PORT Altijd op zoek naar ruimte MOOIER dan GOUD Randje BUITENSPEL DAC 24 DECEMBER 1999 19 Ajacied Brian Laudrup verlangt naar de werkelijke vrijheid Twee jaar na zijn oudere broer Michael speelt Brian Laudrup bij Ajax. Ook voor hem is het waarschijnlijk zijn laatste club na Bröndby, Bayer Uerdingen, Bayern München, Fiorentina, AC Milan, Glasgow Rangers, Chelsea en FC Kopenhagen. Brian Laudrup van 22 februari 1969 te Wenen, waar vader Finn twee jaar voetbalde, speelde 82 interlands voor Denemarken. Daarmee werd hij in 1992 Europees kampioen. Hij werd viermaal uitgeroepen tot Deens voetballer van het jaar, in 1989, '92, '95 en '97. door HENK HOIJTINK Hij is de mooiste voetballer op de Nederlandse velden. Zoals hij passeert, dat is nog echt glijden langs een tegenstander. Maar in zijn eerste competitiehelft bij Ajax weerspiegelde zich ook de andere zijde van zijn grillige carrière: nadat de bladeren waren gevallen, smoorde de schoonheid van Brian Laudrup. 'Gevoelig' noemt hij zichzelf. .Altijd op zoek naar ruimte om on verwachte dingen te doen." Brian Laudrup zou de nieuwe centrale middenvelder van Ajax worden, de opvolger van Jari Litmanen. Dat was het aanvankelij ke idee van trainer Jan Wouters. Maar Laudrup is rechterspits geworden. „In Italië, bij Milan, eindigde ik als verdedigende rechtermid denvelder. Sindsdien wil ik van tevoren weten wat de plannen met me zijn. Wouters zei dat hij erover dacht me op Litmanens plaats te laten spelen. Ik schrok. Daar had ik nooit gespeeld. Ik heb m'n beste jaren in een vrije rol gehad: bij Glasgow Rangers en het nationale team. Ik was er nerveus over. We zijn een com promis overeengekomen. Zo gauw Wouters zou zien dat ik me niet op m'n gemak voelde, zou ik op rechts terechtkomen." „Ik geef de voorkeur aan de rechtervleugel. Als centrale mid denvelder moet je ook defensief werk doen. Ik mis vooral de fy sieke kwaliteiten om te schakelen tussen middenveld en aanval. Ik heb andere kwaliteiten dan Litmanen, de dribbel vooral. Voor het team ben ik van meer nut op de vleugel." Stabiel „Ik wist dat het een seizoen vol ups en downs zou worden. We zijn niet stabiel. We spelen zó nerveus. Jonge spelers moeten plotseling spelen. Ze willen laten zien wat ze kunnen. Maar ver geet niet dat Ajax vorig seizoen zijn ruggengraat is kwijtgeraakt. Trek maar een lijn door het team: de doelman, Van der Sar, Blind, Oliseh, Litmanen, daarnaast de gebroeders De Boer. Daarom is de situatie niet vergelijkbaar met het seizoen dat Michael hier speelde. Toen bestond de ruggengraat nog, Hij kon insluipen in een gesettled team. Het team van nu is zo unsettled." Nederland wordt een tweede Denemarken, waarschuwen de doemdenkers. Laudrup moet het kunnen weten. „Ik moet la chen om alle klaagzangen. Als we het allemaal moesten geloven, zou er crisis zijn in Italië, met zo'n mager presterende nationale ploeg. Ze schreeuwen in Duitstand, Schotland, Nederland. Maar als ik Nederlandse ploegen in de Champions League tegen bij voorbeeld Duitse zie spelen, is het verschil klein." „Ik kijk naar de positieve instelling. Ploegen willen in Neder land nog voetballen. Te naïef? Soms misschien. Willem II bij voorbeeld in de Champions League. Maar ik houd van de ma nier van spelen. Helaas is tactiek steeds belangrijker in het top voetbal. Italiaans voetbal is voor mij een schaakspel. Ik zou het Nederlandse voetbal niet naïef willen noemen. Ik zou zeggen dat de Hollanders het spel nog spelen zoals het ooit is bedoeld. Ik voel me er thuis. Dat was in Schotland ook zo. Het voetbal is open, je krijgt meer ruimte. Maar het is niet zo dat ik op halve kracht kan spelen. Ik hoor inderdaad wel eens dat het bij mij zo makkelijk oogt. Maar om het zo makkelijk te doen lijken, moet ik er alle energie in stoppen." Hectiek Brian Laudrup kan vertellen over de hectiek in Italië en de laster in Denemarken. Na zijn terugkeer naar het vaderland nam de Deense (roddel)pers Laudrup op de korrel. Zijn zeven jaar oude re vrouw Mette zou zijn carrière sturen door de beslissingen voor hem te nemen.Als ik door de Kalverstraat loop, gebeurt er niets. Andere spelers houden ervan herkend te worden. Dat heb ik nooit gehad. Ik voel nje vrij als een vogel, als ik rond kan lopen zonder te worden herkend. „Ik ben nu misschien vijftien keer in het centrum van Amster dam geweest. Drie keer ben ik aangesproken. Dan zegt iemand 'je bent een goede voetballer' en hij loopt weer verder. Niets meer. Een verademing vergeleken met Florence en Milaan. Daar moet je je auto zo dicht mogelijk bij restaurant of winkel zien te parkeren om er snel in en uit te kunnen." „Twee, drie weken voor de degradatie van Fiorentina naar de Serie B namen de supporters een gewelddadige houding aan. Ik nam het serieus en stuurde mijn familie naar huis, naar Dene marken. Zelf ging ik in een hotel zitten. Ik voelde me niet veilig. We hadden een uitwedstrijd met 1-0 verloren. De fans verzamel den zich bij de bus, ze begonnen eraan te schudden. We moes ten onder politiebewaking drie tot vier uur in het stadion blijven. De politie begeleidde ons ook op weg naar huis. Die dag verloor ik een deel van mijn droom over voetbal." Vrijheid „Mijn broer is daar anders in. Hij kon daarmee beter omgaan, bijvoorbeeld bij Barcelona en Real Madrid. Hij is niet zo gevoelig als ik. Hij vindt het minder bezwaarlijk om aan huis gebonden te zijn. Ik ben altijd op zoek naar vrijheid. Daardoor kwam ik te recht op verborgen plaatsen, zoals Schotland. „Ik heb eens gezegd dat ik na de wedstrijd het liefst een mas ker wilde opzetten. Maar dat heb ik in Nederland niet nodig. Buiten het veld wil ik een normaal mens kunnen zijn, en Neder land komt het dichtst bij dat ideaal." „Het was na het half jaar bij FC Kopenhagen precies wat ik nodig had. Terugkeren als speler in Denemarken met mijn naam bleek onmogelijk. Ik werd achtervolgd door de pers en het volk. Dezelfde mensen voor wie ik een held was geweest. Maar toen ik mijn interlandcarrière beëindigde, was ik van het ene op het an dere moment een verrader. De Deense pers zoekt altijd helden en schurken. En als je een held in een schurk kunt veranderen, heb je daar het perfecte verhaal." „De situatie van Michael in Denemarken is niet te vergelijken. Hij heeft na zijn terugkeer niet meer gevoetbald. Hij heeft niet wekelijks de vraag gekregen waarom het spel tegenviel. Hij heeft nu een heel groot huis laten bouwen. Daarvan verschijnen foto's in de roddelpers, maar daar blijft het bij. Misschien komen ook voor hem de problemen, als hij volgend seizoen assistent- bondscoach wordt." EK Michael Laudrup wordt na het EK assistent van de nieuwe bondscoach Morten Olsen. Zou hij zijn broer terugvragen? „Ver voor het WK van '98 had ik besloten om na dat toernooi te stop pen als international. Europees kampioen worden, zoals in '92 met Denemarken, is mooi. Maar het gevoel om op een WK te spelen, is net iets groter. Dan voel je je als voetballer compleet. Onze verloren kwart finale tegen Brazilië, waarin ik scoorde, maakte voetbalhistorie in Denemarken. Ons land was nog nooit zo ver gekomen. Ik werd gekozen tot de vijftien beste spelers van het toernooi." „Nee, Michael zal me niet terugvragen. Hij weet dat mijn be- Brian Laudrup met Javier Olai- zola van Mallor- ca in duel om de bal. „Het team van nu is zo un settled." foto AP slissing definitief is. Ik heb het ook niet nodig om de publieke opinie in Denemarken weer op m'n hand te krijgen. De houding verandert al. Ik heb talloze brieven gekregen van mensen die zich zeggen te schamen voor de manier waarop ik ben behan deld." „Ik heb meer bereikt dan ik tevoren ambieerde. Europees kampioen, op twee WK's gespeeld. Ik ben de enige speler die viermaal tot Deens voetballer van het jaar is uitgeroepen. Met één keer was ik al gelukkig geweest. Ik heb clubs gehad als Bay ern München, AC Milan en Ajax nu. Met weliswaar niet al te veel succes, maar die clubs wilden mij hebben. Zo'n rijtje is toch maar voor weinig spelers weggelegd." Shirt „De beste voetballer is voor mij Diego Maradona. Ik heb twee keer tegen hem gespeeld. De eerste keer was totaal onverwacht. Hij was als wereldkampioen van '86 voor een wedstrijd gehuurd door een club uit Saudi-Arabië. Uitgerekend tegen die club speelden wij met Bröndy, op trainingskamp. Maradona scoorde twee ongelooflijke doelpunten; we verloren met 4-2." „Ik was 17. Na de wedstrijd lag ik te slapen op m'n kamer. Een teamgenoot kwam me zeggen dat Maradona me wilde zien. Ik kwam boven. Hij omhelsde me, allemaal bodyguards om hem heen. Hij voorspelde me een mooie toekomst en hij gaf me z'n shirt. Dat shirt heb ik nog. Ik heb ook shirts van Koeman, Baresi, Batistuta. Als je jong bent, denk je daar niet aan. Later denk je: eens is het voorbij, dan is het mooi om herinneringen te koeste ren." „Ik zal het voetbal na mijn carrière waarschijnlijk eerst voor een lange periode verlaten. Zoals Marco van Basten, ja. Op zoek naar rust en geluk. Niet dat ik nu ongelukkig ben. Maar ik ver heug me op de dag dat ik opsta en kan beslissen wat ik ga doen. Dan zou ik werkelijk vrij, mijn eigen meester, kunnen zijn." Ik kies voor de voetbalclub Noordwijk, omdat ik daar een heel^mooie tijd heb gehad. Toen ik zeven jaar was ben ik lid geworden, eerder mocht toen nog niet. Noordwijk was dichtbij en mijn broer zat )k op. Ik ben er tot mijn twintigste gebleven, toen ging ik Excelsior. t mooie ervan is dat ik er altijd met een hoop jongens heb etbald, met wie ik nu nog wekelijks contact heb, sommi- ik nog ivel vaker dan een keer per week. Het zijn vrien- voor het leven. Aan het eind van het seizoen is er bij dwijk altijd een Pinkstertoernooi voor de hele vereniging, spelen we weer met al die jongens in een team. Daarna is i barbecue en een feest met een band, dat is altijd gezellig, hadden een heel leuke groep, met meestal ook wel goede ters. De kern van die groep speelde twee jaar samen in elke ijdscategorie, daar kwamen dan in het tweede jaar drie of jongere spelers bij. In de A hebben we landelijk gespeeld, p een na hoogste niveau van Nederland. De mooiste ber ing die ik heb komt ook uit die tijd, dat is de kampioens- trijd die we met de A-regioruial speelden bij DHC in Delft, n van der Sar keepte toen nog bij ons. We wonnen met 2-1 nomoveerden naar de landelijke jeugdklasse. De tegenstan- ias Sparta. Het grappige is dat mijn huidige trainer van ia, DolfRoks, toen trainer was van deA-jeugd van Sparta, ik tijd heb, ga ik meestal wel even bij het eerste kijken. En ook bij het tweede of het vierde, daar spelen een paar van ongens in. Patrick Scheurwater is verder de enige die nog en hoog niveau speelt. Ik wil zelf ook nog wel loordwijk gaan voetballen, maar ik weet niet elk niveau. Misschien dat we een vriendenteam oprichten, die plannen liggen er al jaren. JANET VAN PUK HIELCO KUIPERS Centrumspits Bram Marbus begon zijn professionele voetballoopbaan bij Excelsior. Daarna speelde hij voor Cambuur Leeuwarden en Go Ahead Eagles. Sinds dit eizoen voetbalt de Noordwijker bij Sparta, waar hij een itract voor drie jaar tekende. Zijn mooiste overwinning behaalde Marbus met Cambuur. In het seizoen '95/'96 versloeg de Friese club Ajax in de achtste finale om de B-beker met 2-0. Bram Marbus is 27 jaar oud en woont samen met Marcella. Er was eens een voetballer met een sterk linkerbeen. We moes ten vaak erg om hem lachen. Sieto Schalkers, zo heette deze vrolijke linksbuiten van het Lei- derdorpse RCL kon goed voet ballen, maar nog veel beter grappen maken. Hij verzon ze waar je bij stond. Of hij gebruik te de clou van een ouwe mop en fantaseerde daar zijn eigen ver haal omheen. Sieto had altijd de lachers op zijn hand. Vaak zat ik op zaterdagmiddag naast hem op de reservebank en dan luid den we de grootste lol. Ik was zo'n beetje de vaste reservekeeper van RCL Dat ook Sieto vaak naast het elftal stond, kwam omdat hij zijn zenuwen niet de baas kon. Om destijds mee te kunnen doen in het eerste elftal van RCL moest je niet alleen fit van lijf en leden zijn, maar het moest ook rustig in je kop zijn. De Leider- dorpse Racing draaide in die da gen namelijk bovenin mee in de hoogste klasse van het zaterdag voetbal. De prillige twintiger Sieto was in aanleg een basisspe ler, alleen, in mentaal opzicht was hij nog niet hard genoeg. Maar opeens, van de ene zater- dag op de andere, was hij ver dwenen. Vader Schalkers. die een hoge functie bij de Verenigde Leidse Touwf,abrieken bekleedde, achtte de tijd rijp om zijn zoon de wij de wereld in te sturen. De ouwe Schalkers was weliswaar RCL- supporter, maar hij vond het be langrijker dat Sieto werkerva ring in het buitenland opdeed dan dat hij de vaste linksbuiten van het eerste elftal werd. Daar om regelde pa via een kameraad bij het Leidse bedrijf Heerema een baantje in Engeland. Zo kwam het dat Sieto bij het begin van het voetbalseizoen 1983-'84 niet op het voetbalveld stond, maar in het kantoor van ene mister MacMurray, directeur van een ijzerverwerkende fabriek in Consett, zat. Hij huiverde bij het idee lichaam en geest te moe ten gaan stalen in een kille fa briekshal ergens russen Middles brough en Newcastle. Zijn naas te toekomst zag er somber uit. Totdat die MacMurray vroeg of Ineens stapte Sieto een jongensboek binnen hij misschien nog liefhebberijen had. Ineens stapte Sieto een jon gensboek binnen De baas van Heerema-Consett bleek lid van de club van hon derd van FC Middlesbrough, dat uitkwam in de eerste divisie, de op één na hoogste afdeling van de Engelse league. MacMurray wendde zijn niet geringe invloed aan om trainer George Arm strong te overreden Sieto een keertje mee te laten trainen. On bevangen. want hij dacht dat hij droomde en in dromen heb je geen last van zenuwen, voetbal de Sieto in een onderlinge partij beter dan hij ooit had gedaan. Armstrong, de legendarische oud-speler van Arsenal, stond er bij, keek er naar en dacht: "Wat gaan we nou beleven?' Voor de Hollandse ontdekking 'Skelkers' werd meteen een je in het tweede elftal inge- Sieto werd een sensatie temidden van de reserves van Middlesbrough. Als een ortho doxe 'leftwinger' raasde hij langs de zijlijn, gooide er zo nu en dan een schaarbeweging uit. haalde de achterlijn en zette voor. Voor het doel stond altijd wel zo'n boomlange spits zonder voor tanden die de bal dan met zijn hoofd het doel inramde. De plaatselijke kranten schre ven steeds enthousiaster over de Flying Dutchman van het twee de team. Manager Malcolm Alli son kreeg van Sieto'sbaas gedaan dat 'de blonde pijl' voor zijn sa laris niet meer op de fabrieks- vloer hoefde te verschijnen. Mis ter MacMurray betaalde Schal kers om te voetballen bij zijn ge liefde club en liet hem elke dag in een van zijn vijf auto'snaar de training rijden. De ene keer kar de Sieto op en neer tussen Con sett en Middlesbrough in een Mercedes, dan weer in een Land rover of een Porsche. Dat ging uit de kunst. Totdat hij de Por sche aan diggelen reed Daarna werd hem van clubwege een 'mi ni' ter beschikking gesteld. Tot zijn eigen verbazing bleef Sieto Engelse backs passeren als of ze er niet stonden. En ook zijn voorzetten bleef hij op maat af- leveren.Toen de eerste helft van het seizoen er bijna opzat, werd hij bij zijn trainer geroepen. 'Luister jongen', sprak Graham, 'op nieuwjaarsdag spelen we de topper tegen koploper Sheffield Wednesday en dan laat ik jou debuteren in het eerste elftal'. Sieto Laaide diep adem en zei: 'Dat komt slecht uit sir, want ik heb net een vlucht geboekt om met de kerst bij mijn ouders te kunnen zijn. Daarna is mijn moeder jarig en ook met oud en nieuw wil ik thuis zijn. Op 3 ja nuari ben ik terug. Schalkers liet Graham verbijs terd achter en toen hij in Midd lesbrough terugkeerde, zag de trainer de talentvolle linksbuiten niet meer staan. Omdat hij het ook bij mister MacMurray had verbruid, zat Sieto een paar maanden later weer gewoon op de reservebank bij RCL. Elk jaar, wanneer het tegen de kerst loopt, schiet mij deze won derbaarlijke geschiedenis te bin nen. Wat de moraal van dit ver haal is, zou ik niet weten. Ik weet alleen dat Sieto Schal kers zielsveel om zijn vader Siem en zijn moeder Ank geeft. En das mooi. JAAP VISSER A

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19