Cerst op ti ►ok dit jaar ils vanouds 'Carmen ik', opera vanuit een kijkdoos 7 ||0 'De Jantjes', oer-Hollandse musical op tv odern gezin worstelt zich drie maanden door de Victoriaanse tijd Kerst op televisie IDAG 24 DECEMBER 1999 147 rstliefhebbers zullen smullen stmis is waarschijnlijk een van de dankbaarste onder- rpen voor televisiemakers en ook tijdens kerst anno 9 zenden de Nederlandse omroepen weer talloze tra- onele kerstfilms en kerstprogramma's uit. Variërend de klassiekers Ernest Saves Christmas en Alice in nderland tot Phil Collins Life By Request en Robert Brinks speciale kerst-All You Need. RSUM FERDI DEN BAKKER/GPO 4 brengt het grootste deel haar kerstfilms al voor de tdagen op de buis. Zo is op looravond van Kerstmis bij The Christmas Box te zien, film die precies laat zien de echte kerstgedachte in- dt: het helpen van de me- lens, een rijke weduwe in geval. Op RTL 5 laat de in- dels overbekende Emest op te kerstdag zijn goede hart r spreken in Emest Saves istmas door de kerstman te angen ais deze met pensi- wil gaan. NPS zendt op de middag eerste kerstdag Alice in nderland uit. Alice komt, als p haar slaapkamer door de gel stapt, in Wonderland te- t. In die andere wereld ont- t ze de meest rare figuren ►eleeft ze de meest vreemde nturen. Uiteindelijk wordt ;ekroond tot de koningin Wonderland. jonge wees Oliver Twist in verfilming van de musical 968 maakt op zondag bij de A opnieuw zijn opwach- Hij moet zich zien te red- in het ruige stadsleven in Engelse hoofdstad Londen Ie wrede dief Bill Sykes van afhouden. Who Framed ?r Rabbit is op tweede kerst- de troef van RTL 4, een film ook de laatste jaren al voor t uit de kast werd gehaald, lil Collins zingt op 24 de- iber bij Veronica zijn groot hits in Live By Request. Hoe ook heeft Veronica een he- lel muziek op het program- staan, want naast Phil is ook don op eerste kerstdag van lartij met zijn show Gordons rgedraaide Kerst. e mooiste sportanekdotes de eeuw passeren op twee- erstdag de revue bij RTL 5. documentaire bevat ontroe- le, markante en humoristi- anekdotes ondersteund r beeldmateriaal. Publicist columnist Hugo Camps it het geheel aan elkaar, et is niet echt een pretje om iriester te verdwalen op de erieafdeling van een groot fnhuis. Zeker niet als je je zelf een rustige kerst had toege wenst. Toch overkomt dit drie priesters tijdens de Father Ted Christmas Special die de VPRO op de vijfentwintigste decem ber uitzendt. Jumpers Robert ten Brink zou zichzelf niet meer zijn als hij tijdens kerst geen speciale All You Need Is Loi'e-uitzending zou presen teren. Dus ook dit jaar gaat hij op 24 december onder de vlag van SBS 6 de weg op met de Lo- vebus en vliegt de Loveplane weer naar allerlei plaatsen om stelletjes en familieleden bij el kaar te brengen. Waarschijnlijk de kortste en leukste komedie wordt door de NPS op zondag, tweede kerst dag uitgezonden. Jumpers (1997) is een zeventien minuten durende zwarte komedie die het verhaal vertelt van een va der die voor zijn dochter een teddybeer wil kopen. De zaken in het warenhuis lopen echter totaal uit de hand. Een van de weinige jongeren- films met een kersttintje is Alice in Wonderland. Voor andere jeugdfilms en programma's moet de jongeren tijdens kerst toch echt hun heil zoeken bij RTL 4. De griezelfilm Are You Afraid Of The Dark is weliswaar geen kerstfilm, maar is tijdens de feestdagen zeker op zijn plaats. Tippi of Africa is een docu mentaire voor jong en oud en staat bij FOX voor eerste kerst dag op het programma. Het gaat over een zesjarig meisje, dat opgroeit tussen wilde die ren. Bij gebrek aan andere kin deren in Tippi's omgeving, zijn de olifanten, leeuwen, luipaar den en kameleons haar vrien den en speelkameraadjes. Het gevaar, dat overal op de loer ligt, deert haar niet. Ze wordt zelfs goeie maatjes met een lui paard en een olifantenleider. Kerstliefhebbers zullen smul len van een programmering als deze en voor degenen die niet constant met kerst geconfron teerd willen worden, is er altijd nog de videotheek of bioscoop als alternatief. Frank Groothof speelt de arme boerenzoon in de televisie-opera 'Carmen en ik' FOTO GPD/NPS HILVERSUM LIENEKE VAN DER PLUIT/CPD „Voor het eerst heb ik het gevoel gehad dat ik een werkstuk maakte waarvoor ik mijn talenten als schrijver, cineast, te kenfilmer en illustrator tegelijk kon ge bruiken." Vanuit een kijkdoos maakte Harrie Geelen een bewerking van de wereldberoemde opera Carmen, een televisie-opera die hij de naam Carmen ik gaf. Het verhaal wijkt af van dat van de opera Carmen, ook al zijn de namen van de personages bijna allemaal ge handhaafd en zijn de melodieën die van Georges Bizet. José (Frank Groot hof) is in Carmen ik een arme boer uit de bergen, het verhaal speelt zich af in oorlogstijd en in de bergen woont de guerrillastrijder Lilas. José wordt te rechtgesteld wegens de moord op Car men. In de hemel wil hij zijn verhaal nogmaals vertellen aan de engelen (Porgy Franssen). Om de simpele boe renjongen te helpen geven ze hem een kijkdoos, waarin hij alles opnieuw ziet gebeuren. De hoofdrolspelers, Frank Groothof, Porgy Franssen en Astrid Seriese heb ben voor Carmen ik acht dagen geac teerd in een vrijwel lege, blauwe studio. Daarna begon het grote werk voor Har rie Geelen en zijn twee technische as sistenten. Bijna anderhalf jaar hebben zij in betrekkelijke eenzaamheid ge werkt aan het kijkdoos-decor van de tv- opera. Geelen: „In computers werd - uit dat werk bestond mijn regie vooral - ieder facet van de omgeving toegevoegd. Licht, schaduw, atmosfeer, nevel en re flecties. Ik kleedde zelf mijn verhaal aan. Als de hoofdrolspeler bijvoorbeeld in een stad liep, dan knipte ik uit een tijdschrift of folder een plaatje van een huis en liet de computer dat eindeloos herhalen." Een echte kijkdoos dus, met ieder deeltje van het decor apart uitgeknipt en ingeplakt. Een enorm karwei, want de snelste computers deden soms uren over eenvijfentwintigste deel van een seconde van de film. Het resultaat geeft een heel mooi beeld. Kinderlijk en naïef. Het perspectief is vreemd, gebouwen zijn eigenlijk plat en het licht lijkt soms te vallen door kleine kijkgaten beplakt met gekleurd cello faan. „Een kijkdoos is een mooi decor. Alles lijkt heel onecht en alle pathos is samengebald", aldus Harrie Geelen. En Harrie Geelens Carmen ik zit vol bezieling. De arme soldaat José die zijn leven geeft voor zijn liefde voor de beeldschone, maar doortrapte Car men. Zijn terechtstelling en zijn ver haal vanuit de hemel. Zijn arme moe der die in de bergen woont en stierf zonder afscheid van haar zoon te ne men. Het wordt allemaal met grote dramatiek vertelt, ondersteunt door de schitterende muziek van Wouter van Bemmel. Een genot voor de tweede kerstdag. Uitzending tweede kerstdag, Nederland 3. 16.30 uur. PUBLICITEITSFOTO HILVERSUM TRUDY VAN PER WEES/GPO De Jantjes was dé hit van Herman Bou- bers Volkstoneel. Onverslijtbaar. Het stuk werd tweeduizend maal gespeeld, met grote namen uit het Nederlands to neel en amusement: Sylvain Poons, Jan Lemaire, Johan Kaart, Heintje Davids, Ramses Shaffy, Johnny Jordaan, Carry Tefsen en zelfs met de Grande Dame van het Leidseplein, Ank van der Moer. Aan de jongste versie, die op eerste kerstdag op de televisie is te zien, ver leent opnieuw een bonte stoet artiesten haar medewerking. De musical - want dat is de volkse ko medie geworden in de bewerking van Joop van den Ende - trok volle zalen. De kritiek die door de jaren heen op het stuk werd geuit (geen karakters maar ty pes, een allegaartje van teksten en lied jes, Jordaansentiment) verstomde. Ken nelijk zit er toch iets in dat het publiek raakt. Daarbij zijn de liedjes (van Louis Da vids en Margie Morris, Philip Pinkhof en John Brookhouse) van niet te onder schatten belang: Nou tabé dan. Wordt nooit verliefd, want dan ben je verloo- hoo-ren, Draaien, Als de tros wordt los- gesmeten. Omdat ik zoveel van je hou- ou. Geen verfijnde chansons, maar wie ze naast buitenlandse schlagers uit de jaren twintig legt, kan alleen maar con cluderen dat ze geen spat minder zijn, ijzersterk en trefzeker in het samengaan van tekst en melodie. Vandaar dat men blij mag zijn dat re gisseur Eddy Habbema in Bussum te gen een amateuropvoering van Boubers stuk aanliep en aan het denken sloeg hoe de Jantjes opnieuw gebracht zou den kunnen worden. Zijn versie groeide uit tot een complete musical, met een aantal nieuwe liedjes van Ivo de Wijs en Ruud Bos, oude liedjes van Davids en Jacques van Tol en zelfs een ingevoegde Lou Bandy (Als ik in mijn klamboe lig te dromen). Eddy Habbema en Van den Ende heb ben De Jantjes serieus genomen en er in een fraai decor een goed orkest achter gezet. Met op de planken onder anderen Mariska van Kolck als een sterke, emo tionele Blonde Greet, Johnny Kraaii- kamp als de in-slechte 'bink van de buurt', Danny de Munk als een Schele Manus om te knuffelen. Volkstoneel was het. volkstoneel blijft het. Een genre dat rond de eeuwwisse ling ontstond en dat werd gekenmerkt door simpele stof: dienstmeisjes mis bruikt door zonen of heren des huizes, ongehuwde moeders gered uit hun el lende door mannen van het genre ruwe bolster blanke pit, sociale misère. En geen diepgravend gedoe met karakters a.u.b.: wie goed is of kwaad, was vanaf het begin helder en er bestond geen volkstoneel zonder die pure slechterik, die door het publiek uitgefloten of zelfs na afloop opgewacht kon worden. De Jantjes is niet meer dan een drie- stuiversverhaaltje. De Jantjes zelf zijn al geen Jantjes meer, maar keren afge zwaaid in de Jordaan terug. In de loop van het stuk zullen ze uit arren moede tekenen voor de landstrijdkrachten van het KNIL Er zijn twee liefdesgeschiedenissen: Toffe Jans aarzelt of ze haar loensende Schele Manus wel wil, Blonde Greet en Dolle Dries worden door gekonkel uit el kaar gedreven en ongetrouwde Blauwe Toon loopt in Indië syfilis op. Alleen met hem komt het niet goed. Een verhaal van levensvreugde die de sores over wint, van de lach die altijd beter is dan de traan. 'Want', zegt het liedje van Louis Davids, 'Als je huilt ben je een stakker'. Uitzending eerste kerstdag. RTL 4, 21.15 uur. Met o.a. Danny de Munk. Carry Tefsen, Le- ontine Ruiters en Peter Faber Regie Eddy Habbema. SUM TRUDY VAN DER WEES/GPO NPS zendt vanaf 26 december huis uit 1900 uit. Daarin wordt gezin gevolgd dat drie maanden Je zoals in de Victoriaanse tijd. serie wordt eerste kerstdag geïn- luceerd met The making of 1900 se. Het valt niet mee te leven der tandpasta en wasmachine, ig Brother is kinderspel vergele- met wat de familie Bowler dit ijaar moest doorstaan. Het En- e gezin leefde drie maanden lang een oudvictoriaans huis op de lier zoals hun overgrootouders eten hebben geleefd. Zonder triciteit, radio, televisie, compu- telefoon. auto. koelkast, centrale farming en luxeartikelen. Maar een videocamera, waarmee situ- s worden gefilmd en waaraan ge leden hun verhalen kwijt kun- Een beetje als de 'Dagboekka- in Big Brother. Een ander ver schil is dat met The house of 1900 geen geld valt te verdienen. Wie het drie maanden uithoudt onder deze primitieve omstandigheden is een ervaring rijker. That's all. De familie Bowler meldde zich vrijwillig aan voor dit experiment, dat werd ontwikkeld door het Engel se tv-station Channel Four. „Ik wil niet de Victoriaanse tijd naspelen of imiteren. Ik wil 'm beleven", geeft de 44-jarige Joyce Bowler als verklaring voor haar reis in de tijd. Haar echt genoot Paul en hun vier kinderen Kathryn (16), Joseph (9) en de twee ling Ruth en Hillary (12) zijn iets minder gemotiveerd, maar doen graag mee. „Joyce heeft mij al zo vaak mijn zin gegeven, het is tijd om wat terug te doen vindt Paul. Hij kon niet bevroeden aan welk avon tuur hij zichzelf en zijn kinderen zou blootstellen. Het leven in het Victoriaanse tijd perk lijkt namelijk romantisch, maar valt in de praktijk vies tegen. Al na drie dagen is Joyce in tranen en be ginnen de gezinsleden elkaar op de zenuwen te werken. Nog een paar dagen later is de paniek compleet als blijkt dat de warmwatervoorziening hapert. Een warm bad zit er voorlo pig niet in. Buurtbewoners Het bijzondere aan heet project van Channel Four is dat niet alleen de bewoners van het Victoriaanse huis zich moeten aanpassen aan de tijd, maar ook de buurtbewoners. Een aantal winkeliers bezorgt brood, melk en vlees aan huis, zoals dat ook rond de eeuwwisseling gebruikelijk was. Alleen, ze hebben uitsluitend producten bij zich die in die tijd ook werkelijk verkrijgbaar waren. De buurtgroenteboer houdt bovendien in de gaten dat Joyce, als ze bood schappen komt doen, alleen die groentes meekrijgt, die in de Victori aanse tijd beschikbaar waren. Hoe ze die groente op Victoriaanse' wijze moet klaarmaken, kan ze lezen in een huishoudboek dat haar bij haar intrek in het huis ter hand is gesteld. Alle gezinsleden moeten zich kle den volgens de mode van de negen tiende eeuw. Ze moeten zich daar mee ook op straat of werk vertonen. Alleen de kinderen mogen zich ver kleden als ze naar school gaan. Joyce, in het dagelijks leven onder- wijsinspectrice, neemt drie maan den verlof om deel te kunnen nemen aan het experiment. In 1900 was het immers niet gebruikelijk dat vrou wen buitenshuis werkten. Al snel komt ze erachter dat een combinatie van werken en huishouden honderd jaar geleden ook schier onmogelijk was geweest. Het huishouden is meer dan een dagtaak. .Alles duurt langerconstateert Joyce. Het bereiden van lunch en avond eten neemt uren in beslag. Het weerbarstige kolenfomuis - modern voor negentiende-eeuwse begrip pen, maar voor de moderne mens lastig hanteerbaar - moet elk half uur worden opgestookt. Voor de was - op de hand, uiteraard - dient een volledige dag te worden uitgetrok ken. Joyce heeft twaalf uur nodig voor een wasje waar een wasmachi ne veertig minuten over doet „Ik heb mijn dochters thuis gehouden van school. Anders is het niet te doen", bekent Joyce op wasdag. „Ik denk dat veel vrouwen dat vroeger deden." Afgetobd Het project is nog maar nauwelijks op gang of Joyce, op wie het meren deel van het werk neerkomt, maakt een afgetobde indruk. Ze is jaloers op haar man, die - weliswaar in Vic toriaans kostuum - gewoon naar zijn werk kan, en heeft het gevoel of ze in de Middeleeuwen is terechtgeko men. „Het eten dat ik mijn gezin voorzet, zou ik nog niet aan een var ken geven. Ik voel me vies, ik stink. Ik kan mijn haren niet wassen. Ik maak mij zorgen over mijn zoon Joe. Hij vertikt het om de Victoriaanse maaltijden die ik hem voorschotel, op te eten." Aanvankelijk is ze bang dat Joe zal verhongeren, maar na verloop van tijd leert ze te relativeren. „Ik denk niet dat hij er dood van gaat om elke dag hetzelfde te eten. Per slot van re kening hadden kinderen in 1900 ook maar te eten wat de pot schaft. Hij moet niet zeuren." Zelf moet Joyce zich ook aanpas sen. Ze is vegetariër, maar de negen- tiende-eeuwse cuisine blijkt daarop niet ingesteld. Vlees maakte honderd jaar geleden een belangrijk deel uit van de maaltijd. Een noodzakelijk deel bovendien, dat energie bood voor de zware arbeid die verricht moest worden. Ook Joyce kan de ca lorieën goed gebruiken. Maar de geur van de worstjes, die ze bij de slager aan de deur heeft gekocht, doet haar bijna kokhalzen. Zo draagt ieder gezinslid zijn of haar kruisje. Vader Paul fantaseert over de gemakken van een Gillette scheermesje, de dochters dromen van een bad en pizza's, moeder Joy ce drukt een moderne shampoo achterover bij de plaatselijke drogist en de arme Joe kan alleen nog maar denken aan een boterham met pin dakaas. Toch houden de kinderen zich wonderbaarlijk staande in deze wereld, zonder computer en MTV, „Ik heb het gevoel dat de kinderen onder deze omstandigheden snel volwassen wordenmerkt Joyce op. „En misschien ik zelf ook wel. Uitzending eerste kerstdag, Ned. 3, 13.00 uur. Uitzending eerste afleve ring serie 'Een huis uit 1900', tweede kerstdag, Ned. 3,13.04 uur.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 33