot waarmee een walkman, gameboy, skates en diverse spelen kun nen worden gewonnen. De hoofdprijs is een mountain bike. De verbranding begint donderdag 6 januari om 19.00 uur op het terrein van de Groenoordhallen. De bomen kunnen worden ingeleverd tot en met woens dag 5 januari, met uitzonde ring van 1 en 2 januari, van 8.30 tot 16.00 uur. Donderdag 6 januari kan dat nog van 8.30 tot 13.00 uur. Voor het inne men van de bomen is een groot aantal depots open. In stadsdeel Midden zijn dat de Oude Herengracht, Milieu en Beheer aan de Admiraal Banc- kertweg en het parkeerterrein op de Garenmarkt. In Noord is de kinderboerderij in de Merenwijk open alsmede speeltuinvereniging Ooster kwartier aan de Ambonstraat en staat er een container in de Vogelwijk op de hoek van de Leeuwerikstraat en de Lijster straat. De speeltuinen Westerkwar tier aan de Ten Katestraat, Zui derkwartier aan de Anjerlier- straat en Zuidwest aan de Ber- lagestraat zijn eveneens omge toverd tot tijdelijke inlever- plaats. Dat geldt in stadsdeel Zuid eveneens voor buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizer- laan en het sportterein aan de Van Vollenhovenkade. In stadsdeel West kunnen bewo ners hun bomen kwijt bij boer derij de Slaagh aan de Lage Morsweg en het Stevenspark. Van maandag 3 tot en met woensdag 5 januari van 8.30 tot 16.00 uur en op donderdag 6 januari van 8.30 tot 13.00 uur kunnen er ook nog bomen worden ingeleverd bij buurt huis Matilo aan de Zaanstraat, buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan en speeltuinvereni ging Rondom de Maredijk aan de Maredijk. Vanaf 13.00 uur op 6 januari kunnen de laatste kerstbomen worden ingeleverd op het terrein van de Groenoordhallen. zonder ontbijt. Eventueel kan er ook onderdak worden gere geld bij particulieren. Er zijn al plannen om het Leids Eurokoor van 140 man in Oxford te laten optreden." In Oxford worden dezelfde activiteiten ontplooid om inwo ners warm te maken Leiden te bezoeken. Engelsen die Leiden aandoen, kunnen zich melden in het stadhuis of bij Leiden Promotie VW en ontvangen voor vijf gulden een boekje met kortingsbonnen met daarin aanbiedingen van winkels, mu sea. een rondvaartbedrijf en in stellingen. Op zaterdag 25 maart is er een delegatie van Leiden in Ox ford om de oprichtingsdatum van de Engelse zusterorganisa tie te vieren. De Engelsen op hun beun komen rond 4 en 5 mei naar Leiden om deel te ne men aan de dodenherdenking en de festiviteiten rond bevrij dingsdag. In de Hooglandse Kerk wordt in die periode een tentoonstelling ingericht over de Tweede Wereldoorlog. Cen traal daarin staat een groot aan tal foto's uit Oxford in oorlogs tijd. an het begin van het vorige collegejaar streken zo'n vierduizend eerstejaars in .eiden neer. Onder hen de r eerstejaars die het Leidsch lagblad nu al ruim een jaar ligt. Stefanie Kooiman (19), ouke Knol (19), Mischa van luis (20) en Marijke Wijers 1) stonden voor het eerst op gen benen en moesten alle problemen zelf oplossen, rwijl ze vroeger nog op hun ders konden terugvallen. Na anderhalf jaar de Leidse tudiebeslommeringen van et viertal te hebben gevolgd maken we de balans op. ndaag een laatste terugblik: De is het studentenleven in het Leiden bevallen? chologiestudente Stefanie oiman voelt zich inmiddels tstikke thuis in Leiden. Haar ste jaar op eigen benen be- mpelt ze als 'meegevallen'; had nooit verwacht dat ik i zo snel zou kunnen aanpas- I, zo alleen op kamers. Ik be- el, ik kende niemand. Je iet overal aan denken, veel er plannen. In het begin am het nog wel eens voor ik 's avonds thuiskwam en emaal niets in huis had. En 1 had je ook nog eens bijna in geld! Dat is even slikken, dan moet je toch even rustig doen. Nee, nee een bij- antje is niet de oplossing. Al t geld dat ik dan zou verdie- 1 zou ik net zo snel weer op- iken. Dus dat schiet niet op. jn ouders springen trouwens regeld bij." [)ok Bouke Knol is allang ge- nd. „Maar ik was bij mijn ders al erg vrij in mijn doen laten. Het op kamers wonen s dus een logisch vervolg. Ik lest wel oppassen met mijn taven. Als je ziet wat je aan legegeld betaalt, moet je wel i bijbaantje nemen. Studiefi- iciering alleen voldoet niet." Bouke is geen lid geworden In een studentenvereniging, i P p# Duizend inwoners van Oxford - L komen het nieuwe jaar voor Sm', JT sj ?{3£kk2f( met hetzelfde doel naar Oxford. Dat mMHT I ting Stedenband Leiden-Oxford jf- H i en"aar Engelse zusterorganisa- V* I |^Hgr tie Oxford-Leiden Link. De uit- I het nieuwe millennium. t tan duizend I eidi I bewegen de oversteek naai En- »V lyv geland te maken, is het bestuur M^BV. 4* 'J van Stichting Stedenband Lei- den-Oxford een grote campag- L' J ne begonnen om Leidenaars warm te maken voor één van de drie busreizen die op pro- 8ramma staan. De staan gepland voor B I ont*er van Nederlandssprekende Oxford- gangers. „Mensen of groepen die naar I Oxford willen, kunnen wij op weg helpen", zegt Wim van der I Pluijm van de stichting. „Er is R. Meyer, bewoner van de Rijnsburgerweg: „Deze zomer is een nieuwe rioleringsbuis gelegd en sindsdien hebben we problemen. Het water kan een aar>bieding van 39j gulden niet weg." foto hielco kuipers Per. per?oon voor aagen' inclusief reis en hotel maar zoals Mischa (Catena) en Stefa nie (Quintus). maar heeft nooit het gevoel gehad dat hij daar door minder contacten legde of gezelligheid moest missen. „Bovendien. Het leven in de Pelikaanhof is een vereniging op zich", aldus de hbo'er fysio therapie. Mischa van Sluis moest het afgelopen jaar wat meer hob bels nemen dan zijn twee colle gastudenten. Mischa begon vol goede moed, haakte voor febru ari af en heeft inmiddels zijn Ja panse studie weer opgepakt. Zijn wegen tijdens de studielo- ze periode voerden ondermeer langs de set van de pas uitge brachte misdaadfilm 'Do not Disturb' - van regisseur Dick Maas - en langs de vreemdelin genpolitie. En passant verhuis de Mischa van Den Haag naar een Catenahuis in Oegstgeest. „Eigenlijk had ik in het begin helemaal niet zo'n zin in stude ren", vertelt Mischa. „Dat uit zich natuurlijk in je prestaties. Dus dat verhaal is dan gauw over. Maar qua geld zit het wel lekker als je werkt natuurlijk." Vergeleken met vorig jaar is zijn zelfvertrouwen over een goede afloop groot. „Nu ben ik wel klaar voor mijn studie. Ik zit veel lekkerder in mijn vel. Dat uit zich bijvoorbeeld ook in de relatie met mijn ouders. Die is echt stukken verbeterd sinds ik op mezelf woon." Ondervond Mischa wat hob bels op zijn weg. zeg dan maar gerust dat Marijke Wijers tegen een muur is opgelopen. Ze stu deerde pedagogiek aan de uni versiteit, maar haakte als eer stejaars al vrij snel af wegens een chronisch tekort aan moti vatie en studiepunten. Marijke heeft zich inmiddels op haar werk in de bejaardenzorg ge stort en woont samen met haar vriend in Hillegom. Met het studeren heeft ze het wel ge had, laat ze weten. .Alhoewel, ik volg nu wel weer een cursus voor mijn werk." Over de studie op zich zijn de studenten het eens: Met min der dan veertig uur per week kunnen goede resultaten wor den gehaald. Over de tijd na het studentenleven hebben de drie studenten zich nog niet echt bezig gehouden, al schrijven ze Bouke de meeste arbeidskan sen toe. „Met de studie fysio therapie staat Bouke het dichtst bij de arbeidsmarkt. Zijn studie is veel meer op de praktijk ge richt, met al dat stagelopen, dan dat van Mischa en mij", zegt Stefanie." Maar Mischa zal binnenkort Mischa van Sluis, Stefanie Kooiman en Bouke Knol. foto henk bouwman veel praktijkervaring gaan op doen in een themapark in Ja pan. „Dat park vat ongeveer sa men hoe de gemiddelde Japan ner denkt dat Nederland er uit ziet", vertelt Mischa. Hij denkt in de toekomst vooral als tolk aan de slag te kunnen gaan. Stefanie vermoedt dat ze zich vooral in creativiteit zal moeten onderscheiden wil ze een kans maken op een baan: „Maar eer lijk gezegd staat dat werken nog veel te ver van me af. Ik zit pas in mijn tweede studiejaar en ik heb nog lekker weinig verplich tingen. Dat bevalt me best." Bouke knikt: „Ik beschouw het studentenleven dan wel als de laatste fase van mijn jeugd, maar dat betekent ook dat ik als student nog veel te genieten heb." leiden pieter van schie

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13