God op het Web Geloof Samenleving VANDAAG mpert sheldrake Heilig-verklaring Johannes XXIII aanstaande IKV vol vertrouwen besluit Broederschap DINSDAG 21 DECEMBER 1999 979 Bouwvakkers kunnen vandaag de feestdag van hun schutspatroon Thomas vieren. Deze apos tel is de geschiedenis is ingegaan als 'ongelovi ge Thomas', want hij twijfelde of het wel Jezus was die na z'n kruisiging was opgestaan. Jezus moest zijn wonden laten zien om Thomas te overtuigen: een tafereel dat vaak door kunstenaars is uitgebeeld. Nadat ook Tho mas tijdens Pinksteren door de Heilige Geest de gave had gekregen om in vele talen het evangelie te prediken, ver trok hij naar Azië. In India zou hij koning Gundifar hebben bekeerd. Tegelijkertijd beloofde hij de koning een paleis voor hem te bouwen. Vandaar zijn patroonschap voor bouwvakkers. Aan bouwen is Thomas overigens nooit toe gekomen. Het geld dat hem door Gundifar voor de bouw ter beschikking was gesteld, gaf hij aan de armen. Kerst in de Marekerk leiden Christelijk koor Immanuël uit Katwijk treedt vrijdag avond op tijdens de kerstavonddienst in de Marekerk in Leiden. De voorganger is dominee G. Smaling. Samenzang vormt de hoofdmoot van de dienst, die om half acht begint. Tijdens de viering op eerste kerstdag zingt het Oost-Europakoor MILA in de Marekerk. Die dienst begint 's morgens om kwart voor tien. Interkerkelijke kerstsamenzang katwijk De Hervormde Gemeente en de gereformeerde Kerk van Katwijk aan Zee vieren vrijdagavond samen hun kerstdienst in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat. De meditatie wordt ver zorgd door dominee W. Gorissen. Organist Jaap van Rijn speelt samen met een blazersensemble en de mannenzanggroep Sion verleent medewerking aan de dienst, die om acht uur begint. Kerstnachtgala Nieuw Leven alphen aan den run Er is tonfeel en dans en de kinderkerk en de New Life Praise Band treden op tijden? het kerstnachtgala van de Evangelie Gemeenschap Nieuw Leven in Alphen. Het kerst gala wordt vrijdagavond gehouden in de aula van het Scala Col lege aan de Diaman daan 31. Het begint om acht uur. Antisemitisme in Rusland neemt toe Washington Antisemitisme en religieuze vervolging in Rusland nemen hand over hand toe. De situatie is ernstig en noopt tot ingrijpen van mensenrechtenorganisaties en regeringen. Dat zegt de in Washington gevestigde Union of Councils for Sovjet Jews. Bomaanslagen en pogingen daartoe op synagogen, het schenden van graven en antisemitische uitlatingen in politieke redevoeringen zijn tussen februari en juni van dit jaar toegeno men, aldus het rapport. In vrijwel alle gevallen bleef serieus po litieonderzoek achterwege. sterrett Pelgrims trekken naar een veldje in de heuvels bij Sterrett in de staat Alabama, waar oprichtster Marija Lunetti van de rooms-katholieke missie Caritas van Birmingham een verschijning van de maagd Maria zou hebben gezien. Lunetti beweert, dat Maria op 8 december in de heuvels naar haar toe kwam. gekleed in een gouden jurk en met een kroon van sterren op haar hoofd. Maria zou tegen haar gezegd hebben: „Vergeet niet dat ik je moeder ben en dat ik van je hou." foto ap Maria-verschijning trekt pelgrims REALAUDIO BOOKS TAPES cNEWSLET INTRODUCTION SEVEN EXPERIMENTS PAPERS ABSTRACTS INTERVIEWS OLOSSARV Is je kat telepathisch? Hoe vinden duiven geblinddoekt de weg terug? Draagt een termiet de blauwdruk in zich van de hele mierenhoop? Voel je ogen prikken in je rug? De Brit Rupert Sheldrake behoort tot de meest gehate biologen ter wereld. Een aan tal jaar geleden, toen hij verscheen in het VPRO-programma Een schitterend ongeluk viel hij al uit de toon in de discussie met de andere prominente wetenschappers. Met stijgende verbijstering hoorden die zijn spi rituele theorieën aan. Anderen dragen hem juist op handen en zien hem als de man die New Age een wetenschappelijk gezicht moët geven. En dat is ook het doel dat Sheldrake zichzelf gesteld heeft: de ogen openen van kortzichtige wetenschappers die de ballast van de Verlichting met zich meetorsen en die maar niet willen zien dat er meer is tus sen hemel en aarde. Op Sheldrake's officiële homepage presen teert hij zijn roemruchte Zeven experimen ten die de wereld zullen veranderen. Een soort 'proefjes in en om het huis' voor de New Age-adept. Bedoeld om een weten schappelijk fundament te geven aan theo rieën die menig bioloog in schaterlachen doen uitbarsten. Een paar voorbeelden. Iedereen met een huisdier heeft wel eens het idee dat het dier je op de een of andere manier aanvoelt Een, kat springt op het moment dat je alleen al aan voeren dénkt op het aanrecht. Talrijk zijn de verhalen van honden die onrustig worden, janken en wegvluchten kort voor dat een aardbeving het land teistert. Mensen op reis, met een hond op de achterbank merken dat het dier wakker wordt als ze in de beurt van huis komen. Mooie anecdotes, maar zijn er hier werkelijk bovennatuurlijke vermogens in het spel? Sheldrake stelt voor dit te onderzoeken. Stop je hond achter in een bestelwagen, zodanig dat geen beelden of geluiden van buiten doordringen en hij ook geen subtiele aanwijzingen van de inzit- 'God' Is een van de meest voorkomende woorden op het i XI internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een 1 half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan op steken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze aflevering: Rupert Sheldrake, de man die New Age een we tenschappelijk gezicht moet geven. I http://www.sheldrake.org online seven experiments that (on ld (bange the world Psychic Pets How Do Pigeons Home? The Organizations olTermites The Sense ol Being Stared At Phantom Limbs |The Variability of Fundamental Effects of Researchers' Expectations lents jjj Got| al Constants IHHHl ictations tenden kan oppikken. Een videocamera re gistreert de reacties van de hond als de wa gen in de buurt van huis komt. Via Sheldrake's homepage kan je je huisdier opgeven voor deelname aan een dergelijke experiment als je het idee hebt dat het dit soort geheimzinnige krachten bezit» Een ander experiment waar je zelf aan mee kan doen gaat over staren. Ook hier ont breekt het niet aan anecdotes over mensen die feilloos zouden aanvoelen als er naar hen gestaard wordt. Van sheldrake.org kan je een scorelijst uitprinten waarmee je zelf ex perimenteel aan de slag kan gaan. Twee deelnemers zitten op enige afstand vai kaar verwijderd. Een van de deelnei moet af en toe wél, af en toe juist niet blik op de ontvanger richten. Die zit blinddoekt met de rug naar de zende moet telkens op het formulier 'aankruist hij het gevoel heeft dat er wel of niet hem gestaard wordt. Doe dit een kec duizend en kijk dan naar het aantal k dat de ontvanger het bij rechte eind Stuur het formulier via internet terug i Sheldrake. Ligt de successcore van al proefnemingen boven de 50 procent zou er iets vreemds aan de hand mo zijn. Maar wét eigenlijk? Hier komt Sheldrake met zijn omstr< verklaring op de proppen. In zijn we beeld is het menselijk bewustzijn niet dat zich in het brein afspeelt, maar energie die zich tot buiten het lichaam strekt. Als je naar iemand kijkt raak je als het ware aan met een onstoffelijke i De ander voelt die aanraking. Het beeld de menselijke geest die los staat van h( chaam is in New Age-kringen gemeeng maar de gevestigde wetenschap denkt ei ders over. Termen als 'ziel' zijn al lang schrapt uit het biologisch woordenb Ten onrechte, vindt Sheldrake. Zijn ben ring van de wetenschap noemt hij holisi Dat wil zeggen dat alle dingen in de na op onzichtbare manier met elkaar in vei ding staan. Mieren in een termietenlje zijn geen losstaande onderdelen, maar wegen in een alles omspannend energie waarbij elke mier weet wat zijn rol is in totaalbeeld van de kolonie. Duiven heb een onzichtbare band die hen met het verbindt. Mensen en dieren zijn gevi voor eikaars verborgen gedachten en sl mingen. Als Sheldrake erin slaagt dit alles experin teel te bewijzen, heeft hij inderdaad de reld veranderd. silvan schoonhoven Het Interkerkelijk Vredesberaad is vol vertrouwen na het besluit van de Doopsgezinde Broeder schap niet uit het IKV te stap pen. Er is nu heel wat kou uit de lucht, aldus IKV-secretaris Mient Jan Faber in een reactie. Onlangs besloot de Broeder schapsvergadering (BV) met driekwart meerderheid, dat er een proeftijd van een jaar komt. Daarin bekijken de doopsgezin den of het IKV wel hét platform voor vredesvraagstukken is en of daarin het doperse geluid voldoende wordt gehoord. Dit voorjaar besloot het Ge nootschap der Vrienden (de Quakers) het IKV-lidmaatschap op te schorten. Tijdens de Kos- ovo-oorlog hadden het IKV en vooral secretaris Faber, die be grip had voor de NAVO-bom- bardementen op Servische doe len, zich weinig pacifistisch op gesteld. De Doopsgezinde Vre desgroep, waarin de principiële pacifisten onder de doopsge zinden zich hebben verenigd, drong er bij de BV op aan dit voorbeeld te volgen. Met 52 om vijftien stemmen verwierp de BV deze gedachte. „Ik heb er alle vertrouwen in dat we met de doopsgezinden eruit komen'', zei Faber. „De Doopsgezinde Vredesgroep heeft het veel te hoog ge speeld." Moeilijker ligt het met de Quakers, die kortgele< braken bij een rondet leg van het IKV met di De Quakers vonden i genheid niet gepast oi ningsverschillen met i lijke vredesbeweging spreken. Er komt nu gesprek, aldus Faber. Ook de verhoudinge Samen-op-Wegkerken compliceerd. „Die zi een eigen imperium o| wen", zegt Faber, die ii een bureaucratie ziet i In de nieuwe structuu SoW-kerken is het volj moeilijk een eigen plaa gen. Er moeten in i« duidelijke werkafspra men. Ook is het nog ni lijk of die drie kerke zijn de som van hun o kelijke bijdragen aan h tafel te leggen. Bij de opening van d week in september de taris-generaal B. Plai scherpe uitval naar hei kerken stonden alleen hun beleid moesten zei hij naar aanleidin] Kosovo-oorlog. IKV-i F. van der Meer hl hem eraan, dat juist op ging van het IKV de ke op de situatie hadden „Wij zijn actief op de zegt Faber. „De kerkt sief de Raad van Kerke op grote afstand. Dan op ons handelen gema vaticaan-stad Een mozaïek in de Sint Paul Basiliek in Rome toont het portret van paus Johannes XXIII. De 'goede paus', zoals hij door de Italianen wordt genoemd, kwam gisteren een stapje dichter bij de heiligenstatus. Paus Johannes Paulus II ondertekende een decreet, waarin hij een wonder dat wordt toegeschreven aan Johannes XXIII erkent Bronnen in het Vaticaan menen, dat de heiligverklaring van de als Angelo Roncalli op 25 november 1881 in Sotto il Monde geboren paus op 3 november van het jaar 2000 zal plaatsvinden. Roncalli werd op 28 oktober 1958 tot paus gekozen en overleed op 3 juni 1963. De vooruitstrevende paus riep het Tweede Vaticaans Concilie bijeen, dat besloot tot modernisering van de Rooms-Katholieke Kerk en het aangaan van relaties met andere godsdiensten. Tegelijk met Johannes Paulus XXIII zette ook diens voorganger Pius IX een stap op weg naar heiligverklaring. Ook van deze conservatieve paus heeft Johannes Paulus II een wonder erkend. foto epa WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Overgang naar wisselvallig weer met soms veel wind. Van het wes ten uit een toenemende kans op regen, plaatselijk voorafgegaan door sneeuw. Stijging van tempe ratuur; woensdag maxima om streeks 7 graden. België en Luxemburg: Dinsdag rustig weer met wolken velden en vrijwel overal droog. Woensdag meer wind en van het westen uit mogelijk wat regen, voorafgegaan door sneeuw. Mid- dagtemperatuur omstreeks 3 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: In het oosten eerst wat zon en vrijwel overal droog. In het westen meer bewolking en een toene mende kans op regen, hier en daar voorafgegaan door sneeuw. Maxima van iets boven nul in het oosten tot 10 graden in het wes ten. Zuid-Frankrijk: Nu en dan zon. In het westep la ter een toenemende kans op re gen. De Mistral gaat dinsdag lig gen. Maxima dinsdag van rond Ijet vriespunt in het oosten tot rond 10 graden langs de Middel landse Zee. Woensdag veelal iets hoger. Spanje: In het noordwesten veel bewol king en perioden met regen. El ders meer zon. vooral in het zuid oosten. en droog. Maxima in het binnenland omstreeks 11 graden, aan de meeste stranden tussen 14 en 18 graden. Portugal: Zonnige perioden. Naar het noor den toe meer bewolking en later af en toe regen. Middagtempera- tuur landinwaarts rond 12 gra den, aan zee ongeveer 15. Mallorca, Ibiza, Menorca: Overgang naar rustig weer. Verder nu en dan zon en droog. Maxima ongeveer 15 graden. Tunesië: Dinsdag guur weer met zeker in het noorden veel wind en enkele buien, mogelijk met onweer en in de bergen sneeuw. Woensdag ge leidelijk rustiger en droog. Mid- dagtemperatuur dinsdag onge veer 12 graden, daarna weer ho ger. Madeira: Vooral dinsdag nu en dan zon. Waarschijnlijk droog. Maxima on geveer 17 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, maar aan de zuid kant van de eilanden ook gere geld zon. Droog. Middagtempera- tuur rond 20 graden. Duitsland: Wolkenvelden en vooral in het zuidoosten nog sneeuw. Elders vrijwel droog en soms wat zon. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Oostenrijk: Dinsdag plaatselijk nog sneeuw. Woensdag vrijwel droog en af en toe zon. Temperatuur in de dalen iets onder het vriespunt. Zwitserland: Eerst wolkenvelden, maar gelei delijk ook nu en dan zon. Dinsdag misschien nog wat sneeuw. Maxi ma van -3 graden in het noorden tot +7 bij Locarno. Polen: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur rond -4 graden. Tsjechië en Slowakije: Eerst bewolkt en van tijd tot tijd nog sneeuw. Woensdag van het westen uit droger en wat zon. Maxima in het laagland enkele graden onder het vriespunt. Italië: Zeer onstuimig en vooral in mid den en zuiden eerst nog buien, ook met onweer. Van het noorden uit geleidelijk droger en rustiger met af en toe zon. Maxima veelal tussen een graad of 4 in het noordoosten en 13 op Sicili. Corsica en Sardinië: Overgang naar rustig en droog weer met zonnige perioden. Dins dag maxima rond 12 graden, daarna iets hoger. Griekenland en Kreta: Onbestendig met veel bewolking, flink wat buien met kans op on weer en plaatselijk veel wind. Dinsdag nog maxima van een graad of 18, daarna van het wes ten uit kouder. Malta: Dinsdag nog veel wind en buiig. Daarna geleidelijk rustiger en van het westen uit ook droger. Mid dagtemperatuur rond 13 graden. Turkije en Cyprus: Van het westen uit een toene mende kans op buien, misschien met onweer en ook veel wind. In het zuidoosten en op Cyprus eerst nog zonnige perioden en maxima tegen de 20 graden. Langs de westkust maxima meest tussen 12 en 17 graden. WOENSDAG 22 DECEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08 47 Zon onder 16.29 Maan op 16.39 Maan onder08.01 Waterstand Umuiden Katwijk Hoog 02.47 15.07 02.20 14.40 Laag 11.05*23.36 10.46 23.17 Weerrapporten 21 december 07 uur: max min mm Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berii|n Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genive Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen UsPalmas Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madnd Malaga Mallorca licht bew. Z 4 licht bew. ZW2 Z1 zwaar bew. Z 2 zwaar bew. ZW 4 halt bew. Z3 Sneeuw Sneeuw licht bew licht bew. onbewolkt zwaar bew. Regen onbevolkt LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) ZW6 NW2 16 2.2 13 0.2 onbewolkt wiO 15 0 0.0 at* bewolkt onweer ""^T" warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hecto pascal Malta 14 38 Moskou Sneeuw ZW2 -2 -3 0.0 München Sneeuw W2 -2 -3 u Warschau zwaar bew NW4 -3 0.0 New Orleans w.s. 15 0.0 Nice onbewolkt NW6 11 0 0.0 Wenen Sneeuw NW8 0 0.0 Panman bo w.s. 0.0 Oslo licht bew. N01 1 -9 0.0 Zflnch w.s. -1 -3 0.4 Pretoria W.S. 27 19 2.0 Panp zwaar bew w.s.0 2 -1 0.0 Bangkok W-S 0.0 Rio de Janeiro W.S. 0.0 Praag zwaar bew W4 -1 -2 0.1 Casablanca hall bew Zl 16 8 0.0 San Francisco w.s. 17 6 0.0 Rome onbewolkt M 10 13 3 10.0 Damascus wx 20 -2 0.0 Sao Paulo lichtbew. w.s.0 0.0 Split ws 12 12 3.0 La Angeles w.s. 20 10 0.0 Seoul onbewolkt ZW2 0.0 Stockholm "i 0.0 New York Wi 6 1 22.5 Singapore zwaar bew. N6 23.0 kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) public relations W. H. C. M. Steverink 071-5356 356 redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden internet: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tl 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag van 8.30 ti 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling; per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1 betaling. VERZENDING PER P0S1 Voor abonnementen die per post (bi worden verzonden geldt een toesla aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSf Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een andt leeshandicap hebben), is een van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette besd informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LectuU Auteursrechten voorbehc Dagbladuitgeverij Dam ziekenhui; ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondei feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis. tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16