Veense veilinghal te koop ;KERST; KLAPPER! GRATIS tm Jonge boer op avontuur in Amerika Rijn Veenstreek Bestanden koppelen om armoede op te sporen niet effectief Bijzondere franjertulp in een koelcel lphense SP wil inzicht brieven aan college ALLEEN OP 23 EN 24 DECEMBER telecom NDERDAG 23 DECEMBER 1999 17 rachtwagen neemt deel snackbar mee gcraven Een 23-jarige chauffeur uit Zoeterwoude heeft gis- middag in Bodegraven met zijn lange vrachtwagencombina- in een draai een deel van een snackbar meegenomen. Door ite scherpe manoeuvre bleef de combinatie in het centrum ihet dorp tegen het pandje steken. Het gevolg was een rava- en verkeersoverlast. Een hijskraan moest eraan te pas komen ide auto uit de snackbar te takelen. De schade aan de vracht- gen en de snackbar is groot. Niemand raakte gewond. erstpakketten voor Open Venster hen aan den run» De raadsleden van de Alphense SP hebben kerstpakketten die zij van de gemeente ontvingen gisteren pleverd in het Open Venster. Elk jaar geven zij hun pakketten i mensen die het moeilijk hebben. Het Open Venster aan de adijslaan is diverse keren per week geopend voor dak- en islozen die daar hun verhaal kwijt kunnen. las voortaan ondergronds obswoude Met een ferme zwaai gooide wethouder Vink van obswoude gistermiddag een lege jeneverfles in de nieuwe dergrondse glasbak bij de Batehof in Woubrugge. Behalve in lubrugge zijn deze week ook ondergrondse bakken geplaatst lijnsaterwoude en Leimuiden. Hoogmade krijgt pas nieuwe ken met het nieuwe centrum. Als de bakken een succes zijn i overweegt de gemeente ook de nog acht overige bakken nen de gemeente in te graven. loopuren whiplashpatiënten hen aan den run De regionale afdeling van de Whiplash thting Nederland houdt met ingang van donderdag 6 januari elke eerste donderdag van de maand twee inloopuren in de uwe patiëntenontmoetingsruimte van het Rijnland Zieken- is, locatie Alphen aan den Rijn. Mensen met een whiplash informatie willen hebben of in contact willen komen met ;enoten kunnen tussen half twee en half drie en tussen half e en half vier binnenlopen. Voor meer informatie: 0172- 1050 (Whiplash Stichting Nederland). OA zet ondernemers in het zonnetje hen aan den run» De VOA maakt op maandag 10 januari de derneming van 1999 bekend. Tijdens de nieuwjaarsreceptie 'arkrestaurant Avifauna staan vier leden van de Vereniging i Ondernemingen in Alphen in het zonnetje. Naast de drie afdprijzen is er ook een prijs voor de meest belovende jonge derneming. De bijeenkomst duurt van 11.30-14.30 uur. ndere tijden Bijstandswinkel hen aan den run» Stichting De Bijstandswinkel heeft volgende ek afwijkende openingstijden. Tussen Kerstmis en nieuwjaar le winkel aan de Lupinesingel 15 open op dinsdag 28 decem- van 9.30-11.30 uur en op donderdag van 13-15 uur. Vanaf nieuwe jaar is de Bijstandswinkel ook op woensdagavond 119-21 uur weer geopend. Inlichtingen: 0172-411746. naan den run iP wil meer inzicht in de ren die Alphenaren aan het eentebestuur sturen. Daar- stelt de partij voor dat de eenteraad een uittreksel van alle post aan het bur- eester en wethouders, ook ie niet expliciet aan de raad richt. oppositiepartij denkt op [nanier haar achterstand te leinen op de collegpartijen CDA en D66. Volgens de SP komen die raadsfracties via hun wethouders wel te weten welke onderwerpen Alphena ren neerleggen bij burgemees ter en wethouders. De SP wil haar voorstel om een maande lijkse rapportage indienen voor de raadsvergadering van janua ri 2000. De socialisten zijn bang dat Alphenaren niet altijd beseffen dat brieven gericht aan het col lege niet automatisch onder ogen van alle gemeenteraadsle den komen. 1 ioer in Hazerswoude of manager in VS De rubriek De Boer Op belicht opvallende enmerken van het leven op het platteland. In deze Severing wegen vader en zoon Van Dorp de voor in i nadelen van een boerenbedrijf in het verre South Dakota. ill 1 je voor: een land vijf keer groot als Nederland met it tar 60.000 inwoners. Dat is uth Dakota, een staat in het ddenwesten van de Verenig- n Staten. Genoeg ruimte, waar ei naar kijkt. Volgens de Ame- anen is het de ideale plek ite boeren en van die bood- lap proberen ze Nederland- (melk)veehouders te over- gen. Emigreer en je bent lost van de overheidsbe- leienis en de hete adem van milieugroeperingen in je Daarvoor in de plaats krijg «waarschijnlijke uitbrei- igmogelijkheden en een ge- andeerde afzet. Het klinkt de hemel op aarde voor de llandse boer. isfch heeft Henk van Dorp uit zerwoude-Dorp (49) zo zijn dj denkingen na een verken- ig van South Dakota met zoon Arnold (23). Hij was !tJar trouwens niet alleen, en ze zich op uitnodiging de plaatselijke Kamer van ophandel een weekje lieten idleiden langs Nederlandse eren die de stap al hebben set, stond daar opeens Char- Groenhuizen met een ca- iraploeg van het journaal. Of mee mochten voor een klei- reportage? Ja hoor, dat >cht. Vandaar dat Henk van alphen aan den run Het koppelen van bestanden blijkt niet geschikt om Alphena ren met een minimuminkomen op te sporen die geen gebruik maken van huursubsidie en an dere financiële regelingen. Al phen heeft het afgelopen jaar meegedaan aan een landelijke proef. Daarvoor zijn van 1700 Alphense minima de gegevens gekoppeld die in de computers van de belastingdienst en de af deling sociale zaken van de ge meente staan. Slechts 91 krijgen daardoor nu alsnog huursubsi die, kwijtschelding van de ge meentelijke heffingen of een bijdrage uit het declaratiefonds. Alphen deed samen met Den Haag en Groningen mee aan het project bestandskoppelin gen van de twee ministeries van VROM en sociale zaken en werkgelegenheid. Ze onder zochten of de vergelijking van elektronische bestanden een ef fectief middel is om mensen te achterhalen die geen gebruik maken van inkomensonder steunende voorzieningen, ter wijl ze daar wel recht op heb ben. De gemeente noemt hen 'niet-gebruikers'. Alphen leerde uit het project dat het in de praktijk moeilijk is om die niet-gebruikers op te sporen. Eenvoudige koppeling van bestanden voldoet niet om dat de inkomensgegevens van de belastingdienst niet actueel zijn, terwijl er in iemands per soonlijke situatie veel kan ver anderen. Daarnaast bleek dat potentiële rechthebbenden vaak te veel eigen vermogen hebben. Verder gaven de 1200 aangeschreven en 500 onder vraagde Alphenaren op dat ze sommige voorzieningen bewust niet gebruiken. Velen vinden dat ze te veel moeite moeten doen voor een klein bedrag en dat de aanvraagformulieren moeilijk zijn om in te vullen. Van de 91 huishoudens die voorzieningen mislopen, blij ken 71 recht te hebben op huursubsidie. Zeventien huis houdens kunnen een tegemoet koming uit het declaratiefonds tegemoet zien, bijvoorbeeld voor een abonnement op een krant of telefoon of een dagje uit. Voor drie huishoudens worden de gemeentelijke hef fingen kwijtgescholden. De 1700 Alphenaren zijn on geveer de helft van de ruim 3000 waarvan uit verkennende onderzoeken bleek dat zij mo gelijk niet-gebruiker zijn. De andere helft wordt dit voorjaar alsnog aangeschreven met in formatie over en aanvraagfor mulieren voor inkomensonder steunende voorzieningen. De Verenigde Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) verkoopt de veilinghallen aan de Sotaweg in Roelofarendsveen binnen drie jaar. Huurder Detafleur moet dan op zoek naar een andere bedrijfsruimte. „Andere geïnteresseer den bieden nu al tientallen miljoenen guldens, daar kun nen wij nooit tegenop", zegt Detafleur-directeur B. Kor sten. roelofarendsveen janneke de jonge De VBA ziet zichzelf niet als een onroerendgoedbeheerder en wil daarom van de panden af, aldus een woordvoerster. Eerst wil de Aalsmeerse veiling de za ken met de huurder afhande len. Pas als besloten is wanneer het huurcontract van Detafleur eindigt, gaat de VBA bedenken aan wie ze het gebouw kwijt wil. Half oktober namen de Aals meerse groothandelaren J. Leli- veld en A. van der Hoorn het toenmalige Bloemenhandels centrum (BHC) over van de VBA. De Aalsmeerse veiling wil de van haar verliesgevende poot af. De nieuwe eigenaars veranderden het BHC in Detaf leur. Kort na de overname ont dekten zij dat de bloemenvei ling inderdaad allesbehalve winstgevend was. Daarom stopten de eigenaars met veilen via de multitransactieklok en werd de veiling een soort groot handel waar kopers ook bloe men kunnen bestellen. Directeur Korsten vindt het jammer dat zijn bedrijf zo snel al weer moet verhuizen. „Het is niet handig voor ons om hier te investeren en dan na een paar jaar tabee te moeten zeggen. Daarom plegen we nu geen ex tra investeringen", aldus Kor sten. Toch koestert hij geen wrok tegenover de VBA. „Toen we de veiling overnamen, wis ten we dit al. Ik verwijt de VBA niets." Detafleur huurt de vei linghallen op basis van een jaarcontract, dat nog enkele malen kan worden verlengd. Detafleur is nog niet op zoek naar nieuwe bedrijfsruimte. Eerst wil het bedrijf de eigen bedrijfsontwikkeling afwachten. Een nieuw pand hoeft niet zo groot te zijn als de veilinghal len. De verdeelhal staat leeg sinds de veilingklok geen dienst meer doet. Korsten is wel van plan in de omgeving van Roe lofarendsveen te blijven. De directeur twijfelt er niet aan dat Detafleur blijft bestaan. „Wij mogen niet klagen, het is zelfs boven verwachting goed gegaan." Het bloemenbedrijf ging er aanvankelijk van uit dat er kopers zouden afvallen om dat die de klokverkoop zouden missen. Sinds de afschaffing van de klok krijgt Detafleur er echter wekelijks tussen de ze ven en tien nieuwe kopers bij. Korsten concludeert daaruit dat het nieuwe concept aanslaat. foto dick hogewoning Oud-presidentdirecteur van de KLM Orlandini doopt de crispa-tulp met de veelbelovende naam Business Class. Voormalige KLM-baas Orlandini opent Kerstflora roelofarendsveen janneke de jonge Even aarzelt Orlandini. 'Is dat niet zonde, die mooie gele tul pen begieten met champagne?' lijkt de oud-presidentdirecteur van de KLM te denken. Als compromis besprenkelt hij de bloemen toch met de alcohol en doopt ze vervolgens 'Busi ness Class'. „Eerder heb ik al eens een gladiool gedoopt, maar hoe het daarmee afgelo pen is... Ik heb er nooit meer wat over gehoord", lacht Orlan dini op de kerstflora in Roelof arendsveen. De kruiser van de Business Class, A. Rood uit het Noord-Hollandse Breezand, hoopt ongetwijfeld dat dat niet voor zijn producten geldt. Voor de Noord-Hollandse veredelaar is een bloemperk ge reserveerd op de kerstflora, die Orlandini gistermiddag opende. De gele tulp die hij doopt, is slechts één van de vele 'crispa- tulpen' die Roods bedrijf Vertu- co heeft gekweekt. De crispa- Dorp de tocht nog eens op band kan laten zien. Ruimte zat, absoluut. Last van de bu ren heb je niet gauw. De onbegrensde mogelijkhe den trokken Van Dorp, die aanvankelijk best oren had naar een nieuw begin overzee, uiteindelijk niet over de streep. „Voor mij hoeft emigreren niet meer. Ik laat te veel achter: fa milie, vrienden en mijn sociale leven. De Hollandse gezellig heid zou ik missen, die kennen ze in de Verenigde Staten toch niet. Het land is hartstikke leeg. Je mag blij zijn als de eerste stad drie kwartier verderop ligt. Ik zit echt niet elke avond in de kroeg, maar ik houd wel van een beetje leven in de brouwe rij. Dat vind je niet in the midd le of nowhere." Misschien dat de Hazerswou- denaar eraan zou beginnen als hij een stuk jonger was ge weest: als hij de leeftijd van zijn zoon zou hebben bijvoorbeeld. Hij zegt het met een dubbel ge voel, want zijn zoon ziet het helemaal zitten om te emigre ren. En dan is Amerika opeens toch wel ver, als er straks een oceaan tussen vader en zoon zit. De stap van zijn zoon ver rast Van Dorp niet. Arnold heeft altijd al een avontuurlijke inslag gehad, vertelt hij. Tij- Henk van Dorp, bij zijn koeien in Hazerswoude: „De Hollandse gezelligheid zou ik missen in de Verenigde Staten." foto henk bouwman dens en na de studie aan de ook dichter bij huis in Polen en landbouwhogeschool in Dron- Tsjechië gaan bekijken, ten is hij het agrarische bestaan Emigreren ziet de jonge boer in Texas en Californië, maar als enige mogelijkheid om zijn ambitie waar te maken: een groot boerenbedrijf opbouwen. Groot op zijn Amerikaans, wel te verstaan. Geen 75 koeien zo als thuis in Hazerswoude- Dorp, maar 500 of duizend. Big dus en niet te realiseren op Ne derlandse bodem. Arnold van Dorp: „Ondernemen in het groot trekt me enorm aan. In Nederland kan dat niet. de re gelgeving is hier benauwend. Mest, bestrijdingsmiddelen, in krimping: daar heb je in South Dakota geen last van. Ik wil voor mijn onderneming gaan, zonder de bloemetjes op het land te moeten tellen, als je be grijpt wat ik bedoel. Daarvoor investeer ik ook genoeg." Pa lijkt zo'n megabedrijf maar niets. „Het is geen sinecure om dagelijks duizend koeien te melken. Dan ben je geen boer meer maar een manager, daar zou ik geen zin in hebben. Ik wil nog een leven naast mijn werk hebben." Als het aan Henk van Dorp ligt. gaat er een grote streep door de cmigratieplannen. Hij wil het liefst uitbreiden aan de Galgweg en de zaak over een paar jaar nalaten aan Arnold. „Hij komt hier in een gespreid bedje terecht, als hij dat wil. Niet emigreren, maar het be drijf overnemen: dat vinden mijn vrouw en ik een pracht- oplossing. Aan de andere kant, wie ben ik om hem tegen te houden? Hoe erg ik het ook vind, als hij in de Verenigde Staten of waar dan ook iets wil opbouwen, zal ik hem met raad en daad bijstaan." hazerswoude-dorp suzanne barbier tulpen bestaan nog niet zo lang en zijn een vierde soort naast de enkele, de dubbele en de parkiettulpen (met gekronkelde bladeren). De gebanjerde uit einden van de bladeren maken van de crispa-tulp een bijzon dere. Niet alleen Rood staat in het zonnetje. In de veilinghallen van Detafleur aan de Sotaweg zijn deze middag heel wat men sen bij elkaar om te zien bij wie de prijzen terechtkomen. Hoe wel ook kwekers uit de Bollen streek en uit Noord-Holland bloemen hebben geleverd, zijn er onder de acht bekerwinnaars vijf uit Alkemade. Wie denkt dat dat komt door voortrekkende keurmeesters, heeft het mis. Zoals bij elke kerstflora keuren de landelijke keuringsbureaus VKC (Vaste Keurings Commis sie) en KAVB (Koninklijke Alge- meene Vereniging voor Bloem bollencultuur) de bloemen. Die vijftig keurmeesters be oordelen de ruim 300 inzendin gen in één dag. Dat grote aantal keurmeesters is nodig, omdat elke bloemsoort een andere ex pert heeft. Van de kwekers van pottulpen honoreren zij de ge broeders Van Ruiten/De Jong uit Roelofarendsveen. Zij krij gen een 9,5 voor hun zalmroze tulp. H. Straathof uit Nieuwe Wetering gooit hoge ogen met zijn chrysant, de zogenaamde 'Tigerrag'. Deze bloem is goed voor 9,72 punten. De eveneens zalmkleurige Nerine (verwant aan de narcis) van N. van Keu len uit Heemskerk is met 9,94 punten de absolute topper van de Kerstflora. Hoe interessant de genodig den al die cijfers ook vinden, als na een uur de glinsterende gor dijnen opengaan, staan ze al snel tussen de bloemen. Willen die bloemen de vijf dagen van de tentoonstelling overleven, dan moet het niet te warm zijn. Kou is dan nog beter. Om het in de frisse hal uit te houden blij ven de aanwezigen langs de bloemen lopen. Behalve grote hoeveelheden tulpen, de eerste van het tul penseizoen die worden ge toond in Nederland, zijn er ook andere bloemen te bewonde ren, zoals rozen en fresia's. De fresia's van Theo en Ben Aker boom nemen een centrale plek in in de tentoonstellingsruimte en leveren hun die avond dan ook de stimuleringsprijs van de plaatselijke KAVB op. Hoewel Theo Akerboom één van de or ganisatoren van de kerstflora is, is ook hier geen sprake van voortrekken, benadrukt KAVB- voorzitter Kees de Jong. „Het zijn nou eenmaal vaak dezelfde kwekers die goede producten afleveren en zich inzetten voor evenementen als dit." GRATIS aansluiten, u bespaart 90.- GEEN abonnementskosten ■k u betaalt ALLEEN gesprekskosten: 100 belminuten voor 30, unieke aanbieding met Ben Regelmatig 1 jaar k geen afsluitkosten bij einde abonnement met GRATIS Nokia 3210 mobiele telefoon u verdient totaal: 699,- 90,- 789,-! VAN 699.- NU... MAX. 1 TOESTEL PEP KLANT Bel voor de dichtstbijzijnde/ for telecom winkel: 0800-1269 (tevens bestellijn) of kijk op internet: www.tfortelecom.nl Meerpri/s vooi aanbieding in combinatie met Ben Soms is 79,- Vraag naar de voorwaarden in de winkel. Prijswijzi gingen. druk- on zetfouten voorbehouden Voor het ataluiten van een mobiel telefoonabonnement neemt u mee geldig legitimatiebewijs en bank- of giropasje Voor badri/ven inschn/vmg KvK plus machtiging en legitimatiebewiis van tek.nb.vo.gd. duidelijke taal

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17