'Bisdommen schenden kerkelijke regels' 'Nu, er was geen brood in de hele wereld Geloof Samenleving VANDAAG 19 BEROEPINGSWERK Experimf Uri Geil. Joods Joi lei -i >ui>A «ft ZATERDAG 18 DECEMBER 1999 -DA DEC 7p In de vroege Middeleeuwen volgde het kruis het I zwaard. De Franken veroverden, de kerk van DEC Rome bekeerde. De heilige Bonifatius kende het klappen van de zweep. Bij de weerbarstige Sak sen had hij een man nodig om het woord van God te ver spreiden onder de heidenen. Die man heette Sturmi, en hij staat vandaag op de heiligenkalender. Hij was missionaris in het Duitse Westfalen en leefde ook een aantal jaren als kluizenaar in de wouden van Hersfeld. Sturmi nam zijn taak voortvarend ter hand. Geholpen door Bonifatius stichtte hij het klooster van Fulda als uitvalsbasis. Later zou dit klooster het hart van het christelijk leven in Duitsland worden. Maar zo succesvol was Sturmi aanvankelijk niet. Hij werd een paar keer door de Saksen verjaagd. Karei de Grote hielp hem dan terug te keren. Zo bracht hij zijn da gen door met doorgaans vruchteloze pogingen de heide nen te bekeren. Hij stierf in 779, en werd ondanks zijn ge ringe succes bij de Saksen toch hun apostel genoemd. De naar schatting 80.000 hindoes in Nederland vieren vandaag Gita Djayanti, de dag van de Bhagavad Gita, het lied van de vererenswaardi- ge. De Gita is een beroemd Indisch leerdicht dat ongeveer 200 jaar voor Christus is ontstaan als onderdeel van het grote epos 'Mahabharata'. Letterlijk handelt de Gi ta over een gesprek tussen de strijder Ariuna en de god Krishna die hem, vermomd als zijn wagenmenner, aan spoort de strijd op te nemen tegen familie en vrienden. Door de regels heen zit een diepere boodschap: de leer van karma (oorzaak en gevolg) en reïncarnatie (wedergeboorte) Krishna leert Ariuna dat niet het handelen op zich karma voorbrengt en wedergeboorte bepaalt, maar het gehecht zijn aan de resultaten. Katholieken in Belgisch Brabant vereren vandaag de heilige Wivina, stichtster van het klooster van Groot-Bijgaarden in de Brabantse bossen. Zij moet een uiterst vrome vrouw zijn geweest die met een minimum aan voedsel toe kon. Rond 1170 stierf ze. en omdat er rond haar graf allerlei wonderen gebeurden, werd ze later heilig verklaard. Kerstsamenzang in Matthiaskerk warmond Kinderen worden uitgenodigd een slaginstrument mee te riemen naar de kerstsamenzang, die vanavond wordt ge houden in de Sint Matthiaskerk in Warmond. In een slechts met kaarsen verlichte kerk worden, met ondersteuning van het Iriskoor. acht bekende kerstliederen gezongen. De kinderen mogen met hun instrumenten het lied "Midden in de winter nacht' begeleiden. De dienst begint om 19.00 uur. Welkomstdienst met kerstzang katwijk In de Pniëlkerk aan de Hoorneslaan in Katwijk wordt zondagavond een 'welkomstdienst' gehouden. Doel van zulke diensten is mensen die niet vaak naar de kerk gaan weer 'inha ken'. „Niet te moeilijk, ook niet simpel, maar vrij en toeganke lijk in een uitnodigende sfeer waarin we boodschap aan het Evangelie hebben', aldus dominee Weegink. De mannenzang- groep Sion zingt kerst- en adventsliederen en dominee Weegink houdt een preek met als thema 'laatste zending'. De dienst be gint om zes uur en er is kinderoppas. Moderne kerk trekt geen trouwlustigen blerick Trouwlustige paren zoeken steeds vaker naar oude. sfeervolle kerkgebouwen en rustige kapellen. Daardoor worden in moderne kerken steeds minder huwelijken voltrokken. Drie parochies in Blerick, gemeente Venlo, gaan daar iets aan doen. Volgend jaar kunnen paren gratis trouwen in de Antonius-, Hu- bertus- en Maximiliaan Kolbeparochies. Normaal kost zo'n plechtigheid 600 gulden. In de moderne kerken van die paro chies trouwen jaarlijks ongeveer vijf paren. Sportclub weigert moslimvrouw malmö» Een sportclub in de Zweedse stad Malmö is wegens discriminatie aangeklaagd, omdat een 27-jarige moslimvrouw vanwege haar hoofddoekje is geweigerd. Twee parlementsleden van de Groene Partij in Zweden hebben de klacht ingediend. De vrouw wilde bij de sportclub GAK Enighet aan aerobics doen. In eerste instantie mocht ze de hoofddoek dragen, maar bij nader inzien gaf de directie haar te verstaan die af te doen of de condi tietraining te verlaten. NEDERLANDSE HERVORMD KERK Beroepen: te Langezwaag c a. en Lippenhuizen/Hemrik, A.J. Jon ker te Leeuwarden GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Bodegraven-Woer den, H. ten Brinke te Zwolle (voorheen miss. predikant in Congo). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Meliskerke. A.J Gunst te Benthuizen. Bedankt: voor 's-Gravenhage- Centrum en Zuid, W. Visscher te Amersfoort; voor Sunnyside, Wash. (USA), A.M. den Boer te Dirksland. Behoudende katholieken roepen op tot protest ruswuk anp De meeste bisdommen in Ne derland schenden op grote schaal de regel dat elk weekein de in elke parochie tenminste één eucharistieviering moet plaatsvinden. Ook komt het vaak voor dat in weekeinden waarin een eucharistieviering wordt gehouden, in strijd met de kerkelijke regel ook een zo geheten woord- en communie dienst plaatsheeft. Dat concludeert het behou dende Instituut voor Katholieke Informatie (HG) uit een eigen onderzoek onder 550 parochie kerken naar eucharistievierin gen in het weekeinde. Het bis dom Groningen komt er het slechtst van af. Daar wordt als gevolg van het priestertekort in 95 procent van de parochieker ken niet elk weekeinde de eu charistie gevierd. Roermond komt in dit opzicht als beste bisdom uit de bus. Daar kun nen de gelovigen in 98 procent van de kerken elke weekeinde een eucharistieviering meema ken. Aanleiding voor de enquête is de nota van de bisschoppen Meewerken in het pastoraat. Daarin benadrukken zij de regel dat in elke parochie elk week einde minstens één eucharistie viering moet plaatsvinden. Woord- en communiediensten, waarin ook ongewijde pastoraal werkers mogen voorgaan, kun nen de eucharistie niet vervan gen. De meeste bisdommen bren- Door gebrek aan priesters, maar volgens het IKI ook door 'verkeerd beleid', zijn er lang niet in alle parochies elke zondag eucharistievieringen. archieffoto united photos de boer gen het er niet veel beter vanaf dan Groningen, concludeert het IKI. In Breda, Haarlem, Rot terdam en Utrecht houdt 70 tot 80 procent van de kerken zich niet volledig aan de regels. In Den Bosch blijft de afwijking beperkt tot 40 50 procent. Het IKI wil de situatie in de bisdom men periodiek blijven peilen. Behalve in Groningen en Zee land (bisdom Breda) ziet het IKI het priestertekort niet als be langrijkste oorzaak voor het ge brekkig naleven van de regels. Tekortschietend beleid in de bisdommen en een 'verkeerde ideologie' staan toepassing er van in de weg. De 'foutieve' op vatting dat woord- en commu nievieringen voldoende zijn om aan de zondagsplicht te vol doen, is gemeengoed. Ook wordt het verschil tussen pries ters en pastoraal werkers ver onachtzaamd. Het IKI roept parochianen op om bij hun bisschop te protes teren tegen afwijkingen van de regels. De organisatie pleit ver der voor een gebedsoffensief om 'Gods genade voor de kerk in ons land' af te smeken. Het instituut, een initiatief van rooms-katholieke leken, werd in 1997 opgericht om juis te berichtgeving over de RK- Kerk en haar leer te bevorderen. Voorzitter is prof. dr. F. Rutten, voormalig secretaris-generaal van het ministerie van Econo mische Zaken. Het behoudende Contact Rooms-Katholieken (CRK) schrapte in juni een le zing van Rutten van het pro gramma van zijn jaarlijkse con tactdag, omdat die kritiek op het beleid van kardinaal Simo- nis en bisschop Van Luyn be vatte. Bisschop Eijk van Groningen wil niet op het onderzoek rea geren. De woordvoerder van het bisdom Breda twijfelt aan de juistheid van de cijfers. Hij wijst erop dat veel parochies zijn gefuseerd en een aantal kerken omvatten. Deze grotere parochie-eenheden, met een priester aan het hoofd, bieden volgens hem in een van hun kerken meestal wel één eucha ristieviering per weekeinde. meM amsterdam anp Uri Gelier, die met zi kracht lepeltjes kan doet komende we) Zl met een experimi m Joods Journaal. Op gen zal hij zijn bovei !r fijke gaven via dit overbrengen. Leze: dan zelf testen of ven werken. Zij me bepaalde dagen hun leggen op de han Gelier in het t' „Sluit je ogen en wens. Richt je 'gee op iets goeds dat je werkstelligen. Als je hebt gedaan, visual in gedachten de i van die wens. Ga minuut mee door ec het experiment 's schrijft Geiler. Het is ook mogelijl pot horloge te neme op de afbeelding ogen te leggen. Ooi stuk, het moet word 1 wonden. Wie dit do Ie zijn hand over het kl '8 gen en zeggen: 'Ee P drie, werk!'. Beter is die woorden te schr: Op drie dagen G l< december en 11 jai Geiler om 11 uur 's en 11 uur 's krachten activeren zenden. Lezers die merkelijks meemafa w ten dat aan het Joe naai laten weten. In De Graanrepubliek schildert Frank Wester man indringend hoe het Nederlandse land bouwbeleid heeft gefaald, de goede bedoelin gen van de visionaire politici ten spijt. Het boek van Westerman was genomineerd voor de Generale Bank-literatuurprijs, hoewel het geen roman is, maar een boek over de Werde- gangvan de boeren en het boerenland in Noordoost Groningen. Aan de vaak fantasti sche dialogen en de prachtige sfeerbeelden in dit journalistieke verslag kan het niet liggen, dat het boek de prijs niet won. Sicco Mansholt is een centrale figuur in Westermans epos. De boerenzoon maakte mee hoe zijn familie de boerderij kwijtraakte. Gedreven door die ervaring en de ideologie ^mmm van zijn familie werd Mans- Zholt tot de belangrijkste be leidsmaker op Europees ni- mveau op landbouwgebied. De grond van de boeren moest worden genationaliseerd en zijzelf omgevormd tot een X soort pachters van de grond, zo was de diepgewortelde overtuiging van de denkers in de familie Mansholt. Als de grond in handen van de staat was, konden de omstandighe den van de boeren worden verbeterd. Grootscheepse ruilverkavelingen waren een middel tot dat doel. Dit beleid liep uiteindelijk he- lemaal mis, zo moest Mans- holt aan het einde van zijn le- l ven erkennen. In Noordoost Groningen wordt graan ver bouwd dat niets waard is. Landbouwgrond wordt niet meer op de na tuur gewonnen, maar aan de natuur terugge geven. En tegelijkertijd weet Nederland zich met zijn varkensboeren en hun miljoenen var kens geen raad. Is er iets nieuws onder de zon? Jozef, de zoon van aartsvader Jakob, is onderkoning gewor den van Egypte en voert een landbouwbeleid la Mansholt. Die wilde nationalisatie van de grond en ruilverkavelingen om de boeren uit de ketenen van een keihard bestaan te verlos sen. Jozef ziet zich geconfronteerd met een ze ven jaar durende hongersnood. Die heeft niet alleen Egypte in de greep, maar ook Kanaan en de andere om ringende landen. „Nu, er was geen brood in de hele wereld, want de hongersnood was erg zwaar." (Genesis 47:13). Jozef zorgt ervoor dat de bevol king te eten heeft, maar de ma nier waarop hij dat doet leidt ertoe, dat de boeren geleidelijk hun grond aan de farao moe ten geven. Ook Jozef doet aan ruilverkaveling. Door de ruil verkavelingen in Nederland kregen sommige boeren enor me arealen te bewerken, terwijl hun zusters en broers van de boerderij verdreven werden om elders werk te vinden. Jozef verplaatst hele steden tegelijk. „Wat het volk betreft, dit ver plaatste hij stadsgewijze, van het ene einde van de grenzen van Egypte tot het andere ein de." (Genesis 47:21). De maatregelen die Jozef treft worden bespro ken in het laatste gedeelte van de bijbeltekst van deze week, dat loopt van Genesis 44:18 tot 47:27. Het eerste deel van 'Vajigasj', zoals dit bijbelgedeelte heet, gaat over de dramatische verzoening tussen Jozef en de broers die hem verkochten aan rondtrekkende kooplieden, zodat hij uiteindelijk als slaaf in Egypte te rechtkwam. Veel aandacht krijgen ook vader Jakob die eerst niet kan geloven dat Jozef nog. leeft, de uiterst welwillende houding van de Farao als hij de familie van Jozef ontmoet en de vestiging van Jakob en zijn nakomelingen in Gosjen, een streek van Egypte. Door die dramatiek in deze verzoening raken de maat regelen tegen de hongersnood wat onderge sneeuwd. In eerste instantie denk je bij het lezen van Genesis 47:13 tot 47:26: help, wat gebeurt hier? Het lijkt alsof Jozef in naam van een moderne mul tinational genaamd Farao Corporated de boeren van hun land beroofd en tot sla vernij brengt. Hij verzamelt al het geld in Egypte en Kanaan dat wordt betaald voor de voedselrantsoenen en brengt het naar de Farao. Als geen van de Egyptenaren en Ka- naanieten nog een cent heeft om mee te betalen, zegt hij dat ze hun vee als ruilmiddel kunnen geven voor voedsel. Als ze ook dat niet meer heb ben, bieden ze hun grond en hun lijf aan voor brood en zaad waarmee ze het land kunnen zaaien, „opdat de grond niet woest worde." Toen kocht Jozef al de grond van de Egyptenaren voor Farao, want de Egyptenaren verkochten hun akkera, omdat de honger hun te sterk werd. Zo kwam het land aan Farao. (Genesis 47:20). Hun land raken ze kwijt en ze worden verplaatst naar andere gebieden. De a ties met de gruwelijke boerenpolitiek fin, Mao, Ceaucescu en Pol Pot dringt chop. Maar niet te snel geoordeeld. D mentatoren wijzen erop dat Jozef de r satie van de grond doorvoerde omdal der deze autoritaire maatregel missch mogelijk zou zijn geweest tot een hen van het voedsel te komen én om de bt van te doordringen dat de grond aan toebehoort behalve God. Dat zou ook den zijn dat hij de bevolking verhuisd anders dan bij dc Nederlandse en Eui landbouwmaatregelen die op individi gezinsniveau aangreep, maar hele bot meenschappen vernietigde, was Jozef verhuizing er een van stad per stad. D en culturele samenhang van een stad tact.Van cruciaal belang is dat de hon boeren van Egypte van Jozef wel gron om te bewerken en zaaigoed om mee en, en dat zij van de opbrengst niet sli eenvijfde mochten behouden, maar v Het omgekeerde was gebruikelijk in h Oosten, stellen de commentatoren: gi zitters, zoals de Farao, kregen viervijfd opbrengst en slechts eenvijfde bleef o de zwoegende boeren. Vandaar de uil dankbaarheid die Jozef ten deel valt: ons in het leven behouden en laat ons gunst vinden in de ogen van mijn hee eigenen zijn voor-Farao." (Genesis 47 Heeft dit verhaal ook werkelijk plaatsf den? De bijbel is er gedetailleerd over. de Egyptische geschiedschrijving is er van terug te vinden. Doet dat ertoe? D schap van het verhaal is duidelijk: hoi moet worden bestreden, boeren geho een redelijk deel van hun oogst als bel afgedragen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Veel bewolking en vooral zater dag sneeuw. Maxima van -15 in het noorden tot iets onder nul in het zuiden. Oenemarken: Zaterdagnacht kans op storm. Verder half tot zwaar bewolkt en enkele winterse buien. Zondag rustiger, minder buiig en wat meer zon. Maxima dalend tot iets boven nul. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Af en toe zon en in het noorden enkele sneeuwbuien. In Ierland en Zuid-Engeland zaterdag be wolkt en enige tijd regen of sneeuw. Maxima van dichtbij nul in Schotland tot 6 in het uiterste zuidwesten. België en Luxemburg: Af en toe zon en enkele winterse buien. Zondagnacht mogelijk langdurige sneeuwval. Maxima van 5 graden in het zuidwesten tot rond het vriespunt in de Ar dennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel wind. perioden met regen, in het uiterste noorden ook sneeuw. Zondag in het noordoos ten sneeuw, elders opklaringen en een (winterse) bui. Maxima van 3 graden in het noorden tot 12 bij Bretagne. Zondag kouder. Zuid-Frankrijk: Overwegend bewolkt en nu en dan regen of motregen. Sneeuw grens eerst stijgend tot rond 1700 meter, zondagavond da lend tot 1000 meter. Aan de Middellandse Zeekust ook gere geld zon. Maxima oplopend naar 10 graden, aan zee tot 15. Spanje: Wolkenvelden en langs de Golf van Biskaje af en toe een bui. Aan de kusten in het zuiden en oosten meest droog en flinke pe rioden met zon. Maxima tussen 8 en 13 graden, aan de stranden in het zuiden en oosten oplo pend tot 17 graden. Portugal: Droog en vooral in het zuiden zonnige perioden. Middagtempe- ratuur landinwaarts rond 11 gra den, aan zee van 13 in het noor den tot 17 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Af en toe zon maar ook kans op een bui. Maxima oplopend naar 17 graden. Marokko: Westkust: Zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien. Middagtempe ratuur tussen 15 en 20. Madeira: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en droog. Maxima ongeveer 17 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 20 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en in het noorden winterse buien, in het zuiden op veel plaatsen perioden met sneeuw. Middagtempera tuur dalend tot rond het vries punt op zondag. Oostenrijk: Veel bewolking en van het wes ten uit perioden met sneeuw, in sommige dalen eerst misschien nog regen. Maxima rond +1 graad Zwitserland: Veel bewolking en perioden met bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal sneeuw, vooral in het noorden en westen. Zaterdag in sommige da len eerst nog regen. Middagtem peratuur omstreeks 3 graden, in het zuiden lokaal hoger Polen: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd winterse buien. In het noorden eerst nog veel wind. Maxima rond het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw, eerst ook nog re gen. Middagtemperatuur iets da lend tot rond 0 graden op zon dag. Hongarije: Half tot zwaar bewolkt en van het noordwesten uit een toenemen de kans op regen overgaand in ijzel of sneeuw. Maxima rond het vriespunt. Italië: Geregeld zon. In de bergen in Weerrapporten 17 december 19 u lir: Berlijn Regen en ZW11 2 -1 0.0 Z0N0AG 19 DECEMBER 1999 Budapest licht bew. ZW1 2 -1 0.0 Zon- en maanstanden Bordeaux zwaar bew. Z 5 6 -1 0.2 Zon op 08.45 Zon onder 16.28 Brussel Regen ZW9 6 1 1.0 Maan op 14.40 Maan onder03.57 Cyprus zwaar bew. NI 20 10 0.0 Waterstand Dublin licht bew. NW2 11 5 5.5 IJmuiden Katwijk Frankfurt Sneeuw Z9 0 -1 0.0 Hoog 00.06 12.36 23.39 12.09 Genève zwaar bew. W3 1 -5 0.0 Laag 08.20 *20.24 08.01 20.05 Helsinki Regen Z9 3 -10 0.9 MAANDAG 20 DECEMBER 1999 Innsbruck zwaar bew. w.s. 1 2 -9 0.0 Zon- en maanstanden Istanbul onbewolkt 02 17 12 0.0 Zon op 08.46 Zon onder 16.28 Klagenfurt zwaar bew. w.s. 2 -2 -5 0.0 Maan op 15.11 Maan onder05.19 Kopenhagen licht bew. W12 5 0 5.8 Waterstand IJmuiden LasPalmas zwaar bew NO 10 19 15 6.0 Katwijk Lissabon hall bew. w.s.3 11 6 0.0 Hoog 01.05 13.29 00.38 13.02 Locamo Z1 3 -5 0.0 Laag 09.36 21.25 09.17 21.06 Londen zwaar bew. NW3 11 3 0.2 Luxemburg Madrid Regen hall bew. ZW9 1 -1 0.0 station weer wind temp neersl N 4 7 0 0.0 max min mm Malaga hall bew. NW3 13 6 0.0 Amsterdam half bew NW5 9 3 11.3 Mallorca licht bew. NO 3 9 0 0.0 De Bilt zwaar bew W3 7 2 6.9 Malta W.S. 20 13 0.0 Deelen ZW4 6 1 7.0 Moskou hall bew ZW2 0 0 0.3 Eeide licht bew. W 4 7 0 6.1 München zwaar bew ZW4 0 -5 0.0 Eindhoven Regen ZW10 6 1 3.9 Nice onbewolkt NW4 13 3 0.0 Den Helder licht bew. NW7 9 5 6.4 Oslo Sneeuw N 12 3 -8 0.0 Rotterdam Regen NW4 9 4 10.8 Pari|s Regen ZW10 6 0 0.4 Twente zwaar bew W7 6 1 5.5 Praag Sneeuw ZW11 0 -5 0.0 Vhssmgen Regen NW5 9 4 10.4 Rome onbewolkt N2 10 6 4.0 Maastricht Motregen Z9 5 1 5.6 Split halt bew. N2 9 6 0.0 Aberdeen licht bew W7 7 4 1.0 Stockholm ms. 0.0 Athene w.s. 20 16 0.0 Warschau onbewolkt Z9 1 -1 0.0 Barcelona licht bew NW3 10 1 0.0 Wenen onbewolkt w.s. 1 1 -4 0.0 Zünch zwaar bew. ZW4 0 -8 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) het noorden later kans op een sneeuw, elders tot zondagavond overwegend droog. Middagtem peratuur van een graad of 7 in het noorden tot 17 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden. Eerst droog, zondag later op de dag van het zuiden uit een toenemende kans op een bui. Maxima omstreeks 15 graden. Griekenland en Kreta: Op het vaste land kans op een KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag. chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman. chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071- 5323 51 Familieberichten: 023- 531 023- 5320 216 Redactie. 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 ADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.3I 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERT6 Maandag t/m vrijdag van 8.3 071-5143 545 ABONNEMENT! bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigin het automatisch afschrijven van abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PERPt Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt een toe! aan portokosten per verschijnda LEIDSCH DAGBLAD OP CAS Voor mensen die moeilijk leze hebben of blind zijn (of een an leeshandicap hebben), is een s van het regionale nieuws uit h Dagblad op geluidscassette be informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Led Auteursrechten voorbe Dagbladuitgeverij D bui, elders droog en geregeld zon. Middagtemperatuur rond 19 graden. Malta: Zon, afgewisseld door wolken en vooral later mogelijk een bui. Verder een aanwakkerende wind. Middagtemperatuur rond 18 gra den. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog. Langs de kust maxima veelal tus sen 15 en 20 graden. i K E N H U ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezont feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14