Ego's opzij voor Ja Zuster, Nee Zuster Kunstdieven behoeven zich geen illusies te maken Cultuur Kunst kruimeltje' brengt eerste miljoen op Onderhoudende satire over de mannelijke mid-life-crisis i merican Beauty' goed voor s Golden Globe-nominaties lAG 21 DECEMBER 1999 23 untryzanger Hank Snow overleden De Amerikaan- untryzanger Hank Snow, inwege zijn cowboy-ach- erschijning de bijnaam ing Ranger' droeg, is gis- in Nashville overleden. 85 jaar oud geworden, iverkocht in totaal naar ting 70 miljoen platen, dan 40 van zijn liedjes alden een top-tienklasse- in de Amerikaanse coun- larts. Zijn bekendste roer, I'm Movin' On, is in :hillende talen uitge- De song is bovendien 1 door grootheden als rles en Elvis Presley, die laatste was Snow een mentor. Zo gingen Presley en Snow halverwege de jaren men op tournee. De jaren '50 en '60 golden als de hoogtij van Snows carriere. Hoewel zijn populariteit daarna ta- was, bleef hij tot in de jaren '90 optreden. iera over Bijlmermeer rdam De Bijlmermeer is onderwerp van een nieuwe ope- rkest De Volharding brengt 'De Bijlmer Opera' vanaf 17 ja- i 13 keer in het Amsterdamse Theater Bellevue. In de Bijl- zelf is geen geschikte ruimte. Oud-Bijlmerbewoners Jac- en Fer Bank schreven respectievelijk de muziek en het li- o. De regie is in handen van Peter de Baan. Aan de voor- ng werken onder anderen mee Frans van Deursen als de rchitect, Charles van Tassel als de burgemeèster, Marjan- ïksilber als de doemprofetes die een neerstortend vlieg- •t aankomen en het Nederlands Zangtheater als de bevol- n als commentatoren. De opera brengt de geschiedenis Ie veelbesproken wijk voor het voetlicht. „De Bijlmer zelf is mislukt, maar het idee erachter. Niet de architect maakt |tad, maar haar bewoners", vinden de broers Bank. eum hangt schilderij terug t Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft dinsdag ndts 'De oosterling' uit 1635 teruggehangen op zaal 211, n Rembrandt en zijn school is gewijd. Volgens het Rem it Research Project is het doek toch echt van Rembrandt, jaar geleden werd dat betwijfeld, maar nu zijn schilderstijl, tekening en jaartal toch weer geïdentifeerd als echt van de meester zelf. Dat kwam naar voren uit twee symposia over randt, recent in het Rijksmuseum en het Mauritshuis. Het museum hangt ook 'De heilige familie bij avond' terug, £dat wordt niet langer gezien als een doek van Rembrandt, loet echter wel in zijn atelier door een zeer talentvolle leer- "n gemaakt. Ook die status was echter tot voor kort onze- eeuw verschenen 815.000 boeken In Nederland zijn deze eeuw 815.000 boektitels ver- ;n. Dit blijkt uit tellingen van de Stichting Speurwerk in rdam. Het gaat om boeken, die in de boekwinkels hebben Wetenschappelijke uitgaven zijn buiten beschouwing Van het totale aantal boeken waren 536.445 nieuwe uit- <J De overige 278.000 waren herdrukken. „De boekproduc- id deze eeuw een indrukwekkende omvang", aldus de ting. Het jaarlijkse aantal door de Nederlandse uitgevers brachte boeken steeg van ongeveer 3.000 aan het begin Ie eeuw naar circa 17.000 aan het eind van de eeuw. Tij de oorlogsjaren nam de titelproductie in Nederland sterk 11944 verschenen er nog maar 1.847 boeken. Na de oorlog en relatief veel boeken uitgebracht. Het jaar 1946 was met ito titels terug op het peil van 1939. De periode 1949 tot 1959 ien matige boekentijd. Vanaf 1960 (8000 titels) tot 1980 00 titels) steeg de boekproductie sterk. In 1997 kwam het J titels uit op ruim 17.000. De cijfers over 1998 en 1999 zijn liet bekend. IGELES ANP Beauty' heeft giste- nominaties in de l gesleept voor de presti- Arnerikaanse filmprij- t Golden Globes. De film t op de voet gevolgd door sider' die in totaal vijf ies kreeg. lean Beauty', een «satire over het leven in den en niet-functione el 6 gezinnen, kreeg niet al- de nominatie voor beste in de categorie drama acteur Kevin Spacey en ce Annette Bening dingen mee naar de prijzen voor e mannelijke en vrouwe hoofdrol. dere fi ms die mogelijk estc drama uit de bus ko zijn 'The Insider', 'The icane', The End of the en 'The Talented Mr. Acteur Kevin Spacey krijgt concurrentie van Russel Cro we (The Insider), Matt Damon (The Talented Mr. Ripley), Denzel Washington (The Hur ricane) en Richard Farnsworth (The Straight Story). Actrice Annette Bening zal het op moeten nemen tegen Julianne Moore (The End of the Affair), Meryl Streep (Music of the Heart), Hilary Swank (Boys Don't Cry) en Sigoumey Weaver (A Map of the World), De Golden Globes worden jaarlijk toegekend door de buitenlandse pers in Holly wood en zijn na de Oscars de belangrijkste filmprijzen. Wie een Globe wint, maakt vaak ook een goede kans op het winnen van een Oscar. De prijsuitrijking is op 23 januari tijdens een groots opgezette televisieshow die in vele lan den te volgen zal zijn. Noodscenario voor bewaking meesterwerken Rijksmuseum tijdens jaarwisseling FRANQOISE LEDEBOER Het is 1 januari 2000, 03.00 uur. In het Rijksmu seum is de beveiligings- en bewakingsapparatuur gecrasht. Directeur Ronald de Leeuw leidt de uit voering van het noodscenario en dirigeert tien tallen extra bewakers naar Rembrandts 'Nacht wacht' en andere meesterwerken in onze 'Natio nale Schatkamer'. Omdat ook de klimaatbeheer sing is uitgevallen, is het steenkoud. Gehuld in een dikke trui en twee paar sokken zoekt Rob Hendriks, hoofd automatisering van het Rijks museum, vanaf middernacht naarstig naar een oplossing voor deze ramp. „Ik maak me geen zorgen dat het zo zal gaan, hoor", verzekert Hen driks lachend. „Het Rijksmuseum is uitstekend voorbereid op de millenniumwisseling." Toen hij in 1997 bij het Rijksmuseum werd be noemd, ging hij meteen aan de slag en formeer de een werkgroep met automatiseringsexperts en technici. In vakbladen werd toen al een paar jaar gewaarschuwd voor de chaos die kan ontstaan als computers niet millenniumbestendig zijn en op 31 december 1999 om 00.00 uur overspringen op de datum 01-01-00 en niet op 01-01-2000. Bo vendien is volgend jaar een schrikkeljaar, zodat met chips gestuurde systemen en installaties ook in de war kunnen raken bij de overgang van 28 naar 29 februari en 1 maart. „Voor het Rijksmuseum kwam het goed uit dat het hele automatiseringssysteem toch al op nieuw op poten moest worden gezet. Er werd hier hap snap gewerkt met computers die niet met elkaar konden communiceren. Wat dat be treft, was het een ingedutte organisatie", blikt Hendriks terug. Het vernieuwde automatise ringssysteem, dat bijvoorbeeld ook de admini stratieve gegevens over de vele duizenden voor werpen van de collectie bevat, werd eerder dit jaar met geruststellende resultaten getest tijdens een simulatie van het verspringen van de datum op 31 december 00.00 uur en de 'schrikkelda gen'. Heel wat meer voeten in de aarde had de afge lopen jaren de keuring van de installaties voor onder meer beveiliging en klimaatbeheersing die Hendriks als de 'kastjes zonder knopjes' om schrijft: „Daar zitten allerlei kleine sensoren en metertjes in verborgen die bij de wisseling van het millennium natuurlijk ook danig in de war kunnen raken." Kunstdieven die van plan zijn die nacht toch in een hinderlaag bij het museum te gaan liggen, hoeven zich geen illusie te maken: de test van dc beveiligings- en bewakingsapparatuur, waarbij natuurlijk ook de contacten met brandweer en politie werden gesimuleerd, verliep eerder dit jaar ook uitstekend. Hetzelfde geruststellende re sultaat leverde de millenniumproef met de kli- maatbeheersingsinstallatie op: een hele zorg minder omdat veel objecten in de collectie ern stige schade zouden ondervinden bij sterke schommelingen in de temperatuur. Maakt Hendriks zich echt helemaal geen zor gen? Stel, overal in Nederland valt de elektriciteit uit en/of de telefooncentrales crashen? „We heb ben ook een noodstroomvoorziening. Maar er blijven inderdaad altijd omstandigheden denk baar dat het zelfs voor ons ophoudt, zoals bij een totale uitval van de stroom. Het zou me echter verbazen als er iets verschrikkelijk misgaat. En voor het geval dat: er zijn die nacht extra bewa kers en technici in het gebouw. Bovendien woon ik vlakbij en zijn we op Nieuwjaarsdag altijd al dicht zodat die dag aan noodmaatregelen kan worden gewerkt." Over de voorbereidingen op de millennium wisseling heeft Hendriks geen structurele contac- ten met collega's gehad:. „Ik kan me wel voor stellen dat de kleine musea het door gebrek aan gespecialiseerd personeel, heel wat ingewikkel der hebben gehad dan wij." Directeur Arinema- rie Veis Heijn van de Nederlandse Museum Ver eniging (NMV) heeft het afgelopen jaar geen alar merende signalen gekregen: „We hebben in het voorjaar een uitgebreide folder over de aanpak van het millenniumprobleem naar onze leden gestuurd. Ik heb de indruk dat iedereen nu rustig de avond zelf afwacht en in elk geval bereikbaai of ter plekke is." Dick Swidde, Leen Jongewaard en Hetty Blok in de tv-serie 'Ja Zuster, Nee Zuster'. foto cpd/kippa De cast van 'Ja Zuster, Nee Zuster' met boven Tjitske Meilings (Jet) en Paul Kooij (boze buurman) en onder v.l.n.r. Guus Dam (ingenieur), Loes Luca (zuster Klivia), Ad Knipsels (Gerrit) en Dick van der Toom (opa). foto gpd/ jaap vrenegoor Legendarische tv-serie van Annie M.G. Schmidt herleeft op toneel Op kerstavond gaat in de Rotterdamse Schouwburg de familievoorstelling 'Ja Zuster Nee Zuster' in première; de eerste theaterbewerking van de gelijknamige, legenda risch geworden televisieserie van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink waar ruim dertig jaar geleden 'iedereen' voor thuis bleef. In samenwerking met Frank Houtap pels bewerkten Flip Broekman en Jacques KJöters de in 1966, 1967 en 1968 geschreven twintig scripts over dit 'rusthuis vol herrie' tot 'een mooie eerlijke show\ die nog steeds de geest van eind jaren zestig ademt. „We hebben er niet ons eigen stuk van gemaakt", zegt Jac ques Klöters doelend op de auteurs. „We hebben onze ego's even opzij gezet en ons dienend opgesteld." ROTTERDAM PIET KOSTER In hel algemeen bedanken ac trices en acteurs er feestelijk voor rollen precies zo te spelen als collega's dat eerder deden. Maar in dit geval, waar Hetty Blok (zuster Klivia), Leen Jonge waard (Gerrit, opa) en Dick Swidde (boze buurman Boor devol) de scherp gesneden ar chetypen vormen, valt er nau welijks aan te ontkomen. Jacques Klöters - theaterhis toricus, één van de bewerkers en de laatste acht jaar van haar leven goed bevriend met de in 1995 overleden schrijfster - zegt daarover: „Iedere acteur moet altijd zelf een nieuwe creatie maken, maar bij een historisch product als dit begin je toch met zo dicht mogelijk in de buurt te blijven van wat veel mensen zich nog herinneren. Voor we eraan begonnen heb ben we daarover uitvoerige ge sprekken gehad met regisseur Pieter Kramer en vormgever Rieks Swarte. Wilden zij iets iro nisch? De boel in de zeik ne men? Een programma met hoofdzakelijk liedjes? Of moes ten we ingaan op het verlangen W* GPD derlandse film 'Kruimel- eft in tien dagen tijd ruim 10 bezoekers getrokken en een miljoen gulden opge- De verwachting is dat Bet de kerstvakanties in it, de cijfers per week in ijgende lijn terecht zullen n. en James Bond en Tarzan en het afgelopen weekend bezoekers getrokken dan I >or Maria Peters geregis- e film, die zelfs beter uit rtblokken komt dan vorig Abeltje', waar uiteindelijk iiljoen Nederlanders naar san kijken. ümeltje' is tot nu toe al- vertoond in middagvoor- 'gen adat het afgelopen nd de zalen telkens uit tilt raakten, gaan veel bio- exploitanten ertoe over amiliefilm ook in de eer- tondvoorstelling te verto- Er is meer ruimte geko- door het floppen van de atiefüm 'De IJzeren Reus' teleurstellende bezoekcij fers (42 procent terugval in het tweede weekend) van de Schwarzenegger-film 'End Of Days'. Van alle gedurende 1999 uit gebrachte Nederlandse speel films is Kruimeltje nu al de best renderende productie. Op dc tweede plaats komt 'Do Not Disturb' (van Dick Maas) die 60.000 bezoekers trok in een maand tijd; even veel als 'Krui meltje' in één week. 'The Deli very" (van Roel Reiné) trok 27.000 bezoekers, 'Jezus is een Palestijn' (Lodewijk Crijns) 26.000 bezoekers, 'No Trains No Planes' (Jos Stelling) 6000 bezoekers en 'Een Vrouw van het Noorden' (Frans Weisz) 3000 bezoekers. van het publiek zuster Klivia, Gerrit, opa en buurman B.B. Boordevol weer eens te zien. Uiteindelijk is het dét gewor den. Een feest der herkenning. En, dat mag je zeker zeggen, een hommage aan Annie M.G. Schmidt én Harry Bannink. Paul Kooij (43), die naast Loes Luca (46) als zuster Klivia haar boze huisbaas B.B. Boor devol gestalte geeft, wilde daar aanvankelijk niet aan toegeven. Maar, vertelt hij tijdens een re petitie, de mythe blijkt zo groot dat de mensen dat gewoon wil len terugzien. „Bij allerlei stuk ken die al honderdduizend keer zijn gespeeld, denk je daar nooit aan. Maar bij deze tnan blijkt dat je hem gewoon moet doen zoals Dick Swidde hem heeft gevormd. Ik geef er wel m'n eigen draai aan. Maar bij alles wat ik doe, hoor ik die man heel erg in m'n hoofd. Paul Kooij bekeek, zoals zo- velen in die tijd, de televisie-uit zendingen 'bij de buren'. Enke le maanden geleden zag hij met zijn collega's in het Theater In stituut Nederland in Amster dam de bewaarde filmopna men terug. Hij was niet bijster onder de indruk. „Vroeger vond Zwols museum beschuldigd van fraude met museumjaarkaart ZWOLLE ANP Museum De Stadshof in Zwolle onderzoekt of er in eigen huis gesjoemeld is met museum- jaarkaarten. Werkzoekenden die via de gemeente Zwolle als suppoost in het museum em plooi hadden gevonden, heb ben een dergelijke beschuldi ging geuit. Ze zeggen dat het museum een aantal museum- jaarkaarten in huis heeft, dat regelmatig door de scanner wordt gehaald om zo meer ver goedingen van de Stichting Museum Jaarkaart binnen te halen. Volgens de Stichting Mu seum Jaarkaart is er bij De Stadshof vooralsnog geen enke le onregelmatigheid te bespeu ren. „Iets dergelijks is ook nooit eerder gebeurd. Een museum- jaarkaart kun je pas na een uur weer door de scanner halen en het zou ook opvallen als steeds dezelfde kaarten werden geregi streerd." ik het geweldig! Vooral de lied jes. Maar toen ik het terugzag, heb ik zitten kijken als een koe naar het onweer. Zo tijdgebon den, zo maken ze nu geen tele visie meer. Ik vond het hele maal niet geweldig meer." Die middag worden voor het eerst alle scènes gespeeld in het door Rieks Swarte ontworpen decor. Het is een stripachtige variant op het ooit door Wim Beijmoer in dé Bussumse tele visiestudio gebouwde rusthuis- interieur. Alle destijds promi nent aanwezige rekwisieten, zo als een hertenkop met reusach tig gewei, heeft hij er, veelal ge tekend, in verwerkt, 's Avonds is er een 'doorloop' van alle scènes, die begint met de tune 'Ja Zuster Nee Zuster' en waarin verder liedjes zijn verwerkt als 'Hee, hee, wordt wakker, hier is de bakker', 'Muis in de super markt', 'M'n opa', 'Je hebt gelo gen Gerrit, je hebt me bedrogen Gerrit', 'Duiffies', 'Geld, geld, geld', 'De twips', 'We hebben een plan' en 'Stroeivoei'. Sommige teksten werden wel naar een ander overgeheveld. Rollen van andere hoofdperso nen - zoals de ingenieur (vroe ger Piet Hendriks, nu Guus Dam) en Jet (vroeger Carla Lipp, nu Tjitske Reidinga) - werden op- soortgelijke wijze uitgebreid of gesplitst. Werd Gerrits opa vroeger ook door Leen Jongewaard gespeeld, nu speelt Dick van den Toom de rol van het vertederend schalk se ouwetje. Maar voor geen van deze veranderingen is ook maar een nieuwe zin geschreven. Flip Broekman: „Als we een bepaalde wending nodig had den, bladerden we door de map met alle scripts tot we een scè ne vonden waarin precies ge beurde wat we zochten. Jac ques Klöters: „Het is onze con structie, maar het is helemaal haar tekst. We hebben alle scripts doorgenomen en geke ken naar elementen die bruik baar waren: personages, liedjes, plotjes." „Daaruit hebben we een avondvullend ding geconstru eerd dat zo veel mogelijk op het origineel lijkt. De dramatische lijn bleef natuurlijk het rusthuis met z'n bewoners, de boze buurman die eigenaar van dat pand is en ze er uit wil hebben. Aangevuld met allerlei stukjes die we in die twintig afleverin gen vonden. Sommige leuke stukjes tekst, die oorspronkelijk van gastacteurs als Hans Bos kamp, Wim Sonneveld, Albert Mol of Ko van Dijk waren, heb ben we naar een vaste bewoner overgeheveld. Een plot hebben we uitvergroot, waardoor de voorstelling een kop en een staart kreeg en daarin hebben we weer een aantal andere plot jes verwerkt." De datering tweede helft ja ren zestig lieten zij volledig in tact. Jacques Klöters: „De hek- geest van het stuk is, net als An nie, jaren zestig: doe wat je 't liefste doet. Dat rusthuis vol herrie is niet burgerlijk, het is tegen de gevestigde orde. Er wonen allemaal rare mensen, in een soort commune, en er omheen is in de persoon van de boze buurman de dreigende buitenwereld." 'Ja Zuster Nee Zuster', fami lievoorstelling in de Rotter damse Schouwburg vanaf 24 dec. Daar te zien (matinees en avondvoorstellingen) t/m 9 jan. Inlichtingen: 010- 4118110. Tournee t/m 12 mrt 2000. TONEEL «RECENSIE SUSANNE LAMMERS Voorstelling: 'In de holte van je arm' van Dimitri Frenkel Frank door Tot Ieders Genoegen (TIG). Regie, Kees Poelman. Spet John Donders, Corry van Doom, Hans Eerhard en Lies Beekman Gezien gisteravond. Leidse Schouwburg 'In de holte van je arm' van Di mitri Frenkel Frank is een on derhoudende satire over de mannelijke mid-life-crisis, waaraan klasseverschillen een extra komische kracht geven. Otto, een in alle opzichten vastgeroeste Wassenaarse bal, wil uit zijn huidige bestaan breken, ziet visioenen van een zame cowboys die in de woes tijn grootse daden verrichten. Pardoes zet hij zijn 'dunne whiskey' op de schoorsteen mantel en laat zijn in lila huis pak gehulde Astrid alleen op de chesterfield achter. Hij zit nog niet in zijn kale huurflat of de sukkelige ban- denverkopende buurman trekt bij hem in. De uiterst Haagse Fred wil een ander leven, maar alleen durft hij het niet aan. John lijkt hem een prima anker na zijn Pinda, maar noch Pin da, noch Astrid laten zich zo makkelijk uil het leven van de heren verwijderen. Even lijkt het erop dat het tot partnerruil komt, maar de verschillen tus sen de stellen zijn te groot en uiteindelijk gaat iedereen weer met zijn eigen wederhelft naar huis. Wijzer of cynischer, dat laat het stuk in het midden. Als het in godsnaam maar niet al leen is. Wat dat betreft is het overal hetzelfde. John Donders is in zijn ele ment. Hij maakt van Otto een onweerstaanbare kleine jon gen van middelbare leeftijd, meest sympathieke figuur. die ferme taal spreekt in een zelfverzonnen kakkineus, dat door zijn nog altijd zware Bra bantse accent nog kolderieker klinkt. Guitig springt hij uit de band als Pinda hem voor het eerst met sudderlappen kennis laat maken en zoals hij het aan het eind goedmaakt met zijn vrouw, verbetert het hem geen charme-zanger. Om hem draait de voorstelling. De drie anderen fungeren voorname lijk als aangever. Corry van Doorn, als Astrid, blijft knap in haar rol van stijve quasi-intel- lectuele troela, maar mag zich niet echt uitleven. Lies Beek man (Pinda) is ondanks haar vreselijke rode pruik niet ordi nair genoeg. Hans F.erhard speelt de bewonderende, niet al te snuggere autobandenver koper zo eerlijk als goud. Hij maakt van zijn personage de skeT

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23