Het kan anders, die gedachte drijft mij (h i Geloof Samenleving Advertentiecampagne leidt tot lichte aanwas congregat 25 VRIJDAG 24 DECEMBER 1999 VANDAAG DEC e\ ia De overeenkomst tussen Jezus en boeddha Amitabha is, dat ze beide erg begaan waren met hun medemens. Hun verjaardagen vallen in hetzelfde jaargetij. Die van Jezus is morgen. Amitabha's verjaardag wordt vandaag gevierd in China. Net als miljoenen christenen morgen, doen Chinese boed dhisten omwille van zijn verjaardag vandaag boete en to nen berouw over hun zonden. Zij vereren Amitabha als 'hoofd van het Reine Land'. Ze bidden dat hij hen in zijn reddingschip over 'de zee van verdriet' naar het paradijs zal leiden. De christelijke bisschop Delphinus (vierde eeuw) uit het Franse Bordeaux wordt minder dichterlijk bezongen. Maar hij heeft wel een heiligverklaring op zak. Die dankt hij aan de bestrijding van de zogeheten Priscillianisten, aanhan gers van zijn Spaanse collega bisschop Priscillus. Jezus zou volgens deze Spanjaard slechts een schijnlichaam hebben gehad. Die theorie verwierf veel aanhangers, maar was geen lang leven beschoren. Rome deed de Priscillianisten in de ban als ketters. OEC Eerste kerstdag. Kerken lopen vol, want tradi tiegetrouw vieren christenen de geboorte van Jezus van Nazareth. Iedereen kent het verhaal van de Jozef, Maria, de stal bij de herberg, de kribbe, drie wijzen uit het Oosten, en het in doeken gewik kelde kindeke Jezus. Tot de vierde eeuw vierden christe nen de geboorte van hun Heiland op verschillende dagen. Paus Julius I zag voordeel in één groot christelijk feest op een vaste datum, die alle heidense midwinterfeesten zou vervangen. Dat is niet helemaal gelukt. Tot op de dag van vandaag zijn in bepaalde streken heidense gebruiken nog in zwang. In Twente bijvoorbeeld wordt kerstmis aange kondigd door een midwinterhoornblazer: een overblijfsel uit de tijd dat de Germanen boze geesten verdreven rond putten en bronnen door op een hoorn te blazen. Mensen die onder een maretak staan mogen worden gezoend. Dat is een oud Keltisch gebruik, waarbij met het zegen-bren gende maretak huizen werden versierd tijdens het feest van Saturnus. Paus Julius I had met zijn kerstmaatregel vooral het zonnewendefeest van de heidense Romeinse zonnegod Sol Invictus voor ogen. Deze cultus is lange tijd belangrijker geweest dan het christendom. Verschillende Romeinse keizers bestreden de christenen en vereerden de zonnegod. Eén van de slachtoffers van die vervolgingen is de heilige van vandaag, de Hongaarse Anastasia, die gru welijk werd gemarteld. Haar moed tijdens die folteringen werd later vertaald in haar verkiezing tot patrones vein de zelfcensuur. Katholieke schrijvers die moeite hadden de waarheid geweld aan te doen, riepen Anasteisia aan voor hulp. Tweede kerstdag, én de heiligenfeestdag van &D de eerste christelijke martelaar uit de geschie- OEC denis. Buiten Christus zelf dan. Ziin naam was Stefanus en hij werd omstreeks het jaar 35 in Jeruzalem vermoord. In de eerste christengemeente zaten zowel joden als niet-joden. Nog voordat de aposte len de wereld introkken om het evangelie te verkondigen, ontstonden conflicten tussen beide gemeenschappen. Daarom werd Stefanus aangesteld als diaken voor het grieks sprekende deel van de christenen. Als één van de voormannen kreeg hij de gelegenheid in discussie te gaan met leden van de religieuze raad in Jeruzalem, het Sanhe drin. Eén van die discussies, waarin hij bepleitte dat Jezus de door de joden langverwachte Messias was, liep uit op een lynchpartij. Hij werd buiten de poorten van de stad gestenigd. Dit incident vormde het begin van een lange reeks christenvervolgingen in Jeruzalem. Rabbijn prediker van het jaar londen De Amerikaanse rabbi Shmuley Boteach heeft gisteren in de methodistische kerk Central Hall in Londen de jaarlijkse preekwedstrijd van de Engelse krant The Times gewonnen. Hij mag zich een jaar 'Prediker van het Jaar' noemen. Hij liet twee Anglicaanse voorgangers, twee methodistische predikanten en een andere rabbijn achter zich. Boteach zei vooral wat betreft het wijzen in de lucht en het zwaaien met de armen vertrouwd te hebben op adviezen van zijn vriend Michael Jackson. 'Enkeling gevaarlijker dan sekte' Jeruzalem De Israëlische politie heeft in het jaar 2000 minder te vrezen van christelijke sekten dan van enkelingen die hun eind tijdverwachtingen op gewelddadige wijze kracht bij willen zet ten. Dat is de mening van de Amerikaanse 'sektewatcher' Mark Powers. Groepen, zelfs als ze slechts uit enkele mensen bestaan, kunnen makkelijker in de gaten worden gehouden. Enkelingen maken volgens Powers een grotere kans in hun opzet te slagen. Volgens de sektekenner bestaan in de Verenigde Staten 3000 tot 5000 sekten die het millennium kunnen aangrijpen voor een apocalyptische daad. Enkele honderden van hun aanhangers bevinden zich in Jeruzalem. tilburg anp De grootscheepse advertentiescam pagne van de Fraters van Tilburg heeft de congregatie aan één nieuwe frater geholpen. Van twee mannen wordt verwacht dat zij volgend jaar intreden. Provinciaal overste Frans van Pinxte- ren is erg tevreden over de jeugdige aanwas van de congregatie. „Als we er elk jaar iemand bij kunnen krijgen, dan doet dat de vitaliteit van onze ge meenschap erg goed." In maart waren de fraters met vijf tien serieuze kandidaten in gesprek, nadat ongeveer driehonderd mensen op de advertenties in landelijke dag bladen hadden gereageerd. De congre gatie van mannelijke leken-religieuzen telt over de wereld ruim 400 fraters. In Nederland vergrijst de congregatie. De frater die per 1 september is in getreden, wordt bewust buiten de pu bliciteit gehouden. De 41-jarige Bra bander, die als jurist bij een bank werkte, moet zich in alle rust kunnen voorbereiden op het religieuze leven. Hij zit in zijn noviciaat, een soort vor mingsjaar. Hij krijgt uitleg over ge schiedenis en gebruiken van de fraters. De twee andere mannen zitten in hun postulaat. Zij maken kennis met de fraters door in de weekeinden en vakanties bij hen te verblijven. Het gaat om een 27-jarige Brabander en een 37-jarige man uit de regio Rotter dam. „Ik verwacht dat zij volgend jaar intreden. Het is belangrijk dat ze niets overhaast doen. Ze moeten een be paald levensritme vinden. Het wordt voor hen compleet anders als ze straks frater zijn", zegt Van Pinxteren. De Tilburgse fraters zijn ook erg in genomen met een groep van circa 140 bondgenoten die zich net als de con gregatie met barmhartigheid bezig houden. Zij hebben gereageerd op een oproep om gelijkgestemden in de ad vertenties. Het zijn religieuze en niet- religieuze mannen en vrouwen van 20 tot 78 jaar, verspreid door het hele land. Zij werken met vluchtelingen, daklozen en ex-gedetineerden. De congregatie wil ook bekijf samenwerking mogelijk is met a d ren die met andere paren een gemeenschap in de buurt van n terhuizen willen vormen. „We n openstaan voor vernieuwing e demisering van het religieuze 1 De fraters bekijken binnenkort I fi landelijke wervingscampagne et K volg kan krijgen. Dat zal op eenl r: re schaal gebeuren dan vorig ja a geval was. WEEROVERZICHT BUITENLAND cÖ bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Finland: Onstuimig weer met veel bewol king en vanuit het zuidwesten een toenemende kans op sneeuw. Middagtemperatuur iets oplopend. Vrijdag tussen 0 gra den in het zuiden en -8 in het noorden. Denemarken: Onbestendig met veel wind en van tijd tot tijd regen, donderdag plaatselijk misschien nog ijzel. Maxima oplopend tot omstreeks 2 graden op vrijdag. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Onstuimig weer. Donderdag in het oosten op vèel plaatsen droog en hier en daar wat zon, verder bewolkt en regenachtig. Middagtemperatuur oplopend tot omstreeks 9 graden. België en Luxemburg: Veel wind. Verder half tot zwaar bewolkt en vooral vrijdag af en toe regen. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 8 graden op vrijdag. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, vrijdag in het westen veel regen. In de hogere streken in het oosten eerst ook sneeuw. Langzaam iets zachter. Vrijdag maxima van 5 graden in het oos ten tot 12 in het uiterste westen. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en af en toe regen, hoger in de Alpen en Pyreneen ook sneeuw. Middagtemperatuur meest tussen 6 en 12 graden, in het oosten eerst nog wat lager. Spanje: In de noordwestelijke helft wol kenvelden en soms regen. Elders perioden met zon en droog. Maxima in het binnenland om streeks 11 graden, aan de mees te stranden tussen 14 en 18 gra den. Portugal: Wolkenvelden en af en toe regen, vooral in het zuiden wat zon. Middagtemperatuur tussen 10 en 17 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Rustig droog weer met zonnige perioden en droog. Maxima on geveer 16 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon, misschien ook mist of hardnekki ge wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Tunesië: Overgang naar rustig en droog weer met zonnige perioden. Mid dagtemperatuur weer iets oplo pend tot omstreeks 16 graden. Madeira: Wolkenvelden en* droog. Maxima ongeveer 18 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 20 graden. Duitsland: Donderdag van het westen uit sneeuw of ijzel,later op veel plaatsen overgaand in regen. Vrijdag van het westen uit op nieuw regen. Middagtempera tuur uiteenlopend rond het vries punt in het oosten tot +7 graden in het westen. Oostenrijk: Nu en dan zon en tot vrijdag avond op de meeste plaatsen droog. Temperatuur rond het vriespunt. Zwitserland: In het zuidoosten af en toe zon. Verder meest bewolkt en sneeuw, in de dalen ook regen. Maxima in de dalen meest iets boven het vriespunt. Polen: Af en toe zon. Vooral in het wes ten ook wolkenvelden en mis schien wat sneeuw. Middagtem peratuur rond -3 graden. Tsjechië en Slowakije: Soms zon. In het westen meer bewolking en af en toe sneeuw, misschien ook ijzel. Maxima in het laagland enkele graden on der het vriespunt. Italië: Vrij rustig en droog weer met ge regeld zon. Vooral in de Po-vlak te kans op mist. Maxima uiteen lopend van een graad of 5 in het noorden en tot rond 15 graden in het zuiden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden. Vrijdag later Jurjen J. Beumer (1947), diaconaal predikant in Haar lem, do cent evangelistiek in Kam pen en auteur van vele boeken, is een vurig pleitbezorger van nieuwe vormen van diaconaat en geloven. Hij behoort tot de voorhoede van men sen die spiritualiteit een plek willen geven in de moderne sa menleving, waar de kerken zijn geworden tot een randverschijn sel. Vanuit zijn ge boortestreek Drenthe vertrok Beumer in de jaren zestig naar de progres sieve Uni versiteit van Am sterdam om theo logie te studeren. In 1975 begon hij als vicaris van de Her vormde Gemeente in Oldenzaal. Vijfjaar la ter kwam hij als pas tor-coördinator te recht bij een oecume nische basisgemeente in Beverwijk. Van daaruit werd hij in 1986 benoemd tot dia conaal predikant en directeur van het op vangcentrum voor dak- en thuislozen, verslaafden en asiel zoekers 'Stem in de Stad' in Haarlem. ONNO VAN 'T KLOOSTER Op de HBS en later in het leger - ik f zat bij de geneeskundige dienst - kwam ik een aantal inspirerende mensen tegen die bij mij de wens losmaakten theologie te gaan studé ren. Ik kan mij een legerpredikant herinneren die hele goede dingen zei. Het was zo'n mém die dicht bij de mensen stond. Zo vind ik ook dat het verhaal van God temidden van mensen moet staan. Niet dat verheven gedoe. Die legerpredikant raadde mij aan een vooroplei ding theologie te gaan doen. Ik kom uit een hervormd milieu. Typisch zo'n ge zin waarin kerk, school en maatschappij centraal stonden. Politiek bewust, en dan vooral gericht op confessionele politiek. Mijn ouders behoor den nog niet tot de generatie van 'de doorbraak', die de kerk los wilde maken van de politiek. De kerk was een bolwerk. En dat zette zich in de po litiek door. Ik ben daar niet negatief over, want dat was in die tijd nu eenmaal zo. Zelfben ik een typisch product van de laat zesti ger jaren, die wel in die doorbraakgedachte mee ging. Ik liet het verzuilde denken achter mij. Het was natuurlijk de tijd van het politiek activisme. Ook voor mij. Daarom koos ik uiteindelijk voor de 'rooie universiteit' van Amsterdam. Mijn drijf veer was dat er veel moest veranderen in kerk en samenleving. Het kan anders. Die gedachte drijft mij nog. Het is een bepaalde onrust. Voordat de bevrijdingstheologie internationaal doorbrak, waren er in Amsterdam al theologen die daar mee bezig waren. Kort door de bocht ge zegd, wil de bevrijdingstheologie dat de zondag iets te maken heeft met de maandag. Geloven gaat over het handelen in het dagelijks leven. De uitdaging, die mij nog steeds trekt, is die gedach te uit te dragen in deze geseculariseerde tijd, waarin de kerk een randverschijnsel is geworden. Wat dat betreft ben ik een kind van mijn tijd. Een tijd waarin maatschappelijk activisme een grote rol speelde. Geloof was weliswaar belangrijk, maar er werd minder de nadruk op gelegd. In 1984 ging ik op studiereis naar de Verenigde ZATERDAG 25 DECEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16.31 Maan op 20,08 Maan onderl0.58 Waterstand Umuiden Katwijk Hoog 05.12 17.26 04.45 16.59 Laag 00.55 13.16 00.36 12.57 ZONDAG 26 DECEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16.32 Maan op 21.26 Maan onder 11.34 Waterstand Umuiden Katwijk Hoog 06.01 18 15 05.34 17.48 Laag 01.40» 14.00 01.21 13.41 MAANDAG 27 DECEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16.32 Maan op 22.42 Maan onderl2.03 Waterstand Umuiden Katwijk Hoog 06.55 19.05 06.28 18.38 Laag 02.30 14.45 02:11 «14.26 op de dag misschien een bui, vooral op Corsica. Middagtempe ratuur ongeveer 14 graden. Griekenland en Kreta: Geleidelijk minder wisselvallig met meer zon en vrijdag op veel plaatsen droog. Maxima uiteen lopend van een graad of 5 in het noorden tot 14 in het zuidwes ten. Malta: Jurjen Beumer: „Theologie kan je aan het twijfelen brengen omtrent allerlei zekerheden. Staten, op bezoek bij allerlei links-georiënteerde evangelische gemeenten. 'Lefty evangelicals' werden ze genoemd: een soort linkse EO'ers. Mensen die de gloed van het geloof en maat schappelijk bewustzijn combineren. Ik wist niet wat ik zag - voelde een geldige lading aan spiri tualiteit. Daar ontmoette ik voor het eerst de hoogleraar spiritualiteit van Nederlandse af komst, Henri Nouwen. Die man heeft een grote wending, aan mijn leven gegeven. Dat naar bui ten gerichte van mij, bleef weliswaar. Maar hij heeft mij bewust gemaakt van 'de voedinghet start- of rustpunt, die aan mijn activisme ten grondslag ligt. Het is een meer naar binnen ge richte beweging. En daar kwam ik dus mee terug in Nederland. Nouwen heeft mijn ogen geopend voor de spiritueel mystieke traditie van de kerk. Opvallend is dat ik pas toen boeken ben gaan schrijven. In zijn algemeen gezegd is het thema daarin dat spiritualiteit bestaat uit het samen brengen van hoofd, hart en handen. In mijn pro motieonderzoek heb ik ook gesteld dat ik tussen de dogmatiek (de geloofsleer), en de geloofshandelen), meer mystiek of het zien. Dat combineren is één van de dingen die er is. Evangelikalen hoofdzakelijk op het hart gericht. Ze allerlei orthodoxe 'waarheden', waar ik uit de voeten kan. En koesteren ook vaak wantrouwen tegenover theologie. Theologi je aan het twijfelen brengen omtrent allerï kerheden. Het is hoofdzakelijk denken. Volj mij kan het één niet zonder het ander. Daar handelen bij. Je moet die inzet en het actiu van de jaren zestig en zeventig niet loslaten y Maar om het nog radicaler te maken moete het (geloofs)hart toevoegen. Aandacht voor innerlijk levep, in deze extraverte cultuur. H heeft te maken met hoe je innerlijke landsd ingericht is. Ben ik voldoende met de binnenkant bezig, waarin God een rol wil spelen? God is een God van de geschiedenis, maar ook een H landsd die een relatie met mensen wil. Istanbul Kegenbui Nb 3 34.0 Klagenfurt w.s.0 .-6 -15 0.0 Kopenhagen Regen Z 6 2 0 0.0 Las Palmas licht bew. N 2 21 14 0.0 Lissabon - NO 2 8 8 0.0 Locarno licht bew. 01 2 -7 0.0 Londen half bew. 12 11 4 5.6 Luxemburg zwaar bew. 12 -4 -6 0.0 Madrid half bew. w.s.0 8 -2 0.0 Malaga half bew. NW3 16 4 0.0 Mallorca licht bew. w.s.0 15 3 0.0 Malta zwaar bew. NW4 11 7 0.0 Moskou zwaar bew. w.s.0 -3 -5 1.0 München zwaar bew. W2 -6 -11 0.0 Nice half bew. N3 4 1 0.0 Oslo Sneeuw Z2 2 0 0.0 Parijs Regen ZW3 5 3 3.0 Praag zwaar bew w.s. 2 •4 -12 0.0 Rome onbewolkt N4 8 3 0.0 Split half bew N 2 6 2 0.0 Stockholm 0 0 0.0 Warschau half bew Z4 -5 -6 0.0 Wenen half bew. Z05 -1 -8 0.0 Zurich half bew. Z02 -4 -6 0.0 Bangkok zwaar bew. NW3 0 13 0.0 Buenos Aires half bew 02 25 17 0.0 Casablanca half bew. ZW1 18 7 0.0 Johannesburg Regen N 2 22 13 0.0 Los Angeles half bew. NO 3 22 10 0.0 New Orleans zwaarbew NO 3 10 5 0.0 New York half bew. W3 3 1 0.0 Tel Aviv zwaarbew. W2 24 12 18.0 Tokyo licht bew. N3 10 1 0.0 Toronto zwaarbew ZW 3 -4 -9 0.0 Tunis zwaar bew. W3 11 6 0.2 Vancouver w.s.0 5 1 0.0 WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊI L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071-5323 Familieberichten: 023- 53 1 7 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071 - 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 totn 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot' 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ven» t het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-b betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bin* tr worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTfl Voor mensen die moeilijk lezen, sled 0 hebben of blind zijn (of een ander» dj leeshandicap hebben), is een samen* js van het regionale nieuws uit het LeÜ Dagblad op geluidscassette beschikt* informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Auteursrechten voorbehoud# Dagbladuitgeverij Damiatt Geleidelijk meer zon en droog. Middagtemperatuur rond 15 gra den. Turkije en Cyprus: Onbestendig met flink wat bui en, in de bergen landinwaarts ook sneeuw. Later van het wes ten uit droger en meer zon. Maxi ma aan zee van 7 graden in het noordwesten tot 18 in het zuid oosten en op Cyprus. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. U Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. pifi, Uni.pr.it^ir Mptii.rh fpntnim ,.l 071-^1111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12