Schiphol groeit beheerst verder Discussie zee-vliegveld komt terug Justitie wil Bouterse vervolgen voor folteren Binnenland Stel, u1 wint 20 miljoen in jde Staatsloterij. Wat dan? Staatsloterij Kustgemeenten opgelucht over Schipholbesluit Mooi extraatje voor Bonus kaarthouders. Familie slachtoffer 'Veghel' vroeg geld voor interview Neelie Kroes verknalde in 1994 miljardenorder -cm - DAG 18 DECEMBER 1999 straf voor eiergooiers De rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren vijf van 'eiergooiers van Kollum' wegens openlijke geweldpleging rieeld en gevangenisstraf van drie weken, waarvan roorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De zes en bekogelden in oktober burgemeester P. Visser van Kol- and. Dat gebeurde op een informatiebijeenkomst over de atsing van het asielzoekerscentrum bij Kollum. Het von- is conform de eis. uwe partner KLM-Alitalia gL; De partners KLM en Alitalia gaan met de Spaanse raartmaatschappij Air Europa de mogelijkheden onder- Mi om intensief samen te werken. De drie maatschappijen en hiervoor gisteren een principe-akkoord getekend. De -'hg is dat er tussen de drie maatschappijen in Europa ig partnerschap ontstaat, met nauwe samenwerking op ei [passagiers- als vrachtgebied. In een later stadium zou Air ia eventueel kunnen toetreden tot de wereldwijde alliantie Al/Alitalia samen met het Amerikaanse Northwest vormt, een woordvoerder van de KLM. e neken mag Cruzcampo kopen i Na zes maanden heeft Heineken toestemming ge- nvan de Spaanse autoriteiten om brouwer Cruzcampo e nemen. De autoriteiten hebben wel voorwaarden ver in aan de overname, die Heineken tot de grootste brou- i Spanje maakt. Heineken wil nog niets kwijt over de voor- den die Spanje stelt. Eerder deze week werd bekend dat de scommissie van de Spaanse overheid heeft voorgesteld dat 1! eken enkele brouwerijen moet sluiten. Of de autoriteiten Oi dries hebben overgenomen, was gisteren niet duidelijk. ibondsmensen van de eeuw Marinus Ruppert en Henri Polak zijn gekozen tot de g. indsmensen van de eeuw. Op de derde plaats volgt pre- ,j* Wim Kok. Dat blijkt uit een enquête van het CNV-blad 0[ ie onder vijftig mensen uit de vakbeweging, werkgeversor- jet aties, politiek, wetenschap en journalistiek. Polak (1863- werd vooral bekend in de diamantenwereld. Hij maakte e[ eAlgemene Nederlandsche Diamantbewerkersbond (AN- de eerste moderne vakvereniging. Oud-CNV-voorzitter lert (1911-1992) wordt vooral geprezen om zijn optreden l"a is de Tweede Wereldoorlog, en S2 erstraal verraadt wild 1 kt: Hen laserstraal langs twee bekende wildoversteekplaat- p de Veluwe gaat automobilisten helpen tegen gevaar door op de weg. Het gaat om een proefproject dat bij succes op le Veluwe zal worden ingevoerd. De laserstralen komen sf de doorgaande wegen bij 't Harde en Ugchelen te staan. h'1 wijnen, edelherten en reeën hebben hier vaste oversteek- nt sen. Jaarlijks worden tussen de 350 en 450 beesten dood- 31 len. Automobilisten lopen grote schade en soms ook letsel lor een aanrijding met de zware dieren. Het systeem is af- uit Zwitserland, waar het veel op bergpassen in gebruik ïstallatie kost ongeveer 40.000 gulden. geen boete voor brommers Bromfietsers die op het fietspad blijven rijden, krij- Rejot 1 maart geen boete. Justitie heeft deze overgangsperiode ol teld, omdat het niet altijd duidelijk is of brommers op het ig ad danwel op de rijbaan moeten rijden. Brommerbestuur- lie zich niet aan de nieuwe regels houden, komen daarom )0r naart weg met een waarschuwing. De nieuwe regeling dat t li fietsers op de rijbaan moeten rijden, tenzij anders is aan- lt 'en, is afgelopen woensdag ingevoerd. Niet alle gemeenten en chter klaar voor de nieuwe regels, zegt een woordvoerder :ve et ministerie van justitie. De gemeenten krijgen ook tot 1 de tijd om aanpassingen door te voeren. htenlanders positief over Nederland iac> Buitenlanders die Nederland hebben bezocht, vin iet land zakelijk, politiek stabiel, aantrekkelijk voor toeris- i veilig. Dit blijkt uit een onderzoek dat het ministerie van nlandse Zaken heeft laten uitvoeren onder passagiers op )L Het ministerie wilde een beter inzicht krijgen in de ngvan mensen die door hun maatschappelijke positie in- hebben op de publieke opinie in het buitenland. Veel on- jaagden zetten wel vraagtekens bij het Nederlandse beleid k t gebied van euthanasie en abortus. De buitenlandse be- irs vinden dat Nederland zich profileert door een liberale p, Üng ten aanzien van seksualiteit. 3rd let zal u maar gebeuren: u wint 20 miljoen belastingvrij in Oudejaarsloterij, de Loterij van de Eeuw! Wat zou u doen? Koopt u het huis of de auto van uw dromen? Gaat u op wereldreis? Na het winnen van zo'n grote prijs gaat er een hele nieuwe wereld voor u open. U beschikt immers opeens over een fortuin. Begeleiding De Staatsloterij gaat zorgvuldig om met haar winnaars. Als u het op prijs stelt, zorgen we ervoor dat u als winnaar goede begeleiding krijgt. Door een team Jee van ervaren specialisten. Want jaarlijks winnen tientallen Q3 Nederlanders een miljoenenprijs in de Staatsloterij. iM Anoniem Naast het begeleiden van onze winnaars, zorgen we er ook voor dat u anoniem blijft. Want we maken alleen de winnende nummers bekend. Zodat u zelf bepaalt aan wie u vertelt dat u miljonair bent geworden. En u dus uitgebreid de tijd krijgt om in alle rust van het geweldige «iJwiws te enieten en weloverwogen uw plannen te maken, nti Want het winnen van een prijs moet niet alleen een fantastische belevenis zijn, maar vooral ook blijven. Wilt u meer informatie over de Staatsloterij? Kijk op Internet: www.staatsloterij.nl ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Studie naar eiland in zee wordt wel voortgezet Het vliegveld in de Noordzee is achter de horizon ver dwenen. In plaats daarvan mag Schiphol binnen strenge randvoorwaarden op de huidige plek 'beheerst' groeien. Een grote herindeling van startbanen is niet aan de orde. Dat besluit heeft het kabinet gisteren volgens verwach ting genomen. Aan het uitwijken naar een eiland in zee kleven 'te veel financiële, economische en ecologische risico's', zei premier Kok. DEN HAAG HANS JACOBS HAAGS REDACTEUR Niettemin worden de studies naar de problemen en moge lijkheden van zo'n eiland voort gezet. De aanleg van een soort proefeiland, ergens voor de kust tussen Katwijk en IJmui- den, behoort daarbij nog tot de mogelijkheden. „Kijken vanaf de kust, zoals we voor de vogels hebben gedaan met een radar op de pier van IJmuiden, is niet genoeg", vindt minister Nete lenbos (verkeer). Samen met collega Pronk (VROM) gaat Ne telenbos in maart nieuwe on derzoeksvoorstellen doen. Schiphol wordt in een strak keurslijf gedwongen. De nor men voor geluidshinder en vei ligheid. maar ook voor stank en luchtkwaliteit worden ver scherpt en op een betere, dui delijker manier vastgesteld. Nu wordt geluid bijvoorbeeld nog berekend, straks wordt het la waai daadwerkelijk gemeten. Netelenbos heeft echter nog wel vijfjaar nodig om het huidi ge rekenmodel om te zetten in een nieuw meetinstrument. Omdat met name de milieube weging bang is dat bij die om zetting wordt gesjoemeld - ten gunste van Schiphol - gaan on afhankelijke experts de beide systemen beoordelen. Binnen de normen is straks groei in be perkte mate mogelijk. „Veel zal afhangen van de creativiteit van de luchtvaartsector,' zegt Nete lenbos. Stillere en schonere vliegtui gen maken het mogelijk om meer te vliegen. Het kabinet doet geen uitspraken meer over het aantal vliegtuigbewegingen. Schiphol mag zelf zien hoeveel vluchten binnen de toekomsti ge milieuvergunning passen. Ook de huidige maximumgren zen voor het aantal passagiers (44 miljoen) en de hoeveelheid vracht (3,3 miljoen ton) ver dwijnen. Omwonenden kunnen erop rekenen dat straks hooguit tien duizend huizen last mogen hebben van veel lawaai. Op dit moment zijn dat er meer en volgens de geldende regels mo gen het er 15.100 zijn. „Een he le verbetering", meent Netelen bos. Op overtreding volgt straf. Er komt een handhavingsdienst die luchtvaartmaatschappijen boetes kan opleggen en die in dien nodig ook startbanen kan sluiten. Het kabinet sluit niet uit dat Schiphol er in de toekomst naast de nu nog in ontwikkeling zijnde vijfde baan nog een zes de startbaan bijkrijgt. Dat zou een parallelle Kaagbaan kun nen worden, of een andere va riant. Maar uitgangspunt blijft de milieuvergunning die Schip hol krijgt. „Het is geen vrijbrief om de normen op te rekken, maar zo'n baan kan het makke- ROOSTERENVrijwilligers van de dierenambulance halen twee paarden weg uit een ondergelopen weiland aan de Maas bij het Limburgse Roosteren. Het waterpeil van de Maas Is de afgelopen dagen als gevolg van de regenval fors gestegen. Het niveau is overigens nog niet kritiek. foto cpd ermindo armino AMSTERDAM ANP Het openbaar ministerie (OM) in Am sterdam vindt dat de Surinaamse oud legerleider Desi Bouterse in Nederland vervolgd moet worden voor foltering van de slachtoffers van de december moorden in 1982. Advocaat-generaal De Vries stelt dat in een advies aan het hof. Dat rechtscollege beslist in januari of het OM tot vervolging moet overgaan. Het militaire regime in Paramaribo bracht in december 1982 vijftien ver meende tegenstanders om nadat de slachtoffers eerst waren gefolterd. Het hof in Amsterdam onderzoekt op ver zoek van nabestaanden van twee slacht offers of Bouterse hiervoor in Nederland vervolgd kan worden. Het OM heeft dit eerder afgewezen. De nabestaanden zijn hiertegen in beroep gegaan bij het hof. Vervolging van Bouterse, die recent nog in een interview met de EO heeft toegegeven dat hij verantwoordelijk is voor de decembermoorden, zou kunnen stuiten op verschillende problemen. Zo is de vraag of Bouterse, die in het Neder landse leger is opgeleid, in 1982 nog de Nederlandse nationaliteit had. Toch vindt advocaat-generaal De Vries dat Bouterse moet worden ver volgd, gezien de ernst van de feiten en het maatschappelijk belang van berech ting van de toenmalig legerleider. De Vries stelt dat vervolging zou moeten plaatsvinden op basis van het verdrag tegen foltering uit 1984. Volgens het OM staat de procedure in Amsterdam los van het strafproces in Den Haag. Bouterse staat daar op dit moment in hoger beroep terecht voor zijn vermeende betrokkenheid bij drugs handel. De rechtbank in Den Haag ver oordeelde hem eerder dit jaar tot zestien jaar cel en bijna vijf miljoen gulden boe te. Bouterses raadsman in het strafproces in Den Haag, mr. A. Moszkowicz, wilde vrijdag niet reageren op het nieuwe standpunt van het OM dat zijn cliënt ook berecht moet worden voor zijn be trokkenheid bij de decembermoorden. lijker maken binnen de normen te blijven", denkt de minister. In Haarlemmermeer hoeft naast de huizen die al moesten verdwijnen voor de vijfde baan niet op grote schaal te worden gesloopt, maar ten zuiden van de luchthaven komt wel een 'vrijwaringszone'. Daar mag de komende jaren niet worden ge bouwd om de aanleg van een nieuwe baan mogelijk te ma ken. De coalitiepartijen PvdA, WD en D66 zijn tevreden over het besluit. Het CDA pleit voor 'voortvarend' onderzoek naar een eiland in zee. Groenlinks betwijfelt of met het kabinets besluit het milieu voldoende wordt beschermd. De kustgemeenten reageren opgelucht op het Schipholbe sluit. Katwijk, Noordwijk en Zandvoort zijn blij dat de lucht haven in zee in ieder gaval voorlopig van de baan is. Burgemeester B. van Wouwe van Katwijk is er zelfs ronduit 'blij' om. „Komt er nu geen vliegveld, dan ook nooit meer. De keuze voor uitbreiding op Schiphol is beslist geen variant voor een vliegveld in zee. Als je gaat investeren, dan is er geen weg meer terug. Het is absoluut gedaan. Ik vergelijk het met de omstreden boringen in de Waddenzee. De weg terug wordt steeds moeilijker. Ik ben opgelucht dat het leven in de Duin- en Bollenstreek gewoon wordt voortgezet." De Zandvoortse gemeente woordvoerder T. van Heemst laat zich in soortgelijke bewoor dingen uit. „Wij willen een leu ke badplaats zijn. Je moet er niet aan denken dat er een vliegveld voor de kust komt." In Noordwijk wil burgemeester J. van der Sluijs hoewel ook hij opgelucht is de vlaf nog niet uitsteken. „Want als een plan voor een vliegveld in zee een maal aan de orde komt, keert het zeker terug. De vraag is of wij dat mee zullen maken. Ik blijf er gemengde gevoelens bij houden. Ik denk dat het plan nog niet rijp is. Daarom twijfel ik of er afscheid van genomen is." Er zijn echter ook bestuur ders die gemengde gevoelens hebben bij het besluit. De pro vincie Noord-Holland is voor stander van een vliegveld in zee. Gedeputeerde Meijdam (ruimtelijke ordening) vinat het dan ook jammer dat daar nu niet voor is gekozen. „Ik ben wel tevreden dat het eiland nog niet volledig van de baan is. Nieuwe technieken kunnen de aanleg van een eiland wellicht in de toekomst goedkoper ma ken." Wethouder ruimtelijke ordening A. Blok van Velsen be treurt ,het besluit. „Verdere groei van Schiphol betekent dat we in Velsen meer last krijgen van herrie. Ook het gevoel van onveiligheid zal toenemen." DEN HAAG «KOOS VAN WEES Het kabinet heeft gisteren dan eindelijk eens een knoop doorgehakt: de verdere groei van de luchtvaart wordt opge vangen op Schiphol. Na de nog aan te leggen vijfde baan wordt ook een zesde niet uit gesloten, maar verder wil het kabinet voorlopig niet gaan. Zodat we over een aantal jaren bij gelijkblijvende groei van de luchtvaart opnieuw voor de keus komen te staan: verder op Schiphol, stoppen met groeien of toch naar zee? Het kabinet gaat er vanuit dat het aantal vliegbewegingen op de luchthaven, nu rond de 400.000, straks uitkomt op 520.000 tot 600.000. Dat lijkt een bescheiden inschatting van wat op grond van het aantal ba nen écht mogelijk is. Maar de nieuwe milieunormen die voor de luchthaven gaan gelden moeten een te forse groei van de overlast voor omwonenden voorkomen. Waarmee nu al voorspelbaar is dat de luchtha ven straks opnieuw tegen zijn grenzen aanloopt. Premier Kok zei gisteren dat bij het bereiken van die grenzen wel eens besloten kan worden een stop te zetten op de groei van Schiphol. We leven in een klein land, zo betoogde hij, met beperkte ruimte, en dus kan ook voor de luchtvaart het mo ment komen dat de grenzen van de groei bereikt zijn. „The sky is niet langer de limit", zo hield hij in vliegerstermen de luchtvaartsector voor. In politiek Den Haag zijn er weinig mensen te vinden die daarover echt ontevreden zijn. „Het wordt gewoon doormod deren op Schiphol. En daar zijn we in al die jaren toch wel een heel eind mee gekomen", vond Rob van Gijzel, luchtvaartspeci alist van de PvdA, een paar we ken geleden al. En zijn collega's van regeringspartijen VVD en D66 waren al helemaal niet en thousiast over zo'n zee-vlieg veld. Het 'doormodderen op Schip hol' belooft zo nog talloze jaren het favoriete tijdverdrijf te wor den van politici die zich buigen over de vraag of de overschrij ding van milieunormen nu ge doogd moet worden of bestraft. De laatste jaren leek het louter gedogen, de ferme woorden voor de camera's van bewinds lieden en Kamerleden ten spijt. Dat belooft ook weinig goeds voor de gisteren door Kok her haalde belofte dat de nieuwe milieu- en geluidsnormen niet slechter voor de mensen mo gen uitpakken. Omdat een besluit in de poli tiek nooit voor de eeuwigheid is en meestal maar één kabinet meegaat, wordt het onderzoek naar een luchthaven in zee voortgezet. Aan alle bezwaren die daaraan kleven kan immers tegemoet worden gekomen. Te duur? De staatsportemonnee raakt steeds gevulder. In strijd met het internationaal recht, omdat de luchthaven buiten de territoriale wateren ligt? Een kwestie van onderhandelen. Slechte bereikbaarheid? Ook die is op te heffen. Of die luchthaven er ooit zal komen is uiteindelijk een poli tieke afweging. Niet de haal baarheid van het zeevliegveld geeft daarbij de doorslag, maar de positie van Schiphol zelf. In deze luchthaven zijn gedurende vele decennia miljarden geïn vesteerd, er is een indrukwek kende infrastructuur aangelegd en tienduizenden mensen wer ken er. Een besluit tot een luchthaven in zee betekent daarmee volgens vele politici een enorme kapitaalvernieti ging. En dat is, althans op dit moment nog, een stap te ver. Als de grenzen aan de groei weer zichtbaar worden, komt 'Den Haag' echter wel weer voor die stap te staan. DEN HAAG GPD Bent u op zoek naar het ideale kerstcadeau? Dan hoeft u niet langer te zoeken. Want speciaal als Bonus kaarthouder krijgt u bij aankoop van een Hl i PrePay Pocketllne Swing d f 169.- of Hl PrePay Swing 200 d f 199.- een AH Cadeaubon tw.v. 25.-. En een Jaar lang gratis Internet van HlWay en 45 - belte goed. Nu hoeft u alleen nog maar te bedenken wélke Hl PrePay 't wordt AH Cadeaubon van f 25.- bij aankoop van een Hi PrePay Pocketline Swing of Swing 200. voor een interview met de ge wonde scholier in het zieken huis. Bij de schietpartij in Veghel schoot een zeventienjarige scholier vorige week ongeveer tien keer met een pistool dat hij uit de slaapkamer van zijn va der zou hebben weggenomen. Daarbij raakten behalve de ne gentienjarige jongen nog drie andere leerlingen en een 46-ja- rige docente gewond. Zowel de schutter als zijn vader zitten vast. De familie van het doelwit van de schietpartij op opleidings centrum De Leijgraaf in Veghel heeft gevraagd om een vergoe ding voor een interview met journalisten. Volgens het vak blad De Journalist vroeg de fa milie van de negentienjarige jongen die een affaire had met het zusje van de schutter, vier duizend gulden vooi een foto. Enkele dagen later werd nog eens 40.000 gulden gevraagd ROTTERDAM GPD de voorraad strekt Neelie Kroes heeft in haar rol van voorzitter van een Neder lands consortium in 1994 een lucratieve opdracht voor de bouw van zes fregatten door marinewerf De Schelde in Vlis- singen verknald. Die onthulling deed het televisieprogramma Nova gisteravond. Met de op dracht was 2,5 miljard gulden gemoeid. In een vergevorderd stadium van de ondernandelin- gen wekte de voormalig minis ter van verkeer- en waterstaat het ongenoegen van de Arabi sche partners door totaal on verwacht een nieuwe adviseur te introduceren. Kroes wilde die rol gunnen aan Joop van Caldenborgh, on dernemer te Rotterdam en huisvriend van Kroes en haar echtgenoot Bram Peper. Kroes stelde de Arabische partners voor om Van Caldenborgh de bemiddelaarsfunctie te geven die tot op dat moment werd be kleed door een adviseur in Pa rijs. De Arabieren beschouw den de interventie als een 'mo tie van wantrouwen'. De Ne derlandse ambassadeur in de Emiraten was zeer verbolgen over de stap van Kroes, blijkens een brief die het Nova gisteren toonde. Kroes weigerde gisteren toe te lichten waarom zij Van Cal denborgh bij het project wilde betrekken. Bij het afsluiten van miljardenorders in de defensie industrie plegen bemiddelaars enkele miljoenen guldens aan commissie op te strijken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3