HSL-tunnel veiliger door brandwerende tussenwand Regio \us Poelgeest trekt weinig passagiers Hier liggen pakjes onder de boom, zij hebben niets REGEN, IJZEL, HAGEL, SNEEUW. GRIP. Geertje viert oud en nieuw tijdens kerst Gemeenten rekenen op alternatief voor pergola roef met hangplek voor jeugd in Buitenhofvijver DISCOVERY SERIES II MET ETC DERDAG 23 DECEMBER 1999 973 15 JACOBSWOUDC Jacobswoude gaat ervan uit dat het geld dat het rijk overhoudt aan de relatief 'goedkope' HSL-tunnel van Bouygues/Koop wordt besteed aan een beduidend lagere kruising met de A4. „Ik ga nog altijd uit van de uitspraak van de Tweede Kamer, dat elk aanbestedingsvoordeel ten goede komt aan een alternatief voor de pergola bij Hoogmadezegt wethouder Haasbroek. De 'pergola', een enorme constructie ter hoogte van Hoogmade, is Leiderdorp en Jacobswoude een doorn in het oog. Volgens de projectleiding HSL-Zuid is er geen automatisch fi nancieel verband tussen de HSL-tunnel en de kruising met de A4. Toch ziet projectmanager Leendertse mogelijkheden dat de kruising zakt. Die beslissing wordt over twee maanden geno men, als duidelijk is hoeveel de bouw van de hogesnelheidslijn in zijn totaal kost. Haasbroek weet zeker dat de pergola er niet komt. „Het is alleen nog de vraag hoe verdiept de ligging van de A4 en de daarover gaande HSL wordt." Zijn collega Molkenboer van Leiderdorp denkt er hetzelfde over. „Ik zet de champagne weliswaar nog niet klaar, maar vind het een goed teken dat het projectbureau daarop inzet." De Discovery Series II is standaard uitgerust met Electronische Tractie Controle op alle vier de wielen. En dat betekent: meer grip on road én off road. De Discovery is verkrijgbaar vanaf 88.000.- of als bedrijfswagen vanaf 57.830.- (excl. btw). U least al een Discovery vanaf 1.538.-* per maand. juin:** THE BEST 4x4xFAR Nimarc B.V. lijnbaanstraal 4, 2222 AH Katwijk Tel.: 071 - 4090922 jDORP» VAN DER TOOIEN kijze van proef wil de ge- nte Leiderdorp een hang- voor jongeren aanleggen iet eiland in de Buitenhof- r. aan de kant van de Cor fijnsingel. WD-wethouder nan van jongerenbeleid on derzoekt de mogelijkheden daartoe. De voorlopige hang plek is het resultaat van overleg tussen de gemeente, een grote groep jongeren en bewoners rond de lOerkenhof. Vroegere plannen van de gemeente om op het eiland een hangobject te plaatsen gingen vanwege te genstand van omwonenden niet door. Zo'n veertig jongeren hadden onder de Poortershof een 'spontane ontmoetingsplaats' gecreëerd, zoals Kolman het uitdrukt. De buurt had veel last van het lawaai dat ze maakten. De jongeren lieten tijdens het overleg weten dat ze een eigen hangplek missen. De bewoners zijn akkoord gegaan met de proef op het eilandje, onder voorwaarde dat de jongeren be wijzen dat ze op een verant woordelijke manier gebruik van maken van die hangplek. Dat wil zeggen: geen overlast bezor gen. Alleen een paar bewoners van de Poortershof zagen niets in deze oplossing. Vluchtdeuren om de 150 meter Crisiscentrum voor Venezuela in Voorschoten konijn geeft er de voorkeur aan om zich aan te sluiten bij de oude beeldengroep. foto henk bouwman aWOUDE JAN PREENEN boerderij 't Geertje in Zoeterwoude ioud en nieuw vóór en tijdens de kerst, fn van de stallen aan de Geerweg staan traditionele kerstgroep en een jong stel kind uit deze tijd. 'Kerstmis vroeger, tmis nu' staat erbij. De beelden komen ïen kindertehuis in Halfweg, dat door ïen werd gerund. De poppen zijn van recentere datum. lie jongelui van deze tijd moesten ver- dering. respect, zorg en emotie uitstra- Alles wat hoort bij de geboorte van een Het is toch nog altijd bijzonder als kind met Kerstmis wordt geboren. Dat ik laten zien. Zo heb ik het ook tegen vriend van ons gezegd en hij heeft het goed in beeld gebracht", zo licht Wim Wjn, eigenaar van 't Geertje toe. j voegt eraan toe dat hij op zoek naar is 'kraamvisite'. Voor beide echtparen, nmige mensen die dit lezen, zullen wel i zeggen dat Wim weer wat heeft om publiek te lokken. Ik zeg er eerlijk bij dat ik wat extra bezoekers in deze rustige tijd best kan gebruiken, maar ik vind het ook leuk als mensen met me willen meedenken en zelf ook poppen willen maken. Het is nu nog niet compleet." Nieuwsgierige konijnen gaan het liefst te rug in de tijd. Ze laten de 'hippies' met rust en snuffelen uitsluitend aan de oude beel den. „Kijk mamma, die beeldjes bewegen. Waar zijn ze nou?", vraagt een al wat ouder kerstkind van vlees en bloed aan haar moe der. Een hond en geiten kijken van afstand toe. Van Rijn geniet mee: „Het is toch mooi als er allerlei groepen op bezoek komen." Zijn opmerking kan op twee manieren worden uitgelegd. Hij bedoelt in dit geval 'poppen die bijvoorbeeld bejaarden, kinde ren en arbeiders voorstellen. Noem maar op. Die kan ik dan mooi verspreiden over de stal. Iedereen kan nu komen kijken en ideeën opdoen voor volgend jaar'. Onder die doelgroep vallen niet de amb tenaren die vandaag op bezoek komen. Van Rijn praat met hen opnieuw over het ondernemingsplan, 't Geertje wil de kaas boerderij niet alleen uitbreiden met kerst groepen, maar ook met een ontvangst ruimte, een tweede bedrijfswoning en een museum 'met het agrarische leven van vroeger'. De gemeente is bang dat het een pretpark wordt en wil niet verder gaan dan de combinatie van museum en ontvangst ruimte. De vraag is ook nog of een fietspad langs de Geerweg haalbaar is, zoals Van Rijn wil. Zoeterwoude wil de weg met een paal afsluiten voor het autoverkeer en al leen nog bestemmingsverkeer toelaten. „We zijneer nog niet uit. De gemeente vindt het te druk worden en wijst er elke keer op, dat dit een stiltegebied is. Ik krijg steeds te horen dat hier alleen op een na tuurlijke manier mag worden gerecreëerd, maar dat gebeurt toch al. Er zijn hier geen vliegtuigjes en ook geen motorbootjes. Goed, het is in het voorjaar en in de zomer druk, maar pas als hier lammetjes worden geboren. Nu niet." De hond stemt blaffend in. De konijnen zijn ondergedoken. Een brandwerende tussenwand moet de veiligheid in de HSL-tunnel onder het Groene Hart waarborgen. Die op lossing van de bouwcombinatie Bouygues/Koop Hol ding biedt volgens de projectleiding HSL-Zuid voldoen de veiligheid bij rampen in de spoortunnel. De onenig heid met de brandweer en de burgemeesters is echter nog niet van tafel. UTRECHT/REGIO TIM BROUWER DE KONING Projectmanager W. Leendertse zei dat gisteren bij de presenta tie van het ontwerp. De brand weer en de burgemeesters van Leiderdorp en Rijnwoude ma ken zich al een tijdje zorgen of de tunnel wel veilig genoeg wordt. Zij vrezen onder andere dat er niet voldoende rekening wordt gehouden met een even tuele toename van het aantal passagiers per trein. Leendertse benadrukt dat de gesprekken daarover nog in volle gang zijn. In de brandwerende wand van Bouygues/Koop Holding komt om de 150 meter een vluchtdeur. In haar eigen ont werp ging de HSL-organisatie uit van vluchtschachten om de 300 meter. Het winnende ont werp van de Frans/Nederland se bouwcombinatie wijkt be hoorlijk af van het werkmodel van het projectbureau. Zo boort Bouygues/Koop Holding slechts één grote tunnelbuis met een breedte van ruim veer tien meter in plaats van twee. Volgens Leendertse blijft de combinatie met haar offerte binnen het budget. Voor de werkzaamheden laat Bouygues één grote tunnel boormachine maken: een groot rond apparaat met een graaf- wiel. De werkwijze lijkt op die bij de tweede Heinenoordtun- nel in de Hoekse Waard. De boormachine duwt de grond weg. Met behulp van bento- nietvloeistof wordt de natte klei naar het maaiveld geleid. Aan het eind van de rit komt de 2,2 miljoen kubieke meter grond via pijpleidingen in een schei dingsinstallatie. Leendertse gaf toe dat de beschikking over slechts één boormachine de onderneming kwetsbaar maakt. De tunnel krijgt echter op drie plaatsen een vluchtschacht, waar het ook mogelijk is om aan de boormachine te sleute len. De bouwcombinatie denkt dat ongeveer 350 mensen nodig zijn om de zeven kilometer lan ge tunnel te boren. Het meren deel komt uit de omgeving. Koop is een familiebedrijf uit Hoofddorp, dat vanwege de grootte van de HSL-klus con tact opnam met het grote Fran se bouwbedrijf. Bouygues telt 36.000 werknemers en voert werken uit over de hele wereld. Eén van de laatste grote projec ten was een metrosysteem in Sydney. Ook daar hanteerden de Fransen het systeem van één grote tunnelbuis. Hoewel de werkzaamheden in januari beginnen, duurt het een jaar voor de startschacht bij Leiderdorp er staat. Vervolgens is de boormachine drie jaar lang aan het werk, waarna in mei 2004 het eindpunt in Ha- zerswoude is bereikt. sagiers van de lijntaxi van en naar Poelgeest. „Mij is tot dus verre niet gebleken dat de reizi gersaantallen écht dramatisch laag zijn", zegt woordvoerder W. Terra. „We gaan daarom ge woon op de huidige voet ver der. Vooral ook omdat je een nieuwe busverbinding altijd even de tijd moet geven. Het huidige aantal 'vaste' ritten blijft ook volgend jaar met drie in de ochtendspits en drie in de avondspits gelijk. Wanneer er een vaste, gewo ne busdienst naar Poelgeest komt is nog onbekend. De ge meente Oegstgeest zou graag zien dat bijvoorbeeld buslijn 42 (Leiden/Noordwijk) of 45 (Lei den CS/ Merenwijk) wordt aan gepast Terra: „Er moet uiter aard eerst voldoende vraag zijn naar zo.'n verbinding. In mijn ogen verzorgen we op dit mo ment vervoer op maat. Meer dan de huidige busvoorziening kunnen we, om de kosten ook enigszins in de hand te houden, voorlopig niet aanbieden." Buslijn 27 rijdt sinds 1 juni van dit jaar tussen winkelcen trum Lange Voort, Poelgeest in Oegstgeest en het centraal sta tion van Leiden. In de ochtend spits vertrekt de bus in ieder ge val om 7.20, 7.35 en 7.50 uur vanuit Poelgeest naar het cen traal station van Leiden, waar de bus ruim vijf minuten later arriveert, 's Middags rijdt de bus om 17.20, 17.35 en 17.50 uur vanaf het station weer terug naar de Oegstgeestse nieuw bouwwijk. Buiten de spits moet de lijn taxi worden besteld op tele foonnummer: 0900 - 8853. De taxi is net zo duur als de streek bus. Strippenkaarten, abonne menten en OV-studenten zijn de enige 'betaalmiddelen'. Op de lijntaxi zelf zijn namelijk géén kaarten te koop. John Lauwers is gisteren met een actie begonnen voor het door overstromingen en aard verschuivingen geteisterde Ve nezuela. De Voorschotenaar, die is getrouwd met een Vene zolaanse, roept 'iedereen in de regio' op voor hulpgoederen te zorgen, opslagruimte beschik baar te stellen en te helpen bij het coördineren van de actie. Hij heeft zijn woning aan de Rembranddaan ingericht als actiecentrum. Van daaruit houdt hij contact met de am bassade in Den Haag, vrijwilli gers die zich aanmelden, de pers en mensen die spontaan kleren, dekens en babyvoeding aanbieden. De flatwoning is eigenlijk te klein voor een dergelijke onder neming, maar dat vindt Lau wers maar bijzaak. „Er moet ge woon wat gebeuren. Hier in huis liggen de pakjes onder de boom klaar voor Kerstmis, daér hebben ze helemaal niets meer." Toen hij dinsdagmorgen op de Spaanse televisiezender TVE beelden zag uit het Zuid-Ameri kaanse land drong de omvang van de catastrofe pas goed tot Lauwers door. „Ik had er al het een en ander over gehoord. Dat er doden waren gevallen, maar niet dat hele delen van de kust zijn weggespoeld, dat de blub ber meters hoog staat, dat hulpverleners met maskers lo pen en dat lijken moeten wor den verbrand. Ik dacht meteen, ik moet wat doen." Tot nu toe zijn in Venezuela 1.500 doden geborgen. Het aantal slachtoffers kan nog op lopen tot 50.000. „Gelukkig is onze familie in Caracas inmid dels in veiligheid. Ze hebben wel hun huis moeten verlaten. Het heeft geen zin om nu hals overkop naar Venezuela te vlie gen. Hier kun je meer doen. Ik John en Iris Lauwers in actie voor Venezuela. Buurvrouwen helpen bij het installeren van de computer. „Toen ik die beelden zag dacht ik meteen, ik moet wat doen." foto hielco kuipers ben een beetje bang dat wordt gezegd dat het allemaal zo ver weg is. Er wonen ook niet zo veel Venezolanen in Nederland. Er wordt niet massaal actie ge voerd, zoals bij andere rampen •elders in de wereld wel is ge beurd. Ik heb alle omroepen in Nederland gebeld en gevraagd of ze wat meer aandacht aan deze ramp willen besteden. Sommige zeiden dat het budget op is, andere dat het het einde van het jaar is. Ik heb aangebo den om desnoods zelf met een cameraman naar Venezuela te gaan, maar daar is niet op inge gaan. Waarom gebeurt er zo weinig?" De 48-jarige Voorschotenaar heeft negen jaar in Venezuela gewoond en gewerkt en woont sinds 1994 met vrouw en drie kinderen in Nederland. „Maar ik voel me meer Venezolaan dan Nederlander. Ik sluit ook zeker niet uit dat we teruggaan, maar niet op korte termijn." Hoewel hij gewend is om ac tie te voeren (twee jaar geleden zette hij zich bijvoorbeeld met de bewonersorganisatie Vliet- wijk in voor speelplaatsen in Voorschoten), is Lauwers nu duidelijk verrast door zijn initi atief. Hij heeft gisteren een computer aangeschaft die door buurvrouwen werd aangeslo ten. Zij hielpen ook met het op stellen van persberichten, het beantwoorden van telefoontjes en het geven van tips. „Je kunt dit allemaal niet in je eentje. Ie hebt hulp nodig, meer telefoon lijnen, meer opslagplaatsen. Zaterdag vertrekt een Neder lands vliegtuig met hulpgoede ren naar Venezuela. Lauwers hoopt zijn bijdrage eraan te kunnen leveren. In willekeurige volgorde somt hij op: „Kaarsen, schijnwerpers, toiletpapier, zeep, schoonmaakartikelen, speelgoed, vuilniszakken, kle ren, dekens en babyvoeding. Ik weet dat door sommigen zal worden gezegd dat het wel niet zal aankomen, maar ik kan ga randeren dat alles wél op de juiste plaats terecht zal ko men." Dat hij niet voor eigen gewin bezig is, bewijst hij met een verklaring van de ambassa de waarin staat dat hij de actie mag voeren. Desondanks verliep het inza melen van goederen in Neder land aanvankelijk nog zo chao tisch dat Lauwers gistermiddag nog niet kon zeggen of hij naast de ambassade als enige parti culier een oproep doet om de Venezolanen te steunen. In middels zijn ook in Amsterdam, Tilburg, Den Bosch, Delft en Rotterdam mensen in actie zijn gekomen. Lauwers: „Geweldig. Dan komt tenminste niet alles op mij af." Het adres van John Lauwers is: Rembrandtlaan 63, Voor schoten, telefoonnummer 5613725 of 06-53871442. E- mail: carmenllanero@ hotmail.com. Hulpgoederen kunnen ook naar de ambassa de van Venezuela, Nassaulaan 2 in Den Haag. HEEST PETER BLOK us van én naar de nieuw- ywijk Poelgeest in Oegst- (lijntaxi 27) vervoert wei- izigers. Van de vaste ritten het Leidse station, tijdens litsuren, maken dagelijks neer dan vijf inwoners ge- De ritten op afroep ver- n dagelijks ongeveer tien giers. oproepbare lijntaxi heeft ns F. Ogilvie van de tele- :entrale waar je lijn 27 bui de 'spits' moet bestellen, vijf vaste klanten. „Die i ons vrijwel dagelijks voor Etourtje." In totaal kunnen giers gebruik maken van ten op verschillende tijd en. „Als er dan minder bezet zijn, is dat ma- Behalve naar het Leidse de oproepbare lijn- naar het Oegstgeestse Lange Voort, vaste ritten, die worden door Taxi Wielkens, in de ochtend- en avond- al weinig gebruik ge- Woordvoerster L. van dat er maximaal twee per rit meegaan. Vol- haar komt dit vooral door van de lijn- „Ze kiezen in Poelgeest voor de auto. Ik denk omdat ze denken dat er enkel alternatief is.Toen huizen in Poelgeest opgeleverd, zijn folders de lijntaxi rondgebracht. r_: niet meer. Dat is een zaak als je meer mensen openbaar vervoer wilt Dan moet je er toch dat de Poelgeesters minst van het bestaan lijntaxi afweten. Connex- verantwoordelijk is alle openbaar vervoer in regio, is minder som- het geringe aantal pas-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15