eiden Regio oreca let |p drugs wapens Gebrek aan cijfers maakt Leidse uitkering onzeker [et Geweten verlaat Zuid-West slechts een beetje Boeken reserveren nu ook via internet Overwinteren EWR eist dat Leiden aandelen snel teruggeeft Fietser en bromfietsster aangereden AG 21 DECEMBER 1999 15 pers zullen vaker fouilleren idse cafés komen meer controles op wapen- en «zit. Bezoekers kunnen hun messen, hasj of pillen altijd straffeloos achterlaten bij de portiers. Po li horeca hebben het afgelopen weekeinde voor het :olgens deze afspraken gewerkt. i in Leiden moet veilig illig zijn, luidt het geza- 3 motto van het politie- Leiden/Voorschoten en ntal horecagelegenhe- [et lijkt op de landelijke 't Lef, maar wij heb- idee dat we meer aldus een woordvoer- e landelijke inzamelings- a wapens duurt nog een jDe afspraken tussen poli- ïoreca in Leiden hebben fermijn. Politie en horeca feistermiddag een toelich- bhun samenwerking. ;-, zaterdag- en zon- konden cafébezoe- n discogangers bij In Ca- fC, Pleasure, Annie's Ver- Coffee Dreams en a wapens inleveren. Dat ie bar weinig op: een hasj- een Zwitsers zakmes, laarvan is niet eens ver- jj. „Dit lage aantal kan een 'illende oorzaken heb- hield de politiewoord- zich op de vlakte. het gaat ons niet om ïl messen we binnen krij- ~"lc gevonden wapen is er bi L. Kamphues van dans- n Casa. lortiers van de voorlopig (genheden (de politie is i onderhandeling met B. eigenaar van zo'n vijf zullen voortaan vaker ren. Wie betrapt wordt tgs- of wapenbezit, moet it hij bij zich heeft achter lij de portier. Weigert de r dan mag hij niet naar l De politie komt om de I tijd de ingezamelde wa- i drugs ophalen. Daarna ii ze vernietigd. Niet alles Iraffeloos bij de ingang I horecagelegenheid wor- ptergelaten. Wie vuurwa pens of grotere hoeveelheden drugs heeft meegenomen, wordt aangehouden. Zo wordt het ook moeilijker om te dealen in de gelegenheden. De uitbater van Pleasure, C. Demirbag, bant graag alle han del in drugs uit. Hij denkt er bovendien over om in zijn gele genheid net als bij In Casa een detectiepoort te plaatsen. „Vreemden worden altijd ge fouilleerd. Ik word veel strenger met drugs. Nu zou je sowieso bij mij met een wapen binnen kunnen komen. Ik controleer niet iedereen; wouwen worden nooit gecontroleerd." Vrouwen nemen soms traangas of pep- perspray mee, omdat ze zich zelf zo kunnen beschermen te gen belagers. Horeca-uitbaters gaan ook meer onderling samenwerken. Dankzij de overeenkomst met de politie wordt het makkelijker om 'lastige klanten' een toe gangsverbod te geven. Wie bij In Casa niet meer naar binnen mag, wordt vervolgens ook bij de andere tenten geweerd. Kamphues: „We hebben maar een ding voor ogen en dat is een plezierig uitgaansklimaat. Het is een harde maatregel, maar het heeft geen enkele zin om bij mij iemand te weigeren die bij een ander wel wordt toe gelaten." Is er bij de ingang, in het café of de discotheek trammelant, dan kunnen de uitbaters en portiers sinds dit weekeinde sneller de politie laten komen. Ze hebben een '06-nummer voor dringende assistentie' ge kregen. Surveillerende agenten in de buurt kunnen als ze wor den gebeld vlot ter plaatse zijn, verwacht de politie. „Het was een rustig weekeinde. Het nummer is niet gebeld. We hebben nog niet zoveel erva ring kunnen opdoen." leiden ruud sep De woordvoerder verwacht dat Leiden de snelle levering van de aandelen niet zal tegen houden. „Op het moment dat de andere aandeelhouders ver kopen, moet Leiden onmiddel lijk leveren. Gebeurt dat niet. dan heeft de rechter bepaald dat de gemeente nalatig is, en moet Leiden een dwangsom van één miljoen gulden per overtreding betalen. We ver trouwen er echter op dat Lei den na de vernietigende uit spraak gewoon mee zal wer ken", aldus Van der Erf. Bij de EWR blijft ook na de rechterlijke uitspraak nog een onaangenaam gevoel hangen. „We zijn natuurlijk blij dat we in het gelijk zijn gesteld. Maar tegelijkertijd heb je zoiets van: verdorie, dat het zo ver heeft moeten komen dat we Leiden voor de rechter hebben moeten dagen. We hopen maar dat we snel weer tot een normale om gang met de gemeente Leiden kunnen komen. Per slot van re kening hebben we veel met de gemeente te maken." Het energiebedrijf EWR schrijft nog deze week een brief aan de gemeente Leiden waarin zij de omstreden EZH-aandelen op korte termijn opeist. De EWR wil de aandelen, met een waar de van 300 miljoen gulden, ont vangen op het moment dat alle andere EZH-aandeelhouders hun deel in het elektriciteitsbe drijf verkopen aan het Duitse Preussen Elektra. Op dat mo ment worden de statuten van de EZH dusdanig gewijzigd, dat de EWR zonder problemen ei genaar kan worden van de aan delen in het elektriciteitspro ductiebedrijf. De juridische problemen die wethouder T. van Rij vorige week nog consta teerde, zijn daarmee opgelost. „We gaan ervan uit dat we vrijwel tegelijk met de anderen onze aandelen aan .Preussen kunnen leveren", meldt EWR- woordvoerder J. van der Erf. „Dat betekent dan dat de hele kwestie in de tweede week van januari wordt afgehandeld." leiden 's Zomers zijn de schippers er veelal op uit. Maar als de dagen korter en de temperatuur lager wordt, zoeken ze een plek om te over winteren. Dat levert in de stad weer mooie plaatjes op, zoals hier aan de Zijlsingel, tegenover de Meelfabriek. foto wim dijkman gersingel wilde oprijden en de fietser over het hoofd zag. Op de kruising van de Koninginne- laan en de Lammenschansweg werd gistermiddag een 32-jari- ge bromfietsster uit Zoeterwou- de aangereden. Zij kreeg geen voorrang van een 36-jarige au tomobiliste uit Oude Wetering en liep diverse kneuzingen op. Een 35-jarige fietser uit Leiden liep gistermiddag op de krui sing Rijnsburgersingel/Sta- tionsweg knieletsel op. De man werd aangereden door een au to, bestuurd door een 27-jarige I.eidenaar die komende vanaf het station linksaf de Rijnsbur- Wethouder Pechtold: 'We zullen echt een paar stappen terug moeten doen Vervolg van voorpagina leiden annet van aarsen en wim koevoet Wethouders Baaijens, de vorige wethouder gro- testedenbeleid, geeft grif toe dat veel cijfermate riaal in het Leidse Meerjaren Ontwikkelingspro gramma (MOP) ontbreekt. „Leiden is sterk in in houdelijke doelen en minder sterk in cijfers", zegt hij. „Zover ik weet liggen die cijfers, waar om wordt gevraagd, niet op de plank. We hebben wél besloten, enige tijd geieden al, om weer een bu reau voor statistiek op te zetten. Het vorige is wegbezuinigd." Baaijens neemt verantwoordelijkheid voor de dingen die zijn misgegaan met het grotesteden- beleid. Maar hij vraagt wel aandacht voor het 'enorm complexe traject' dat Leiden moet afleg gen. De wethouder wijst er op dat het hele amb telijke apparaat - en dus ook andere wethouders - is betrokken bij het grotestedenbeleid. Baaijens schrok zich rot, toen hij korte tijd voor de dead line vernam dat de rijksambtenaren geen genoe gen namen met het Leidse MOP. „Dat heeft me behoorlijk wat kopzorgen gekost. Dat de kritiek zo breed zou zijn, was verrassing waarvan ik een heel weekeinde van slag ben geweest. We hadden die signalen niet gekregen, de signalen waren po sitiever." Desondanks beloven Leidse ambtenaren in juli al een ipJiaalslag te maken wat betreft cijfermate riaal. Maar die inhaalslag blijft voor een groot deel uit. Drie maanden later, eind september, constateren rijksmedewerkers tijdens een verga dering met Leidse ambtenaren dat er er nog ont zettend veel aan het Meerjaren Ontwikkelings programma mankeert: de probleemanalyses zijn te globaal en er zijn nog steeds geen cijfers. De Haagse afvaardiging zegt het op prijs te zullen stellen als de gemeente dezelfde lijn volgt als het Rijk en niet zelf het wiel probeert uit te vinden. Een kleine greep uit de lange lijst met aanmer kingen. De ambtenaar van VWS meldt onder meer dat 'een analyse van de probleemjeugd ontbreekt' en 'bij de stelling dat het werkloos heidscijfer hier lager is dan het landelijk gemid delde, ontbreken cijfers'. De ambtenaar van OC W stelt vast dat Leiden ook niet weet hoeveel leerlingen precies voortijdig de school verlaten. Justitie: 'Het lijkt wel of het GSB-geld voor regu lier beleid wordt gebruikt, niet duidelijk in het MOP is wat nieuw beleid is' en 'er wordt wel ver wezen naar een integraal veiligheidsbeleid maar een analyse en doelgroepen en meetbare doel stellingen zijn er niet'. Wethouder Baaijens (PvdA), die na de college: crisis van dit najaar grotestedenbeleid overdroeg aan D66-wethouder Pechtold, was bij deze ver gaderingen overigens nooit aanwezig. Van Boxtel bekritiseerde de vorige wethouder door de nieu we te prijzen. „Er is stevig met Leiden gesproken en we zijn nog niet uitgepraat", verklaarde Van Boxtel gisteren. „Maar het is ook weer niet zo dat ik de Leidse plannen heb afgekeurd. Anders zou ik vanmiddag niet 25 maar 24 conventanten heb ben ondertekend, Ik heb goede hoop dat met een verse wethouder Leiden z'n grotestedenbeleid weer vlot zal trekken.". Wethouder Pechtold (D66) geeft ruiterlijk toe dat hij er met 'wat poetsen en schuiven' niet komt. „We zullen echt een paar stappen terug moeten doen en verdieping in onze plannen moeten aanbrengen." De wethouder komt al in de gemeenteraads vergadering van januari met een gedetailleerd plan voor 'een inhaalslag'. „Ik wil precies aange ven wie eraan meedoen, wie in welke project groep komt te zitten. Voor een deel zitten er nieuwe namen bij en dat komt weer voor een deel omdat dat zo uitkomt. We zullen meer 'dienstoverstijgend' moeten werken, dus niet meer elke dienst voor zich. Het belangrijkste is dat we onze stadsvisie, die goed is beoordeeld, als het ware vertalen naar de verschillende pro gramma's voor het grote stedenbeleid." Garanderen of beloven dat hij de Leidse 281 miljoen gulden veilig zal stellen, doet wethouder Pechtold echter niet. „Je moet nooit 'ho!' roepen voor je over de brug bent. Wel is het grotesteden beleid, niet alleen wat mij maar wat het hele col lege betreft, voorlopig prioriteit nummer één." Volgens minister Van Boxtel heeft Leiden het er tot nog toe overigens 'niet verwijtbaar bij laten zitten'. „Wel moeten er flink wat tandjes bij wor den gezet en moeten er meetbare doelstellingen worden geformuleerd." hun nieuwe stek aan dc §Gravesandestraat keken ooi weer op de duinen vijk. Nieuwe bewoners fcen elkaar vriendelijk en ne wijk werd van jonge be- tag voorzien. De melkboer [de flessen melk nog zon- blemen bij de ingang |fe portieken en een vrol'j- der reed op de fiets zijn s door de straten. Een wijkagent. Ja, het was in dat pasgetrouwde stel- - g in de wolken waren i tweekamerflat. Het fe zomer van 1961. Henny y Kwik betrokken hun n de Van 's Gravesande- rval begon aan het eind tachtiger jaren en de ja- naagden aan Zuid- West. Het onderhoud aan de woningen werd een bron van ergernis. Nieuwe buren kenden elkaar amper. Schoonmaken bij toerbeurt begpn een af spraak uit het verleden te wor den. Drugsgebruikers en -han delaren kwamen en werden re guliere bewoners. Veel bejaar den stelden noodgedwongen zelf een avondklok in om de onveilige, donkere straten te vermijden. De wijk verpaupert, veel oorspronkelijke bewoners snakken naar vertrek. Het is de winter van 1999 als Henny en Tiny Kwik (70 en 67) verhuizen naar de appartementen in het Schouwpoort-complex aan de Alexander Dubcekplaats bij de Hoge Morsweg. Het betekent een gevoelige klap voor Zuid-West. Want Dc Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Ad van Kaam en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 5} M «Ï9 Kwik is sedert 1990 secretaris van de wijkvereniging Leefbaar Zuid-West en schopt in die hoedanigheid regelmatig tegen heilige huisjes. Ooit verzon ie mand voor hem de bijnaam 'Het Geweten' van Zuid-West. Ondanks zijn verhuizing naar de Mors blijft hij voorlopig toch als secretaris actief. „Maar te zijner tijd wil ik wel van die functie af. Aan de andere kant kan ik Zuid-West ook niet zo maar loslaten. Ik zal wel hand en spandiensten blijven ver richten." Kwik is 'gevlucht' uit de wijk, zoals hij het zelf omschrijft. „Ik heb de buurt de laatste jaren in de blubber zien wegzakken. Het is typerend voor de proble matiek in na-oorlogse wijken. De kwaliteit van de woningen gaat achteruit, de wensen van de bewoners veranderen en de wijk wordt steeds onveiliger. Ja, ik voel me in de steek gelaten door de politie." Veranderende samenstelling van de bevolking is volgens Kwik één van de re denen van de achteruitgang. „Er zijn veel tweeverdieners ge komen", aldus Kwik. „Ik sprak laatst een vrouw die al negen maanden nieuwe buren heeft maar ze nog nooit had gespro ken. Oorzaak? Overdag weg om te werken en 's avonds is er geen contact. Wie stelt zich te genwoordig nog voor aan nieu we buren? Ja, het is ook een mentaliteitsverandering." „Daarnaast", vervolgt Kwik, „zijn er veel allochtonen bij ge komen in de wijk maar je hoort mij niet zeggen dat dat dé re den van de verpaupering is. Daarom begrijp ik er niks van dat ik wel eens voor racist ben uitgemaakt. Al in 1990 heb ik samen met anderen de Turkse De Schouwpoort aan de Alexander Dubcekplaats bij nacht In het aan palende gedeelte van de flat aan de Rijn heeft ook Henny Kwik zijn in trek genomen. foto henk bouwman Bibliotheek loeiden zet catalogus op het net en Marokkaanse verenigingen in Leiden aangeschreven om rond de tafel te gaan zitten om de integratie te bevorderen. Maar de politiek vond het niet leuk en er is nooit wat van te recht gekomen. Een jaar of drie geleden heeft Leefbaar Zuid- West die opzet breder her haald. Met politie, Leidse Wel- zijns Organisatie, woning bouwverenigingen en wijkbe heer. Ook dat is niks geworden. Niemand durft zijn handen te branden." De Hoflaan en het Jacques Ur- lusplantsoen gaan volgens het oud-raadslid van de PvdA in rap tempo achteruit. „Veel mensen zeggen tegen mij dat ik gelijk heb maar lopen vervol gens door. Ik kan dat niet en ga de strijd aan. Ik ben altijd al een straatvechter geweest. Mijn vrouw probeert me wel eens af te remmen maar ik ga door. Ik ben ook niet bang dat ik mijn kop stoot en je moet je verlies kunnen nemen. Een half uur later sta ik met mijn 'tegenstan der' weer een biertje te drin ken. Dat hoort bij het spel." Toch pleit Kwik voor het herin voeren van centraal wijkover leg. „Er moet één front tegen de politiek worden gevormd Zoiets als een gezamenlijk overleg van alle wijkverenigin- gen zoals dat in de jaren '70 plaatsvond. Dat moet ook nu weer van de grond komen. Pas dan kunnen we een grote vuist maken." Hij zal er voor blijven knokken. Ook al heeft hij eind vorige week de Van 's Gravesande- straat verruild voor de Alexan der Dubcekplaats. En heeft hij alle 51 huishoudens daar al met enige regelmaat voorzien van bulletins over zijn nieuwe woonomgeving. „Ach, ik heb al aangeboden om iets voor de bewonerscommissie te gaan doen maar mijn hart blijft toch in Zuid-West." eric-jan berendsen leiden wim wegman De Openbare Bibliotheek Lei den heeft zich in een nieuw in- temetjasje gestoken. Met een eigen, zelfstandige website - met bijpassend modern logo - maar vooral met nieuwe elek tronische snufjes. Leden, en ook niet-leden trouwens, kun nen vanaf nu de catalogus van de openbare bibliotheek thuis raadplegen. En dus zien of een titel in een van de bibliotheekfi lialen aanwezig is, en of hij is uitgeleend of niet. Leden heb ben vervolgens de mogelijkheid om het boek of de cd, per e- mail te reserveren en later eventueel te verlengen. Ko mend voorjaar is het sturen van een e-mailtje niet eens meer nodig. Dan kunnen de biblio theekleden het boek reserveren door het direct op scherm 'aan te klikken'. De kosten voor het 'vasthouden', twee gulden, ver rekent de bibliotheek later. Directeur Hans Veen van de Openbare Bibliotheek, hoofd bibliotheekdiensten Mirjam in 't Hout en 'webmaster' Henk Punselie zijn trots op de nieuwe internetsite, die gisteren offici eel het net is opgegaan. Veen: „We waren vier jaar geleden een van de eerste bibliotheken die het internet opgingen, met een website bij Digitale Stad Leiden. Nu horen we wéér bij de voorhoede." De elektronische catalogus aan huis en het elektronisch re serveren zijn maar de eerste stappen op weg naar een nog groter gebruik van het internet, meent Veen. De bibliotheekdi recteur denkt daarbij aan het aanbieden van teksten uit tijd schriften via internet of het raadplegen van databanken. „Particulieren kunnen daarvoor geen abonnement afsluiten. Wij wel. En we kunnen met de uit gevers onderhandelen om het gratis aan de leden aan te bie den." Het past allemaal, leggen In 't Hout en Punselie uit, in het streven om steeds nieuwe dien sten te vinden voor de huidige 'klanten', maar ook om zo nieu we leden aan te trekken. Naast de catalogus en alge mene informatie, is er op dc website van de bibliotheek ook ruimte gereserveerd voor twee bijzondere doelgroepen: kinde ren en 55-plussers. Kinderen kunnen daar informatie krijgen over jeugdboeken, maar bij voorbeeld ook snel in 'doorklik ken' naar een aantal internetsi tes die de bibliotheek voor hen heeft geselecteerd. „Wij zijn, om het zo maar te zeggen, be middelaars in informatie. En ook dit is een manier om infor matie aan te bieden: voor men sen op een rijtje zetten waar ze op dat enorme 'web' voor hen aardige dingen kunnen vinden. 55-Plussers krijgen via de site onder meer informatie over het Digitaal Lokaal, waar ouderen kennis kunnen maken met computers en internet - een ini tiatief waar inmiddels enkele honderden mensen een cursus hebben gevolgd. Ook in de bibliotheek zelf is de automatisering niet opge houden. Het aantal internet computers is verdubbeld van twintig naar veertig en de pre sentatie van de bibliotheekcata logus is flink gemoderniseerd. Veen: „We hebben op elektro nisch gebied een flinke stap voorwaarts gemaakt." De internetsite van de biblio theek is: www.obl.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15