kmbitie heeft een prijs' Cultuur Kunst lamexpositie in Amsterdamse Nieuwe Kerk Collectie O'Keeffe's blijkt vals Databestand Nederlandse artiesten op internet Onderkonings leugen CEES WAAL Kerst- en kinderactiviteiten in de Leidse musea JAC 24 DECEMBER 1999 'C gaat verbouwen I» Leids poppodium LVC aan de Breestraat gaat in januari yeken dicht wegens een grote verbouwing. Het popcen- sluit van 3 tot 22 januari zijn deuren. Het LVC wordt, van in, flink opgeknapt. o-expositie in Warenar naar Ruim veertig foto's van de Fotowerkgroep Silhouet assenaar zijn tot en met 12 januari te zien in Cultureel rum Warenar. De ongeveer twintig amateurfotografen ex- ren regelmatig. De fototentoonstelling in Warenar bestaat jzondere macro-opnames met kleurencomposities, zons- imes. bloemen en portretten. De openingstijden zijn: idag tot en met vrijdag van 10.00-16.00 uur en tijdens eve- enten soms in het weekeinde. Warenar is te vinden aan de straat 75 in Wassenaar. foto willem van der kleij/ pr amsterdam anp Op de website van het Natio naal Pop Instituut (www.popin- stituut.nl) staat vanaf begin ja nuari een databestand met bio grafieën en discografieën van meer dan duizend Nederlandse artiesten en bands. In het na slagwerk kan bijvoorbeeld wor den opgezocht hoe de eerste cd van de Golden Earring heet of wat de echte naam is van DJ Jean. Het bestand is een vervolg op de Encyclopedie van de Neder landse Popmuziek die tien jaar geleden verscheen. Die infor matie is echter verouderd. De versie op Internet kan volgens het Nationaal Pop Instituut makkelijk geactualiseerd wor den. Verder biedt de digitale versie veel meer mogelijkheden dan een boek: er kunnen bij voorbeeld foto's en muziekfrag menten gedownload worden. Het scala aan artiesten dat het naslagwerk bevat, loopt uiteen van de Zangeres zonder Naam tot Krezip. Vanaf 7 januari is het bestand toegankelijk voor pu bliek. Die dag wordt het tijdens het Noorderslag Seminar in Groningen officieel geopend door bijzonder hoogleraar pop muziek René Boomkens. eumdirecteur Kees van Twist ic en rob de kam eur Kees van Twist heeft ileidsplan 2000-2005 van roninger Museum gepre- :rd. Een grondige her- Jurering en een terugkeer *fklassieke museale taken jleutelwoorden in zijn no- larvan de uitvoering vele men extra subsidie zal k „Groningen heeft tot nu oor een dubbeltje op de rang gezeten", meent wist. Tni van dit jaar kreeg ik politiek de boodschap nog één keer langs mocht in met een plan en dat doe f' Wat Kees van Twist be- i het buigen of barsten. Of reentelijke en provinciale kiest voor het handha- een spraakmakend dat tot de top 5 van ld behoort, of men ac- dat het Groninger Mu- terugvalt naar het provin- karakter dat het vroeger De officieel per 1 augustus aangetreden Van Twist heeft zijn lot verbonden aan het be leidsplan. „Bovendien: er is geen alternatief: want als je kiest voor een bescheiden mu seum, dan woon je boven je stand. Het gebouw kost 1 mil joen per jaar, je moet daarnaast een miljoen per jaar reserveren voor onderhoud en calamitei ten en de huur is zeven a acht ton. Bij elkaar 2,8 miljoen. Zo'n bedrag kun je prima verdedigen bij een ambitieus museum met een begroting van 10 11 mil joen gulden, maar niet bij een museum dat het moet doen met 7 miljoen gulden per jaar." Van Twist is zich bewust van het feit dat het voor Groninger begrippen om grote bedragen gaat. „Maar je moet niet verge ten dat Groningen tot nu toe voor een dubbeltje op de eerste rang heeft gezeten. Dat 45 pro cent van onze begroting uit ei gen inkomsten stamt. Dat zie je nergens in Nederland. Als je mee wilt doen op landelijk ni veau, dan moet je verhouding tussen eigen inkomsten en sub sidies in de pas lopen. We zit ten met ons plan nog aan de onderkant: tachtig procent sub sidie, twintig procent eigen in komsten. Bij vergelijkbare mu sea in het land is het eerder ne gentig-tien of vijfentachtig-vijf tien." En al die clubs, verenigingen en gezelschappen die vechten om vijf-, tien- of vijftienduizend gulden uit de ruif van de ge meentelijke cultuurnota? „Die instellingen doe je onrecht door ze de competitie met het muse um te laten aangaan. Het mu seum is 'buiten categorie', is van een enorm belang, niet al leen voor de economie - bezoe kers geven gemiddeld 54 gul den in de stad uit - maar ook voor de leefomgeving, voor het aantrekken van industrie. Gro ningen is geen toeristenstad, maar het mag zich mede dank zij het museum als stad toch meten met andere Nederlandse steden." parus Trekken we dit aan met kerst, of stellen we hem op.... Helemaal duidelijk is het niet. Maar een blikvanger is het beslist, deze roze satijnen 'kerst boom-avondjurk' van de Italiaanse modeontwerper Valentino. De jurk annex boom is te zien in de Tui- leries, de paleiselijke tuinen achter het Louvre in Parijs. Behalve deze Valentino zijn er nog zestig boomjurken te bezichtigen, alle ontworpen door Europese modeontwerpers. foto ap photo/laurent rebors kansas city ap Een collectie van schilderijen die in de Verenigde Staten jarenlang is tentoongesteld als werk van de Amerikaanse kunstenares Georgia O'Keeffe blijkt vals. Experts zijn het erover eens dat de 28 schilderijen, die bekend zijn als de Canyon Suite, niet van haar hand zijn. Toen de schilderijen op de markt kwamen in de jaren tachtig waren de experts lyrisch over de vondst. Na onderzoek is gebleken dat de aquarel len niet gemaakt zijn tussen 1916 en 1918 toen O'Keeffe in Canyon, Texas woonde. Het papier waarop geschilderd is dateert namelijk uit 1930 en 1960. Ook is het een ander soort papier dan de schilderes gewoonlijk gebruikte. Toen de schilderijen op de markt kwamen in de jaren tachtig waren de experts lyrisch over de vondst. Het is onduidelijk of het gaat om een op zettelijke vervalsing of dat de schilderijen per on geluk zijn toegeschreven aan O'Keeffe. O'Keeffe had een zeer persoonlijke van de na tuur uitgaande vormentaal ontwikkeld in haar schilderijen. Kenmerkend zijn haar verstilde schilderijen van bloemen in vele pastelkleuren. De Nederlandse pers is onderda nig als het om de koningin gaat. Het is nog maar kort geleden dat zelfs deze krant er schande van sprak, dat leden van de Tweede Kamer over hun ver trouwelijke gesprekken onder vier ogen met de koningin doorvertelden. Zo lekte uit dat de konin gin kamerle den aanspoor de zich niet aan het regeer akkoord over de gekozen burgemeester te houden. Het werd de pers evenwel te gor tig, dat de ko ningin infor meel liet weten dat in de Ne derlandse pers 'de leugen re geert'. Toen liet de pers haar byzan tijns gedrag varen en werd kritisch zoals dat in een volwassen democratie hoort. Twee weken geleden had het Leidseh Dagblad een lezens waardig interview met - ik ci teer - Leidse „onderkoning" Tjeerd van Rij. We weten nu dat de onderkoning zich wel te goed voelt voor het burgemeester schap van Voorschoten, maar gelukkig niet voor het wethou derschap van Leiden. Nieuw is dat zijn arrogantie voortkomt uit onzekerheid. „Ik ben eigen lijk een enorme aarzelaar", zegt de onderkoning. Wie zo onzeker is, heeft moeite met kritiek, ze ker als die afkomstig is van een voorganger. Dan helpt het. als je die voorganger (ondergeteken de) als niet integer mag wegzet ten, met name bij zijn verzet te gen Tjeerds sloopplannen voor het Koninklijk Militair Invali denhuis. Bijna vijf jaar geleden hield Leiden hierover het eerste in Ne derland op initiatief van bur gers gehouden referendum ooit. Ik vind het wel wat zielig als een wethouder vijf jaar na dato nog namokt over de overduidelijke keuze van de burgers. Een stads bestuurder die nu het resultaat ziet van de bijna voltooide reno vatie eh restauratie van het huis, zou toch bovenal trots moeten zijn. Het paste in het interview dat deze krant een lasterlijke en lie derlijke aantijging uit de mond van de onderkoning zonder meer afdrukte. Wat echter ook deze krant niet kan maken, is klakkeloos aannemen dat alles wat de onderkoning zegt, ook waar is. Dat gebeurde in de - nota bene als kritisch bedoelde- rubriek De Stemming van vorige week. Een serieuze krant had bijvoorbeeld op zijn minst kun nen navragen, of ik - zoals be weerd - inderdaad ooit het voorrecht had met de onderko ning een ge sprek onder het verwaarlozen door de krant van de regel van hoor en wederhoor, regeert nu onderkonings leugen. Als geen ander is de Leidse on derkoning verantwoordelijk voor de stedelijke vormgeving van Leiden. Het is de cultuurui ting, waarmee alle burgers van de stad, gewild of ongewild, langdurig worden geconfron teerd. Voortzetting van de Leidse traditie van raimtelijke kwali teit vereist goede opdrachtge vers. Nu faalt het opdrachtge verschap herhaaldelijk: de Leeu wenhoek (de Nieuwe Stad) is stedenbouwkundig en architec tonisch chaotisch is. Het sta tionsgebied is kil en koud. Het Aalmarktproject is onhelder en omstreden. Maar krijgt de onderkoning wel genoeg steun om zijn onze kerheden te overwinnen? Door het non-interventiebeginsel la ten de andere wethouders hem aan zijn lot over. Raadsleden durven niets te zeggen. Ambte naren lopen'weg. Media bejege nen de onderkoning als ware hij dat echt. Tjeerd als onderkoning is wel een juiste, maar ook een bedervende metafoor. Laat tot de goede voornemens voor het nieuwe jaar behoren: een democratisch volwassen omgaan met de door de bevol king gekozen politicus Tjeerd van Rij. Ik vind dat Tjeerd daar recht op heeft. En ook de demo cratie heeft dat. Voor zowel de koningin als de Leidse onderko ning geldt anders dat naarmate zij langer in functie zijn, dank zij onderdanig en byzantijns ge drag, de leugen steeds meer de kans krijgt om te regeren. ende fonteinen, geurende en en zo'n driehonderd- islamitische kunstschat- ijn te zien op de expositie 1 schoonheid, Hemelse in de Nieuwe Kerk in irdam. Een enorme varia- n juwelen, keramiek, glas, plaren van de koran, kle- en tapijten uit de zevende i met de negentiende bieden Nederland voor Jeerst de kans op grote kennis te maken met de ende kunsthistorische mmen van de islam. Die richting groeide de afge- vijfentwintig jaar tot godsdienst van ons land ins Nieuwe Kerk-direc- ■mst Veen is het niet toe- l dat deze expositie ten tij- ii de overgang van het mil- im is te zien: „De omslag de nieuwe eeuw mag sym- itaan voor een andere om- if die zich het laatste kwart deze eeuw in Nederland Kunst van de Islam, te zien in de Nieuwe Kerk. foto gpd/rob keeris heeft gemanifesteerd: de veran dering naar een multiculturele en multireligieuze samenleving waarin moslims nu al qua aan tal een rol spelen. Zij zullen op termijn onze cultuur wezenlijk beïnvloeden. Wij vonden daar om dat het hoog lijd werd de onvoorstelbaar rijke beschaving die uit de islam is voortgeko men te tonen. In al haar ver scheidenheid is zij een van de religieuze peilers waarop onze mondiale cultuur rust." De expositie is samengesteld door gastconservator Michail Piotrovski. Hij heeft als direc teur van het Staatsmuseum in St. Petersburg de fameuze col lectie islamitische kunst onder EINDE-EEUWS zijn hoede waarvoor het funda ment werd gelegd door keizerin Elizabeth, voorgangster van de machtige achttiende eeuwse tsarina Catharina de Grote. Naast honderd topstukken uit de Hermitage worden rond de 250 meesterwerken uit an dere collecties getoond. Het Metropolitan Museum in New York stelde een Moeghal-para- dijstapijt uit de zestiende eeuw ter beschikking dat nog nooit eerder was uitgeleend. Jemen gaf een groot aantal van de vroegst bekende manuscripten van de koran in bruikleen die in vitrines fraai zacht worden ver licht. Het Topkapi Paleismuse um in Istanbul leende het met robijnen en smaragden flacon uit 1560 uit dat als hoogtepunt van Osmaanse kunst in alle handboeken over islamitische kunst staat Uit de bijzondere particuliere verzameling van de in Londen wonende Nasser D. KÏialili, een collectie nog groter dan die van de sultans van Bru nei en Qatar, kozen de samen stellers onder meer een virtu oos versierd stenen raam van Sjah Jahan en glaswerk uit de tiende tot en met de veertiende eeuw. Bij de presentatie van de ex positie wees Piotrovski op een essentieel verschil tussen de is lamitische kunst en de christe lijke: „Beide hebben veel aan dacht voor het belijden van ge loof en moraal, maar de chris telijke benadrukt meer de lij denswegen van God en van de bestraffingen die de zondaars te beurt zullen vallen." In de isla mitische kunst wordt uitge drukt wat de profeet Moham med volgens de overlevering heeft gezegd: „God is schoon heid en houdt van schoon heid." 'Aardse schoonheid, hemel se kunst' in de Nieuwe Kerk (Dam, Amsterdam), t/m 24 april 2000, dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur, donderdag tot 22.00 uur. Gesloten op Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag. De catalogus kost 49,90 gul den, de tentoonstellingsgids tien gulden. Een Edmontosaurus op de tentoonstelling 'Oerparade' in Naturalis. 'Dr. Magneto, de Electrische Mensch' in Museum Boerhaave. foto ger van der vlugt foto pr Leidse musea hebben in de kerstvakantie speciale activiteiten voor kinderen op sta pel staan. In Naturalis kunnen kinderen kij ken naar een speciaal 'dinoprogramma' met spannende verhalen over dinosauriërs die meer dan 65 miljoen jaar geleden leef den en het land onveilig maakten. Dit naar aanleiding van de deze week begonnen NCRV-serie "Walking with Dinosaurs'. Naturalis-medewerkers vertellen boven dien bijzonderheden over de zwemmende en vliegende sauriërs in de zaal Oerparade. Verder is er een kleurwedstrijd: wie de mooiste tekening maakt van een Naturalis- dino wint een 'Dinopartijtje'. Naturalis, aan de Darwinweg, is op eerste kerstdag en nieuwsjaarsdag gesloten en van 26 decem ber tot en met 9 januari dagelijks open van 10.00-18.00 uur. In Museum Boerhaave wordt het theater stuk 'Dr. Magneto, de Electrische Mensch' opgevoerd waarin allerlei elektrische de monstraties te zien zijn. Daarnaast is er een 'Elektrisch ballonnenraadsel', een speur tocht waarin de kleintjes op een bijzondere manier elektriciteit kunnen ontdekken. Daarnaast kunnen kinderen van 8-12 jaar als een echte vlinderverzamelaar zelf vlin ders knutselen en in een laatje doen tijdens de workshop "Vlinders in de kast'. De mini- verzameling mag mee naar huis. In de foyer van Boerhaave is onder de ti tel 'Beestenspul' het dierenrijk op een bij zondere manier belicht: een pitbull zonder velletje, het liefdesleven van het varken, dieren op sterk water. Kinderen kunnen in het museum aan de Lange Sl Agnieten- straat ook meedoen aan een Kinderkerst puzzel. De workschop Vlinders in de kast is op 29 en 30 december en 5 en 7 januari van 14.00-16.00 uur. Het toneelstuk Dr. Magne- to is te zien op 28 december, 2, 4 en 9 janu ari om 14.00 en 15.00 uur. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat zijn er elke middag films te zien over Indonesië en Bhutan. Verder verzorgt de traditionele Bhutanese Semt- hoka Dansgroep - met spectaculaire spron gen en opvallende kostuums - een aantal optredens tijdens de kerstvakantie: van 26 december tot en met 6 januari, met uitzon dering van 30 december en 1 januari. De voorstellingen beginnen om 12.00, 13.30 en 15.00 uur en duren een half uur. In het Koninklijk Penningkabinet aan het Rapenburg kunnen kinderen tijdens de kerstvakantie alles te weten komen over 'De schat van manke Willem'. Deze kapi tein van zeilschip 'De Zeven Zeeën' heeft een schat aan munten bijeengespaard en in een grote kist gedaan. Kinderen vanaf 6 jaar kunnen helpen met het uitzoeken van deze schat op 28 en 29 december en op 5 en 6 januari, om 14.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29