Tranen in Santiago de Compostela 9 OOIER dan GOUD Randje BUITENSPEL [PAG 18 DECEMBER 1999 991 35 Hoekstra en Sion verpieteren in Spanje Romano Sion is bezig aan zijn derde seizoen bij Compostela, de huidige nummer vijftien in de Spaanse tweede divisie. Peter Hoekstra streek in de loop van deze competitie neer in het bedevaartsoord Santiago de Compostela. Maar om nu te zeggen dat zij het in de hoofdstad van Galicië naar hun zin hebben, nee... Sion (28) schreeuwt al tijden van de daken zo snel mogelijk te willen verkassen. „Ze zeggen wel eens datje elk type trainer een keer moet meemaken. Maar déze trainer..., je mag hopen dat je zo'n figuur nóóit meemaakt." Hoekstra (26), door Ajax aan Compostela verhuurd, sukkelt met een blessure. „Ik ben helemaal gek van voetballen en als je dat door een blessure niet kunt, is dat heel frustrerend." door JAN MENNEGA Peter Hoekstra, door Ajax aan Compostela verhuurd, sukkelt met een blessure. De trainer op wie Romano Sion doelt, luistert naar de naam David Vidal en kan er volgens hem niks van. Maar wat erger is, de oud-FC Groninger heeft racistische trekjes bij hem ont dekt. „Hij heeft het over negertje dit, negertje dat. En dat pik ik niet. Van niemand. Het is een heel eng mannetje, 't Is een triest verhaal. Ze hebben die man genomen omdat hij zo goed koop is - hij verdient misschien een tonnetje - maar hij heeft er helemaal geen verstand van. Hij is er denk ik doodziek van dat ik, als buiten lander, veel meer verdien dan hij en zoekt me daarom. Als ik jonger was geweest, had hij me helemaal gek gemaakt. Peter Hoekstra zit hier nu twee maanden. Die zegt ook: ik snap niet hoe jij het hier uithoudt. Ik ben blij dat Peter dat zegt, anders zouden de mensen misschien denken: 't is Sion weer die problemen heeft." In een interview in het Sportweek haalde Pe ter Hoekstra onlangs hard uit naar Vidal. Een paar citaten: 'Hij heeft tot nu toe alleen maar domme dingen tegen me gezegd. Inhoudelijk gaat het nergens over, tactisch stelt hij niks voor, als voetballer heb je niets aan zo'n trainer. In mijn gezicht lacht hiij me toe en tegen een ander zegt hij dat ik een klootzak ben, zo'n man is hij. Volgens hem zijn buitenlandse spelers al leen maar naar Spanje, gekomerr om het geld en de vrouwen van Spanjaarden in te pikken. En net zo gemakkelijk spreekt hij over kleine ne gertjes.' De geboren Assenaar blijft achter zijn eerdere uitspraken staan. „Maar", zegt hij nu, „ik had me misschien beter niet in dergelijke bewoor dingen uit kunnen laten. Toen die verslaggever langskwam, had ik net weer problemen met Vi dal gehad. Ik had hem tijdens de training zelfs een duw gegeven. Nee, dat doe je niet bij een trainer, dat weet ik ook wel, maar ik was geïrri teerd. We deden een rondootje, de buitenlan ders tegen de Spanjaarden. Bij ons floot hij steeds af, zij mochten steeds doorgaan. Toen heb ik hem een duw gegeven. Maar ik heb me voorgenomen me niet meer druk om die trainer te maken. Als je je ook nog steeds aan hem gaat ergeren, wordt het wel héél erg vermoeiend al lemaal." Verwijt Toch nog even een verwijt dat Hoekstra wordt gemaakt: hij zou met grote regelmaat in het Spaanse nachtleven worden gesignaleerd. Sion: „Peter revalideert sneller op de dansvloer dan op het veld, zeggen ze hier. Maar dat is onzin." Hoekstra: „Ze zeggen dat ik niet met m'n vak mee bezig ben. Hoe komen ze erbij. Ik ben nog nooit zo weinig op stap geweest. Of ik spijt heb dat ik naar Compostela ben gegaan? Het is alle maal anders dan in Nederland. Maar alles valt en staat met hoe je jezelf voelt. En ik voel me niet zoals ik me zou moeten voelen. Ik wil heel erg graag laten zien wat ik kan, maar dat lukt me niet. Ik zit nu al drie jaar met blessures te klooien." Vlak na de eindronden van het EK in Enge land, medio 1996, waar Hoekstra nog interna tional was, onderging hij een zware knie-opera tie. Daarna is hij nooit meer de oude geweest. Hij kwam bij Ajax niet meer verder dan de re servebank en de huidige trainer van de Amster damse ploeg, Jan Wouters, schoof hem aan de kant. „Na die knie-operatie ben ik steeds last blijven houden van mijn heup. Om mijn knie te ontzien ben ik scheef gaan lopen. Daardoor heb ik aan één kant, onder in mijn rug, weinig kracht meer en krijg ik steeds weer met nieuwe blessures te kampen. Nu heb ik weer last van mijn hamstrings. Ik heb hier al wel een aantal wedstrijden gespeeld, maar echt goed is het nog niet gegaan. Ik heb tot nu toe misschien maar vijftig procent laten zien van wat ik kan." Omdat de medische verzorging bij Compos tela niet bepaald je van het is, heeft Hoekstra contact opgenomen met de Amsterdamse fy siotherapeut Leo Echteld en die heeft een van zijn medewerkers naar Spanje gestuurd. Hoek stra: „Hij is de hele dag met me bezig. En straks, in de winterstop, als ik terug ben in Nederland, moet ik in Amsterdam nog een zwaar program ma afwerken. Ik moet weer recht leren lopen. Daar moet ik helemaal voor gaan en daar heb ik goede hulp bij nodig. Ik heb nog een half jaar bij deze club te gaan, daarna wil ik weer hoger op. En dat kan alleen als ik topfit ben." Kunstje Sion wil ook graag hogerop. Aan het eind van het vorige seizoen had hij daarvoor ook de mo gelijkheid. Atletico Madrid wilde vijf miljoen gulden voor hem neertellen, maar Compostela vToeg zeven miljoen, waarna de transfer afkets te. Sion: „Ik had al met Antic (de toenmalige trainer van Atletico, red.) en Gil (voorzitter van Atletico, red.) gesproken. Maar Compostela wil de een kunstje uithalen. De club verhoogde het transferbedrag plotseling met twee miljoen, daardoor ging het niet door." Als de transfermarkt in Spanje over enkele dagen weer open gaat - van 15 december tot 15 januari - verwacht Sion, wiens contract met Compostela doorloopt tot medio 2002, wel weg te komen. „Ze begrijpen ook wel dat ze op deze manier niks aan mij hebben", zegt de aanvaller, die vanwege een rode kaart vier wedstrijden buitenspel staat en door de clubleiding werd beboet met 42.000 gulden. „Er zijn altijd clubs die me willen hebben. Het liefst blijf ik in Span je en ga ik naar een redelijke club. Lukt dat niet, dan kies ik voor het geld want je werkt er als voetballer toch naar toe om financieel onafhan kelijk te worden." Hoe dan ook, hij is bezig aan zijn laatste maand bij Compostela, laat Sion weten. „Op 15 januari speel ik ergens anders." Peter Hoekstra komt na de winterstop nog uit voor Compostela. „Met oud en nieuw zit ik waarschijnlijk in een hotelletje. Word je niet vrolijk van. Maar eigenlijk interesseert me dat niet zoveel. Het belangrijkste is dat ik straks weer fit ben. In het nieuwe jaar moet ik weer super gaan voetballen." Dit is de allereerste medaille die ik ooit gewonnen heb. Ik was 22ste ge worden bij een shorttrackwedstrijd en ik vond het hartstikke mooi. Het waren clubkampioenschappen van 1 in de Leidse Ijshal. Ik was zeven. Ik it jaar net begonnen en ik reed op mijn B. Ik was heel zenuwachtig, maar ik iet zo mooi. Ze hadden voor bijna ieder- 'n medaille. Dat stimuleert onwijs. Het je lemaal te gek. l o eigenlijk in Hoogmade beginnen met maar je kon pas lid worden van de sclub als je acht jaar was. Bij de short- lub mocht je wel op je zevende beginnen 4i wilde zó graag dat mijn ouders mij op ar rack hebben gedaan. Zo is het begonnen. H nar geleden heb ik de keuze gemaakt voor igebaan schaatsen. Ik vond het heel jam- ai m te stoppen met shorttrack, maar ik ii i oms twee wedstrijden in een weekeinde zo je echt op topniveau gaat schaatsen, is pi mogelijk. Ik werd uitgenodigd voor Jong en daar is het allemaal goed geregeld, goede trainers en je krijgt al je kosten ot tL Jarenlang hebben mijn ouders er geld 0 loken en schaatsen is best een dure sport, ng ook wel wat beter op de langebaan. 1 ft altijd wat als je een wedstrijd rijdt en is de prijsuitreiking. Iedereen klapt dat geeft een kick. Deze medaille heeft V weken bij ons in huis gehangen, bij i haard. Nu hangt -ie op mijn kamer, met andere belangrijke medailles, het gaat er eigenlijk om dat ik dit jaar ;i oberen nog een keer goud te halen op het lor junioren. Ik vond het leuk om met nftrste medaille op de foto maar het zou hartstikke als ik op het WK nog goud win. *NETVAN PUK *tlCO KUIPERS van Goozen won in februari goud op het WK allround voor junioren in torwegen. De schaatsster verdedigt die wereldtitel in februari in Finland. Dit sb jkeinde neemt zij voor de tweede maal aan het NK allround voor senioren in Helen van Goozen maakt deel uit mg Oranje. Zij volgt de opleiding heao (commerciële economie) aan de Johan Cruyff University voor sporters in ei trdam. De wereldkampioene is 18 jaar woont met haar ouders en broertje in Hoogmade. lektronische post uit Kalarha- Lj zoo, Michigan. Kennelijk houdt niet alleen een restje Onze Lieve Vrouwekerk (waar be moeien die nazaten van de Pil grim Fathers zich eigenlijk mee? maar ook het Leids elftal van de eeuw de gemoederen in Ame rika bezig. Perry Nienhuis emailde ons vanuit The States het dringende verzoek om Ge rard Désar te selecteren. 'Want die had z'n koppie et altijd bij. Maar de keuzeheren Wim van Duivenbode en steller dezes vin den dat Désar pas een echte Lei- denaar werd als conrector van het Stedelijk Gymnasium. Gebo ren en getogen is de latere (TV S'er ergens waar de G lang zo hard niet klinkt als hier ten ste de. Nou vooruit, we zetten hem reserve. Gert van Delft faxte ons volledi ge elftallen (profs en amateurs), deed er een waslijst reserves bij en verklaarde waarom wie in welk elftal waar moet staan. Bloemenhandelaar Van Delft was UVS'er in de tijd dat de blauwwitten een beetje betaald speelden (tweede divisie) en hij verloste ons van een dilemma. Kiezen tussen Jan Leget en Leo Holl is helemaal niet nodig, al dus Van Delft, want Holl werd in de jaren zestig prof bij Telstar dat (jongere lezers zullen het nauwelijks geloven) tot 1978 in de eredivisie speelde. Holl (UVS) herinnerde Van Delft zich, had de pech dat hij bij Telstar vrij wel onmiddellijk zijn been brak. Na zijn in de kiem gesmoorde profcarrière maakte de stijlvolle midvoor furore bij RCL, dat hij naar de hoogste klasse in het za terdagvoetbal voerde. Vandaar dat een aantal RCL-leden ons heeft aangemoedigd Holl in het amateurelftal te kiezen. Samen met nog twee Leidse RCL'ers: spelbefxiler Bas Ederveen en li bero Koos Haneveld, twee knap pe voetballers met wie ik enkele keren in het veld heb mogen staan. Ederveen had de traptechniek (en schoenmaat, dik onder de veertig) van Jean Tigana en Ha neveld was een mannetjesputter van jewelste. Koos kluste op za terdagmorgen nog wel eens bij en als hij dan een ochtendje met loodzware verwarmingselemen ten had lopen sjouwen, kon hij 's middags tijdens een tactische Hij zag Koos met de armen over elkaar en de kin op de borst op zijn warme stekkie zitten bespreking nog wel eens indut ten. Opeen winterse dag ging de uitwedstrijd tegen Vitesse Delft ondanks de sneeuwval door. In de rust nestelde Koos zich be haaglijk in de buurt van de boi ler van onze douches. Toen de scheidsrechter ons had verzocht om aanstalten voor de tweede helft te maken, keek aanvoerder Dick van der Bijl bij het verlaten van het kleedlokaal nog even om. Hij zag Koos met de armen over elkaar en de kin op de borst op zijn warme stekkie zitten. Koos snurkte. Maar eenmaal wakker bezwoer hij op het nat te. gladde veld achteloos elk Delfts gevaar. Na de nominaties van de lezers te hebben gewogen, kwamen Wim van Duivenbode en ik tot de volgende Leidse elftallen van de eeuw. Profs (systeem: 4-3-3). In het doel: Willem Planjer (hij ging van Lugdunum naar Haarlem, keepte weliswaar nooit in de eredivisie, maar dat deed niet één Leidse keeper). Achter van rechts naar links: Bert Jansen (Roodenburg, Sparta), Fred Fi- lippo (UVS, AZ 67), Wim Rijs bergen (Roodenburg. PECZwol le, Feyenoord, Bastia, New York Cosmos, Helmond Sport, FC Utrecht), Jeffrey van As (Roo denburg, Ajax, MW, NAC). Midden: Leen de Goey (Ter Leede, Telstar, Sparta. Sheffield United, Go Ahead Eagles). John Verschoor (UVS, Telstar, Haar lem, Veendam), Alfons Groe nendijk (UVS, FC Den Haag. Roda JC, Ajax, Manchester City, Sparta, FC Utrecht). Voor: Ron de Roode (Rooden burg, FC Den Haag, Willem II, Telstar), Wout Holverda (Roo denburg Sparta, Fortuna Sit- tard, Haarlem), Glenn Helder (Roodenburg, Sparta, Vitesse, Arsenal, Benfica, NAC, Dalian Wanda, MTKBoedapest). De wisselspelers zijn: Wim Era- dus (Lugdunum, Telstar), Tim de Cler (Lugdunum, Ajax), Mar co van Alphen (Roodenburg, FC Den Haag), Ton Kamphues (UVS, Telstar, FC Amsterdam), Gilles Hendrikse (UVS, Telstar), Hennie de Romijn (Roodenburg, Willem II, Excelsior, NEC, FC Den Haag Dordrecht'90, NEC), Leo Holl (UVS. Telstar). Amateurs (systeem: 3-2-5). Doel: Mat Keereweer (Rooden burg). Achter: HuugKok (UVS), Henry Pouw (Roodenburg), Bouk Pijn- acker (LFC). Midden: Cock van Weerlee (LFC), Koos Bekooy (Lugdu num). Voor: Sam den Os (Roo denburg), Jan Leget (UVS), Piet Kantebeen (UVS), Hans van der Starp (Lugdunum), Piet Gubler (LFC). Wisselspelers: Wijnand Sloos (UVS), Leo Redel (Lugdunum), Koos Haneveld (RCL), Peter Gijsman (VTL), Jan van Mar wijk (Docos), Henk Heymans (LFC), Gerard Désar (UVS) Met de coaching van het profelf tal belasten we Ruud de Groot, alias de kampioenenmaker, momenteel trainer van WSB, volgend seizoen van Quick Boys en de man die ooit het natio naal vrouwenelftal onderzijn hoede had. Dé amateurrainer is Arie Lagendijk die UVS als voet baller én trainer diende en zo'n beetje de hele bollenstreek (Quick Boys, Rijnsburgse Boys, Katwijk en Ter Leede) heeft op gestoten in de vaart der voetbal lende volkeren. Reacties: Randje buitenspel, postbus 54, 2300 AB Leiden, fax: 071-5321921, email: randjebui- tenspel@hotmail. com. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35