'Tsjetsjenen heroveren hoofdweg' Partijfinanciering a la Helmut Kohl wordt ontrafeld Gijzeling in filiaal Duitse Bundesbank duurt voort Sjoigoe is al jaren Ruslands redder in de nood Buitenland d EU: Milieuvervuiling bedreigt voortplanting van mens en dier Twee maanden gratis roddelen. Nederlander duikt voor Japanse walvisvaarder DAC 21 DECEMBER 1999 Alema krijgt formatie-opdracht De zaterdag teruggetreden Italiaanse premier D'Alema én nieuw kabinet gaan formeren. Hij kreeg daartoe gister- id opdracht van president Ciampi. D'Alema trad af omdat me strubbelingen in de centrumlinkse coalitie zijn regering irmijnden. Hij is van zins nog voor de Kerst met een nieuwe n stersploeg te komen. De oppositie, onder aanvoering van t (Berlusconi, heeft gedreigd met massale protesten. Ze tdat er nieuwe verkiezingen moeten komen. Ze hekelt bo- j. Sen de vermeende omkoping van parlementsleden, die zou zijn geboden in ruil voor hun overstap naar het rege- kamp. Volgens Berlusconi is 'er geen democratie meer in li itse 'oma-spionne' niet vervolgd j 1EN2 De 87-jarige Britse Melita Norwood wordt niet ver- 0 d wegens haar spionageactiviteiten voor de voormalige Sov- ,i iie. Dat is gisteren in Britse juridische kringen vernomen. vergrootmoeder bekende in september dat zij onder de co- am 'Hola' veertig jaar atoomgeheimen had doorgegeven ie Sovjets. Zij werkte bij de Britse Organisatie voor Onder- j ;naar Non-Ferrometalen, die nauw was betrokken bij het e atoomonderzoek. Haar rol werd onthuld in de zogeheten ochin-archieven. Ook de vier andere Britse KGB-spionnen lt iit de papieren naar voren komen, worden niet vervolgd. De 1 j ïbare aanklager zei het archiefmateriaal waarschijnlijk niet b worden toegelaten als bewijsstukken. 9 nterweer eist levens in Europa 5, |urcHet winterse weer heeft opnieuw levens geëist in Eu- n( In Groot-Brittannië, Duitsland en vooral in Rusland en \ji n kwamen mensen om door hevige sneeuwval en lage tem- turen. In Groot-Brittannië vonden tot gisteren zeker zes I sen de dood door ongelukken veroorzaakt door sneeuwval 'e ige temperaturen. De temperaturen bereikten een mini- n d van veertien graden onder nul. In Rusland steeg het aan- v oden door vorst tot boven de honderd, in Polen kwam het Ij lopige dodental op 72. In Duitsland werd het levenloze li- m van een oude vrouw op een parkeerplaats gevonden. Ze h waarschijnlijk uitgegleden en vervolgens doodgevroren. In 1 ferkeer dat veel hinder ondervond van het winterse weer (j nen afgelopen weekeinde minstens achttien mensen om. D ankrijk vernietigt laatste landmijnen gnlj Drie jaar vóór de gestelde einddatum heeft Frankrijk w ndag zijn laatste zes anti-personeelsmijnen opgeblazen, s krijk is het negentiende land dat zo een einde maakt aan voorraad anti-personeelsmijnen. Het was een van de 34 ijj en die dergelijke mijnen exporteerde. Door de explosieven re n de afgelopen jaren in de wereld zeker 600.000 mensen ie ekomen. Evenveel anderen raakten voor hun leven invali- len aantal humanitaire organisaties en de in 1997 omgeko- prinses Diana hebben zich zeer ingespannen om anti-per- elsmijnen verboden te krijgen. Uiteindelijk hebben 136 b, en in december 1997 een verdrag ondertekend in Ottawa. rQ rganisaties kregen in 1998 de Nobelprijs voor de Vrede. I, krijk heeft nu alleen nog oefenmijnen. o s Bike rechten homo's in staat VS IC fPELiER Homoseksuele en lesbische stellen hebben.in de irikaanse staat Vermont dezelfde rechten gekregen als hete- tellen. Dat volgt uit een gisteren bekendgemaakte unanieme ssing van het Hooggerechtshof van de staat. Het is volgens jperrechters aan het Congres van Vermont om te bepalen B gelijke rechten via een formeel huwelijk of via een systeem Beregistreerd partnerschap verkregen kunnen worden. Ho- hebben met vreugde kennis genomen van de uit- ak. Volgens de advocate van een van de drie stellen die in de zaak aanspanden, heeft de beslissing grote gevolgen de wetten van Vermont op het gebied van adoptierecht, cht en gezondheidszorg. Vermont is de eerste Amerikaanse die met een dergelijke wet komt. Tegen het besluit is geen bij het federale Hooggerechtshof in Washington moge- de beslissing heeft dan ook geen invloed op federale iejlium kalmeert woeste passagier niet hgo» De piloot van een Lufthansa-toestel dat op weg was Mexico, heeft een landing in Chicago gemaakt om een itlusdge Russische passagier van boord te zetten. De man meer dan een half uur met de purser en andere passagiers ichten. De 30-jarige Michail Lapkin was zó agressief dat hij na toediening van 10 milligram valium door een arts op medepassagiers bleef inslaan. Pas na een tweede shot kon oor acht mensen overmeesterd worden. In Chicago werd pin, die zwaar naar alcohol rook, door de federale autoritei- ngerekend en aangeklaagd wegens openlijke geweldple- tnilie van Tory ook naar Labour >en De familie van het Britse Conservatieve Lagerhuislid un Woodward is ook naar Labour overgestapt. Woodward tzich twee dagen geleden aan bij de partij van premier r. Hij zei zich niet langer te kunnen verenigen met de steeds te itsere koers die de Conservatieven onder leiding van Wil- Hague volgen. Zijn echtgenote Camilla, erfgename van de ig sbury supermarktketen, heeft eveneens besloten naar La- pover te lopen. Ook zijn ouders, beiden tachtigers en hun leven conservatieven, hebben zich bij Labour aangesloten, dde de BBC gisteren. Vorige week dinsdag liep al een broer Woodward over naar Labour. Het is deze eeuw maar twee eerder voorgekomen dat een Tory naar Labour overstapte. J* nu een Dutchtone Allm of een Business abonnement ffnt. krijgt twee maanden een gratis belbundel. Over- ^Jpnjdt u het door u gekozen aantal belminuten, dan Ba j hierover het normale tarief. Voor meer mfor- u 0800-0550. of bezoekt u www.dutchtone.nl. dutchtone AFP Agence France Pres se ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters DÜSSELDORF JUDITH STALPERS Dossiers uit het bureau vai) de bonds kanselier blijken te zijn verdwenen. Er zijn zwarte bankrekeningen in Duits land, Zwitserland en Liechtenstein. Er zijn anonieme schenkingen gedaan in contanten. Er zijn smeergelden en steekpenningen betaald. De lijst illega le handelingen die in verband worden gebracht met de vroegere Duitse bondskanselier Helmut Kohl en zijn partij, de CDU, wordt met de dag lan ger. In Duitsland zijn veertien aanklachten tegen Kohl ingediend. De Franse justi tie doet ondefzoek naar smeergelden, die deels bij de CDU terecht zijn geko men. De Zwitserse autoriteiten gaan het witwassen van 85 miljoen mark na. Lang probeerden Kohl en de CDU de 'hetze' af te doen als een tegen hen gericht complot. Maar onthullingen van Kohls vertrouwelingen die zelf slachtoffer van de schandalen zijn, schetsen een financieel wereldje bin nen de CDU. waarover Kohl dictatori aal regeerde. Hij nam meestal hoogst persoonlijk de contante donaties in ontvangst. Kohls vertrouweling Terlindén liet we ten dat er veel meer personen van de illegale schenkingen wisten. Het in ontvangst nemen van gelden in ruil voor een gunst was volgens hem sche ring en inslag. Dat geld ging echter niet, zoals Kohl beweert, direct naar de penningmeester van de CDU. Ter linden of een ander bracht dat geld naar belastingadviseur Weyrauch. die voor Kohl een gecompliceerd systeem van zwarte rekeningen beheerde, waarvan enkele in Liechtenstein en Zwitserland. Kohl gaf het bestaan van deze reke ningen pas toe, toen bleek dat Wey rauch alles aan onderzoekers van de CDU had verteld. Nu blijkt dat meer dere CDU-medewerkers via deze zwarte rekeningen werden betaald. Ging het wellicht om zwijggeld dat Kohl hen deed toekomen? De kanse lier gaf het geld naar eigen goeddun ken uit, zonder rekenschap af te leg gen aan de partij. Zo steunde hij par tijafdelingen en CDU-politici. Als te genprestatie verlangde hij onvoor waardelijke steun. Niemand verdenkt Kohl ervan dat hij persoonlijke rijkdom nastreefde. Men verdenkt hem wel van machtswellust. Met het zwarte geld kocht hij steun binnen en buiten de partij om aan de macht te blijven. Kohl zelf noemt dit nu een complot om hem kapot te ma ken. Hij erkent dat niet alles volgens het boekje is gegaan, maar ontkent de ernstigste aantijgingen. Door deze op stelling heeft hij bijna alle sympathie verspeeld, niet alleen binnen zijn ei gen partij, maar ook bij de gewone burger. De CDU verliest met de dag steun on der het volk. Bovendien dreigde de SPD, de grootste rivaal van de CDU, het zwaarste middel uit de kast te ha len om Kohl aan de praat te krijgen: hij moet in voorarrest wanneer hij blijft zwijgen. Op advies van zijn advo caten heeft Kohl gisteren daarom ach ter gesloten deuren waarschijnlijk toch de namen van de geldgevers be kend gemaakt. Een parlementaire commissie moet nu uitvinden of de schenkingen invloed hebben gehad op de besluitvorming van de regering. Kohl beweert van niet. Maar zou ie mand zomaar miljoenen marken ge ven zonder er iets voor terug te krij gen? Dat gelooft niemand. Antarctica De Nederlandse Greenpeace-activist Frank Kamp heeft gisteren vrijwel in zijn eentje gepoogd een grote Japanse walvisvaarder tot stoppen te dwingen. Tijdens een actie van de milieuclub op ruwe zee nabij Antarctica sprong Kamp in het ijskoude water voor het schip om het vaartuig van koers te laten wijzigen. Later sprong hij ook op een geharpoeneerde dwergvinvis die aan boord van het schip werd gehesen, aldus een woordvoerster van Greenpeace. Volgens Greenpeace overtreedt Japan internationale afspraken tegen de vangst van walvissen in het algemeen en rond de Zuidpool in het bijzonder. Greenpeace zegt dat Japan in 1998 440 dwergvinvissen in het beschermde Zuidpoolgebied heeft gedood. Japan stelt dat er alleen wordt gejaagd met het oog op wetenschappelijk onderzoek. Volgens Greenpeace heeft de actie er giste ren toe geleid dat het schip niet heeft verder gejaagd op walvissen. foto reuters Tsjetsjeense rebellen hebben in het zuiden van de op standige republiek, aan de grens met Georgië, naar eigen zeggen een belangrijke verbindingsweg heroverd. Russi sche parachutisten zouden zijn verdreven, zo tekende het Russische persbureau Interfax gisteren op uit de mond van de Tsjetsjeense commandant Mumadi Saida- jev. MOSKOU Rtf-AFP-DPA De rebellen hebben de drie honderd paratroopers die vrij dag per helikopter naar het ge bied werden gebracht, 'verplet terend verslagen', aldus Saida- jev. Zondag werden al zware gevechten gemeld uit de grens streek. Twee Russische helikop ters zouden daarbij zijn neerge schoten. Een woordvoerder van het Russische ministerie van defen sie ontkent dat de troepen van de strategisch belangrijke weg verdreven zijn. De Russen zou den de aanval hebben afgesla gen. Ook het neerhalen van de helikopters wordt door Moskou ontkend. Rusland kondigde aan dat het ook mariniers naar het zuiden van de republiek stuurt. Ze moeten een nieuw front openen en de bevoorradings routes van de rebellen afsnij den. De gevechten in en rond de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny gingen gisteren, een dag na de parlementsverkiezingen, onver minderd door. Vooruitgescho ven Russische eenheden lever den straatgevechten met de re bellen. Volgens Tsjetsjeense op gaven werden de Russen in het noordwesten van de hoofdstad teruggeslagen. Moskou meldt dat er ook in de noordelijke en zuidelijk voorsteden gevechten aan de gang zijn. Vliegtuigen en helikopters voeren bombardementsvluch- ten uit op stellingen van de re bellen in het noorden, oosten en zuiden van Grozny. In de zwaargehavende stad .zouden zich naar schatting nog 30.000 mensen bevinden. Russische militaire bronnen melden dat Grozny al voor kerst zal worden ingenomen. Er zou 22 decem ber een militaire operatie plaatsvinden geleid door de Russische speciale troepen, al dus de Russische televisiezen der ORT. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Europese Commissie maakt zich ernstige zorgen over de toenemende vervuiling van het milieu met chemicaliën die de voortplanting van mens en dier kunnen aantasten. Het dage lijks bestuur van de Unie. publi ceert morgen een lijst met stof fen die met voorrang op deze schadelijke effecten onderzocht moeten worden. Doel is chemicaliën en kunst matige hormonen met negatie ve gevolgen voor de reproduc tie zo snel mogelijk uit te ban nen. Volgens de Commissie maken tal van wetenschappelij ke onderzoeken het aanneme lijk dat vervuiling met bepaalde chemicaliën uit de industriële en landbouwsector niet alleen schadelijk zijn voor diersoorten, maar ook voor de mens. Een woordvoerster van de Commissie zei gisteren dat bij voorbeeld de toename van teel balkanker bij Britse mannen mogelijk aan chemische ver ontreiniging moet worden toe geschreven. De Commissie wil zogeheten 'endocrine disrup- tors' - stoffen die invloed heb ben op de hormoonhuishou ding - daarom zo snel mogelijk in kaart brengen. De Commissie wil met name onderzoek verrichten naar be paalde toevoegingen voor kunststoffen en verven, zoals ti- butyltin, alsmede naar het ge bruik van kunstmatige hormo nen en pesticiden. Komend voorjaar wil de Commissie een debat houden over de risico's van deze stoffen. Een verbod kan de Commissie pas uitvaar digen als een oorzakelijk ver band tussen verontreiniging en schade aan de volksgezondheid wetenschappelijk is bewezen. AKEN Rtr-AFP-DPA De gijzeling in een bankgebouw in Aken verkeer de bij het ter perse gaan van deze krant nog steeds in een patstelling, meer dan een etmaal nadat het drama was begonnen. Een onbekende man houdt twee mannen en een vrouw gegijzeld in een filiaal van de Duitse centrale bank. De man eist een onbekend bedrag in baar geld en een vrije aftocht. De politie onderhandelt met de Duits spreken de, waarschijnlijk buitenlandse, gijzelnemer. De man zegt te beschikken over een grote hoeveel heid explosieven. Hij zou zichzelf met granaten hebben omhangen. Volgens onbevestigde be richten heeft de man ook op twee van zijn gijze laars granaten bevestigd. Honderden agenten hebben het pand omsingeld. Een politiewoordvoerder zei vanmorgen dat de situatie nog altijd gespannen is. Gisteravond voorzag de politie de gijzelnemer en zijn drie slachtoffers van drinken. Ook werd een nieuwe accu gebracht voor de gsm-telefoon van de da der. De autoriteiten weigeren iets te zeggen over de identiteit van de gijzelnemer. Het treinverkeer tussen Aken en Keulen is stilgelegd omdat de spoorverbinding dicht langs het bankgebouw loopt. De gewapende man overviel gistermorgen een beveiligingsbedrijf in Würselen. Daar gijzelde hij de twee mannen en een vrouw. Hij dwong hen een gepantserde geldwagen naar het bankfiliaal in Aken te rijden, waar hij zich met het drietal verschanste. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Sergej Sjoigoe, de 44-jarige Russische minister voor noodtoestanden, stond eind september ineens volop in de poli tieke schijnwerpers. Hij verklaarde be reid te zijn het net door het Kremlin ge vormde blok 'Beer' (of 'Eenheid') aan te voeren bij de parlementsverkiezingen. Drie maanden later haalde de partij een kwart van de stemmen, en is Sjoigoe na premier Poetin de populairste man van het land. Een echt programma heeft zijn partij niet, maar veel Russen zagen dat niet als een bezwaar. Omdat ze in de persoon Sjoigoe geloven, maar vooral in de man die achter hem staat: premier Vladimir Poetin. 'Beer' is ontsproten aan het brein van de notoire intrigant, zakenman, politicus en Kremlin-intimus Berezovski, om een halt toe te roepen aan de presidentiële ambities van de Moskouse burgemees ter Loezjkov en van ex-premier Primak ov. Hun anti-Kremlinpartij Vaderland- Heel Rusland' was op dat moment ge weldig populair en vormde een wezen lijke bedreiging van de belangen van 'de familie', zoals de clan rond president Boris Jeltsin wordt genoemd. Berezovksi reisde het land af en verza melde de steun van enkele tientallen gouverneurs die zich nog niet aan een andere partij of beweging hadden ver bonden. Jeltsin vroeg Sjoigoe op 27 sep tember de leiding van de partij op zich te nemen. Tegelijkertijd speldde hij hem voor zijn werk de hoogste onderschei ding van het land op. 'Held van Rus land'. Sjoigoe. voor de gelegenheid in een donker pak, zei 'ja'. Tot dat moment kenden de meeste Russen hem alleen als de man die overal waar een ramp ge beurd was, verscheen in een fel gekleurd jack. Met politiek wilde hij eigenlijk niets te maken hebben. „Ik concentreer me op het redden van mensenlevenszei hij een jaar geleden. En die benadering, in combinatie met zijn professionaliteit, zorgde ervoor dat hij de langst dienende minister werd. Hij diende onder zes pre miers. Sjoigoe nam een behoorlijk risico toen hij besloot lijsttrekker te worden. Maar het pakte wonderbaarlijk goed uit, mede dankzij de onvoorwaardelijke steun van de Russische staatstelevisie. Vanaf het moment van zijn besluit om in de politiek te gaan, was hij niet meer van het scherm te branden. Sjoigoe werd geboren in 1955 in de re publiek Tuva, grenzend aan Mongolië. Hij werd ingenieur, lid van de commu nistische partij en begon net als Boris Jeltsin zijn maatschappelijke loopbaan in de bouwindustrie. Ruim acht jaar ge leden zette hij uit het niets het korps reddingswerkers op, dat naderhand werd omgevormd tot het Staatscomité voor Noodtoestanden. Weer een paar jaar later kreeg het de status van minis terie. Experts zijn het erover eens dat de Russische reddingsdienst tot de beste in de wereld hoort. Ook naar het buiten land stuurt Sjoigoe zijn mensen. Ze wa ren recentelijk actief in Turkije en op Taiwan. De Russen begonnen voor het eerst met enige bewondering over de reddings werkers te praten toen ze in 1994 de eva cuatie van burgers organiseerden uit de Georgische deelrepubliek Abchazië. waar een burgeroorlog woedde. Daarna zagen ze Sjoigoe en zijn mannen optre Premier Vladimir Poetin (links) feliciteert Sergej Sjoigoe met de overwinning van zijn 'Beer*. - foto den bij aardbevingen, explosies, vlieg rampen en andere catastrofes. De laat ste weken was hij vooral actief in Tsje tsjenië, waar hij zich vooral inzette om vluchtelingen uit het oorlogsgebied te krijgen. Volstrekt onduidelijk is nog wat Sjoigoe, de grote verkiezingsoverwinnaar van het afgelopen weekeinde, gaat doen. Gaat hij zijn fractie aanvoeren in het parle ment of bouwt hij rustig verder aan zijn carrière als Russische 'Redder in de Nood'? Kenners stellen dat hij een bete re redder is dan spreker, maar dat zei den ze een paar maanden geleden van Poetin ook. 'Mensen krijgen gekke-koeienziekte na eten van vlees' WASHINGTON Rtr-AFP De gekke-koeienziekte (BSE) leidt via het nuttigen van be smet vlees tot het ontstaan van een nieuwe variant van de do delijke hersenziekte Creutz- feldt-lakob (CJD) bij mensen. Dat meldt een groep Brits- Amerikaanse wetenschappers. Ze baseren hun bewering op laboratoriumonderzoeken met genetisch aangepaste muizen. Een direct verband lussen beide aandoeningen, die vol gens de wetenschappers één en dezelfde ziekte zijn. was weten schappelijk nog niet aange toond. BSE leidde de afgelopen jaren vooral in Groot-Brittan nië tot massale sterfte onder runderen. De van oorsprong van schapen afkomstige aan doening is ook enkele malen in Nederland vastgesteld. Er ontstond onrust in Groot- Brittannië toen gevallen opdo ken van een nieuwe CJD-vari- ant. In wetenschappelijke krin gen werd vervolgens veronder steld dat BSE en de menselijke aandoening met elkaar in ver band staan. De onderzoekers wijzen in het tijdschrift Procee dings of the National Academy of Sciences op een recente stij ging van het aantal CJD-geval- De incubatietijd van CJD kan oplopen tot tientallen jaren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7