Lerarentekort steeds nijpende 7 'Noordwijks college negeert regels en afspraken' The Sound of Music herleeft in Zilkse bollenhal Duin Bollenstreek 'Sommige woorden schrijf je altijd fout9 Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 'Omleggen van die i barst van de handici DINSDAG 21 DECEMBER 1999 'Raad van de eeuw' in Noordwijk noordwuk Geïnspireerd door Voorhout heeft ook de gemeen teraad van Noordwijk zijn oud-leden uitgenodigd voor de laat ste raadsvergadering van de eeuw. De gemeenteraad zelf verga dert daarom vanavond al om 19.00 uur. Vanaf 20.30 uur zijn de voormalige raadsleden en wethouders welkom. Stroomstoring Rijnsburg en Katwijk RUNS8URG/katwuk Rijnsburg en Katwijk hebben vanmorgen te kampen gehad met een stroomstoring. Ongeveer tweeduizend huizen en bedrijven zaten meer dan een kwartier zonder stroom. Oorzaak was dat twee beveiligingsschakelaars om tien over half negen uitvielen. Volgens het elektriciteitsbedrijf was het net tijdelijk overbelast. De oorzaak was snel achterhaald. Noordwijkse raakt portemonnee kwijt noord wuk Een zakkenroller heeft gisteren toegeslagen op De Grent in Noordwijk. Een 35-jarige Noordwijkse merkte om vijf uur 's middags opeens dat ze haar portemonnee kwijt was. Ze had niets gemerkt van de diefstal. De portemonnee zat in haar handtas. Katwijkse scholen vrezen straks leerlingen naar huis te moeten sturen De Katwijkse basisscholen dreigen steeds vaker leerlingen naar huis te moeten sturen, omdat er geen leerkrachten voorhanden zijn. Het beraad van directeuren in het basisonderwijs stelt daarom een brief op, waarin de ouders alvast worden voorbereid op het ergste. „We willen uiüeggen wat er aan de hand is en wat gevolgen kunnen zijn in noodgevallen. Hoe we de zaak aanpakken als echt niets anders mogelijk is", zegt voorzitter A. Boer van het directeurenconvent ba sisonderwijs Katwijk. De brief wordt in januari verspreid. katwuk eric de jagerleerkrachten. Tot nu toe wisten de di recteuren met kunst- en vliegwerk te De Katwijkse basisscholen kampen, voorkomen dat leerlingen terug naar zoals meer onderwijsinstellingen in huis werden gestuurd, maar dat hou- het land, met een nijpend tekort aan den ze niet lang vol, vrezen zij. „We proberen eerst klassen samen te voe gen, maar dat lukt niet altijd", zegt Boer. Als iemand zich 's ochtends plotseling ziek meldt en er is geen op lossing, dan bellen we de ouders. Als er thuis geen opvang is, dan regelen wij dat op school, maar lesgeven is niet mogelijk. We vragen de ouders wel of ze toevallig iemand kennen met een lesbevoegdheid." Boer kampt als directeur van de Sja- loomschool zelf met personeelstekort en plaatste de afgelopen maanden ver schillende advertenties. „Voor driedui zend gulden in het Leidsch Dagblad, in Trouw en het Onderwijsblad. Maar ik heb geen enkele reactie gekregen. Niet eens één telefoontje. In Amster dam biedt de directie al aan om schoe nen te poetsen, in Almere krijg je een fiets. Waar gaat dat heen? In Katwijk hebben we het strand te bieden, maar daar heb je 's winters weer niets aan." Ook rector J. Lugtenburg van het Katwijkse Andreascollege luidde on langs in het schoolblad 'De Brug* de noodklok namens het voortgezet on derwijs. 'Het water staat tot aan de lip pen', zegt directeur G. Bol van De Ho rizon. De brief van schooldirecteuren is onder andere een vervolg op een eerder schrijven van De Ho een aantal ouders. Daarin gewaarschuwd dat kinderei kort misschien naar huis mo den gestuurd. „We moeten de woorden i wel goed kiezen", zegt Bol. indruk 'als het even niet g ren ze al klassen naar huis',: wekt. En dat proberen we jui komen. Tot nu toe lukt het si - hoewel je je kunt afvrag openzetten van tussendeur twee klassen goed onderwijs maar het is vijf voor twaalf." Noordwijk doet mee aan Groot Dictee JOB DE KRUIFF (27 fouten) Het ging te snel en het was te koud, klaagde de een. Een an der had slecht naar het advies van Philip Freriks geluisterd en 'secondewijzer' drie keer veran derd. Om te eindigen met se- condenwijzer (fout). Weer ie mand anders gooide er daarom maar een troostrijke dicteewijs heid tegenaan: „Juist met die makkelijke woorden ga je voor gaas." De Noordwijkse versie van het Groot Dictee kende gisteren dertig slachtoffers. Vooraf klon ken er nog enthousiaste gelui den. Tijdens en na het dictee - over het jachtige bestaan aan het einde der millennium - werd veel gezucht, geblazen en moedeloos gelachen. Om ma chiavellisten in deux-chevaux- tjes en hun rataplan van efeme re besognes. Om kantklossters die voor een habbekrats aan karmozijnen draperieën wer ken. En ten slotte om 'pennen- vrienden van het dictee' die nog hun eigen werk moeten na kijken ook. Met een rode pen, dus fouten alsnog wegpoetsen kan niet. Volgens de organisatie is dat zelf nakijken niet om het maso chistische karakter of het leeref fect te versterken. Het zou de drempel om mee te doen juist moeten verlagen. „Als je niet wilt zeggen hoeveel fouten je had, hoeft niemand het te we ten", aldus Martha Baalbergen van boekhandel Van der Meer, die samen met de bibliotheek en de gemeente voor de derde keer het Noordwijkse dictee re gelde. Vooral de lokale be roemdheden zijn volgens haar nog veql te bang om af te gaan. Wethouder Smit, die bij zijn weten nog nooit een watjekouw heeft geh^d, was een uitzonde ring. Hij gaf gisteren ruiterlijk zijn 53 fouten toe. Al liet hij daarbij wel aantekenen voor bijvoorbeeld chique in plaats van chic, zichzelf drie fouten te hebben gegeven. En zó streng hoefde het nou ook weer niet. Sommige woorden leverden wél geregeld meer dan één fout op. Onze-Lieve-Heer bijvoor Opperste concentratie bij vijf van de dertig pennenvrienden die in de Noordwijkse raadzaal meeschreven met de uitzending van het tiende Groot Dictee. beeld, maar meer nog het gs- m'etje. Na de tseetseevlieg en de guichelheil was dit het dictee van het gsm'etje. Gemeengoed in de spreektaal, maar op pa pier ziet het er niet uit, luidde de conclusie in Noordwijk. Waar de Noordwijkers overi gens een bijrol speelden. „Zijn hier ook Belgen?", vroeg bibliotheek- en juryvoor zitter P. Passchier na afloop. „Mooi, dan wint in elk geval een Nederlander", vervolgde hij. Maar het podium bleek uit eindelijk Voorhouts, Leids en Zandvoorts, zij het met een vleugje Noordwijk. Winnaar R. Samuels (18 fou ten) verhuisde dit jaar van Noordwijk naar Zandvoort. Hij had nog geprobeerd de biblio theek in Haarlem te interesse ren. „Ze zeggen dat ze daar het beste Nederlands spreken, dus ik dacht: misschien kunnen ze het er 90k schrijven." Maar zo ver is liet nog niet. Dus kwam hij terug, om na de winst in 1997 en een gedeelde tweede FOTO DICK Ht plaats vorig jaar, op chique pen voor ziel sen. Of hij zich goed bereid? „Nooit genoe ge woorden sqhrijf je Zoals carrousel." De Combinatie uit zware kritiek in discussie over Bronsgeest-variant JOB DE KRUIFF Door zonder enige inspraak af te stap pen van het oude plan Bronsgeest gaat het Noordwijkse college van burge meester en wethouders aan een wette lijke verplichting voorbij, vindt De Combinatie. De partij heeft schriftelij ke vragen gesteld over de voortgang van de twee Bronsgeest-scenario's. Uit de antwoorden blijkt dat burgemeester en wethouders van mening zijn dat de burgers voldoende aan bod komen in de bestemmingsplanprocedure. De Combinatie (PvdA, GroenLinks, D66) vindt dat te laat. Ze klaagt ook dat het college zich niet aan het afgesproken tweesporenbeleid houdt. Het college en Noordwijks grootste oppositiepartij De Combinatie twisten al geruime tijd over de vraag of het al ternatieve plan (bouwen van twee wijkjes Bronsgeest-Zuid en Offem- Zuid in plaats van één groot Brons geest) wel tot snellere bouw leidt. Vol gens De Combinatie heeft de aandacht voor het nieuwe plan inmiddels het oorspronkelijke plein al dertien maan den vertraging opgeleverd. Het plan voor Groot-Bronsgeest, waarbij aan beide zijden van de huidi ge maar dan verlegde Van Berckelweg wordt gebouwd, is door de provincie akkoord bevonden en zou daarom ter inzage gelegd kunnen worden, maar dat gebeurt niet. De Combinatie (PvdA, D66 en GroenLinks) vindt dat in tegenspraak met het tweesporenbe leid. In zijn beantwoording ontkent het college de vertraging. Het zegt verder dat in september was afgesproken om het oude plan vooralsnog te handha ven. Daarmee werd bedoeld, verklaart het college nu, dat indien aan de voor waarden voor het alternatief niet kan worden voldaan, in dat geval het oor spronkelijke plan gehandhaafd wordt en in de inspraak wordt gebracht. Het college vindt nu dat het niet het ene plan ter inzage kan leggen, terwijl het eigenlijk de voorkeur geeft aan een an der plan. Volgens De Combinatie was dat wel degelijk aan de bevolking uit te leggen geweest en blijkt nu dat 'tweesporen beleid' voor het college een 'loze kreet' of een 'buitengewoon luchtige belofte' is geweest. De zwaarste kritiek heeft de partij op het 'monddood' maken van de burger. Over alle beleidsvoornemens wordt met de bevolking gecommuniceerd, behalve in dit geval, Haagt De Combi natie. Die inspraak zou bovendien ver plicht zijn. De Wet op de Ruimtelijke Ordening schrijft een lokale inspraak verordening voor, en daarin staat dat inspraak wordt verleend op 'beleids voornemens betreffende de voorberei ding of herziening van ruimtelijke plannen'. De laatste klacht van De Combinatie luidt dat ook de verkaveling en de ver- keersontsluiting van Offem-Zuid nog niet zijn ontworpen en dat daarom geen goede keuze mogelijk is tussen Groot-Bronsgeest en het alternatieve plan. Het verfcet tegen dat alternatief is volgens de partij groot. De actiegroep Bouwen Nu pleit voor Groot-Brons geest en vereniging De Oude Dorps kern zou het alternatief onaanvaard baar vinden. Nieuw plan: Van Berckelweg kan b Musical voor en door bewoners een van de hoogtepunten van millennium-feestweek de zilk henk geist Het wereldberoemde do-re-mi van de zeven kinderen Von Trapp en hun gouvernante Ma ria galmde gistermiddag door een enorme hal van het postor derbedrijf Bakker in De Zilk. De inwoners van dit dorp tracteren zichzelf volgende week op een ongekende millennium-feest week. De uitvoering - door de dorpsbewoners zelf - van de vermaarde musical The Sound of Music moet daarbij één van de hoogtepunten worden. De bedrijfshal oogt koud en ongenaakbaar. In de verste ver te doet hij nog niet denken aan de sappige Oostenrijkse Alpen weiden, waar de musical zich grotendeels afspeelt. In razend tempo is hier zaterdag een groot en vooralsnog erg kaal podium uit de grond gestampt. De meeste decorstukken, zoals het doek van dertien bij vier meter waarop de Alpen worden afgebeeld, zijn nog in de maak. De professionele geluids- en lichtinstallatie moet nog wor den geïnstalleerd. Het deert de deelnemers aan de musical niet. Vanaf februari wordt er al gerepeteerd en nu staan ze voor het eerst in kos tuum echt op de planken. „Het ziet er nu al zo geweldig uit en het wordt steeds mooier", spreekt regisseur led van Lierop haar troepen bemoedigend toe. Hetgeen niet wegneemt dat ze De Zilk repeteert voor de musical The Sound of Music in de hallen van de firma Bakker. „Uit bijna elk gezin doet wel iemand mee." af en toe de repetitie stil legt om haar aanwijzingen te geven. Er resten slechts twee repetities voor de première volgende week dinsdag. „The Sound of Music is niet uitverkoren omdat het mis schien de beroemdste musical van de afgelopen eeuw is", zegt productieleider Ronald Jansen „We willen juist met het millen nium een musical opvoeren voor het hele gezin, van jong tot oud. Het is een niet beladen musical, gewoon gezellig. Ons doel is gemeenschapszin. We willen met elkaar iets maken, iets opbouwen." „We waren eerst dan ook niet FOTO UNITED PHOTOS DE BOER zo gelukkig met de keuze van deze musical", bekent Marian ne Waling van de stichting' De Zilk 2000, die de feestweek voorbereidt. „Want er zaten maar elf rollen in, terwijl wij het hele dorp er bij willen betrek ken. Van Lierop heeft de musi cal daarom herschreven, er zijn nu zeventig rollen. Inclusief het orkest - dat uit alle hoeken van de Bollenstreek bij elkaar is 'ge raapt' - en alle andere deelne mers zijn er uiteindelijk zo'n tweehonderd mensen bij de musical betrokken. Uit bijna elk gezin doet wel iemand mee. Het hele dorp moet er ook naar komen kijken. Het is een musi cal vóór en dóór de Zilkers." En het zijn allemaal vrijwilli gers, laat Jansen met gepaste trots weten. De hoofdrol van Maria wordt met verve gespeeld en gezongen door Ingrid Ho- gervorst, voorzien van een op haar voorhoofd geplakt micro foontje. „We hebben bij som mige rollen natuurlijk wel een beetje gekeken naar de stem- kwaiiteit. Maar het zijn in prin cipe allemaal amateurs. Ook led van Lierop heeft geen oplei ding. Als huisvrouw maakte ze wel eens een musical voor scholen. Daar ben ik een keer gaan kijken. Ze heeft zo veel kwaliteiten, ze kan deze musi cal aan, ze heeft gewoon de ga ve. Dat geldt eveneens voor on ze orkestleider. Joop heeft nog nooit voor een orkest gestaan, maar hij kan het ook aan. Dat is ons doel: het beste uit de rrien- sen halen. Ga op het podium staan, doe mee. Het resultaat is niet zo belangrijk, het gaat om het plezier." „Het is verbazingwekkend wat die vrijwilligers met elkaar tot stand kunnen brengen", constateert Waling. „Het leeft enorm in De Zilk." Dat geldt voor het hele millennium-feest week, verzekert ze. Het idee om de millennium wisseling met het gehele dorp te vieren, ontstond 2,5 jaar ge leden bij de carnavalsvereni ging De Duinknijnen. „Dat plan is bij allerlei groepjes en vereni ging gedropt. Iedereen vond het een leuk idee. Daarna is het een beetje uit de hand gelopen. Elke vereniging wilde iets doen, ook in de dagen ervoor. We hebben nu een ontzettend volle feestweek, elke dag gebeuren er meerdere dingen. Het wordt een groot dorpsfeest." Hoewel De Zilk 2.300 inwo ners telt, heeft de stichting De Zilk 2000 inmiddels 2.400 dona teurs. Waling: „Negentig pro cent van de Zilkers is donateur, plus nog een aantal oud-Zil- kers. Het leeft echt heel breed, dat is heel bijzonder om mee te maken. Het genereert een enor me positieve energie. Ik woon nog niet zo lang in dit dorp, een jaar of vijf. Het is nog echt een gemeenschap. Als je gewoon meedoet en je groet de mensen, dan zit je er zo tussen. Er is al tijd wel een activiteit, je hoeft maar een belletje te doen of er staan al mensen klaar. Dat uit zich met zo'n millenniumfeest. Het is ook nog steeds een kerk dorp, met één kerk en één ba sisschool. Dat scheelt ook. Dat geeft veel saamhorigheid. En onze pastoor is een gekke kerel. Daar zou je gewoon katholiek voor worden." maruke den hollander Noordwijker Ton van de Berg, al dertig jaar stedenbouwkun dige en verantwoordelijk voor het ontwerp van veertig nieuwbouwwijken, heeft op eigen initiatief een nieuw plan gemaakt voor Bronsgeest. Hij wil ermee aantonen dat de Van Berckelweg kan blijven liggen en er toch een fraaie, veilige, gevarieerde en leefba re wijk kan ontstaan, met ruimte voor scholen en een buurtsuper. Het plan wordt toegejuicht door vereniging 'De' Oude Dorpskern' en heeft de naam 'Nieuw Brons geest' meegekregen. De vereniging vindt, net als Van de Berg, twee kleine wijk jes aan weerszijden van het landgoed Offem, waar de ge meente zich sinds enige tijd sterk voor maakt, onaanvaard baar, Groot Bronsgeest, waar bij het idee was om de Van Berckelweg als een randweg te verleggen, is in de gemeente raad tweede keus. Belangrijk ste motief om voor het alter natief te kiezen waren de be zwaren tegen de omlegging van de Van Berckelweg. Van de Berg deelt die be zwaren: „Het omleggen van die weg barst van de handi caps", zegt hij. Hij doelt op de moeizame aansluiting op de Gooweg en het extra verkeer dat deze weg te verwerken zal krijgen. Hij vindt het ook zon de dat de omlegging ten koste gaat van woningbouwgrond. Dat de Van Berckelweg zelf in dat geval gedegradeerd wordt tot busbaan noemt hij kapi taalvernietiging en te veel eer voor een streekbus. Als de gemeente het plan doorzet om Klein Bronsgeest en Offem-Zuid te bouwen, vrezen Van de Berg en De Ou de Dorpskern een onaan vaardbare extra verkeersbelas ting voor het oude dorpshart in Noordwijk-Binnen. Het is immers niet de bedoeling dat de twee aparte wijkjes winkel voorzieningen krijgen. De markt in de Kerkstraa nog eens extra aanü kracht opleveren. Di markt vindt Van de I nodig, als in de toe) nieuwbouwwijk voorzieningen kom 'Nieuw Bronsgeest' plaats voor ingeruim als voor een basisscho De stedenbouw snapt niet dat Noord rëid is de bouwgrond bezit is in Bronsgee prijs te geven, in ruil bouw 'Oude Dorpskern steunt 'Nieuw Bronsgeest' komst van een grote super- fem-2 ,Als kapit. nietig spree een voort Noordwijk is een van nige gemeenten dit bouwgrond in hand ben. Dat zou gekoesti ten worden. Andere ten moeten noodgei met projectontwikki zee. Dan krijg je noo graag hebben wilt." Het nü al bebouwei fem-Zuid is volgens Berg te voorbarig. Eei in samenspraak met vincie een hoofdlijn moeten komen voor gebied tussen K Noordwijk. „Het kostbare plek om nu traties in te bouwen 1 wikkelingen zoals Gouwelijn." 'Nieuw Bronsgeest slechts een schets, een realistische, meel Berg. De Van Be krijgt in zijn plan aa zijden transparante schermen. Extra vermindert de ban king. Er komt een veil tunnel onder de weg via een rotonde kan de wijk in en uit. Fiet van en naar Voorhot om veiligheidsreden langs de woningen g ontwerper en De Üua kern hopen dat het bijdrage kan leveren i sluitvorming over de dingsplannen voor N< De vereniging komt kort ook met een 'He voor de Kem'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20