Winkelen: alles of bijna niks Trends Gebaren-scheurkalender 2000 Van vuilniszak tot string Gektes van de eeuw Scheuren maar >la ,e, |AG 21 DECEMBER 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5150266 i rage is een plotseling massaal geuite gekte die voor tenstaanders vaak moeilijk te begrijpen is en doorgaans n snel wegebt als ze opkwam. Rage is ook: 'een algeme- bevlieging, iets wat op zeker ogenblik sterk in de mode Althans, zo zegt Van Dale het in zijn Groot Woorden- ek der Nederlandse Taal. K het ook is, rages kennen we allemaal. Van Tamagotchi Furby, en van Pokémon tot skaten. Er is altijd wel een iieging waartoe we ons massaal laten overhalen. Zelfs l herenpermanentje maakte ooit stevig furore in Neder- id, hoewel je je dat nauwelijks meer kunt voorstellen, ssale gektes zijn niet alleen van nu. De 20ste eeuw zat bevliegingen, hoewel niet allemaal even groot in om- ig. Dat rages zich nu aan het eind van de eeuw sneller jolgen heeft alles te maken met de snelheid van alle me- .Zodra er in de Verenigde Staten of Japan iets nieuws rdt bedacht, worden we daar dankzij Internet en televi- meteen van op de hoogte gebracht, ilke rages ons in de afgelopen decennia allemaal hebben eikt. valt te lezen in het boek 'Gekte', ofwel 'Rages in de elanden', van John Jansen van Galen, Huib Schreurs en c Smink. Zij nemen de lezer mee in de gekke wereld van algemene bevlieging, gebaseerd op de rubriek 'De Rages i ide Eeuw' die de afgelopen twee jaar in het dagblad Het i ooi verscheen, t boek behandelt de rages in chronologische volgorde, te ;innen met Paul Kruger in 1900. De president van Zuid- üca maakte in Nederland een overweldigende entree. De n was zo populair dat de plaquettes en bustes met zijn 11 iltenis niet aan te slepen waren. Kruger werd in de jaren irna opgevolgd door onder meer reformkieding, de elek- che kuur, radioamateurisme en de Charleston, om maar 1 t dingen te noemen. t name de Charleston, in Nederland geïntroduceerd in I tember 1925, was volgens de auteurs een fel omstreden ,j e. Engelse dokters wisten te melden dat je enkels ervan groeiden en het funest was voor je knieën, maar dat erhield grote groepen jongeren niet zich op de nieuwe is te storten. In Nederland werd de charleston vooral als beschaafd betiteld. Danszalen gingen op slot, de politie ld razzia's in clandestiene danslokalen en de dans zelf rd door de zedenpolitie uitgeroepen tot 'een voorportaal ide prostitutie'. 3 nneer is iets een rage en wanneer spreek je van een nd? De samenstellers van het boek hebben vaak getwij- a 1. Een trend is volgens hen iets dat langzaam opkomt, Zl ivaak daarna een vast bestanddeel van het dagelijks le te worden. In veel rages daarentegen zijn elementen als ki denverering, verzamelwoede en kinderspel herkenbaar. 0 kortstondige begeestering, zeker in de laatste jaren, by is nog maar net op z'n hoogtepunt als het volgende elgoedbeest zich al aandient: de Pokémon. 3 vallend vertegenwoordigd in het boek is het jaar 1968. auteurs treffen in dat jaar maar liefst vier rages aan: Che evara. De Fabeltjeskrant, de sherrykuur en Silly Putty. De 0 tste. een soort kneedpasta, is in de VS nog steeds goed ir de verkoop van een paar miljoen klonten per jaar. sherrykuur gold als probaat middel tegen dikte. Bij de ter kon je zelfs een'foldertje over de sherrykuur krijgen. Fabeltjeskrant spreekt voor zich: nog steeds-weten kin- 3l en te vertellen over Juffrouw Ooievaar. En Che Guevara: i afbeelding vond de weg naar cafés, clubhuizen en irtkantines. 35 ekte'. Door John Jansen van Galen, Huib Schreurs en Er- imink, uitg. Bruna, 29,95 gulden) 19 Een middagje winkelen met mams voor nieuwe kleren vin den veel jongeren te saai. De jeugd van het nieuwe millenni um wil in alle opzichten ver maakt worden. Ook tijdens het shoppen: videogames, een foodcomer, een leeshoek, dj's aan draaitafels of tijdens het passen even een tattoo of pier cing laten zetten. Dat kan alle maal. Nadeel is dat het prijs kaartje aan de toch al dure, ge wilde merkkleding nog verder wordt opgeschroefd. Voor mensen met een smallere portemonnee of minder be hoefte aan 'excitement' ont staat er een geheel andere win keltrend: de oatletstores. Hier is het winkelen juist van alle toe ters en bellen ontdaan. Naar Amerikaans model scheur je met een winkelwagentje langs de sober uitgestalde waar en pakt wat je pakken kunt. Sensa tie en prijzig of sober en goed koop. Aan de consument de keuze. 'Events' en 'excitement'. Win kels die de trendy jongere wil len bereiken met hun mode kunnen er niet omheen. Het werkt uitstekend om je naam te verbinden aan trendy evene menten, 'events'. En om een jong publiek te trekken moet je meer in huis hebben dan rek ken met kleding: 'excitement' dus. Een winkelketen die dat heel goed begrepen heeft is America Today. Op zeventien locaties in Nederland kun je bij deze keten niet alleen terecht voor de mo de van razend populaire Ameri kaanse merken als The Gap, Old Navy, Polo Jeans, Calvin Klein, Levi's en Carrhart, maar ook voor 'gadgets', boeken, wat te drinken en te eten en mu ziek. Michaëla Luttenberg van Ame rica Today: „Wij willen excite ment uitstralen. Onze doel groep is 16 tot 20 jaar oud. Die is altijd in voor iets nieuws. We verkopen niet alleen kleding, maar ook aparte gadgets. Ons assortiment wordt daardoor iets uitgebreider en uitdagen der. We hebben nu bijvoor beeld een kickboard, een multi functionele step met een heel futuristisch uiterlijk die heel populair is onder jongeren. Arnhem, onze pilotstore, heeft een leeshoek: het American Bookcentre. Daai, maai ook in wei :ld je in gebarentaal dus >ord ballet uit: de arm OP fbogen en de middenvin- ven op het hoofd. Praat je gypte, dan teken je als re met de handen pira- James Bond is ook zo fsprekend. Wie 007 als T S werp aansnijdt, brengt de rarm voor de borst en (k net de hand alsof hij een r overhaalt: het is de q ekende houding van de nagent. ijtijd baren-scheurkalender NTBeeft 365 dagen lang een scala aan woorden. Van tie, zwaluw tot directeur, bijvoorbeeld ook bidden, dienst, zaagvis en opge- Bovendien is er ruimte akt voor onder meer spor- landen. Op de achter- an elk blaadje staat het lands handalfabet. Alle il- ies zijn van de (dove) te- Timothy de Graaf uit taal. De kalender, die 25 gulden kost, blijkt een hit. In een maand tijd zijn de 3000 exem plaren vrijwel uitverkocht. Een tweede druk wordt inmiddels overwogen. Pr-functionaris Peter van Veen van Effatha lanceerde het idee samen met zijn collega Harry Brouwer van Guyot. „We zijn dat plan met Timothy de Graaf gaan uitwerken. Vast stond dat er ook onbekendere gebaren in moesten komen. Veel daarvan zijn nog niet officieel op papier gezet. Door die nu wel op te ne men, wordt de kalender inte ressanter voor mensen die de gebarentaal al kennen." Het dagelijks leven van dove jongeren moet nauwelijks an ders zijn dan dat van horenden, redeneren de instituten. Van daar hun motto 'Zo gewoon mogelijk'. Van Veen: „In hoe verre zet je dove jongeren apart en in hoeverre laat-je ze mee doen in de maatschappij? Evenals in andere sectoren van de zorg, heeft deze discussie ook bij ons gespeeld. Hun leven moet zo gewoon mogelijk zijn, vinden wij. Daarom wonen ze nu niet meer op Effatha, maar in wijken in Zoetermeer, net als alle andere jongeren." „Als dove jongeren meedoen Tim N Igen voor het eerst dat er Ge- •scheurkalender ver- t, uitgegeven door Effatha termeer en het Koninklijk lut voor Doven H.D. Guy- )et Groningse Haren. Met xtra itiatief willen beide insti- de horende wereld be- r maken met de gebaren- Kleding kopen met een winkelwagentje is toch een beetje gek. Utrecht en Antwerpen hebben we ook ruimten waar dj's draai en. In de toekomst komt er een coffeeshop van America Today en gaan we waarschijnlijk cd's verkopen. Volgend jaar gaan we op het internet en zullen we onze naam verbinden aan events. Er wordt dan bijvoor beeld een America Today Skate Event georganiseerd." Het excitement-winkelen is niet helemaal nieuw. De Bijenkorf bij voorbeeld heeft al een aantal jaren de Chill Out, een 'shop- in-shop' waar jeugdige klanten niet alleen hippe mode, maar ook gekke spulletjes, accessoi- res-en etenswaren kunnen ha len. Het trendy Housewives on Fire aan de Spuistraat in Am sterdam biedt al een tijd de combi van kleding- en platen- verkoop, kapper, tattoo- en piercingstudio. Het funwinkelen is nu ook doorgedrongen tot de wat meer 'mainstreamwinkels'. C&A heeft sinds kort in enkele filia len (bijvoorbeeld in Tilburg) een aparte hoek waar de jeugd zich tijdens het klerenkopen kan vermaken met videogames en muziek. Naast het 'funwinkelen' heeft Nederland er nog een betrekke lijk nieuwe manier van shop pen bij: de outletstore. In een outletstore worden oudere col lecties van bekende merken aangeboden voor een schijn van de originele prijs. Niet echt geschikt voor trendsetters dus, maar wel voor prijsbewuste mensen die niet malen om de allernieuwste kleuren of model len, maar het best nog kunnen doen met ëen spijkerbroek van vorig seizoen. America Today pikt ook een graantje mee van deze markt. Onlangs opende de keten een outlet in Ede (Grote Straat 37) en daar liep het storm. Het duurste artikel kost daar vijftig piek en het goedkoopste een tientje. Ook populaire merken als Diesel (Alphenseweg 1 A, Baarle-Nassau) en CoolCat (Groest 86, Hilversum) hebben outletstores. Voor goedkope 'overjarige' spijkerbroeken van Lee en Wrangier moeten koop jesjagers de grens over naar het Belgische Sint Niklaas (Indu striepark Noord). Een aparte positie heeft het op Amerikaanse leest geschoeide TK Max. Dit is geen outletstore, maar meer een gigantische su permarkt voor merkkleding. De nieuwste merkartikelen worden er aangeboden voor prijzen die tot 60 procent onder de norma le verkoopprijzen liggen. Het enonne aanbod wissélt per week en varieert van merken van topdesigners tot de geves tigde consumentenmerken uit binnen- en buitenland. Winkelen bij TK Max is even wennen. Kleding kopen met een winkelwagentje is toch een beetje gek. TK Max zat al in Rotterdam (Winkelcentrum De Grote Lijn aan de Binnenweg) en Alkmaar (Winkelcentrum Noorder Arcade aan de Noor derkade) en opende onlangs een vestiging in Hilversum (Winkelcentrum De Gooische Brink aan de Kerkstraat). MACHTELD LEISTRA aan de maatschappij betekent het dat zij daarvoor moeten worden klaargestoomd. Tegelijk vragen wij aan de samenleving om zich open te stellen voor doven. Wij geven daarom voor lichting aan onder meer scho len en verenigingen. Als een be drijf een dove medewerker krijgt, zorgen wij voor informa tie. Dat gebeurt ook op het ge bied van gebarentaal. Dfe scheurkalender is daar weer een uitvloeisel van." „Gebarentaal is heel mooi en beeldend", stelt Peter van Veen. Volgens hem komt die ook in ternationaal van pas. Het is, zegt Van Veen, bovendien een volwaardige taal. „Met een ei gen grammatica en eigen spel lingregels. Het duurt wel even voordatje die beheerst. Gemak kelijker is het om wat gebaren te leren. Het is prettig als ie mand uit de omgeving van een dove er een paar kent. Dat merk je al als je in een land komt waar je de taal niet spreekt. Met een paar gebaren kun je dan toch communiceren." (De Gebaren-scheurkalender 2000 is te bestellen bij Effatha, tel. 079 - 329 4500) JOKE KORVING We vinden het zo vanzelfsprekend dat ze er zijn: het plastic koffiebekertje, de vuilniszak, het A-viertje, de panty, de douche, het T- shirt, de stofzuiger, lego, de kalasjnikov, de atoombom, een rol toiletpapier of kauwgom. Geen mens die er in het dagelijks gebruik eens bij stilstaat en er goed naar kijkt. Toch behoren ze tot de honderd nuttigste, verma- kelijkste, handigste en verschrikkelijkste vin dingen van de afgelopen eeuw. De Utrechtse Gemeentebibliotheek heeft er tussen de boeken een kleine tentoonstelling van ingericht. Als alledaagse voorwerpen in een vitrine worden gezet met lampen erop, worden ze wel degelijk bijzonder. Het idee voor deze honderd voorwerpen is niet van de bibliotheek, maar komt van een aantal journalisten van het weekblad HP/De Tijd. „Wij hebben hun selectie gewoon over genomen", zegt Henk Blankena, een van de organisatoren van de tentoonstelling. „Of het een juiste selectie is, is natuurlijk maar de vraag. Het is in elk geval geen complete selectie." „Als je een fornuis wel tot een belangrijke vinding rekent, kun je je afvragen waarom er geen wasmachine in de collectie is opgeno men. En zo zijn er natuurlijk veel meer din gen die de afgelopen eeuw zijn uitgevonden en hier niet staan." Bibliotheekmedewerkers zijn driekwart jaar bezig geweest de voorwerpen bij elkaar te brengen. Veel energie werd gestoken in het naar Nederland halen van een schaalmodel van de eerste atoombom, maar dat is uitein delijk mislukt. Even zoveel moeite werd ge daan een originele kalasjnikov, een automa tisch geweer, te krijgen en die staat nu wel te 'pronken' in een vitrine. Inrichting en vormgeving zijn verzorgd door zes studenten van de Hogeschool voor de Kunsten, afdeling grafische vormgeving. Zij hebben in de vitrinekasten geen volgorde aangehouden', maar onlogische combinaties gemaakt. Bovenop de vitrinekast worden nuttige en nutteloze wetenswaardigheden over de honderd voorwerpen geprojecteerd. Die kun je alleen lezen als je even de trap neemt, een etage hoger. 'Je denkvermogen neemt 20 procent toe als Ook te zien: een Harley Davidson, foto gpd je kauwbewegingen maakt', meldt de tekst bij kauwgom. Schijnt nog waar te zijn ook. En bij de tampon staat: 'Menstruerende kap sters schijnen slechter te knippen'. „Het zijn meest lullige dingetjes die werden uitgevonden en die later een hype werden. Nu zijn het allemaal alledaagse gebruiks voorwerpen en dat is toch fascinerend", zeg gen de HKU-studenten Frank van Rooijen, Anouk Meelhuysen en Richard Vogel. „Wij beseffen als twintigers niet hoe luxe het ei genlijk is, maar als je oudere mensen nu ziet stilstaan bij de vitrines, weet je dat het nog maar kort geleden is dat dergelijke dingetjes niet zo normaal waren." Een 70-jarige mevrouw uit Driebergen kan dat beamen. „Een gameboy? Wat is een gameboy? Een computer waar je spelletjes op speelt? Weer iets nieuws." „En kijk nou toch, dat onderbroekje! Een string... Nou, dat noem ik geen onderbroek. Toen mijn moeder stierf liet ze me drie on derbroeken na. Zülke joekels! Gut, als ik hier zo rondkijk denk ik: Wat heb ik toch al een hoop meegemaakt in dat ene leven. De tentoonstelling is tot en met eind januari 2000 te zien tijdens de openingsuren van de Gemeentelijke Bibliotheek aan de Oude gracht 167 in Utrecht. RUUD BUURMAN Het aanbod op het gebied van scheurkalenders voor het ko mende jaar is groot. Dat geldt trouwens ook voor de traditio nele agenda's, al dan niet in zakformaat. Veel daarvan is ver trouwd, maar er zijn een paar leuke nieuwkomers. Een greep uit het grote aanbod voor 2000. Napoleon Bonaparte Enig idee waar de Witte Wieven vandaan komen? Of op welke leeftijd Napoleon Bonaparte is gestorven? Voor wie grote inte resse heeft in het verleden van de mensheid is er de Geschie denis kalender 2000. Ruim drie honderd vragen voor wie zijn kennis op dit terrein wil verrij ken. Het thema is. hoe kan het ook anders, tijd! (Geschiedenis kalender, 24,90 gulden) Poëziewedstrijd Dichters van de twintigste eeuw. Dat is het thema van de scheurkalender Nederlandse en Vlaamse poëzie van Meulen- hoff, samengesteld door Hans Warren. Volgens de makers van de kalender is de Nederlandse dichtkunst niet op sterven na dood, zoals wel eens wordt ge suggereerd. Integendeel. "Een gedicht kan onalledaagse glans verlenen aan een heel gewone dag', is de gedachte achter de scheurkalender, die onder meer een poëziewedstrijd omvat en uiteraard een groot aantal mooie dichtregels uit eigen land en Vlaanderen. (Neder landse en Vlaamse poëzie, Meulenhoff, 29,90 gulden) Heer op stand Alle trouwe fans van Heer Bom mel kunnen volgend jaar iedere dag een nieuw avontuur bele ven met hun heer op stand. Op de Bommel-scheurkalender staan ruim driehonderd figuren afgebeeld die in de loop van de tijd hun opwachting hebben gemaakt in een van de vele Bommel-avonturen uit de Toonder Studio. Een jaar vol hoog- en laagstaande lieden dus. (Bommel scheurkalender, 25 gulden) Murphy De wet van Murphy, buiten aards leven, gsm: op de Weten schappelijke Scheurkalender zijn 366 moeilijke en minder moeilijke items opgenomen, verdeeld in wcckthcma's die het onderwerp uitspitten. De lezer ziet zich geconfronteerd met tal van anekdotes, princi pes en raadsels. Alles in het ka der van de wetenschap. Goed voor leergierige types. (Weten schappelijke Scheurkalender, 29,90 gulden) Boeken Boeken, boeken en nog eens boeken: kan ook niet anders in de Boekagenda, die nu al voor het derde jaar verschijnt. Aan rader voor lieden die graag in stapels tweedehands leeswaar snuffelen. Het is voor boeken liefhebbers dè gids op hun tochten langs antiquariaten, beurzen en tentoonstellingen, hier en daar opgevrolijkt met anekdotes en illustraties. Maar de agenda geeft ook allerlei tips en adressen van onder meer verenigingen en uitgeverijen en noemt de data van alle belang rijke markten, veilingen en beurzen. (Boekagenda, 24,50 gulden) Onthaasten Nieuw dit jaar is de Onthaas- tingsagenda. De naam zegt het al: bestemd voor iedereen die onthaasting een warm hart toe draagt. Een nieuw begrip in de Nederlandse samenleving, dat naar verwachting in de volgen de ronde in het woordenboek zal worden opgenomen. Voor ons land aan onthaasting toe is, zal er volgens de makers van de agenda nog wel een cultuurom slag moeten plaatsvinden. Zo wel de blauwe kaft als de foto's binnenin stralen kalmte uit en doen verlangen naar een beetje rust. (Onthaastingsagenda, 34,90 gulden) Mendini Alessandro Mendini, een van de meest spraakmakende Itali aanse designgoeroes, is verte genwoordigd op de allereerste pagina's van de duitstalige De sign-agenda Calendar 2000. Naast de dagpagina's veel ruimte voor fraai fotowerk dat vooral mooi ontworpen pro ducten uit de industriële vorm geving laat zien zoals vliegtui gen, vrachtwagens en kinder buggy's. (Design-agenda, 25,90 gulden) Oldtimers Autofreaks en dan vooral de liefhebbers van oldtimers ko men helemaal aan hun trekken met de Classique Car Diary 2000, uiteraard in het Engels. De agenda, eentje van ruim for maat, laat een groot aantal kleurenfoto's zien van gewilde klassiekers, maar ook van auto races uit het verleden. Verder veel informatie waar de eige naar (in spe) van een oldtimer iets aan heeft. (Classique Car Diary, 44,90 gulden) Besparen Een oude vertrouwde is de Budget Agenda van het Natio naal Instituut voor Budgetvoor lichting (Nibud). Altijd goed voor mensen die moeite heb ben om het einde van de maand met hun geld te halen. Met behulp van de agenda kun je bijhouden wat er binnen komt en wat er uitgaat. Er is ruimte voor begrotingen, maar cr worden ook allerlei tips gege ven om te besparen op het huishoudbudget. Klussen rui len bijvoorbeeld. Het Nibud vertelt je ook hoe je belasting geld terug kunt krijgen. En dat is natuurlijk nooit weg. Te koop voor een portemonneevriende- lijk prijsje. (Budget Agenda, 16,95 gulden) Nationale trots I lartstikke Nederlands is de Holland Agenda. De eenvoudi ge tekeningetjes van Dick Bruna laten ons land op zijn bekendst zien: van tulp tot koe. De omslag vertoont de drie kleur van de Nederlandse vlag en de letters en cijfers binnenin zijn - hoe kan het ook anders - oranje gekleurd. De nationale trots ten top! (Holland Agenda, 24,50 gulden) EVEUEN BAKS Een greep uit het grote aanbod kalenders en agenda's. foto gpd verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde een woord. v.e. kachel - anders genaamd - stad in Frankrijk; Doljaar - rijtuig - veevoer; tn - niemendal - geleed dier; enverblijf - kaartenboek - onlangs; Sngstuk - soort stof - zeker persoon; lifbak - zuidvrucht - roeispaan; praak - scheepsexploitant - liever; erplant - toevluchtsoord - vorstelijk huis; eskundige - belhamel - fair; gel - mooi - dun bindmateriaal. HEINZ Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Pen; 5. ode, 7. leger; 8. oke; 9. ral; 11ronde; 14. as; 16. ut; 17. uur; 18. lui; 19. al; 20. la; 22 alant; 25. kif; 27. hoe; 29. retor; 30. dra; 31. ree. Verticaal: 2. Elk; 3. neer; 4 heen; 6. dia; 8. ora; 9 re; 10. lot; 12. Oeral; 13. dalen; 15. sul; 16. uil; 19. alk; 21 Ate; 22. af; 23. ader; 24. Thor; 26. Ier; 28 ore.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11