Warmond: geen toezicht op eiland We verwachten geen hufter met zwaar vuurwerk' Regio Megakaarsen op tournee door Oegstgeest fgewezen Jozefs mogen )lgend jaar terugkomen Een jaar cel geëist voor scooterroof in Leiden DAC 24 DECEMBER 1999 13 ïppies duiken in De Does IP Zwembad De Does in Leiderdorp organiseert in de tvakantie diverse bijzondere activiteiten. Maandag 27 de- iber is er een tekenfilmfestival. Dinsdag is er 'duppies dui- donderdag 'schotsje trappen' en vrijdag 31 december is er joliebollengevecht. Maandag 3 januari is het de uitdaging 2000 munten op te duiken, dinsdag is het drijfdag en don- en vrijdag zijn respectievelijk een snorkel- en duikdag en isurvivaldag. Er zijn van 27 december tot en met 1 januari D zwemlessen en andere begeleide activiteiten. eisje met hond gezocht oten De politie is op zoek naar een meisje met een d dat woensdag op het Ambachtspad in Voorschoten een raak heeft gezien. Het meisje belde bij iemand aan met het roek om de politie te waarschuwen. Ze had twee mannen via regenpijp naar beneden zien komen en weg zien rennen. In- daad was de voordeur van de woning geforceerd. Binnen ieen grote ravage aangericht. De politie vond de daders niet wil contact met het meisje voor meer informatie. op-staart botsing oten Een 74-jarige automobilist uit Voorschoten heeft ermiddag in diezelfde plaats een kop-staart botsing veroor- kt. Hij reed op de Veurseweg achterop de auto van een 59- ge plaatsgenoot. Deze botste vervolgens tegen de wagen van 119-jarige Rotterdammer. De verwondingen van de laatste e zijn ter plaatse behandeld door ambulancepersoneel. ilitiek Warmond ligt maand stil tftOND' B en W van Warmond slagen er niet in om volgende md met een voorstel te komen voor de ontwikkeling van de psstraat. De voorbereiding van de plannen, die onder meer irzien in de bouw van een supermarkt, lopen vertraging op. ir verwachting komt het onderwerp in februari wel de orde Ie gemeenteraad. Vanwege een gebrek aan te behandelen lerwerpen zijn overigens alle commissievergaderingen in ja- ri afgelast. Ook de maandelijkse raadsvergadering komt te rallen. erelddisco in Voorschoten yscHOTENVoor jongeren van 13 tot en met 18 jaar is er op iderdag 30 december een multi-cultureel dansfeest in jonge- centrum OjeeCé. Op het programma staat een avond met dek en cultuur uit alle streken van de wereld. Twee gast-dj's aien allerlei soorten muziek, van hiphop tot latin en Afri- nse pop. De werelddisco begint om half negen en duurt tot Idemacht. Er wordt geen alcohol geschonken. 'Symbool van saamhorigheid' IDORP APKE VAN DER TOOLEN OLG VAN VOORPAGINA nu teleurgestelde Jozefs [Maria's krijgen volgend reen nieuwe kans. Gewone oten die nu geen kamer Br kunnen boeken, krijgen I uitgelegd waardoor dat tnt. „We verwijzen als we izitten altijd door naar een lel van Accor in de buurt. Jdoen we nu ook", zegt K. laswaal van Accor, de inter- lionale keten waar Ibis bij ort. 3ok mannen die 'Maria' als tde, vierde of vijfde voor- am hebben, krijgen deze ist een gratis kamer met Ibijt. In het Leiderdorpse lel langs de A4 betekent dat |i cadeautje van 138 gulden or iemand die alleen komt, 1156 gulden voor een stel. Iedereen mag maar één nacht blijven. „Er worden dit week einde heel veel mensen in Ne derland verrast. Zo belde er een dame uit Limburg die haar man blij wilde maken", vertelt directeur Rijfkogel van de Leiderdorpse vestiging. De Ibis-hotels moeten het vooral hebben van zakelijke gasten. Daarom is de kerst normaal gesproken een rusti ge tijd. „Hoewel, voor de Ibis hotels in de grote steden geldt dat niet. Daar kost deze actie verschrikkelijke veel geld. Toch wilden we het voor al onze hotels laten gelden", zegt Maaswaal van Accor. Het is niet de eerste keer dat de hotelketen met kerst een spe ciale actie heeft. Maaswaal: „Zo hebben we de mensen eens laten betalen wat ze de kamer en het ontbijt zelf waard vonden." oegstgeest erna straatsma Ruim 300 kilo aan kaars- stompjes is er in Oegstgeest in gezameld. En van al die restjes zijn twee superkaarsen ge maakt. En die zijn nu op mil- lenniumtoumee door het dorp. Onder het motto 'licht als sym bool van saamhorigheid'. De actie is bedacht door de eigenaresse van de Rijnlandse boekhandel, Wil Rozelaar. Met het zicht op 2000 wilde ze iets bijzonders doen, om het multi culturele karakter van Oegst geest te benadrukken. Zij riep daarom begin november alle Oegstgeestenaars op om kaars- restjes in te leveren voor het maken van een megakaars. Haar idee: 'Als we de kaarsrest jes uit al die verschillende ge zinnen versmelten, worden ook de emoties versmolten. Zo cre- eren wij een kaars die alle facet ten van deze verbondenheid symboliseert en uitstraalt. Een soort Verenigde Naties van Oegstgeest' De oproep leverde een onver wacht grote hoeveelheid kaars vet op. Bij slagerij Van der Zalm, de Rijnlandse boekhan del, de openbare bibliotheek en apotheek Carlina stroomden de donaties binnen. Rozelaar kreeg zoveel aangeboden dat ze de Stichting Evenementen Oegstgeest inschakelde voor as sistentie. „En omdat er zo veel binnenkwam is eind november besloten om twee megakaarsen te maken in plaats van een", zegt Ingrid Strien van de Stich ting Evenementen. „Eigenlijk hadden we van al die restjes nog wel twee megakaarsen kunnen maken, maar qua orga nisatie was dat te veel werk. Voor de geplande rondgang door het dorp moet je voor ie dere kaars toch een draaiboek en een aantal vrijwilligers be schikbaar hebben. En dat heb ben we niet." Op de laatste adventszondag voor Kerstmis, tevens koopzon dag (19 december), zijn beide kaarsen op feestelijke wijze aangestoken in het Oegstgeest- se winkelcentrum. Strien: „De burgemeester, een meisje van zes en een willekeurig iemand uit het winkelend publiek zijn uitverkoren om de drie lonten van beide kaarsen aan te ste ken. Ze symboliseerden met z'n drieën de gemeenschap van Maandag zijn beide kaarsen vervolgens aan een tournee door het dorp begonnen. Aan vankelijk was het de bedoeling dat de rondgang langs vereni gingen en instellingen tot eind december zou duren. Maar de belangstelling is zo groot dat de tournee is verlengd tot eind ja nuari. Op elke tijdelijke rustplaats levert een instelling of organisa tie haar eigen bijdrage aan het symbool van saamhorigheid. Wie wil kan een waxineDchtje aan de 1.20 meter hoge kaars aansteken en mee naar huis ne men. Strien: „De kaars heeft dinsdagavond in het gemeente huis gestaan, tijdens de oude- jaarsreceptie. En woensdag is een kaars naar basisschool De Bokkesprong gegaan. Daar heb ben alle kinderen speciale ge dichtjes geschreven en voorge lezen. En zo gaan de kaarsen bijvoorbeeld ook nog naar ver zorgingshuizen Hofwijck en Rustenborch en het verpleeg- Meesterlijke Klaver Party 2000 in Zoeterwoude kwoupe jan preenen fcstieten, camavalsgangers, Iters, slaapwandelaars, no den. Alles en iedereen is op iwjaarsdag van 00.30 tot 0 uur welkom tijdens de sierlijke Klaver Party 2000 Ie Zoeterwoudse Klaverhal. nu in pyjama, korte broek n driedelig grijs komen. Als naar wét aan hebben en een fingskaart kunnen laten 1 De organisatoren Yvonne Guus van der Geest, Wim i Leeuwen en Mary van Bveen willen in elk geval nand uitkleden. Letterlijk h figuurlijk. „Het moet voor Teen toegankelijk zijn. In al- pzichten." i eerste instantie waren de iatiefnemers van plan om bezoekers persoonlijk in en jurk te steken. Bij wijze spreken dan. „We dachten li aan een gala-avond van 'tien tot drie uur. Heel chic, I speciale kledingvoorschrif- Per persoon zou het 175 gulden kosten. Maar toen tn we elkaar aan en zeiden dit is het niet. Als pa, moe kinderen hier zouden gaan Meren, zouden ze acht- iderd gulden kwijt zijn. Bo- dien blijven de mensen met jaar het liefst thuis en wil- te er pas na twaalven op zo gaat Wim van Leeuwen, *erder van de Klaverhal, bii- anderhalf jaar terug in de Het zou ook niet passen bij jasten die we normaal heb- 1zo vergezelt Yvonne van IGeest (mede-eigenaar van fDe Meester) hem naar mei Tijdens een vergadering 'het Oranjecomité kwamen dkaar weer eens tegen. Plan- 1 waren er nog niet, maar er *t wel wat gebeuren aan begin van een nieuwe eeuw. Meester was tijdens de jaar- ttng altijd open. Leuk, t niets bijzonders. Boven- Yvonne van der Geest en Wim van Leeuwen: „Zet ons maar om een tafeltje midden in de sporthal. Kerstboompje erop en dan een tekst eronder dat we wachten op de gasten. Ik zie het al helemaal voor me. Nu herken je die lege ruimte nog als sporthal. Op 1 januari niet meer." foto taco van der eb dien konden er hooguit vier honderd mensen terecht. De Klaverhal was rond die tijd steeds gesloten. Van der Geest: „We wilden wat extra's doen. Iets aparts. We waren het er snel over eens dat dat gezamenlijk moest ge beuren. In de Klaverhal. Daar kunnen we de meeste mensen kwijt. Alleen moesten we dan geen enkele drempel opwer pen. Daarom zijn we in februari op een heel andere lijn gaan zitten. Vijftien gulden entree is voor niemand een bezwaar en we laten het aan de mensen zelf over wat ze aandoen." Als de fotograaf op dat mo ment binnenkomt en vraagt wat de meest geschikte locatie is, heeft Wim van Leeuwen geen bedenktijd nodig: „Zet ons maar om een tafeltje mid den in de sporthal. Kerstboom pje erop en dan een tekst eron der dat we wachten op de gas ten. Ik zie het al helemaal voor me. Nu herken ie die lege ruim te nog als sporthal. Op 1 januari niet meer. Dan hangen kerstbo men ondersteboven in de lucht, zie je grote doeken aan de mu ren, staan er decorstukken en is er een podium met de band Utility en de Black Bird drive- inshow. En is het stampvol en gezellig." Volgens Van der Geest en Van Leeuwen staat het voor hon derd procent vast dat de zaal volloopt. Op dit moment zijn achthonderd kaarten verkocht Duizend zal geen enkel pro bleem zijn. „Meer zou kunnen, maar dat willen we niet. Dan wordt het onoverzichtelijk. Er moeten nog wat lege plekken overblijven, zodat kan worden gedanst." Gemeente, brandweer en po litie hebben wat dat betreft Gemeente slaat aanbod af Warmond gaat voorlopig niet in op het aanbod van de Leidse reddingsbrigade om toezicht te houden op het ei land Koudenhoorn. Vanwege de plannen voor verdere ontwikkeling van het recreatiegebied wil het gemeente bestuur een besluit over de mogelijkheid van EHBO-bij- stand uitstellen. warmond erna straatsma De Leidse reddingsbrigade is op zoek naar een eigen bewa-" kingsgebied en vindt Kouden hoorn daarvoor heel geschikt. ,,'s Zomers is het op het strand je van Koudenhoorn heel druk", zegt voorzitter R. van Koetsveld van Ankeren. „En er zijn ook veel watersporters, dus bewaking ligt voor de hand. Ik heb begrepen dat er nu hele maal geen toezicht is. Het enige wat er in geval van nood is, is een EHBO-trommeltje dat bij de snackbar staat." De voorzitter is teleurgesteld over de afwijzing van zijn ver zoek. „Jammer dat de gemeen te geen interesse heeft. We heb ben ons al in april tot de ge meente gewend en ze hadden het ons toch meteen kunnen la ten weten dat ze geen interesse hebben. Ik heb sinds april elke maand gebeld om te vragen hoe het met onze brief stond, maar de ambtenaar die daar over ging kon steeds niets ver tellen. En nu krijgen we dan een afwijzing." De reddingsbrigade is voor alsnog niet van plan het erbij te laten zitten. „Punt is natuurlijk dat de gemeente de kosten van een post en een boot moet be talen als ze ons het toezicht la ten verzorgen. Maar misschien kunnen ze ons voorlopig alleen inschakelen een aantal week einden of speciale evenemen ten." De reddingsbrigade is al tien jaar actief in het Leidschen- damse recreatiegebied Vliet- land, op de grens met Leiden en Voorschoten. „Maar daar vallen we onder de regie van de Leidschendamse reddingsbri gade. We hebben nu geen eigen gebied, maar wel een flink aan tal leden. En om te voorkomen dat de jongere leden wegtrek ken moeten we hen wat te bie den hebben." B en W van Warmond von den het aanbod van de Leidse reddingsbrigade wel interes sant, maar achten het nu geen geschikt moment om een af spraak te maken over toezicht op Koudenhoorn. Het gemeen tebestuur wil eerst verder met zijn plannen voor ontwikkeling van het recreatie-eiland Kou denhoorn. Pas als er duidelijk heid is over de toekomst van het gebied wil het college on derzoeken of de reddingsbriga de ingeschakeld kan worden voor toezicht. Wethouder Van den Aardweg (recreatie/toerisme) was gister middag niet bereikbaar voor commentaar. Een van de twee megakaarsen die op tournee zijn door Oegstgeest Op de foto staat een 'symbool van- saamhorigheid' in het gemeentehuis, bij de dinsdag gehouden oudejaarsreceptie. foto marklamers huis van Wijckerslooth. En tij dens de kerstdagen staan de kaarsen in verschillende ker ken." Vanwege de grote belangstel ling overweegt de organisatie de actie volgend jaar te herha len. „Het kan misschien een traditie worden." geen eisen gesteld. Wel in an dere opzichten. Van Leeuwen: „We moeten zelf voor EHBO zorgen, beveiliging en nood voorzieningen als een aggre gaat. Juist zoiets is prijzig." Daarom hebben de organisato ren opnieuw aangeklopt bii de gemeente, nadat eerder afwij zend was gereageerd op een aanvraag voor duizend gulden subsidie. „Ik heb gezegd: jullie geven ons een vergunning, maar vervolgens verbinden jul lie daar wel een heleboel voor waarden aan. Terecht, maar toch." Niet bang Uiteindelijk kwam de gemeente toch nog met zevenhonderd gulden over de Distelbrug, zo dat de pal erachter gelegen Kla verhal voor 'iedereen' open staat. Van der Geest: „Dat kun nen we best gebruiken. We hoeven er niet rijk van te wor den. Het personeel werkt niet voor het volle pond. de musici vragen niet het maximale en de drankjes zijn maar iets duurder dan gewoonlijk. De oliebollen en de Zoeterwoudse boeren kaas zijn gratis. Om de entree schappelijk te houden, is een extra bijdrage mooi meegeno men." Bang dat tussen alle travestie ten, camavalsgangers en chic gekleden een vandaal in schaapskleren of in pyjama binnenkomt, is Van Leeuwen niet: „Toen we het hele pro gramma rond hadden, vroeg ik aan de anderen wat we moeten doen als er een hufter binnen komt met zwaar vuurwerk. Moeten we bij de ingang ieder een fouilleren? Niet dus. We gaan er vanuit dat bezoekers voldoende verstand hebben. Zeker 90 95 procent komt uit Zoeterwoude. Die mensen doen niets dat verboden is. Doen ze dat wel, dan kunnen ze net zo goed meteen emigreren, want dat zou niemand pikken." DEN HAAG/LEIDEN persbureau cerberus Voor een scooterroof in het centrum van Leiden is giste ren bij de rechtbank in zijn woonplaats tegen een acht tienjarige Hagenaar een cel straf geëist van achttien maanden waarvan zes voor waardelijk. Officier van justi tie, mr. B. van Roessel achtte ondanks de ontkenning van de man bewezen dat hij sa men met twee maten (22 en 25 jaar oud) een andere jon gen zijn scooter afhandig heeft gemaakt. Bij een tweede jongen bleef het bij een po ging omdat het slachtoffer met de sleutel van de scooter wist te ontkomen. Op 21 augustus van dit jaar nam de Hagenaar met twee maten de trein naar Leiden. Zelf zegt de man dat hij een serieus gesprek wilde gaan voeren met zijn aldaar wonen de tante. Zover kwam het ech ter niet. Op de hoek van de Turfmarkt en de Oude Vest kwam het drietal twee jongens met een scooter tegen. „Laten wij ze pakken", riep een van de twee maten. De 18-jarige stapte vervolgens op een van de jongens af en vroeg of hij de scooter kon kopen. „De scooter is niet te koop", luid de het antwoord van de jon gen. De Hagenaar wist vervol gens gedaan te krijgen dat hij als passagier een stukje mocht meerijden achter op de scoo ter. Tijdens de rit kneep de Ha genaar in de linkerrem. Vlak daarna voelde de bestuurder een touw om zijn nek en werd hij door een van de maten van de scooter getrokken. Hij wist echter met behoud van de sleutel te ontkomen na een achtervolging door de Hage naar. Zijn vriend was minder gelukkig. De jongen werd zijn scooter afgepakt en zag deze niet meer terug. De tweewie- Ier werd doorverkocht aan een Haagse heler. Tijdens de strafzaak ontken de de verdachte stotterend van plan te zijn geweest de scooters te stelen. „Ik was in Leiden en heb de twee jon gens ontmoet maar geen scooters geroofd", zei de man. Later zei hij zich wel te kun nen voorstellen dat de jon gens dachten beroofd te wor den. De Hagenaar ontkende echter een deel van de op brengst van de geroofde scoo ter ontvangen te hebben. De officier van justitie acht te beide zaken echter bewe zen. „Het verhaal dat de ver dachte de scooter wilde ko pen, is niet geloofwaardig om dat hij geen geld bij zich had", zei de officier. Bij de geslaagde roof was de Hagenaar volgens de officier schuldig omdat hij samen met zijn maten als groep was opgetreden. Advo caat mr. G. Bos typeerde de Hagenaar als een meeloper, die uit stoerheid met zijn ma ten is meegegaan. Hij pleitte voor een straf gelijk aan het voorarrest van ruim drie maanden, eventueel aange vuld met een werkstraf en een voorwaardelijk deel. Uitspraak volgt over twee weken. öorpskA^ Maandag 27 december gaan onze bekende kerstkortingen van start. 40% korting op alle, Jawel alle, kerstartikelen. Mooi meegenomen nietwaar? VOORSCHOTEN l^sintratuin Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS t^K^^uur. erdag vanaf 9.00 uur open.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13