Geen extra geld voor museum springtij Atleten AV Rijnsoever gaan 'lopen voor leven' Duin Bollenstreek Kerstbomen moeten djken voor vandalen Neem een proefabonnement, WEKEN VOOR 41 00 BEL071-5128030 Bernardus-vleugel verrijst IDAG 24 DECEMBER 1999 17 issese verenigingen achter Trias {/voorhout De Lissese woningbouwverenigingen Volksbe- g en Gezinsbelang zijn deze week akkoord gegaan met de irgenomen fusie. Nu moet alleen de Voorhoutse woning- iwvereniging nog akkoord gaan met de vergaande samen- rking onder de naam Trias Woondiensten. In Voorhout is op januari een vergadering. Is daarbij de helft van leden niet iwezig. dan moet een maand later een nieuwe bijeenkomst rden uitgeschreven. at wij kers gepakt voor cocaïnehandel ^UK/RUNSBURGJustitie heeft begin deze maand twee Katwij- s aangehouden, die worden verdacht van een omvangrijke del n xtc-pillen, cocaïne en gestolen creditcards. Dat is gis- sn bekendgemaakt. Op 1 december hield de politie vier per- len aan: drie Katwijkers en een Rijnsburger. Inmiddels zijn e van hen weer vrijgelaten. Justitie wilde gisteren niet zeg waar en wanneer de misdrijven zijn gepleegd. De twee zul- binnenkort voor de rechtbank verschijnen. illegom en Noordwijkerhout geven het op kdwukerhout/hillegom nique witteman acht meter hoge kerst die in de tuin van de e Kerk in Noordwijker- it staat te pronken, wordt laatste weken steeds op- iw aangevallen door van- i, die het voorzien heb- op lampjes. Vorige week er tien lampen verdwe- deze week al honderd, steeds vervangen be- ïrsleden van de Noordwij- houtse Ondernemers Ver- ;ing (NOV) de peertjes, vandaag gebeurt dat het laatst. De boom dt niet meer verlicht. Er is geen houden meer zegt NOV-bestuurslid irdenburg. „Het wordt ■ds vervelender. Vorige k werden er nog alleen pjes uitgedraaid, nu ver- jnen er hele strengen met tjes. Het is jammer als de m met kerst niet meer ver-, is, maar we kunnen niet de gang blijven." boom is alleen nog aan tnderzijde goed verlicht. In midden is geen lamp meer linden en in de top is de chting nog maar schaars, erdenburg heeft nog ge beerd iemand van het triciteitsbediijf te laten ko- maar dat is niet gelukt, iders zouden we nog wat uwe strengen bovenin heb- opgehangen." ij betwijfelt echter of dat zin gehad zou hebben: ie- keer als hij gaat kijken, er immers lampen weg. it wordt ieder jaar erger, vreemde is ook, dat er spoor meer van de lam- is te vinden. Het gaat dus zozeer om het vernielen, schien nemen deze lieden nel mee naar huis. om daar tsfeer te creëren. Ook tak ken van de boom zijn naar be neden getrokken. Daar heb ben waarschijnlijk jongelui aan gehangen, misschien wel om de hogere lampen te kun nen bemachtigen." De NOV heeft de politie niet ingeseind over de kerstboom problemen. Wel zijn winke liers benaderd om op te letten of zij de daders op heterdaad kunnen betrappen. De NOV gaat zich beraden of volgend jaar opnieuw een kerstboom in het dorpscentrum wordt opgetuigd. Deze boom wordt in ieder geval de dag voor oudjaar verwijderd. Hillegom Ook in Hillegom was de tradi tionele kerstboom in de Hof- tuin bij het gemeentehuis de afgelopen jaren een geliefd doelwit voor vandalen. Dit jaar is het gemeentebestuur gezwicht voor de vernielzuch tige dorpsgenoten. De boom is niet geplaatst. Alleen het snoer met lampjes dat altijd in de boom hing is nog te zien. Dat hangt achter de ramen van de raadszaal. Ter com pensatie is wel de monumen tale Hof, het oude gedeelte van het raadhuis, versierd met lampjes en slingers. Om de haverklap moest er in Hillegom een ambtenaar de boom in om een lampje te vervangen. Zelfs het besluit twee jaar geleden om het snoer met lichtjes zo hoog mogelijk in de boom te han gen, bood geen soelaas. Een dag later waren alle lampjes wederom verdwenen. Vorig jaar bereikte de Hillegomse vernielzucht een voorlopig hoogtepunt. Nog voor de kerst werd de boom compleet ge veld. Een woedende vader wiens zoon even tevoren over het snoer met lampjes was ge struikeld, zaagde de spar om. sassenheim Mevrouw Reeuwijk bekijkt vanuit haar ka mer de nieuwbouw van zorgcentrum Bemardus aan de Sassenheimse Hoofdstraat. Zij en haar medebewoners zien sinds enkele maanden voor hun raam een fors zorg- complex verrijzen. Dat het uitzicht op de weg verloren is gegaan met de komst van het gebouw, stemt menig be woner van huize Bemardus een beetje droevig. Op de plek van het complex stond tot voor kort het oude zuster huis. Dat werd begin maart gesloopt door Woonstichting Vooruitgang. In mei moet het nieuwe gebouw klaar zijn. Het bestaat uit 29 aanleunwoningen en 300 vierkante meter kantoorruimte voor de Thuiszorg Stichting Rijn-, Duin- en Bollenstreek. De nieuwbouw kost 6,5 miljoen gulden. foto dick hocewoninc Katwijkse gemeenteraad wil eerst onderbouwing zien Het Katwijks Museum krijgt van de gemeente niet zon der meer het geld waar de instelling om heeft gevraagd. De gemeenteraad is vooralsnog niet bereid de subsidie te verstrekken, zo bleek gisteravond. katwijk eric de jager De raadsleden van CDA, SGP GPV en PvdA vonden de aan vraag voor 29.000 gulden subsi die slecht onderbouwd en eis ten daarom volgende maand een duidelijker uitleg over de besteding van het geld. Wet houder Post (RPF) stemde daar schoorvoetend mee in. De sub sidie was een onderdeel van het nieuwe welzijnsprogramma van de gemeente Katwijk voor 2000. „We dragen het museum een warm hart toe, maar wij heb ben problemen met de manier waarop dit gebeurt. We willen meer informatie", zei SGP/GP- V'er Rietveld. PvdA'er Stolk kon de berekeningen niet vinden en Rietveld vroeg zich af wanner de raad precies had beloofd 'ruimhartig' met het verzoek van het Katwijks Museum om te gaan, zoals in de stukken stond geschreven. „Ik zag wel dat de post 'overige inkomsten plotseling met 26.000 gulden omlaag gaat. Laat dat nu pre cies de subsidie zijn. Zo kan ik ook een begroting maken. Ik wil eerst de cijfers zien", aldus Stolk. CDA'er A. van der Plas wilde een duidelijker taakom schrijving voor het museum. Wethouder Post reageerde geïrriteerd op de dwarsliggerij van de raadsleden. Maar hij kon na het verzoek van twee collegepartijen (CDA en SGP GPV) weinig anders doen dan de bespreking een maand op schuiven. „Als we om ons heen kijken in Nederland, mogen we de handen dichtknijpen dat we voor dit geld zo'n mooi muse um hebben", vond Post. De ho gere subsidie was volgens hem nodig om de duurdere huisves tingskosten en extra activiteiten te dekken. „Ook is aan de col lectie een aantal kunstschatten toegevoegd. De verzekering stelt daarom hogere eisen." Post pleitte er nog voor om een nadere uitwerking van de subsidieaanvraag tot volgend jaar te laten wachten, als er een nieuw subsidiesysteem wordt ingevoerd, maar de raadsleden hielden voet bij stuk. De aan vraag voor extra subsidie werd vorig jaar ook al geweigerd, om dat de onderbouwing ontbrak. In januari buigt de commissie voor welzijn zich nogmaals over het verzoek. Dé winkelstraat van Noordwijk aan Zee viert geen Kerstmis job de kruiff Alle winkelstraten baden in de feestverlichting, maar de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee is kaal en donker. Geen kerstbomen, geen lampjes, en de kerstman is dit jaar ook nog niet gesig naleerd. Volgens voorzitter van de winkeliersvereniging C. Caspers zit de hele straat 'in een dip'. Het wachten is tot de gemeente begint met de herinrichting van de straat, die in maart moet beginnen. Voor die reconstructie re kent de gemeente op een bijdrage van de winkeliers. Zijn ze daar misschien vast voor aan het sparen? Of spelen ze dat ze geen geld hebben? Caspers zegt dat geen van beide het geval is. „Het is een kip-ei-ver haal. Het draait nu niet goed en de straat heeft geen uitstraling, dat kan een blinde zelfs zien. Maar dat meebetalen lukt straks wel. Wie het daar moeilijk mee heeft, kan het bedrag over lange tijd uitsmeren. Dat we nu niks gedaan hebben, is omdat de feestverlichting aan vervanging toe was. En we vonden het nu niet de moeite voor die paar dagen. We hebben besloten om te gelijk met de nieuwe inrich ting van de straat de nieuwe verlichting te presenteren." Volgend jaar om deze tijd zal de Hoofdstraat wél ge zellig zijn, daar twijfelt Cas pers niet aan. „Bomen staan er dan al, daar kun je hele mooie dingen mee doen. 'Meegroeiverlichting1 bijvoorbeeld. Dan hoef je volgend jaar niet eens meer een kerstboom neer te zet ten." Toch laat Caspers niet na erop te wijzen dat de ge meente aan zet is. „Als je ziet wat andere plaatsen in hun winkelcentra investe ren: Llsse, Katwijk. Dan ko men wij er bekaaid af. De gemeenteraad heeft ooit be sloten hier een autovrij toe ristisch winkelcentrum van te maken, maar behalve een paaltje hier en daar is er ja ren niks gebeurd. En 125 winkels kunnen niet be staan van achtduizend in woners in Noordwijk aan Zee. Hbt is dat het in de weekeindes goed loopt, an ders was de halve straat al failliet." e blijken het wel te kunnen hoor, in Joordwijk. Van een tadsvergadering een leuk avondvullend gramma smeden, dat ergens over gaat ook. 'elopen dinsdag was et zover. Het was de laatste kans dit illennium, maar die hebben ze dan ook volledig benut. De leenteraad begon zelfs een uur eerder, en lereen genoot ervan. ecept voor een gezellig dje-Noordwijk: eerst an- ilf uur bikkelharde school- dan een leuk tussendoor ten slotte een gemeente die in recordtempo de rest Ie agenda erdoorheen De borrel riep. euke tussendoortje was eünie van oud-raadsleden, ogen zich over het ludiek elde voorstel om het mid- bied tussen Noordwijk- en en Noordwijk aan Zee bouwen. Een paar par- erreinen, een Stopera-ach- ater/gemeentehuis, en implete woonwijk moe- r komen. wild voorstel, dat zal wel riotionele debatten leiden, Ie organisatie gedacht, nee hoor, als je de raad ioordwijk overleefd hebt, t je nergens meer van. De tjes waren het snel eens. wethouder Cees van Duin, de rol van gemeentese- is en souffleur van burge- r Jan Hoffman, wist te en dat de W Noordwijk maar eens in de vijftig jaar ioen wordt. 'Weg ermee', ice. - 202s Oud-burgemeester Jan Hoffman loodste dinsdag de Structuurvisie 2000-2025 binnen een half uur door een speciale raadsvergadering. Wethouders Ted Jansen, Cees van Duin en Hare Majesteit waren vol lof over zijn invalbeurt Ook op de tribune klonken louter enthousiaste reacties: „Met zo'n college weet je tenminste waar je aan toe bent. Laat die anderen in 2025 maar terugkomen." foto mark lamers gaan bij de nieuwe lichting (Hoe zou het met Koos' junio renfractie zijn?). Dat ze zich moeten buigen over een heel bizar voorstel. Een school die een paar maanden lang enkele dagen per week gebruik wil ma ken van een lokaal in de buur school. Dan zullen ze een paar geintjes maken. Koos zal zich luidde zijn suggestie. Leen Kor- bee vroeg nog om een korte schorsing maar had vervolgens in een minuut met SIC geregeld dat de twee verenigingen buren worden. En Ted Jansen wilde eigenlijk alleen maar weten wie het presentiegeld tegenwoordig uitkeert. Geen verdere discussie, hup naar de kantine allemaal. Zoals gezegd, de rest van de agenda leverde geen enkele wanklank op, hoewel die werd afgewerkt door de huidige raad. Misschien hebben ze wat van hun voorgangers opgestoken, Koos en Victor. Want er komt een dag dat ook zij, grijs en het bekvechten moe, op bezoek herinneren dat het 'onder hem' ook ooit over zo'n kwestie ging, die uiteindelijk helemaal geen probleem bleek: de scholen leefden lang en gelukkig samen. „Het waren geloof ik alleen die onderwijzers in de raad, en dat waren er destijds nogal wat. die vreselijk moeilijk deden", zal Koos zeggen. En Victor zal wijselijk zwijgen. Futuristisch Valkenburg is zijn tijd ver voor uit. Dat blijkt wel uit de futuris tische oplossingen die op het gebied van infrastructuur en stedenbouw uit de gemeente koker rollen. Waar anders laten bestuurders schijnbaar achte loos een 'burcht' ontwerpen op een vliegveld en waar anders verzinnen ze een 'druppel' om het verkeer in vreemde, maar goede banen te leiden? Het nieuwste snufje op het ge bied van gemeentelijke toe komstvisie is modem betalings verkeer. Nu de ergste vrees voor de aanstaande millenniumbugs uit de lucht is, doemt een nieuw probleem op: de invoe ring van de euro. Hoewel de nieuwe munt pas over twee tot drie jaar gemeen goed wordt, betaalt het kleine Valkenburg al in euro's. Of ten minste, eentje dan. De gebrui kelijke symbolische prijs van één gulden werd deze week bij de verkoop van de woonwagen standplaats bij Veldzicht ver vangen door één euro. Kosten koper, dat wel. Wat kan de Valkenburger in 2000 aan vernieuwingen ver wachten? In een dorp waar ze hun tijd zo ver vooruit zijn, kan het niet lang meer duren of de gemeentelijke post wordt alvast op briefpapier van de gemeente Leiden of Katwijk verstuurd. job de kruiff en eric de jager katwijk rob onderwater Zegt de één, hangend aan de bar, tegen de ander: „Wedden dat ik van Rotterdam naar Pa rijs kan hardlopen." .Afgespro ken", is het antwoord, „maak die grote mond maar eens waar." Hoe een geintje aan de bar tussen twee Rotterdamse atleten werd getransformeerd tot een uiterst serieuze gelegen heid. Dat is in het zeer kort het verhaal van de RoPaRun. Zeven jaar geleden dachten Sjaak Bril en Peter van der Noord dat de estafetteloop tus sen Rotterdam en Parijs een eenmalig evenement zou wor den. maar inmiddels is de loop uitgegroeid tot delangste non- stop-estafetteloop van de we reld, met de Koninklijke Land macht als sponsor. Vijfhonderd kilometer-en-een-beetje is de afstand tussen de Maasstad en de Eiffeltoren. Ga dat maar eens lopen met acht man. Opmerkelijk is ook dat de at leten van de RoPaRun lopen voor het goede doel. Zeven jaar geleden werd de opbrengst van het inschrijfgeld, 100.000 gul den, geschonken aan de kan kerbestrijding. Daarvan hebben de organisatoren een traditie gemaakt. De Daniël den Hoed kliniek in Rotterdam is mede opgezet met opbrengst van de RoPaRun, die inmiddels een kleine zeven miljoen gulden heeft geschonken aan het goe de doel. De route loopt elk jaar tradi tioneel langs de kliniek, waar een emotionele samenkomst is van atleten en kankerpatiënten. Afgelopen jaar was de op brengst 2,9 miljoen gulden, op gebracht door honderdvijftig ploegen van elk acht lopers. Een stelletje van die 'dwazen' zat vorig jaar aan de bar van at letiekvereniging Rijnsoever in Katwijk. Ze hadden de verhalen gelezen over de onmogelijke tocht van Rotterdam naar Parijs en besloten: 'Wij gaan ook lo pen voor leven'. Die laatste uitspraak is ge bruikt voor de naam van de stichting, die in het leven is ge roepen. Arie de Ruiter en Henk Vlieland zijn voorzitter en se cretaris van de stichting. Ze lo pen beiden de estafettetocht. Nu het startschot steeds dich terbij komt (31 mei), wordt er steeds vaker een aanslag ge pleegd op hun energiebronnen. Om een zo groot mogelijk be drag te verzamelen voor de kankerbestrijding, moeten ze sponsors zoeken en loten ver kopen. En ze moeten natuurlijk in conditie komen voor de tocht. De heren vertellen op een trainingsavond hoe het alle maal in zijn werk is gegaan. Vlieland dwaalt ineens af van het onderwerp: ..Zeg Arie, het is de hoogste tijd dat we hard gaan trainen. Anders gaat het helemaal mis." Trainen wil in termen van AV Rijnsoever zeg gen: kilometers maken. Arie de Ruiter weet een leuk schema: .Acht keer tien kilometer in een weekeinde. Dan ben je wed- strijdgericht bezig." De mannen van AV Rijnsoe ver vormen niet het enige team dat zich aan de tocht waagt. Henk Vlieland: „Maar het grote verschil met ons is dat wij het allemaal zelf moeten doen. Er doen de laatste jaren teams van grote bedrijven mee. Die gasten hoeven niks zelf te regelen, dat doet de pr-afdeling wel.' De RoPaRun is voor AV Rijns oever een geregel van jewelste. Naast de acht lopers gaan er dertien begeleiders mee. zoals fietsers, buschauffeurs, een masseur, een EHBO'er en kwar tiermakers. Vlieland: „Die men sen moeten eten. drinken en slapen. Wat denk je wat dat al lemaal kost?" Daarom heeft de stichting ruim een jaar uitgetrokken om de organisatie op poten te zet ten. Van de zomer leverde een barbecue 2.500 gulden op. Dat was een eerste aanzet want AV Rijnsoever hoopt uiteindelijk in Parijs een cheque van 10.000 gulden te overhandigen. Om dat te bereiken heeft iedereen van de stichting bij zijn baas en /of relaties 'gebedeld En het resultaat mag er zijn. Vlieland: „De busvervoerder Connexxion stelt een splinternieuwe auto bus met brandstof beschikbaar. Daar zijn we apetrots op. Er gens anders hebben we weer gratis broodjes vandaan ge haald. Dat scheelt allemaal veel geld. Op die manier kunnen we de bijdragen van de lopers en begeleiders direct aan de kan kerstichting schenken." Voorzitter

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17