Inwonertal daalt in 2040 na forse stijging unity Gratis Onbegrip bij automobilisten over 'weg voor de toekomst' Top CD's GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 17 19 20 23 25 Leiden negeert waarschuwing over falend grotestedenbeleid Tribunaal pakt weer Servische ex-generaal Weg van de modderramp Recept voor vuurwerkbom op internet •a* 'irx, $13*3 2 WEKEN AC 21 DECEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 phol samen Frankfurt ol gaat samenwerken luchthaven in Frank- oor een alliantie te slui- de belangrijke Duitse it hoopt Schiphol de op de wereldmarkt te Beide bedrijven een gezamenlijk stra- lent opgesteld. De irking zal stapsgewijs uitgebreid. Werkgroe- Ijken daarbij onder de grondafhandeling, irzieningen, interna- activiteiten en infor- iologie. lidaten per 3 in Kamer te manier om de kiezers ken te houden bij de Kamerverkiezingen is n te laten stemmen op aten uit het eigen dis- Ju is de band met het lid voor veel kiezers te L Dat zegt minister van ilandse zaken Peper in ta over de wijziging van sstelsel. isel bezorgd voortplanting nen zó veel chemische in het milieu terecht i invloed zijn op de ijke hormoonhuishou- at de Europese Com- zich zorgen begint te over de voortplanting, wil daarom zo snel jk een onderzoek en een verbod. 7 ion ArenA 'beeld Arcadis Tunesische hoofdstad verrijst naar een ont- an Arcadis en ArenA-ar- Rob Schuurman een iljoen kostend stadion. 0.000 zitplaatsen moet uwwerk het middelpunt van de Middellandse elen in september 2001. IDAAG 26 PAGINA'S iland land /ren Kunst mie 3,5 6,7 23 _8,9 en Samenleving16 ek van de Dag2 15,17,18,19,21 irogramma's13 25 11 16 'erzicht Leidsch Dagblad Leidse notarissen gaan samen op in één grote vestiging aan Plantsoen Nieuwe stichting SOK pleit voor 'Vlietland-achtig' Koudenhoorn The Sound of Music herleeft in Zilkse bollenhal Hazerswoude verliest in één keer populair v I huisartsenduo Ego's opzij voor toneelversie legendarisch Ja Zuster, Nee Zuster Afrekening blijft uit in boek Geesink Gemeente dreigt 281 miljoen mis te lopen den haag annet van aarsen en wim koevoet Leiden is al vanaf afgelopen zomer door rijksambtenaren herhaaldelijk gewaarschuwd voor tekortkomingen in zijn grotestedenbeleid. Dat staat zwart op wit in de notulen van besprekingen tussen Leidse ambtenaren en Haagse colle ga's. Grotestedenminister R. van Boxtel bevestigde gisteren na de ondertekening van de con- venanten deze gang van za ken. Dat Leiden nu proble men heeft met het groteste denbeleid, ligt volgens hem niet aan 'vage instructies van het rijk'. De rijksambtenaren zijn - zo zegt Van Boxtel - al maanden bezig om Leiden op tekortko mingen als rammelend cijfer materiaal en het ontbreken van meetbare doelstellingen in het Meerjaren Ontwikke lingsprogramma (MOP) te wij zen. Voorlopig bleef dat zon der resultaat. Als Leiden nu niet binnen enkele maanden een deugdelijk programma op tafel weet te leggen, dreigt de stad 281 miljoen gulden voor het grotestedenbeleid mis te lopen. Dat de gemeente Leiden er geen afdeling statistiek en on derzoek op nahoudt, accep teert Van Boxtel niet als ex cuus voor het ontbreken van cijfermateriaal in de Leidse stukken. Leidse ambtenaren gebruikten de afgelopen maanden het gemis van een statistische afdeling juist keer op keer als verklaring voor het ontbreken van een deugdelij ke onderbouwing. Pagina Leiden: Gebrek aan cijfers maakt Leidse uitke ring onzeker Nederland telt op 1 januari 15,862 miljoen Nederlanders. De afgelopen tien jaar kwamen er bijna één miljoen in woners bij. Nu gaat het zo'n vijftien jaar duren tot er weer een miljoen bij zijn. Het inwonertal groeit door tot een piek van 17,4 miljoen in 2040, om daarna terug te lo pen tot 17,1 miljoen aan het eind van de 21ste eeuw. De groei nam sinds 1990 vooral toe door immigratie en ge boorte van mensen van buitenlandse afkomst. Dat blijkt uit vandaag gepubliceerde bevolkingscijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek.- moeder of vader. De autochto ne bevolking zorgde voor een kwart van de groei. De bevol kingsgroei schommelde in de jaren negentig sterk. In de eer ste helft groeide de bevolking den haag gpd-anp Ruim 300.000 mensen kwamen als immigrant naar ons land en ruim 250.000 hier geboren ba by's hadden een niet-westerse met bijna 120.000 personen per jaar door het hoge aantal immi granten. Halverwege het decen nium liep de groei terug tot 70.000 per jaar. Het aantal im migranten, vooral uit Turkije, Marokko en Suriname, liep te rug en er werden minder kinde ren geboren. De laatste jaren is de bevol king weer gegroeid tot ruim 100.000 duizend per jaar. Door de gunstige economie worden er meer kinderen geboren. Ook de immigratie steeg weer. Het aantal immigranten uit Turkije, Marokko en Suriname liep sterk terug van bijna 30.000 in 1990 naar ruim 13.000 in 1999. Daar- boepapest-den haag gpd Met de arrestatie gisteren van Stanislav Galic, ex-generaal van de Bosnisch-Servische troepen die Sarajevo jarenlang onder vuur hebben genomen, heeft het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag nu drie topcomman- danten uit de Bosnische oorlog in handen. „Deze arrestatie is in lijn met mijn beleid me te richten op de hoogstgeplaatste personen", aldus hoofdaankla ger Carla del Ponte. Galic wordt als leider van het Sarajevo-Romanija Korps ver antwoordelijk gehouden voor het beleg van de Bosnische hoofdstad. In de periode van 1992 tot 1995 zijn hierbij tussen de twaalf- en veertienduizend inwoners vermoord. Galic wordt beschuldigd van oorlogs misdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Eerder werden al de Servi sche commandanten Radislav Krstic en Momir Talie gepakt. Krstic speelde volgens de aan klacht een leidende rol tijdens de massamoord op moslim mannen na de val van Srebreni ca. Talie zou de massale etni sche zuiveringen in de buurt van Banja Luka hebben geleid. Galic werd gisterochtend in Banja'Luka door Britse SFOR- troepen uit zijn auto gesleurd en in de loop van de dag over gevlogen naar Den Haag. De generaal stond niet op de zoge naamde 'openbare lijst' van het tribunaal. De eerste 'levende' knuffel. Speelgoed van het jaar. Nu voor 367 Air Miles. Aanbieding is geldig t/m 31 december 1999 caraballepa Bij Caraballeda aan de Venezolaanse kust ligt een marineschip klaar om overlevenden van de zware aardverschuivingen van eind vorige week te evacueren. Pre sident Hugo Chavez heeft intussen gewaarschuwd de omvang van de ramp niet te over drijven. Hij zei gisteravond dat er pas 342 doden zijn geborgen. Dit aantal zal ongetwij feld nog sterk stijgen, maar Chavez wees eerder genoemde aantallen van 15.000 tot 25.000 doden van de hand. Volgens de Venezolaanse president zijn er sinds vrijdag ruim 68.000 mensen uit de zwaarst getroffen provincie Vargas geëvacueerd. Ruim 23.000 huizen zijn verwoest. Het aantal daklozen bedraagt 140.000, zei hij. Het Rode i Kruis sprak eerder over een kwart miljoen. Het zoeken naar vermisten ging gisteren ver der. Artsen pogen het uitbreken van epidemieën te voorkomen. Het grootste probleem is de aanvoer van hulpgoederen. De meeste getroffen gebieden kunnen alleen via de lucht worden bereikt. In Venezuela zwelt de kritiek op de regering aan. Vanwege de stemming over een nieuwe grondwet, vorige week, heeft de regering niet op tijd de juiste nood maatregelen getroffen, menen de critici. De aartsbisschop van Caracas zei dat Chévez de 'toom Gods' over zich heeft afgeroepen omdat hij de kiezers opriep het natuurgeweld te negeren en toch te komen stemmen. foto ap ricardo mazalan JZIGINGEN SLUITINGSTIJDEN dag 24 december en vrijdag 31 december verschijnt deze krant eerder dan gebruikelijk. Advertenties voor deze vrijdagen moeten op de voorafgaande donderdagen uiterlijk om 12.00 uur in ons bezit zijn. Advertenties voor de aansluitende maandagen: vrijdags voor 12.00 uur Familieberichten ioor deze vrijdagen, donderdags uiterlijk 17.00 uur. lor de aansluitende maandagen: maandag voor 09.00 uur rotterdam gpd Een kokertje waarin fotorolle tjes worden verpakt, gevuld met onder andere fosfaat uit kunst mest. Dat is een van de gevaar lijkste zelfbouw-vuurwerkbom- men waar de politie mee te mè- ken heeft gekregen. Het recept ervoor is van internet geplukt. Het ding kost nog geen 12,50 gulden. Dat is een stuk goedko per dan een doos strijkers. Het effect is er niet minder om. Een zestienjarige jongen raakte af gelopen vrijdag ernstig gewond door zo'n zelfbouwbom. Hij moet een hand missen en enke le vingers van de andere hand. Bovendien raakte hij blind aan één oog. Een zestienjarige Lei derdorper raakte licht gewond. De politie in Rotterdam zegt ronduit geschrokken te zijn van de recente vondsten. „Dit soort vuurwerk kan wel eens een van de grootste millenniumproble men kan worden", zegt een woordvoerder. Twee rijstroken Nil mogen voorlopig niet worden gebruikt 32.50 p/st. f CA 2 stuks TOUja fijïEö® icred anas'Sogno hazerswoude marieta kroft De gebruikers van het nieuwe deel van rijksweg 11 begrijpen er niets meer van. Sinds don derdag rijden ze over een weg met twee keer twee banen. Al leen mogen ze daar aan beide zijden maar één rijstrook van gebruiken. De twee linkerbanen zijn afgezet met 28 kilo zware wegmarkeringen Bij de gemeente Rijnwoude regent het telefoontjes. „Klagers verwijzen we allemaal door naar rijkswaterstaat, de verant woordelijke wegbeheerder", zegt burgemeester Boelen kort af. De gemeenten Rijnwoude, Zoeterwoude en Alphen heb ben vanmiddag een spoedover leg met rijkswaterstaat. Boelen weigert verder alle commen taar. „Ik heb wel een mening, maar die geef ik niet. Dat heb ben we vrijdag afgesproken met rijkswaterstaat." Ook Boelen, en zijn wethou der Geenjaar waren verbaasd toen ze vorige week zagen dat automobilisten aan beide zij den van rijkweg 11 maar één rijbaan tot hun beschikking hebben. Hetzelfde overkwam de Alphense collega Groen in 't Wout en de Zoeterwoudse wet houder Van der Kooi. „Ik ging wel eens kijken naar de vorde ringen", zegt Van der Kooi. „En ik zag een vierbaansweg ver schijnen. Ik was blij en dacht dat we toch nog iets hadden bereikt met onze lobby." Vooral de toenmalige ge meente Hazerswoude heeft zich altijd sterk gemaakt voor de aanleg van een vierbaans- weg. Op grond van een onder zoek naar de effecten op het milieu (de MER-rapportage) besloot de rijksoverheid ruim tien jaar geleden tot de aanleg van een tweebaansweg met een gescheiden middenberm. Het rijk kwam de gemeente enigs zins tegemoet door de weg zo in te richten dat hij in de toe komst, als het verkeersaanbod daartoe aanleiding geeft, een vierbaansweg zou kunnen wor den. Dat laatste heeft rijkswater staat zo serieus genomen dat het gelijk maar besloot tot de aanleg van vier rijstroken. Als de verkeerssituatie daartoe aan leiding geeft, hoeven alleen maar de rood witte pylonen te worden verwijderd. „Zo kun nen we een weg verbreden zon der veel extra kosten", zegt een woordvoerder van rijkswater staat. „Dat gebeurt wel meer in het land." Pagina 21: Verwarring door strepen 1 Andrea Bocelli sacred anas'Sogno 6 Alanis Morissette vKTV - unplugged 7 Celine Dion -^TÏ\ïJ~~\ all the way bestol rgtfcUXLJ 4 'unplugged ffigSD 10 Manah Carey *-~ZZrrrr\ Rainbow en nog honderden andere titels ho fettle Oi. woe don. koopavond Haarlemmerstraat 265 Leiden OH -5127500 NR. 42189 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Nederland telt op 1 januari ruim 15,8 miljoen inwoners HET WOORD IS AAN Alexander Pola Wie de eindjes aan elkaar wil knopen, moet voortdu rend in touw zijn. weersverwachting voor woensdag entegen nam het aantal immi granten uit de Nederlandse An tillen en de EU-landen toe en keerden er meer Nederlandse emigranten terug. Ook het aan tal asielzoekers nam eind jaren negentig weer toe. In de 20ste eeuw is de bevol king met elf miljoen mensen gegroeid. Dat was sneller dan enig ander land van de Europe se Unie. De teruggang in de 21ste eeuw komt door de ver grijzing. Het aantal overledenen stijgt tot 2050 van 140.000 tot 220.000 per jaar. Vrouwen krij gen naar verwachting ook ge middelde minder kinderen (1,7) dan enkele decennia geleden. vooruitblik DON VRU ZAT 3'/7° «710° 879* 70% 80% 80% ÏSSEStf 10% 10% 10% Recordaantal fouten bij tiende Groot Dictee RUSWÜK ANP De tiende editie van het Groot Dictee der Nederlandse Taal heeft met een totaal van 2060 fouten het hoogste gemiddelde aantal fouten tot dusver opgele verd. De winnaar van het laat ste Dictee van dit millennium is schooldocente Era Gordeau uit Emmen geworden, met slechts vijf fouten. Met 2060 fouten in totaal be haalden de 62 deelnemers aan het Dictee een gemiddelde van 33 missers. Onder de bekende Nederlanders bleek Jef Rade makers de meest begaafde spel ler (27 fouten). Grootste strui kelblok in het dictee, dit jaar Het Jachtige Bestaan getiteld, bleek het woord gsm'etje. Bijna iedereen schreef het eigentijdse woord fout, zei juryvoorzitter oud-WD-kopstuk Henk Von- hoff. Ook met de spelling van het alom gebezigde woord mil lennium bleek menigeen nog problemen te hebben. Andere valkuilen bleken kaf kaiaans, deux-chevauxtje, wat jekouw, jantje-van-leiden en Onze-lieve-Heer. Vorig jaar werd eveneens een record ge vestigd wat betreft het aantal fouten. Toen scoorden de deel nemers een gemiddelde van 31 missers. Pagina 20: 'Sommige woorden schrijf je altijd fout' Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Telefoonnummer: (l.v.m. controle bo/orgingj Na de eercte twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch 4Ü4 Dagblad DB WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10060, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1