DNB vreest voor oplopende inflatie Economie AH en Fujitsu verslikken zich in pc-project Besluit Air Holland opnieuw uitgesteld ïxxon Mobil schrapt n totaal 16.000 banen AKZó-n. ÖENK AA" KLM en Continental gaan samenwerken Drukkerij Joh. Enschedé op zoek naar whizzkids Beiline supersecretaresse Akzo Nobel blijft bij sluiting verffabriek Sneek %r lh,c 'Touroperator heeft lak aan regels' ONDERDAG 16 DECEMBER 1999 ioeing verliest weer order aan Airbus igpfNHAGENDe Amerikaanse vliegtuigfabrikant Boeing heeft pnieuw een gevoelige klap te verwerken gekregen. De Scandi- avische luchtvaartmaatschappij SAS plaatste gisteren voor het eist een miljardenorder bij concurrent Airbus. Het Europese Uirbus levert tussen 2001 en 2004 zes toestellen van het type $40-300 en vier van de tweemotorige A330-300 voor de inter- ontinentale vluchten van SAS. Ze vervangen de vloot-Boeing S7's van de Scandinaviërs. Met de order is zo'n 2,5 miljard gul len gemoeid. SAS heeft ook een optie op nog eens zeven toe tellen genomen. In november meldde de Amerikaanse zaken- rant The Wall Street Journal nog dat Boeing overweegt om het midige productieniveau terug te schroeven. Jrussel wil forse inkrimping visquota De Europese Commissie wil de visquota volgend jaar jrs inkrimpen. Gisteren zijn vangstbeperkingen tot veertig pro cent voorgesteld. Voor de Nederlandse vissers blijven de nadeli- e gevolgen beperkt. Het zijn vooral de vissers uit Spaans Bas eband die worden getroffen. Vandaag en morgen komen de ;U-ministers van visserij in Brussel bijeen om over de jaarlijkse rerdeling van de visquota te beslissen. De Europese Commissie jaseert zich in haar voorstel op de jongste wetenschappelijke dviezen. Daaruit blijkt dat er aanzienlijke vangstbeperkingen nodig zijn. De grootste vermindering is nodig bij de kabeljauw ide Ierse Zee en ansjovis in de Golf van Biskaje. Euromunten al vóór 2002 beschikbaar ^sterdam De Nederlanders krijgen toch de euro vóór 2002 in anden. Om kennis te maken met de nieuwe Europese munt- enheid die op 1 januari 2002 de nationale munt in het gewone jetalingsverkeer vervangt, krijgt iedere Nederlander vanaf mid- en december 2001 een setje euromunten in handen. Dit heeft ninister Zalm van financiën gisteren bekendgemaakt. Inderzoek naar rol uitzendbureaus yst Politie en justitie doen nader onderzoek naar de rol die itzendbureaus hebben gespeeld om illegalen te laten werken ij slachterij Dumeco in Olst. Dinsdag werden daar tijdens een iliksemactie 36 buitenlanders opgepakt die geen legitimatiebe wijs bij zich hadden. De werknemers die werden meegenomen foor verhoor, zijn overgedragen aan de Immigratie- en Natura- satie Dienst (IND) en vervolgens in verzekering gesteld. De roductie bij Dumeco moest enige tijd worden stilgelegd. Bij lumeco in Olst worden wekelijks 125.000 varkens geslacht. ipaanse staat privatiseert Iberia 1ADRIDDe Spaanse staat heeft gisteren veertig procent van het andelenkapitaal van de luchtvaartmaatschappij Iberia overge- Iragen aan zeven bedrijven. Daarmee is het startschot gegeven oor volledige privatisering van de vliegmaatschappij. Dertig rocent van de aangeboden stukken komt in handen van laanse investeerders, waaronder de banken Caja Madrid en die respectievelijk tien en 7,3 procent krijgen. De lucht- aartmaatschappijen British Airways en American Airlines kun- en nu beschikken over een belang van negen en tien procent, oor het 40-procentsbelang is 2,4 miljard gulden betaald. lanenverlies bij vakcentrale CNV Bij de vakcentrale CNV verdwijnt vanaf 2001 een on- lekend aantal banen omdat de aangesloten bonden een aantal iken gaan overnemen. Dat heeft het CNV gisteren bekendge- ïaakt. De bonden zullen niet alle betrokken medewerkers vernemen. Bij de vakcentrale werken 180 werknemers. Het NV moet 3 miljoen gulden bezuinigen op een totaal budget in 18 miljoen gulden. Dit komt grotendeels doordat de vak- entrale activiteiten afstoot aan de bonden. Daarmee verliest de entrale een deel van de subsidies van de bonden. Naast het irlies aan inkomsten van de bonden derft de vakcentrale in- cimsten door overstap van de Marechausseevereniging naar de NV. Volgens Terpstra scheelt dat enkele tonnen per jaar. if york anp Amerikaanse olieconcern ton Mobil gaat de komende ejaar 14.000 banen schrap- n. Dat aantal komt bovenop al eerder genoemde 2.000 nen in snoeiplannen, die vo- jaar werden aangekondigd, it betekent dat gemiddeld bij een op de acht werknemers de nabije toekomst zijn baan liest. let veruit grootste oliecon- ti ter wereld, eind vorig jaar Waan uit een miljardenfusie sen Exxon en Mobil, hoopt ar herstructureringen én de lelijke fusie vanaf eind 2002 riijks 3,8 miljard dollar te be- tren. Dat is 1 miljard dollar er dan eerder was voorzien. ikbond laakt gegoochel met cijfers jAK: Op termijn 2.000 ot 3.000 mensen weg het GAK verdwijnen op tcr- jn 2.000 tot 3.000 banen. Dat eft GAK-directeur G. Veentjer Reren gezegd. GAK Neder- 'd schrapt over enkele jaren na eenderde van het perso- slsbestand wegens groot- lalige automatisering. Vakbondsbestuurder H. ter llle van De Unie heeft langza- rhand genoeg van het ge- ichel met cijfers door de K-top. „We twijfelen inmid- s aan de bestuurlijke kwali- ten van de directie. Er loopt g een andere reorganisatie arbij ook al met cijfers werd .meten die later niet juist ken." Ook het CNV is ver ve asd over de hoge cijfers uit *|GAK-hoed. -Ze worden wel var uitgesmeerd over een "al jaren maar zijn hoger ik dacht", aldus CNV-be- urder H. Gerding. '[olgens het GAK vallen er bij gespreid schrappen van ba- geen ontslagen. „De men- verdwijnen door natuurlijk loop of krijgen na scholing 'andere baan binnen of bui- l2 het bedrijf." Volgens hem is fen sociaal plan opgesteld 25 vanaf 1 januari 2000 voor 27 anden gaat gelden. Groei hangt in 2001 samen met invoering nieuw belastingstelsel AMSTERDAM ANP De Nederlandsche Bank (DNB) waarschuwt voor een sterk oplopende inflatie. De voornaamste oorzaak daar van is de huidige krapte op de arbeidsmarkt die tot ho gere lonen kan leiden. In haar kwartaalbericht van de cember voorspelt DNB dat de inflatie in 2001 zelfs zal uitkomen op drie procent. In juni ging de centrale bank nog uit van 2,5 procent. twee procent, hetzelfde als dit jaar. Dat is overigens bijna twee keer zo hoog als het gemiddel de in 'Euroland'. Nederland zit zelfs nu al op het maximale ni veau dat volgens het Europese stelsel van centrale banken (ES- CB) nog verantwoord is. Zij hanteren een marge van 0 tot 2 procent. Als de prijzen harder stijgen kan dat een reden zijn om in te grijpen. Ook de ontwikkeling van de torenhoge huizenprijzen baart de centrale bank van Nederland zorgen. Zij wijst erop dat een daling tot een minder voor- De groei hangt in 2001 overi gens voor een belangrijk deel ook samen met de invoering van het nieuwe belastingstelsel, waarin de BTW wordt ver hoogd, aldus DNB. De verho ging tast de koopkracht overi gens niet aan. Integendeel, stelt DNB, door de lastenverlichting van zo'n vijf miljard die daaruit voortvloeit, neemt de koop kracht sterk toe. Voor komend jaar gaat De Nederlandsche Bank uit van een inflatie van iets meer dan spoedige economische groei kan leiden. Dalende huizenprij zen tasten het consumenten vertrouwen aan, waardoor er uiteindelijk minder geld wordt uitgeven, zo rekent DNB voor. DNB verwacht dat de Neder landse economie dit jaar met maar liefst 3,3 procent zal groeien. Daarmee is zij een stuk optimistischer dan het Centraal Plan Bureau, dat op Prinsjesdag nog uitging van een plus van 2,5 procent. DNB heeft overi gens zelf ook meer vertrouwen in de economie gekregen: in ju ni voorspelde zij nog maar een groei van 2,3 procent. Volgend jaar zwakt de groei volgens haar raming iets af tot drie procent om weer in 2001 aan te trekken tot 3,2 procent. Ten opzichte van vorig jaar, toen het groei percentage uitkwam op 3,8 pro cent, blijft dit echter wat ma gertjes. AMSTERDAM-BAPhOfVEPQRP - Berti- ne Flos-Zwart uit Nunspeet showt breed lachend de trofee, die ze heeft gekregen als 'Secretaresse van het Jaar'. Ze liet gisteren in de finale van de verkiezing in het Amsterdamse Hotel Barbizon twee vrouwen en twee mannen achter zich onder wie Jerry Hel- mers (31) uit Badhoevedorp, se cretaris bij sportcentrum De Wil denhorst. Flos-Zwart, secretaresse van Biohorma in Elburg, draagt de titel twaalf maanden. FNV-voor- man L. de Waal (links) huldigde haar in zijn rol als voorzitter van de jury. Naast hem staat alge meen-directeur B. Bos van Man- power-Uitzendorganisatie, ver antwoordelijk voor de organisatie van de wedstrijd die dit keer voor de vijftiende keer is gehouden. De finaledag tussen de vijf finalisten bestond onder meer uit een ge sprek met een vakjury en het be antwoorden van vragen uit de zaal. Ook werd van iedere finalist een portretfilmpje getoond. foto gci holland DEN HAAG GPD Ter Halle ontkent dat er al een sociaal plan is. „De onder handelingen over een nieuwe CAO in de uitkeringsinstellin gen zijn onlangs afgebroken met een eindbod van de werk gevers. Dat eindbod is door on ze leden al afgewezen." Ook het CNV-kader vindt het eindbod, inclusief een sociaal plan maar zozo. „Er staat onder meer een verslechterde afvloeiingsrege ling in voor oudere werkne mers", weet Gerding. Ter Halle vindt bovendien dat voor het GAK gezien de omvang van de ingreep een eigen sociaal plan nodig is. De CAO met het daar in vervatte sociaal plan geldt voor alle uitkeringsinstellingen. Het automatiseringsproject start midden volgend jaar on der de naam 'Aansluiting'. Het GAK krijgt een fonkelnieuw sys teem waarvoor de beheerder van de sociale fondsen, LISV, 650 miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld. Dat moet het GAK helpen de WAO- en WW-dos- siers beter te verwerken. De uit keerder heeft een grote achter stand in het verwerken van de dossiers. Dat kost het GAK han denvol geld omdat het van LISV een vast bedrag krijgt per ver werkt dossier. Albert Heijn en Fujitsu Siemens hebben hun gezamenlijke pc- aanbieding ernstig onderschat. De bedrijven zijn overstelpt met klachten over ontbrekende en verkeerd geïnstalleerde soft ware, niet'meegeleverde hand leidingen en talloze andere slordigheden. De telefonische heldpdesk raakte verstopt door de vele hulpvragen en de soms uren durende sessies met klan ten om storingen te verhelpen. De supermarkt werd verrast door de grote belangstelling voor de speciale pc-aanbieding. Er werden 17.000 pe's in 500 supermarkten verkocht. Sie mens noemt zelfs het aantal van 25.000. AH-woordvoerster Marianne Rozemeijer: „We hadden het goed voorbereid, maar rekenden op hoogstens 5.000 pe's. Die waren binnen een week al verkocht". Om klachten te verwerken werd aanvankelijk een belcentrum van Elsevier ingeschakeld. Maar daar bleek te weinig kennis van pe's aanwezig. Uit wraak ver wezen medewerkers niet recht streeks door naar de helpdesk van Fujitsu-Siemens, maar naar het" klantennummer van AH, dat daardoor overbelast raakte. De helpdesk van Fujitsu-Sie mens werkte ook niet optimaal en wees herhaaldelijk Albert Heijn als de schuldige aan. Ter wijl volgens AH de leverancier verantwoordelijk is voor de ap paraten en de emballage. „Door de grote toeloop moest Fujitsu-Siemens de pe's verschrikkelijk snel installeren, dat gaat nooit goed", zegt een 'local supportmedewerker. Op zichzelf goede dvd-spelers, re- writers en modems waren daar door niet bedienbaar. Het op starten van het bijgeleverde 'gratis internet' van WorldOnli- ne werkte soms niet. AH heeft geprobeerd de pro blemen 'onder de pet' te hou den, maar die pogingen opge geven onder drük van de vele klachten. „Het is maar een klein percentage van het totaal, maar ja, ze steken toch altijd de kop op", verzucht woordvoer ster Rozemeijer. Voor Fujitsu-Siemens is de actie pijnlijk omdat het een slecht begin is van het pas in oktober gevormde bedrijf, waarvan de beide partners een kwaliteitsimago hebben. Voor AH is de actie extra pijnlijk, om dat veel klanten blindelings op de 'kwaliteitsgrutter' vertrouw den. „We willen de problemen niet afschuiven op Siemens Fu jitsu. Het is een actie van ons beiden en we werken er hard aan om de wachttijden bij de helpdesk te verkorten", aldus Rozemeijer. Vakbond woedend op bewindvoerders oncem wil 3,8 miljard dollar besparen Vanaf eind 1998 hadden bei de concerns al plannen om 2.000 banen te schrappen. De 14.000 komen daar nu boven op. Topman van Exxon Mobil L. Raymond zei gisteren maat regelen in petto te hebben die de klappen voor de ontslagen werknemers moeten verzach ten. De ontslagen vallen volgens Exxon Mobil niet bij de 2.400 pompstations die binnenkort van de hand worden gedaan. Die verkoop is overeengeko men met de Amerikaanse kar telautoriteiten, die daardoor onlangs het groene licht gaven voor de fusie. Exxon Mobil hoopt dat de pompstations tus sen de 4 en 5 miljard dollar gaan opbrengen. É-' DP SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN/ANP De Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel (VNC) is woe dend op bewindvoerder M. Pannevis nu een besluit over Air Holland opnieuw is uitge steld. De bewindvoerder van de noodlijdende luchtvaartmaat schappij kondigde gistermid dag op een personeelsbijeen komst aan dat er pas volgende week duidelijkheid komt over een overnamekandidaat. De details rondom de over name vergen volgens Pannevis meer tijd. „We praten nu met één partij om het af te ronden." Het zou daarbij gaan om een Nederlandse groep luchtvaart- professionals -waarbij ook de naam van oud-topman M. van Berckel van Air Holland wordt genoemd- samen met de Duit se chartermaatschappij Germa- nia voor technische ondersteu ning. De beoogde kopersgroep wil in de chartermarkt met twee vliegtuigen gaan vliegen. Min der dan honderd van de over gebleven driehonderd perso neelsleden van Air Holland kunnen bij het bedrijf blijven. Bestuurder M. Lander van de Vakbond voor Nederlands Ca binepersoneel is woedend over het nieuwe uitstel. Hij noemt het optreden van de bewind voerders arrogant. „Ze zitten er alleen voor de boedel en de nieuwe eigenaren. Het perso neel telt niet mee. Er wordt een ujtermate schimmig spel ge speeld en wij worden éüs kleu ters behandeld." Zo'n vijftig werknemers uit het Friese Sneek protesteerden gisteren voor het hoofdkantoor van Akzo Nobel in Arnhem tegen de sluiting van 'hun' Flexa-verffabriek. foto anp ben balster AMSTELVEEN RICHARD MOOYMAN De KLM en de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Conti nental Airlines gaan nauw sa menwerken. De vliegmaat schappijen streven ernaar om vanaf april een aantal lijndien sten onder gemeenschappelijk vluchtnummer uit te voeren. Ook zijn afspraken gemaakt voor gezamenlijk inchecken, gebruik van wachtruimtes en spaarprogramma's. Het principe-akkoord tussen de KLM en Continental volgt op langdurige, soms moeizame onderhandelingen. Een woord voerster van de KLM noemt de overeenkomst 'een belangrijke stap' in de vorming van een krachtige alliantie. De KLM maakt al samen met het Ameri kaanse Northwest Airlines en het Italiaanse Alitalia deel uit van een 'Wings' genoemde alli antie, die in een hevige concur rentieslag is verwikkeld met an dere wereldwijde netwerken van vliegmaatschappijen. De KLM heeft al sinds 1992 een samenwerkingsverband met Northwest Airlines. Sinds 1 november van-dit jaar vormt de KLM daarnaast op papier min of meer één luchtvaartmaat schappij met Alitalia. Continen tal werkt zelf al samen met Northwest Airlines en Alitalia. Door de verbintenis met Continental denkt de KLM meer en betere verbindingen te kunnen aanbieden. Passagiers van de ene maatschappij kun nen straks op Schiphol of op de uitvalsbases van Continental in Houston en New York (Newark) overstappen op een toestel van de andere maatschappij. Voor het invoeren van geza menlijke vluchtcodes is nog wel goedkeuring nodig van de Ame rikaanse autoriteiten. De KLM verwacht op dat punt geen pro blemen. ARNHEM GPD De directie van Akzo Nobel heeft gisteren het voorstel van de bonden om de Flexa- verffabriek in Sneek niet te sluiten afgewe zen. De vakbeweging stelde voor alle werk nemers een halve verlofdag te laten inleve ren. De opbrengst zou dan gebruikt'wor den om de fabriek open te houden. De sta kingen gaan nu voorlopig door. In Arnhem zou gisteren het overleg be ginnen over een nieuwe CAO voor de 18.000 Akzo-werknemers. Maar de bonden willen niet verder praten zolang er geen op lossing is voor Sneek. Het CAO-overleg is dan ook opgeschort tot 13 januari. FNV-onderhandelaar Roodhuizen zei 'buitengewoon teleurgesteld' te zijn over de weigering van de directie. „In totaal is er circa 2 miljoen gulden nodig om de fabriek open te houden." De actie zou zo'n 3 mil joen gulden opleveren, rekenden de bon den uit. Volgens de onderhandelaar moet de goed renderende vestiging in Sneek op geofferd worden aan de 'minder presteren de' fabriek in Groot Ammers. „Het is triest dat de directie de werknemers laat staken vlak voor de kerstdagen. Dit belast de sfeer voor de komend^ CAO-onderhandelin- gen." Volgens de directie kunnen de twee fa brieken niet naast elkaar blijven bestaan. De directie wil alleen in een 'gecombineer de productielocatie' in Groot Ammers in vesteren. Akzo-directeur Beusmans sprak de demonstranten na het overleg toe. Vol gens hem doen de werknemers in Sneek het 'verdomde goed', maar moet de fabriek sluiten om de problemen in de toekomst op te vangen. „We zijn ook verantwoorde lijk voor de werkgelegenheid elders in het land", aldus Beusmans. „We zullen ons best doen om te zorgen voor vervangend werk en goede vertrekregelingen." Volgens hem is er genoeg werk te vinden in Neder land. Zo'n 35 werknemers kunnen over vijf jaar mee naar Groot Ammers. „Maar als mensen niet willen verhuizen, dan hebben ze een probleem." UTRECHT ANP FNV Bondgenoten beschuldigt touroperators ervan onvoldoende te zorgen voor een goede nachtrust voor buschauffeurs. „Soms worden chauffeurs na een lange rit met z'n zessen of zelfs met z'n achten in één kamer gestopt. De chauffeurs zijn het sluitstuk van de reisorganisatie zegt C. van den Berg, bestuurder van FNV Bondgenoten. Vandaag praat de bond met de werkgeversvereni ging over de 'slaapproblemen' van de rijders. In de CAO staat dat chauffeurs tijdens meerdaagse reizen recht hebben op een over nachting in een éénpersoonskamer. De busmaatschappij waarbij de chauffeurs in dienst zijn, moet ervoor zorgen dat de CAO wordt nageleefd. HAARLEM ARNOUT HEEMSKERK Na de fusie tussen de bankbil- jettendivisie van Joh. Ensche dé en het Franse Oberthur, wacht het Haarlemse druk- kersbedrijf een nieuwe uitda ging: werken aan producten van de toekomst. Een pas poort op basis van irisherken ning, een bankpas met vinger afdruk of mogelijk zelfs DNA. Het afronden van de fusie tus sen de twee bankbiljettendruk- kers -die afgelopen zomer be kend werd gemaakt- is nog steeds in volle gang, zegt direc teur Kees Bruinstroop in de ontvangstkamer van het bedrijf, onder toeziend oog van meer dere generaties Enschedé die keurig ingelijst aan de muur hangen. „Het zijn spannende dagen. We moeten duidelijk aan elkaar wennen," zegt Bruinstroop, die ongeveer we kelijks en vaak ook nog in het weekeinde afreist naar Rennes waar de fabriek van Oberthur is gevestigd. Het is de eerste fusie op deze schaal in de wereld van geld- drukkers. Zowel de Fransen als Enschedé zijn nog 'naar binnen gericht', zegt de directeur. „We moeten nu de deur openzetten en met informatie naar buiten komen. Dat is voor beide partij en moeilijk, maar wel noodza kelijk." Desondanks wil Bruin stroop niet al te expliciet ingaan op de moeilijkheden bij de ni- sie, die over twee weken moet zijn afgerond. Voorzichtig: „Het zou in deze fase van het proces niet helpen als ik zou zeggen dat we die datum niet halen. Maar er moet nog genoeg ge beuren voor 1 januari." Naast de fusieperikelen én het drukken van miljoenen euro's is er nog meer werk aan de win kel. Door allerlei technologi sche ontwikkelingen -zoals be talen via internet- ziet Ensche dé een nieuwe behoefte ont staan aan beveiliging tegen misbruik. Per 1 januari richt het bedrijf daarom een nieuwe in- novatietak op: Joh. Enschedé Security Solutions, afgekort tot JESS. De nieuwe werkmaat schappij moet het 'vliegwiel' worden van nieuwe activiteiten binnen Enschedé, aldus Joseph Rath, die samen met Sijbrand Spannenburg leiding gaat ge ven aan JESS. „De kennis de we in huis hebben voor de be scherming van gewoon druk werk, willen we uitbouwen naar digitale producten." Als voorbeeld noemt hij een di gitaal watermerk: een digitale code die kan worden aange bracht op waardepapieren zo als aandelen. Vervalsing zou op die manier veel moeilijker zijn. Ook wil het bedrijf zich toeleg gen op de beveiliging van cd- roms en dvd's tegen illegaal ko piëren. Ook internet en mobie le telefonie schreeuwen om nieuwe beveilingsmethodes, al dus Rath. „Denk bijvoorbeeld aan een accountantsrapport dat op internet verschijnt. Dat is gevoelige informatie, die niet voor iedereen toegankelijk mag zijn, voordat het op het net ver schijnt." Een verhaal apart zijn de zoge heten authentication sendees. documenten op basis van 'unieke' biometrische kenmer ken. Een OV-jaarkaart met vin gerafdruk, of een bankpas die alleen geld geeft als de auto maat het oog of zelfs het DNA van de eigenaar herkent. Het zijn producten die nog in de kinderschoenen staan, maar wel volop in ontwikkeling zijn. Zo wil Schiphol de controle au tomatiseren met een paspoort dat werkt op basis van biome trische herkenning. Enschedé is één van de gesprekspartner van de luchthaven. Inmiddels zijn een kleine vijf tien man werkzaam voor JÉSS Eind januari betrekken zij een nieuwe vleugel van het Ensche- décomplex. Rath verwacht dat het clubje high rec/i-specialis- ten volgend jaar uitgroeit tot 25 man. Verder zoekt Rath men sen die op projectbasis voor Enschedé willen werken. „Heb ben zij bijvoorbeeld een goed idee voor een digitale postzegel, dan kan zo'n projectgroep weer uitgroeien tot een nieuwe werk maatschappij. waarin zij kun nen participeren." Bovendien wil Enschedé investeren in nieuwe bedrijfjes. Rath ver wacht volgend jaar 'tenminste één deelneming' in een nieuw bedrijfje van jonge whizzkids.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9