Scheurtjes in NAVO door eigen defensie-initiatieven Italiaanse premier krijgt koekje van eigen deeg Venezuela kiest voor 'Bolivariaanse' grondwet Buitenland Overleg Syrië-Israël begint in ijzige sfeer Prestigieuze prijs EU voor Xanana Gusmao EU akkoord met extra geld voor Kosovo ONDERDAG 16 DECEMBER 1999 AFP Agence France Pressc ANP Algemeen Nederlands Persbuteau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pws Diensten RTR Reuters ordenaars Nederlandse bekend Burundi kent de namen van negen van de elf rebel die verantwoordelijk worden gehouden voor de moord op Nederlandse VN-medewerkster Saskia von Meijenfeldt en de leen Luis Zuniga in oktober. De Burundese regering heeft internationaal arrestatiebevel tegen de negen uitgevaar- en het buurland Tanzania gevraagd tot arrestatie over te omdat de negen daar zouden verblijven. Volgens Burundi het rebellen van de groep 'Strijders voor de Democratie', i Meijenfeldt werkte in Burundi voor het Wereldvoedselpro- ramma (WFP) van de VN. Zuniga was hoofd van Unicef in het nd. De twee behoorden tot een groep van zestien mensen die een hinderlaag van Hutu-rebellen liep. Negen van hen von- •n de dood. In Burundi woedt al jaren een burgeroorlog. [udjman was niet aangeklaagd haag Lr liep geen geheime aanklacht tegen de Kroatische (resident Tudjman toen deze vrijdag overleed. Dit heeft de 'a ilaatsvervangend hoofdaanklager van het Joegoslavië-tribu- laai, G aham Blewitt, gisteren gezegd. Er werd al jaren gespe ndeerd over een mogelijke aanklacht tegen Tudjman, wegens lisdaden tegen moslims in Bosnië en wegens de verdrijving ran honderdduizenden Serviërs uit de Krajina-regio. Waarne- ners verwachtten een mogelijke aanklacht in het jaar 2000. De lanklagers zeggen te hebben bewezen dat Tudjman een plan ad b dacht om de moslims uit Centraal-Bosnië te verdrijven ihet gebied daarna in te lijven. Een aanklacht tegen Tudjman nu van de baan, omdat het hof geen doden kan aanklagen. hermeende Dutroux-compaan vrij Michel Nihoul, de man die ervan werd verdacht te ïebben samengewerkt met Mare Dutroux, is afgelopen nacht rijgelaten uit de gevangenis van Sint-Gillis in Brussel. De ge- angenisautoriteiten hebben dat bevestigd. Nihoul zat een straf e iit wegens fraude en oplichting. Justitie heeft nooit kunnen be- vs rijzen dat hij betrokken is geweest bij de activiteiten van kin- 0 lermoordenaar Dutroux. Nihouls vrijlating, die vorige week al rerd aangekondigd, heeft in België veel beroering gewekt. Gis- eren werd er nog tegen gedemonstreerd. Dutroux zelf zal op ijn vroegst volgend jaar voor de rechter staan. ?ijf doden bij helikopterongeluk ■renoble Een ongeluk met een helikopter heeft gisteren ver- noedelijk aan vijf medewerkers van het ruimteobservatorium p de berg Pic de Bure het leven gekost. De medewerkers waren pweg naar het onderzoekscentrum op de 2.709 meter hoge Sinds juli worden werknemers van het observatorium, on- :er 150 kilometer ten zuiden van Lyon, per helikopter ver- el. Daartoe werd besloten nadat op 1 juli twintig werkne- s en bezoekende wetenschappers bij een ongeluk met een ïlbaan om het leven kwamen. De cabine raakte vijfhonderd leier n vertrek naar het onderzoekscentrum van de kabel, en ortte ongeveer tachtig meter naar beneden. f ndonesië kan nu met Israël bellen Indonesiërs kunnen vanaf deze week rechtstreeks naar raël bellen. De regering van het grootste moslimland ter we id heeft de blokkade van het telefoonverkeer met de joodse aat opgeheven. Opheffing van de belemmering is een recht- treeks gevolg van de nieuwe relatie met Israël. De liberale In- 8 onesische president Wahid kondigde kort na zijn verkiezing m zakelijke banden met de joodse staat te willen aanknopen, itdrukkelijk werd gesteld dat hij niet uit was op diplomatieke etrekkingen. Officieel steunt de moslimstaat de Palestijnen, en at blijft zo tot zij een eigen onafhankelijke staat hebben. On- ïiddellijk na de aankondiging gingen militante moslims in In- onesië de straat op om te protesteren. ordanië rolt groep terroristen op i Jordanië heeft een groep mensen aangehouden die na n bezoek aan Afghanistan van plan was aanslagen te plegen het land. Het gaat om elf Jordaniërs, een Irakees en een Alge- Een hoge Jordaanse functionaris zei later dat aanslagen iren voorzien tegen Amerikaanse doelwitten in het land. Was- ngon bevestigde dat. Het waarschuwde eerder voor mogelijke nslagen op Amerikanen rond de jaarwisseling, en adviseerde n onderdanen in het buitenland rond die tijd extra waakzaam zijn. In de afgelopen weken is in het Midden-Oosten een mal volgelingen van de Saudische terrorist Osama bin Laden ngehouden, aldus de VS. witser Blocher lijdt zware nederlaag De verkiezing van defensieminister Adolf Ogi tot presi- nt van Zwitserland en de herverkiezing van het zittende kabi- t door het Zwitserse parlement is een verpletterende neder- ag voor de ultra-rechtse Schweizerische Volkspartei (SVP) van iristoph Blocher. Van de 250 parlementariërs stemden er gis- ren 191 voor Ogi en slechts 58 voor Blocher. De populaire Ogi Idt als pro-Europees. De zittende ministers werden eveneens et ruime meerderheid herkozen. Daarmee blijft de 'magische rmule', de regeringscoalitie van vier partijen die het land al 40 ar bestuurt, onaangetast. De poging van de tegen de EU en de AVO gekante SVP om Ogi door Blocher te vervangen, is daar- lee jammerlijk mislukt. De SVP boekte bij verkiezingen in ok- 'ber een stemmenwinst van maar liefst 33 procent, maar de aalitiepartijen vormden daarna een gesloten front. I S en China regelen schade Belgrado De Verenigde Staten betalen China bijna 60 miljoen ilden or de schade die de Chinese ambassade in Belgrado iliep tijdens NAVO-bombardementen op de stad. De schade- rgoeding komt bovenop de tien miljoen gulden die Washing- 'nin juli uitkeerde aan smartengeld voor de drie doden en nntig gewonden die bij de aanval vielen. Washington houdt >1 dat de actie een vergissing was die werd veroorzaakt door ei gebruik van een verouderde plattegrond. Tal van andere be- hten stellen echter dat het een precisiebombardement was. icht op een zendinstallatie van de Chinese militaire attaché, ezou voor de strijd in Kosovo zijn geleend aan 'Arkan', een sruchte Servische bendeleider en gezocht oorlogsmisdadiger, ing eist nog steeds een diepgaand onderzoek naar de toe- du n het bombardement. apan belooft Oost-Timor 200 miljoen DtQ_i Japan heeft vandaag 200 miljoen gulden beloofd voor wederopbouw van Oost-Timor. Dit is ongeveer eenderde van I donors in gedachten hadden om het verwoeste land een wde stan te geven. Japan is gastheer op een tweedaagse do- iitonferentie voor Oost-Timor. Tokyo heeft al vierhonderd joen gulden uitgegeven aan de nieuwe natie, waaronder 200 oen voor de internationale vredesmacht en 60 miljoen gul- n aan humanitaire hulp. Oost-Timor is verwoest door mUi- die zich met geweld hebben verzet tegen onafhankelijk- id. Eind augustus kozen de inwoners in een VN-referendum overweldigende meerderheid voor afscheiding van Indone- Oost-Timor wordt voorlopig door de VN bestuurd. uropees hof tikt Londen op vingers Iatsburg Het Europese Hof voor de Mensenrechten in Batsburg vindt dat Groot-Brittannië in de fout is gegaan bij iberechting van twee scholieren die de 2-jarige kleuter James ger om het leven hebben gebracht. De twee werden destijds Volwassenen berecht en gingen voor onbepaalde tijd de ge- igenis in. Aanvankelijk legde een rechtbank hen acht jaar cel maar de minister van binnenlandse zaken bepaalde daarna Bze minimaal vijftien jaar moeten zitten. Volgens het hof in riatsburg is daarmee gehandeld in strijd met de wet. De zaak- "Jger veroorzaakte in 1993 grote opschudding. De toen 10-ja- scholieren ontvoerden James in een winkelcentrum. Dat door bewakingscamera's vastgelegd. De jongens sloegen •peuter vervolgens met stenen, staven en stokken dood en Iie- izijn lijkje op een spoorbaan achter. WASHINGTON JOHN WANDERS Clinton (midden) stapt opzij om al-Sharaa (rechts) ruimte te geven voor zijn scherpe toespraak. Barak kijkt wat ongemakkelijk weg. FOTO AP DENNIS COOK CORRESPONDENT Er kan pas sprake zijn van vrede in het Midden-Oosten als Israël alle bezette ge bieden teruggeeft aan hun rechtmatige eigenaars. Staand naast de Israëlische premier Barak en de Amerikaanse presi dent Clinton, maakte de Syrische minis ter van buitenlandse zaken al-Sharaa gis teren in de tuin van het Witte Huis duide lijk dat zijn land geen genoegen zal ne men met minder dan de volledige terug gave door Israël van de strategische Go- lan-hoogte. De Syrische bewindsman sloeg daar mee in tamelijk scherpe bewoordingen zijn piketpalen in de grond, nog voordat de feitelijke besprekingen met Barak over vrede tussen beide landen begonnen wa ren. Hij gaf tevens aan wat Israël zal ont vangen in ruil voor het opgeven van de bezette gebieden. „Voor de inwoners zal dit inhouden dat zij verlost zijn van de psychologische angst waarmee zij dage lijks te maken hebben.'' In Israël is desondanks flink geïrriteerd op de woorden van al-Sharaa gereageerd. Rechtse politici vragen zich weinig ver rassend openlijk af of het wel zin heeft om in Washington te blijven, maar ook in de eigen kringen van Barak overheerst na gisteren de scepsis. De oude haat tussen beide landen wer den in Washington goed zichtbaar door het uitblijven van een handdruk tussen beide kemphanen. Syrië en Israël zijn al ruim een halve eeuw eikaars gezworen vijanden. Damascus is immers een van de drijvende krachten achter het Arabi sche extremisme dat uit is op vernietiging van Israël. Het gisteren hervatte vredesoverleg tussen beide landen betekent voor Syrië echter een belangrijke stap in de richting van een formele erkpnning van de staat Israël en een normalisering van de be trekkingen tussen beide landen. Het plan is dat Barak en al-Sharaa hun besprekin gen vandaag voortzetten en dan terugke ren naar huis voer consultaties. Later wordt dan in de VS /erder gepraat. Dat de besprekingen moeilijk zullen zijn. bleek andermaal uit de wijze waarop al-Sharaa gisteren ook naar het Westen uithaalde. Syrië werdt daar volgens hem ten onrechte afgeschilderd als aanstichter van het geweld. „Zij die beweren dat Isra el de bezette gebieden niet mag terugge ven, zeggen in fei;e dat het bloedvergie ten voor altijd moet doorgaan. Want de bron van ons conflict is ons land, en daarmee ons bestaansrecht." Europese leden bezorgd over Amerikaans raket-verdedigingssysteem Afzonderlijke Amerikaanse en Europese defensie-inita- tieven dreigen de eenheid van de NAVO te ondergraven. Dit bleek gisteren tijdens de halfjaarlijkse ministerraad van de negentien lidstaten. De Duitse minister van bui tenlandse zaken Fischer zei dat de Europese leden zich zorgen maken over het Amerikaanse plan voor een na tionaal raket-verdedigingssysteem. Aan de andere kant werd het Europese voorstel voor het uitbouwen van een eigen 'defensie-identiteit' koel ontvangen, vooral wegens Turkse bezwaren. brussel paul koopman correspondent „Wij nemen kennis van het be sluit van de EU om de eigen militaire slagkracht te verbete ren", zo luidde de verklaring die na afloop van de vergade ring door de bondgenoten werd uitgegeven. De standaardfor mule 'De NAVO verwelkomt...', ging de Turkse minister van buitenlandse zaken Cem veel te ver. Turkije vreest dat het bij "het ontwikkelen van Europese defensieplannen buitenspel komt te staan, en eist een plaats aan tafel. De Amerikaanse onderminis ter Talbott slaagde er gisteren niet in de overige bondgenoten ervan te overtuigen dat het Amerikaanse verdedigingssys teem, bekend onder de afkor ting NMD, een goede zaak is. De VS willen zich beschermen tegen 'schurkenstaten', zoals Noord-Korea en Iran, die vol gens nationale veiligheidsadvi seurs al binnen tien jaar het Amerikaanse grondgebied kun nen bestoken met massavernie tigingswapens. Volgend jaar zo mer gaat het licht al dan niet op groen, na een besluit van de president. Fischer was na afloop van de Amerikaanse presentatie zeer kritisch. „Alle Europeanen zit ten op dezelfde lijn: we hebben grote zorgen. Dit zou beteke nen dat binnen de NAVO een dubbele veiligheidsstandaard wordt ingevoerd. Ook zijn er gevolgen voor onderhandelin gen met Rusland over ontwape ning", zei hij. De NAVO beantwoordde het Russische offensief in Tsjetsje nië gisteren met een ingewik kelde evenwichtsoefening. In een verklaring werd gezegd dat de NAVO 'erkent' dat Rusland zijn burgers wil verdedigen te gen terroristen, maar wordt de manier waarop dit gebeurt 'ver oordeeld'. Tegelijkertijd wordt Moskou 'aangemoedigd' de sa menwerking met de NAVO weer nieuw leven in te blazen. Tenslotte wordt gedreigd dat de samenwerking kan worden ver broken als Rusland de mensen rechten blijft schenden. jakarta theo haerkens correspondent De leider van de onafhanke lijkheidsbeweging op Oost- Timor, José 'Xanana' Gusmao (52), heeft gisteren in Straats burg de prestigieuze Sacha- rovprijs voor de mensenrech ten 'van het Europees Parle ment ontvangen. Gusmao kreeg die vanwege zijn jaren lange strijd voor de onafhan kelijkheid en het herstel van dé mensenrechten op Oost- Timor. De voormalige leraar en journalist Gusmao vocht ruim twintig jaar tegen het Indonesische leger, dat in 1975 de voormalige Portuge se kolonie Oost-Timor bezet te en het gebied een jaar later annexeerde. Gusmao werd in 1992 gevangen genomen en tot levenslang veroordeeld. Later zette de toenmalige president Soeharto die straf om in :wintig jaar cel. In februari van dit jaar ver anderde diens opvolger Habi bie zijn celstraf in huisarrest, om Gusmao gelegenheid te geven mee te doen aan de voorbereidingen voor het re ferendum dat op 30 augustus werd gehouden, en dat zou leiden tot onafhankelijkheid voor het gebied. 'Xanana' geldt als de gedoodverfde eerste president van de nieu we staat Timor Lorosae, maar verzekert keer op keer dat hij die post niet ambieert. De mensenrechtenprijs, vernoemd naar de Russische dissidente natuurkundige An- drej Sacharov bedraagt 33.000 gulden en werd eerder uitgereikt aan de Zuid-Afri kaanse verzetsheld en voor- mahg president Nelson Man dela van wie Gusmao een oprecht bewonderaar is, en de Myanmarese activiste Au ng San Suu Kyi. rome hans geleunse correspondent De kabinetscrisis sudderde al zó lang dat geen Italiaan meer geloofde dat het er ooit nog van zou komen. Maar nu is het dan toch zo ver. Zaterdag loopt Massimo d'Alema, de eerste (oud-)communistische premier van Italië, de kans zijn ontslag te moeten indienen. Met heftige meningsverschillen in d'A- lema's coalitie van tien partijen over belangrijke onderwerpen als belastin gen, pensioenen en werkloosheid heeft deze crisis niets van doen. Daar kijken de Italianen niet van op. Aan deze 57ste regering van na de oorlog zijn er heel wat vooraf gegaan die de eindstreep niet haalden door ordinaire persoonlijke tegenstellingen en onver hulde machtshonger. Nee, voor de politiek geïnteresseerden is de nieuwste crisis er één om van te smullen. D'Alema krijgt namelijk een koekje van eigen deeg. Deze eerste man van de voorheen communisti sche partij die nu als Democraten van Links door het leven gaat, liet zijn voorganger Romano Prodi als een bak steen vallen toen diens kabinet veer tien maanden geleden de parlementai re meerderheid kwijtraakte. Prodi wenste een principiële oplossing voor die crisis: verkiezingen zouden zijn centrumlinkse Olijfcoalitie een steviger parlementaire basis moeten geven. D'Alema gooide het echter op een akkoordje met oud-president en christen-democraat Francesco Cossi- ga. Dit ongeleide projectiel van de Ita liaanse politiek leidde toen nog een uit deserteurs van andere politieke partij en gevormde centrumgroep, de UDR. D'Alema accepteerde dankbaar de ruim twintig parlementszetels die Cos- siga in de aanbieding had. Tot woede van Prodi, die zich door het gekonke- lefoes verraden voelde, bleef D'Alema ondanks de UDR-injectie volhouden dat zijn kabinet van dezelfde centrum linkse signatuur was als het vorige. Verkiezingen waren dus niet nodig. Met Cossiga koesterde D'Alema echter een adder aan de borst. De fervente anti-communist heeft één verklaard doel: wedergeboorte van de zeven jaar geleden door corruptieschandalen ge- explodeerde christen-democratie in een machtige centrumpartij, die naar believen met links of rechts kan rege ren. Cossiga ging naarstig op zoek naar nieuwe bondgenoten, met een subtili teit die zijn bijnaam il picconatore (de pikhouweel) eer aandeed. Zijn UDR brak, hij vormde een nieuwe partij. Vervolgens zette hij Trifoglio (Klavertje Drie) op, een mini-verbond van zijn partijtje met twee andere splinters die zich door het leiderschap van D'Alema ondergesneeuwd en ge frustreerd voelen. Een ervan is de SDI, de sociaal-democratische partij van de wegens corruptie veroordeelde en naar Tunesië gevluchte oud-premier Craxi. Aanleiding voor herrie was er genoeg. De SDI was woedend omdat D'Alema de zieke Craxi geen absolutie wilde schenken, zodat hij risicoloos naar Ita lië kon terugkeren voor medische be handeling. Bovendien beloofde D'Ale ma ministersposten aan de Democra ten, de nieuwe partij van de inmiddels naar Brussel verhuisde Prodi en cor ruptiebestrijder Di Pietro. De Demo craten en Cossiga's groep haten elkaar nog meer dan Prodi en D'Alema. Met opiniepeilingen die voorspellen dat de kleurloze apparatsjik D'Alema het bij verkiezingen zal afleggen tegen de weinig betrouwbare oppositieleider Silvio Berlusconi, bond de Cossiga- groep de kat de bel aan. De SDI eiste dat de 'tirannieke' D'AJema zou wor den vervangen door een meer aan sprekende Figuur uit het politieke cen trum. Voor D'Alema restte toen nog de ultieme politieke daad: de verificazio- ne, ofwel de vetrouwensvraag. Dat gaat zaterdag gebeuren, en nie mand weet hoeveel afgevaardigden uit het regeringskamp het eens zijn met Cossiga's van de daken geschreeuwde mening dat het 'politieke zelfmoord' zou zijn om met D'Alema verkiezingen in te gaan. In het 630 leden tellende Lagerhuis heeft de premier theoretisch een meerderheid van 36 zetels. Het overstappen van Trifoglio naar de op positie zou die terugbrengen tot één of twee, maar zeker is dat allerminst. De krant La Stampa schreef gisteren dat er 'Cossiga-infiltranten' zijn in coali tiepartner PPI, de partij van minister van buitenlandse zaken Dini. De meest populaire voorspelling is dat D'Alema het vertrouwen niet krijgt, zijn ontslag indient en vervolgens van president Ciampi opdracht krijgt een nieuwe regering te vormen. Splinter partij Herstichte Communisten heeft onderhands aangegeven wel iets te voelen voor steun aan een Cossiga-lo- ze coalitie onder D'Alema. Dat zou de cirkel weer rond maken: veertien iraanden terug zorgde desertie van deze partij naar de oppositie voor de val van het kabinet-Prodi. Wat er zaterdag ook gebeurt, zeker is dat Italië het nieuwe millennium op ouderwetse manier ingaat: politiek stuurloos en instabiel. De enige hoop voor de kiezers is dat volgend jaar mis- achien een referendum wordt gehou den over een nieuwe kieswet. Die moet het huidige, deels proportionele systeem vervangen door een distric tenstelsel zoals in Engeland. Dat zou het einde betekenen van splinterpartij tjes, die nu zelfs zonder mandaat van de kiezers een coalitie-regering kun nen chanteren. stuaatsburg-brussel' anp De vijftien EU-lidstaten gaan er tree akkoord dat er volgend jiar 360 miljoen euro (792 mil joen gulden) wordt uitgetrok- len voor Kosovo. Dat is ruim het dubbele van de eerder voorziene 115 miljoen euro {253 miljoen gulden). Zij doen dit omdat het Euro- pees Parlement accepteert dat de totale uitgaven van de EU volgend jaar met 2 miljard euro 4,4 miljard gulden) dalen. De strakke financiële afspraken die de regeringsleiders van de EU- lidstaten in maan in Berlijn hebben gemaakt, blijven daar door overeind. Staatssecretaris Benschop van Europese zaken reageerde gisteravond verheugd. „Het is goed dat er een akkoord is waarmee geld beschikbaar komt voor Kosovo. Bovendien blijft het financiële akkoord van Berlijn intact, ondanks pogin gen van het europarlement om het op te blazen." Het akkoord, dat verder on der meer inhoudt dat er 44 mil joen gulden beschikbaar komt voor hulp aan Oost-Timor, is overigens nog niet helemaal de finitief. Het voltallige Europees Parlement moet er morgen nog zijn fiat aan geven. Over de ex tra hulp aan Kosovo is maan den lang strijd gevoerd tussen het europarlement en de lidsta ten. Het parlement heeft grote bevoegdheden als het gaat om de begroting. In het uiterste ge val kan het die afkeuren. De Venezolanen hebben zich met ruim 70 procent van de uit gebrachte stemmen uitgespro ken voor een nieuwe grondwet. Dit is vandaag gebleken nadat bijna alle stemmen waren ge teld. Het referendum werd ont sierd door een lage opkomst. Die werd mede veroorzaakt door noodweer in grote delen van het land, dat aan tientallen mensen het leven kostte. De grondwet verwoordt de 'Bo livariaanse revolutie' van de po pulistische president Hugo Chavez, die wil afrekenen met de zijns inziens corrupte en eli taire instellingen van de repu bliek. Peilingen en voorspellin gen gaven al aan dat circa 70 procent zou voorstemmen. De meeste armen, die 80 procent van de bevolking uitmaken, voelen zich aangesproken door Chévez' stellingen dat het poli tieke systeem onder de oude grondwet uitsluitend de rijken diende. Chévez ageert tegen de uitwas sen van het neo-liberalisme. De nieuwe grondwet verplicht de staat er daarom toe de econo mie te leiden en te zorgen voor tal van 'sociale rechten' van de burgers. Het staatseigendom van belangrijke industrieën, zo als de petrochemische, wordt in de grondwet verankerd als waarborg tegen het 'losgeslagen liberalisme'. De Senaat wordt opgeheven en de president krijgt meer macht. De naam van het land zal offi- ceel 'Bolivariaanse republiek Venezuela' zijn, naar de strijder Simón Bolivar (1783-1830), die Een aanhangster van Chavez toont een portret van de president tijdens een bijeenkomst in de hoofdstad Caracas. aan het begin van de vorige eeuw grote delen van Zuid- Amerika van de Spaanse kolo niale heerschappij bevrijdde. Bevrijder Bolivar regeerde op zijn hoogtepunt over bijna heel Spaanstalig Latijns-Amerika. Niet al zijn ideeën stroken met die van Chévez. Zo wenste de autoritaire Bolivar een systeem waarin de bevolking een presi dent voor het leven kiest. Die functie is volgens critici van de huidige Venezolaanse leider het eigenlijke 'Bolivariaanse' doel van Chévez. Voorlopig kan hij blijven regeren tot 2012. In 1992 deed hij als militaire couppleger een 'traditionele' greep naar de macht, maar die mislukte. In 1998 werd Chévez FOTO AFP IORCE UZON tot president gekozen. Hij be gon meteen aan zijn revolutie en heeft inmiddels al een reeks volksraadplegingen georgani seerd. Het referendum van gis teren noemt hij 'de geboorteak te van het nieuwe Venezuela'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7