Huisartsen schrijven te makkelijk recepten uit Onze premieverhoging maakt 't verschil nog groter. I lof gaat door met proces-Bouterse i Binnenland Justitie sluit strafzaak soldaten Srebrenica Mini-Rijksmuseum in aanbouw Minister wil milieubeweging terug bij Schiphol-debat Rotterdamse jeugd krijgt serieuze invloed op beleid Haags Houtrustcomplex definitief tegen de vlakte Amsterdamse beurs betuigt spijt over rol in de oorlog florg en Zekerheid LZorg en Zekerheid. Voor alle zekerheid dichtbij. lERDAG 16 DECEMBER 1999 reker loopt in de valkuil Een 42-jarige inbreker is gisteren in Rotterdam op kkige wijze tegen de lamp gelopen. De man was het pand Si computerbedrijf via het raam binnengegaan en op de etage beland. Toen hij weer via een raam naar de begane wilde, dacht hij op een gegeven moment vaste grond on- voeten te hebben maar dat bleek een wit laken. De inbre- te een val van 4.5 meter en kwam in het magazijn tus- r dozen terecht. Daar werd hij door het personeel gevon- )e man moest met botbreuken naar het ziekenhuis wor- jbracht. dden weren buitenstaanders De Waddeneilanden willen dat voortaan alleen mensen momisch gebonden zijn aan de eilanden er een woning tn kopen. 'Overkanters' die louter voor hun rust naar een Wadden willen, moeten er niet meer terecht kunnen, landbestuur van Texel heeft met de andere eilanden secretaris Remkes van volkshuisvesting om zo'n maatregel agd vanwege de grote woningnood die er heerst. Remkes rich nog niet uitgesproken over het verzoek van de eilan- exel krijgt wel alvast van de provincie Noord-Holland toe- ning de woningvoorraad beter te beschermen door de voor vrije vestiging op te trekken paar 450.000 gulden. lurger probeert flat op te blazen Een 37-jarige Tilburger heeft geprobeerd zijn flat op te aom op die manier zijn luidruchtige buren het zwijgen op a. De man trok dinsdagavond met opzet de gasslang fornuis in zijn woning los. Daarna zette hij een strijk- p in de wetenschap dat daar regelmatig vonkjes vanaf De man vertrok, nadat hij geconstateerd had dat het iuw op de luidruchtige buren na verlaten was. Na enkele -am hij poolshoogte nemen en zag dat buren met wie hij zie had, inmiddels waren thuisgekomen. De Tilburger spijt van zijn actie en meldde zich bij de politie. De neer kon door het dichtdraaien van de hoofdgaskraan en schakelen van de stroom bij het flatgebouw een ontplof- mauwemood voorkomen. ;er vervalst vergunningen Een zelfslachtende slager uit Zuid-Holland heeft vergunningen vervalst om de keuringstarieven, die hij te vindt, te ontduiken. Dit meldde de Algemene Inspectie- (AID) te Kerkrade gisteren. De slager kocht steeds één de veemarkt en kreeg hiervoor na een keuring een offi- achtvergunning. De man veranderde op de vergunning el de '1' in een '2'. Hierdoor misleid, keurde de Rijks voor de keuring van Vlees en Vee (RW) het vlees steeds Na de ontdekking van de fraude heeft de AID ongekeurd jpgespoord in de vriezer bij een klant van de slager. Het nerd alsnog getest en moest worden afgekeurd. Inmiddels vernietigd. rgereden na fataal ongeval dli Tegen een 30-jarige man uit Hoorn is gisteren bij ihtshof in Amsterdam twaalf jaar gevangenisstraf geëist het doodrijden van twee fietsers. Een derde fietser raak- ond. De verdachte was, met de politie achter zich aan, elheden van meer dan honderd kilometer per uur door ntrum van Enkhuizen geraasd. Hij reed na de aanrijdin- lor en kon pas na een klopjacht van 12 uur worden gear- rd in de stationsrestauratie van Hoorn. Het ongeluk in de van 17 oktober vorig jaar trok destijds veel aandacht. De eden en omgekomen fietsers waren allen lid van de voet- eniging KGB uit Bovenkarspel. De rechtbank in Alkmaar deelde de man eerder tot negen jaar cel. s Anders daagt Pearle voor rechter Lï Een reclamespotje van concurrent Pearle is bij optici- is Anders niet in goede aarde gevallen. Hans Anders eist lag in een koft geding bij de Utrechtse rechtbank dat de spot van de buis haalt. In de oorspronkelijke versie filmpje, getiteld de 'uitverkoop van de eeuw', kocht een Dte hoeveelheden brilmonturen bij een winkel van Pear- aadde deze monturen vervolgens in een wit bestelbusje opschrift 'Hans Anders opticiens'. Hans Anders vindt misleidende inbreuk op zijn beeldmerk. Na een eerdere maakte Pearle het busje in het reclamespotje blauw en "e het opschrift in 'De Witte Brillenhal'. Die wijziging Anders niet ver genoeg. eëerders onderwijzen GGD iSLï De Nederlandse Bond van Tatoeëerders wil gaan onderwijzen. GGD-personeel is volgens de bond top de hoogte van de details van de werkwijze van ta- ders n kan daardoor tatoe-studio's niet goed controle- lorzitter M. Souisa van de bond meent dat juist kennis werkwijze van tatoeëerders en een goed ingerichte stu- belang zijn voor een goede controle. „De zaak kan er goed uitzien, als je niet volgens de hygiënische normen leeft dat geen nut", aldus Souisa. ereenden zitten voi parasieten' fit; De eidereenden, die sinds begin december massaal 'Jen op de Groninger en Friese waddenkust, zitten vol- enie 't Hart van de Zeehondencrèche in Pieterburen bar- parasieten. Ook is uit onderzoek van vogeldeskundige iken gebleken dat de zeevogels zestig procent onder icht zitten. Een verklaring hiervoor is nog altijd niet ge- De ervaren Gaatske Wiersma-Visser van het vogelasiel elpits in het Friese Anjum had dit overigens al voorspeld, de uitslag van het wetenschappelijke onderzoek dan verrassend, benieuwder is ze naar de doodsoorzaak, it is dat er in de Waddenzee voldoende voedsel (mos- ikkels) voor de eidereenden is. Btkoeien in Friesland ISBÜti Blauwe koeien, koeien met vleugels of koeien ver- Is de kerstman: als het aan Rendert Algra ligt kan het niet noeg. Algra is een van de organisatoren van het project ilan fan kei (Friesland land van koeien). Bedoeling van oject is tijdens 'Simmer 2000', een grote reünie volgend 'mer van alle Friezen over de hele wereld, minstens dui- maximaal tweeduizend kunstkoeien door de hele pro- te zetten. De koeien zijn te koop voor 2000 gulden. ANP Algemeen Nederland* Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten arnhem anp Het openbaar ministerie in Arnhem heeft gisteren na ruim een jaar het onderzoek naar mogelijk strafbare gedragingen van ex-Dutchbatters in de mos limenclave Srebrenica in 1995 afgesloten. De woordvoerder van Justitie wilde echter niet zeggen welke beslissingen zijn genomen, omdat eerst de be trokkenen moeten worden in gelicht. Volgens het NOS-Journaal zouden er geen militairen ver volgd worden voor zaken als het brengen van de Hitlergroet, het inrijden op een groep mos lims, het scheiden van Bosni sche mannen en vrouwen en asociale bejegening van de be volking in de moslimenclave. De ministeries van defensie en justitie geven geen commen taar. Het openbaar ministerie kreeg in augustus 1998 de be schikking over alle 476 verkla ringen die ex-Dutchbatters tij dens hun debriefing in Assen hebben afgelegd. In 1996 kreeg Justitie alleen een beknopte sa menvatting en zag daarin geen aanleiding voor strafrechtelijk onderzoek De complete, ge anonimiseerde versie bood wel aanknopingspunten voor nader onderzoek. Het openbaar mi nisterie had eerder „wellicht doortastender kunnen zijn", er kenden woordvoerders van jus titie in augustus vorig jaar. den haag Het Rijksmuseum krijgt gestalte in het atelier van Madurodam. Naar verwachting is het model, het oorspronkelijke ontwerp is van ar chitect P. Cuyper, in mei volgend jaar klaar. De Amsterdamse wijk van Madurodam wordt er mee gecompleteerd, Nu staan daar al een Muntto ren, Theater Carré en Paleis op de Dam. foto anp toussaintkluiters Onderzoek van Consumentenbond Huisartsen houden zich niet aan richtlijnen van het Nederlands Huisartsen Genoot schap als het gaat om het uitschrijvèn van recepten. Ze doen dat veel te gemakkelijk; niet zelden op telefonisch verzoek. Soms komen ze er zelf niet eens aan te pas en laten ze de hele afhandeling van het telefoontje van een patiënt, inclusief het uitschrijven van recepten, over aan hun assistent. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumen tenbond onder honderd huisartsen, dat is gepubliceerd in Medisch Contact. utrecht anp Twee proefpersonen simuleer den geen ernstige maar wel las tige kwalen zoals diarree, ont steking van de bijholten, over spannenheid en maagklachten. Bij dergelijke klachten helpen medicijnen meestal niet om de ziekteduur te verkorten. De proefpersoon was zogenaamd op vakantie en deed alsof hij de telefonisch benaderde huisarts niet persoonlijk kende. Opmerkelijk blijkt het gemak waarmee de kalmeringspillen Temesta te krijgen zijn, een me dicijn tegen overspannenheid. Sommige artsen schreven ze zelfs in grote hoeveelheden voor als de patiënt daarom vroeg. De pillen doen het goed op de zwarte markt, omdat ze goed te combineren zijn met sommige soorten drugs. Van de 25 gesprekken lever den veertien een recept op, waarbij de hoeveelheid pillen verschilde. Drie keer slaagde de proefpersoon erin recepten voor negentig pillen van 1 mg los te krijgen. In totaal werden zo 686 pillen verzameld. De Consumentenbond verbaast zich erover dat slechts twee van de 25 artsen of assistenten mis bruik vermoedden. Deson danks schreef een van hen toch het gevraagde recept uit. Vorige week werd uit dit on derzoek al bekend dat artsen snel recepten voor dure maag middelen uitschrijven, hoewel de maagklachten onschuldig waren. De Consumentenbond wijst erop dat allerlei maatrege len van minister Borst om het medicijngebruik te beperken, niets uithalen als huisartsen niet worden aangepakt. Borst wil de artsen zuinig en zinnig laten voorschrijven, onder meer door een elektronisch voor schrijfsysteem in te voeren. den haag hans jacobs haags redacteur Minister Netelenbos (verkeer) verwacht dat de milieubewe ging volgende maand terug keert bij het overleg over de toekomst van de luchtvaart. De milieubeweging kan namelijk nog veel waardevolle adviezen geven over het ontwerp-besluit over Schiphol dat het kabinet morgen neemt. De bewinds vrouw zei dat gisteravond tij dens een speciaal debat in de Tweede Kamer over het weglo pen van de milieu-organisaties uit het speciale Schiphol-over- leg (TOPS). De milieubeweging beschul digde de minister ervan aan de afgesproken normen voor ge luidshinder en veiligheid te wil len tornen. Bovendien voelde men zich niet serieus genomen omdat het kabinet niet met haar standpunt wacht tot TOPS tot een advies is gekomen. Ne telenbos erkende daarmee te gev toch vasthouden aan het tijd pad dat ik met de Kamer had afgesproken aldus de minis ter. Ze onderstreepte nog eens dat het kabinet morgen ook geen definitief besluit neemt. „Het gaat slechts om een 'eer ste afweging'. Daarna is er ruimte en tijd genoeg om een 'zwaarwegend advies' te geven. „Daar wordt echt wel naar ge luisterd", aldus Netelenbos. De minister herhaalde dat ze strak zal vasthouden aan de af gesproken milieunormen voor de luchthaven. Ook daarom zag ze geen reden voor de milieu groeperingen om uit het over leg te stappen. Netelenbos deed een dringend beroep op de Ka mer om haar te helpen het TOPS-overleg weer vlot te trek ken. Groen Unks-fractievoorzit- ter Rosenmöller beloofde dat te doen als morgen inderdaad blijkt dat het kabinet haar be- Nfll lofti :en over het milieu nakomt. den haag gpd rotterdam anp Rotterdam gaat als eerste gemeente in Ne derland de eigen jeugd een echte stem ge ven in het beleid en de besluitvorming bin nen de gemeente. Met het 'Handvest van de Rechten van de Jeugd van Rotterdam' geeft de Maasstad daarmee op gemeente lijk niveau invulling aan het VN-verdrag in zake de universele rechten van het kind. De gemeenteraad van Rotterdam, die het handvest donderdag vaststelt, had ge vraagd om een gemeentelijke vertaling van het VN-verdrag dat inmiddels al weer tien jaar oud is. Omdat de gemeente natuurlijk niet met ieder kind afzonderlijk kan praten, is de Rotterdamse Jongeren Raad (RJR) for meel aangewezen als het platform voor alle jeugdigen in de Maasstad. Dat betekent dat de RJR in de toekomst gevraagd en ongevraagd kan adviseren over het gemeentelijke jeugdbeleid of andere za ken die de jeugd aangaan. „Dat deden we al maar nu kunnen ze niet meer vrijblij vend met onze adviezen omspringen"; al dus bestuurslid M. Hebbenaar. De RJR bestaat nu drie jaar en er zijn nu voornamelijk organisaties voor jongeren aangesloten. De raad wil dan ook dat zich nog veel meer organisaties aansluiten, bij voorbeeld kinderraden zodat ook jongere kinderen een stem krijgen. blijkt uit nieuw onderzoek dat de herstelkosten alleen nog maar zullen oplopen. Ook an dere delen van het complex blijken veel slechter dan aan vankelijk werd gedacht. Met de sloop van Houtrust valt ook het doek voor de enige Nederlandse indoor-atletiekac- commodatie. Deze baan kwam in 1989 tot stand na een facelift van achttien miljoen gulden. Over wat er na de afbraak pre cies gaat gebeuren zijn nog geen besluiten gevallen. De ge meente gaat ervan uit dat er een nieuwe 'breedtesporthal' komt, maar ook wordt niet uit gesloten dat een deel van het terrein voor woningbouw wordt bestemd. Het Houtrust-complex in Den Haag wordt gesloopt. De kosten voor het herstel van het be roemde sport- en beurzenge bouw op de grens van Den Haag en Scheveningen zijn zo hoog, dat burgemeester en wet houders van Den Haag de ge meenteraad voorstelt de deuren definitief te sluiten. Uit onder zoek is gebleken dat sloop de enige reële mogelijkheid is voor het eerste tentoonstellingsge bouw (1937) dat Den Haag ooit kreeg. Eerder werd uit een TNO-rapport bekend dat alleen met het herstel van het dak van Houtrust al een bedrag van 4,5 miljoen gulden gemoeid is. Nu amsterdam gpd De Amsterdamse beurs gaat formeel spijt betuigen voor de bedenkelijke rol die zij heeft ge speeld tijdens de Tweede We reldoorlog. Amsterdam Ex changes (AEX) wil zo snel mo gelijk een financieel gebaar ma ken naar de joodse gemeen schap. Uit het rapport van de commissie Scholten blijkt dat de beurs tijdens de bezetting de handel in gestolen effecten mo gelijk maakte. De beursorganisatie reageert schuldbewust op de harde kri tiek. Een woordvoerder van de Vereniging voor de Effecten handel (VvdE) onderschrijft de conclusies en aanbevelingen volledig. „De meeste zaken die in rapport worden genoemd, zijn al langer bekend. Wij heb ben zelf ook al keiharde conclu sies getrokken over die perio de." De voorloper van Amsterdam Exchanges (AEX) heeft nooit formeel het boetekleed aange trokken. Volgens de commissie moet de beurs erkennen zich 'verre van positief te hebben opgesteld bij de afhandeling van de claims. De instelling moet verder toegeven dat de toelating van de 'roofbank' Lippmann, Rosenthal Co (Li- ro) tot de beursvloer onjuist was. AEX en VvdE zullen samen een financieel gebaar maken 'van enkele miljoenen' naar de joodse gemeenschap. R. Nafta- niël van het Centraal Joods Overleg vindt dat te weinig. i^ANP raadsman moeten leiden tot opschorting de zaak terugverwezen had moeten worden I Khtshof gaat door met het proces "uterse. De raadsheren hebben de van de voormalige Surinaamse w in het ongelijk gesteld. Raads- A. Moszkowicz bepleitte vorige ■i de strafzaak door de rechtbank kan moet worden. ^cz vindt dat de rechtbank een 'roces heeft gevoerd, omdat de rech- 1 begonnen terwijl er nog een be- tocedure liep over de bevoegdheid fechtbank. Moszkowicz stelde de nacht van de Haagse rechtbank ter Niet de Haagse maar de Rotter- fechtbank had volgens hem de «moest behandelen, omdat daar over de drugstransporten Bouterse wordt verdacht, zijn ge- raadsman moeten leiden tot opschorting van het proces. Maar volgens rechtbank voorzitter mr. B. Punt maakte Moszkowicz misbruik van procesrecht en voerde de raadsman louter een vertragingstactiek. Het hof oordeelt dat de rechtbank niet on rechtmatig heeft gehandeld door met het proces te beginnen terwijl er nog een ge schil was over de rechtsmacht. Er staat im mers niet in de wet dat in een dergelijk ge val een proces geschorst moet worden, al dus het hof. Bovendien heeft de rechtbank na de uitspraak van de Hoge Raad Moszko wicz uitdrukkelijk uitgenodigd om de be handeling van de zaak opnieuw te begin nen, stelt het hof vast. Het hof is het niet met de rechtbank eens dat Moszkowicz misbruik van procesrecht heeft gemaakt. Hooguit moet achteraf vast gesteld worden dat de raadsman het niet bij het juiste eind had. Ondanks dat het hof oordeelt dat hij geen misbruik van proces recht heeft gemaakt, toonde Moszkowicz zich teleurgesteld. „Ik vind nog steeds dat de zaak terugverwezen had moeten worden naar de rechtbank. Dit blijft een geschil punt. Ik zal, na het arrest van het hof, deze kwestie zeker aan de Hoge Raad voorleg gen", zegt de strafpleiter. Na het tussenarrest van het hof heeft aan klager Van den Broek gistermiddag de ten lasteleggingen aan het adres van Bouterse en zijn medeverdachten voorgelezen. Daarmee is het startsein gegeven voor de inhoudelijke behandeling van het proces. Vandaag zijn officier van justitie mr. Har derwijk en rechter-commissaris De Vries opgeroepen. Het hof wil van hen horen of en hoe het hof en de raadslieden enkele anonieme getuigen kunnen ondervragen. Daarna krijgen de advocaten de gelegen heid om hun verzoeken om getuigen te verhoren toe te lichten. Het hof neemt hierover volgende week een besluit. De raadslieden willen onder meer de voorma lige ministers Sorgdrager en Van Mierlo en de voormalig procureur-generaal Docters van Leeuwen aan de tand voelen. Dat u met onze particuliere en aanvullende ziekte kostenverzekeringen uitstekend verzekerd bent voor een wel heel gunstige premie, wist u al. Maar dat we ook nog een lage premie verhoging voor onze particuliere verzeke ringen doorberekenen is nieuws. Ook voor ons. Want geheel tegen de adviezen van Zorg verzekeraars Nederland (10%) en het ministerie van VWS (8%) verhoogt Zorg en Zekerheid de premie met gemiddeld 4 Zelfs zonder dat we in het afgelopen jaar de premies tussentijds hebben ver hoogd, zoals veel andere ziektekostenverzekeraars. Door onze kennis van de regionale gezondheids- markt en ons adequate inkoopbeleid was dat niet nodig. Kijkt u eens naar het rekenvoorbeeld en pak REKENVOORBEELD PARTICULIEREN Een gezin: ouders (34 en 33 jaar), twee kleine kinderen. Eigen risico 200,- per jaar (3* klasse). Basis Privé Polis 358.50 AV-Top 45,00 Subtotaal 403,50 Wettelijke bijdrage 154,50 Totaal per maand 558,00 uw huidige verzekeringspapieren erbij. U zult zien dat het verschil steeds groter wordt. Geen wonder dat steeds meer mensen kiezen voor de particuliere ziektekostenverzekering van Zorg en Zekerheid. Bij elke premieverhoging mag u overstappen! Bel gratis 0800 - 0327 j la. hei verschil met mijn huidige ziektekostenverzekering LD50 j wordt mij te groot. Stuur mij meer informatie over de particuliere j ziektekostenverzekering van Zorg en Zekerheid. Naam:_ j I Adres: Postcode/Plaats: j Telefoon: Geboortedatum:, ZIF. KINtONOI I' ARTICÜI. IfR hm ^hb m hm mj I Stuur de ingevulde bon naar Zorg en Zekerheid. Antwoord- i nummer 10031,2300 VB Lelden, een postzegel is niet nodig.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5