Slijtageslag voor hedendaagse topman Tegenvallend jaar foor Transavia Economie I Fabrikant van spekkies ziet toekomst in Haribo F nu17ct/min. Bellen naar de Verenigde Staten Trein voor tunnelboorders I'm dreaming of a... Tweepolig Japan lof Pakistan: Rente strijdig met koran /wore Pakistan moet de rente afschaffen. Het hooggerechts- lof van het islamitische land heeft dat gisteren bepaald. Het leffen van tarieven voor het uitlenen van geld is in strijd met de ioran, aldus de vier rechters die zich met de zaak bezighielden. )e regering moet nu van het hooggerechtshof in 2001 een eco- ïomisch systeem invoeren zonder het verschijnsel rente, zo neldde het officiële Pakistaanse persbureau APP. TNT neemt distributie Compaq over fiMSTERDAMTNT neemt de distributie en van Compaq in iuropa, het Midden-Oosten en Afrika over. Het gaat om een ontract met een omzet van 500 miljoen gulden. Door deze ivereenkomst krijgt het oosten van Nederland een nieuw distri- jutiecentrum. De precieze locatie is nog niet duidelijk; wel is al jekend dat het een centrum van 20.000 vierkante meter gaat rorden, waar 125 mensen komen te werken. Groot technologiepark in Twente hschepe De gemeente Enschede, Universiteit Twente (UT) en le Overijsselse Ontwikkelingsmaatschappij (OOM) ontwikkelen 80 hectare groot technologiepark. Daarmee is een investe- van vele tientallen miljoenen guldens gemoeid. Volgens JT-topman F. Schutte vormt de financiering geen enkel pro- ileem en staat het bedrijfsleven in de rij. De eerste ondeme- ningen kunnen over ruim twee jaar de deuren openen. De helft van het technologiepark komt op het uitgestrekte campuster- ein van de UT, de rest in een schil daaromheen. Het technolo- pepark biedt onderdak aan bedrijven en instellingen, die zich ichten op onder meer telematica, biomedische technieken en irocestechnologie. Aegon ziet toch toekomst in Spanje >en haag Verzekeringsmaatschappij Aegon steekt toch weer energie in Spanje. Via haar Spaanse vestiging neemt zij levens verzekeraar Covadonga over. De kleine acquisitie kost de maat- chappij bijna 62 miljoen gulden. Met de overname van het Ma- lrileense bedrijf lijkt Aegon zijn positie in Spanje alsnog veilig te villen stellen. De Spaanse divisie van de maatschappij leed in le eerste negen maanden van het jaar 108 miljoen verlies. Bij de iresentatie van die cijfers vroeg topman K. Storm zich daarom ïardop af, of zijn bedrijf zich niet beter uit Spanje kon terug- rekken. Aegon heeft nu alle hoop op de levensverzekeringen jevestigd. Sportsterren samen op internet iew york Amerikaanse sporthelden als basketballer Michael ordan, ijshockeyer Wayne Gretzky en American-Footballster ohn Elway zijn vanaf volgend jaate vinden op het internet net de website MVP.com voor de verkoop van sportartikelen. MVP' staat voor meestwaardevolle speler, een prijs die zij vele ;ercn aan het eind van een seizoen hebben ontvangen. Jordan ;an bovendien bogen op een aanzienlijke populariteit van de ïaar hem genoemde kledinglijn bij sportartikelenfabrikant Ni le. Ook de andere twee waren geliefde merchandising-objec- en. Jordan en Gretzky worden directeur, Elway neemt de rol Van bestuursvoorzitter op zich. Ze steken een niet bekendge- naakt bedrag in hun nieuwe activiteiten. >venstandaard Bulgaren gedaald OFiAIets minder dan eenderde van de Bulgaren heeft dit jaar Jeding noch schoeisel kunnen aanschaffen. Daarvoor was het nkomen van nog geen 25 gulden per maand te mager. Evenmin ;ochten ze een deodorant of een banaan, laat staan dat ze een estaurant hebben bezocht of op vakantie zijn geweest. De le vensomstandigheden van ruim de helft van de Bulgaren is de ïfgelopen drie jaar verslechterd. Dat concludeert het nationale lureau voor de statistiek in Sofia na een steekproef onder 3.000 luishoudens. Eén op de vijf huishoudens kent een werkloze. )aar staat tegenover dat 95 procent van de Bulgaren eigenaar is 'an hun woonruimte. hiphol richard mooyman ansavia kampt met een serie genvallers. De winst over het pende boekjaar staat onder uk. Hogere kosten door ver- agingen, omvliegen en een agere kerosineprijs spelen de chtvaartmaatschappij parten. President-directeur P. Legro irwachtte in mei nog dat de inst gelijk zou blijven. Over ft op 31 maart afgesloten )ekjaar 1998/1999 behaalde e vliegmaatschappij een winst in zestig miljoen gulden. De irwachtingen zijn inmiddels eerwaarts bijgesteld. In het personeelsblad somt egro een reeks tegenvallers op. •e langdurige vertragingen in Et Europese luchtruim levert en aanzienlijke verliespost op, dus Legro. Ook was er sprake an 'dramatisch hoge extra kos- n' vanwege omvliegen tijdens f crisis in het voormalige Joe- "kslavië. Ook de brandstofprijs gestegen. De millenniumwisseling emt de Transavia-topman venmin vrolijk. Het merendeel in de Nederlanders blijft luis, zo concludeert Legro uit Et tegenvallend aantal boekin- 7 ;n voor vluchten naar zon- en Pieper. foto cpd Stellingsma. foto anp Huesman. Dit jaar al 42 'opstappers' in bedrijfsleven foto cpd Porsius. foto anp Van der Meulen. foto hielco kuipers Nog nooit vertrokken zoveel topmannen met slaande deuren als dit jaar. De afgelopen dagen sloten bestuur ders van HMG, NBM AmsteÜand en Vedior aan in de lange rij. Ze haalden de kerst niet vanwege 'de behoefte aan een nieuwe uitdaging', 'persoonlijke omstandighe den' en het einde van 'een vruchtbare samenwerking'. Kortom, er was heibel in de tent. Een trend? amsterdam frank hendrickx Het taalgebruik past zich lang zaam aan de tijdgeest aan. Aan nemer NBM Amstelland hield deze week nog aan oude ge woontes vast. Jan van Bussel moest 'wegens persoonlijke omstandigheden' na amper een jaar al weer plaatsmaken voor zijn succesvolle voorganger An- dré Baar. „Er is dus ruzie ge weest", vertaalt Jos van Heze- wijk van onderzoeksbureau Eli te Research routineus. Bij Vedior deden ze dezelfde dag veel minder cryptisch. Be stuurder A, van der Gaag is op straat gezet omdat 'een vrucht bare samenwerking niet meer mogelijk was'. Verfrissende hel derheid, die enkele jaren gele den nog onvoorstelbaar was. Het opstappen van een top man leidt inmiddels nauwelijks nog tot grote consternatie. Bij onderzoeker Van Hezewijk staat de teller nu op 42, terwijl vorig jaar slechts 33 keer deu ren in het Nederlands bedrijfs leven werden dichtgegooid. Vaak kon niet worden verhuld worden dat de spanningen 7 januari: Voigt weg bij voedingsmiddelenproducent Numico 18 maart- Stellingsma stapt op bij uitzendbureau Content 25 maart: Attema gaat weg bij uitzendbureau Start 30 maart: Huesmann, verlaat verzekeraar Nuts Ohra 21 mei: De Vlugt vertrekt bij verpakkingsconcern Van Leer 22 juni: Jonkhart verlaat Nationale Investeringsbank 25 juni: Van der Meulen maakt plaats bij Telfort 5 juli: Van der Driest verlaat opslagbedrijf Van Ommeren 5 juli: Westdijk verlaat opslagbedrijf Pakhoed 26 juli: Pieper vertrekt bij Philips 25 augustus: Hover vertrekt bij Océ producent van copiers 26 september: Van Eeghen moet NS verlaten 12 oktober Porsius slaat deur dicht bij mediaconcern HMG 16 oktober Hulshoff vertrekt bij Rabobank 29 november Van der Meulen weg bij World Online 1 december Brand maakt plaats bij Brunei hoog waren opgelopen. Stellingsma bij Content wilde meer zeggenschap, maar kreeg van voorganger en commissaris Toth een afscheidsbriefje. De Vlugt van verpakkingsconcern Van Leer lag onder vuur vanwe ge een gewaagde optietransac- tie en minachting van zijn com missarissen. Pieper kreeg er bij Philips een overname niet doorheen en zag zijn kansen op wintersportbestemmingen. „Ik ben blij dat het jaar geen der tien maanden heeft", aldus Le gro. Het jaar 2000 belooft even min gemakkelijk te worden. De reiswereld houdt er rekening mee dat tijdens de Europese kampioenschappen voetbal veel mensen niet op vakantie gaan. Vliegvakanties zullen ook duurder worden, voorspelt Le gro. De gevolgen daarvan zijn nog onduidelijk. Eerder maakte Martinair al melding van tegen vallende resultaten. Ook de op brengsten van de KLM staan onder druk. terneuzen De werkzaamheden aan de Wes- terscheldetunnel beginnen vorm te krijgen. De tunnelboor is inmiddels ruim vijfhonderd me ter gevorderd. De totale lengte van de oever verbinding bedraagt 6,7 kilometer en de totale kosten worden geraamd op 1,6 miljard gul den. Begonnen is bij Terneuzen in Zeeuws- Vlaanderen terwijl het eindpunt ligt bij Elle- woutsdijk op Zuid-Beveland. Tot 3 januari wordt er niet gewerkt in verband met de kerst vakantie. Om optimale veiligheid van de tun nelboorders te garanderen worden zij vanaf Achterkleinzoon van haltechef Willem Hoepman houdt het voor gezien hoocezand cpd m Van een bakfiets vol snoep goed, biscuits en likeuren tot onderdeel van een wereldwijd snoepconcem. Er is veel veran derd sinds Willem Hoepman, plaatsvervangend haltechef van het spoorwegstationnetje van Sappemeer, zich in 1895 op de snoephandel stortte. Achter kleinzoon Hindrik trekt zich nu als laatste telg van de familie te rug uit het 104-jarige Hoppman Suikerwerken. Met ingang van volgend jaar verkoopt hij het volledige aandelenpakket aan de Duitse snoepgigant Haribo. Dat besluit heeft twee redenen. Allereerst heeft de inmiddels 70-jarige Hoepman geen opvol gers binnen de familie. Zelf be moeide hij zich na zijn afscheid als directeur nog een jaar of vijf als commissaris met 'zijn' be drijf. Soms nog zeer nadrukke lijk, zoals in '96 toen hij zijn op volger Rob Hagenaars naar huis stuurde. Nu wordt het dan toch echt de tijd om afscheid te ne men. Een belangrijke reden daarvoor is echter ook dat de krachtenbundeling met Haribo kansen biedt om de verkoop van spekken, trekdrop en schuimblokken te verbeteren. De verkoop aan het van oor sprong Duitse concern met zijn omvangrijke marketing- en ver koopapparaat ('Haribo macht Kinder froh, und Erwachsene ebenso'), zal volgens huidig Hoepman-directeur R.J. Koning dan ook zeker een omzetstij ging opleveren. Al durft hij ech ter nog niet te voorspellen hoe veel. Zoals Koning, geheel in de Hoepman-familietraditie, ook geen cijfers prijsgeeft over om zetten laat staan over winsten. Vast staat echter dat de winst marges gemiddeld niet erg hoog meer zijn in de snoepsec- tor. Haribo is vertegenwoordigd in meer dan 85 landen en geldt als de grootste zoetwarenprodu- cent van Europa. Het kleintje Hoepman lonkt, vooral door de verzadiging van de binnenland se markt voor snoep, naar het buitenland. Via agentschappen in Duitsland en België lukte dat al aardig. En Groningse 'spek kies' gaan ook naar exotische Voor slechts 17 ct/min belt u nu naar familie en vrienden in de Verenigde Staten (excl. Hawaii en Alaska). En met de nieuwe citytarieven belt u zelfs al voor 15 ct/min naar New York, Washington D.C., Los Angeles, Boston en San Francisco. Daarnaast zijn ook de tarieven naar de volgende landen verlaagd: Nederlandse AAtillen en Aruba f 1,20 p/min, Turkije 85 ct/min, Australië en Nieuw-Zeeland 50 ct/min. Deze tarieven gelden dag en nacht, 7 dagen per week. Voor meer informatie kunt u gratis bellen met 0800-0402 of kijk op www.tarieven.kpn-telecom.nl Starttarief: 10 cent per gesprek. de toppositie vervliegen. Hovers was nauwelijks terug bij zijn jeugdliefde Océ of hij_ hekelde al de cultuur in het be-" drijf. Marketingdirecteur Van Eeghen schreef een ongelukkig briefje over de sluiting van de loketten en mocht meteen ver trekken bij NS. Porsius van me diaconcern HMG kreeg eerst nog een ongeëvenaarde laster campagne over zich heen. Het heeft er alle schijn van dat de omgangsnormen in de top van het bedrijfsleven ver hard zijn. Er zijn bestuurders die nauwelijks een paar maan den in functie zijn of ze staan al weer op straat. Een directeur heeft soms wei nig te vertellen, meent Henk J. Pestman, adviseur bij arbeids conflicten en specialist op het gebied van gouden handdruk ken bij Delta Lloyd „Een statu tair directeur kan al ontslagen worden als zijn das scheef zit Hij heeft in principe gewoon te doen wat de aandeelhouders of commissarissen willen. Iemand op die positie kent het risico. Zijn salaris dient als compensa tie." Het gezegde 'hoge bomen vangen veel wind' is altijd van toepassing geweest op het Ne derlands bedrijfsleven, maar het afgelopen jaar vielen de "topmannen wel heel snel. Vol gens Van Hezewijk is er sprake van hoogconjunctuur. „We zit ten in een periode waarin rela tief veel opvolgingen plaatsvin den. Conflicten liggen dan meer voor de hand. De opvol gers struikelen vaak over lijken van hun voorgangers. Bij het af scheid wil een topman graag vlammen. De cijfers worden dan bewust opgepoetst, maar daar komt onvermijdelijk een einde aan. Je kunt het drie jaar doen, maar dan houdt het op." ECONOMIE WIJZER die datum met een ondergrondse trein naar de boorplek gebracht. Het bezoekerscentrum blijft tijdens de kerstdagen wel geopend. Ruim 80.000 belangstellenden hebben al een bezoek gebracht aan het Tunnelcentrum. foto anp W/M van vossen bestemmingen als Singapore. Hongkong. Taiwan en Uruguay. In eigen land brengt Hoepman zijn snoepgoed langs twee ka nalen aan de man. Enerzijds via de grote supermarktketens als Albert Heijn, Super de Boer, Edah en C1000. Anderzijds via de groothandel die het op zijn beurt verkoopt via benzinesta tions en kiosken van zwemba den, sporthallen, campings en dergelijke. In de nog recent ge moderniseerde fabriek in Hoo- gezand worden talloze smaak - en verpakkingsvarianten ge maakt. van het klassieke ruit vormige en besuikerde geel-ro- ze spekkie tot en met het jong ste product, de 'Orka'; zwart witte schuimpjes in de vorm van zwaardwalvisjes met sal- miak/dropsmaak. Maar ook marshmallows en al lerlei 'actieproducten', zoals rood/wit/blauw/oranje spek ken tijdens de EK- en WK-voet- bal, verlaten de vrijwel volledig geautomatiseerde productie- band. Gezien de investeringen die de laatste jaren in de fabriek zijn gedaan, ligt het volgens Ko ning niet in de lijn der verwach tingen dat de productie ver dwijnt naar andere Haribo-ves- tigingen. Andersom lijkt logi scher. „Dat maken we pas ko mend voorjaar bekend. Er ligt een verkoopovereenkomst, die gaan we nu met beide partijen verder uitwerken." Eén van de eerste gedachten die bij je opkomt als je na elf uur vliegen in de richting van de rijzende zon vaste voet aan de grond zet, is hoe weinig Tokyo nog lijkt op de beelte nissen die er 100 jaar geleden van gemaakt zijn. Weg zijn de elegante kimono's, de houten slippers, de bordpapieren huisjes met bloeiende kersen bomen ervoor. Weg lampions, parasols, strooien daken, open vuren van kastanjepof fers in de smalle straten, weg klaaglijke roep van de zoete-aardappel venters. Uiterlijk wijkt Japan nauwe lijks meer af van moderne westerse landen. Het is één van de onderbelichte keer zijden van de vrij handel: verschillen worden opgeheven Eerst de uiterlijke, op den duur mis schien ook innerlijke. Op een dag zal alles hetzelfde zijn. Luid loost Bing Crosby zijn witte kerstdroom over de Sh- injuku-Dóri Avenue, in de oren van een paar miljoen Ja panners die daar gretig hun inkopen doen. In de etalages wiegen blanke kerstmannen hun heupen op de maat van Jingle Bells, goudgelokte da mespoppen lachen de kopers met ronde ogen toe. Kopen maakt gelukkig. 'When in doubt, buy." wordt ons gead viseerd, bij twijfel, koop. En toch, na een halve dag in Japan begin je je erover te ver bazen dat dit land, dat een soortgelijke markteconomie heeft als de Europese, dat be volkt wordt door een mensen massa die 's ochtends om ne gen uur naar een soortgelijk kantoor gaat en er om.vijf uur soortgelijk wordt uitgespuwd, verbluffend anders is. Een metrostation als Shinjuku verwerkt dagelijks drie mil joen mensen. Je ziet geen schoonmakers, maar nergens slingert een papiertje. De zit tingen in de metro zijn be kleed met velours. Geen kras, geen vlekje. Gedrang en straatroof bestaan niet. Zakte lefoons worden geruisloos be diend, reizigers 6lapen. De enige plaats waar de Ja panner lawaai maakt, is voor een van zijn miljoenen Shintó tempeltjes. Daar klapt hij luid in zijn handen om het opper wezen bij zijn positieven te brengen. Met hetzelfde doel rukt hij aan een lang koord voor een hol belgerinkel, waarna hij met een beleefde buiging een gunst vraagt. Voor de tempeltjes hangen de ma teriële en immateriële verlan gens in rijen beschreven plankjes uitgestald. Geef ons een Porsche, een nieuwe lief de. De godheid krijgt nog wat kleingeld toegeworpen en weg rent de Japanner met zijn boodschappentas naar het tempeltje ernaast, om alle go den efficiënt af te werken in één lunchpauze. Afgezien daarvan lijkt het hele openbare leven erop gericht zo onopvallend mogelijk je gang te gaan. Uitingen van in dividualisme zijn opvallend afwezig. Het reist erg comfor tabel, toch vraag je je af hoe het zit. Zijn Japanners minder individualistisch dan wester lingen, of wordt hun individu alisme onderdmkt? Opvallend is ook de ontbrekende pool in het machtsevenwicht. In elke westerse markt-economie trekken drie partijen aan de macht: overheid, werkgevers en werknemers. Ja pan heeft maar twee polen, de vakbeweging ont breekt Er zijn al leen tamme on dernemingsraden. Voor een markt economie in deze PAUUNE VAN DE VEN tijd is dat uniek. In econome en publiciste Europa en de VS is de vakbeweging ontstaan als tegenbeweging, omdat werkgevers zich, al of niet onder druk van concur rentie, asociaal gedroegen. Maar in Japan zijn overheid en werkgevers er blijkbaar ge zamenlijk in geslaagd de werknemers tevreden te hou den. Er wordt hard gewerkt en weinig vakantie genomen, maar uitbuiting kun je het niet noemen. Maar de tijden ver anderen. In de internationale concurrentie wordt de Japan se 'werkgever-voor-het-leven' gaandeweg vervangen door Amerikaans flexwerk. Waar dat toe leidt als je geen vakbeweging hebt, is te zien in de brede, door kersenbomen omzoomde laan van Ueno Park. Verscholen tussen de struiken naast het Tokyo Na tional Museum staat een groot tentenkamp van werklozen en stadsnomaden. Japanners praten er niet graag over. Of wel ze veinzen je niet te be grijpen, ofwel het heet dat er 'werk genoeg' is. Het enige probleem is, zeggen ze, dat mensen tegenwoordig vaak verkassen en geen pensioen opbouwen. Maar zo op het oog ontbreekt het de bewo ners van Ueno Park aan meer dan een onbezorgde oude dag. Werklozen krijgen een uitke ring die na enige tijd (vaak een half jaar) naar nul zakt. Het zal heel interessant zijn te zien of de Japanners het probleem van groeiende werkloosheid kunnen oplossen tussen werk gevers en overheid. Of de tweepolige structuur van de macht, met alle elitaire trekjes die dat aan hun maatschappij verleent, gehandhaafd blijft Het moment is in betekenis misschien vergelijkbaar met de openstelling van Japan voor het Westen ruim 100 jaar geleden. Want het kan ook zijn dat nu de tegenkracht wordt opgeroepen die bij ons al anderhalve eeuw bestaat. Dan zal Japan nog meer gaan lijken op Europa en de VS.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7