Liechtenstein onderzoekt witwassen li futscdk nacocs eenz hbo? Buitenland 'Koningin van de xtc' in Indonesische soap Area goed voor driekwart alle opgezogen Franse olie Aftreden van groothertog Luxemburg aanstaande f - m P IfflffMIM Mil Hooggerechtshof Pakistan wil rente afschaffen Gulle kerstman opgepakt Video van geheim bezoek Kosjman aan Tsjetsjenië Kohl komt niet tegemoet aan eisen leiding CDU JAC 24 DECEMBER 1999 D€ ui laat Duitse zakenman Hofer vrij IftffAN De Duitse zakenman H. Hofer, die in 1998 wegens ge bedsgemeenschap met een moslimvrouw in Iran ter dood 1 veroordeeld, is gisteravond op vrije voeten gesteld. Hij st eerst een waarborgsom van ruim 60.000 gulden betalen. |t( noet 20 januari opnieuw voorkomen, nu wegens 'beledi- van een politieagent'. Tot die tijd mag hij Iran niet verlaten, hu, luitser werd in januari 1998 ter dood veroordeeld. Volgens slamitisch recht, de sharia, is het voor een niet-moslim ver- adv en een seksuele relatie te hebben met een moslimvrouw. n oktober 1999 werd het doodvonnis geschrapt. Hofer werd te gr er niet vrijgelaten. Hij werd ervan beschuldigd dat hij Iraan- eiligheidsbeambten had beledigd. ibinet Roemenië mag niet roken Daags na zijn aanstelling heeft de nieuwe Roemeen- mier Mugur Isarescu al van zijn daadkracht blijk gegeven, leeft het zijn ministers verboden om tijdens kabinetszittin- te roken of mobiel te telefoneren, heeft het persbureau Me- ax bericht. Valeriu Stoica, de minister van justitie, vindt het >oed besluit. „Het geeft aan hoe serieus de premier is", ver- rde hij. >vens China dicht voor buitenland Buitenlandse schepen mogen op 31 december 1999 en januari 2000 in geen enkele Chinese haven aanleggen. Dat Ide de Chinese krant China Daily gisteren. Het is een voor smaatregel met het oog op mogelijke computerproblemen tde millenniumwende. Peking heeft ook besloten dat 31 fmber een officiële vrije dag is. Alle overheidsdiensten en rijven gaan pas op maandag 3 januari open. De extra vrije k °°k bedoeld om eventuele millenniumproblemen te Tkomen. 0 uitende soldaten Ivoorkust eisen geld an Circa tweehonderd muitende soldaten in Ivoorkust 1 gisteren schietend en plunderend door de straten van Abid- etrokken, de economisch belangrijkste stad van het West- aanse land. De militairen eisen van de regering hun achter- ige soldij van een VN-missie in de Centraal-Afrikaanse Re liek. Door het oproer moest een KLM-vliegtuig op weg naar irkust uitwijken naar Togo. Een woordvoerder van de op delingen verklaarde tegen het Duitse persbureau DPA dat oldaten pas zullen terugkeren naar de kazernes als het geld fel ligt. Bking deel personeel Disneyland Het personeel van Disneyland Parijs is gisteren gedeelte- n staking gegaan. Volgens de Algemene Arbeiders Confede- e. een van de vijf vakbonden die de staking ondersteunen, en 700 van de 9.000 werknemers het werk neergelegd. Vol de directie van het pretpark heeft de staking niet tot pro- Inen geleid en is het park vandaag gewoon open. Het perso- eist onder meer een goede regeling voor de invoering van 5-urige werkweek in 2000 en een loonsverhoging van 3,8 ent. CAO-overleg is echter op niets uit gelopen. J j ifantenstroper krijgt 20 jaar cel uza Een olifantenstroper is in Zuid-Afrika tot twintig jaar ngenisstraf veroordeeld. Nog niet eerder heeft een recht- c zo'n zware straf opgelegd voor stroperij, hebben juristen m gezegd. Shalate Khoza was op 26 juli gearresteerd op ildiging van het doden van een olifant in het Krugerpark, nationaal reservaat. Hij had het op de slagtanden van het t voorzien. Khoza kreeg tien jaar cel voor illegale jacht, acht voor illegaal wapenbezit en twee jaar voor het onwettig be- munitie. izenden slachtoffers China in tent Tienduizenden slachtoffers van de overstromingen van open zomer in China brengen deze winter in tenten of staande gebouwen door, aldus het Rode Kruis. De mensen volgens de hulporganisatie te arm om deel te nemen aan nen voor de financiering van het herstel van hun wonin- Bovendien is er een tekort aan voedsel in de getroffen ge en, omdat de regering in veel gevallen alleen voor de eerste nd na de ramp rijst heeft verstrekt. Bij de overstromingen jelopen zomer kwamen 800 mensen om het leven, terwijl joen mensen werden geevacueerd. Zlfcileense kinderen beroven kerstman iago Een groep kinderen in het noorden van Chili heeft q ren een kerstman met stenen bekogeld en vervolgens be- d. De jongeren waren kwaad dat de kerstman, die in een ja k voorbijkwam, geen snoepjes wilde gooien. Enkele kinde- ^klommen op de vrachtwagen en stalen speelgoed uit een aldus het dagblad Las Ultimas Noticias. De kerstman, een Pt fctte 28-jarige werkloze vader, werd twee maal met stenen op hoofd getroffen. In het ziekenhuis bleek bij controle dat de "•Op ook nog eens huiduitslag had gekregen door de lijm waar zijn baard vastzat. 4 roepen op tot hulp aan Venezuela vork» De Verenigde Naties hebben de 188 lidstaten van de en internationale organisaties opgeroepen hulp te bieden het door overstromingen en modderlawines getroffen Ve- lela. De Algemene Vergadering in New York nam een reso- aan waarin wordt aangedrongen op snelle en genereuze zowel op korte als op lange termijn. De Europese Unie gisteren 3,2 miljoen euro (zeven miljoen gulden) uitge- ;n voor humanitaire hulp aan de slachtoffers van de na- ip. De Spaanse regering gaat Venezuela 100 miljoen dol- len. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Oostenrijkse hoofdaanklager krijgt leiding van commissie Liechtenstein opent een onderzoek naar beschuldigin gen dat het vorstendom nauw zou samenwerken met de georganiseerde criminaliteit. Het ministaatje, ingeklemd tussen Oostenrijk en Zwitserland, benoemde gisteren de Oostenrijkse hoofdaanklager K. Spitzer tot leider \&n de onderzoekscommissie. VADUZ Rtr-ANP Liechtenstein, met 32.000 inwo ners en talloze postbusonder nemingen, ligt al enige tijd zwaar onder vuur van onder meer het Duitse weekblad Der Spiegel. Tot twee maal toe pu bliceerde het gezaghebbende blad berichten over witwas praktijken in Liechtenstein. Zo zou er via het dwergstaatje illegaal geld zijn overgeheveld naar de Duitse christen-demo cratische CDU. Deze partij, en vooral boegbeeld Kohl, is mo menteel verwikkeld in een affai re over ongeoorloofde partijdo naties. Een ander bericht van Der Spiegel had betrekking op een rapportage van de Duitse bin nenlandse veiligheidsdienst BND. Daarin wordt gewag ge maakt van verscheidene inter nationale criminele organisa ties die met hulp van (hoogge plaatste) Liechtensteiners be trekkelijk ongehinderd hun ille gale geld kunnen witwassen. Een woordvoerder van prins Hans Adam II van Liechten stein heeft verklaard dat het be wuste BND-rapport zeer waar- SAINT-NAZAIRE ANP Het oliebestrijdingsvaartuig Ar ea van Rijkswaterstaat heeft driekwart van alle opgezogen olie uit de gestrande Maltese tanker Erika voor zijn rekening genomen. Dat is 770 van de ruim 1.000 ton bruto. Voor het weghalen van de olie waren ne gen speciale schepen ingescha keld: twee uit Spanje, een Duits schip, een Engelse boot, de Ar ea en vier Franse schepen. Voor het gloednieuwe schip van de Directie Noordzee van Rijkswa terstaat was het de eerste grote actie. De Maritieme Prefectuur in Brest, de hoogste maritieme au toriteit aan de Atlantische kust, heeft gisteren tegen het vallen van de avond voorlopig een eind aan de actie gemaakt. De belangrijkste reden is de opko mende westerstorm, maar ook is de soms 30 centimeter dikke olielaag in vele vlekken uiteen geslagen. „Eigenlijk is alles op gezogen wat er opgezogen kon worden", aldus de prefectuur. Het wachten is nu tot de over gebleven 10.000 11.000 ton op de kust terechtkomt. De Franse meteorologische dienst ver wacht dat dat van zaterdagmid dag af gebeurt even ten zuiden van de monding van de rivier de Loire. In Luxemburg wordt verwacht dat groothertog Jan binnenkort aftreedt. Het 78-jarige staats hoofd zou plaatsmaken voor zijn oudste zoon, erfprins Henri (44), zo wordt aangenomen. De Luxemburgse regering weigerde gisteren op berichten in de Belgische en Luxemburg se media te reageren. Premier Jean-Claude Juncker spreekt vandaag het parlement toe en groothertog Jan zal eveneens op de dag voor Kerst een televi sietoespraak houden. De groothertog, die in januari 79 jaar wordt, volgde in 1964 zijn moeder op, groothertogin Charlotte. Hij is sinds 9 april 1953 getrouwd met Joséphine- Charlotte, zuster van de Belgi sche koning Albert II. Henri wordt de zesde groot hertog van Luxemburg sinds in 1890 met de dood van koning Willem III de personele unie tussen Nederland en Luxem burg werd verbroken. In maart 1998 nam hij al de taken van zijn vader op het gebied van de wetgeving over. Henri trouwde op 14 februari met Maria Teresa Mestre. Zij hebben vijf kinderen, van wie de oudste prins Guillaume de nieuwe erfprins wordt. Vader groothertog Jan of Jean van Luxemburg en zijn zoon prins Henri. foto reuters benoit doppacne n december, vanaf 13.30 uur. rol en mei 30 december in de Jackpotclub kans op prachtige Mercedes Benz A160 onze vestigingen in Amsterdam reda kunt u uw geluk beproeven OLLAND "ASINO voor weer andere flitsende auto's. Een minimum leeftijd van 18 jaar. correcte kleding en een geldig legitimatiebewijs zijn entreevoorwaarden. U bent iedere dag vanaf 13.30 uur van harte welkom. Een mooie gelegenheid om uit te gaan. Amsterdam Breda Eindhoven Groningen Nijmegen Rotterdam Scheveningen Valkenburg Zandvoort www.hollandcasino.nl JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Zarina (27) zit weer in de gevangenis. Ze moet alsnog haar straf uitzitten voor handel in xtc omdat ze opnieuw verdacht is in een drugs zaak. De affaire zelf is niet opzienbarend, maar de Indonesische media likken hun vingers er bij af. Zarina is een ex-badmintonspeelster die haar geluk beproefde als actrice maar het in haar eigen xtc-soap stukken beter doet. Het drama begon medio november. De actrice werd samen met acht anderen gesnapt met drugs. Zarina ontkende te hebben gebruikt, ze was juist ter plekke om vriend Yeye, een beken de dealer, ervan te overtuigen dat hij met die kwalijke gewoonte moest kappen. De politie geloofde dat niet onmiddellijk, want de tv-ster staat in de bladen daar bekend als de 'Koningin van de xtc'. Wegens aanwezigheid van 30.000 pillen in haar lduis werd ze immers in '97 tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Op miraculeuze wijze wist ze de politiecel te ontvluchten. Enkele maanden later werd ze in de VS aangehouden en uitgeleverd. Wegens goed gedrag kwam ze na twee jaar vrij, gaf het acteren eraan en ging werken voor haar advocaat. Hij, Kaligis, behartigt overigens ook de belangen van voormalig president Soeharto. Van één van diens kleinzoons wordt gezegd dat hij de xtc-handel in Jakarta controleert. Terwijl de media van dag tot dag berichten over de garderobe van de charmante verdach te. komen er steeds smeuiger details naar bui ten over de sterke arm zelf. Zarina meldde zelf dat er twee weken eerder een opzetje was ge maakt om haar op heterdaad te betrappen. De politie bevestigde plompverloren dat een agent haar had verleid om in een winkelcentrum drugs te gebruiken. De man was daarbij zo high geworden dat hij met zijn dienstwapen een bewaker bedreigde. Niettemin treedt hij op als getuige charge. Vier dagen na haar aanhouding slaagde Zarina er op raadselachtige wijze in de politiecel enke le uren te verlaten. Niet om haar bezorgde moeder te zien, maar om een discotheek te be zoeken. Eerder al leende een politiechef in West-Java haar zijn auto en gaf een onderge schikte opdracht die te escorteren. Verbazing wekt dit al niet meer. Landelijk politiechef Roesmanhadi meldde dat minstens 136 agen ten zich met drugs inlieten. De zaak speelt net nu de overheid probeert het drugsprobleem circa een miljoen gebruikers aan te pakken. Daarom klaagde een politie topman dat de media de soap-ster idealiseren. Overigens achtte hij het begrijpelijk dat de kranten haar mooie gezicht vaker afdrukken dan zijn eigen konterfeitsel. schijnlijk drie jaar geleden ano niem werd afgeleverd bij het kantoor van het staatshoofd. De prins kreeg het document ech ter pas op 17 december dit jaar voor het eerst te zien. Het jong ste onderzoek zou door de prins zijn bevolen, mede uit kwaadheid omdat hij de rap portage niet eerder onder ogen had gehad. De regering van Liechten stein houdt overigens formeel vast aan de mededeling dat de inhoud van het rapport onge fundeerd en ongeloofwaardig is. Hans Adam zou volgens me dia vooral willen laten zien dat hij nog steeds de touwtjes in handen heeft. Ziin macht zou de afgelopen tijd steeds vaker worden ondermijnd door een opstandig parlement. ISLAMABAD AP Het in rekening brengen van rente is in strijd met de leer van de islam. De Pakistaanse eco nomie moet daarom binnen achttien maanden rentevrij zijn. Dat heeft het hoogge rechtshof van Pakistan gisteren bepaald. „Elk bedrag, groot of klein, dat boven de som uit komt die in een leencontract is overeengekomen, is rente en wordt verboden door de Heilige Koran", aldus het Pakistaanse hof. Acht wetten die de betaling van rente regelen, moeten vóór 30 maart 2000 worden herroepen. Enkele andere wetten moeten voor 30 juni van het volgende jaar worden aangepast, terwijl de laatste regelingen voor 30 ju ni 2001 moeten zijn veranderd. In het duizend pagina's tellen de vonnis wordt de regering verder opgeroepen opnieuw te onderhandelen over de voor waarden waaronder het land internationale leningen heeft afgesloten. Pakistan is met het Internationaal Monetair Fonds (IMF) een lening overeengeko men van 1,6 miljard dollar en heeft bij commerciële leeninsti- tuten en donorlanden meer dan 3 miljard dollar aan lenin gen uitstaan. „Er zullen serieuze inspannin gen worden gedaan door de fe derale overheid om de last van buitenlandse schulden zo snel mogelijk te verlichten. Er moe ten ook serieuze pogingen wor den gedaan om zo nodig toe komstige leningen te baseren op islamitische methoden van financiering", aldus het hof. Het hooggerechtshof heeft de zaak al sinds 1991 in beraad. In dat jaar bepaalde het Pakis taanse Shariat-hof, dat zaken met betrekking tot de islam be handelt, dat het berekenen van rente in strijd is met de islamiti sche leer. De regering, destijds onder leiding van premier Nawaz Sharif, vocht het vonnis aan bij het hooggerechtshof. Op 12 oktober van dit jaar heeft generaal Pervez Musharraf pre mier Sharif afgezet, een militai re regering geinstalleerd, en aangekondigd dat het herstel van de Pakistaanse economie een van de belangrijkste priori teiten van de nieuwe regering is. De economie van Pakistan kent grote problemen en is in belangrijke mate afhankelijk van buitenlandse hulp. Voor het weghalen van de olie waren negen speciale schepen ingeschakeld, twee uit Spanje, het Duitse schip Neuwerick Küstenwache (foto), een Engelse boot, de Nederlandse Area en vier Franse schepen. foto era dav/d ademas De zuig- en veegschepen gaan naar Saint-Nazaire, dat aan de monding van de-Loire ligt. Daar worden ze schoonge maakt. De ingenomen olie wordt er deels overgepompt in een door TotalFina - de eige naar van de olie van de Erika - gecharterde tanker, de Rathro- De sociale dienst in het Noorse plaatsje Rygge 50 kilometer onder Oslo heeft gisteren een kerstman laten oppakken door de politie. De man deelde in de wachtruimte gela uit aan uit keringsgerechtigden. Volgens de dienst zou hij 'klanten van de dienst hebben gehinderd Frode Gjertsen (52) was als kerstman met 7.000 kroon (1.916 gulden) naar het kantoor van de sociale dienst gegaan. Hij had gehoord dat deze geen kerstgeld gaf aan de uitkeringsgerech tigden. Die mogelijkheid bestaat weliswaar volgens de wet, maar elke regio mag zelf bepalen of er een extra bijdrage werd uitbetaald. De mensen in de rij bij de sociale dienst konden de gulle ac tie van de kerstman wel waarderen. Dat zei althans Gjertsen nadat hij na drie kwartier het politiebureau mocht verlaten. De politie vroeg Gjertsen gevraaed of hij drugs of alcohol had gebruikt. Dat bleek echter niet het geval. De Noor is er in geslaagd om 5.000 kroon uit te delen (1.368 gulden). MOSKOU VERVOLG VOORPAGINA Woensdag dook een videofilm op waarop de Russische vice- premier Kosjman te zien was toen hij afgelopen weekeinde een geheim gehouden bezoek aan Alchan-Yurt had gebracht. Op de video was Kosjman in een verhitte discussie verwik keld met Russische officieren. „Jullie zullen hier persoonlijk verantwoordelijk voor worden gesteld", zei hij. Gisteren ontkende Kosjman voor de Russische commerciële zender NTV glashard dat Al chan-Yurt in puin lag. Ook ging hij niet in op het bestaan van de videofilm. De film is opge nomen door een schatrijke Tsjetsjeense zakenman die met de Russen samenwerkt tegen Tsjetsjeense extremisten. Op 3 december hadden sol daten van het vijftiende Russi sche bataljon na het drinken van veel gedistilleerd een Tsje tsjeen levend verbrand en daar na twintig inwoners doodge schoten, zegt de man. „Ruim tachtig procent van het dorp ligt in puin. Na het plunderen staken de Russische soldaten de huizen in brand. Ik heb beel den van Russische vrachtwa gens vol geroofde spullen. Ta pijten, videorecorders en ande re zaken. Twee officieren en vijftien soldaten zijn gearres teerd." De Russische Communisti sche Partij heeft in de jongste verkiezingen voor de Doema overigens 113 van de 450 zetels gekregen. Het voornaamste pro-Kremlinblok, Eenheid, ein digde op 72, het centrumlinkse en intussen uiteengevallen blok Vaderland-Heel Rusland op 66, zo blijkt uit de einduitslag, ge- Eubliceerd door de centrale iescommmissie. De hervor mingsgezinde coalitie Unie van Rechtse Krachten vergaarde 29 zetels, de liberale Jabloko partij 21 en het ultranationalistische blok zeventien. De rest ging naar onafhankelijken. HAMBURG DPA-ANP De Duitse voormalige bonds kanselier Kohl blijft weigeren de namen te noemen van do nateurs die op illegale wijze de kas van de christen-democrati sche CDU hebben gespekt. Met zijn houding komt Kohl hard in aanvaring met de leiding van zijn partij. Bovendien hangt hem een gevangenneming (gij zeling) boven het hoofd als zijn lippen op elkaar blijven. Kohl benadrukt in de van daag te verschijnen editie van Bild dat hij niet van zins is de gedane belofte van anonimiteit te breken. Hij zegt zich ge steund te voelen door een meerderheid (58,4 procent) van door Bild ondervraagde Duit sers die dezelfde mening is toe gedaan. Kohl maakt ook be kend dagelijks honderden steunbetuigingen te ontvangen. De voormalige bondskanse lier onthulde eerder in een tv- interview dat het CDU tussen 1993 en 1998 tussen de 1,5 en 2 miljoen mark heeft ontvangen van schenkers die hun naam niet willen prijsgeven. Het par tijbestuur van het CDU heeft al openlijk afstand genomen van zijn 'boegbeeld'. Het openbaar ministerie in Bonn heeft het onderzoek naar de affaire-Kohl intussen ge opend. Het is niet uitgesloten dat direct na Kerst worat beslo ten de parlementaire on schendbaarheid van Kohl op te heffen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5