Plan voor zes windmolenparken op zee V- Rekeningrijden is nog verder dan driejaar weg «I* Binnenland NS-personeel verdeeld over beloften directie Kok ziet geen nieuws in Lockheed-affaire tik' tfl t,k' Op naar Kerstmis ilm: Begrotingstekort weg 'Witte illegalen' vragen massaal vergunning aan Zorgcentrum wil geen discussie over eigen beleid 2 Maanden gratis bellen én gratis Fossil Big Tic horloge! Neem gerust de tijd! tik tik - (DERDAG 16 DECEMBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Oensten el voor agressie in vliegtuig gBDAM Een Nederlandse passagier die tijdens een vlucht United Airlines vorig jaar heibel schopte, is veroordeeld tot maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk. Het is de eer- r dat er celstraf wordt opgelegd. Tot nu toe werden in derland aan lastige passagiers alleen boetes uitgedeeld. Tij- isde vlucht van Washington naar Amsterdam kreeg de man si ruzie met een medepassagier en vervolgens met twee ste rdessen die probeerden de zaak te sussen. Een stewardess eg een dreun en werd tegen de wand van het toestel gegooid. oedkope computers via school ihaaG' Ouders met schoolgaande kinderen kunnen via de iooI goedkoop een computer kopen voor gebruik thuis. Dat eft minister Hermans (onderwijs) gisteravond aan PvdA-Ka- rlid Barth toegezegd. Het ministerie heeft op de begroting •rtig miljoen gulden extra uitgetrokken om tweedehands rters te moderniseren. Die kunnen dan tegen een schap- prijs aan de ouders worden verkocht. Barth kwam tot rverzoek na een gesprek met een bijstandsmoeder die met .enthousiasme deelneemt aan de computercursussen die olen oor ouders organiseren na schooltijd. „Maar het zou ir ouders nog veel mooier zijn als ze.thuis ook een computer bben staan. Ouder en kind kunnen dan samen aan de slag", lus Barth. .Alleen kunnen niet alle ouders dat betalen." S moeten betalen voor gebruik spoor [haag De Nederlandse Spoorwegen moeten met ingang van nuan 2000 gaan betalen voor het gebruik van het spoor. De Ie Kamer stemde gisteren in met de gebruikersheffing, die nende jaren oploopt van 25 naar 250 miljoen gulden. NS- in Den Besten heeft aangekondigd dat hij de kosten zal jberekenen in de tarieven. Minister Netelenbos van Verkeer dl dat reiziger? niet de dupe mogen worden en gaat er vanuit Den Besten de prijzen voor een kaartje ongemoeid laat. et bedrijf maakt winst", benadrukte de minister. ader Veghelse jongen zit nog vast |haag De vader van de jongen die vorige week op een jol in Veghel vijf mensen neerschoot, mag van de rechtbank dertig dagen in hechtenis blijven. Hij wordt verdacht van rokkenheid bij de schietpartij die zijn zoon aanrichtte. Ge- gen hebben gezien dat de vader zijn zoon bij de school afzet- en later weer ophaalde. „Mijn cliënt heeft toegegeven dat de Dn met zijn wapen heeft geschoten. Ook heeft de vader er- iddat er al langer problemen waren met het doelwit van de ietpartij", zegt de advocaat. Dat 'doelwit' was een jongen die verboden relatie zou hebben gehad met het zusje van de itter. litse politie wil jagen in Nederland Duitse politieauto's moeten ook in Nederland cri- >n kunnen achtervolgen. Nu moeten ze na precies tien ki- ter op Nederlandse bodem de jacht staken. Dat heeft de tiecef van het district Weser-Ems gisteren voorgesteld. Ne- landse politiewagens mogen wel door heel Duitsland op cri- ilen jagen. De ongelijkheid is erfenis van de inval van de >e troepen in 1940. Volgens de politiechef is tien-kilometer verouderd. Ook bij IJmuiden grootschalige stroomopwekking Voor de kust tussen IJmuiden en Egmond moeten zes grote windmolenparken komen. Het Bunnikse adviesbureau E-Connection heeft voor dit plan een vergunning aange vraagd bij het ministerie van verkeer en waterstaat. De windturbines moeten geza menlijk voldoende vermogen opwekken om de helft, van alle huishoudens in Neder land van stroom te voorzien. hans jacobs/harmen van der werf Minister Jorritsma (economi sche zaken) heeft eind vorige maand gezegd dat er een expe rimenteel windmolenpark moet komen voor de kust van Eg- mond. IJmuiden is volgens haar niet geschikt vanwege de druk ke scheepvaart. Ook zou het park daar dichter bij de kust moeten komen dan bij Eg- mond, waardoor de windmo lens te veel in het zicht zouden blijven. E-Connection ziet wel moge lijkheden voor een windmolen park bij IJmuiden. In totaal wil het bureau zes windmolenpar ken realiseren op 25 tot 45 kilo meter uit de kust tussen IJmui den en Egmond. Het gaat om een investering van enkele hon- aag anp tlloze ontkenningen is mi- Zalm van financiën door ocht. Hij houdt er nu 'seri rekening mee' dat het fi- ieringstekort nog dit jaar vijnt en dat Nederland het 2000 ingaat met een begro- overschot van 0,1 procent, i hield gisteren in de Kamer wel één slag om de arm. Op icember. de laatste betaal- van 1999, moet nog twaalf belasting binnenko- Komt dat bedrag pas de jen van januari 2000 len, dan verdwijnt het fi- ieringstekort pas in het Jide millennium, aldus De laatste keer dat een er van financiën in Ne- d een begrotingsjaar zon- ;ort afsloot, was in 1973. het overschot laait de sie op over de financiële aken in het regeerakkoord, ns het regeerakkoord gaan pstenmeevallers voor de naar lastenverlichting en ze voor de andere helft aan de terugdringing van het fi nancieringstekort uitgegeven. Extra uitgaven voor bij voor beeld onderwijs en zorg mogen alleen uit meevallers bij de uit gaven worden betaald. PvdA en D66 vinden echter dat inkom stenmeevallers ook moeten kunnen worden gebruikt voor extra uitgaven. Zalm maakte gisteren echter nog eens duidelijk dat de af spraak om inkomstenmeeval lers niet te gebruiken voor extra uitgaven wat hem betreft ook bij een begrotingsoverschot cruciaal is. Wel valt er volgens de bewindsman te praten over andere verdeling tussen lasten verlichting en terugdringing van het financieringstekort (of staatsschuld). Vooral een ver dere vermindering van de staatsschuld kan volgens Zalm leiden tot extra ruimte voor nieuwe uitgaven, omdat de ren te die over de staatsschuld moet worden betaald dan ook afneemt. En dat is wél een uit- gavenmeevaller. Amsterdam Sinterklaas is al weer lang richting Spanje vertrokken en zijn tegenhanger, de kerstman, regeert nu met ijzeren hand de winkelstraten. Ook in de Amsterdamse Kalverstraat branden de electrische kaasen, overkappen de plastic dennentakken de straat De witte kerst bestaat vooral uit spuitbussneeuw en her en der lopen kerstmannen en -vrouwen rond. foto cpd rob keeris derden miljoenen guldens. Vol gens directeur M. Kortenoever zijn investeerders en bouwers bereid in het mega-project te stappen. „Het gaat om een haalbare, rendabele investe ring." De milieuorganisatie Stich ting De Noordzee en de Neder landse Vissersbond staan hui verig tegenover het initiatief. Stichting De Noordzee vindt dat eerst het door Jorritsma voorgestelde proefproject moet worden uitgevoerd. „Wij zijn den haag gpd Veel meer 'witte illegalen' dan verwacht hebben voor 1 de cember een aanvraag voor een verblijfsvergunning ingediend. Maar liefst 6449 mensen willen gebruik maken van de eenmali ge regeling die deze groep wordt geboden. Het gaat om mensen die al jarenlang in Ne derland zijn maar niet aan alle voorwaarden voldoen om hier te mogen blijven. In de laatste week kwamen nog meer dan 2000 verzoeken binnen, meldt staatssecretaris Cohen de Ka mer. Actiecomité's en burge meesters van grote steden had den het eerder over 800 tot 1200 witte illegalen. Vlak na 1 december meldde de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) dat ruim 4000 witte illegalen zich voor de re geling hadden gemeld. Toen liet Cohen al weten dat dat 'meer is dan verwacht'. Cohen bekijkt de aanvragen van van mensen die volgens de commissie van burgemeesters van de vier grote stedende in aanmerking komen voor een verblijfsvergunning. 'Het ligt in de rede dat hij het advies van de burgemeesters overneemt', aldus zijn woordvoerder. Om in aanmerking te komen voor de regeling moeten de wit te illegalen vanaf januari 1992 ononderbroken in Nederland hebben gewoond, in het bezit zijn van een sofi-nummer en een geldig paspoort en zich niet schuldig hebben gemaakt aan criminele activiteiten. Ook mo gen ze geen valse gegevens hebben opgegeven. De eis dat ze moeten kunnen aantonen dat ze een periode van 200 da gen aantoonbaar onafgebroken hebben gewerkt is in deze een malige regeling vervallen. ROTTERDAM ANP Meer overleg en gericht inzetten van meer personeel op problematische lijnen. Daar mee wil de directie van het rayon Rotter dam van de Nederlandse Spoorwegen de agressie in de treinen terugdringen. De maatregelen zijn gisteren toegezegd in een overleg met het personeel. Maar de NS-di- rectie hield wel een slag om de arm. Door de krappe arbeidsmarkt is het moeilijk nieuw personeel te vinden. De bonden waren niet uitgenodigd voor het overleg. „Ik wilde ook niet komen. De NS zeggen nu toe afspraken na te komen die we jaren geleden al hebben gemaakt. Als ze die gewoon uitgevoerd hadden, dan was die actie er maandag niet geweest," al dus C. Bos van FNV Bondgenoten. Afgelo pen maandag voerde het personeel wilde acties, waardoor tijdens de ochtendspits het treinverkeer in een groot deel van Ne derland werd lamgelegd. Vorige week wer den twee conducteurs mishandeld op de lijn Hoek van Holland-Rotterdam. De woordvoerders van de bonden heb ben inmiddels diverse kaderleden gespro ken die bij het overleg zijn geweest. Vol gens hen wordt er gemengd gerageerd. Sommigen willen de toezeggingen afwach ten, anderen zijn boos weggelopen uit het overleg. HANS VAN soest automobiel Nederland 1 op de achterste benen de voorgenomen proef rekeningrijden die minis- 'etelenbos wil houden bij lerdam. Alle argumenten I jaren tegen het idee wor- ngebracht, vliegen weer tafel. Het is echter nog al- dnst zeker of de proef over jaar daadwerkelijk door- Bcussie over rekeningrij- duurt nu al meer dan tien Nadat de toenmalige WD- *rsminister Smit-Kroes lee opperde, begon CDA- aij-Weggen met het uit en van het idee: tolpoortjes ia elektronische kastjes in 'to automatisch een be- afschreven bij de passant, opvolgster Jorritsma 't ging voort op de ingesla- *eg. Van Netelenbos wordt nu verwacht dat 'ijkers met koppen gaat tder kondigde ze aan dat ■or het einde van dit jaar titsel wilde geven over een waar een proef met reke nden zal worden gehou- Dat wordt dus Amster- Althans, als aan alle voor den s voldaan die zijn ge- aan het voornemen zoals •teren werd gepresen- Want Netelenbos houdt wat slagen om de arm. er nog het mogelijke ad- f onder het gras dat 'nieuw **ock' heet. De proef gaat "oor nadat nog weer een onafhankelijk onderzoek heeft aangetoond dat rekeningrijden inderdaad leidt tot minder files en meer gebruik van het open baar vervoer. Sinds de politieke discussie over de gasboringen in de Waddenzee weet iedereen hoe makkelijk een onderzoek door zowel voor- als tegenstan ders van een idee als onder steuning van het eigen gelijk kan worden gebruikt. En aange zien zowel de gemeenteraad van Amsterdam als de Tweede Kamer verdeeld is over het on derwerp, is het nog maar zeer de vraag of het onderzoek de proef laat doorgaan. En los van de vraag of rekening rijden inderdaad nut heeft, zijn er nog tal van voorwaarden aan de proef gesteld waarvan de haalbaarheid nog maar moet blijken. Volgens Netelenbos dient de proef bij voorkeur in twee regio's te worden gehou den, dus naast Amsterdam bij voorbeeld ook in Utrecht. De minister heeft de druk op de Domstad gisteren opgevoerd en denkt begin volgend jaar een principe-akkoord te kunnen sluiten. De Utrechtse bestuur ders zijn gevoelig voor het extra geld (bijvoorbeeld voor Rand- stadspoor) dat er tegenover staat, maar de gemeenteraden van Utrecht en omliggende plaatsen moeten nog om. De onderhandelingen met de twee andere grote steden Rotterdam en Den Haag bleven tot nu toe zonder resultaat. Ook liggen er nog veel onbeant woorde vragen over de uitvoe ring van het plan. Een elektro nisch kastje met chipknip in de auto moet contact maken met een sensortje in de tolpoort. Vervolgens wordt er van de chipknip een bedrag van vijf gulden afgeschreven. Een wa terdicht systeem dat dit moet regelen is echter nog steeds niet ontwikkeld. Hetzelfde geldt illustratie wim stevenhagen voor het systeem met fotoca mera's die iedere auto die langsrijdt fotografeert. Vervol gens moet van iedere auto wor den gecontroleerd of de be stuurder al automatisch betaald heeft via het elektronische kast je. Als er geen kastje in de auto zat of de chipknip had onvol doende saldo, dan krijgt de au tomobilist een rekening thuis gestuurd van de belasting dienst. En dan is er nog de niet nader uitgewerkte voorwaarde dat ie dere automobilist voor de tol poort de kans moet krijgen over te stappen op het openbaar vervoer. Dit betekent dat er aan de snelweg grote parkeerplaat sen moeten komen met nieuwe bus- of sneltramverbindingen die de reiziger naar Amsterdam vervoeren. Dergelijke projecten vergen veel voorbereidingstijd. Ook al wil Netelenbos de proef pas eind 2002 houden, dan nog is het de vraag of dat tijd ge noeg is om aan alle voorwaar den te voldoen. Neem daarbij de vraag over wat precies ge beurt met de opbrengsten van het rekeningrijden. Volgens het regeerakkoord - en de Europese regels - moet dit geld terug vloeien naar de burger. Nu is afgesproken dat Amsterdam de opbrengsten mag houden als die worden besteed aan verbe tering van de bereikbaarheid van de stad. Vindt iedereen dit een goede uitleg van het regeer akkoord, waarin staat dat de gelden weer terug moeten naar de betalers? De WD heeft haar twijfels al uitgesproken. Drie jaar is een lange tijd. Er hangen nog vele losse eindjes aan het plan. Genoeg om de proef alsnog te laten stranden. niet tegen windenergie aldus woordvoerder M. Langendijk. „Maar het lijkt ons niet verant woord om op zo'n grote schaal met windparken te beginnen." De Nederlandse Vissersbond vreest verlies van visgronden. Kortenoever weerspreekt de be zwaren uit visserijkringen. „On ze windparken zullen twee pro cent van het Nederlandse con tinentaal plat beslaan. Dat lijkt mij overzichtelijk en tussen de windmolens zullen kraamka mers voor vis ontstaan." Het kabinet kiest naar ver wachting morgen voor een uit breiding van Schiphol, maar het onderzoek naar een lucht haven in de Noordzee zal wor den voortgezet. Daarbij zijn voor de verre toekomst locaties tussen de 13 en de 22,5 kilome ter van de kust in beeld. Dich terbij land vormen vogels een onoverkomelijk probleem, bui ten de 22,5 kilometer zijn er ju ridische moeilijkheden. 'Reporter': Prins kreeg 1 miljoen dollar DEN HAAG ANP Premier Kok vindt dat de uit zending van het televisiepro gramma Reporter over de Lock- heed-affaire geen informatie bevat „die aanleiding geeft de juistheid van de conclusies van de Commissie van Drie in twij fel te trekken". De fracties van WD, PvdA, GPV en SP in de Tweede Kamer vroegen gisteren opheldering van Kok over de beschuldigin gen dat prins Bernhard toch steekpenningen heeft ontvan gen van vliegtuigfabrikant Lockheed. SP-Kamerlid Kant stelde schriftelijke vragen over de kwestie en wilde van Kok weten of hij bereid is opnieuw een onderzoek in te stellen. Kok wees er in antwoord op dat het onderzoeksrapport des tijds openbaar is gemaakt en uitgebreid in de Tweede Kamer is besproken. De commissie- Donner, die de affaire in 1976 onderzocht, kwam tot de con clusie dat Bernhard nooit geld heeft gekregen Volgens het televisieprogram ma Reporter is wel degelijk een bedrag van ruim 1 miljoen dol lar overgemaakt. Dat geld zou op een geheime rekening zijn gestort van de levensgezel van zijn moeder prinses Armgard, Alexei Pantchoulidzew. Kamerlid Te Veldhuis (WD) vond dat premier Kok zo snel mogelijk met een verklaring moet komen. „Praten we over een oude koe in een nieuwe verpakking of is er echt wat aan de hand?'zei Te Veldhuis in de Tweede Kamer. Hij zei ech ter op dit moment absoluut geen behoefte te hebben aan een parlementaire enquête of onderzoek. De PvdA zei dat de reportage nieuw licht werpt op de zaak. Kamerlid Rehwinkel was voor alsnog niet van plan te vragen om een onderzoek of Kok met een te benaderen. „Dan zou je met zevenmijlslaarzen door de zaak heen walsen." ZUTPHEN ANP deling van de bewoners. Ze spreken verder ook van 'machtsmisbruik' en 'een schrikbewind'. Directe aanlei ding van de protesten tegen het beleid was het weghalen van een zitje in de bewonersgang. Hoewel de werkgroep de in formatieavond inmiddels heeft afgelast, ging het kort geding toch door. De directie vreest volgens de advocaat dat de bij eenkomst toch zou doorgaan als het kort geding zou zijn stopgezet. Van de werkgroep verscheen niemand op het kort geding. Volgens een van de le den omdat de informatiebij eenkomst is afgelast. Zij kon geen commentaar leveren op het feit dat het kort geding ge woon doorgang heeft gehad. Zorgcentrum Sint Gertrudis in 's-Heerenbergh wil niet dat in het centrum een bijeenkomst wordt belegd waarin het beleid ter discussie wordt gesteld. Voor de Zutphense rechtbank heeft Sint Gertrudis in kort ge ding een verbod op de bijeen komst geëist, op straffe van een dwangsom van 5000 gulden. De bijeenkomst zou te veel onrust onder de bewoners veroorza ken, stelde advocaat Reinds. De informatieavond van de werkgroep Sint Gertrudis was gepland voor vanavond. Vol gens de werkgroep hebben di recteur Ghijsen van het zorg centrum en een activiteitenbe geleidster zich schuldig ge maakt aan geestelijke mishan- bij Dutchtone Allin en Business abonnement - tik t//f tik tik ■■■■I Nu bij Dutchtone Shops: Siemens C25 vanaf ƒ49,-' Korting tot ƒ140,- Gratis horloge Gratis tasje Op=Op Deze aanbieding is geldig t/m 31 december '99 Bel gratis voor meer informatie: 0800-0550 in combinatie met Dutchtone Allin 180 of 360 30 60 90 180 360 Straks belt iedereen met Dutchtone dutchtone Dutchtone Shops Langestraat 8. Amersfoort Rohm 64a, Amsterdam Pensmark! 13 IS, Den Bosch* Spuistraat 30. Den Haag Grote Houtstraat 125 127, Haarlem Haarlemmerstraat 137a, Leiden Klemestaat 21. Maastricht lunbaan 73. Rotterdam L. Ehsabethstraat 32. Utrecht

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3