c Verwarring door strepen Rijn Veenstreek Sloop brandweerkazerne definitief lazerswouds huisartsenduo met 'begrip' stopt ermee Kaalslag in centrum Hazerswoude-Dorp Subsidie millenniumfeesten Jacobswoude Fusie Hooge Burch en Ursula uitgesteld er Aarse wethouder Born apt op wegens verhuizing Werk aan spoor gaat niet door SDAG 21 DECEMBER 1999 21 een waardevolle vondsten bij smidse gATERWQUDE De opgravingen op het terrein van de oude lapscentrum De Bron in Alphen aan den Rijn is op tweede stdag open. Van 13.30-17 uur is iedereen welkom voor thee, fie en wat lekkers. Er is muziek en er zijn spelletjes, om 16 ris er een eenvoudige maaltijd. Er zijn geen kosten aan ver- ïden. De Oase is aan de Troubadourweg 2. Ook het inloop- is Open Venster is rond de kerstdagen open voor een kop Ge, gezelligheid en een praatje. Op kerstavond (24 decem- r) van 20-22 uur. Op eerste en tweede kerstdag en op oude- rsdag is iedereen van 13.30-16.30 uur welkom. Op nieuw- rsdag is het Open Venster gesloten. Het inloophuis is aan de adijslaan 3a, tegenover de Bonifaciuskerk. leuwjaarswandeling rond Zegerplas men aan den run De Alphense afdeling van IVN zet het nieu- jaar in met een natuurwandeling rond de Zegerplas. Op zon- 2 januari kunnen liefhebbers van de natuur om 14 uur van- Ie ophaalbrug aan de Verlengde Aarkade in Alphen gratis evvandelen met deskundige gidsen. De organisatie beveelt iverrekijker aan. Inlichtingen bij Kees 1' Ami (0172-436932) Jeannette Teunissen (0172-437018). rijwilligers Zonnebloem gehuldigd iwveen Drie vrijwilligers van de Zonnebloem afdeling uwveen, kregen zaterdagmiddag de erepenning met gouden lagspeld. Het gaat om A. de Lange-van der Hoorn, A. van der in-Straver en J. Uijttewaal-van Zaal. Zij werden gehuldigd dat ze al meer dan 25 jaar actief zijn bij de Zonnebloem. erstuitzending Seniorenradio emade/jacobswqudeInwoners van Alkemade en Jacobswou- ederij van G. van Iperen behoren alweer tot het verleden. In grond bij de gesloopte smederij troffen archeologen geen ardevolle spullen aan. Ondanks het teleurstellende resultaat dde gemeenteraad van Jacobswoude geen moeite met het jatief van de Stichting Oud-Leimuiden/Rijnsaterwoude, die de gemeente een subsidie van maximaal 4000 gulden had raagd. Wethouder J. Haasbroek rekende voor dat de kosten levallen door de korte duur van de werkzaamheden. De ge- Eente is ongeveer 2600 gulden kwijt aan het bodemonder- ek. De provincie betaalt hetzelfde bedrag. Nu de opgravingen i voltooid, kan de bouw van huizen beginnen op het terrein ide oude smederij. doophuizen extra open rond kerst hen aan den rijn» Het inloophuis De Oase bij het gemeen- vullen de kerstuitzending van het Seniorenprogramma op lio 7. Tijdens de opname op vrijdag 24 december tussen 13 15 uur kunnen mensen een kerstgroet uitspreken. Ook kun- ïzij hun eigen muziek meenemen of een verzoeknummer ivragen. De opnames hebben plaats in de studio van het nstencentrum Jacobus aan de Saskia van Uylenburchlaan in de Wetering. Het kerstprogramma wordt uitgezonden op za- lag 25 december van 8-9 en van 11-12 uur via 105 FM (band) 03.4 (kabel). CDA Alkemade hakt knoop door roelofarendsveen janneke de jonge Na weken van twijfel heeft het CDA gister avond tijdens de vergadering van de ge meenteraad van Alkemade vóór sloop van de oude brandweerkazerne in Roelof arendsveen gestemd. Daarmee zorgen de christen-democraten ervoor dat het pand aan de Spoorstraat zijn laatste jaarwisseling meemaakt. Als de brandweerlieden vol gend jaar zijn verhuisd naar hun nieuwe stek aan de Wilgenstraat, gaat het rood groene gebouw dat ze achterlaten tegen de vlakte. Behalve het CDA stemde ook de WD vóór de sloop. Alleen de vier leden van de PvdA bleven tegen. Met dit besluit is een jarenlange discussie afgerond. Burgemeester en wethouders verklaarden zich in die discussie van meet af aan voqrstander van sloop. Volgens hen past het oude gebouw niet in de entree van het centrum van Roelofarendsveen, die zij willen verpieuwen. „Die entree moet in de ze tijd passen", zei wethouder Beelen. Het advies van de monumentencommissie om het pand te laten staan, legden B en W daarom naast zich neer. Hoewel het CDA twee weken geleden nog aarzelde, stemde de fractie unaniem vóór sloop van de brandweerkazerne. De christen-democraten hadden het college tijdens een commissievergadering begin deze maand gevraagd om een overzicht van alle kosten. Zij wilden niet alleen weten wat de grond onder de kazerne oplevert als de gemeente die verkoopt voor huizen- of kantorenbouw, maar ook wat verkoop van het gebouw zou opbrengen. De afgelopen maanden hebben zich diverse geïnteres seerde kopers bij de gemeente gemeld. Nadat de fractie dat kostenoverzicht on der ogen had gekregen, was er nog niet di- .rect overeenstemming onder de leden, be nadrukte fractievoorzitter J. uit den Boog aard. „Binnen het CDA is er een vrij moei lijke discussie geweest, maar we vinden toch dat het gebouw op die plek misstaat. We hopen dat Roelofarendsveen daar, na de sloop, een nieuwe beeldbepalende en tree krijgt", aldus Uit den Boogaard. Bang Oppositiepartij PvdA liet weten bang te zijn 'voor een tweede Almere in Roelofarends veen, als er straks wellicht grote apparte menten- en kantoorgebouwen verrijzen. De WD, vanouds voorstander van sloop, probeerde zijn standpunt nog enigszins af te zwakken. ..Als de brandweerkazerne op een minder strategische plek in het dorp had gestaan, zou de WD zeker voor be houd pleiten", zei WD-er Koek. marieta kroft ïouder Bom (Gemeente ngen) van Ter Aar legt tij de raadsvergadering van ari zijn functie neer. Hij uist naar het buurdorp ibrugge. Zijn opvolger fractievoorzitter Van rn. Het oud-raadslid Koele- •Houdijk keert terug in de Wie de nieuwe fractie- zitter wordt, is nog niet be- I. >rn zegt het jammer te vin dat hij de raad moet verla- „Ik ben goed ingewerkt en het klappen van de zweep, ik verhuis naar een ander en mag dan volgens de geen lid van de raad blij- heeft als wethouder een ulente periode in Ter Aar maakt. In de beginjaren dg was hij al wethouder. Hij onderbrak die periode hal verwege vanwege drukke werk zaamheden op zijn bedrijf. In 1998 werd hij opnieuw be noemd tot wethouder. Onder druk van de raad stapte hij in oktober van datzelfde jaar op. De raad vond conform het ad vies van de provincie dat alle wethouders weg moesten. De twee andere wethouders Kraak (Progressief Akkoord) en Riedel (WD) verlieten de raad na een motie van wantrouwen. Een maand later keerde Bom echter met instemming van een groot deel van diezelfde raad terug. Bom beoogde opvolgster Van Doom, die bijna twee jaar in de gemeenteraad zit, is blij met haar aanstaande benoeming. Als de raad daarmee instemt neemt ze de portefeuille welzijn van Bom over. Ze heeft nog geen plannen. „Ik ga me eerst inlezen." hazerswoude-dorp Drie van de vijf panden op de hoek van de Gemeneweg en de Dorpsstraat in Hazerswoude- Dorp gaan deze week tegen de vlakte. De gemeente Rijnwou- de die ze enkele maanden ge leden voor bijna een miljoen gulden overnam van de familie Bogerman wil dat ze voor de jaarwisseling gesloopt zijn, om te voorkomen dat vandalen nog verder toeslaan. Alleen wethouder Geenjaar was het niet eens met de sloop. Zij vond de omgeving zonder de panden wel erg kaal worden en wilde daarom met de sloop wachten totdat het gebied weer opnieuw wordt ingevuld. Tijdelijk Het pand Gemeneweg 1/3 blijft zeker tot medio volgend jaar nog bewoond en Dorps straat 125 krijgt tijdelijke bewo-' ners. De gemeente schakelt daarvoor de anti-kraakstich- ting Camelot in. Door die in te schakelen heeft de gemeente het recht om de bewoners bin nen vier weken uit het huis te zetten. Op de plek van de panden komen hoogstwaarschijnlijk huizen en winkels. Een steden bouwkundige maakt daarvoor een plan. Wethouder Uljee ver wacht dat hij zijn voorstel voor de invulling van het gebied binnen een jaar aan de ge meenteraad kan overleggen. FOTO HENK BOUWMAN Gemeente wijst gedoogplek in Hoogmade aan runsaterwoude Organisatoren van millenniumfeesten in Jacobswoude krijgen van de gemeente een bijdrage in de kosten. Het gemeentebe stuur stelt duizend gulden per feest be schikbaar voor de aanschaf van noodaggre- gaten. Op die manier hoeven de feesten in Hoogmade, Woubrugge en Leimuiden niet in het honderd te lopen als op nieuwjaars dag onverhoopt de stroom uitvalt als ge volg van een computerstoring. In noodgevallen kunnen inwoners tij dens de millenniumnacht op drie plaatsen terecht. Behalve het gemeentehuis in Rijn- saterwoude doen de brandweerkazernes van Leimuiden en Woubrugge dienst als 'crisiscentra'. Vanaf 31 december om 15 uur houdt een beleidsteam met onder an deren burgemeester Van Beek en secretaris Meester de ontwikkelingen in de gaten. Paraat Net als in buurgemeente Alkemade kiiken zij hoe de jaarwisseling aan de andere kant van de wereld verloopt. Ook huisartsen zijn in alle kernen paraat. Het gemeenteperso- neel is ingedeeld in drie categorieën: een groep die moet werken, een groep die op roepbaar is en een groep overigen, die wel aan de champagne mogen maar ook moe ten doorgeven waar zij te bereiken zijn. De brandweer rijdt tot 6 uur 's ochtends door alle kernen van de gemeente. Buiten de bebouwde kom van Hoogmade, tussen de brug over de Does en de voetbalvelden van MMO, is een gedoogplek. Daar kunnen inwoners op bepaalde voorwaarden hun nieuwjaarsvreugde de vrije loop laten. Volgens burgemeester Van Beek past dat in de nieuwjaarstraditie van het dorp. Hij hoopt op deze manieren uitwassen te voor komen. In het verleden ontstonden er wel eens brandjes in Hoogmade. COMMENTAAR Arrogant Een kwarteeuw is niet genoeg gebleken om duidelijkheid te scheppen over een klein stuk rijksweg 11Door arrogantie van de beleidsmakers ontdekten weggebruikers in dit communica tietijdperk pas bij de opening van de asfaltstrook tussen Zoeter- woude en Alphen dat de weg plaatselijk slechts twee rijstroken telt. De overige twee banen zijn 'op de groei' aangelegd. Auto mobilisten beschouwen de nietige pylonen, baakjes of hoe rijks waterstaat de wegafzettingen ook noemt slechts als tijdelijke hinderpalen voor een vierbaansweg. Strikt genomen kunnen de weggebruikers snel hun zin krijgen. Als er op de nieuwe weg knelpunten ontstaan, wordt de zeven kilometer korte weg na een 'snelle procedure' alsnog breder. Maar hoe vlot malen ambtelijke en bestuurlijke molens? Afgaand op de afgelopen 25 jaar moeten weggebruikers opnieuw over engelengeduld beschikken voor zij een langzame voorganger kunnen inhalen. Bestuurders en ambtenaren, of zij nu van gemeente, rijkswater staat of het Rijk zijn, moeten snel ontwaken uit hun jarenlange slaap. Weggebruikers hebben in elk geval recht op duidelijkheid. Het getuigt van bestuurlijke minachting om zonder tekst en uit leg een goedkope onderbroken streep op de weg aan te bren gen. Wachten op files of ongelukken komt evenmin daadkrach tig over. Het duidt eveneens op naïviteit van lokale bestuurders om zich rijk te rekenen met vier rijstroken, terwijl zwart-op-wit staat dat de weg er om te beginnen slechts twee krijgt. Ook als de weg breder wordt, lopen weggebruikers de kans op filevorming en vertraging bij knelpunten elders. Maar met nieuwe klachten hoeven zij dan niet meer naar de keet van rijkswater staat of het gemeentehuis langs de Hazerswoudse Rijndijk. Gemeenten willen geen 'paaltjes Vervolg van voorpagina De verwarring over het aantal rijstroken varr de nieuwe rijksweg 11 verklaart rijkswaterstaat uit een misleidende streep. Uit kostenoverwegingen is tussen de berijdbare en niet-berijdbare wegdelen een onderbroken lijn ge trokken. Doorgetrokken strepen op het Zeer Open Asfalt Beton (ZOAB) zijn alleen maar weg te werken door er een dure nieuwe laag overheen te gooien. ten is er echter maar een oplos- hazerswqude marieta kroft „Het onbegrip hebben we niet voorzien", geeft een woord voerder van rijkswaterstaat on middellijk toe. „Als het een doorgetrokken streep was ge weest, zouden automobilisten eerder de indruk hebben gekre gen dat het om een vlucht strook ging." Rijkswaterstaat en de drie ge meenten gaan vanmiddag op zoek naar een oplossing. Rijks waterstaat denkt dan toch aan het doortrekken van de witte streep. 'Een andere mogelijk heid is om er zo snel mogelijk een vierbaansweg van te ma ken. „Maar we kunnen niet zo maar een besluit veranderen", waarschuwt de woordvoerder. Hoe veel tijd er overheen kan gaan voordat de automobilist op de zeven kilometer lange nieuwe strook ruim baan krijgt, weet hij niet. Projectmanager P. Rongen van rijkswaterstaat zei donderdag dat het om een vrij korte procedure gaat die moet worden gevoerd. Voor de betrokken gfemeen- sing bespreekbaar. Zij zien nog liever gisteren dan vandaag dat de wegmarkeringen worden verwijderd. Wethouder Van der Kooi van Zoeterwoude spreekt van een 'slordige fout van rijks waterstaat'. „Rijkswaterstaat had de procedure al moeten voeren op het moment dat het besloot vier banen aan te leg gen. Het had tevoren kunnen weten dat het verkeersaanbod daartoe aanleiding geeft. Want waarom heeft rijkswaterstaat op de delen waar de nieuwe rijksweg op uit komt, wel een twee keer tweebaansweg aan gelegd? Ik schat in dat als straks rijksweg 11-west er komt, deze weg net zo druk wordt als de A4." Overigens heeft Van der Kooi nog meer appeltjes met rijks waterstaat te schillen. De gelijk vloerse kruising van de rijksweg met andere wegen in zijn dorp zint hem niet. „Die veroorzaakt opstoppingen", zegt hij. „Rijks waterstaat mag op die plek kie zen tussen de aanleg van een tunnel of een viaduct." 'De Bruggenwordt nieuwe naam zwammerdam saskia buitelaar De fusie van de Hooge Burch met Huize Ursula uit Nieuw- veen en twee andere instellin gen voor verstandelijk gehandi capten van de Angela Stichting is vertraagd. De Zwammerdam- se instelling zou op 1 januari fuseren, maar heeft dat met een half jaar uitgesteld. De financi en van alle betrokken partijen zijn nog niet in orde. Boven dien wil de Hooge Burch de ko mende tijd eerst intern orde op zaken stellen. De nieuwe naam van de gefuseerde zorginstellin gen is wél bekend: De Bruggen. Het rapport van de Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft prioriteit, zegt secretaris J. Schrijnemaekers van de raad van bestuur. De inspectie oor deelde onlangs dat de zorg te kortschiet. dat er geen vertrou wen is in het management en dat de communicatie met het personeel slecht is. Het bestuur maakt op dit moment een plan van aanpak, waarmee de zorg van de Hooge Burch weer op een kwalitatief niveau moet worden gebracht. „Daar gaat nu alle aandacht naar uit, zodat het plan van aanpak vóór de kerstdagen naar de inspectie kan. Zo n plan heeft bovendien ook financiële consequenties." Vervolgens moeten de finan ciën van de Hooge Burch en de fusiepartners (Ursula, Cunera in Leiden en Den Haag en Schievaart in Schiedam) nog eens goed bekeken worden. „Het kostte de accountants meer tijd dan verwacht om van alle financiële plaatjes één ge heel te maken. Je moet immers geen appels met peren vergelij ken." Schrijnemaekers verwacht dat de instellingen voor 1 juli klaar zijn om te ruseren. alphen aan den run De werkzaamheden aan het spoor tussen Alphen aan den Rijn en Leiden gaan niet door. Vanavond en gisteravond zou den er geen treinen rijden op dat traject, lieten de NS vorige week weten. De wissels ter hoogte van Zoeterwoude moe ten worden vervangen, maar de werkzaamheden zijn opge schort. Volgens een woordvoer ster van de NS gaat het om re gulier onderhoud en is er geen haast bij de klus. De werkzaam heden komen volgend jaar pas weer aan bod. Vanaf deze week wordt er tot 20 januari namelijk alleen maar hoogst noodzakelijk werk aan het spoor verricht. t Opvolgers Croiset en Van der Meij al in de startblokken rswoude-dorp 1 nne barbier intensieve contact met de isen gaat hij het meest mis- denkt dokter A. Bosch als 1 in de toekomst kijkt. „De oonlijke relaties met jong e ud heb ik altijd het mooiste het vak gevonden." „En te vergeten de hechte sa- iwerking van artsen en dok en apothekersassistenten, r s we die jaren hebben ge- 1 d", vult collega R. Uhlen- s k aan. „Ik heb leuke jaren IU ad doordat we met zo'n de ploeg werkten." 1 et zijn er de types niet naar j melancholisch te worden, 5 al nodigt het tijdstip daar- van harte uit. Het huisart- luo van Hazerswoude- c p, A. Bosch en R. Uhlen- f heeft een speciale reden toch een moment stil te p n bij wat is geweest: de m houden er na de jaarwis- ig mee op. Na respectieve- iO en 24 jaren, vinden ze het m 'i geweest. Het dorp verliest mee een begrip, maar krijgt een frisse aanpak terug. De dgers. het echtpaar Esther set (32) en Jan van der Meij staan namelijk al maanden r om de praktijk in januari 1 te nemen. „We kunnen een gerust hart beginnen: ennen de gezichten en de 1 alen, waardoor het dorp snel aan ons zal wennen." >'n 'confrontatie' tussen i generaties huisartsen - gt om een vergelijking. De g of de scheidende artsen medici van 'de oude stern- zijn, willen de opvolgers met een simpel 'ja' afdoen, r verschillen zijn er zeker, der Meij: „Ik ga nu al rond Na het afscheid van de dokters Bosch (links) en Uhlenbeck treden hun opvolgers Croiset en Van der Meij (rechts) op de voorgrond. in het dorp als dokter Jan, ter wijl niemand de zittende artsen tutoyeert." Bosch valt hem bij: „Dat komt omdat ik zo veel pa tiënten van jongs af aan ken en vroeger was het u, mevrouw en meneer. Andersom noem ik ie dereen tot de veertig jaar wel bij de voornaam. Patiënten hecht ten vroeger in het algemeen meer aan autoriteit. Als ik op het spreekuur vroeg 'wat vindt u er zelf van?', werd ik raar aan gekeken. 'Dat weet ik niet, daarom kom ik juist bij u, dok ter'. Dat is nu wel anders, men sen zijn mondiger geworden." Van de oude stempel' willen de vertrekkende artsen zichzelf ook niet noemen. Uhlenbeck: „Daarmee zeg je dat we ouder wets zijn en dat is niet waar. Ik noem me liever allround arts: in totaal hebben we ieder toch 800 of 900 bevallingen gedaan en ook hebben we jarenlang een apotheek bij de praktijk ge had. Je was van alle markten thuis of liever, dat leerde je wel in de praktijk. In tegenstelling FOTO HENK BOUWMAN tot tegenwoordig, waren wij au tomatisch huisarts na de oplei ding medicijnen." De driejarige specialisatie tot huisarts die hun opvolgers hebben gevolgd, is soms een voordeel, vindt Bosch. „Ik merk dat zij bepaal de kennis sneller dan ik paraat hebben. Aan de andere kant hebben wij altijd verplicht aan bijscholing moeten doen, dus we hebben zeker niet stilge staan." Croiset kan dat be amen: „Jullie zijn al jaren oplei der van aankomende huisart sen, dat houd je fris." Croiset en Van der Meij zeg gen bewust te kiezen voor de vestiging in een dorpspraktijk omdat ze dat 'gemoedelijker' vinden dan het werken in de stad. Croiset: „Ik kom uit een dorp en ik heb gewerkt in Am sterdam. Uit ervaring weet ik dat je in het dorp minder socia le problemen tegenkomt dan in achterstandswijken en dat is wel prettiger werken. Ik vond het soms frustrerend dat ik al lochtone patiënten niet goed kon helpen omdat zij mij niet konden duidelijk maken wat hen mankeerde." Het nieuwe huisartsenduo laat zich niet af schrikken door de intensieve zorg en begeleiding die veel ou dere bewoners in het dorp no dig hebben. Wél is die hoge werkdruk een reden om de eeu wige groene kaart in te ruilen voor een geautomatiseerd sys teem. Dat laten de vertrekkende artsen 'graag' over aan de nieu welingen. En de heren zelf. die verma ken zich wel na 1 januari. Rei zen, fitness, tuinieren en tien kilo afvallen, somt Bosch zijn plannen voor de rest van zijn leven op. Uhlenbeck wil weer gaan studeren, tropengenees- kunde dat lijkt hem wel wat. Bang dat de collega's elkaar uit het oog verliezen zijn ze niet, daarvoor delen ze behalve de geneeskunde nog een bijzonde re liefde: de keuken. De artsen nemen 8 januari af scheid van het dorp met een re ceptie in het Dorpshuis van 14- 19 uur.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21