Het licht gaat langzaam uit Lanser leven zonder prikkels In Natura Als detective achter dieren aan Röntgensatelliet op jacht naar kosmische vampiers Straling in piramiden Nieuw hard metaal WOENSDAG 29 DECEMBER 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023- Het is met dieren net zo gesteld als met bekende Neder landers: we zien ze alleen op de televisie. Zoals we Hennie Huisman of Linda de Mol zelden in het wild tegenkomen, zo krijgen we ook vrijwel nooit een vos of een hermelijn te zien. In tv-shows en natuurdocumentaires kunnen we hen echter avond na avond bewonderen. Ie zou haast denken dat ook vossen en hermelijnen bij de televisie werken. In de vrije natuur schitteren ze in elk geval door afwezigheid. Zijn er inderdaad geen dieren meer in bos en veld? Na tuurlijk wel! Maar we komen ze simpelweg niet tegen, om dat vele van hen alleen 's nachts op de been zijn en omdat ze allemaal bovendien bijzonder schuw zijn. Nadert er een mens, dan maken ze zich ogenblikkelijk uit de voeten. Ze gedragen zich alsof ze iets op hun kerfstok hebben en de enige manier om achter hun doen en laten te komen is hen op te sporen zoals dat gebeurt met echte boeven. We moeten te werk gaan op de wijze van de boevenvangers die we op de televisie zien. We moeten sporen zien te vin den om aan de hand daarvan de zaak te reconstrueren en de persoon in kwestie te identificeren. Voor ons is spoorzoeken een leuke en interessante tijdbe steding, maar voor natuurvolken, die van de jacht leven, is het van levensbelang. Zij moeten grote kennis hebben van diersporen om te weten welke de moeite waard zijn om te volgen en welke dus leiden naar een dier dat met succes bejaagd kan worden. Willen wij te weten komen welke dieren 's nachts rond ons huis scharrelen of wat er zich aan dierenleven afspeelt in het bos of in het veld, dan zul len wij ons iets van deze kennis moeten eigen maken. Gaan we ons toeleggen op het vinden en determineren van diersporen. dan zullen we verbaasd staan hoeveel zij over het leven en gedrag van dieren te vertellen hebben. Een goede diersporengids is hierbij natuurlijk onontbeer lijk. Diersporen zijn overal waar dieren leven. Dieren - mensen ook trouwens - verraden hun aanwezigheid immers door de sporen die ze achterlaten. Dat kunnen pootafdrukken zijn, uitwerpselen, prooiresten. holen, nesten, wissels of vraat- en knaagsporen. Vooral een ochtendwandeling in de sneeuw kan een schat aan gegevens opleveren. De pootafdrukken die 'prenten' worden genoemd, zijn dan scherp en duidelijk, zodat ze voldoende informatie geven om met behulp van een gidsje vast te stellen door welk dier ze zijn achtergelaten. Keutels kunnen we altijd en overal vinden en zonder veel moeite valt te achterhalen van welk beest ze afkomstig zijn. Prooiresten is een moeilijker verhaal. Welk dier er gedood is, is meestal meteen duidelijk, maar wie de dader is laat zich niet zo gemakkelijk raden. Wel kan vlug worden vast gesteld of het om een roofvogel of een roofdier gaat. Vin den we bijvoorbeeld een gedeeltelijk opgegeten duif, waarvan de rondom verspreid liggende veren gave punten hebben, dan is een roofvogel de dader. Roofvogels trekken de grote veren namelijk stuk voor stuk uit hun prooi. Roofdieren gaan veel wilder te werk en happen er gewoon op los om snel bij de ingewanden te komen. Wanneer zij klaar zijn met hun werk liggen er overal veren met afgebe ten punten. Als van een prooi de ogen zijn verdwenen, dan hebben zich er kraaien of meeuwen mee beziggehou den. Zowel bij een gevonden kadaver als bij een prooi die door henzelf wordt overmeesterd, pikken ze eerst de ogen uit. Dit is even kenmerkend voor meeuwen en kraaien als het kenmerkend is voor uilen dat er helmaal geen prooi resten te vinden zijn. Uilen slikken hun slachtoffers in hun geheel in om pas la ter de onverteerbare resten uit te spuwen als grijze braak- ballen. die vol zitten met botjes, tanden, nagels, snavels en dekschilden van kevers. In de sneeuw is echter heel goed te zien waar een uil bijvoorbeeld een muis heeft gevan gen. We zien het spoor van de muis zigzaggend voortgaan tot het abrupt stopt bij een ondiep, slordig kuiltje in de sneeuw met aan weerskanten een waaiervormige afdruk. Hier is de muis door een uil gegrepen, waarbij de vogel met zijn vleugels in de sneeuw sloeg. Dikwijls echter zul len muizen aan uilen proberen te ontkomen door onder de sneeuw te lopen. Het tunneltje heeft dan de sneeuw iets opgeduwd, zodat er een lange, kronkelende lijn in het wit te zien is. Ook indien er geen sneeuw is, maken mui zen graag van deze techniek gebruik. Veldmuizen bewe gen zich het liefst altijd door tunneltjes in het gras opdat ze voortdurend in de dekking lopen. Wilt u weten met welke dieren u uw tuin deelt, dan moet u eens een plekje bestooien met fijn zand. dat u mooi glad maakt, 's Morgens leest u dan de pootafdrukjes van het bezoek. Nog veel meer informatie krijgt u wanneer u een stuk papier of karton zwart maakt door er roet van bij voorbeeld een kaarsenvlam op te laten neerstrijken. U legt het papier daarna in de tuin bij een stukje vlees of kaas. De afdrukken die een dier op zo'n vel papier achterlaat zijn uitermate scherp. Zelfs de nagels van muizen kunt u zien en de plekken waar hun snorharen de ondergrond hebben geraakt. THEO SCHILD KAMP Hpt urnrmnip f plpoanc hpt ppii opnptisrhp afwiiHn Voor iedere Nederlander bran den er, vertaald in licht, dag in dag uit honderd lampen van zestig watt. Of in de taal van het nutsbedrijf: zes kilowatt. We hebben er geen idee van. Hoe ven ons er ook niet druk over te maken. Stroom komt uit een schakelaar, de cv slaat vanzelf aan als de thermostaat het te koud krijgt en die paar dubbel tjes van de afgelopen maanden meer voor de benzine betalen we ook nog wel. Aardgas en olie, een vanzelfsprekendheid. Nog wel. Maar ooit komt er een eind aan gas en olie. Nog een jaar of dertig, als we zo doorgaan, en ons aardgas is op. Sinds 1947 boort de Nederland se Aardolie Maatschappij in As sen zich suf om olie en gas te vinden, maar wat er nu nog valt te ontdekken is bekend. De Nam, een van de grotere werk gevers in Noord-Nederland is al over zijn hoogtepunt heen. Het bedrijf telt nog zo'n 2500 mede werkers en dat aantal neemt de komende jaren geleidelijk af. „Dat verloop was al bij de op richting bekendzegt woord voerder Frank Duut. De Nam duikt niet zoals Shell, een van de aandeelhouders, het alterna tieve oircuit in. Shell is al druk doende met zonne-energie. De Nam sterft langzaam uit. Elders in de wereld, Rusland bijvoorbeeld, is nog voor vele decennia gas voorradig. Dan moeten we dus gas gaan inko pen, maar dat doen we nu ook al op forse schaal. En toch, als het echt is afgelo pen wat moeten we dan? Het is een vraag waar niemand het al lesomvattende antwoord op heeft. We zijn nauwelijks in staat in de toekomst te kijken. Wij kunnen ons hooguit een verdere ontwikkeling van be staande kennis voorstellen, maar daarna houdt het erg gauw op. Vijftien jaar geleden bijvoorbeeld had geen mens enig idee van de huidige mo biele telefoon. In de jaren '50 was kernenergie de toekomst. Treinen zouden op kernenergie rijden, vliegtuigen werden door een kernreactor aangedreven. En ga zo maar door. Jules Verne beschreef al raketten en onder zeeërs. Maar wel van gietijzer. En met klinknagels. Dat was de stand van de techniek van dat moment", zo geeft hoogleraar prof.dr. A.J.M. Schoot Uiter- kamp van de Rijksuniversiteit Groningen aan. Schoot Uiter- kamp is verbonden aan het In de buurt van een huilend windmolenpark van een paar vierkante kilometer is het niet aange naam toeven. foto hans van weel Centrum voor Energie en Mi lieukunde IVEM. Dat is een club die zich het hoofd breekt over onze toekomstige energie voorziening en haar effecten op het milieu. De professor weet het ook niet. „Er zijn geen sim pele antwoorden op simpele vragen." Zijn centrum heeft wel het een en ander op een rijtje gezet. Houden we nog even de eerder aangehaalde honderd gloeilampen vast, samen goed voor zes kilowatt. Als we voor honderd procent zouden om schakelen naar alternatieven als windenergie, zonne-energie, getijde-energie, waterkracht, aardwarmte of biomassa dan zouden we het moeten zien te rooien met een kwart van die lampen. Dus ongeveer ander halve kilowatt per persoon. Met die aantekening dat het IVEM het dan wel heeft over een gelijke, eerlijke energiever deling over de hele wereld, wat nu bepaald niet het geval is. Daarbij rekenen de onderzoe kers met 12 miljard mensen, het dubbele van de huidige we reldbevolking. Ook is daarbij uitgegaan van een redelijke leefbaarheid van deze planeet. Want vergis je niet, zegt Schoot Uiterkamp, duurzame energie is zeker niet hetzelfde als mi lieuvriendelijke energie. In de buurt van een huilend windmolenpark van een paar vierkante kilometer is het niet aangenaam toeven. En voor de productie van zonnecellen is erg veel energie nodig. Argu menten die nadrukkelijk pleiten tegen kerncentrales, vindt de hoogleraar. „Ik zie de komende eeuw kerncentrales de energie voorziening niet op grote schaal overnemen. Ook de zo genaamd schone kernfusie niet." Maar goed, als er geen wonde ren gebeuren, moeten toekom stige generaties het dus doen met die 1,5 kilowatt. Kan dat? Schoot Uiterkamp kijkt beden kelijk. Wellicht. Er moet nog enorm veel winst te halen zijn uit efficiënter werkende appa ratuur. Spul dat veel zuiniger is dan nu. Maar of we het daar mee redden? Het is nog niet echt nodig geweest om met zijn allen fundamenteel anders met energie om te gaan. Maar het verleden stemt niet hoopvol. Schoot Uiterkamp: „Neem de televisie. Die is nu veel zuiniger dan die allereerste toestellen uit de jaren '50. Alleen, toen zaten er tien man in één verwarmde kamer naar te kijken. Nu zitten die tien man allemaal naar hun eigen tv te kijken in hun eigen verwarmde kamer. Per saldo is het energiegebruik dus hele maal niet gedaald, maar juist enorm gestegen." Een modern, flink geïsoleerd huis scheelt een hoop gas in vergelijking met oudere bouwsels, maar als je omdat je het lekker warm kunt stoken in een dun hemdje gaat rondlopen, schiet je er nog niets mee op. „Dat is het grote probleem: de aandacht voor de onderlinge samenhang van nieuwe ontwikkelingen ont breekt. Zo zijn de motoren van huidige auto's zuiniger dan die van tien jaar geleden. Toch is die auto niet zuiniger gewor den. En waarom? Hij is in die tien jaar grofweg 100 kilo zwaarder geworden. Er zitten veel meer snufjes in. Er wordt een nieuwe techniek ontwik keld en dus wordt die ook toe gepast. Airconditioning is be taalbaar geworden in een mo dale auto. En dus zit hij er in. Maar dat ding kost wel extra brandstof." Of neem de stedenbouw: we bouwen enorme nieuwe wijken in een weiland en vervolgens worden er noodgedwongen in drukwekkende hoeveelheden woon-werkkilometers afgelegd en stappen de bewoners mas saal in het vliegtuig om een paar weken een prettiger leef omgeving te vinden. Vreet energie. Het zou wellicht an ders kunnen. „Ik denk", zegt Schoot Uiter kamp, „dat we de komende eeuw een geleidelijke omscha keling gaan zien naar duurzame energiebronnen, maar of we het uiteindelijk redden? Ik hoop het natuurlijk wel, maar ik weet het niet. Ik kan geen koffiedik kijken. Deskundigen zijn ook maar mensen." WILLEM VAN HAMERSVELT Hij is met zijn gewicht van bijna vier ton, een lengte van tien meter en spanwijdte van zes tien meter de grootste satelliet die ooit door het Europese ruimtevaartconsortium ESA werd gemaakt. Deze Röntgen Multi Mirror, kortweg XMM, is een paar weken geleden door het krachtigste werkpaard van de ESA, de Ariane-V-raket, van af de lanceerbasis Kourou in Frans-Guyana in een wijde baan om de aarde gebracht - zo veel mogelijk buiten dé aardse stralingsgordels. De XMM gaat op zoek naar bronnen van röntgenstraling in het heelal; op jacht naar kosmi sche vampiers. Hij is niet alleen de grootste satelliet ooit door Europa gebouwd en gelan ceerd. hij steekt op het gebied van röntgenregistraties ook met kop en schouders uit boven de allerbeste röntgensatellieten die tot dusverre in een baan om de aarde werden gebracht. Hij moet in het röntgengebied echt gericht gaan kijken en (röntgen)beelden ontwerpen net zoals een optische tele scoop met zichtbaar licht doet. Maar de spiegels van de XMM lijken in de verste verte niet op die van een gewone telescoop. Er wordt geen glas maar metaal gebruikt. De energierijke rönt genstraling gaat daar niet door heen (zoals licht door glas) maar scheert er onder een heel kleine hoek langs. Hiermee kan men röntgenlicht töch een klein beetje afbuigen. Dat is de reden dat de XMM zo lang is. De spiegels van de drie rönt- gentelescopen die de XMM Een van de drie speciale röntgenspiegels. foto CPD/esa heeft, bestaan elk uit 58 con centrisch gelegen, dunne me taal pij pen. Elk van deze spie gels is tot minder dan 0,001 millimeter van de vereiste vorm gepolijst en gecoat met een dun metaallaagje van nikkel en goud. Het totale spiegelende oppervlak van de drie röntgen spiegels is even groot als dat van een tennisbaan. Deze telescopen ontwerpen niet alleen een beeld van een röntgenobject, ze kunnen het röntgenlicht ook in de bestand delen uiteenrafelen tot een (röntgen)spectrum. Bij zicht baar licht kan men zo'n spec trum ontwerpen met bijvoor beeld een glasprisma. De na- tuur zelf gebruikt daar bij laag staande zon soms regendrup pels voor en het zo gevormde spectrum kennen we als een re genboog. De kleuren daarin zijn simpelweg een gevolg van de verschillen in golflengten van de kleuren waar wit licht in feite uit bestaat: rood licht heeft de grootste golflengte, blauw tot violet de kleinste. Röntgenstraling is ook opge bouwd uit vele golflengten en in het brandpunt van de XMM- spiegels worden speciaal ge construeerde tralies gebruikt om die kleuren van elkaar te scheiden. Spectra herbergen als het ware de vingerafdrukken (bekend als emissie- of absorp- tielijnen) van elementen en ver bindingen waar een bepaald object uit bestaat. De verdeling en intensiteit van die patronen verraden bovendien welke om standigheden daar heersen. Bij voorbeeld hoe heet het er is en hoe groot de zwaartekracht. In of bij objecten waar röntgen straling vandaan komt, heersen doorgaans extreme omstandig heden. Daar heersen vaak krachten die knagen aan onze natuurkundewetten. De fysici onder de astronomen likke baarden al jaren bij het woord röntgenbron. Maar ze moeten het tot dusverre doen met regi straties en niet met echt zien. Alsof je blind schaak speelt. De XMM moet daar een revolu tionaire omwenteling in te weegbrengen. Hij moet (een) antwoord geven op de vraag hoe sterren, zelfs hele melkweg stelsels, vorm kregen en krijgen en hoe superzware, kleine ster retjes als componenten in een dubbelstersysteem (waar twee sterlichamen om één gemeen schappelijk zwaartepunt draai en) hun doorgaans (veel) grote re metgezellen leegzuigen. In deze kosmische vampiers schuilt misschien een stukje van de sleutel die toegang ver schaft tot het mysterie van tijd en materie. Van dat vrijwel on ontgonnen terrein moet de XMM nu beelden naar de aarde zenden. Een blik op de kosmos met röntgen-ogen zou wel eens heel verhelderend kunnen zijn. BEN APELDOORN Het wormpje C.elegans, het eerste dier dat genetisch vol ledig bekend is, leeft twee maal zo lang als een bepaald gen wordt uitgeschakeld. Dat is al langer bekend, maar nu hebben Amerikaanse onder zoekers aangetoond dat de levensverwachting niet al leen genetisch is bepaald, maar ook samenhangt met prikkels uit de leefomgeving. Als de bodemaaltjes geen signalen ontvangen, kan dit hun korte leven verdubbe len. De worm wordt normaal niet ouder dan dertig dagen, waarin het dier continu be zig is met eten en voortplan ting. De C.elegans ruikt en proeft zijn directe omgeving doordat gevoelige organen op zijn hoofd en staart sig nalen opvangen en doorge ven naar een eenvoudig ze nuwstelsel. De onderzoekers van de universiteit van Cali- fomië in San Francisco von den mutanten, wormen met een genetische afwijking deze sensorische zintuig moesten missen. Voor d< rest gedroegen de wormi zich precies hetzelfde. O vallend was dat deze mu te dieren twee keer zo ou werden. De wetenschapj vermoeden dat vluchtige geuren in de omgeving h dier verraden wat de dicl heid is van de populatie waarin hij vertoeft en ho veel voedsel er beschikb: is. Deze geurstoffen, die niet zijn geïdentificeerd, palen uiteindelijk de leef waarop de wormen zulle sterven. Als de dieren gei weet hebben van hun let tuatie, doordat ze geen s nalen kunnen opvangen reageert hun zenuwstels niet, waardoor ook geen monen worden afgegeve En het is vermoedelijk h< hormonensysteem dat b nen het lichaam de natui lijke levensduur regelt, a de onderzoekers. De trappenpiramide bij Sakkara. De radioactieve straling kon het gesteente dat voor de bouw van de piramiden werd gebr foto In enkele van de oudste Egyptische piramiden en begraa plaatsen rond Memphis en Sakkara is een verhoogde rad actieve straling gèmeten. Die is veroorzaakt door het radi actieve element radon. Dit zware edelgas is afkomstig uit ondergrond en uit het gesteente dat voor de bouw van dt piramiden en graven werd gebruikt. Er komt van nature nium in voor. Canadese en Egyptische stralingsdeskundi hebben in drie van de zeven onderzochte bouwwerken r< donstraling gemeten die ver boven de normale waarden Als maximale grenswaarde geldt 250 Becquerel per kubie meter. Wetenschappers van de Laurentian University in het Can dese Ontario en Van de Egyptische staatsonderneming vc nucleaire energie, hebben in de Sechemset-piramide in S kara ongeveer 5800 Becquerel gemeten. In een nabijgelef tunnelsysteem tikte de meetapparatuur 1200 Becquerel a en in Serapeum bij Memphis werd in de grafkelder van d heilige Apisstieren 800 Becquerel per kubieke meter gem y ten. Reden voor ongerustheid is er niet, zo zeggen de wet w schappers, zelfs niet voor de Egyptische gidsen die dageli soms wel acht uren in de grafruimten verblijven. Om de maximaal toegelaten dosis van 20 milliesievert, dat is de siseenheid van ioniserende straling die het menselijk li chaam per jaar mag absorberen, te overschrijden, zoudei A gidsen tweemaal zo lang in de ruimten moeten doorbren E Voor onderzoekers en toeristen betekent deze verhoogde r straling dus zeker geen gevaar. Wel hebben de Canadese kundigen de Egyptische overheid de raad gegeven een bt >1 verluchtingssysteem aan te brengen in de drie ergst bestr e de ruimten. Metaalpoeder dat in een magnetron wordt gesinterd (door verhitting aaneenkit- ten) op een temperatuur van 1000 graden, vormt binnen enkele minuten een uitzon derlijk hard stuk metaal. Rin gen, tandwielen, buizen en plaatjes die op deze manier uit metaalpoeder worden vervaardigd, blijken veel har der en meer schok- en kras- bestendiger te zijn dan de zelfde werkstukken die al leen door gewone verhitting worden bekomen. Boven dien geleidt het uit poeder ontstane metaal ook veel be ter een elektrische stroom. Dat hebben Amerikaanse wetenschappers van de Pennsylvania State Universi ty ontdekt. Volgens hun verhaal in het wetenschappelijk tijdschrift 'Nature' toonde onderzoek met de elektronenmicro scoop aan, dat het metaal uit de magnetron is samenge steld uit uiterst fijne korrel tjes. Daardoor is het minder poreus en sterker belastb e dan normaal, ruw korreli metaal. Een traditioneel produceerd metaal reflet teert grotendeels de mag i tronstraling, terwijl meta poeder de straling volled a absorbeert. Dit absorptie il proces geeft het magneti metaal zijn uitzonderlijkt mechanische en elektristf eigenschappen. Hoe dit ces chemisch in elkaar st d konden de wetenschapp i' nog niet volledig verklare Het magnetronprocédé i d zeer eenvoudig en goed- koop. De onderzoekers v l wachten dan ook dat pro centen en gebruikers van kleine metalen werkstuk! en voorwerpen die aan e zware belasting onderhe zijn en dus zeer slijtvast J moeten zijn, belangstelli voor deze nieuwe metho zullen tonen. Zij denken p der meer aan werktuigen machinebouw en onderc n len voor auto's en viiegtt gen. HEINZ Cryptogram Horizontaal: 1 Het is leuk geweest in de badkamer (6); 4 Volkswoning van een vorsteli|k geslacht (8). 6 Bevlieging voor een bol (4); 8 Pas maar op als dit dier los is! (4); 9 Dieren die liever liggen? (9) Verticaal: 1 Boenmiddel van vroeger (3); 2 Die taal kan giftig zijn (5); 3 Men houdt het voor een aantal roeiers (4), 5 Flexibele maat van het gerecht (6), 6 Aanloop tot een doorzichtige sprong (4); 7 Godin die daar bestaat (4); 8 Deels een kledingstuk van de tweede garnituur (4) Oplossing van dinsdag: knap-knaap-Dakpan erts-stere-Eerste raad-aarde-Madera rood-rodeo-Oeroud race-erica-Cahier gard-drang-Ragdun lang-angel-Aanleg tent-tante-Talent stee-setje-Ietsje eeuw-geeuw-Eeuwig Gevraagd woord: DEMOCRATIE &0£0 //xr ZAL JULL/£ l'£&/VAAL £A/ OATMAH- WET/E HEETTE El/P pp PEU/TE/P.' El/AU Ti'l \£EHKLK-)Fu/n Ï/E*&e WE

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10