luurt tegen opvanghuis ex-gevangenen Leiden Ms éénpitter kun je niet overal verstand van hebben' 'Verkeer hinderen' betekent vaak iets anders Leiden Regio aneerder ruimt NEM-grond op als Wilma betaalt GERECHT Leidsch DagbladARCHHWKN DAG 21 DECEMBER 1999 hting Verbum Deïwil aan Plantage twaalf ex-gedetineerden onderbrengen vonenden van de Plantage 16 hebben argwanend en ntrust gereageerd op plannen voor een Centrum Be id Wonen voor ex-gedetineerden. Het centrum is initiatief van de Stichting Verbum Deï en moet ts bieden aan twaalf ex-veroordeelden die worden bereid op hun terugkeer in de maatschappij. Het le gisteren tijdens een informatie-avond, waar de iting Exodus Leiden uitleg gaf over haar hulp en be ding, tot verhitte reacties van omwonenden. Daarbij het vooral over de vraag wat voor soort misdrijven gedetineerden hebben gepleegd. CONNIE VAN UFFELEN itwijkende antwoord op vraag zette kwaad bloed bij de omwonenden. R. de Bruijn, directeur van de Stich ting Exodus Nederland, zei dat 'moeilijk was te zeggen' om welke delicten het ging. „Maar het zijn geen mensen die wij niet kunnen aanspreken op hun gedrag." Hij wilde niet voor rechter spelen. Waarop de zaal zelf met een rijtje kwam: „Geen moordenaars? Geen ver krachters? Geen drugsdealers?" Zij brachten De Bruijn in het nauw met de vraag om welke delicten het bij het Haagse Exo dushuis ging. Toen bleek dat dat vooral om 'overlastdelicten zoals (soft)drugsproblematiek' betrof, leek de buurt genoeg te weten. Ondanks het feit dat door Exodus eerder en later op de avond nog werd benadrukt dat deelnemers zélf mee moe ten willen doen en zich - in de zes maanden die zij maximaal in het huis verblijven - moeten onderwerpen aan strenge huis regels met toezicht van 7 tot 22 uur. De buurt vroeg zich vervol gens af of de Plantage wel de juiste locatie is voor dit project. Niet alleen vanwege een ander opvanghuis, maar ook vanwege de volgens de bewoners enor me criminaliteit in de buurt. „Op de Hogewoerd zijn de af gelopen week vijf inbraken ge pleegd. Er komen twee coffee shops en er zijn ook twee illega le bordelen in de buurt", vertel de een bewoner. Wethouder Baaijens (welzijn) zei van dit laatste niet op de hoogte te zijn, maar verwees naar goede erva ringen met het Slaaphuis voor dak- en thuislozen. luist van wege de beoogde terugkeer van de ex-gedetineerden in de maatschappij leek het de wet houder goed ze niet in een 'hutje op de hei in Drenthe te zetten, maar midden in de stad'. Overlast wilde de wethouder voorkomen door goede afspra ken te maken met Exodus en politie. Dominee A. Dronkers, initiatiefnemer en adviseur van Exodus Leiden, stelde daarbij voor ook regelmatig met de be woners te overleggen. Laatste grote punt van kritiek betrof de timing voor het wijzi gen van het bestemmingsplan voor het pand. Baaijens ver wacht vlak voor of na de kerst de bouwaanvraag binnen te hebben, waama bewoners twee weken hun bedenkingen kun nen uiten. De wethouder be loofde de buurt tijdig een brief je te sturen met daarin uitleg over de gehele procedure en de momenten waarop bezwaar kan worden aangetekend. Be woners die vreesden voor waar devermindering van hun wo ningen. verwees Baaijens naar planschadeprocedures. ariskantoren gaan samen op Plantsoen N KAAM straks geen Karstens meer zaak, maar desondanks de naam voort in de be- organisatie der notaris- Sterker nog: het kantoor iu nog Karstens Cusell gaat per 1 januari simpel- verder als Karstens Nota- Op die datum is de fusie :t kantoor van Paul Mar- imelijk afgerond en om nu een naam toe te voegen et rijtje, dat maakt de zaak maar nodeloos ingewik- Daarom simpelweg Kar- Notarissen. Klinkt nog het t vertrouwd, de komst van Marres het Plantsoen behoort ens Notarissen tot één van otere kantoren van de re dden. Het telt dan drie no en, zes kandidaat-notaris- es notarisklerken en in to- 15 personeelsleden. Alleen twijk en Zoetermeer zitten ren van vergelijkbare ds 1948 zat er onafgebro ken Karstens in de zaak, als Rini Karstens-van Hal- binnenkort afscheid t, resteert dus alleen nog lam. Haar man Jein trok d eerder terug uit de zaak ch aan zijn hobby's te wij- Dat doet zij nu ook. „Ik ga uis opruimen, tijd aan de ren besteden en mijn voor de kerk afmaken, laast blijf ik lid van de ïissie erfrecht en ga ik sa- met professor Klein een e schrijven over het nieu- frecht. En helemaal losla- oen we de zaak nog niet. n ik blijven als adviseurs nden aan het kantoor." stoel binnen het kan- wordt overgenomen door amps die, bij wijze van en, opgroeide aan het wen. Samen met Nico Cu- ehoort hij daar tot de ver- de gezichten. Nieuw bin nen de formatie is Paul Marres. Die nam zelf het initiatief dat leidde tot volledige samenwer king tussen beide kantoren. „Het is tegenwoordig bijna on doenlijk om als éénpitter overal verstand van te hebben. Ook binnen ons vak wordt er steeds meer gespecialiseerd. Ik raakte daarover aan de praat met Rini hier. Zij is gespecialiseerd in fa milierecht. Dat ben ik ook. Nu zij weggaat, vallen de stukjes van de puzzel precies in elkaar. Aangezien Rik Kamps is gespe cialiseerd in het ondernemings recht, hadden zij iemand nodig met kennis op het gebied van familierecht. Daar was ik naar op zoek." Ook in de notariswereld is schaalvergroting allang niet on gewoon meer. „Dat is duide lijk", zegt Nico Cusell. „Een halve eeuw geleden draaide een klein kringetje van steeds de zelfde mensen om de notaris heen. Dat is tegenwoordig wel anders. Nu de helft van de hui zen in Nederland inmiddels in particulier bezit is, heeft vrijwel iedereen met de notaris van doen. Daarbij is het takenpak ket in omvang alleen maar toe genomen. Denk bijvoorbeeld aan aandelenoverdrachten en ♦fiscale planning. Wil je als kan toor optimale kwaliteit bieden aan de cliënt dan moet je groei en. Dan moet je je specialise ren. Ook wij moeten met onze tijd mee." vst over verontreinigde zand en klei RTMINKHORST Bouw laat de vervuilde grond op het vroegere •terrein in Leiden graag deze week weghalen, saneerder Vermeulen uit Leiderdorp stribbelt te- zegt de bouw- en houtbond FNV. Niet waar, rea- Vermeulen. Als Wilma Bouw maar met geld over ug komt, dan kan de grond morgen weg. achtergebleven driehonderd kuub licht tot zwaar itreinigde zand en klei ligt langs het spoor Leiden len aan den Rijn. Volgens de gemeente is dat stuk iet terrein onderdeel van het saneringsplan voor ele gebied, ook al zijn de NS eigenaar van de grond. Over dat saneringsplan waren projectontwikke laar en saneerder elkaar al eens in de haren gevlogen. De aanstichter was de gemeente, die eiste dat onder de toekomstige straten in het woonwijkje schoon zand kwam te liggen. Uiteindelijk namen Wilma Bouw en Vermeulen de extra kosten gezamenlijk voor hun reke ning. Over de grond is ongerustheid ontstaan onder de bouwvakkers, omwonenden en toekomstige bewoners, nadat vier werknemers ernstige longklachten hadden gekregen. De oorzaak van hun aandoening is nog on bekend. Een verband met de vervuiling die normaal gesproken niet kan weg lekken, is niet aangetoond. Wilma Bouw wil dat Vermeulen de grond weghaalt. sch taalgebruik is niet al- 'en duidelijk. Dat bleek bij ak van een 76-jarige auto list uit Noordwijk aan Zee. tón reed op 19 november tar nietsvermoedend :t Noordwijkse Irisplein de Van Panhuysstraat en netjes bij de haaientan- oor het fietspad. Hoewel chts last had van een laag- de zon, zag hij door zijn ebril nog wel dat er een aan kwam. Hij gaf deze voorrang en trok lang- op F.n toen was het zo- 'hinderde een brom- ïevolg voor de bromfiet- en zware hersenschud- een gat in zijn linkerelle- een gescheurd heiligbeen 1 verblijf van vier weken ziekenhuis. Nu had de aobilist zelf natuurlijk ook fmerkt dat er sprake was tn flinke botsing, maar *r hinderen' blijft een raar klinken voor buiten- ders. van justitie M. van der ond dat de automobilist ege het slechte zicht voor zichtiger had moeten optrek ken. De bromfietser had welis waar mede schuld omdat hij op het eenrichtingfietspad in de verkeerde richting had gereden, maar daarvoor had de automo bilist dan ook een schikking van 'slechts' 350 gulden gekregen in plaats van 500 gulden. Omdat de automobilist niet had be taald en toch een overtreding had begaan door geen voorrang te verlenen, eiste de officier nu een boete van 420 gulden. Advocaat M. Evers vond straf niet op zijn plaats omdat er in zijn ogen sprake was van 'over macht'. De bromfietser had wellicht meer oog gehad voor een verloren pakje shag dan voor het verkeer. Bovendien had hij in een 'verboden rich ting' gereden met 40 kilometer per uur, terwijl Evers' cliënt een 'zorgvuldige en voorzichtige' verkeersdeelnemer was. die al vijftig jaar schadevrij had gere den. Hij had zelfs standaard twee zonnebrillen in zijn auto liggen. Bovendien zou de Hoge Raad bij andere zaken ook al hebben aangegeven dat 'lang- zaam verkeer' bij botsingen ook een eigen verantwoordelijkheid blijft houden. Rechter J. van Ek wees er echter op dat de Hoge Raad 'ook altijd heeft gezegd dat de mate van schuld bij een ander niet hoeft te leiden tot het weghalen van schuld'. In een uiterste poging gaf de automobilist nog aan dat hij vóór het ongeval zelf ook twee keer op de fiets was aangereden door bromfietsers. „En alle drie de keren kon ik er niets aan doen." De kantonrechter vond het uiteindelijk te ver gaan om de man helemaal geen straf te geven, en maakte er daarom 250 gulden boete van. Snelle jongen? Een 20-jarige Leidse student had even later moeite met an der juridische jargon. Of hij wil de schrikken? In het proces verbaal stond dat hij 'wenste te schikken', nadat hij op het Val- kenburgse meer was aangehou den op verdenking van te hard varen zonder geldig vaarbewijs. 'Afkopen van straf was duide lijker taal. De schikking van 240 gulden had hij niet betaald omdat de boot stil lag toen de politie was langsgekomen. Zijn vader had de motor laten nakijken en af stellen. Ze moesten dit alleen nog maar uitproberen. Een nieuwe schikking van 300 gul den had de student dan ook niet betaald. De officier wilde de Leidenaar daarom een boete opleggen van 360 gulden omdat gezien de rompvorming en het motorver mogen van de boot' toch dui delijk was dat het schip - met een lengte kleiner dan vijftien meter - harder kon dan twintig kilometer per uur. Met andere woorden: de student bestuurde een te snelle motorboot. Volgens de student was het echter een 'oude boot' die de twintig kilometer niet eens kón halen. Kantonrechter Van Ek vond dat van die rompvorming en het motorvermogen maar onduidelijk. Als dat de enige dingen waren waarop die mo gelijke snelheid was gebaseerd, vond hij het verhaal van de offi cier niet erg overtuigend. Hij achtte dan ook niet bewezen dat de jongeman met een te ho ge snelheid had gevaren. „Ik spreek je dus vrij", zei hij tegen de opgeluchte student. CONNIE VAN UFFELEN hebben geregeld. Goed name lijk. Natuurlijk komt er veel meer voor kijken, dan men doorgaans maar aanneemt. Hier werken niet voor niets zo veel gekwalificeerde mensen. Ik vind ons systeem ook veel beter dan de wijze waarop het werkt in bijvoorbeeld de angelsaksi- sche landen. Daar kennen ze het fenomeen notaris niet. Als je daar een huis verkoopt of een testament opmaakt en er gaat iets mis, moeten advocaten dat maar uitvechten. Bij één op de vier gebeurt dat ook. Wat denk je dat dat gaat kosten?" In dit verband zijn ze het er wél over eens dat de notaris zich in het verleden te weinig heeft geprofileerd. „Het imago was stoffig", beaamt Paul Mar res. „Maar", neemt Nico Cusell over, „daar werken we hard aan. Ie krijgt tegenwoordig veel jongeren over de vloer die een huis kopen. Je kunt als notaris een adviserende rol hebben. En door specialisatie meer kwali teit leveren. De basis blijft na tuurlijk dat wij zekerheid verko pen. Als de handtekening is ge zet en de akte gepasseerd, is de zaak geregeld. Ook écht gere- geld." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl FORTUINWUK In de Van der Willigenhof kunnen 55-plussers mor gen bingo spelen. De entree is 6 gulden, inclusief de bingokaarten en een kopje koffie of thee. De zaal is om 14 uur open. van 14.30 tot 16.30 wordt er aan de Apollolaan 264 gespeeld. NOORDERKWARTIER In dienstencentrum De Rondedans is mor gen van 14 tot 16.30 uur een kerstfeest voor ouderen. Een zang koor uit de Stevenshof brengt sfeervolle kerstliederen ten gehore. De toegang is gratis. De Rondedans staat aan de lulianastraat 74. NOORDERKWARTIER De Hobby Computer Club biedt de moge lijkheid kennis te maken met diverse aspecten en toepassingen op het gebied van computers. Op de clubavond voor leden en niet-le- den geven medewerkers vanavond niet alleen advies bij het aan schaffen van een computer, maar ook over het gebruik ervan. De ze keer is er speciale aandacht voor de webcamera en voor het ma ken van wenskaarten en kerst-clipart. Vanaf 20 uur staan mede werkers van de HCC klaar in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40. Meer informatie wordt gegeven door R. Richter (telefoon 5820504 tussen 19 en 20 uur). NOORDERKWARTIER In de kerstvakantie zijn er twee voetbalda- gen voor de jeugd bij voetbalvereniging Roodenburg. Dinsdag 28 december komt vanaf 10.30 uur de jeugd van 10 t/m 14 jaar aan de beurt, woensdag 29 december kan de jeugd van 5 t/m 10 jaar aan de bal. 's Morgens is er een voetbal spelencircuit, 's middags wordt vier tegen vier gespeeld. Aanmelden vóór 24 december bij voetbal vereniging Roodenburg of bij Peter Kruit, sportopbouwmedewer- ker van de Leidse Welzijnsorganisatie in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40, telefoon 5218981. De toegang is gratis. PANCRAS Voor 50-plussers is morgen van 13.30 tot 16 uur de mo gelijkheid bingo te spelen in buurthuis De Pancrat, Middelste gracht 85. Er worden vier ronden gespeeld. STATIONSKWARTIER Na de reconstructie van het terreintje aan het eind van de Maredijk wordt ook het groen opgeknapt. Langs het nieuwe voet- en fietspad komen lindes en populieren te staan. Ook wordt een lage heesterbeplanting aangebracht en in het vroe gere rozenperk komen nieuwe rozen. Het voetpad dat richting de Willem de Zwijgerlaan loopt, wordt verwijderd. Daarvoor in de plaats komt een nieuw voet- en fietspad dat de officiële verbinding tussen de Maredijk en de Willem de Zwijgerlaan gaat vormen. De werkzaamheden beginnen in januari 2000. Paul Marres (rechts) is aangeschoven bij zijn collega's van het Plantsoen: Rik Kamps, Nico Cusell en Rini Karstens-van Halsema. Het kantoor gaat per 1 januari verder onder de naam Karstens Notarissen. foto mark lamers Dat een notaris feitelijk alleen een extra kostenaspect vormt bij transacties en daarom mis schien maar 'afgeschaft' moet worden, is een geluid dat op ge zette tijden vanuit enkele con sumentenorganisaties door klinkt. Rik Kamps kan zich daar boos over maken. „Het gegeven dat het opmaken van een akte ogenschijnlijk zo soepel ver loopt, heeft alles te maken met de wijze waarop wij als notaris sen in dit land onze zaakjes De FNV heeft de indruk dat het Leiderdorpse bedrijf dwars ligt. Projectcoördinator H. van der Kley van Wil ma Bouw daarover: „De onderaannemer moet het werk uitvoeren. Dat probleem moet ik nog oplossen." Vermeulen ligt niet dwars, laat woordvoerder F. Ooms van het gelijknamige adviesbureau namens het bedrijf weten. „Wij kunnen het afvoeren. De grond kan ook verwerkt worden in het gebied zelf." Wilma Bouw wil dat laatste niet, gezien de vervuiling en de onrust die erover is ontstaan. Ooms: „Ik heb begrepen dat het wenselijk is dat de grond wordt afgevoerd, maar dan is het geen automatisme dat Vermeulen dat voor haar re kening neemt. Ik verwacht dat we daar binnenkort wel uit komen." ANNO 1899 Donderdag 21 December ALFEN - Behalve het schaatsenrijden amuseeren de jongens zich hier op het ijs nog op andere manier. Zij zoeken de blauwachtige luchtblazen, die zich on der het ijs gevormd hebben, op; één steekt met zijn mes er een gaatje in, terwijl een ander er fluks een lucifer boven houdt en - een mooie, heldere vlam stijgt uit het ijs op! Feitelijk zijn onze jongens dan ook de ontdekkers van het brongas hier, want reeds jaren lieten ze 'het ijsie branden', zoals zij dat noe men. De zware kleilaag op de weilanden laat het gas niet door, zoodat veengas bijna uitsluitend door de diepe slooten ontsnappen kan. VALKENBURG - Gisteravond is onze openbare bi bliotheek geopend. Tot groot genoegen van het be stuur werd er al dadelijk een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om op zoo min kostbare wijze geschikte lectuur te bekomen. Het aantal lezers toch bedraagt reeds 75, waaron der 8. die zich voor een geheel jaar abonneerden. Voorwaar een goed begin! ANNO 1974 VOORSCHOTEN - De brandweer kon weinig uitrichten tegen de enorme vuurzee. Binnen een uur was de fabriek uitgebrandfoto archief leidsch dagblad Zaterdag 21 december HAZERSWOUDE - Tijdens de begrotingsdebatten is de raad van de gemeente Hazerswoude eergister avond niet verder gekomen dan de algemene be schouwingen. Drie uur hadden de vertegenwoordi gers van het CDA, de WD, de PvdA en PPR hiervoor nodig. SGP-er L. Matze onthield zich van dit recht, omdat, zei hij voor de aanvang van de vergadering "Elk uur praten in de raad de gemeente vierhonderd gulden kost". Omdat de overgrote meerderheid van de raad er niet voor voelde, om er nachtwerk van te maken, werd besloten dat burgemeester en wethou ders in de volgende vergadering in eerste instantie zullen antwoorden. Daarna volgen de replieken en duplieken en worden de begrotingen afzonderlijk be handeld. VOORSCHOTEN - In Voorschoten is gisteravond na een explosie binnen een uur de lak- en verffabriek Nefabohne aan de Rouwkooplaan totaal afgebrand. Ongeveer half acht hoorden buurtbewoners enige kleine knallen en kort daarop volgde een hevige ex plosie, waarbij een deel van het dak de lucht in vloog. De wijkagent van de rijkspolitie gaf direct groot alarm, waardoor niet alleen de Voorschotense maar ook de Leidse brandweer snel aanwezig was Bij de komst van de Voorschotense brandweer was de fabriek al een grote vuurzee die her en der brok stukken neerwierp. De Voorschotense brandweer on der leiding van J. Lekkerkerker reed dwars door de vuurzee heen met twee wagens, terwijl de Leidse brandweer met ladderwagen en hoogwerker de brand van bovenaf bestreed. Tegenover de brandende fabriek stond een be drijfswoning. De bewoner was juist zijn bruiloft aan het vieren in restaurant 'Het Haagse Schouw'. De bruiloftsgasten haalden de meubels via de achterzij de naar buiten, maar de brandweer slaagde er in het pand en andere percelen té sparen De dames Nieuwpoort en Minken waren in de keuken van de fabriek aan het werk. In paniek vluchtten zij met het 11 -jarige dochtertje het weiland in. Directeur De Bie schatte de schade op ruim 1 miljoen Foto'* In dm rubriek kunnen wurden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque |arn ovrrv-hrijvingskjiart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar hetLekhch Dagblad. La.v. leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooteveitatraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17