Huijbens wil niet spelen voor Oranje Rivaldo krijgt gouden bal AKKAPW Sport Anton Geesink blijft in gevecht met zijn omgeving 9 Voor de echte Voetballiefhebber. HET GR00T RUSSISCH STAATSCIRCUS LEIDEN N PAG 21 DECEMBER 1999 25 K>mas en Wijsman naar EK pooRT» Na nationaal kampioene Renate Groenewold en ummer twee Tonny de Jong heeft de commissie topsport de KNSB ook Annemarie Thomas en Marieke Wijsman aan een voor het EK allround schaatsen van 14 tot en met 16 iari in Hamar. Marja Vis is eerste reserve, Judith Straathof ede reserve. De mannenploeg was al bekend: Gianni Rom- Rintje Ritsma en Ids Postma. Als reserves zijn aangewezen o Janmaat en Jochem Uytdehaage. lokhlov naar Real Sociedad iQVENZowel PSV als Dmitri Khokhlov zelf gaat er vanuit hij verhuist naar Real Sociedad. De middenvelder, die zich elukkig voelt bij PSV en mag vertrekken, is nagenoeg rond de club uit de Spaanse Primera Division. PSV heeft ook bij en akkoord bereikt met Sociedad over een afkoopsom. Bij edad rekent men erop dat de Rus zich nog deze week bij de ctie voegt. (C vierde na winst op Heracles io» De Roosendaalse Boys Club is gestegen naar de vierde ts in de eerste divisie dankzij de zege van 1-0 bij Heracles elo. RBC ging Emmen op de ranglijst voorbij. John van ïhout was de matchwinnaar in de 80ste minuut. n Basten met vergeten in Italië De Italiaanse voetballiefhebbers zijn Marco van Basten niet vergeten. De ex-speler van AC Milan heeft van de lezers het dagblad Corriere dello Sport en de kijkers van de televi- ender RAI de derde plaats gekregen op de lijst van mooiste punten van de eeuw. Het gaat daarbij om zijn treffer in de inale te München tegen Rusland. De Argentijn DiegöAr- ïdo Maradona voert de ranglijst aan. Zijn doelpunt op 22 ju- 986 in de kwartfinale van het WK in Mexico tegen Engeland g de meeste stemmen. ijzengeld vrouwentennis verhoogd ifQRDHet prijzengeld van de WTA-vrouwentennistour is 6 miljoen gulden verhoogd. De tennissters kunnen in 2000 [toernooien totaal 94 miljoen gulden verdienen. „Dat is idan vrouwelijke atleten in welke andere sport dan ook ten incasseren", zei directeur McGuire. „Vrouwentennis eft een van de beste episodes in zijn geschiedenis wat be- niveau en wereldwijde aandacht", aldus McGuire. npras warmt op in Kooyong ourne Pete Sampras heeft zijn komst naar het Colonial sic invitatietoemooi, van 12 tot en met 15 januari in Kooy- bevestigd. Het evenement, waar acht topspelers aan mee- onder wie ook Richard Krajicek, geldt als warming-up de Australian Open die twee dagen later beginnen. Voorlo- naakt ook de Australiër Pat Rafter deel uit van het veld. Hij rstellende van een schouderoperatie. De andere deelne- szijn: Agassi (VSt), Kafelnikov (Rus), Kiefer (Dui) en Enqvist e). Eén plaats is nog open. ajicek 'veilt' tennisles erdam Liefhebbers van tennis kunnen tot 31 december op tennisles van Richard Krajicek inzetten. Neerlands beste tisser heeft zich laten verleiden tot het veilen van lesuren, rier hoogste bieders, die via het internetadres www.veiling- ihun bod doen, krijgen een uurtje les van de Wimbledon- pioen van 1996. De opbrengst komt ten goede van de Ri ft Krajicek Foundation, de stichting die de minder bedeelde eren in Den Haag sportmogelijkheden biedt. iling 'shirts van de eeuw' ngstellenden voor een shirt van voetballers die opdraven :ns de Wedstrijd van de Eeuw, vanavond in de Amsterdam lA, kunnen vanaf vanmiddag een bod doen via internet, inghuis QXL.nl brengt tientallen gesigneerde tricots, waar sommigen ook echt zijn gedragen, via www.qxl.nl in de ver- jiIn elk geval komt het wedstrijdshirt van 'Nummer 14' (Jo- Cruijff) onder de hamer, evenals een beeldje van zijn per- en de wedstrijdbal. De opbrengst komt ten goede aan de •s n Cruyff Welfare Foundation. de Kamphuis geopereerd Niels Oude Kamphuis is in Duitsland geope- De verdediger van Schalke '04 liet een na een breuk in juli irachte schroef uit de rechtervoet verwijderen. Bij normale ezing is de voormalige Twente-speler binnen drie of vier we- weer fit. - irmusoglu wil naar Cambuur warden AZ-speler Kenan Durmusoglu hoopt deze week handtekening onder een contract te zetten, dat hem de ko- ide 3,5 jaar aan Cambuur Leeuwarden bindt. „Vandaag krijg et voorstel van Cambuur, ik hoop dat we er voor de Kerst uit aldus Durmusoglu. De 26-jarige aanvallende middenvel- mag transfervrij vertrekken bij AZ. Durmusoglu tekende een negenjarige verbintenis bij de Alkmaarders. De over komst loopt pas in 2004 af, maar aan veel speelminuten is wmusoglu de laatste jaren in de Alkmaarderhout niet meer Hij was eerder uitgeleend aan de Friese club 9eg tijdelijk bondscoach tafeltennis De Nederlandse tafeltennisbond (NTTB) heeft An- w benoemd tot tijdelijke coach van de nationale vrou- n selectie. De 43-jarige Groninger zal vanaf januari tot en met opese titelstrijd in april 2000 in Bremen de begeleiding jen. Anne Vlieg is al enkele jaren werkzaam voor de als jeugd-trainer/coach. Tevens is hij als trainer betrok- bij de huidige landskampioen bij de mannen Ankerstars, zijn benoeming is voor een belangrijk deel voorzien in de irv 'tilling van de vacature Peter Engel. De Duitser legde zijn ;t( tie als bondscoach op 1 november neer. Voor maar f179,- krijg je het unieke KPN Telecompetitie-pakket. Een video band met de mooiste momenten uit de KPN Telecompetitie. Een kwartaalabon nement op Voetbal International. En de Pockeüine Swing met de Mobiele Telefoon kaart en f50,- beltegoed. Het KPN Telecompetitie-pakket is verkrijg baar bij de bekende verkooppunten. Even een sprintje naar de winkel trekken dus. APELDOORN GPD Anton Geesink is voortdurend in gevecht met zijn omgeving. Hij beschrijft het zelf; in zijn boek 'Tot hier en niet verder', dat vanmiddag in het Utrechtse Jacobi Theater is gepresen teerd. Zelfs met zijn echtgenote Jans botste de oud-judoka op essentiële besluiten in zijn le ven. Zij schrijft in het voor woord onverbloemd tegen het IOC- lidmaatschap van haar man te zijn geweest en oordeelt twaalfenhalf jaar later dat de prijs hoog is geweest. Wie verwacht dat Geesinks boek de grote afrekening is, komt bedrogen uit. Alle onder werpen die het IOC-lid be schrijft, mogen als algemeen bekend worden verondersteld. Geen nieuws onder de zon, of het moet zijn dat hij verklapt Wouter Huibregtsen ooit met een rechtszaak te hebben ge dreigd. Dat was 12 juli 1996, een dag voor Geesinks vertrek naar de Olympische Spelen in Atlanta. Hij heeft de ex-voorzit ter van NOC'NSF toen ge maand te stoppen met negatie ve berichtgeving over hem, me de omdat zijn familieleden zich daardoor bedreigd voelden. Alle bestuursleden uit de pe riode Huibregtsen komen er trouwens slecht vanaf in Gees inks boek. Hij schrijft zich be dreigd te hebben gevoeld door Riens Meijer, die Geesink met de rechter heeft bedreigd. Waarom weet de oud-judoka niet precies, maar naar hij ver onderstelt vanwege zijn aan houdend gevraag naar de afre kening van het project Holland House tijdens de Spelen van Barcelona, Albertville, Lille- hammer en Atlanta. Geesink maakt het niet hard, maar hij suggereert in zijn boek dat er links en rechts sprake is ge weest van bijzonder creatief boekhouden. Oud-bestuurslid Jan Loor- bach krijgt eveneens een flinke veeg uit de pan. De chef de mission voor de Spelen in Syd ney heeft voor eeuwig Geesinks sympathie verspeeld door het IOC- lid ooit te bestempelen als een kwaal waarmee te leven valt. De grootste frustratie van Geesink blijft de omkopingsaf faire van Salt Lake City, waar mee hij niet voor niets zijn boek begint. De Utrechter poogt om standig uit te leggen dat hij nimmer officieel een waarschu wing van het IOC heeft gekre gen. Hij zou alleen in een brief van 3 februari 1999 door voor zitter Juan Antonio Samaranch zijn gemaand tot voorzichtig heid. Geesink laat echter onver meld dat de onderzoekscom missie onder leiding van het Canadese IOC-lid Dick Pound wel degelijk een krachtige waar schuwing aanbeval. Bovendien werd tijdens de persconferentie na afloop van behandeling van het rapport in de Executive Board door IOC-directeur Car- rard tijdens de persconferentie meegedeeld dat de Nederlander een waarschuwing zou krijgen. Maar volgens Geesink is het in de praktijk nimmer zover geko men. Opvallend is dat twee zaken in Geesinks boek niet aan de orde komen. Hij rept slechts zij delings over de poging die Hui bregtsen ten tijde van de Spelen in Barcelona ondernam om hem het IOC-lidmaatschap te ontnemen. Opmerkelijk omdat deze kwestie Geesink diep heeft getroffen. Evenmin gaat Gees ink in op de wijze waarop kroonprins Willem-Alexander in februari ten koste van Hui bregtsen tot tweede Nederlands IOC- lid werd gekozen. Het is bekend dat Geesink zich bij voorkeur van commentaar ont houdt over zaken die betrek king hebben op de verkiezing van de prins. In algemene zin is het een fragmentarisch boek geworden, zonder een duidelijke rangorde in tijd. Omdat gekozen is voor behandeling per onderwerp zal het buitenstaanders moeite kosten om enige lijn te ontdek ken. Zelfs insiders krijgen al le zend het gevoel dat Geesink van de hak op de tak springt. De oorzaak ligt volgens de schrijver zelf in de selectie. Per soonlijk had hij een boek van zo'n 800 pagina's voor ogen, een soort documentatie. Maar uitgever Tirion uit Baam stak daar uit economische motieven een stokje voor. Het boek moet tenslotte verkoopbaar blijven. Ronduit storend zijn de talrij ke slordigheden in het boelc Het voormalige NOC'NSF- be stuurslid Ineke Donkervoort wordt consequent Ineke Don- dervoort genoemd en de jour nalist Joop Holthausen, die Geesink al jaren kent, heet in Anton Geesink met kroonprins Willem-Alexander, over wie hij geen uitspraken doet in zijn boek. foto anp het boek John Holzhuizen. En het Kamerlid Bert Middel is vol gens Geesink lid van de WD in plaats van de PvdA. Zoveel fou ten komt de geloofwaardigheid van het boek niet te goede. Hans Blankert kan ook nog een opmerking in zijn zak steken. De nieuwe NOC'NSF-voorzitter is te vers om in het boek ver meld te worden, maar de wijze waarop hij is binnengehaald keurt Geesink sterk af. In zijn zienswijze dient'er geen plaats te zijn voor kandidaat-be stuursleden die gevraagd willen worden en waarbij de uitslag van de stemming buiten de ver gadering is voorgekookt. Derge lijke verkiezingen noemt hij in zijn boek een aanfluiting voor het democratische gehalte. Nieuwe rel rond Nederlands basketbalteam Marcel Huijbens stelt zich niet beschikbaar voor het Ne derlands basketbalteam, dat volgende week deelneemt aan de Holland Basketball Week (HBW). Den Bosch, het clubteam van de geboren Leiderdorper, neemt zelf ook deel aan het evenement. Het wil Huijbens en ook mede international Jerome de Vries niet vrijgeven. ROTTERDAM 'JORIS ZANDBERGEN De NBT, dat de organisatie rond het Nederlands team ver zorgt. kwam er niet uit met Den Bosch en legde de zaak voor aan de Nederlandse Basketball Bond. Deel van het probleem rond de Bossche internationals is dat topspelers Mike Nahai (Iraklis Thessaloniki) en Geert Hammink (Alba Berlin) van hun buitenlandse clubs pok al geen toestemming kregen om mee te spelen tijdens de HBW. Ook het meespelen van Am sterdam-spelers Voorhouter Koen Rouwhorst en Sander van der Holst (Noordwijk) is onze ker. Noordwijker Djoenie Steenvoorde, spelend Voor Al- mere, is wel beschikbaar voor bondscoach Bob Gonnen. Ton foto reuters Boot, de coach van de Amster dammers, weigerde zijn vier spelers - naast Rouwhorst en Van der Holst werden ook Rolf Franke en Raoul Heinen opge roepen - af te staan aan Oranje toen hij hoorde hoe de selectie van bondscoach Gonnen sa mengesteld was. Gonnen is te vens clubcoach van Den Hel der, een van de concurrenten van Amsterdam. Er werden geen spelers van Den Helder in de nationale ploeg opgenomen, wat Boot uitlegde als competi tievervalsing. Ook verklaarde de Amsterdamse coach niets ge weten te hebben van het feit dat Rouwhorst geselecteerd zou worden voor Oranje. Sinds de aanstelling van Bob Gonnen als bondscoach zijn er al controverses rond de Ameri kaan. De Federatie Eredivisie Basketbal, de belangenorganis- tie van de mannen eredivisie, verzette zich tegen de aanstel ling van een clubgebonden coach bij de nationale ploeg. De FEB sloot Den Helder uit voor de Ricoh Cup, het beker toernooi waarvan de winnaar zich plaatste voor de HBW. Ver volgens werd het de nationale ploeg onmogelijk gemaakt zich goed voor te bereiden op een serie interlands in het kader van de kwalificatie voor het Eu ropees kampioenschap, door dat twee dagen voor de eerste interland een volledig competi tieprogramma werd uitgeschre ven. Nu de twee beste Nederland se clubs weigeren hun interna tionals vrij te geven voor het toernooi in Rotterdam lijkt Gonnen met een tweede garni tuur aan te moeten treden in het sterke deelnemersveld. Oranje is ingedeeld in een pou le met het Braziliaanse Bauru Tilibra en het Israëlische Hapoel Holon. In de andere poule speelt Den Bosch tegen Asvel Villeurbanne uit Frankrijk en Estudiantes Olavarria uit Ar gentinië. De Braziliaan Rivaldo, spelend voor FC Barcelona, heeft vol gens de jaarlijkse verkiezing van het blad France Football de Gouden Bal van 1999 gewon nen als beste voetballer in Eu ropa. Hij werd gekozen op basis van de stemmen van voetbal journalisten uit 51 landen. Rivaldo, die 219 punten kreeg, volgt de Fransman Zin- edine Zidane op. Hij is na Ro- naldo in 1997 de tweede Brazili aan die in 44 jaar de trofee in ontvangst mag nemen. Net als bij de verkiezing van het blad World Soccer enkele dagen ge leden gaat Rivaldo de Engels man David Beckham (Man chester United, 154) en de Oe kraïner Andrej Sjevtsjenko (AC Milan, 64) vooraf. Jaap Stam kreeg 13 punten en werd twaalfde. Marco van Basten kreeg in de tijd dat hij voor AC Milan speel de, drie keer de gouden bal in een periode van vijf jaar: 1988, '89 en '92. De eerste keer ging hij twee Nederlandse teamge noten vooraf: Ruud Gullit en Frank Rijkaard. Dennis Berg kamp werd in 1993 als speler van Inter tweede achter de Itali aan Roberto Baggio. Winnaar Rivaldo (27), voluit Rivaldo Vitor Barbosa Ferreira, won in mei met Barcelona zijn tweede opeenvolgende Spaanse landstitel. Hij werd topscorer met 24 doelpunten. Met de Bra ziliaanse ploeg won hij in au gustus de Copa America, het Zuid-Amerikaanse 1 andenkam pioenschap. Ook daar scoorde hij met vijf doelpunten het meest. Overzicht van Europees voet ballers van het jaar, gekozen door het blad France Football: SCOREBORD 10-14-20-24-25-28-33-39-44-46-48- 55-56-59-64-68-70-72-79. (onder voorbehoud) Lotto 50. Eerste prijs: geen winnaar. Twee de prijs: 6 winnaars, elk bruto f. 16.666,60. Derde prijs: 91 winnaars, elk f. 1000,00. Vierde prijs: 555 winnaars, elk f. 250,00. Vijfde prijs: 4431 winnaars, elk f. 25,00. Zesde prijs: 8881 winnaars, elk f. 10,00. Zevende prijs: 65.023 win naars. elk f. 5,00. Cijferspel 50. Zes cijfers goed. geen win naar Vi|f goed: 5 winnaars, elk bruto f. 10.000,00 Vier goed: 32 winnaars, elk f. 1000,00. Drie goed: 296 winnaars, elk f. 100,00. Twee goed: 3239 winnaars, elk f. 10,00. VOETBAL Totodivisie SC Heracles Almelo - RBC 0-1 (0-0). 80. Van Loenhout 0-1 Scheidsrechter: Haver kort. Toeschouwers: 4751 BASKETBAL Mannen, eredivisie: Amsterdam - E8BC 59-60 New York. NBA. Boston Celtics - LA Lakers 90-99, Phila delphia 76ers - Detroit Pistons 122-121 nv. Cleveland Cavaliers - Minnesota Tim- berwolves 94-100. New York Knicks - Charlotte Hornets 112-109 nv. Orlando Magic - Utah Jazz 104-102, Chicago Bulls - Seattle Supersonics 84-93. Dallas Mave ricks - Miami Heat 89-92, Denver Nuggets PRIJSVRAGEN - Portland Trail Blazers 97-88. Phoenix Suns - Milwaukee Bucks 108-101. Golden State Warriors - Sacramento Kings 111- 99. 1980: Karl-Heinz Rummenig- ge (Dui) - Bayem München, 1981: Rummenigge, 1982: Pao lo Rossi (Ita) - Juventus, 1983: Michel Platini (Fra) - Juventus, 1984: Platini, 1985: Platini. 1986: Igor Belanov (Rus) - Dy namo Kiev, 1987: Ruud Gullit - AC Milan, 1988: Marco van Basten - AC Milan, 1989: Van Basten, 1990: Lothar Matthaus (Dui) - Inter, 1991: Jean-Pierre Papin (Fra) - Olympique Mar seille, 1992: Van Basten, 1993: Roberto Baggio (Ita) - Juventus, 1994: Hristo Stoitsjkov (Bui) - Barcelona, 1995: George Weah (Lib) AC Milan, 1996: Mat thias Sammer (Dui) - Borussia Dortmund, 1997: Ronaldo (Bra) - Inter, 1998: Zinedine Zidane (Fra) - Juventus, 1999: Rivaldo (Bra) - Barcelona. Moskou. WK vrouwen, herkansing: Teterina (Rus) - Goloebjeva (Let) 1-1. I Stand: 1. Goloebjeva 3-4, 2. Hoekman I (Ned) 2-2, 3. Teterina 3-2. PAARDENSPORT Londen. CSI-W. Internationaal springconcours, 1.60 me ter, na barrage: 1. Firestone (VSt) Royal Future 0-34.19. 2. Weinberg (Dui) Little Gun 0-34.68. 3 Nieberg (Dui) 8-34.44 Charles (GBr) Amber du Montois. 12. Bril (Ned) Kor II 4-66.00, 20. Lansmk (Ned) Nissan Carthago Z 8-64.02 SCHAKEN PARALLEL WORLDS CIRCUS VAN MOROE NWSBL V/H NOORDEN Wtakrhaariijk vterke Als v an artiesten die alk> kunnen DE TELEGRAAF *Em pndüfe At»/ GROENOORDHALLEN 22 t/m 28 DEC. anoy (f Solleveld - Thompson (GBr) 1-0. Stand: 15 deelnemers met 2 punten, o.a Epishin, I Tiviakov. Van den Doel, Solleveld Vrouwen, tweede ronde: Khortsidze (Geo) - Zhu (Chi) 1/2-1/2, Zhukova (Oek) - Bos- boom-Lanchava (Ned) 0-1. Kovalevskaia (Rus) - St^fanova (Bul) 1-0 Stand 1Zhu. Khortsidze 1 1/2 punt. 3 Bosboom-Lan- chava. Kovalevskaia. Zhukova 1 1 aam: Arjan van der Laan. Leeftijd: 30. Beroep: Profvoetballer. Woonplaats: Haaksbergen. De Verandering: Arjan van der Laan speelt sinds het begin van dit seizoen bij FC Twente. Daarvoor speelde hij zeven jaar bij Sparta. Van der Laan moest door zijn overgang zijn parttime baan bij de gemeente Nieuwkoop opzeggen en zijn geboortedorp verlaten. Mijn vriendin en ik zijn allebei in Nieuwkoop geboren en we hebben be- wust naar een dorp in de buurt van En schede gezocht. Haaksbergen sprak ons aan, misschien om dat er een bepaalde overeen komst is met Nieuwkoop: er ligt ook een mooi natuurgebied omheen. Het is wel wat groter, het heeft twintigduizend inwo ners. Het huis ligt dicht bij het centrum en het is een kwartier rijden naar het stadion, dat is ook perfect. O Voor mij zijn de da gen eigenlijk een beetje hetzelfde geble ven. Alleen trainen we bij Twente vaker en langer, zodat er geen tijd over is om er |U iets anders bij te Üdoen. Ik mis het werk en de sfeer die er was Zwel. Ik vind het ook prettig om er wat naast te doen. We zijn nu aan het kij- ken of we volger jaar met wat andere spelers een trainers- III cursus kunnen gaan >doen in Enschede. Een verkorte cursus voor profvoetballers, <L> waardoor je de diplo- Qma's Oefen mees ter III en II in een jaar kunt halen. Ik hoop dat dat gaat lukken. Voor mijn vriendin was het afwachten of ze het hier naar haar zin zou krijgen, maar ze heeft inmiddels een baan voor drie dagen per week en ze voetbalt ook weer. Met haar werk en het'voetbal en het leven hier heeft ze het hartstik ke naar haar zin. Ik heb bij Sparta een mooie tijd gehad, maar ik was heel erg toe aan iets nieuws. Vanaf 1996 werd het minder bij Sparta en het laatste jaar was heel erg moeilijk. Ik werd toen ook meegesleept in die negatieve spiraal. Bij Twente kon ik weer op mijn oude niveau komen. We draaien onverwacht heel goed mee en het is heerlijk om niet alleen lekker te voetballen maar ook met elkaar goede re sultaten te halen. Wat ik wil bereiken is een keer Europees voetbal spelen en we zijn daar voor op de goede weg. ook al zijn we er nog lang niet. Sparta had zeker z'n charme, maar hier is het allemaal iets professioneler. De sfeer rond de club is hier ook anders. Mis schien komt het omdat ik nu dichter bij de club woon, maar je merkt zo goed dat de club leeft in het hele gebied. Het lijkt wel of iedereen naar het stadi on komt en voor Twente is. Bij na elke week is het stadion uit verkocht, dan zitten er dertien duizend mensen. Bij Sparta warefi er vier- of vijfduizend, op twee topwedstrijden in het seizoen na. Het is fantastisch om mee te maken, ook om dat ze hier zo ver schrikkelijk veel la waai maken. TEKST JANET VAN DUK FOTO GPO/GEORGE NUSMEUER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25