loeren gooien het roer om: herten in plaats van melk Werknemers staan aan zijlijn bij reorganisaties Internet toverwoord op beursvloer Damrak Economie 'alm richt zich op snoephypotheek' 146 h 104 vh JAC 24 DECEMBER 1999 SIMONE VAN DRIEL-GPD regeert. In de stal klinkt alleen af en toe het getrappel van tientallen en als er vreemden in de buurt komen en de uiterste hoek wordt opge- De geur houdt het midden tussen paardenstal en apenhuis. Natte en, slanke poten, aaibaarheidsfactor tien. Edelherten hebben de plaats lomen van koeien in het bedrijf van Jeannette en Hartrijk Wiggelink- en in het Gelderse Rhenoy. Met melkproductie als middel van bestaan tafgelopen. Pal achter de stal bevindt zich nu de winkel van hertenhan- n fokkerij 'Hart van Nederland'. Biefstukken, rugfilets en zelfs kroketten ïerten liggen er in een helverlichte vitrine, het werk van twee slagers die itzendbureaus in dienst zijn. 'dat we heel graag boeren wilden blijven', zegt ze. „In de konijnenslacht wilden we niet, want de intensiviteit van die sector stond ons niet zo aan. Het zijn erg ziektege- voelige dieren. Om de haverklap weer een mailing van de dierenarts dat er een ziekte in het veld is geconstateerd. Als we zouden omschakelen, dan naar dieren die niet zo snel ziek zijn en die je buiten kunt hou den." Herten kwamen in beeld toen het tweetal erachter kwam dat vrijwel al het in Neder land verkrijgbare gefokte hertenvlees wordt geïmporteerd uit Nieuw-Zeeland en Au stralië. „Waarom zou je hier geen herten kunnen fokken, vroegen we ons af. De om standigheden leken ons in Nederland goed." Volgens Wiggelinkhuijsen worden in Australië herten veelal gefokt voor de ge weien, die al worden afgezaagd als zij nog leven. „De geweien worden gebruikt voor medicijnproductie. Het vlees is een bijpro duct, ja. Een walgelijke sector." Om meer over herten en de fok te weten te komen, liepen ze stages bij fokkerijen in België en Engeland. „Leren hoe je een goed hert kunt herkennen, weten wanneer ze ziek zijn, hoe je ermee om moet gaan. Al kan er heel veel met een hert, je moet de natuurlijke leefwijze zo veel mogelijk vol gen", doceert Jeannette Wiggelinkhuijsen. .Alleen natuurlijk voer geven. Ze krijgen kuilgras, maïs, appels, kastanjes, hooi, bes sen. Het zijn echte scharrelaars, dus moe ten wij ervoor zorgen dat ze dat kunnen. En nog een beetje extra geven, omdat ze im mers niet verder kunnen dan de afraste ring." In de weilanden liggen blokken hout en verder dienen sloot en modder als ver tier. „De herten zelf geven niet zo veel werk. Alles gaat eigenlijk vanzelf. Wel moet je sommige zaken echt plannen. Als bij voorbeeld een.koppel (veertig herten, red.) de stal in moet om te worden ontwormd, moet je een week van tevoren al het hek van het weiland openzetten. Dan kunnen ze alvast grazen op het pad naar de stal en zijn ze aan die route gewend. Doe je dat niet en moet je ze opjagen en mislukt het, dan krijg je ze de eerste twee, drie weken niet meer naar binnen." De omschakeling vergde 'niet al te veel' aanpassingen in het bedrijf, Om het wei land werden twee meter hoge omheinin gen gezet, de stal werd verbouwd, achter de voorgevel met oude staldeur bevindt zich een winkel. In 1996 arriveerden de eerste negentig edelherten in Rhenoy. „Belangrijk was en is natuurlijk de afzet", aldus Jean nette Wiggelinkhuijsen. „We hebben eerst twintig hectare land, jarenlang het n van zestig melkkoeien, grazen een driehonderd herten. Het echtpaar het roer radicaal om te gooien toen r de keus stond: melkquotum bijko- stoppen, zegt Jeannette Wiggelink- D. „Het melkbedrijf is in 1983 ge- met de bedoeling dat mijn schoon- en wij er van zouden kunnen be- Maar dat jaar werd ons quotum vast- d op de helft, 28, van het aantal koei- arop we hadden gerekend. Mijn man daarom een baan naast. Hij deed de p en afzet voor een konijnenslachterij gië. In 1986 zijn we er zelf ook nog ïen bij gaan houden. Zes jaar geleden n we het bedrijf overgenomen van ichoonouders en we zagen eigenlijk imeer problemen opduiken. We en nieuwe investeringen doen, maar at je die er dan weer eens uit hebt." ek naar alternatieven stond voorop Edelherten hebben de plaats ingenomen van koeien in het bedrijf van Jeannette en Hartrijk Wiggelinkhuijsen in het Gelderse Rhenoy. slagers zorgen voor de klassieke bief- it en haas. Daarnaast levert het hert soeppakket gehakt en vinken op. geprobeerd een ingang te krijgen bij de groothandel in Nederland. Nee, kregen we te horen, het hertenvlees dat we nu inko pen is perfect en vers, beter kan niet. Maar het is tien weken onderweg uit Australië. Wij bleven aandringen en zij werden ons spuugzat. Toen is er uiteindelijk een proe- verij georganiseerd. Wij kwamen drie keer als beste uit de bus." Omdat de prijzen die ze uiteindelijk konden krijgen nogal tegen vielen, verlegden ze de wervingsactiviteiten naar (sterren-)restaurants, cateringbedrij ven en de verkoop aan particulieren. „In middels moeten we vaak nee verkopen. We worden gevraagd om hoeveelheden die we nu nog niet kunnen leveren." Wiggelink huijsen zegt het toe te juichen als er meer hertenfokkerijen in Nederland komen. „De markt is er." Ze worden intussen bestookt met verzoeken om informatie. „Het is hier soms net Postbus 51, maar goed, je kunt el kaar beter helpen." De bokken worden geslacht als ze tussen de 18 en 24 maanden oud zijn. Elke bok is goed voor zo'n 75 kilo vlees. De te slachten herten krijgen, in bijzijn van een keurmees ter, op het bedrijf een kopschot en worden vervolgens naar een slachterij gebracht. „Het schieten gaat heel snel, binnen een paar minuten heb je er zo tien liggen. Het geeft minder stress als ze niet eerst ver voerd hoeven te worden." Het verkregen vlees komt voor verdere verwerking terug op het bedrijf. Niet alleen de klassieke bief stuk, filet en haas. „Voor de elite was de rest van het vlees voor de hond. Maar daar kun je niet van bestaan. En er is veel meer van te maken. We zijn ons eigen proefko nijn, we hebben intussen dertig, vijfender tig verschillende producten." Derhalve is er onder meer een hertensoeppakket, -gehakt en -vinken. Wiggelinkhuijsen, die voorheen nog nooit hertenvlees had gegeten, zegt nu 'bijna dagelijks' hert op het menu te heb ben staan. De Koninklijke Nederlandse Jagersvereni ging en de poeliers kondigden onlangs aan dat ze een wild-keurmerk in het leven roe pen, omdat er volgens hen gefokt wild als 'wild wild' over de toonbank gaat. Willink - huijsen haalt haar schouders erover op: „Er is een verschil tussen fok en wild, klaar. Je moet niets suggereren wat je niet bent. Aan de andere kant: een jager kan ook een oud FOTO'S CPD ROLAND DE BRUIN hert met wormen schieten. Het lijken me verkooppraatjes. Wij weten in elk geval pre cies wat een dier gegeten heeft en noe oud ze zijn. Ik denk dat wij betere kwaliteit leve ren." In een glimmende folder gaat het bedrijf prat op de levering van 'kraakvers' vlees omdat er tussen slacht en verkoop maxi maal anderhalve week tijd zit. Wiggelinkhuijsen acht het nauwelijks denk baar dat bij een blijvend stijgende vraag naar hertenvlees het fenomeen 'kist-her- ten' zijn intrede zou kunnen doen. „Zeg nooit, nooit, maar dat is denk ik met herten niet te doen. Het zijn kuddedieren. Als je er een apart zet, gaat -ie geheid kapot. Een hert kun je niet anders houden dan zo na tuurlijk mogelijk." Variant in trek bij ouderen kelijke hypotheek is afgelost en niet alleen erfgenamen te laten genieten van de nalatenschap. Ouwens:Als je een laag pensi oen hebt, is een aflossingsvrije hypotheek een uitkomst om in komensachteruitgang op te vangen. Ik waarschuw mensen wel dat ze het risico lopen dat er op termijn toch maatregelen worden genomen tegen de ren teaftrek. Dat is een politiek risi co dat je eigenlijk met elke hy potheek kunt lopen." Hij houdt het erop dat zo'n half procent van alle hypotheken (600.000 in 1998) aflossingsvrij is. Zalm vreest dat op den duur ie dereen gebruik gaat maken van de aflossingsvrije hypotheek. „Straks zijn er geen eigen hui zen meer, maar alleen nog per manent beleende huizen", zegt hij. Hoe hij de praktijken aan gaat pakken weet hij nog niet. „Ik kijk daar nog naar." Aanpakken betekent automa tisch schijnbaar onrecht. De af lossingsvrije hypotheek is geen speeltje voor de rijken, zoals andere vormen van belasting ontduiking die Zalm aanpakt. Ook mensen die er in inkomen scherp op achteruit zijn gegaan doordat zij bijvoorbeeld in de WAO terecht kwamen maken gebruik van de 'snoep'hypo- theek. Daardoor kunnen ze blij ven wonen waar ze wonen of kunnen ze het inkomen met een paar honderd gulden aan vullen. Kamerleden lijken zich op te werpen voor deze slachtoffers. PvdA-Kamerlid Bos zegt: „We zijn er niet op uit mensen met een seniorenhypotheek achter na te zitten. Het kabinet heeft voorgesteld om de aftrek van rente op spaarhypotheken af hankelijk te maken van waar voor het geld wordt gebruikt. Misschien is dat ook voor aflos singsvrije hypotheken mogelijk. Dan denk ik aan mogelijkheden om de termijn waarbinnen een lening moet worden afgelost, wil de rente aftrekbaar blijven, nader vast te stellen. Aan de an dere kant kun je ook stimuleren of belonen dat er toch wordt af gelost op zo'n hypotheek." DEN HAAG GPD ICKMANS GPD nanciële koppel Zalm en eend is alert op gaatjes in uwe wet inkomstenbe- 2001. Zodra zich een tieel gat voordoet roepen windslieden op hoge toon dichten. Nu zijn de bezit- m een zogeheten )'hypotheek aan de beurt week dachten diverse erds een nieuwe vorm scaal aftrekbare con- tieve rente te hebben ge- ïn. Rentebetalingen voor vakanties, boten, etc. maf 2001 niet meer af- lar voor de inkomstenbe- g, maar via een hypo- zonder aflossing en zoh- ndtermijn is dat te omzei- leze leenvorm is een snel- in hypotheekland. trkt eenvoudig. Bij deze heekvorm betaal je geen den af, maar alleen de over het geleende geld. dan bij de s paar hypo - is er geen eindbedrag dat li einddatum maakt dat ind schuldenvrij op eigen komt te staan. Je kunt tot inseinde rente blijven be over het leenbedrag. En ie rente zal de schatkist gewijzigd beleid 'levens- blijven meebetalen. Iheekadviseur J.W. Ou- uit Rotterdam spreekt n krediethypotheek tbepaalde tijd. De ban- anteren als norm dat tnaal driekwart van de tiewaarde aflossingsvrij ijn. De onoverkomelijke onvoorspelbare eindda- an deze lening is je over- Op dat moment zal de eisen dat de schuld wordt >st of dat een ander de gaat betalen. Soms zal oor verkoop van het pand zijn. potheekvariant is al jaren t bij senioren die na een aam leven hun erfenis i 'opeten'. Zo wordt een ingsvrije hypotheek opge- n om over een extraatje chikken als de oorspron- Philips Temeuzen, AKZO, Corus, Vre- destein en McCain. Bij al deze bedrij ven wordt gereorganiseerd. En bij al deze bedrijven staakten de werkne mers. Economisch zit het tij aan alle kanten mee, toch wordt er diep in be drijfsorganisaties gesneden. FNV Bondgenoten ziet overeenkomsten tussen de verschillende 'snijoperaties' bij de ondernemingen. De bond stelt nu een onderzoek in naar de besluit vorming binnen grote concerns. „Het is misschien toeval dat er nu bij verschillende bedrijven actie wordt ge voerd. Het is echter geen toeval dót er acties zijn." Hoofdbestuurder Maarten Spanjers van FNV Bondgenoten is al lesbehalve verbaasd over de vrijwel ge lijktijdig uitgebroken acties. Hij windt zich hoorbaar op over het 'aandeel- houdersfetisjisme' en de toenemende concernvorming. „Werknemers lijken wel een speelbal." De concemtop regeeert en dirigeért. „Het voorbereiden van beslissingen en het maken van goede afspraken in on dernemingsraden of CAO lijkt steeds vaker iets van het verleden." Hij con stateert dat ook lokale directies veelal machteloos staan bij door de concern- directie opgelegde beslissingen. „De top neemt de beslissingen. Die men sen zitten meestal ook nog in een an der land. De stakingen die nu plaats vinden zijn dan ook geen uitingen van ontevredenheid over het ontbreken van een goed sociaal plan", verzekert Spanjers. „Er wordt gestaakt, omdat werkgevers zich steeds meer een speelbal voelen van de concern-direc ties." FNV Bondgenoten is niet van plan om de ontwikkelingen zwijgend vanaf de kant te blijven volgen. „We hebben nu een project lopen waarbij we een veer tigtal concerns onderzoeken op dit soort zaken. We kijken hoe de beslis singsprocessen verlopen en welke rol wij daar als vakbond in kunnen spe len." Eind volgend jaar worden de uitkom sten van het onderzoek gepresenteerd. De vakbonden moeten hun werkter rein verbreden, geeft Spanjers aan. „Zo moeten we bijvoorbeeld niet al leen de Nederlandse ondernemings raad ondersteunen, maar ook de Euro pese." Spanjers ziet met afgrijzen dat veel grote concerns 'de wereld afstropen naar geldmakers waarbij ze er niet voor terugschrikken om op zich goed lopende onderdelen af te stoten of naar elders te verplaatsen, enkel en al leen om het rendement van twaalf naar dertien procent te verhogen'. Goed personeelsbeleid wordt volgens de bestuurder vaak alleen met de mond beleden. „Ondanks de vele se minars over human resources mana gement, worden de werknemers steeds minder betrokken bij de beslui ten. Als puntje bij paaltje komt, wordt er toch weer vooral naar de belangen van de aandeelhouders gekeken." De acties die nu plaatsvinden moeten ge zien worden als 'harde signalen dat het zo niet langer kan', stelt Spanjers. „Je ziet binnen bedrijven ook steeds meer solidariteitsbewegingen. Andere bedrijfsonderdelen beseffen dat zij misschien nu niet aan de beurt zijn, maar mogelijk wel een volgende keer." FNV Bondgenoten wil het tij keren. „Het moet onderhand maar een afge lopen zijn. De tijd van het aandelenfe- tisjisme is voorbij. Het was even leuk, maar in de volgende eeuw moet het echt over zijn", zegt Spanjers bijna machteloos. Het mag volgens de be stuurder niet dat de belangen van de aandeelhouders boven die van de werknemers worden gesteld. Koersexplosie van hightechbedrijven verrast beleggers AMSTERDAM TIM PREGER Winst maken doet er niet meer toe. Beursfondsen die zijn beto verd door het woord internet, 'vlammen' dat het een lieve lust is. Telecom, hightech en vooral nieuwkomers zijn de trekpaar den van de huidige hausse op de effectenbeurs. Het blijven echter zeer risicovolle beleggin gen, menen analisten en han delaren. Een mooi voorbeeld van de in- temetgekte is de beursintro ductie van KPNQwest. Dat be drijf legt glasvezelkabels voor het groeiende internetverkeer dat op termijn moet zorgen voor mega-omzetten. KPN Qwest werd begin november naar de beurs gebracht voor 20 euro en spoot binnen enkele weken door naar een koers bo ven de 67. De opmars van het aandeel sleepte de koers van concurrent Versatel mee. Dat kwam in juli op de beurs en bleef aanvanke lijk rond de introductiekoers van 10 euro zweven. Versatel noteert nu 36,20 euro. Beide bedrijven maken echter nog geen winst. „Internet is het toverwoord", aldus R. Bakels van effecten- bank HSBC.Als VNU z'n naam zou veranderen in VNU- .com zou de koers waarschijn lijk ook exploderen. Alles is ge richt op toekomstige winstver wachtingen, marktaandelen en in sommige gevallen overna mepremies. De ontwikkelingen gaan echter zo hard dat nieuwe technieken morgen weer oud kunnen zijn. Ook dat maakt de bedrijven risicovol." Een onderneming, bij wie winst er niet toe lijkt te doen, is het Amsterdamse kabelbedrijf UPC. Dat koopt in hoog tempo be staande kabelnetwerken op. Het geld is niet aan te slepen, want UPC maakt honderden miljoenen verlies. Toch is de beursintroductie een succes. UPC kwam in februari voor 29 euro en noteert nu bijna 110 euro. UPC is een bijna-monopolist met hoge winstverwachtingen. „Dat maakt het tot een interes sant bedrijf', meent Bakels. „Door de hoge koers is de on derneming makkelijker in staat anderen over te nemen. Die winstgevendheid komt later wel; veilig stellen van toekom stig marktaandeel is veel be langrijker. Daarom is de over- namehonger van UPC nog lang niet gestild." Internet is een soort industriële revolutie, zeggen de goeroes. Als alle voorspellingen over in ternetgebruik uitkomen, zijn de mogelijkheden enorm. Daarom zijn aan internet gerelateerde bedrijven voor beleggers inte ressant en exploderen de koer sen. Het gpkgehalte van de digi- Koersverloop hightechbedrijven (to.v. AEX-index laatste 12 maanden) KPNQwest 132 TLI 118 [f-- begin november naar de e* beurs 90 apr mei juni juli aug sep okt nov dec aug sep okt nov dec tale hype op de beurs is echter ook groot. „Vooral particulieren kunnen de risico's niet goed inschat ten", zegt analist J. Bosscha van Bank Labouchere.Als er op een dag koerswinsten van soms twintig procent worden ge boekt, moet je niet aankomen met het woord risico. Professio nele beleggers bekijken het risi co en calculeren eventuele ver liezen in, want er zijn niet al leen maar winnaars. Beleggingsadviseur Bakels: „De potentie van internet is gewoon groot. De keerzijde van de me daille is dat er ook bedrijven uit de markt zullen worden ge drukt. Waar winnaars zijn, zijn ook verliezers." In de Verenigde Staten zijn al in temetfondsen in de notering. Zij maken vaak nog geen winst, maar zijn door de belofte van hoge winsten miljarden waard. In Nederland moet het echte internet nog komen. Volgend jaar willen de providers World Online, Chello en Zon een no tering aan de Amsterdamse ef fectenbeurs. Het zijn echter niet alleen de nieuwelingen die furore maken. Telecomreus KPN heeft de laat ste weken eveneens een koers explosie doorgemaakt (vorig jaar 36 euro. nu op 80). Dat komt door de aankoop van het Duitse verliesgevende E-Plus. Voor een belang van 77,5 pro cent in het bedrijf met ongeveer 3,5 miljoen mobiele aansluitin gen betaalde KPN het fabelach tige bedrag van ongeveer twin tig miljard gulden. tnp bron A EX Volgens telecomanalist M. Jere my van ING Barings zet inter net alles op zijn kop. „Het is moeilijk iets over de toekomsti ge waarde van een bedrijf te zeggen. Schaalgrootte is be langrijk om mee te blijven spe len. Met E-Plus wordt KPN een belangrijke speler in de markt met in de toekomst hoge win sten." Niet alleen telecom en andere hightech profiteren, ook de echte 'techneuten' zien internet terug in de beurskoers. ASM Li thography en Philips mogen zich verheugen in een grote be langstelling. De koersen van het technologieduo zijn in zekere zin aan elkaar geklonken, om dat Philips een aandeel van on geveer een kwart heeft in de maker van machines voor de chipsindustrie. Dat analisten en handelaren ook Philips tot de 'techneuten' rekenen, heeft alles te maken met de divisie halfgeleiders. Het bedrijf maakt chips die in pro ducten als mobiele telefoons terechtkomen. Die chips ko men in steeds meer producten en daar ligt een enorme markt open. Zeker als internet ook toepassingen in 'gewone' arti kelen als wasmachines en tele visies krijgt. Volgens analist Bosscha van Bank Labouchere zijn koersen emotie. Dat technologie het be ter doet dan bijvoorbeeld voe ding heeft te maken met mode. „De psychologie van de beleg gers is moeilijk in te schatten. Technologie is spannend. Men sen investeren liever in compu terchips dan in een duffe krui denier." Toch zet adviseur Bakels kant tekeningen. Als voorbeeld noemt hij ICT-onderneming Getronics. Dat bedrijf nam en kele maanden geleden het veel grotere Wang over. „De balans is er anders uit komen te zien. De beurswaarde is veel groter geworden, maar er is ook veel meer vreemd vermogen. Met een florerende economie is dat wel te doen. Maar als het eco nomisch tij keert, kunnen dit soort bedrijven het erg moeilijk krijgen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9