Pro-Kremlinblok wint verkiezingen Justitie wil drooglegging speelsteden EK GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Stadse vegers en dorpelingen achter vuurwerkresten aan 9 11 13 r#3|> 21 1 25 26 j pakken beker --•1 in laatste minuut Omvang modderramp duidelijk weinig wapens op in regio Golden Earring toe aan adempauze 'Q' komt om bij ongeluk Kohl riskeert dwangsom of gijzeling 2 WEKEN UZIGINGEN SLUITINGSTIJDEN Familieberichten DAG 20 DECEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad NR 42188 LOSSE NUMMERS 1.85 ZATERDAG ƒ2,40 Lt Gymnasten Swet TV Leimuidenaren Bibberend Ajax - ,1 Alphense Favorieten draaien voor blijft bestaan moeten blij zijn blijft tegen De BX/" i 11 waterpoloërs rijden bij NK recordpoging na gift van met komst van Graafschap allround 3.033 rondjes 10.000 gulden complex Peppelhof amper op de been op zeKer mJH \J/ Ei jrd auto deze eeuw jrd is zaterdag in Las litgeroepen tot de Auto Eeuw. De T-Ford was te auto die op de lopen- d werd gemaakt en die or betaalbaar was voor msen. Ford verkocht er en 1927 dan ook an 15 miljoen van. werd de Mini en de van 133 journalisten eheie wereld liet de DS als derde eindigen. Dr ontploft bij op Schiphol C 10 van de Keniase artmaatschappij DAS [go heeft zaterdagmid- start op de Kaagbaan phol afgebroken, nadat n de drie motoren was odeerd. Het vracht- g stond op dat moment de grond. Bij het inci- niemand gewond ge ien groot brokstuk van itel van de motor kwam »aan terecht. De Kaag- anderhalf uur gesloten L De Luchtvaartinspec- een onderzoek in. n wil dat Partij 'Beer' sensatie in Rusland laguaira» In Venezuela wordt met de dag duide lijker hoe groot de ramp is die eind vorige week werd aangericht door ongekend noodweer en de daaropvolgende modderstromen. De auto's in de kuststad La Guaira staan tot hun dak bedolven on der een laag modder. Er wordt al gesproken over zeker 5.000 doden, maar volgens minister van bui tenlandse zaken Jose Vincente Rangel ligt het aan tal doden waarschijnlijk nog veel hoger. Zeker 150.000 mensen zijn dakloos geworden. De deel staat Vargas aan de kust is het zwaarst getroffen door het noodweer. Tienduizenden mensen kun nen hun huizen niet meer uit omdat de modder of het water te hoog staan. Het is de ergste natuur ramp die Venezuela deze eeuw heeft getroffen. De schade wordt geschat op meer dan vier miljard gulden. FOTO REUTERS KIMBERLY WHITE 'Beer', algemeen gezien als de partij van de uiterst popu laire premier Poetin, is de sensatie geworden van de gis teren gehouden parlementsverkiezingen in Rusland. De slechts kort geleden opgerichte pro-Kremlinpartij en de communisten lagen vanmorgen, nadat tweederde van de stemmen was geteld, op vrijwel gelijke hoogte met zo'n 25 procent. De opkomst was 61 procent. partij in de peilingen nog op meer dan 20 procent. Dat wordt nu nog niet de helft. De liberalen van Javlinski, die zich als enige partij enigszins kritisch hadden uitgelaten over de oorlog in Tsjetsjenië, werden door de kiezers bestraft met een verlies van enkele procenten. Ze kwamen met 5,9 procent wel over de kiesdrempel van vijf procent. De ultra-nationalist Zjirinovski verloor eveneens, maar ook zijn terugkeer in de Doema is zeker. Minister voor noodtoestan den Sjoigoe, lijsttrekker van 'Beer', was tevreden en be scheiden. „We zijn gesteund moskou hans hoogenduk correspondent De tweede grote verrassing was de eveneens prille, liberale be weging 'Unie van de Krachten van de rechtervleugel'. Deze SPS, die ook achter Poetin staat, krijgt bijna 9 procent. In deze beweging werken hervormers als de oud-premier Kirijenko en de voormalige vice-premiers Nemtsov en Tsjoebais samen. Teleurstellend was het resul taat voor de partij 'Vaderland- Heel Rusland' van oud-premier Primakov en de Moskouse bur gemeester Loezjkov. Enkele maanden geleden stond deze door mensen van de daad", zei Sjoigoe, wiens blok slechts een heel vaag programma heeft en het succes vooral te danken heeft aan de persoonlijke popu lariteit van Sjoigoe in verband met de kwestie Tsjetsjenië en de steun van premier Poetin. Verscheidene politici stelden dat de oorlog in Tsjetsjenië de basis vormde voor de sensatio- nale winst van 'Beer'. „De uit slag is een persoonlijke waarde ring voor Poetin", zei Kirijenko. De radicale hervormer Tsjoe bais, die de campagne van SPS leidde, waarschuwde dat een fout van Poetin in Tsjetsjenië enorme gevolgen kan hebben. Tsjoebais zei verder dat nu een anti-communistische alli antie in de Doema mogelijk is. Kirijenko had het over 'een mo numentale overwinning voor de liberale ideeën'. Pagina 5: Russen kiezen voor jong, modern en machtig VOORD IS AA?» Blaise Pascal Het is niet mogelijk te leven zonder iets lief te hebben. n WEERSVERWACHTING 2 VOOR DINSDAG af en tóe zon- vooruitblik WO ENS DONDER VRIJ 273* 2"/7* r/9° 25, 30% 70% 70% SS# 10% 10% 10% dcing blijft Actie levert sterdamse hoofdofficier title moet blijven, vin- rgemeester Patijn van lam en hoofdcommis- ulper van de politie, tegtijdig vertrek is vol- n niet aan de orde. De baas van Vrakking, iur-generaal De Wij- th, had hem de wacht gd wegens eigengereid irdbetaling t& Young ternationale accoun- Ernst Young uideelhouders van het aanse Cendant (hotels, snd goed en autover- rAvis) 720 miljoen gul- hadevergoeding beta- t gaat om de grootste ooit door een accoun- ma betaald. 7 ines dreigen Ipengebied ngers in het Alpen- I wacht niet alleen een tte kerst, maar ook la- De Zwitserse au- gaven gisteren de wing 'graad 3' uit op il van 5. Er viel in het een nieuw pak Ir in Boven-Wallis en het I Oberland. Winterspor- Ordt daarom aangera- h niet buiten de gemar- Ipistes te begeven. 'MAG 30 PAGINA S den haag gpd and and 'en Kunst nie en Samenleving It van de Dag Iheid/Strips 3 5 14,15 6.7 10 2 ogramma's 16 9,11,12,13 17 Verzicht 21 t/m 29 10 In tal van gemeenten grepen politie, lokale bestuurders en horeca-ondernemers zaterdag de actie 'Heb 't lef, wapens weg' aan om het publiek duidelijk te maken dat wapens niet thuis horen in een uitgaansgebied. Er werden slechts weinig wapens ingeleverd. In Leiden en omgeving, de Duin-en Bollenstreek en in de Rijn- en Veenstreek leverde de Nacht van 't Lef niet veel steek-, slag- en stootwapens op. De Politie Hollands Midden wilde daarentegen niet van een te leurstelling spreken. In Noord- wijk bleek de actie het meest succesvol. Daar werden in het uitgaansgebied De Grent zeven vlindermessen en vijf zakmes sen ingeleverd bij een rondrij dend politiebusje. De horeca deed niet mee aan de actie van wege een steekpartij van een paar weken geleden. In Leiden deden vijf cafés en discotheken mee. De politie haalde vier lege actiecontainers op; in de vijfde zaten een Zwit sers zakmes en een opiumpijp. Bij horecagelegenheden in Voorhout, Lisse en Hillegom werden een schaar, 9 pakjes sterretjes en twee gulden klein geld in de bus gedaan. Katwijk en Rijnsburg samen scoorden 'zeer bedroevend' met een zak mes en een speelgoedpistool. De politie in Den Haag en Eindhoven toonde zich na af loop bijzonder tevreden over de respons van het publiek. In Eindhoven kon de uitgaans buurt alleen betreden worden nadat de bezoekers zich vrijwil lig hadden onderworpen aan fouillering. Gisteren bleken in totaal zo'n 35 wapens te zijn in geleverd. Daarbij waren zo'n dertig (zak- en vlinder) messen, een priem, enkele schroeven draaiers en een set dartpijltjes. In Den Haag reageerde het pu bliek overwegend positief. Pagina 3: Brabantse stappers waarderen wapencontrole leiden 'Radar love', 'When the lady smiles', 'Long blond Animal' en 'Twilight Zone'. Alle klassiekers van Golden Earring passeerden afge lopen zaterdag tijdens het 'afscheidsconcert' nog één keer de revu. De 'Nederlandse Stones' gaven in de Leidse Groenoordhallen een drie uur durend live optreden voor een uitverkochte zaal vol met oude rockers, scholieren, studenten en alles wat daartussen zit The Last Blast Of The Past' is voorlopig het laatste concert van de band. Na meer dan drie decennia op de podia, wordt het tijd voor een adem pauze. Een 'sabbatical year* waarin de band voorbereidingen treft voor een cd die in 2001 uit moet komen. Pagina 14: De rek is eruit bij Golden Earring. FOTO TACO VAN DER EB londen rtr den haag 'anp Het openbaar ministerie wil dat tijdens het Europees voetbalkampioenschap de speel steden geheel worden drooggelegd en kof fieshops worden gesloten. Voorzitter De Wijkerslooth van het college van procu reurs-generaal acht deze maatregel nood zakelijk om supportersrellen tc voorkomen. Het ministerie van binnenlandse zaken en de burgemeesters van Arnhem, Eindhoven. Rotterdam en Amsterdam bespreken de drooglegging momenteel, aldus De Wijker slooth. Een woordvoerder van Horeca Neder land zei in het Radio 1 Journaal dat het openbaar ministerie met zijn advies door schiet, temeer omdat Horeca Nederland nog in overleg is met de vier speelsteden. „Wij denken aan een fijnmazig controle systeem, want ook de horeca is gebaat bij een beheersbare situatie. Maar niet door meteen een algehele drooglegging voor het toernooi af tc kondigen. Rotterdam heeft al eerder geëxperimen teerd met drooglegging van de binnenstad. Op Koninginnedag gold een alcoholverbod. Hierdoor bleven dit jaar de gebruikelijke onlusten aan het einde van de dag uit. Voorlopig wil Rotterdam zich echter nog niet vastleggen op een drooglegging. Een woordvoerder wijst erop dat de Kuip in de eerste ronde van de Europese kampioen schappen geen grote risicowedstrijden toe gewezen heeft gekregen. Amsterdam is niet van plan de stad droog te leggen. Er wordt zelfs gekeken naar de mogelijkheid de openingstijden van dc Amsterdamse cafés tijdens het eve nement te verruimen. Dit gebeurde ook tij dens de Gay Games in 1998. Amsterdam ziet ook geen noodzaak om koffieshops te sluiten. Burgemeester Welschen van Eind hoven staat vooralsnog neutraal tegenover het idee. Desmond Llewelyn, de 85-jari- ge acteur die in zeventien la mes Bond-films technische snufjesexpert 'Q' speelde, is gis termiddag overleden na een au to-ongeval. Llewelyn botste om nog onduidelijke reden frontaal op een tegenligger toen hij te rugkeerde van een signeersessie in East Sussex. Hij overleed la ter in het ziekenhuis aan zijn vele verwondingen. Llewelyn speelde een hoofd rol in zeventien van de negen tien films, inclusief de jongste The world is not enough. Hij werd een instituut dat in popu lariteit bijna kon wedijveren met agent 007. De hoogbejaarde Welshman verscheen voor het eerst in de film From Russia with love (1963) met zijn technische snufje, een koffer als valsstrik- bom.. In november was Llewe lyn aanwezig bij de Nederland se première van de laatste dusseldorf gpd Als de vroegere Duitse bonds kanselier Helmut Kohl niet vrij willig de namen van zijn gulle gevers geeft, zullen alle gerech telijke middelen worden inge zet om hem aan de praat te krij gen, zelfs betaling van een dwangsom of gijzeling. Dat zei Frank Hofmann, SPD-lid van de parlementaire onderzoek commissie. De commissie on derzoekt of illegale fondsen die tijdens de regeringsjaren van Kohl naar zijn partij (de CDU) zijn gestroomd, invloed hadden op de beslissingen van de rege ring. Kortom, of het om smeer- gelden ging. Kohl had eerder toegegeven dat hij jaarlijks zo'n 300.000 mark had ontvangen van men sen die anoniem wilden blijven. „Die namen zal ik niet open baar maken", aldus Kohl. FOTO ANP HANS STEINMEIER Bond-film in Amsterdam. Daar zei hij dat hij nog jaren wilde doorgaan als Q en dat het abso luut niet de bedoeling was dat zijn nieuwe assistent R, ge speeld door John Cleese, hem helemaal zou gaan vervangen. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. dag 24 december en vrijdag 31 december verschijnt deze krant eerder dan gebruikelijk. Advertenties voor deze vrijdagen moeten op de toorafgaande donderdagen uiterlijk om 12:00 uur in ons bezit zijn. Advertenties voor de aansluitende maandagen: vrijdags voor 12.00 uur bor deze vrijdagen, donderdags uiterlijk 17.00 uur. >r de aansluitende maandagen: maandag voor 09.00 uur In alle plaatsen van enige omvang in de regio, van Leiden tot Noordwijk en van Alphen tot Katwijk, gaan veegploegen op 1 januari aan de slag om onontploft vuurwerk te verwijderen. Zo moet wor den voorkomen dat jongeren blindgan gers opnieuw proberen aan te steken en zichzelf verwonden. Om het goede voorbeeld te geven gaat in Leiderdorp zelfs het hele college op nieuwjaarsdag meevegen. Maar in de meeste dorpen komen de veegmachines pas na het weekeinde in actie, een paar uitzonderingen daargela ten. Door gebrek aan materieel, zoals een enkele gemeente toegeeft. Maar ook omdat de dorpelingen de boel zelf al opruimen. „En trouwens", zoals ze in Jacobswoude weten, „er gebeurt hier toch nooit een ongeluk." Leiden pakt de zaken op zaterdag 1 ja nuari voortvarend aan. 's Ochtends om tien uur gaan er in elk van de vier stads delen tien man van Milieu en Beheer aan de slag met twee veegmachines om de ergst vervuilde plekken schoon te maken. Verder gaan bewonersvereni- gingen zelf de straten opruimen. Van de gemeente krijgen ze bezems en papier- prikkers. De straten die de verenigingen schoonmaken worden door Milieu en Beheer met een veegmachine nagelo pen. In Ter Aar kijken ze daar anders te genaan. „In Ter Aar gaat niets meer mis", zegt waarnemend-burgemeester L Lyklema optimistisch. „In onze ge meente gebeuren doorgaans op 1 janu ari weinig ongelukken met vuurwerkres ten. Bovendien ben ik paraat. Maar eer lijk gezegd vind ik dat vooral ouders en opvoeders een rol moeten spelen om vuurwerkongelukken te voorkomen." Lisse blijft ijskoud onder de millenni umnacht. Leden van de buitendienst van de gemeente gaan 's morgens zeker niet vroeg uit de veren om bijtijds de vuurwerkrestanten op te ruimen. „Lis- senaren ruimen zelf hun rommel op. Dat doen ze al jaren en daar maken we dit keer geen uitzondering op. Ook al is het voor velen nu een bijzondere jaar wisseling. Het eigen initiatief van de in woners staat bij ons hoog in het vaan del", zegt een gemeentewoordvoerder. Ze verwacht niet meer vuurwerk dan in andere jaren. „Waarom zouden ze het ook anders doen dan anders? We gaan met een goed gevoel de jaarwisseling te gemoet." Ook in Rijnsburg maken ze zich geen zorgen over ongevallen. Daar komen de schoonmaakploegen pas 's maandags in actie. „Veel mensen vegen zelf hun stoep. Er is geen reden om aan te ne men dat het dit jaar anders zal zijn. Wij verwachten dus geen problemen", ver telt een gemeentelijke woordvoerder. De risico's aan het laten liggen van het vuurwerk, neemt de gemeente voor lief. (I.yjn. eontróto beaxfW Na da aarsta twaa wakan bataal Ik Per maand automatisch (ƒ34.80) t_ Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met Jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Leidsch Dagblad, abonnee service. 2300 VB Lalden. Ballen kan ook: 071- S12S 030 of abonneren vla: www.laldachdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1