'Districtskandidaten in Kamer' 'Betuwelijn nog steeds tegen te houden' Oger Binnenland Nieuwe watertaxi verandert aangezicht Maas op een groot deel van de collectie Outlet Store Verzekeraar moet vergoeding betalen na overlijden moeder Links kiest protestactie van de eeuw Banken Heerlen onbruikbaar voor daklozen IAG 21 DECEMBER 1999 953 3 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten kunstkoeien gestolen Uit het gebouw van de boerenorganisatie NLTO in en zijn gisteren vier kunstkoeien gestolen. De koeien ejen een waarde van 25.000 gulden en zijn bedoeld ter op- )j ring van 'Simmer 2000', de grote Friezenreiinie die ko- t e zomer in Leeuwarden plaats heeft. De organisatie van itoonstelling gaat ervan uit dat de diefstal een oudjaars- is. De koeien zouden gewoon met een rode vrachtauto 11 pgehaald, zegt R. Algra, lid van het projectteam 'Fryslan, 12 nkij' (Friesland, land van koeien). Algra heeft niettemin j athie voor de stunt. „Ik hoop alleen dat ze niet beschadigd Daar zijn ze te duur voor.foto anp jaap schaaf OM haalt cadeautje terug fiAC» Het ministerie van VROM heeft 4.500 medewerkers agd fietstassen die vorige week zijn uitgedeeld als kerstca- vveer in te leveren. In de tas is een grotere hoeveelheid ium verwerkt dan toegestaan. Gebruik van de tas levert gezondheidsrisico op, maar bij de verwerking ervan als af- n problemen voor het milieu geven. De tassen worden m u al ingezameld en verantwood verwerkt. Tegen de rteur van de tassen is proces-verbaal opgemaakt. lerlanders en asielzoekers mi ïén op de drie Nederlanders vindt dat Nederland asiel moet geven aan politieke of economische vluchtelin- 'olitieke vluchtelingen hebben in hun eigen land te vrezen hun leven, en krijgen in Nederland asiel. Tweederde van iderlanders ondersteunt het beleid wel. Dat blijkt uit een Ête van het NIPO in opdracht van de KRO. Meer dan de (51 procent) van de ondervraagden vindt dat asielzoekers ist veroorzaken. Van de Nederlanders vindt 66 procent de t van vreemdelingen naar Nederland 'een slechte zaak', jaar lag dit percentage nog op 74. ider bange mensen iag» Het aantal mensen dat zich onveilig voelt is dit jaar omen. Van de inwoners van vijftien jaar en ouder voelde lit jaar veertien procent in meerdere opzichten onveilig, vijftien procent een jaar eerder, aldus het Centraal Bureau de Statistiek (CBS). Ongeveer 21 procent van de mensen lat er in hun wijk of buurt plekken zijn waar ze 's avonds niet alleen zouden komen, vorig jaar was dat nog 23 pro- Bovendien denkt 9 procent van de inwoners nu dat er een kans is dat er wordt ingebroken, tegenover 10 procent een erder. Andere gevoelens van onveiligheid, zoals 's avonds e deur durven openen als men alleen thuis is en onver- t wordt aangebeld, bleven nagenoeg hetzelfde. ik Krol onderscheiden Bij gelegenheid de twintigste verjaardag van de Gay is oprichter/hoofdredacteur Henk Krol maandag be id tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Krol kreeg de scheiding voor zijn grote inzet voor homoseksuelen en nnes in Nederland. Hij richtte in 1979 samen met Joop stra de Gay Krant op. Daarvoor was hij ook al actief op het d van homorechten. De Gay Krant groeide uit tot het ste nieuws- en'opinieblad voor homo's en lesbiennes in de ux. Krol maakte zich in zijn functie als hoofdredacteur voor gelijke homorechten, waaronder de algemene wet ge- lehandeling en de openstelling van het burgerlijk huwelijk paren van het zelfde geslacht. VI) op de bres voor tabaksindustrie mg De liberale jongerenorganisatie JOVD noemt het ver- Blijk dat minister Borst (Volksgezondheid) de tabaksindu- Kvil laten betalen voor het felle antirookbeleid. De jonge li- Bn vinden dat de minister de verantwoordelijkheid voor dend overheidsbeleid probeert af schuiven. „De enige ver- oordelijke voor de schadelijke, soms dodelijke gevolgen aken is uiteindelijk de roker zelf', vindt JOVD-voorzitter J. th. Hij vindt dat Borst zelf maar in de buidel moet tasten geld te kort komt. en vrees voor millennium ede» Slechts zes procent van de Nederlanders maakt zich rust over mogelijke millenniumproblemen. In het voorjaar )og vijftien procent angst voor de komende jaarwisseling, lijkt uit onderzoek door de Leerstoelgroep Communicatie chologie van de Universiteit Twente (UT). De door de leid verspreide Millenniumkrant die in de. zomer huis-aan- is bezorgd, heeft niet veel indruk gemaakt. Eenderde van idervraagden kan zich-niet herinneren dat bij hen de Mil- umkrant op de deurmat is gevallen. Het grootste deel van ïderlanders heeft de krant dan ook niet bewaard. insors verzekerd van zendtijd Sum De sponsors van Euro 2000 zijn verzekerd van recla- ndtijd rond de voetbalwedstrijden. Sportmarketingbureau idat overeengekomen met de STER. Volgens een woord- Ier van de reclamezendtijdverkoper is er met de overeen- teen bedrag van „enkele miljoenen guldens" gemoeid. De ledrijven die zich officieel sponsor van Euro 2000 mogen nen, krijgen voor en na de wedstrijd en in de rust per recla- lok één van de vijftien spotjes te verdelen. Het Zwitserse au ISL verhandelt de rechten van het Europees kampioen- voetbal en beschermt de rechten van de sponsors. Peper wil kiezers betrokken houden bij politiek De beste manier om de kiezers betrokken te houden bij de Tweede-Kamerverkiezingen is door hen te laten stemmen op kandidaten uit het eigen district. Nu is de band met het Kamerlid voor veel kiezers te beperkt. Tot die conclusie komt minister van binnenlandse zaken Pe per in een nota over de wijziging van het kiesstelsel, die hij gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. den haag gpdbaarheid van kandidaten voor een Kamerzetel vergroot moest De regeringspartijen PvdA, WD worden en het 'regionale ele- en D66 spraken vorig jaar in het ment' versterkt. Peper presen- regeerakkoord af dat de herken- teert daartoe nu zes varianten, zonder zelf met een keuze te komen. Hij wijst er wel op dat het districtenstelsel de beste re medie lijkt tegen afkalvende in teresse en voor behoud van „voldoende legitimiteit van het politieke systeem". Van de zes varianten die Pe per aan de Tweede Kamer pre senteert hebben er twee geen districtenstelsel. Bij een ervan krijgt de kiezer drie voorkeur stemmen die hij binnen een partij mag vergeven. Bij de an dere mogelijkheid mag hij die voorkeurstemmen over ver schillende lijsten verdelen. Bij één van de variaties op het districtenstelsel wordt op de zelfde wijze als nu gestemd, maar wordt de toewijzing van zetels regionaal verdeeld. Weer een andere variant gaat niet uit van een stem op een kandidaat, maar op een partij, waarna een verdeling over de districten volgt. Ook is er een variant waarbij slechts een deel van de Kamer wordt verdeeld over de districten. Ten slotte ligt er een voorstel om de kiezer twee stemmen te laten uitbrengen, op zowel een districtskandidaat als op een partij. Die partij hoeft dan niet dezelfde te zijn als de pastij waartoe de Kamer - kandidaat uit het eigen district behoort. Peper laat het aan de Tweede Kamer over welke van de zes varianten het zal wor den. Duurzame Mobiliteit naar Raad van State GORINCHEM GPD utrecht De Nederlandse Spoorwegen willen via een kort geding actievoerders van GroenFront uit acht panden op de route van de Betuwelijn krijgen. De rechtszaak dient op 10 januari in Arnhem. GroenFront zegt dat ze de panden niet 'zonder slag of stoot' zal opgeven. De acht gekraakte panden langs de route van de Betuwelijn staan in Meteren (foto), Zetten-Andelst en Res- sen. Volgens de NS is ontruiming noodzakelijk omdat in 2000 de bouwwerkzaamheden in volle omvang beginnen. Als de NS gelijk krijgen, wordt rekening gehouden met ontruiming onder politiedwang. Bijna alle acties van GroentFront hebben zich tot nu toe geweldloos afgespeeld. foto wfa jan bouwhuis De Stichting Duurzame Mobiliteit gelooft nog steeds dat het lukt de Betuwelijn tegen te hou den. „Maar het wordt een hele zware dobber. Het is een hele zware trein die er aankomt", zegt raadsman F. Koers van de stichting uit As- peren. Koers beseft echter terdege dat het bij de Betu welijn om meer gaat dan louter zakelijke argu menten. Afgelopen herfst nog besloot het kabi net af te zien van de noordtak van de Betuwelijn. Dat leidde tot veel gekrakeel in de provincies Gelderland en Overijssel, maar in de Tweede Ka mer tot niet meer dan een makkelijk te blussen binnenbrandje. Koers: „De afgelopen jaren heb ik weinig zakelijke argumenten gehoord, en vooral veel politieke. Paars I en Paars II moet in stand blijven, dergelijke argumenten", stelt Koers vast. „Het zou verstandig zijn als bij de politiek de moed ontstond het addernest te rui men, maar iedereen is bang er zijn hand in te steken. Want een addernest is het". De stichting mag dan vinden dat de argumenten tegen de spoorlijn valide zijn. De Raad van State toetst alleen of de manier van besluitvorming zorgvuldig is geweest. Koers noemt twee belang rijke nieuwe inzichten die herziening nodig ma ken. Begin dit jaar bleek het milieuvoordeel dat altijd werd gebruikt als argument niet te be staan. „Het RIVM heeft dat ook toegegeven. De Raad van State is bij de beoordeling van de verkeerde gegevens uitgegaan", aldus de advocaat. Het tweede hoofdpunt zijn de vervoersprognoses. Volgens de stichting zijn de NS destijds begon nen met de gewenste hoeveelheden lading bij ingebruikname van de spoorlijnen en heeft ver volgens daar de prognoses naartoe geleid. Het ministerie van verkeer en waterstaat vindt dat er 'niets aan de hand is'. „De Stichting Duur zame Mobiliteit wordt nogmaals gehoord, een puur procedurele tussenstap. Inhoudelijk is er niets nieuws onder de zon", zegt woordvoerder Wester van het ministerie. Volgende maand al wil de Raad van State een zitting houden over het verzoek van de stichting om een herziening van het besluit van de Raad van januari 1997, bijna drie jaar geleden. In de zomer van 1996 had de Raad van State in totaal negentien dagen nodig om een bonte stoet van burgers, boeren, bestuurders en deskundigen te horen over de spoorlijn. In januari oordeelde de Raad dat het overheidsbesluit - op wat schoonheidsfoutjes na - om de goederenlijn aan te leggen rechtmatig was. Afgelopen zomer waren er volgens de Stichting Duurzame Mobiliteit zoveel nieuwe feiten aan het licht gekomen, dat alsnog beroep werd aan getekend tegen dat besluit. Dat herzieningsver zoek werd aanvankelijk schriftelijk afgewezen, maar een twee poging van Koers was wel suc cesvol. Op de zitting in januari moet, volgens een woordvoerder van de Raad van State, wor den vastgesteld of de stichting ontvankelijk is en of het verzoek om herziening gegrond is. Als dat het geval is, kan de feitelijke herzieningsproce dure beginnen. Raadsman Koers verwacht dan binnen ongeveer acht maanden uitsluitsel. Het werk aan de spoorlijn gaat intussen gewoon door. De helft van het geld, dik tien miljard gul den, is al besteed. Het ministerie ziet vooralsnog geen enkele aanleiding om pas op de plaats te maken. Dat geld is volgens Koers niet wegge gooid. Het al aangelegde deel van de Betuwelijn kan nog steeds worden gebruikt voor goederen transport. Door de Betuwelijn tot Gorinchem aan te leggen en vervolgens via Breda naar de IJzeren Rijn te leiden, is er volgens de stichting een goed alternatief voor de spoorweg. Verzekeringsmaatschappij Nationale Nederlanden moet een inwonér van Roosendaal een schadevergoeding beta len van 130.000 gulden. Dat heeft de rechter in Breda gisteren bepaald. De man verloor zijn echtgenote door een fout in het ziekenhuis St. Franciscus. Volgens het vonnis is een snelle rege ling hoognodig, omdat de man ernstig in problemen is gekomen door gebrek aan een actief schaderegelingsbeleid bij Nationale Nederlanden. Het Roosen- daalse ziekenhuis is verzekerd bij het bedrijf. In een kort geding vorige week eiste de Roosendaler namens zijn drie min derjarige kinderen een schadevergoe ding van 177.000 gulden voor het jaar 2000. Volgens het vonnis is een voor schot van 130.000 gulden redelijk voor de jaarlijkse gezinsverzorging. Vorig jaar september kwam de echtgenote aoor Winnend ontwerp wordt morgen bekendgemaakt rotterdam anp Fashion for Living „Teken een boot voor ons", was het simpele verzoek dat Hotel New York een jaar gele den deed aan binnen- en bui tenlandse ontwerpers. Morgen wordt de winnaar van het ont werp voor watertaxi's bekend. Als het aan de Rotterdamse ho recaondernemer ligt, bepaalt de winnaar daarmee in één klap tot in de verre toekomst het aangezicht van de Maas. Al per 2002 moeten tientallen taxiboten af en aan varen. Hotel New York rekent dan op niet minder dan 675 vaar bewegin gen per dag. Of, zoals een voor lichtster het verwoordt: „Geen foto meer van de Maas zonder taxiboot." De winnaar van mor gen krijgt dus eer van zijn werk, en daarbovenop 50.000 gulden. Het project begint overigens bescheiden. Komend voorjaar komen de eerste vijf taxiboten in de vaart, met ieder plaats voor acht personen. Net als bij gewone taxi's kan de klant bel len. Die wordt dan opgepikt op één van 37 aanlegplaatsen in Rotterdam, Capelle en Schie- BY KOOPAVONDEN VOOR KERST: DINSDAG.WOENSDAG EN DONDERDAG. Grote Houtstraat 181 - Haarlem - 023 542 84 46 7 dagen per week geopend. AMSTERDAM ANP Een handtekeningenactie tegen kernwapens? De bomaanslag op toenmalig staatssecretaris van Justitie Kosto door RaRa? Of toch de bezetting van het Maag denhuis? Radicaal-links Ne derland kiest vrijdagavond de beste protestactie in Ne derland van de eeuw. Een deskundige jury zal in het voormalige kraakpand Vrankrijk in Amsterdam alle inzendingen beoordelen. Op de avond zelf kan iedereen zijn nominatie toelichten, bij voorkeur met illustratiema teriaal, zoals videobeelden en foto's. Het is volgens de jury niet noodzakelijk dat de aanmel der de actie zelf gevoerd heeft. Dat maakt de kans klein dat een Ziedend Bintje uit Wageningen jaren na da to uit de doeken doet hoe dat veldje met genetisch ge manipuleerd voedsel zo ef fectief werd gerooid. Volgens de organisatie zijn er inmiddels ruim tien aan meldingen binnen. Die vari eren van brandstichting bij het bevolkingsregister in 1943 tot een kleine actie te gen een ontruiming in Am sterdam. Ook al zijn de crite ria 'natte vingerwerk', er zal onder meer gekeken worden naar 'effectiviteit' en of de actie 'leuk' was. HEERLEN ANP In de strijd tegen de rond het station van Heerlen rondhan gende daklozen en junks heeft de gemeente de banken voor de stationstunnel volgestapeld met driehoekige betonnen punten. Niemand kan nog op de ban ken zitten. Op die manier willen ge meente en politie een eind ma ken aan de als hinderlijk erva ren aanwezigheid van verslaaf den en daklozen, die graag plaatsnemen op de zitbanken bij het station. De politie kon gisteren niet vertellen, waarom de banken niet gewoon wegge haald zijn. Rond het station vertoevende verslaafden haalden gisteren hun schouders op om dit zo veelste vertoon van gemeente lijke onzin'. „Er zijn nog muur tjes zat om op te zitten aldus een dakloze alcoholist. „Boven dien slaat het nergens op, want nu is het veel te koud om op zo'n bank te zitten. Je kunt be ter in beweging blijven." Een woordvoerder van de po litie zegt dat het onklaar maken van de banken deel uitmaakt van een groter plan om ook portieken en nissen te voorzien van blokkades. „In die nissen spuiten de verslaafden niet al leen, maar ze doen er ook hun behoefte en ze geven er over, en dat is onsmakelijk", aldus een woordvoerder. een medische fout in het kraambed te overlijden. Na een keizersnede zes we ken eerder, waarbij een gezonde baby ter wereld kwam, bleven twee verband gazen in de buik van de moeder achter. Spoedoperaties mochten niet meer ba ten. dam. Tussen de lente en 2002 moet het net flink zijn uitge breid. Vlaardingen wil zich snel op de dienst aansluiten. De voordelen zijn duidelijk. Er zijn stoplichten noch files. De opstellers van het huidige plan berekenden dat een enkele reis per trein en bus van Capel le naar het centrum van Rotter dam 40 minuten in beslag neemt. Per boot: 13 minuten. Ook de prijs moet binnen een paar jaar concurrerend zijn: elf gulden voor datzelfde tochtje van Capelle naar Rotterdam. Bij volle bezetting is dat anderhal ve gulden per persoon en dan schiet er nog een piek fooi over voor de kapitein. Nederland krijgt ambassadeur mensenrechten DEN HAAG ANP Minister Van Aarts en van buitenlandse zaken heeft R. Jones-Bos benoemd tot am bassadeur mensenrechten. De minister wil met deze nieuwe functie een herken baar, zichtbaar en eigen pro fiel geven aan het Neder landse mensenrechtenbe- leid. De nieuwe ambassa deur moet een duidelijke rol spelen bij onder meer con tacten met landen waar de mensenrechtensituatie zor gelijk is. Jones-Bos is nu ver antwoordelijk voor de coör dinatie van de Nederlandse inbreng in de Veiligheids raad. Tot deeltijd-directeur van de nieuwe Directie Mensen rechten en Vredesopbouw zijn benoemd S. Blankhart en M. Kappeyne van de Cop- pelo. Beiae vrouwen waren eerder samen directeur van de Directie Conflictbeheer sing en Humanitaire Hulp. Zij zullen ook hun nieuwe baan weer samen (in deel tijd) vervullen. Het ministe rie van buitenlandse zaken heeft daarmee de hoogste deeltijd-duobaanfunctie bin nen de overheid. De ver nieuwde directie en de nieuw ambassadeur gaan begin volgend jaar aan de slag.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3