Personeel legt werk bij Philips Terneuzen neer Economie ArenA blijkt boegbeeld voor Arcadis Benzine met lood tot 2002 in Zuid-Europa 'Provider Superweb levert wanprestatie' Postbezorging rond kerst en nieuwjaar. PYPOST Directeur Vedior Nederland weg Gouden Gids op internet met eigen telefoonboek Sloop melassetanks DSM Gist in Delft )AG 21 DECEMBER 1999 RK1 Mida gaat samenwerken met GM Het Japanse autoconcern Honda en de Amerikaanse 1.00 ),55 1.65 10 b b i.10 1.00 ofabrikant General Motors (GM) gaan samenwerken. Honda akte vandaag bekend benzinemotoren en versnellingsbak- de gaan leveren aan GM en andersom dieselmotoren te zul- I It betrekken van zijn Amerikaanse branchegenoot. De twee cerns bestuderen verder de mogelijkheden van samenwer- gop het gebied van ontwikkeling en recycling. Van financië- eelneming in elkaar is geen sprake. troën boos over reclame Mercedes terdam Citroen is boos over een reclame op internet die nieuwste model van Mercedes aéfnprijst. De webpagina ir het om gaat heet www.picasso.nl. Het nieuwste model van oën heet ook Picasso. De Mercedes A-Klasse en de Picasso directe concurrenten van elkaar en kosten rond de 40.000 len. Citroën heeft Mercedes om opheldering gevraagd. Die ft uitgezocht dat de webpagina van een Amstelveens bedrijf lercedes overweegt juridische stappen tegen het bedrijf als Ken gehoor geeft aan het verzoek van Citroën om de inter- meinnaam picasso af te staan. Het bedrijf bleek vanmor- niet voor commentaar bereikbaar. tzendkracht tot vijf procent duurder hoevedorp De tarieven voor uitzendkrachten zullen per 1 uari met 3,5 tot vijf procent toenemen. Dit komt volgens het emeen Verbond Uitzendondernemingen (ABU) door de flex- en de stijging van de sociale premies. Ook de duurdere CAO it een duit in het zakje. De ABU signaleert sinds de invoering de wet Flexibiliteit en Zekerheid op 1 januari 1999 dat de cvan uitzendbureaus aan het veranderen is. Steeds meer iten de uitzendorganisaties zich op langdurige bemiddeling ilaats van kortdurig. an Melle koopt fabriek in Hongarije Snoepjesfabrikant Van Melle in Breda heeft de Hongaar- j iranchegenoot Fundy overgenomen. Fundy heeft drie fa- eken in Hongarije en één in Roemenië. Bij de Oost-Europese lepjesmaker en distributeur werken vierhonderd mensen, ?ft Van Melle gisteren bekendgemaakt. Volgens het Bredase a lrijf versterkt de aankoop de eigen positie in Centraal- en t st-Europa. Een overnameprijs is niet bekendgemaakt. sco versterkt divisie datatransport jAN_i De Amerikaanse netwerkleverancier Cisco Systems ft zijn positie op het gebied van datatransport versterkt. >r 4,7 miljard gulden zijn enkele kabelactiviteiten van de Ita- nse banden- en kabelfabrikant Pirelli overgenomen. Het t om de fabricage van apparatuur die zorgt voor het trans- t van meer datastromen (internet, telefoon en beeld) door svezelkabels dan voorheen. amantverkoop weer in de lift den» Het Zuid-Afrikaanse diamantkartel De Beers heeft dit de afzet van zijn ruwe edelstenen met meer dan de helft ten op te vijzelen. De omzet steeg met 57 procent tot 11,4 jard gulden. Vooral de promotie van diamant als het ideale enniumgeschenk heeft bijgedragen tot de fraaie cijfers. De coop in 1999 was een record voor de onderneming. Over 8 kwam de afeet nauwelijks boven de 7,3 miljard gulden uit. was het slechtste resultaat in de afgelopen tien jaar. mantec verkoopt deel bedrijf lüi Internetbedrijf Symantec, met het Europese hoofdkan- r in Leiden, heeft het bedrijfsonderdeel Internet Tools Busi- s Unit verkocht aan branchegenoot Warburg-Pincus-BEA a tems dat op de Amerikaanse schermenbeurs Nasdaq is ge eerd. Met de overgang verkoopt Symantec voor 160 miljoen den tegelijkertijd de productlijn Visual Café. Het is de bedoe- dat binnen afzienbare tijd ook de overige producten van In liet Tools Business Unit van de hand worden gedaan. De 55 soneelsleden, die bij dit bedrijfsonderdeel werken, kunnen rstappen naar het nieuwe bedrijf. De Leidse vestiging van Tiantec aan de Schipholweg biedt nu werk aan 165 personen. lion Pacific niet langer de grootste Ntreal-fort worth Door het samengaan van de spoorweg- atschappijen Burlington Northern Santa Fe en Canadian Na- ïal Railway is gisteren het grootste spoorbedrijf van Noord- lerika ontstaan. Zij stoten het illustere Union Pacific van de on. De nieuwe spoorwegcombinatie, die de naam North lerican Railways heeft meegekregen, heeft een waarde van n negentien miljard dollar (41,5 miljard gulden). Burlington et nu nog de tweede positie op de Amerikaanse markt. Ca- lian National is de grootste Canadese spoorwegmaatschap- De fusie geschiedt via een aandelenruil. Halverwege 2001 iet de fusie zijn afgerond. nse brouwerij volledig van Carlsberg Inhagen De Deense brouwer Carlsberg heeft zijn Finse nchegenoot Oy Sinebrychoff nu volledig in handen. De De- i hadden vanaf oktober 1997 al een belang van zestig pro- it, daar is gisteren voor een onbekend bedrag de resterende rtig procent bijgekomen. Oy Sinebrychoff heeft veertig pro- it van de Finse markt in handen en 23 procent van de eedse. 0p i« en 2' kerstdag en op i en 2 januari zal er géén postbezorging plaatsvinden. Zowel op 2' kerstdag als op 2 januari worden de brievenbussen gewoon gelicht. De laatste buslichting voor Kerstmis is op vrijdag 24 december om 15.00 uur; de eerste postbezorging na kerst is op maandag 27 december. De laatste buslichting voor nieuwjaar is op vrijdag 31 december om 12.30 uur; de eerste postbezorging na nieuwjaar is op maandag 3 januari. Houdt u er rekening mee dat uw post er vanwege de feestdagen wat langer over kan doen dan u normaal gewend bent. Let op: rouwbrieven. Heeft u rouwbrieven of zakelijke post te versturen, stopt u deze dan niet in de rode brievenbus. Van maandag tot en met vrijdag kunt u uw rouwbrieven (bij voorkeur in de speciale verzamelenvelop) en natio nale en internationale zakelijke correspondentie afgeven op het postkantoor. Op 2' kerstdag en op 2 januari worden uw rouwbrieven (bij voorkeur in de speciale verzamelenvelop) gratis bij u thuis opgehaald. U kunt op 1' en 2' kerstdag en op 1 en 2 januari van 9.30 tot 16.00 uur bellen met de speciale Klantenservicelijn: 0800-0456 (gratis). Voor meer informatie kunt u bellen met PTT Post Klanten service 0800-0417 (gratis). amsterdam anp Directeur A. van der Gaag van Vedior Nederland stapt op. Hij en de raad van bestuur ver schilden van mening over het te voeren beleid. „Een vruchtbare samenwerking was niet langer mogelijk", meldt Vedior in een verklaring. Het uitzendconcern wil geen verdere mededelingen doen over de aard van het conflict. Het mislukken van het samen werkingsverband met uitzend bureau Start en de arbeidsvoor ziening zou een rol hebben ge speeld, zegt een ingewijde. Ook de slechte resultaten van Vedior zouden invloed hebben gehad op de beslissing. Half novem ber gaf het concern een winst waarschuwing af. Door de krapte op de ar beidsmarkt in Nederland en de keiharde concurrentie in België zou de winst per aandeel zes tot negen procent achterblijven bij eerdere prognoses. Vedior nam half september voor bijna 3,8 miljard gulden het Britse uit zendbureau Select over. Door deze koop is Vedior één van de grootste uitzendondernemin gen in de wereld geworden. Het bedrijf is actief in 26 landen en had over 1998 een omzet van ruim tien miljard gulden. O. Kuipers, lid van de raad van bestuur van het moederbe drijf, zwaait tijdelijk de scepter over Vedior Nederland. V&n der Gaag was niet bereikbaar voor commentaar. delft» Op het terrein van DSM Gist in Delft is gisteren begonnen met de sloop van vier grote melassetanks. Een van de tanks scheurde afgelopen zomer. De dikke vloeistof liep in aangrenzende tuinen en sloten en veroorzaakte massale vissterfte. De schade liep in de tientallen miljoen gul dens. Volgens een woordvoerder van DSM worden de vier tanks niet vervangen. Pas februari volgend jaar verwacht DSM Gist dat de sokkels en de ondergrondse betonnen ruimten voor opslag van het stroperige suikerwater volledig zijn afgebroken. Buurtbewoners zijn gewaarschuwd voor geluidsoverlast tijdens de sloopwerkzaamheden. Het bedrijf houdt nog een stuk of tien melassetanks van verschillende formaten in tact. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Branson verkoopt bijna helft Virgin londen KRF-Rtr De Britse miljardair en avon turier Richard Branson ver koopt 49 procent van zijn luchtvaartonderneming Vir gin Atlantic aan Singapore Airlines. Met de transactie is 2,1 miljard gulden gemoeid. De beide luchtvaartmaat schappijen gaan bovendien vergaand samenwerken. Daaronder valt onder meer het vliegen onder dezelfde vluchtnummers. Ook kun nen passagiers gebruik ma ken van gezamenlijke wacht ruimtes en kortingsprogram ma's. Branson zei ook plannen te hebben om een belang in zijn nieuwe partner te ne men. Virgin Atlantic treedt niet toe tot de luchtvaartalli antie Star Alliance, waarvan Singapore Airlines wel deel uitmaakt. Virgin Atlantic, begonnen in 1984 met één vlieguig naar één bestemming, vliegt met 29 toestellen naar acht tien plaatsen in Europa. Azië, Afrika en de VS. Zo n 93 vliegtuigen van Singapore Airlines doen wereldwijd 97 bestemmingen aan. Branson gaat een gedeelte van zijn verkochte aandelenpakket investeren in internetactivi teiten en de telecommunica tie. De Brit heeft al grote be langen in de frisdrankindu strie en muziek. Directie wijst alternatief reddingsplan van de hand Diesel en benzine morgen weer duurder brussel anp Het personeel van Philips Lighting in Terneuzen heeft vandaag het werk neergelegd. Volgens CNV-bestuurder N. Boogaard doen alle 480 werknemers mee aan de sta king. „De vuurpotten gaan weer aan, want het is hier ontzettend koud", omschrijft de vakbondsman de sta kingssfeer. Het personeel weigert te werken, omdat de Philips-directie het alternatieve plan van personeel en bonden om de vestiging te redden, heeft afgewezen. Het concern wil de spaarlampenproductie verplaatsen naar Polen. kaderleden van de elf Licht-fa- brieken van Philips. De vakor ganisaties zijn bang dat na Ter neuzen ook de andere vestigin gen aan de beurt komen. Als Philips zijn personeel niet tege moetkomt, wordt het werk in januari wellicht opnieuw neer gelegd, waarschuwt het CNV. terneuzen anp Gisteren liepen de onderhande lingen tussen de directie en de bonden vast. „We zijn weer te rug bij af' aldus Boogaard. „Dat is nogal rauw op ons dak gevallen." Morgen bespreken de bonden de situatie met hun Het stoort FNV Bondgenoten en de CNV Bedrijvenbond dat Philips blijft vasthouden aan de verhuizing naar Polen. De di rectie wil alleen nog praten over een sociaal plan voor de 280 werknemers die hun baan dan verliezen, aldus FNV Bondge noten. De vakbonden willen verder onderzoek naar een combinatie van het plan van de directie en een alternatief plan van de ondernemingsraad dat uitgaat van behoud van de hui dige werkgelegenheid. Bij de fabriek werd enkele weken geleden ook al gestaakt. De werknemers eisten toen van de directie dat het plan van de ondernemingsraad (OR) inhou delijk bekeken zou worden. De staking werd opgeschort na de toezegging dat een werkgroep waarin alle betrokkenen zitten, het plan nog eens zouden be kijken. Volgens de vakbonden is de werkgroep tot drie opties geko men. Op korte termijn zou het directieplan het meeste rende ment opleveren, op langere ter mijn het OR-plan. Volgens FNV bestuurder J. Cuperus kunnen de twee opties gecombineerd worden. Verplaatsing voor en kele jaren van de productie naar Polen en intussen de fa briek in Terneuzen voorzien van snellere machines. Volgens Philips heeft de werkgroep ge kozen voor de verplaatsing naar Polen en niet voor het alterna tieve plan. Nederlanders bouwen in Tunis stadion voor Middellandse Zee-Spelen tunis simone van priel Bouwbedrijf Arcadis is betrok ken bij de renovatie van het Olympia Stadion in Berlijn en heeft plannen voor stadions in onder meer Aken, Antwerpen, Zürich en Bern. In de Tunesi sche hoofdstad Tunis verrijst naar ontwerp van Arcadis en architect Rob Schuurman een 250 miljoen kostend stadion. Met 60.000 zitplaatsen moet dat bouwwerk het middelpunt worden van de Middellandse Zee Spelen in september 2001. Regen komt met bakken uit de hemel en verandert het bouw terrein in de voorstad van Tunis in een modderpoel. „Wij heb ben hier een ander klimaat dan in Nederland, dus we hoeven geen overdekt stadion", zegt niettemin Riadh Bahri, de Tu nesische architect die verant woordelijk is voor het interieur van het stadion. Onder de be schutting van de tribunes staan Zuid-Koreaanse arbeiders te lassen, blijk van de deelname van Hyundai aan wat Tunesië's internationale visitekaartje moet worden. Na 1967 is het de tweede keer dat het land de Middellandse Zee-Spelen, de regionale vari ant op de Olympische Spelen, organiseert. Voor het eerst krij gen de deelnemende atleten (3.500 uit 23 landen) de be schikking over een eigen olym pisch dorp. Waarna de duizend appartementen voor een vol gens Bahri schappelijke prijs te koop zijn voor ambtenaren die nu geen huis hebben. Het com plex omvat verder onder meer tennisbanen, een overdekt zwembad en trainingsvelden. Op zoek naar een uitvoerder voor het stadion toog een Tu nesische delegatie in 1995 naar Grabowsky Poort, voorloper van het huidige Arcadis Bouw Infra. De Tunesiërs waren niet alleen gecharmeerd van het ontwerp maar ook van de kos ten van het toen nog in aan bouw zijnde ArenA-stadion, In Spanje, Italië en Griekenland mag nog tot 2002 loodhoudende benzine worden verkocht. Deze drie landen krijgen van de Euro pese Commissie nog twee jaar uitstel van het verbod op de ver koop van benzine met de vervuilende stof, dat al vanaf 1 januari 2000 in de rest van de EU van kracht wordt. Spanje, Italië en Griekenland hadden om uitstel gevraagd, om dat de auto's in deze landen gemiddeld ouder'zijn dan in andere EU-landen. Veel van deze wagens zouden volgens de landen op de schoothoop eindigen als er alleen loodvrije benzine wordt ver kocht. Brandstof wordt overigens morgen weer duurder. Marktleider Shell adviseert de prijs van diesel met drie cent te verhogen tot 1,772 per liter en die van de benzine met één cent naar 2,36. Door de prijsverhoging is de benzineprijs aan de pomp weer bijna op het record van 2,37 gulden per liter euro ongelood dat eerder dit jaar werd bereikt. Op 1 januari gaat de accijns omhoog met een percentage dat ge lijk is aan de inflatie. Dit heeft een prijsverhogend effect op onge lood met zo'n 2,5 cent per liter, en voor diesel met 1,5 cent. gen dat onze gids aantrekkelij ker is." De internetversie van de tele foongids is ook inzet van een ruzie tussen eigenaar KPN en softwarehuis xBase Software Ontwikkeling (XSO). KPN eist morgen voor de rechter dat XSO het gratis computerpro gramma i-TelGids uit de handel neemt. i-TelGids haalt telefoonnum mers en adressen uit de data base van de KPN-site. Op die si te staan ook advertenties en daar zit het probleem. De ge bruikers van i-TelGids worden niet geconfronteerd met die ad vertenties en daardoor loopt KPN inkomsten mis. Volgens R. Lemstra van XSO valt er met KPN niet te praten. „We hebben alleen brieven van ze gehad met dreigementen." XSO slaat terug met een tegen- vordering. Het Oldenzaalse be drijf Denda Multimedia brak vorige maand de markt voor te- lefoongidsgegevens open. Na twee jaar procederen, leverde KPN de felbegeerde gegevens. Denda komt begin volgend jaar met een eigen telefoongids op CD-rom. amsterdam anp De intemettelefoongids van KPN heeft sinds gisteren con currentie. De Gouden Gids is een on-line telefoongids begon nen met gegevens die KPN zelf moet leveren. „Nationaletele- foongids.nl is niet echt veel be ter dan die van KPN", relati veert een woordvoerder. „Het grote verschil is dat bezoekers bij ons per regio kunnen zoe ken." Het is ook mogelijk om een naam in te voeren en dan ieder een die zo heet in Nederland op te vragen." De Gouden Gids be concurreert KPN met eigen middelen. „KPN is op grond van de mededingingsregels ver plicht de data te leveren", aldus de woordvoerder. „We weten nog niet precies wat dit ons gaat kosten, maar we gaan uit van een halve cent per adres. Toezichthouder OPTA moet daarover nog een uitspraak doen." KPN zegt geen problemen te hebben met de concurrentie. „De gegevens zijn gewoon te koop", aldus een woordvoer ster. „Wc moeten er voor zor- Zo moet het nieuwe stadion van Tunis er uit komen te zien. vertelt Arcadis-projectmanager Harald Bottema. „Zij vroegen of we wilden meedoen aan de in ternationale ontwerp-competi- tie die de Tunesische regering had uitgeschreven." Arcadis meldde zich aan met ArenA- ontwerper Rob Schuurman en Ballast Nedam. Toen Arcadis met nog vijf mededingers over bleef. haakte Ballast Nedam af. „Zij hadden geen ervaring in Noord-Afrika en verwachtten zware concurrentie van de Franse bedrijven. Dat vond Tu nesië heel jammer. Arcadis is daarna alsnog benaderd door Hyundai", aldus Bottema. Het Koreaanse bedrijf had een con sortium gevormd met het Spaanse Ferrovial en zat nog zonder architect. Tunesië ver koos het ontwerp van Arcadis en Rob Schuurman in januari 1997 boven dat van drie Franse en twee Italiaanse inzendingen. „We hebben gewonnen met name op financieel gebied, maar ook op ontwerp." Het stadion is bestemd voor voetbal, aüetiek en rugby, maar moet na de spelen ook voor popconcerten en andere evene menten worden gebruikt. Bij het ontwerp stonden de jongste voetbal- en olympische (veilig heids) eisen voorop, aldus Bot tema. „Veiligheid en functiona liteit eerst. In het programma van eisen stond bijvoorbeeld dat er hellingbanen moesten komen om ervoor te zorgen dat bezoekers snel buiten kunnen zijn." Acht hellingsbanen ko men er, die elk drieduizend mensen tegelijk een uitweg moeten verschaffen. Net als in de ArenA worden toeschouwers door diepe grachten zwaar ont moedigd om te proberen het veld op te komen. Omdat het stadion in een potentiële be- vingszone ligt. moet het aard- bevingsbestendig worden. Hiervoor werden vijfhonderd palen met een doorsnee van 1.50 meter en twintig tot veertig meter lengte ter plekke gestort. Behalve bekende voorzieningen als skyboxen, restaurant en fa ciliteiten voor de media krijgt het stadion een typisch Tunesi sche extra in de vorm van een speciale lounge met eigen toe gang voor president Zine El Abidine Ben Ali. „Het is nu een maal zo: die man is hier heel belangrijk", aldus Bottema. „Hij moet separaat zijn gasten kunnen ontvangen." Het stadi on is ook vernoemd naar de dag dat hij president werd: 7 november 1987. Volgens het promotieblad van de Spelen 2001 vormt het dak het meest spectaculaire deel. Het bestaat uit een stalen spaceframe constructie, wordt 'zwevend' boven de tribunes gehangen en overspannen met polyesterweefsel. Evenals de buitenkant van het stadion wordt het geel-beige van kleur. Dat staat, zegt architect Bahri, voor het zand waarvan Tunesië in woestijn maar vooral langs de kust veel heeft. Blauw is de tweede kleur: het vertegen woordigt de Tunesische lucht en zee. rotterdam gpd Consumentenbond overweegt rechtszaak den per maand inclusief tele foonverbinding) als voorwaarde dat zij een automatische incas so afgeven. De Consumenten bond raadt af dat te doen. Men sluit niet uit dat er naar de rechter wordt gestapt. Martijn Eier van Superweb verklaart dat zijn bedrijf het voor de tweede maal geïncas seerde abonnementsgeld in middels heeft teruggestort. „We hebben de Consumentenbond hiervan een bewijs gestuurd." Eier: „Ons was door F.neco toe gezegd dat er per 7 december meer inbellijnen zouden ko men. Toen 11 december bleek dat die lijnen niet waren opge leverd, waren de afboekingen al gebeurd." Volgens Eier heeft Superweb nog 11.667 abonnees Internetprovider Superweb le vert volgens de Consumenten bond wanprestatie. Het bedrijf, dat in oktober zou beginnen met een internetverbinding zonder telefoonkosten, incas seert wel het maandelijkse abonnementsgeld, maar heeft nog geen verbinding geleverd. Boze abonnees hebben het be drijf omgedoopt tot 'Supemep.' De Consumentenbond raadt iedereen aan zich verre van Su perweb te houden. Volgens woordvoerder Ewald van Kou- wen krijgt de bond meer dan 25 klachten per dag: „En dat is maar het topje van de ijsberg." Superweb stelt aspirant- abonnees die op het concurre rende aanbod afkomen (35 gul- SCHOTTE

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9