urgemeesters eisen eiliger HSL-tunnel Regio Veiliger looproute voor Warmondse kinderen i loeren en kunstenaars op zoek naar twee ton 'Dillenburg moet fors uitbreiden' onder draagvlak onder de bevolking houdt het op' Heineken Zoeterwoude fel tegen aanscherpen van geluidsnormen partementencomplex op Texaco-terrein Rotonde bezet Vrijspraak van verkrachting in hotels AC 21 DECEMBER 1999 19 jst» peter blok hebben als gemeentebestuur inmiddels wel een aantal richtlijnen meegegeven, zoals bijvoor beeld de maximale hoogte van het complex. Het mag niet hoger zijn dan de overige bebouwing aan de Terweeweg en de Geversstraat en het moet in overeenstemming zijn met de omge ving." Macobouw, het bedrijf dat het appartementen complex ontwikkelt en bouwt, presenteert in het eerste kwartaal van 2000 zijn definitieve bpuw- plan. ïoormalige Texaco-locatie op de hoek van reeweg en de Geversstraat in Oegstgeest, en appartementencomplex met op de be- erdieping kantoren of andere bedrijvig- lat zegt wethouder G. van Eisen (Progres- ptgeest) van ruimtelijke ordening, het er allemaal definitief uit komt te zien, onzeker", zegt Van Eisen. „De architect is 'moment nog aan het ontwikkelen. Wij afke van der toolen rgemeesters van Leiderdorp en Rijnwoude dreigen tleg van de geboorde HSL-tunnel te dwarsbomen, niet veiliger wordt. Zij vrezen dat het maximaal passagiers per hogesnelheidstrein verdrievoudigt, er misschien ook vrachttreinen gaan rijden. De ilande veiligheidsmaatregelen zijn in dat geval niet inde, zeggen de twee burgemeesters. dorpse burgemeester inmiddels gesproken over dubbeldekkers met 2500 passagiers per stuk, terwijl de projectleiding eerder uitging van treinen met maxi maal 800 mensen. ,Als er iets gebeurt moeten al die mensen er in een redelijke tijd uitkun nen. Dan gaat het om details als de breedte van de trappen in de vluchtschachten. Voorts zijn de burgemeesters bang dat er vrachttreinen door de spoortunnel mogen gaan rij den. Zonnevylle: „En wat bete kent dat voor het vervoer van gevaarlijke stoffen?" Minister Netelenbos moet daar nü goed over nadenken, zegt de Leider- dorpse burgemeester, 'want een autoweg kun je later nog verbreden, een boortunnel niet'. Gemeenten hebben niet het recht om gebruiksvoorschriften op te stellen voor een spoortun nel op hun grondgebied, zoals ze dat bijvoorbeeld wel kunnen gemeesters scharen zich achter eerdere waar inde geluiden van de eer. Op Kamervragen anleiding daarvan ant- le minister Netelenbos naand dat er niets mis is veiligheid van de boor- Burgemeester Zonnevy- Leiderdorp bestrijdt dat. eind vorige maand in jreking met de project tot een clash gekomen, iben de hakken in het ;t: als een aantal zaken r wordt geregeld, dra- de bouwvergunning ter voor." vylle maakt zich met ega-burgemeester Boe- Rijnwoude zorgen over dat de normen voor wat tunnel heen mag ver- Maar de veiligheids- jelen groeien niet mee. rdt volgens de Leider voor een winkelcentrum. Maar gemeenten kunnen het de rijks overheid wel lastig maken als het om bouwvergunningen gaat. Dat dreigement van Lei derdorp en Rijnwoude heeft volgens Zonnevylle de discussie opengebroken. „We krijgen sig nalen dat er nu over wordt na gedacht. Minister Netelenbos heeft zich nog eens achter de oren gekrabd van: dat moeten we beter regelen." Over de eer dere uitspraken van de minister tegenover de Tweede Kamer zegt hij: „Ook een minister kan veranderen van inzicht." Ingrijpender veiligheidsmaat regelen kunnen de spooortun- nel onder het Groene Hart nog duurder maken dan hij al is. De projectleiding van de HSL- bouw onthoudt zich tot woens dag van commentaar. Dan is er een persconferentie over de aanbesteding van de tunnel. Vrijdag werd bekend dat de tunnel uit één buis gaat bestaan in plaats van twee. Volgens een woordvoerster van het project bureau HSL-Zuid heeft deze keuze geen invloed op het hui dige pakket veiligheidsmaatre gelen. Ook maakte minister Ne telenbos vrijdag bekend dat d& korte boortunnel definitief van de baan is. leiderdorp Sinds gis termiddag is de roton de bij de Leyhof in Leiderdorp bezet. Door een boer en twee koeien. Dit agra rische 'statement' van kunstenaar J. Baudoin moet de passerende automobilisten con fronteren met de over gang van de bebou wing naar het groen van de Boterhuispol- der. Burgemeester Zonnevylle en gede puteerde M. Houtman onthulden het vredige boerentafereeltje mid- denop de provinciale weg. FOTO HIEICO KUIPERS judy nihof Er is een oplossing in zicht voor het probleem van de leerlingen van de Warmondse basisscho len Alleman en Oostergeest, die een flinke omweg moeten ma ken om bij de gymzaal te ko men. Vanaf het voorjaar hopen de scholen van een veel kortere en veiliger route gebruik te kunnen maken. Die korte route, een pad langs de begraafplaats, is al zeven jaar afgesloten met een hek. Al heel lang vragen de scho len om een sleutel van het hek, maar de gemeente hield steeds de boot af. „Een van de argu menten was dat de kosten te hoog zouden zijn om het hek aan te passen en het tegelpaad je te verbreden", zegt C. Beers van het schoolbestuur. In een dossier ontdekten de scholen, dat er meer achter de afwijzing zit. In het verleden bleek de gemeente afspraken te hebben gemaakt met een aan tal omwonenden en met het parochiebestuur over het voor komen van overlast. Met die ex tra informatie op zak besloten de scholen de omwonenden en het parochiebestuur zelf maar eens te benaderen. En met suc ces. „Het parochiebestuur en de omwonenden bleken geen be zwaar te hebben tegen gebruik van het pad. Daar zijn we heel blij om", zegt Beers. De scholen verwachten dat burgemeester en wethouders in februari met een voorstel ko men voor verbreding van het tegelpad en herstel fan het hek. Voorlopig moeten de kinderen nog wel de lange route nemen. Tot ongenoegen van de onder wijsinspectie, die het onaan vaardbaar- vindt dat er door de omweg zo weinig gymtijd over blijft. Daarnaast is het een ge vaarlijke route, vooral voor de kleuters. Beers: „Je moet er niet aan denken wat er gebeurt als een kind op de Herenweg een stap je opzij doet. Er is wel een fiets strook. maar de fietsers worden daar zelf ook door de auto's van de strook af gereden." Voor beeldenroute in het Land van Wijk en Wouden woude'jan preenen els die alle kanten opwapperen en de energie van de wind. Twee doorzichtige huizen op be- ijftien stalen triomfbogen langs de A4, waaraan hangen van kinderen die uitkijken over het hap in de hoop dat zo'n uitzicht over vijftien' mogelijk is. Honderd tweehonderd vogel als protest tegen de oprukkende bebouwing, willen twintig kunstenaars van de Vereniging Kunstprojecten hun 'binding met het land en de hun bestaan verbeelden'. Zij zijn ervan over- dat ze met de Vereniging Agrarisch natuur- en hapsbeheer Wijk en Wouden de komende den twee ton zullen binnenhalen. Dat geld is voor de tentoonstelling 'Stilstaan bij het Land yk en Wouden' van 1 mei tot eind september, r. kunst en landbouw moeten dan een drie- vormen in de polders rond Zoetermeer, ijk. Zoeterwoude en Hazerswoude. „Wij wil de omringende stedelingen het ingesloten pol- idschap opnieuw ontdekken en plezier beleven aan dit mooie cultuurhistorische achterland", zo licht Hetty Arens het project toe; De Zoeterwoudse schilder en keramist heeft het initiatief genomen voor de Beel denroute 2000, waarvan gisteren een brochure werd gepresenteerd. Het boekje moet bedrijven, gemeenten en fondsen over de streep trekken. Op 20 november gingen fotograaf Theo Janssen en coördinator Henk van Bilsen van Terra als eersten al aan de slag op het land van akkerbouwer Jan Zonne veld aan de Gelderswoudseweg in Zoeterwoude. Zon neveld trok diagonale voren om het land een nieuw perspectief te geven. Een van de foto's staat in de bro chure voorzien van de tekst: 'Uitgemalen het meer, vissen nog vol van golven wachten aan de voren Janssen liet Zonneveld een maand- geleden weten hoe hij precies het land moest omploegen. Tussen de bedrijven door merkte de fotograaf bij die gelegenheid op dat de kunstenaars twee ton van de provincie heb ben gekregen om hun idealen te verwezenlijken. Niet voor zichzelf, maar voor het materiaal. Zelf werken zij belangeloos mee. Dat laatste klopt. De opmerking ovter de bijdrage van de provincie was voorbarig. Al leen Zoetermeer heeft tienduizend gulden in de bro chure gestopt. „Je kunt wel zeggen dat Zoetermeer maar een snipper van de polder heeft, maar wij zien dat breder. Het is schitterend om vanuit de stad zo de polder in te kunnen. Daarom wilden wij een eerste aanzet geven", aldus wethouder Andries Heidema van Zoetermeer. „We kijken vol verwachting naar Zoeterwoude en Rijnwoude". zo voegde hij eraan toe. De wethouders Henk van der Kooi (Zoeterwoude) en Frank Uljee (Rijnwoude) wilden echter niet verder gaan dan aan kondigen dat er een 'substantiële' bijdrage komt. Mocht er toch te weinig binnenkomen, dan zal een deel van de Beeldenroute komen te vervallen. Uljee: „Maar daar gaan we niet vanuit. Wat gebeurt er als er meer dan twee ton op tafel komt? Komen er dan juist meer projecten?" Wethouder Leiderdorp wil meer veipleegliuisbedden leiderdorp afke van der toolen De Leiderdorpse wethouder Kolman gaat 'op jacht' naar een verdubbeling van het aantal ver pleeghuisbedden. Ze maakt zich sterk voor een forse uitbreiding van de Dillenburg. Leiderdorp komt er volgens Kolman 'bekaaid' af met het hui dige aantal 'zorgplaatsen', zo staat in haar senio rennota. Zij wil er verder voor zorgen dat er voor de nog actieve 55-plussers veel te doen is. Maar daar ontbreken de vrijwilligers voor. De seniorennota van de WD-wethouder heeft lang op zich laten wachten. Nu het stuk er is. blij ken niet alle plannen die erin worden aangestipt te zijn uitgewerkt. Volgens Kolman gaat het om een 'raamwerk' dat de komende jaren nog wordt aangevuld. De meerderheid van de 55-plussers is tegen woordig gezond en vitaal, stelt de wethouder. Daarom is een van de hoofdpunten in haar nota dat die bevolkingsgroep wat te doen heeft in de gemeente: „Meer recreatie, bijvoorbeeld door het oprichten van een seniorenafdeling in een sport vereniging." Over het feit dat er in Leiderdorp nauwelijks vrijwilligers te vinden zijn om dit deel van haar ouderenbeleid uit te voeren maakt zij zich 'toch wel een beetje zorgen'. „Zonder vrij willigers geen seniorenbeleid. Dat vraagt extra aandacht van de gemeente. Een idee is om vrij willigers voor korte tijd, met een afgepaste op dracht, aan het werk te zetten." De stichting Pluspunt, die belast is met de uit voering van het ouderenwerk, krijgt volgend jaar voorlopig onderdak in het gebouw van Gading' aan de Hoogmadeseweg. Daar komt een dien stencentrum voor ouderen én jongeren: ook Sjel- ter krijgt daar een plek. Uiteindelijk moet er een dienstencentrum in het nieuwe dorpshart van Leiderdorp komen. Hoe deze voorziening, die twee ton per jaar kost, precies in elkaar gaat ste ken weet de wethouder nog niet. In dat dorpshart wordt als het aan Kolman ligt ook volop voorzien in aan ouderen aangepaste woningen. „Het is uit de tijd om ze op te bergen in burchten." In die omgeving moeten er ont moetingsplaatsen komen in de vorm van een lunchroom en een sociëteit. we stichting SOK pleit voor Vlietland-achtig Koudenhoom f,d judy nihof zoekje aan recreatiegebied Vliet- p de grens van Voorschoten en lendam maakte afgelopen zomer it los bij de watersportliefhebbers n Eijk, Christiaan Tromp en Frits r Zalm. Zoveel natuur en zoveel ningen op het gebied van water- n recreatie! „Bij ons kwam toen in de vraag oj5: waarom zou dit in het klein - in Warmond kun- zegt Warmonder Van Eijk, voor- an de nieuwe Stichting Ontwikke- udenhoom (SOK). Eijk'miste 'altijd al' iets op het re- eiland. .Alleen bij heel mooi 'het druk op het strandje en doet hter de kiosk open. Het helpt ook ee dat de ligplaatsen worden gc- tfd voor passanten, doordat n die plaatsen van het vroege u tot het eind van de zomer bezet i Heerlijk voor hen, maar dat be- gewoon dat er te weinig ligplaat- l" i de gemeente onlangs de discus- t de toekomst van Koudenhoom g bracht, staken Van Eijk, Tromp i der Zalm de koppen weer eens lar. „Het was: öf we gaan nu echt pen, of we houden voor altijd on- id.Ze kozen voor het eerste, om 'mee te praten' en 'daadwerke rokken te raken' bij de ontwikke- in Koudenhoom. Daarbij denkt ietal niet aan een metamorfose 'gehele eiland, stelt Van Eijk met Het natuurgebied in de zuidelijke noet blijven zoals het is. En het lijke deel van het eiland moet •lijven. De bewoners moeten hun I behouden vanaf de huizen aan de." gaat de SOK om meer leven in de frij op het middengedeelte van ind. dat tegenover de Veerporder •ar zouden zich zeilscholen kun- stigen en bedrijven die zeilboten, Wjes en waterfietsen verhuren. In d van het eiland zouden extra "eigers kunnen komen. „Er wel eens gezegd: ach, zeilen is den haag/zoeterwoude persbureau cerberus Bierbrouwer Heineken in Zoeterwoude is fel ge kant tegen de aanscherping van de geluidsgren- zen in zijn milieuvergunning. De provincie Zuid-Holland scherpte de geluidsnormen aan volgens afspraken met het ministerie van VROM. Tijdens een spoedprocedure bij de Raad van State in Den Haag zei de advocaat van Heine ken gisteren dat het bedrijf zijn lawaaimakende activiteiten nu niet naar de zuidkant van het be drijfsterrein kan verplaatsen. De bierbrouwer vindt dat onbegrijpelijk, omdat ook de gemeen te Zoeterwoude en de provincie zelf voorstan der zijn van de verplaatsing van de herrie. Ove rigens zal het bestemmingsplan waarmee de 50 decibel geluidszone rond Heineken naar het zuiden wordt verlegd volgende maand door de gemeenteraad van Zoeterwoude worden be handeld. De provinciewoordvoerder zei gisteren tij dens de zitting dat de geiuidsgrenzen nu al zijn aangescherpt omdat het Inter- Provinciaal Overleg (IPO) en VROM hebben afgesproken dat alle Zuid-Hollandse bedrijven voor 1 januari 2000 aan strengere geluidsnormen moeten vol doen. Dat geldt dus ook voor Heineken. Omwonenden, vooral diegenen ten noorden van de brouwerij, hebben nog altijd last van de herrie. Eén van hen, B. Koppenol, benadrukte dat de provincie nog lang niet streng genoeg is voor Heineken. Zij hoopt dat de Raad van State de nieuwe geiuidsgrenzen schorst en vervangt door nog strengere normen. Heineken hoopt dat het rechtscollege de geluidsnormen schorst totdat het nieuwe bestemmingsplan van kracht is en de geluidszone naar het zuiden is opge schoven. Mocht de Raad van State de grenzen intact laten, dan zal Heineken zijn activiteiten moeten beperken. En dat levert het bedrijf schade op, temeer daar het bedrijf zijn activitei ten juist wil uitbreiden. De Raad van State doet over enkele weken uitspraak. den haag/leiderdorp Ron van Eijk, voorzitter van de SOK, wandelt dagelijks met zijn hond op Koudenhoom. „Ik heb hier altijd al iets gemist." FOTO HIELCO KUIPERS toch alleen voor de happy few? Maar èls het al voor de happy few zou zijn, dan maak je de zeilsport door dit soort din gen toch juist laagdrempeliger?" Aan de aanleg van parkeerplaatsen op het eiland valt volgens Van Eijk niet te ontkomen. Hij beseft dat dit gevoelig ligt bij de behoudende Warmonders, maar het is niet anders. „Het heeft geen zin om iets op Koudenhoom te ontwikkelen als je er niet kunt parkeren. Nederlan ders willen overal met de auto kunnen komen. Dat is nou eenmaal zo, helaas." Hoeveel parkeerplaatsen er moeten ko men, is volgens Van Eijk vers twee. „Daar heb je deskundigen voor. Die kunnen berekeningen maken." Als er op Koudenhoom meer te bele ven is, trekt dat meer mensen aan en dat heeft volgens de SOK een positief effect op de middenstand in het dorp. De kop van de Dorpsstraat, met eventueel een hotel of een grand-café, zou in de ogen van de SOK een belangrijke functie moeten krijgen als 'brug' tussen Kou denhoom en de rest van de winkel straat. Voor de verdere uitwerking van de ideeen voor het eiland, wil de SOK een Raad van Adviseurs in het. leven roepen. „Die mensen gaan ons met raad en daad bijstaan. Daarbij denken we aan sleutelfiguren uit allerlei gelederen: een watersportbedrijf, de VW, de onderne mersvereniging een notaris... Met hen willen we klankborden." Van Eijk blijft wel nuchter. „Stel dat we geen gehoor vinden, dat we van tafel worden ge veegd, dan stoppen we met de stichting. Dan hebben wij drieën een leuke tijd ge had. Zonder draagvlak onder de bevol king houdt het op." persbureau cerberus Een 41-jarige Utrechter is giste ren door de Haagse rechtbank wegens het ontbreken van hard bewijs vrijgesproken van de verkrachting van een Leidse vrouw in het Ibishotel in Lei derdorp en hotel de Bijhorst in Wassenaar. Tegen de man was door officier van justitie. M. van der Plas, in september ander half jaar cel geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk. De Utrechter werd ervan be schuldigd de vrouw op 24 au gustus twee jaar geleden in Lei derdorp verkracht te hebben. Twee weken later zou hij zich in Wassenaar voor een tweede keer aan de vrouw vergrepen hebben. Zelf ontkent de man de verkrachtingen. Hij zegl dat de vrouw twee keer vrijwillig sek suele gemeenschap met hem had. Om meer helderheid te krijgen werd in oktober van dit jaar door de rechtbank besloten het belangrijkste bewijsstuk van de verkrachting, de gescheurde legging van de vrouw, door het gerechtelijk laboratorium te la ten onderzoeken. Het onder zoek kon echter niet aantonen hoe de legging gescheurd is. De advocaat van de Utrech ter, P. Lodder, zei dat er door het onderzoek van de legging geen bewijs geleverd is voor de verkrachting. Officier Van der Plas zag in het resultaat van het onderzoek wel een bewijs dat krachtig aan de legging getrok ken is. „Het kan zijn dat de leg ging door het trekken van twee kanten is gescheurd De vrouw trok omhoog en de Utrechter naar beneden", zei de officier De rechtbank zei echter dat harde eisen aan het bewijs mo gen worden gesteld in een situ atie, waarin twee verklaringen lijnrecht tegenover elkaar staan. De man werd vrijgesproken omdat in het hotel in Wasse naar de vrouw de indruk heeft gewekt dat de seks vrijwillig was. Bij het eerste contact in Leiderdorp is volgens de recht bank niet uit te sluiten dat de vtouw de indruk heeft gewekt dat de seks vrijwillig plaats had.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19