Schiphol succesvol in transportbranche e4E 4/ogg\ SLIPS GRATIS Met kerst massaal uit eten, met oud en nieuw thuis Binnenland )mst Bouterse naar eigen proces onwaarschijnlijk Schuimfeest oorzaak huidziekte jongeren ,o0far )PROEP BLOKKER: \rena massaaekussen terug naar de winkëT IJtunnel dicht na brand 'Crisiscentra nodig voor slachtoffers verkrachting' COMTfcOLe op SWW SCHE£U" \jE£KEE£S?oP£N DAMES- OF ERENSLIPS SLOGGI Scheveningse klederdracht haalt 2000 HG 21 DECEMBER 1999 alf vissers aangehouden Waalf bemanningsleden van drie kotters zijn deze maand louden wegens het hinderen van overheidscontroleurs. N ers h dden het de controleurs van de Algemene Inspec- nst (AID) onmogelijk gemaakt de maaswijdte van een vis- controleren. Toen de controleurs op 19 oktober aan kwamen van één van de kotters, bleek het net te zijn los- kt. De AID-controleurs riepen de hulp in van de Kust- om het net op te kunnen vissen. De AID en de Kustwacht n echter gehinderd door acht andere vissersboten die de te hulp kwamen. Pogingen aan boord te gaan van één f boten lukten niet, omdat de vissers de controleur met andslang natspoten. De mannen moeten op 6 maart 2000 imen bij de politierechter te Lelystad. itraf wegens doodslag pAM De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 24- Rotterdammer veroordeeld tot acht jaar celstraf wegens lag op zijn 19-jarige vrouw. De verdachte sprak tegen dat i echtgenote had vermoord. Maar uit het verhoor van fa- den zou zijn gebleken dat hij haar had omgebracht om- met een andere man zou slapen. Een zeer schokkende rtenis waarbij nabestaanden onherstelbaar leed werd daan, zo reageerde de rechtbank gisteren. Zij achtte een ai an acht jaar cel op z'n plaats, in ter (2) dood na mishandeling p 2£R_; Een 2-jarig jongetje uit Den Helder is in de nacht ijdag op zaterdag door geweld om het leven gekomen. De heeft zijn 20-jarige moeder en haar 33-jarige vriend als hten aangehouden. De man is niet de vader van het kind. n wuste nacht werd om 3.00 uur werd een ambulance ge- imdat het jongetje onwel was geworden. Aangekomen in r kenhuis bleek dat hij was overleden. Aangezien de arts loodsoorzaak kon aangeven is na overleg met de officier 3r stitie sectie op het kind verricht. Hieruit bleek dat hij was ndeld. Het jongetje had zeer ernstig inwendig letsel. -|ia alle gifvaten terecht - burg» Bijna alle vaten methylisobutylketon van het zee- Seaflower zijn terecht. Het schip verloor, na vertrek op 5 iber vanuit Vlissingen, voor de Franse klist 21 vaten met aarlijke stof. Afgelopen weekeinde zijn op de Zeeuwse en vaten gevonden. Gisteren zijn er nog twee in de mon- ran de Westerschelde opgevist. De Belgische marine heeft n zeven vaten uit het water voor de Belgische kust ge- Er zijn nog twee vaten zoek. De politie waarschuwt de bij aantreffen niet aan te raken en direct politie of brand- e waarschuwen. if helers computers recherche [Li De Utrechtse politierechter heeft gisteren de helers computers die driejaar geleden bij het Landelijk Recher- am werden gestolen, veroordeeld tot drie maanden voor- elijke celstraf. Op 15 december 1996 werden de compu- i eenvoudige wijze uit het politiepand gestolen. Enkele later kwamen ze in het bezit van de 32-jarige man uit Zij- Naar zijn zeggen gaven de dieven de apparaten in on- voor een lening. Vervolgens schakelde hij een 48-jarige noot in, om een koper voor de schootcomputers te vin- verdachten gaven tegenover de politierechter toe dat zij dat de computers van de diefstal bij het rechercheteam 'g waren. Uiteindelijk werden de laptops voor zo'n Ideh verkocht aan een derde. Deze 35-jarige verdachte 14 januari voor de rechter verschijnen. Kerstfolder die wij onlangs in heel Nederland hebben d, bood Blokker een Massagekussen aan voor ge- thuis. óp het werk of in de auto. ilkrijs van dit kussen bedroeg 49,95. - onze spijt is gebleken dat deze kussens niet voldoen aan - loge eisen die Blokker aan alle producten stelt. Er kan na- jk bij gebruik in de auto oververhitting van het kusssen op en. Wij roepen dan ook alle klanten op die dit artikel bij hebben gekocht, dit zo spoedig mogelijk terug naar de ;el te brengen, ook als u de aankoopbon of de bepakking ddels heb weggegooid. Ons advies aan u is het kussen meer te gebruiken. ijgt van ons onmiddellijk de aankoopsom terug als u het sen inlevert in een van onze Blokker-winkels. Wij bieden u 5 oprechte excuses aan voor dit ongemak, eventuele vragen kunt u bellen met Blokker klantenser- Telefoonnummer 020-568 34 26. Directie Blokker ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten den haag gpd Nederland gaat dit jaar met kerst mas saal uit eten. Nagenoeg alle 600.000 restaurantstoelen in ons land zijn in middels besproken. Tijdens de jaar wisseling zijn de Nederlanders echter het liefst thuis. Niettemin zitten de bungalowparken rond de millenni umnacht voor bijna honderd procent vol. Ook daar creëren Nederlanders huiselijke gezelligheid in familiekring. Horeca Nederland schrijft de populari teit van het uit eten gaan met Kerstmis toe aan de aanhoudende economische groei in ons land. Men wil vooral stijl vol dineren. Het diner dansant blijkt dit jaar een absolute trekker en het wijnarrangement wint aan populari teit. Daarbij blijft de Franse keuken fa voriet, maar rukt de Italiaanse op. Ve len blijven na het diner in een hotel slapen. Zestig procent van de hotelka mers is tijdens de kerstdagen volge boekt. Hoewel de bungalowparken rond de jaarwisseling bijna volledig zijn volge boekt, vieren Nederlanders oud en nieuw het liefst thuis. Dat kan ook bij na niet anders, want landelijk is onge veer de helft van de restaurants op ou dejaarsavond gesloten. Van de cafés en bars neemt veertig procent van de ondernemers een avond vrij of organi seert een besloten avond voor de vaste gasten. In discotheken en zalen vinden weliswaar millenniumfeesten plaats, maar Horeca Nederland wil wat dat betreft niet van een hype spreken. In Amsterdam, naast Rotterdam de enige stad met een openlucht-millen niumfeest voor het publiek, is tijdens de Nacht der Nachten zelfs tachtig procent van de restaurants gesloten. Ook eenderde van de cafés is er dicht. Huub Verweij, woordvoerder van Ho reca Nederland afdeling Amsterdam: „Op oudejaarsnacht is de hoofdstad altijd uitgestorven en dat zal tijdens de overgang naar het nieuwe millennium niet anders zijn. De enigen die in Am sterdam met hun ziel onder de arm over straat zwerven, zijn jonge toeris ten uit Duitsland, Italië en Frankrijk. Voor deze gasten, die doorgaans wei nig geld te spenderen hebben, blijven restaurants niet open. Dit 'coffeeshop- publiek' eet immers bij McDonalds, die overigens wel open is. Ook diverse cafés hebben deze groep liever buiten dan binnen. De ronddwalende toeris ten proberen meestal met zelfgekochte flessen wijn de kroeg binnen Je drin gen. De hotels in de hoofdstad zijn ook nog niet volgeboekt voor de millenni- umnacht. Wel worden er nog meer gasten verwacht, omdat de jonge toe risten meestal op de bonnefooi naar Amsterdam komen. Het Victoria Ho tel, gelegen tegenover het Centraal Station, heeft de prijs voor een twee persoonskamer alvast verhoogd van 510 naar 750 gulden per nacht. utrecht anp Amsterdam De Utunnel in Amsterdam is gis teravond bijna drie kwartier afgesloten ge weest nadat twee auto's frontaal op elkaar waren gebotst en in brand gevlogen. Het ging om een Nederlandse en een Italiaanse perso nenauto. Twee inzittenden van de Nederland se auto en de Italiaanse bestuurder raakten gewond. De Italiaan weigerde zich te laten be handelen. Hij had gedronken en is meegeno men naar het politiebureau. De twee Neder landers zijn met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde even voor tien uur in de westelijke tunnelbuis. De oostelijke buis was afgesloten in verband met werkzaamheden. Waarschijnlijk ontstond de botsing door een inhaalmanoeuvre. Twee stadsbussen kwamen door de rookontwikke ling vast te staan in de tunnel. De passagiers stapten over naar een andere bus die vervol gens de tunnel uit reed. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Utrechts onderzoeksinstituut Nisso: tijd klachten. Dat geldt ook voor slachtoffers die zich som mige aspecten van de verkrach ting niet meer herinneren of herinneringen proberen tegen te houden. Verder bestaat er volgens het Nisso een aantoon baar risico op langdurige klach ten bij een slecht eerste contact met de politie of een onver schillig uitgevoerd medisch sporenonderzoek. Op dit moment worden slachtoffers van seksuele mis drijven door de politie doorver wezen naar slachtofferhulp en biedt het Riagg therapieën aan vrouwen met hardnekkige klachten. Gezien de aard van het misdrijf en het aantal slachtoffers dat problemen blijft houden is dat niet genoeg, stelt het Nisso. Onderzoekers B. Ensink en W. van Berlo pleiten daarom voor de oprichting van specifie ke crisiscentra waarin politie, medici, slachtofferhulp en psy- cho-sociale hulpverleners sa menwerken. Ook vrouwen die geen aangifte willen doen moe ten daar terecht kunnen. Verder wijzen de onderzoekers erop dat kortdurende traumathera pieën bestaan, die in Nederland nauwelijks toegepast worden. Voor slachtoffers van verkrach ting en aanranding moeten op korte termijn crisiscentra wor den ingesteld. In combinatie met een betere opvang moeten die ervoor zorgen, dat de vrou wen in kwestie snelller van hun klachten afkomen. Onderzoe kers van het Nederlands Insti tuut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (Nisso) in Utrecht bepleiten dat na een vergelij kend onderzoek naar het voort duren van psychische klachten. Uit het Nisso-onderzoek blijkt dat verkrachte vrouwen in Ne derland langer met psychische klachten kampen dan nodig is. Ongeveer zeventig procent van de slachtoffers kampt na drie tot vier maanden nog met pro blemen, als een posttraumati sche stress-stoornis. In de Ver enigde Staten en Noorwegen bestaan specifieke crisiscentra voor slachtoffers en daar heeft nog maar de helft van de vrou wen na drie tot vier maanden dergelijke klachten. Vooral vrouwen die door een bekende dader zijn verkracht, of die tijdens of kort na de ver- krachtig heftige lichamelijke re acties hadden, houden langere Luchthaven boekt meeste winst in Europa De luchthaven Schiphol is de meest winstgevende on derneming in de Europese transport- en distributiesec tor. Dat blijkt uit een onderzoek van KPMG. Met een nettowinstpercentage van 24,4 procent presteert Schip hol beter dan andere grote Europese ondernemingen in deze branche. amsterdam richard mooyman Met een winstmarge van 19,9 procent eindigt British Airport Authorities, exploitant van Brit se luchthavens, op de tweede plaats. Schiphol doet het vol gens KPMG aanzienlijk beter dan de naaste concurrenten in Parijs en Frankfurt. Deze be haalden in 1998 winstpercenta ges van respectievelijk 7,3 en 4,2 procent. Het hoge rendement van Schiphol is gunstig voor de pri vatisering van de luchthaven, die mogelijk volgend jaar plaatsvindt. Schiphol wil zich losmaken van de Nederlandse overheid om belangen te kun nen nemen in buitenlandse vliegvelden, zoals in Italië. Top man Cerfontaine vérwacht dat de privatisering van Schiphol vijf a zeven miljard gulden kan opbrengen. Bij de luchtvaartmaatschap pijen in Europa deed het Scan dinavische SAS het volgens het onderzoek het best met een winstmarge van 6,6 procent. Martinair (4,4 procent) en KLM (3,4 procent) eindigen in de middenmoot. De Europese vliegmaatschappijen behaalden vorig jaar een nettowinst van 3,7 miljard Euro, 0,2 miljard Euro minder dan het voorgaan de jaar. Volgens KPMG blijft de winstgevendheid van de trans port- en distributiebranche nog altijd achter bij andere secto ren. Trein- en busondernemin gen presteerden volgens de stu die vorig jaar het best. Na een rampzalig jaar met miljarden- verliezen in 1997 werd vorig jaar een winst gemaakt van 415 miljoen Euro. De verbetering was vooral te danken aan de Italiaanse spoorwegen en Euro tunnel. Markerink wordt nieuwe directeur stadion ArenA amsterdam anp Henk Markerink wordt de nieu we directeur van de Amsterdam ArenA. Markerink is momenteel mededirecteur. Hij volgt direc- tievoprzitter Jan Gaasterland op. wiens contract afloopt op 1 juli 2000. Omdat de raad van commissarissen na vijf jaar aanloopperiode de situatie van het stadion voldoendë stabiel vindt, volstaat voortaan een eenkoppige directie. Gaasterland blijft vanwege Euro 2000 directievoorzitter tot 1 augustus. Dan worden zijn ta ken overgenomen door Marke rink. Vanaf 1 januari treedt Gaasterland helemaal terug uit de directie. Hij blijft nog wel aan als adviseur van Amster dam ArenA. Het stadion krijgt ook een nieuwe president-commissaris. Per 1 juli treedt C. van Zadel- hoff terug en wordt opgevolgd door Louis de Bièvre. Hij was als lid van de raad van bestuur van ABN Amro, huisbankier van de Amsterdam ArenA, nauw betrokken bij de oprich ting en financiering van het sta dion. Advies: Na afloop goed douchen holten gpd Jongeren die in september de schuimparty bezochten tij dens de zogeheten Keunefees- ten in Holten zijn daardoor ziek geworden. De GGD Twente en de Inspectie Waren en Veterinaire Zaken hebben een rechtstreeks verband aan getoond tussen het feest en de huidklachten die een aantal jongeren kreeg. De GGD acht nu verder onderzoek naar de veiligheid van schuimfeesten zinvol. In totaal meldden zich in september 56 van de 300 be zoekers met huidklachten bij hun huisarts. „Bij 47 jongeren hebben we duidelijk de relatie tussen het feest en de klach ten kunnen leggen", meldt arts C. Soethoudt van de GGD Twente. De jongeren kregen na vier tot zes dagen na het feest last van rode, jeukende plekken, die zich ontwikkel den tot etterende vochtblaren. Een bacterie, de stafylococcus aureus, blijkt de veroorzaker van de klachten te zijn ge weest. Twintig procent van de be volking is permanent drager van deze bacterie, zestig pro cent heeft de bacterie af en toe bij zich. De stafylococcus aureus houdt zich op in onder meer de neus. De bacterie is op het feest vermoedelijk overgebracht doordat de jon geren eikaars gezichten met schuim insmeerden. Zo kre gen ze de bacterie aan hun handen. Dragers hoeven ove rigens zelf geen klachten te krijgen. De GGD acht verder onder zoek naar de veiligheid van schuimfeesten noodzakelijk. Volgens Soethoudt deden zich de afgelopen maanden ook klachten voor bij bezoekers van schuimfeesten elders in het land. De patiënten zijn be handeld met antibiotica. Soet houdt adviseert de deelne mers een schuimbassin niet met schoenen te betreden en zich na afloop grondig (met zeep) te douchen. Verder is het belangrijk dat de vloer schoon is. Hst van de Surinaamse ex-leger- )esi Bouterse naar zijn eigen pro- onwaarschijnlijk. Het openbaar rie ziet te veel bezwaren tegen lenen van een vrijgeleide, waar- luterse de garantie wordt gegeven niet gedurende zijn verblijf zal gearresteerd. Het rechtsverdrag Suriname en Nederland rept met "oord over het verlenen van vrij geleides. „Beide landen wilden dat kennelijk niet. Alleen daarop al zou het verlenen van een vrijgeleide moeten afstuiten", zei aanklager Van den Broek gisteren. Een ander bezwaar is dat Justitie niet wil garanderen dat Bouterse ook niet in Ne derland wordt aangehouden als hij bij voorbeeld als beëdigd getuige in de rechtszaal meineed zou plegen. Daar naast is ér de complicatie dat het Am sterdamse openbaar ministerie heeft la ten weten Bouterse te willen vervolgen wegens foltering, begaan tijdens de de cembermoorden in 1982. Ook hiervoor zou de ex-legerleider kunnen worden aangehouden. De komst van andere in Suriname wo nende getuigen is tot verdriet van advo caat mr. A. Moszkowicz eveneens hoogst onzeker, omdat Justitie ook voor anderen geen vrijgeleide wil geven. Bouterse werd eerder dit jaar door de rechtbank tot zestien jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens het leiden van een cocaïne-smokkelorganisatie. Het gerechtshof in Den Haag behandelt nu het hoger beroep. De advocaten wil len de zes bedreigde getuigen, aan wie Justitie anonimiteit heeft toegezegd, op nieuw horen, liefst in de rechtszaal. Het openbaar ministerie is daar tegen. De aanklagers vrezen dat de identiteit van de getuigen dan openbaar wordt. Mor gen doet het gerechtshof hierover uit spraak. STEVENHAGEN Geldig voor olie modellen en kleuren von 1 l/m 31 december 1999. den haag anp Hij is nog aan het tellen, maar één ding weet hij nu al: het dragen van Scheveningse klederdracht haalt het jaar 2000. Al vanaf oktober zoekt histo risch publicist P. Spaans uit hoeveel vrouwen in Scheveningen nog traditionele klederdracht dra gen. „Ik ben optimistisch. Er moet wel een heel ernstige ziekte uitbreken, willen we 2000 niet ha len." Medio januari maakt Spaans de einduitslag be kend. Een tussenstand wil de onderzoeker niet geven, omdat zijn telwerkzaamheden deel uitma ken van een prijsvraag. Een schort, jak en rok, dal moeten de vrouwen dragen om te worden bijge- turfd. Het traditionele hoofdijzer dragen is niet noodzakelijk. Spaans hield in '86 en '91 ook al dergelijke tellin gen. De scores waren toen respectievelijk 460 en 281. Omdat doorgaans vrouwen met een hoge leeftijd zich in klederdracht hullen, wil hij weten hoeveel vrouwen dat nog doen op de drempel van een nieuw millennium. De geïnterviewde draagsters treuren niet om de langzame teloorgang van hun traditionele dracht.„Als je de negentig bent gepasseerd, rela tiveer je alles. Hun bestemming volgens het ge loof is veel belangrijker voor ze dan klederdracht. Wel willen ze van elkaar weten 'met hoeveel ze nog zijn'. Ze hebben daar geen flauw benul van." De teruggang in klederdracht betekent niet per se dat draagsters zijn overleden. Als een vrouw in een bejaardentehuis belandt, kan het zijn dat ze haar traditionele dracht in de kast moet laten hangen. Voor verzorgers is het te veel werk om vrouwen in die dracht aan en uit te kleden. Als een vrouw op straat loopt in kledingdracht wordt er flink naar haar gekeken. „De ene vindt dat leuk en de andere niet. Maar Scheveningse vrouwen zijn wel wat gewend. Vroeger hadden zij echt te maken met discriminatie als ze zo rondliepen. Ze werden alsidsvrouw behandeld en 'gewone' Hagenaars gingen in hun nabijheid hard snuiven, om de zogenaamde vislucht die om ze heen zou hangen duidelijk te maken. Ook mochten ze de Scheveningse speeltuin niet in en werden ze in warenhuizen met juffrouw in plaats van mevrouw aangesproken." Naast de telling gaat Spaans ook een boek schrij ven met daarin de verhalen van de vrouwen. De mannelijke bevolking van Scheveningen hoeft hij niet te tellen. De mannen dragen al ruim zestig jaar geen klederdracht meer.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5