°)k Rijp en Groen Rode loper uit, de zalm is in aantocht 1 Strijd over groen tuinhout Kerstcactus in bloei Veenmol moeilijk te bestrijden Kokosmat belet kiemen onkruid Rode decadentie Exotische cyclaam u m VRIJDAG 24 DECEMBER 1999 Z GREET BUCHNER We noemen hem kerstcac tus omdat hij meestal met kerstmis bloeit, al is dat geen wet van Meden en Perzen. In het Latijn heeft hij de wat sloom klinken de naam Sch- lumbergia ge kregen. In feite is het een gewo ne lidcactus. In de natuur komt deze cactus, die inderdaad tot de familie van de cactussen gerekend wordt, in de regenwou den voor. Dat verklaart zijn hekel aan felle zon. In de bo men groeit hij °jj u* tu. in uitsparingen waarin zich wat 3002 pa e humus heeft ge vormd. Echt veel en zware grond staat dan ook niet op zijn verlanglijstje. Omdat deze cactus zijn bloemknoppen vormt zo dra er wat minder lichturen zijn, kan het best dat hij moedwillig tot kerstbloei gedwongen is. Willen we er zeker van zijn dat hij vol gend jaar weer rond de winterse feestdagen met van die mooie rode opval lende bloemen onze huis kamer siert dan zullen we hem rond eind oktober, rond de schemering naar een pikdonker plekje moe ten brengen, of een doos of donkere zak over hem heen moeten plaatsen tot de vol gende ochtend. Dan zal hij zeker weer rond de kerstda gen bloemen hebben, al moet ik er eerlijkheidshalve bij vertellen dat ik jarenlang in het bezit van een Sch- lumbergia ben geweest die, zonder extra maatregelen, midwinter begon te bloei en. Waar hij nu gebleven is? Een zomervakantie lang op een verkeerd plekje in de tuin gezet en het was ge daan met mijn kerstcactus. Dat heeft hij me nimmer vergeven jammer genoeg. Hoe moeten we nu volgens de re gels van de kunst onze pas verwor ven kerstcactus behandelen om er jaren plezier van te hebben. Immers, de plant zonder bloemen is niet ontroerend mooi, al kan men er ook anders over denken. Kerstcactussen houden van doodnormale kamertem peratuur en zijn, zoals ech te cactussen zeer goed be stand tegen een droge lucht. Een groot voordeel in onze doorgaans te warm gestookte kamers. Tijdens de bloei houden we de Schlumber- gia vochtig en ze ker niet te nat. Ook mag deze plant, bescheiden als hij is, ver van het raam staan. Sterker nog, een raam waar de zon door schijnt is uit den boze voor de plant afkomstig jo? uit de regenwou- «lem den. Na de bloei moet de lidcactus worden verpot, liefst in dezelfde pot maar wel met nieuwe potaarde op basis van veel turf want hij houdt van humus en een lichtzure grond. Na het verpotten moet de grond vochtig, zeker niet te nat, worden gehouden. Het beste kan men de boven grond altijd net een beetje uit laten drogen. In de ka mer krijgt hij weer een plaatsje ver van de zon. Pas in het voorjaar, als er weer flink wat leven in de plant komt mag hij weer wat meer water en af en toe een klein beetje plantenmest. Na half mei, als er zeker geen nachtvorsten meer dreigen, kan hij de tuin in. Uiteraard op een plekje in de halfschaduw en niet, zo als bij mijn mislukte Sch- lumbergia, in de zon. Begin oktober, voordat er kans op vorst is, komt hij weer naar binnen. Al was het maar om hem met truukjes weer rond de kerstdagen tot bloei te dwingen. Willen we deze cactus stekken? Dat kan ge makkelijk. In het voorjaar snijden we twee of drie le den af, laten die enkele n uren drogen en zetten het onderste lid zo diep in goede potaarde dat alles mooi rechtop blijft staan. Na drie weken ongeveer zijn de stekken beworteld en zullen ze uitlopen zodat we weer een nieuwe |£k Schlumbergia heb- ben. Donker houtwerk in combinatie met de rode en roze tinten van de Kerstcactus geeft een huiselijke sfeer. foto pr Zalmen leggen bij hun terug keer uit open zee naar hun vas te broedplaatsen landinwaarts jaarlijks duizenden kilometers af. Vooral in Noord-Amerika en in Alaska is de jaarlijkse herfst - trek van de zalmen een spekta kel dat telkens weer duizenden kijklustigen aantrekt. De mens legt de zalmen echter steeds meer hindernissen in de weg. Aan de Amerikaanse west kust zijn stuwdammen vaak on overkomelijke obstakels. En in Californië is door overvloedig industrieel gebruik van water het peil van rivieren en meren soms zo laag, dat de zalmen niet of moeilijk hun vertrouwde broedplaatsen kunnen berei ken. Zalmen zijn immers zeer honkvast en keren altijd terug naar de plaats waar zij zijn ge boren om er op hun beurt kuit te schieten. De trek naar de broedplaatsen verloopt op uiteenlopende tijd stippen, afhankelijk van de af stand van de broedwateren en het klimaat dat daar heerst. Om de zalmtrek zo vlot mogelijk te laten verlopen waakt de Califor- nische dienst voor wateren en bossen over het waterpeil in de rivieren waarlangs de zalmen landinwaarts trekken. Bij een te lage waterstand worden de slui zen van stuwdammen geopend. Het probleem is echter dat de autoriteiten nooit precies weten wanneer en hoeveel zalmen de rivieren opzwemmen en naar welke broedplaatsen zij zullen trekken. Zonder deze gegevens is het gissen, wanneer welke sluizen moeten worden geoe- pend en hoeveel water er dient te worden aangevoerd. Twee wetenschappers van de universiteit van Berkeley heb ben nu aan de hand van de iso- topen-geochemie een eenvou dige methode gevonden om tij dig vast te stellen waarheen de zalmen trekken en wanneer de verschillende zalmpopulaties aan hun thuisreis beginnen. De Zalmen zijn honkvast, ze keren altijd terug naar de plaats waar zij zijn geboren. geochemie is een tak van de scheikunde die zich bezighoudt met de verspreiding van de chemische elementen op aarde' en hun kringloop. Wanneer de zalmen uit de Stille Oceaan terugkeren, moeten zij eerst door de Golden Gate en de bocht van San Francisco zwemmen voordat zij de meer landinwaarts gelegen delta's van de Sacramento- en San Joaquin-rivieren kunnen berei ken. Vandaar zoeken zij dan verder hun weg naar de vele zij riviertjes die in de Sierra Neva da en in het Cascade-gebergte ontspringen. Dat betekent we kenlang drukte voor de kust van Californië. Wie wil waarheen en wanneer: dat is telkens weer de hamvraag voor de hydrologi sche experts. De wetenschappers zochten reeds jaren naar een methode om de herkomst van de zalmen te kunnen ontcijferen. Tot zij ontdekten dat in het even wichtsorgaan in het binnenoor van de zalmen microscopisch kleine gehoorsteentjes of otolie- ten aanwezig zijn, die in de loop van de jaren fijne kalklaag- jes aanbouwen. Volgens hun bevindingen in het vaktijdschrift 'Geology' blijken in de kalkafzettingen van de otolieten ook de strontiumiso- topen Sr-85 en Sr-86 in ongelij ke en variabele hoeveelheden aanwezig te zijn. De weten schappers ontdekten dat de on derlinge verhouding van deze isotopen precies dezelfde is als deze die werd aangetroffen op de broedplaatsen waar de vis sen werden geboren. Tijdens hun leven nemen de zalmen gedurende hun jaarlijkse ver blijf in hun geboorteplaats de daar aanwezige karakteristieke isotopencocktail op en dragen zij deze blijvend mee tijdens hun lange omzwervingen in de oceanen. En omdat de isotopenverhou- ding in de talrijke rivieren in Califomië overal anders is, is het dus een koud kunstje om aan de hand van een steekproef bij de verschillende zalmpopu laties de herkomst en dus ook de bestemming van de vissen precies te achterhalen. Daaruit kan dan het tijdstip van de zalmtrek en de uiteindelijke be stemming afgeleid worden en kunnen de hydrologen de rode loper voor de bezoekers uitleg gen. JOHN LAMORAL VRAAG ANTWOORD De familie Van Beek uit Haar lem blijkt in het bezit te zijn van een vrij bijzondere plant en wel de latrophja podagria, een plant die oorspronkelijk groeit in Midden Amerika en in het droge seizoen de bladeren laat vallen om in het natte seizoen weer blad te vormen. Het is een Euphorbiacaea. De behande ling is vrij gemakkelijk omdat deze plant goed bestand is te gen de droge kamerlucht. Ze heeft zich in de kamer min of meer aangepast aan onze sei zoenen en laat in de winter veelal blad vallen om in het voorjaar weer uit te lopen. In de bladloze tijd vooral heel weinig of geen water geven, ze leeft dan goeddeels van het in de stengel opgeslagen blad. In het Nederlands wordt ze wel fles- senplant genoemd. Mevrouw Mesman uit Bos koop heeft heel moeilijk te be strijden ongedierte in de tuin en wel de veenmol. Een bekend middel is hopen paardenmest bovenop de grond. Daarin schuilen ze en men kan ze dan vangen. Een ander beproefd middel is de gaten vullen met zeepsop. Ook dit middel dwingt de veenmol, familie van de kre kel, om boven te komen. Mocht één van de lezers een beter middel kennen dan houd ik me aanbevolen want de veenmol is in veel streken een plaag. Wat leuk, de rozenstek van Ti neke van El uit Heemstede is gelukt en nu is er dus een kleine roos in een pot. Ik zou deze ge durende de wintermaanden in een koele ruimte over houden. Vorst is niet geschikt voor zulke jonge planten. Veel licht heb ben de bladverliezers niet no dig, dat maakt het gemakkelij ker. Wat het geven van kamer- plantenmest aangaat: 's winters houden de kamerplanten ver plicht rust. Ongeveer eind fe bruari weer wat meer mest. Vaak worden ze dan ook ver- Parallel gebonden Amaryllisboe ket met kraag van Nerine laat roze en rode tinten samensmelten. De bloemen zijn gebundeld met rood fluweel. foto pr pot. Zo komen ze dan weer aan de groei als de dagen lengen. A. van Ter Tholen Hoogwegt uit Haarlem heeft een passie bloem die vruchten heeft ge dragen. De vraag luidt of men nieuwe planten kan winnen uit zaad. Dat kan heel goed. Zaden uit de vrucht halen, goed schoonmaken, tot rust laten ko- De houtsector en de milieube weging voeren al jaren strijd over het 'groene tuinhout'. Het kwam uiteindelijk tot een ver bod op de toepassing van che mische conserveringsmiddelen. Maar dat besluit wordt waar schijnlijk opgeschort. Groen hout heet het. Omdat het een groenige kleur heeft, nier omdat het beter zou zijn voor het milieu. De tuinhekken, pergola's, vlonders, vlecht- schermen, blokhutten en speel toestellen, zoals die in de afge lopen tien jaar het beeld zijn gaan bepalen van zo ongeveer de helft van alle tuinen in Ne derland, kleuren groen van het koper dat erin zit. En dat zit er in om te bevorderen dat het hout jarenlang bestand blijft tegen schimmels. Juist dat ko per. en ook de andere metaal- zouten arseen en chroom, die in allerlei combinaties toege past worden, zijn een doom in het oog van de milieubeweging. Want door uitloging sijpelen de giftige conserveringsmiddelen door naar bodem en grondwa ter. De houtsector bestrijdt dit hevig. Al een hele tijd voeren de Nederlandse bedrijven die zich bezighouden met het 'impreg neren' van hout een verbeten strijd tegen de plannen om het gebruik van chemische conser veringsmiddelen te beperken. Niet alleen van het koper ziet het tuinhout groen, zo voeren zij aan. Het is wel degelijk ook groen van de milieuvriendelijkheid. Hout is een natuurproduct, waarvan het gebruik ten koste van allerlei andere stoffen als beton, staal en plastic juist be vorderd zou moeten worden. Dat het groene tuinhout scha delijk zou zijn voor het milieu, snijdt volgens de sector geen hout. Sterker nog: als het niet meer gebruikt mag worden, schiet het milieu erbij in. De maatregelen zouden op 1 janu ari van het nieuwe jaar moeten ingaan, maar die slag hebben de impregneerbedrijven voorlo pig gewonnen. De ministerraad geeft vermoedelijk uitvoering aan de motie die vorige week in de Tweede Kamer werd aange nomen en waarin erop aange drongen werd om het besluit op te schorten. JAN OTTENS nog minstens tweeduizend groene en gezellige kerstmissen, wensen wij u bloemendaal bv rijksstraatweg wassenaar REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023 Er is een nieuw wapen ontwik keld voor de eeuwige strijd te gen onkruid. Het is een sterk verdund mengsel van hout-, bananen- of kokosvezels met natuurlijk gom, dat voorkomt dat onkruid ontkiemt. Het nieuwe middel wordt in Wage- ningen getest door het instituut voor Agrobiologisch en Bodem- vruchtbaarheidsonderzoek. „We hebben er vijf jaar aan ge werkt", zegt Willem Jongbloed, directeur van de Logistic Agri cultural Company (LAC) in Oosterhout. Dit bedrijf werd in dertijd benaderd door een ho venier uit deze Brabantse ge meente. „Hij kwam met het idee, omdat nieuwe wetgeving het gebruik van pesticiden in het openbaar groen sterk aan banden legde. Wij hebben het plan verder ontwikkeld en ge zocht naar de juiste mengver- houding om te voorkomen dat het spul blijft liggen en niet di rect wegspoelt." Inmiddels is patent aange vraagd op de vinding die Asolfil is gedoopt. De A staat voor de eerste letter van hovenier Adri- aansen, sol betekent zon en fil is de afkorting van filter. Jong bloed: „Het middel laat abso luut geen licht door, maar wel lucht en water. Zonder licht geen kieming, en daar zit hem de kneep". Jongbloed bena drukt dat het geen onkruidbe strijdingsmiddel is, maar een onkruidpreventiemiddel. „Het voorkomt dat onkruid kan gaan groeien." Asolfil is volledig biologisch af breekbaar. Het wordt in een sterk verdunde oplossing op het veld gespoten. Na zes tot acht uur is de vloeistof hele maal hard geworden en lijkt er een laag afgewerkte olie pasta te liggen. Maar de houdt alleen het zonlich en blijft water en zuursti laten. „Uit onderzoek in maïsv blijkt dat eenjarige onkn zoals melganzevoet, mui straatgras bijna volledig blijven", zegt de Wageni onkruidexpert Bert Lotz. een belangrijke kantteke wel dat het veld vooraf o vrij moet zijn gemaakt, h chemisch of met de scho Als het onkruid er eenn staat heeft dit middel g kele zin. Ook hardnekkig meerjarige onkruiden zo derzuring, perzikkruid ei de dringen door de pulp heen." Uit berekeningen blijkt t preventieve deklaag twii procent kan besparen oj spuitkosten in stedelijk g Lotz denkt dat toepassin landbouw nog veel grott volgen heeft. „Het middi trouwbaar. Nodig is allei de ontwikkeling van bet< spuitapparatuur. Het Proefstation voor de bouw en Vollegrondsgro teelt in Lelystad zal volgi het effect bekijken bij di\ akkerproducten, zoals m bieten en aardappelen. ook is het interessant voi teelten, zoals aardbeien, bloembollen, bomen en ken", meent Lotz. Het p gens de onderzoeker pri een geïntegreerd landbo teem, waarin naast chen methoden mechanische logische werkwijzen woi toegepast. PETER DE JAEGER* men en dan zaaien in goede ontsmette zaaiaarde. Zelf ge bruik ik steeds Superol om de zaadgrond te ontsmetten. Na opkomst verspenen en later op potten. De vraag is evenwel of al deze moeite zinvol is. De uit zaad gekweekte planten bloeien meestal slecht. Over het alge meen is het beter om in de groeitijd half uitgerijpte kop- stekken te nemen en op een warme plaats (met een plastic zak afgedekt) aan de groei te brengen. De vraag of er ver wantschap bestaat tussen deze vruchtdragende plant en de plant waarvan de eetbare vruchten te koop aangeboden worden kan ik bevestigend be antwoorden. Er zijn rond de 400 soorten Passiflora en de soort Pedulis wordt vooral ge kweekt voor de vruchten. Ove rigens zijn de vruchten van alle passiebloemen eetbaar. GREET BUCHNER Er worden vrijwel geen volle boeketten meer gebruikt; een paar exemplaren in fraaie vazen zetten de toon, waarbij vooral de kleuren geel en oranje favo riet zijn. FOTO CPD/Bloempollenbureau Holland Een vleugje decadentie is deze winter de leidraad bij het in richten van een eigentijdse wo ning, althans dat beweert Bloe menbureau Holland, de pro motieorganisatie van bloemen- kwekers in ons land. Het cam pagnebureau verwacht daarom dat boeketten met rode kleuren en grijstinten in nogal wat huis kamers gaan overheersen. „We doorbreken het schaamtege voel, de Nederlandse zuinig heid en we verwennen ons met buitensporige luxe", schrijven de bloemenmannen, die deze ontwikkeling aanduiden met de term red decadence ofwel rode decadentie. Bloemen die aan het morele verval - want dat is de eigenlijke betekenis van decadentie - een steentje kunnen bijdragen, zijn onder meer de nerine, rode tulp, anemoon en amaryllis. Laatstgenoemde soort, die ove rigens ook wit of roze ka en, heeft een vlezige stee door er veel water wordt zogen. Op de stelen groe weelderige kelkbloemen standig is daarom ze in e ge vaas te zetten. Langer heeft men overigens van bol opgegroeide bloeme Iets eleganter dan de am is de nerine: deze heeft k trechtertjes op lange sier stelen. Daarnaast verspr nerine een chocoladegel huis. Rond Kerstmis is v zogenoemde nerine sarn te koop, die roodoranje I men heeft. In een rank z of porseleinen vaasje oo nerine volgens Bloemen Holland het fraaist. Pass red decadence zijn verdi zen van gekleurd glas, g< zuurd aardewerk, donke pische houtsoorten en o lakwerk. Strakke, soms haast strenge vormen, gedecoreerd met luxui materialen, zetten de toon voor de interieurtrend van deze De exotisch ogende cyclaam past perfect in dit rijke sfeertje uitbundige bloeier is er in knalrood, vele tinten roze, paars liefhebbers ook in wit en creme. Een paar knalrode cyclami een grijze geglazuurde aardewerken pot optafel levert een k spektakel op. L Cryptogram Horizontaal: 1. Telwoord (6); 4. Snertkledingstuk (8); 6. Gebruik in het hart van een puritein (4); 8. Blaasmond (4); 9. Ze zijn te lui om er groente in te doen (9). Verticaal: 1. Goedgelovig? Integendeel (3); 2. Vogelt in de regel (5); 3 Slang om achter te bevestigen (4); 5. Het alternatief is delen (6), 6 Er zit groei in dit gewas (4); 7. Inclusief gesnapt (4); 8 Die hond heeft z'n portie gehad (4). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1 Roos; 4 hola; 8 iep; 10 mom; 11 pi; 12. rib; 14 ma; 15. teler 17. meid, 18. kind; 20. no; 21. es; 22. menu; 23 neef; 24. etude, 26. au; 28. ene; 29. il; 31. ark; 33. loc; 34. neon; 35. eend. VERTICAAL: 1 Rip; 2. oei; 3. op; 5. om; 6 lom; 7. ama; 9. kil; 12 redoute; 13 bekende; 15 tinne; 16 nsee; 17 mum; 19. duf, 25. uno, 26. aan; 27 ure; 29 ion; 30. led; 32. ko; 33. Ie HEINZ

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 30