Seat León Spaanse Golf-killer AUTO COLPA Weg en wiel Grote, nobele Magnus met Italiaanse koets BO£KEN i Yaris weer Auto van het Jaar DAEWOO «I» Ér Nieuwe Mercedes-Benz Sprinter Honda poetst Transalp op Michelin vanaf 2001 weer terug in Formule 1 \prilia Motor /an het Jaar Oldtimers in het jaar 2000 Kinderfietshelm vaak te groot TR's van Triumph in detail RIJDAG 24 DECEMBER 1999 964 25 Slechts enkele weken nadat de Toyota Yaris in Europa is uitgeroepen tot Auto van het Jaar 2000, is de Vitz, zoals de Yaris in Japan heet, be kroond tot de Japanse Auto van het Jaar 1999/2000. Vo rig jaar was de Lexus IS200 de gelukkige en het jaar er voor ging de titel ook al naar een auto uit de Toyota-stal: de Prius. Deze hybride-auto, waarvan er in Japan al meer dan 30.000 verkocht zijn, wordt tegen de zomer van 2000 ook op de Europese markt leverbaar. Ontworpen in Toyota's eigen designcentrum in Brussel en vanaf 2001 ook in Europa ge bouwd, in de buurt van het Noord-Franse Valenciennes, heeft de Yaris al een reeks van titels en erkenningen in de wacht gesleept. Eerder werd de 1.0 liter WTi-motor uitgeroepen tot 'Motor van het Jaar' en werd de Yaris in Ierland en Noorwegen be loond met nationale titels 'Auto van het Jaar'. Ook het Britse blad AutoCar gaf zijn jaarlijkse prijs aan de nieuwe Toyota. de vriendelijkste Daewoo-dealer U BENT TOE AAN'N d1 Hoorn 65, Alphen a/d Rijn. Tel. 0172-44.53.03 lercedes-Benz komt begin vol- end jaar met een nieuwe printer-reeks op de markt. De istelauto's hebben een nieuw iterlijk gekregen, een nieuw ashboard met joystick-schake- ïg en nieuwe zuinige diesel- ïotoren. )e nieuwe motoren zijn van et zogenaamde CDi-type met immon rail-injectie. Het gaat m 4- en 5-cilinder machines, aarvan de krachtigste een ver logen levert van 156 pk en een ekkracht van 330 Nm. De ba- s is een 82 pk sterke motor. Ie CDi-motoren kunnen optio neel geleverd worden met Sprintshift, een elektrohydrau- lisch bedienbare 6-versnellings- bak met automatische koppe- ling. Mercedes heeft de olieverver- singsinterval kunnen verlengen tot 22.500 kilometer, waardoor de bestellers goedkoper in het gebruik zijn geworden. Het in terieur van de nieuwe Sprinter heeft volgens Mercedes-Benz meer een personenauto-uit straling gekregen. De nieuwe Sprinter wordt op de Bedrijfswagen RAI in februa ri 2000 officieel geïntroduceerd. )e Honda XL 600V Transalp aag nog even blijven. De al inds 1987 door honderddui- rnden motorrijders gewaar- eerde all-roader is opgewaar- eerd. Dat levert de JOL 650V op. )oor de cilinderinhoud op te chroeven van 600 naar 664 ku- ieke centimeter wist Honda iet alleen een vermogenswinst an 5 pk te realiseren, maar ook e trekkracht te verbeteren. De '■twin genereert nu 56,2 Nm ij 5.500 toeren per minuut, erwijl deze waarden bij de ou- e versie bleven steken bij 52 lm bij 6.000 tr/min. )e opwaardering bestond ove- igens niet alleen uit een grote- e cilinderinhoud. Honda nam ok het rijwielgedeelte onder- anden. Een stijver uitgevoerd frame, een aangepaste Pro-link achtervering en een elektro nisch dashboard zijn daarvan de zichtbare resultaten. Alleen de snelheidsmeter en toerentel- ler bleven onveranderd. De tweewieler is voorzien van het Honda Ignition Security System (HISS). Dit startonderbrekings- systeem bestaat uit een in de contactsleutel verborgen trans ponder die signalen uitzendt naar de ontsteking. Correspon deren deze signalen niet, dan zal de motor niet starten. De XL 650V staat komend voorjaar bij de dealers en kost dan 17.995 gulden. Voor de motor komen verscheidene accessoires op de markt als een verhoogde ruit, koffers, een middenbok en een radio/cd speler. iichelin treedt vanaf het race- lizoen 2001 als bandenleve- incier toe tot het Formule 1- ircus. Hiermee completeert de uim 100 jaar 'jonge' Franse landenfabrikant zijn aanwezig- eid in de racewereld. Michelin leeft hier al een indrukwekken- e lijst met overwinningen op ijn naam staan. )eze beslissing past in onze 'ereldwijde strategie", zegt douard Michelin, voorzitter an de raad van bestuur: „Toe- reding tot de Formule 1 zal ons elpen om onze positie in Eu- opa te versterken en onze be- endheid en aanwezigheid in Izië en in Zuid-Amerika doen roeien. Ook in Noord-Amerika unnen we zo onze aanwezig- leid in de racerij vergroten", 'anaf het seizoen 2001 vormt Iichelin een team met BMW/ filliams. BMW was dit jaar Mi- helins winnende partner op Le lans. Enige tijd voor aanvang ezers van 's lands grootste lotormagazine Moto 73 heb- en de Aprilia RSV Mille uitge- ttepen tot Motor van het Jaar 999. De potente Italiaanse 2- ilinder versloeg met een neus- ingte de nog potentere en veel esproken GSX 1300R Hayabu- i van Suzuki. Nummer drie op e lijst is eveneens van Italiaan- e afkomst, want nieuwkomer IV Agusta wist met de uiter ste sportief presterende F4 slijk hoge ogen te gooien in dit restigieuze lezersonderzoek, ïelijktijdig met de motorverkie- ing werd ook de Motorsport- nan van het Jaar verkozen. iuZ-coureur Jurgen van den ioorbergh ging hier voor de lerde keer op rij met de eer trijken. Tweede werd het GP- lotocross zijspanduo Daniel d Marcel Willemsen, dat het sizoen afsloot met een wereld- ampioenschap. Nummer drie 'good old' Supersport 600 rij er Wilco Zeelenberg. van het seizoen 2003 wordt Mi chelin de bandenleverancier voor het Toyota-team, dat ook onlangs zijn toetreding tot de Formule 1 bevestigde. In 1999 deelden Toyota en Michelin het" podium in de rallysport en de GT-competitie. Met de introductie van de radi- aalband bracht Michelin in 1977 al een revolutie tot stand in de Formule 1-wereld. Toen de bandenfabrikant de Formule 1 in 1984 verliet, waren alle For mule 1-wagens uitgerust met radiale banden en had Michelin 59 overwinningen, drie wereld kampioenschappen voor cou reurs en twee wereldkampioen schappen voor constructeurs op zijn naam staan. Ondanks de successen uit het verleden, beschouwt Michelin dit als de start van een nieuw avontuur. „Deze sport heeft in 15 jaar enorme ontwikkelingen doorgemaakt. Daarom praten we liever over toetreden tot de Formule 1 dan over terugkeren. De automobieltechnologie is veranderd, evenals de banden". twe«wl9l»rs b.v. IVbll Til 1 ^UuUIHAIM I 5131515 De T-Ford is terecht uitgeroepen tot de Auto van de Eeuw. Geen ander model heeft immers meer invloed op de massamotorise- ring gehad dan de legendarische creatie van Henry Ford. Met de T-Ford heeft de autopionier in feite Amerika 'op wielen' gezet De auto blonk uit door zijn een voud in constructie en lage prijs. Dat laatste was een gevolg van een nieuwe productiemethode. Henry Ford had eerst gekeken hoelang een monteur er over deed om een dynamo te maken: 20 minuten. Vervolgens verdeel de hij dat karwei in 29 handelin gen die aan een lopende band werden verricht En daarmee werd het in elkaar zetten van een complete dynamo teruggebracht tot 5 minuten. Ford paste dit principe toe in de autobouw (zie foto) en wist daarmee de pro ductietijd van de T-Ford terug te brengen van 12,5 uur in het be gin naar 1 uur en 33 minuten. De legendarische uitspraak 'te koop in elke kleur als het maar zwart is' was ook een direct gevolg van deze nieuwe werkwijze. De zwarte lak droogde namelijk veel sneller dan alle andere en dat scheelde productietijd. Vandaar. De lopende band-methode maakte de auto's steeds goedko per, zodat meer mensen er een konden aanschaffen. Zo zakte de prijs van 950 dollar naar 290 dollar. In 1927 kwam de 15-mll- joenste T-Ford van de band. Kort na deze historische gebeurtenis werd de productie van Tin Liz zie' (Blikken Uesje, zoals de auto populair genoemd werd) beëin digd. Het model was 19 jaar lang vrijwel ongewijzigd gebleven en de kopers gingen steeds meer ei sen stellen, zodat er een nieuw model moest komen. De teller van de T-Ford stopte bij 15.007.033 geproduceerde exemplaren. FOTO ARCHtpf FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij op zo n zadel zitten. De Nederlandse zadelfabri kant Lepper onderkent het probleem en komt met een oplossing door een bepaald type zadel in stelbaar te maken. Met het 'vario shock sys tem' kan de fietser zijn zadel naar eigen wens sterk of minder sterk laten inveren. Daarvoor moeten een paar pinnen aan de achterzijde van het zadel worden verwijderd of juist ingestopt De vulling van het zadel bestaat PU-Ultra, een gel-achtig schuim, dat beter werkt dan ge wone gel. Bij het zitten verdeelt het materiaal zich goed over het hele zadel. Lepper voorziet voorlopig alleen het zadel End urance van deze verstelmoge- lijkheid. Het is een zadel voor recreatieve fietsers, voorzien van een praktische handgreep. De uitvoering is in kalfsleer of vinyl. Prijs vanaf 65 gulden. Meer informatie bij Leppen tel. 031 3419 101. In de compacte middenklasse maken auto's zoals de Opel Astra, Volkswagen Golf, Renault Mégane en Ford Focus zo'n beetje de dienst uit. Maar de producenten van deze modellen kunnen zich komend voorjaar een beetje zorgen gaan maken als de Seat León komt. Deze Spaanse compacte mid denklasser heeft alles in huis om een flink aandeel voor zich op te eisen: een vlot uiterlijk, veel binnenruimte, voortreffe lijke rijeigenschappen en een hoog afwerkingsniveau. Daar mee is het een echte Golf-killer. Seat zit in Europa flink in de lift. De productie stijgt dit jaar met ongeveer elf procent tot 480.000 auto's. Nederland neemt van die stijging een flink deel voor zijn rekening, want bij ons ver koopt Seat dit jaar circa 27 pro cent meer auto's. Die groeiende afzet is niet vreemd, want zo'n beetje elk jaar komt er een aan trekkelijke nieuwe Seat bij. De León is een uitstekende mix van de techniek van Volkswa gen en de succesvolle styling van de vorig jaar gepresenteer de Seat Toledo. In feite is de Le on niets anders dan de iets kor tere 5-deurs versie daarvan. En staat de auto net als de Toledo en de 'familieleden' Volkswa gen Golf, Audi A3 en Skoda Oc- tavia op het beproefde VW- platform voor de middenklasse. Ook de techniek stamt volledig van het VW-concem. Wielop hangingen en motoren kennen we td uit de Toledo en brengen daar hun vertrouwde (uitste kende) kwaliteiten mee. Toch zijn er primeurs te vinden in de León. Want het is de eerste Seat die kan worden uitgerust met vierwielaandrijving, het is de eerste met een 180 pk sterke 1.8 liter turbomotor en het is de eerste met een handgeschakel- de 6-versnellingsbak. Die drie zaken zijn gecombi neerd in het voorlopige topmo del León 4. Het is een extra- sportieve auto geworden, die kan wedijveren met erkende topsporters als de Audi A3 quattro en de VW Golf GTi. Het Spaanse merk mag dan mis schien nog niet die klank en het imago hebben van de concern genoten, in rijeigenschappen en afwerking doet de León 4 er absoluut niet voor onder. Hoewel prijzen pas bekend worden als de auto in april vol gend jaar zal worden geleverd, gaat de Seat León 4 wel iets bo ven de 60.000 gulden kosten. Er komt overigens nog een snelle re, de Cupra, met een motor van meer dan 200 pk. De snelle versies trekken in eerste instan tie de meeste aandacht, omdat ze het imago van Seat moeten opkrikken. Maar minstens even interessant zijn de meer civiele uitvoeringen. Want de León komt er waarschijnlijk ook met een 1.4 liter 16-kleps motor en 75 pk. Dat wordt dan vermoe delijk de basisversie voor om en nabij de 34 mille, iets goedko per dan de Golf. Airbags voor de bestuurder en de passagier en ABS zullen zeker standaard schiedenis en een afbeelding van het merklogo (meestal). Er staan maximaal vijf auto's op een pagina. Ieder type wordt gepresenteerd met een fotootje, een informatief tekstje en een rijtje gegevens, waaronder de actuele waarde. De ze prijsindicaties worden ieder jaar aangepast aan de marlöituatie. Sinds vorig jaar staat er ook (waar mogelijk) een vermelding van het aantal exempla ren dat in Neder land rondrijdt van het betreffende mo del. Vorig jaar is de grens voor opname in de gids met 5 jaar opgetrok ken zodat er nu naoorlogse klassiekers en aankomende klassiekers in te vinden zijn tot bouwjaar 1985. De uitgebreide catalogus (34,50 gulden) Van uitgeverij Elmar wordt vooraf gegaan door een algemeen ge deelte met de nodige informa tie over klassiek rijden en aan het eind staat weer een uitge breide lijst van merkenclubs en gespecialiseerde (auto)bedrij ven in België en Nederland. De Oldtimer-catalogus is ook op cd-rom verkrijgbaar. Deze heeft als voordeel dat er op di verse onderwerpen selecties kunnen worden gemaakt en foto's beeldvullend kunnen worden bekeken. De nieuwe versie op schijf komt begin 2000. ii- Tien jaar geleden wijdde uitge verij Elmar een boek aan de klassieke Triumph TR. Sinds die tijd heeft de auteur, Bill Piggott, zoveel meer materiaal over de ze auto's weten te verzamelen, dat men heeft besloten er twee nieuwe delen van te maken in de serie De Originele In deze serie wordt een bepaald type auto als het ware ontleed en 'tot op het bot' beschreven. Alles komt daarbij ter sprake, niet alleen originele fabrieksge- gevens zoals productverande ringen, chassisnummers, mo tornummers, carrosseriekleu- ren etc. maar ook geschiedenis en aankoop- en restauratietips. De bedoeling is aan te geven hoe de wagen er uitzag toen hij de fabriek verliet, zodat eige naars, restaurateurs, potentiële kopers en liefhebbers de origi nele uitvoering en specificaties tot in detail kunnen herkennen. Met als gevolg dat er meer van die auto's gerestaureerd zullen worden, hoopt de schrijver. Hij voegt daar echter wel aan toe dat net voor mensen met seri euze plannen verstandig is ook lid te worden van een (in dit ge val) Triumph TR-club, waar alle kennis en deskundigheid aan wezig is. Simpel gezegd kwam de TR- sportwagen voort uit een expe riment waarbij Triumph het onderstel van een vooroorlogse gezinswagen voorzag van een krachtbron met hoog koppel die was ontworpen als tractor motor. Een van de twee Elmar-boeken behandelt de modellen met zo geheten 'sidescreens', afneem bare zijruiten. Dit ziin de TR's 2 en 3. Deze types, gebouwd tus sen 1953 en 1963, behoren tot de beste Britse sportwagens uit de iaren vijftig. In het tweede deel vinden we de overige TR's en dat zijn dan de types 4, 5 en 6, die van 1961 tot in 1976 zijn gebouwd. Overi gens zal er in deze serie nog een derde deel moeten komen want er bestaan ook nog een TR7 en TR8. Beide boeken hebben 128 pagi na's, rond 250 foto's (meest de tails) in kleur en kosten 69,50 gulden per stuk. BLIK IN HET VERLEDEN Verstelbaar zadel Geen enkel onderdeel van de fiets is zo persoonsgebonden De fietshelm Genius van het Ca nadese merk Louis Gameau is met 299 gulden aan de dure kant De helm heeft optimale ventilatie en weegt slechts 220 gram. FOTO GARNEAU als het zadel. Dure exemplaren van meer dan honderd gulden zijn voor de een een zetel, ter wijl de ander er beroerd op zit. Van niemendalletjes van een paar tientjes valt weinig posi tiefs te verwachten, maar er zijn fietsers die jaren uiterst prettig Daewoo heeft op de eigen Ko reaanse markt een nieuwe grote auto geïntroduceerd, genaamd Magnus. Het gaat om een 4,77 meter lange sedan die is be doeld als luxe zakenauto boven de tot nu toe grootste Daewoo, de Leganza. De naam zegt het in feite al: Magnus, latijn voor groot, nobel, machtig. Met een wielbasis van 2,70 meter en een breedte van 1,82 meter moet het ook van binnen een royale wagen zijn. De nieuwe grote Koreaan is ontworpen door ItalDesign maar in eigen huis ontwikkeld en productieklaar gemaakt door Daewoo Technical Centres in Korea en Groot-Brit- tannië. Met deze overtreffende trap begeeft de Koreaanse auto bouwer zich ook in het hogere deel van de middenklasse, waar auto's als de Audi A6, BMW 5- serie, Mercedes E-klasse en de grote Volvo's zich ophouden. De Magnus zal in eerste instan tie worden geleverd met een 2.5 liter motor en wordt in de twee de helft van 2001 ook in Neder land verwacht. Sinds de ambitieuze fabrikant uit Korea de 'Opel-klonen' Nexia en Espero aan de kant zette, is er veel veranderd bij Daewoo. De markt werd be stookt met nieuwe, aantrekke lijke modellen die met agressie ve reclamecampagnes en ludie ke acties aan de man werden gebracht. En met succes. De naam Daewoo is in korte tijd al helemaal ingeburgerd en het merk verkoopt nog steeds goed. Sinds een jaar is Daewoo zowel in eigen land als in Nederland het grootste van de Zuid-Kore- aanse automerken. De Daewoo's zijn over het alge meen scherp geprijsd en ook de Magnus zal ongetwijfeld con currerend in de markt worden gezet. Maar waar we ongeveer aan moeten denken, kan de im porteur nog niet zeggen. zijn en misschien zelfs aircon ditioning, net als bij de Toledo. In elk geval krijgt Nederland de 1.6 liter motor met 100 pk, die een perfecte balans van prijs en prestaties biedt. Verder komt er een 1.8 liter motor met vijf kleppen per cilinder en 125 pk en een turboversie daarvan met 180 pk en alleen voorwielaan drijving. Daarnaast komen er drie dieselversies met een mo- torinhoud van 1.9 liter. Een di rect ingespoten exemplaar zon der turbo en 68 pk, een versie met turbo en 90 pk en diezelfde motor met 110 pk. Kortom, de Seat León wordt een heel com plete reeks, die op alle fronten gaat concurreren. Ook en voor al in eigen huis. De ingezette stagnering van de vraag naar populaire auto's uit de jaren zestig en begin zeven tig, zoals Mercedes, Citroën DS, Volvo Amazon en diverse spor tieve Britten is nog niet voorbij. De soms dalende prijsontwik keling geldt echter voor vele andere ty pen ook weer niet. Met name aanspre kende merken als Ferrari, Jaguar, Ben- tley, Rolls-Royce en Aston Martin hebben daar over het geheel gezien geen last van, al zijn er natuurlijk altijd types die min der gewild zijn. En ook zijn er minder populaire auto's die opeens in bepaalde kringen heel erg in trek zijn, zoals de Amerikaanse 'mislukking' Ford Edsel. Deze ontwikkelingen meldt de Oldtimer-catalogus 2000, die sirids kort in de boekhandels ligt. De zesde editie van dit prettige naslagwerk is uitge breid met 28 pagina's, die on geveer een dubbeltje per stuk kosten, want de prijs is met drie gulden verhoogd naar 32,50 gulden. Daarvoor staan er wel ruim 100 modellen meer afge beeld, totaal nu 1.500, verdeeld over 404 pagina's. Inmiddels is negentig procent van de foto's in kleur. De formule van de Oldtimer catalogus niet gewijzigd. Elk van de ruim 200 merken wordt ingeleid met enkele regels ge- Recent on derzoek heeft uit gewezen dat zestig procent van de Ame rikaanse kinderen die een ongeluk met de fiets hebben gehad, een te grote maat helm droeg. Een niet passen de helm geeft een dub bel zo grote kans op hoofdletsel bij een valpartij, omdat hij verschuift. Vooral voor jongens wordt vaak een te grote helm gekocht. Voor het onderzoek zijn 1.700 volwasse nen en kinderen na een onge luk met hun fiets ondervraagd. In Amerika is de fietshelm ver plicht. De onderzoekers heb ben inmiddels fabrikanten ver zocht fietshelmen in meer ma ten te maken en verkopers ge vraagd klanten beter te infor meren over het belang van de juiste maat.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25