'Eerdelicten worden vooral met de mond gepleegd' Het Gesprek van de Dag TE WEER 16 Rudi Carrell weet niet van ophouden Meer blauw in de trein Knabbel en Babbel De rol van prins Claus DONDERDAG 16 DECEMBER 1999 COMMENTAAR De NS zetten hun plannen door om de loketten op de stations te sluiten. De reiziger kan zijn kaartje straks halen uit een automaat, bij de stationswinkel of een agentschap in de buurt. Telefonisch bestellen kan ook. Op de 47 grootste stations maken de loketten plaats voor informatiebalies waar ook kaartjes te koop zijn. Op de kleinere stations verdwijnt de helpende hand van NS-ers van vlees en bloed geheel. Naast automaten komen er bewakings camera's voor in de plaats, en knoppen om in geval van nood de politie op te roepen. Dat zal het gevoel van veiligheid er niet groter op maken. Ook niet bij de NS-ers op treinen zelf. Zij krijgen er nog een extra veiligheidsprobleem bij als ze met hun stoptrein een reeks stille onbemande haltes langs moeten. De stakende conduc teurs drongen maandag juist aan op meer menskracht op en om de trein. Toch 'verkopen' de NS hun plan onder meer als een verbetering van de veiligheid: de lokettisten moeten achter hun glazen scherm vandaan, de stationshallen in en de perrons op. Klanten helpen. Op de grote stations zal dat wellicht zo uitwerken. Of dat op de kleinere stations en 's avonds ook het geval zal zijn, moet worden afgewacht. De vraag blijft of de gehele operatie uiteindelijk toch niet een verkapte bezuiniging op personeel zal blijken. De kaartjesautomaat is trouwens een tijdelijk fenomeen. Waar schijnlijk loopt iedereen over een paar jaar met een slimme chip- j kaart op zak, die automatisch alle administratie rond de reis door- j geeft aan de computer die elektronisch met de reiziger afrekent. Het veiligheidsvraagstuk is daarmee echter niet opgelost en de vraag is gewettigd of dit eigenlijk wel een zaak is van de vervoers bedrijven zelf. De stakende conducteurs wijzen terecht op de verantwoordelijk- j heid van de overheid inzake de handhaving van de openbaar orde. Het openbaar vervoer mag als een verlengstuk van de openbare weg worden beschouwd. Dat betekent dat het bekende politieke thema 'meer blauw op straat' er een variatie bij krijgt: 'meer blauw in de trein en op de stations'. Sevilay Akkas gelooft niet in herhaling van Vendetta van Veghel Turkse jongeren leven in een paradox van twee werelden. Zelf profileert de Haarlemse juriste Se vilay Akkas zich ook als een creatie van afzonderlijke samenlevingen. Niet voor de volle honderd procent Turks en zeker ook niet voor de volle honderd procent Nederlands. Ze deed eerder dit jaar onderzoek naar het handelingsgedrag van Turkse jongeren ten aanzien van bepaalde delic ten. „Erekwesties zijn nog steeds belangrijk. Maar er zal niet net als in Veghel meteen een pistool worden gegrepen. Dit was een op zichzelf staand incident." M I L L E N N I U| ierli bs de rdess fgee nog dagen od Het blijft opmerkelijk dat oi>er goede dingen meestal niet zo gek veel te zeggen is. Behalve dan dat ze goed zijn, natuurlijk. Neem bijvoorbeeld het NOC'NSF Sportgala annex Sportjaarover zicht. Prima programma van de NOS. Het gala is een mooi aangeklede verkiezing van de sportman, - vrouw, -ploegen -talent van het jaar. Uitstekende genomineerden en nog betere winnaars. Tussendoor aardige artiesten - met Blof, Rob de Nijs en Slagerij Van Kampen en de Kast kun je op een feestje wel aankomen Verder een leuk decor, smaakvol camerawerk en een buitengewoon beschaafd publiek. En niet te vergeten natuurlijk het Sportjaaroverzicht. Weliswaar in stukjes geknipt, maar mooi chronologisch en in logische blokken. Kortom... tja, wat moet je er nog meer over zeggen? Stoppen dus maar. zodat u war eerder het weerbericht kunt lezen? Nou, niet helemaal. Over goede dingen valt dan misschien niet zo veel te zeggen, over de presentatie van het gala des te meer. Want om waarschijnlijk ook voor henzelf niet meer te achterhalen redenen heeft de NOS Mart Smeets en jack van Gelder gevraagd de boel aan elkaar te praten. En de beide heren kunnen veel, heel veel. Maar in smoking op stijlvolle wijze een zaal met een paar honderd man toespreken, nee, dat nou net niet. Jack van Gelder wekt steeds de indruk dat hij met een stemmige ver sie van Ter Land, Ter Zee en In De Lucht bezig is. Zijn stem is steeds iets te schel en zijn vragen zijn net even te jolig. 'En Leontien, wan neer komen er kindjes?' is een van de vragen aan de net uitverkoren sportvrouw van het jaar. Op een toon bovendien alsof ze op het punt staat in een vrolijk ivrsierde rubberboot de zeephelling af te glijden, op weg naar de bel. Mart Smeets kletst er op los alsof hij een Studio-Sportuitzending moet vullen kort nadat plotseling de complete voetbalcompetitie is afgelast en de wagen met de banden van de vervangende korfbal wedstrijden in de file staat. Oeverloos, dus. En op een manier die anderen bewaren voor het moment dat ze een zaal vol idioten pro beren duidelijk te maken dat er best wel iets bijzonders gaat gebeu ren. Waarom... Wddrom...!!!! WAAROM komt Peter Blanché naar Nederland, terwijl hij in de Italiaanse volleybalhemel kan spelen?' Het antwoord van Blanché 'omdat het me leuk lijkt hier mijn carri ère te beëindigenkomt na zo'n vraag bijna als een koude douche. Samen zijn de beide presentatoren helemaal niet om aan te horen. Als de Knabbel en Babbel, om niet te zeggen: de Snip Snap. van de sfMirtjournalistiek slaan ze zich door het gala heen. Waardoor je als kijker extra blij bent als ze weer een sporter het toneel optrekken. Komt er eindelijk weer iemand die iets zinnigs heeft te vertellen. Maargoed, geven ze toch de sportlui nog een beetje allure. wil buys» Sevilay Akkas had laatst een prettig gesprek met een Neder landse jongen, die kenbaar maakte in principe best een drankje met haar te willen drin ken. Maar uiteindelijk kwam het er niet van, omdat hij bij voorbaat al met angst zei uit te kijken naar een eventuele ont moeting met haar broer. .Ab surd natuurlijk. Gewoon een vooroordeel. Tegenwoordig hebben veel Turkse meisjes vriendjes. Stel je voor dat al die broers van die meisjes naar een pistool zouden grijpen zoals laatst die zeventienjarige jon gen in Veghel deed, dan bleef er in Nederland bijna geen knul meer over." De 26-jarige Haarlemse juriste, die bij de Immigratie- en Natu ralisatie Dienst in Hoofddorp beslist over aanvragen voor ver blijfsvergunningen, lijkt zo weg gelopen uit de legendarische Postbus 51-spot over de alloch tone meid die op haar toekomst is voorbereid. Ze deed tussen september 1998 en maart 1999 onderzoek naar de rechtsopvat ting van een twintigtal, hier in elk geval getogen adolescenten van Turkse komaf in de leef tijdscategorie van 17 tot 24 jaar over het Nederlandse straf rechtsysteem en over bepaalde criminele handelingen. „Ik heb ze werkelijk van stations en uit winkels geplukt. Jongeren die zich naar buiten toe Neder lands gedragen en kleden, maar binnenshuis leven naar de nor men en waarden van hun ou ders. Zeg maar de eerste gene ratie Turken die om economi sche redenen het plattelands milieu van Turkije hebben ver laten." In haar onderzoekscriptie At spes non fracta ('maar de hoop is niet gebroken') deed Akkas rechters en politie de aanbeve ling hun kennis aangaande de allochtone culturele achter grond vanwaaruit bepaalde de licten kunnen worden gepleegd sterk uit te breiden. „Willen ze tot een goede straftoemeting komen, dan is dat zeer wense lijk. Als het gaat om vergrijpen, ingegeven door erekwesties. geeft het Turkse strafwetboek eenachtste strafkorting. In mijn scriptie heb ik gesteld dat onder de noemer van culturele druk iemand min of meer kan wor den verplicht tot het plegen van een geweldsdelict. Toch vind ik niet dat de rechter per definitie deze overweging moet meene men bij het bepalen van de strafmaat. Bovenal zijn voor mij persoonlijke omstandigheden maatgevend. In dat kader zou ik me zelfs strafvermeerdering kunnen voorstellen." Een week na de Vendetta van Veghel zijn de emoties enigs zins tot bedaren gekomen. Se vilay Akkas meent de mentali teit onder Turkse jongeren goed genoeg te kennen om te spre ken van een incident. Dat is volstrekt andere taal dan crimi noloog Yucel Yesilgöz over het voorval spuide. De aan het Wil lem Pompe-instituut in Utrecht verbonden wetenschapper, uit gerekend haar studiebegeleider toen ze in Utrecht rechten stu deerde, voorspelde vorige week meer bloedwraakdelicten van uit de Turkse gemeenschap. „Yesilgöz heeft onderzoek ge daan naar wat onder ouderen leeft. Onder mensen van boven de vijfendertig. En hij meent aan de hand daarvan te kunnen concluderen dat iedere Turkse man in principe bereid is een moord te plegen voor een ere kwestie. Dat gaat mij dus veel te ver. Hoewel uit een van mijn interviews naar voren kwam dat ook onder jongeren in beginsel wel degelijk bereidheid bestaat - geweld voor hun eer te gebrui ken, moet naar mijn oordeel onderscheid worden gemaakt tussen theorie en praktijk. Wat Yesilgöz heeft geconstateerd komt in grote lijnen overeen met de bevindingen van mijn onderzoek; ik zeg alleen dat ge lukkig vrijwel niemand bereid is daadwerkelijk een moord te plegen. Kortom: in gedachten gaan ze heel ver, als het erop aankomt bedenken ze zich wel een paar keer. Zeggen is één, doen iets heel anders." Zelf nog jong acht ze zich ken ner van de mentaliteit van de Turkse jeugd. Niet alleen sprak ze jongeren in het kader van haar onderzoek, Akkas be schouwt zichzelf ook als een er varingsdeskundige die zich ge regeld onder jongere Turken begeeft. „Hij praat dus vanuit de theorie. Daarom vind ik het ook nodig een tegenstem te verheffen naar aanleiding van wat hij recentelijk allemaal heeft geroepen. Het is waar dat Turkse jongeren in algemene zin problemen hebben met het geestelijk schommelen tussen twee culturen. Wij denken veel al Oosters, terwijl we Westers willen leven. Aan de hand van de toch wel diepgravende inter- Sevilay Akkas: „In gedachten gaan Turkse jongeren heel ver, als het er op aankomt bedenken ze zich wel een paar keer. Zeggen is één, doen iets heel anders." foto united photos de boer marisa beretta views die ik destijds voor dat onderzoek heb gedaan, kan ik zeggen dat de meeste jongeren flexibel genoeg zijn om hun weg in deze maatschappij te vinden. Slechts een enkele bleek daartoe niet in staat. Een dergelijk type kan wellicht wel moeilijkheden gaan veroorza ken." Ze spreekt over de inhaalslag die met name Turkse meiden de laatste tien jaar hebben in gezet. In het studentenleven duiken ze meer en meer op. „Terwijl vroeger iedereen thuis werd gehouden, voorbestemd als meisjes waren voor het huishouden. Studie betekent vrijheid, een mooi excuus om op je zeventiende niet te gaan trouwen. Er is veel literatuur over namus en seref. Seref heeft te maken met het eergevoel, het aanzien van de man, waaraan door eigen wangedrag of van zijn vrouw afbreuk kan worden gedaan. Namus heeft direct be trekking op het seksuele gedrag van de vrouw. Zo lang een meisje niet is getrouwd, en dat geldt ook voor een ongehuwde van in de dertig, zijn haar vader en broers daarvoor verantwoor delijk. Wanneer een meisje als studente op kamers woont, is er sprake van toezicht op afstand en dat is minder benauwend dan als ze thuis woont." Sevilay Akkas weigert te geloven dat de multiculturele samenle ving zich straks zal splijten in sektarische gemeenschappen, waar ieder zich terugtrekt op ei gen subcultuurtjes. Ze weer spreekt het beeld dat Yesilgöz heeft geschetst van Turkse jon geren, die via de schotel uitslui tend naar de Turkse tv kijken. „Die naar binnen gekeerde houding herken ik niet. Mis schien ben ik wel een idealiste, maar ik heb juist de indruk dat de integratie soepeler dan ooit verloopt, nu door een goeie op leiding onze beheersing van de Nederlandse taal is zoals die moet zijn. Ik geloof wel degelijk dat het leven hier er kleurrijker op wordt." gerard van putten» ihaac Nog 16 dagen en heti Jolg we millennium breek Reden voor deze kran mg i in een dagelijkse serie input rug te kijken op belan 1 gebeurtenissen die p! grepen op corresponi 0]en rende data in de afgek oroi 1000 jaar. Deze week: M>en dec 1872: Dubbele ro 'usB moord Hendrik Jut; I 1911: Roald Amundi Zuidpool; 15 dec 195èa*A< ninkrijksdag ingestek nua t; n ids 11 19 uit iar dec 1935: Euwe werd kampioen; 17 dec 19( Eerste vlucht gebroed urbei Wright; 18 dec 1964:ildldi theater K W Den H 16 DECEMBER 1935 H In Amsterdam giert er de avond een akelige sneeu ihaa door de straten. Maar de looi zenden die voor het Hok gdei ton aan de Vijzelstraat sl trok! wachten lijken zich er ni gen aan te trekken. Dit wordi mers het moment waart Nederland in een staat t nemende sportverdwazi ietp heeft gewacht: de Nedeti Max Euwe gaat hier wen I kampioen schaken word Acht weken lang duurde 'match op wielen', waad van steden werden aang BiL I met de geniale Russisch iele Fransman Alexander Aljfete Nu, bij het begin van de tóe< ste en laatste partij, hef aan remise voldoende oAele eerste Nederlander in de itse schiedenis de wereldtitel el vi peLkken. Heel Nederland inmiddels met de eenva wiskundeleraar uit Ams: i mee; als Euwe wint, is d een beetje de victorie va Hollandse gestampte po al komt het tot on-Hoila tonelen, wildvreemdent elkaar om de hals, het W illo mus dondert langs de ger Z Als Euwe later op de avo DCh I naar huis terugkeert, wo met spreekkoren op het 'er I geroepen en brengt men wijl een aubade in de sneetn 200 nieuwe wereldkampioen 0V( wat bedremmeld naardi 'bi I nigte. Een paar dagen lal we' staat hij weer voor de klaece les te geven. var rd K alexander münninghoff' ydef Rudi Carrell wordt zondag 65, maar blijft gewoon doorwer ken. De Nederlandse presenta tor die in Duitsland carrière maakte, lacht zelf het hardst om de vele grappen die ge maakt worden over zijn leeftijd. Rudolf Wijbrand Kesselaar, zo als de echte naam van de Alk maarder luidt, is de showmaster met de langste en meest suc cesvolle loopbaan in de Duitse televisiegeschiedenis. Toen de populaire presentator Harald Schmidt hem vroeg wanneer hij ermee op zou houden, reageer de Carrell met de opmerking „vraag dat maar aan Johannes Heesters." Heesters is de Ne derlandse zanger en acteur die ondanks zijn zeer gevorderde leeftijd in Duitsland nog steeds optredens verzorgt. Carrell is na veertig jaar op het scherm nog steeds in de ban van de televisie. „Ik ben ervan bezeten", zegt de man die in de jaren zestig zijn eerste pro gramma op het Nederlandse scherm presenteerde. Het pu bliek, zo benadrukt Carrell steeds maar weer, is de maat staf. „Zonder ervaring voor een grote zaal kun je nooit een ech te komiek worden. Dan weet je niet waarom de mensen echt lachen", aldus de bescherm heer van de Comedyschool in Keulen, die zich dertig jaar lang heeft laten bijstaan door de En gelse comedyspecialist Lesley Roberts. Die leerde hem alles over de timing van een grap. Want zelf was ik niet grappig," zegt Carell die na tegenslagen steeds opnieuw sterk terug kwam. Met de familiequiz 'Am laufen- den Band' (1974-1979) verover de Carrell de Duitse harten. Soms keek 64 procent van de Duitsers naar de show, die in Nederland als „Een van de acht" door Mies Bouwman werd gepresenteerd. Vervolgens trok hij met allerlei shows en quizprogramma's over hoge toppen en door diepe dalen, kreeg hij het aan de stok met de islamitische republiek Iran, dat verbolgen was over een van zijn grappen over de ayatollah Khomeini en stapte hij over van de publieksomroep ARD naar de commerciële zender RTL. Sinds 1996 produceert hij daar '7 Tage - 7 Köpfe', waarbij ze ven komieken hun kunnen ten beste geven. Het succes van dat programma op de late vrijdag avond verklaart Carrell door te wijzen op de verschillende soorten humor die aan bod ko men. „Van clowneske grap tot scherpe satire - en dat zonder ophouden." Critici zijn echter niet zo te spreken over het niveau van de show. Een deel van die com mentaren is misschien tc wijten aan de scherpe tong van Carrell zelf. Vorig jaar nog beklaagde hij het lage niveau van de nieu we generatie presentatoren en verklaarde hij de Duitse televi sie voor 'kaputt'. Maar ook op de kapotte tv gaat Carrell ge woon door. foto Stormkracht 9 Imponerende vorst in Scandi navië. In het Noorse Kautokei- no vroor het gistermiddag 36 graden en vanochtend rappor teerde de luchthaven Garder- moen bij Oslo -17. De kou is echter bepaald niet stabiel. Een beetje depressie doet de vorst snel temperen. Morgen dient zich meer dan 'een beetje de pressie' aan. Tussen IJsland en Schotland vliegen de barome ters vanavond naar beneden, resulterend in een tot om streeks 960 hPa uitdiepende stormdepressie die morgen middag bij de Noorse stad Ber gen wordt verwacht. Fronten van het systeem ver oorzaken vooral vrijdagmiddag veel regen (mogelijk zo'n 15 mm) en heel veel wind. Boven land trekt de zuidwester aan tot hard. in het kustgebied tot stormkracht 9. In het Wadden gebied kan er enige tijd een zware storm staan en in zuid westelijk Noorwegen kan de wind tot kracht 12 worden op gezweept. Morgenavond ruimt de wind naar het westen tot noordwesten en neemt sterk in kracht af. De temperaturen lo pen op tot maximaal 4-5 gra den. morgenavond kan het 8-9 graden worden. Tijdens het weekeinde neemt de stormdepressie snel in bete kenis af en verplaatst zich naar het noorden van Rusland. Met een west tot noordwestenwind wordt dan weer vrij koude lucht aangevoerd waarin een enkele winterse bui tot ontwikkeling kan komen. Na het weekeinde is het enkele dagen rustig en droog weer met in de nacht en ochtend lichte vorst. Boven het Noordzeegebied arriveert dan een hogedrukgebied. Vanaf woensdag wordt het weer wis selvallig en stijgt de tempera tuur. Zoals het zich nu laat aanzien is de kans op een witte kerst dan ook vrij klein. Gisteren zijn er in tot in de avond sneeuw buien gevallen. Vooral in de middag werd het in de regio Haarlem helemaal wit. Het sneeuwdek groeide tijde lijk aan tot 1-2 centimeter. De totale hoeveelheid neerslag bedroeg in Nieuw-Vennep 10 mm. Een pak sneeuw viel er in het noordoosten. In Bo- vensmilde lag van ochtend 10 centime ter en het werd daar -7.0 graden. Het 'ludieke'gedrag van Prins Claus vorige week tij dens de naar hem genoemde prijsuitreiking heeft de media-gemoederen intensief bezighouden. De menin gen waren nogal verdeeld. In de beschouwingen erover werd gezocht naar een verklaring: zijn het medicijnen die hem ontremmen, verergert zijn ziekte of is het pure balsturigheid tegen zijn rol? In de meeste verklaringen domineert Claus als slachtoffer. Zelf zie ik hem meer in de positie van de held in zijn eigen levensverhaal. Vorig jaar ontdeed hij zich, bij dezelfde prijsuitreiking, van zijn das en gooide deze met het zwierige gebaar van een ervaren stripper de zaal in. Die act werd in de media uitgelegd als een symbolisch gebaar: Claus rok daarmee zijn hoofd uit de strop van de hof etiquette. Nu, een jaar later, blijkt dat deze one-manshow kennelijk een beslissend mo ment in zijn leven markeerde: namelijk de groei naar het inzicht dat hij altijd is geleefd en in de herfst van zijn leven zelf mag gaan leven. Dat inzicht is voor iedereen, prins of geen prins en welke rol je ook speelt, de ultie- me uitdaging. Het gedrag van onthech ting, van burgerlijke ongehoorzaam heid, van relativeren dat dit inzicht kan opleveren, heeft helemaal niets met ziekte te maken, eerder met een goede geestelijke gezondheid. Het bewust loslaten van een rol die je omgeving en de samenleving je dicteert, om ten slotte helemaal jezelf te worden, vereist moed, een gerijpte persoon lijkheid en een sterk innerlijk weten waar het in het leven werkelijk om gaat. HELEEN CRUL De echte tragedie van prins Claus is dan ook dat hij in een land is terechtgekomen waarin men nooit heep willen accepteren dat hij is zoals hij is. Geen slachtoffer van zijn strak omschreven rol, niet gedoemd tot een af geleide status. maar een begaafde man, meteen boei ende. veelzijdige persoonlijkheid, waarvan een aange boren gevoeligheid voor depressiviteit, deel uitmaakt. Toen hij in 1991 voorde tweede keer instortte, heb ik, werkend bij het weekblad Elsvier, de werkelijke achter gronden van zijn ziekte achterhaald. Die hadden niets met een papieren-prins syndroom of koninklijke qua rantainefobie te maken. Psychiaters verzekerden mij dat hij hoogstwaarschijnlijk aan endogene depressies leed. waarbij psychosociale factoren nauwelijks een rol speelden. „Je moet een bepaalde constitutie hebben om zo te rea geren", was het commentaar van de Rotterdamse psy chiater dr. J.B. Bakker. „Er zijn mensen die van alles in hun leven meemaken maar deze verschijnselen toch niet krijgen. De psychiaters die ik raadpleegde waren het er una niem over eens dat het niet alleen voor Claus maar ook voor andere patiënten heel belangrijk was dat dit soort depressieve ziektebeelden eindelijk eens uit de sfeer van schuld en boete werden gehaald. Een longontsteking behandel je ook niet met praten, maar met medica menten. betoogden ze, en hetzelfde geldt voor de stof wisselingstoornis in de hersenen die de oorzaak van klachten nut depressieve aard zijn. .Als hij niet getrouwd was met Beatrix en ambassa deur in Afrika was geworden, lag hij hoogstwaar schijnlijk nu in een ziekenhuis in Afrika met depressie ve klachten, zonder de medische fine fleur om zich heen", zei één psychiater. Wellicht verraden de dank woorden die Claus vorige week aan Beatrix richtte, dat besef. De geschiedenis zal ongetwijfeld positiefoordelen over de grote rol die Claus, in zijn zogeheten 'afgeleide sta tus'als echtgenoot van onze koningin, heeft gespeeld en tegelijkertijd ook over zijn strikt eigen rol, die een unicum is geweest in de reeks van prins-gemalen die ons land in deze eeuw heeft gehad. Dat waren vooral doeners van het macho-kaliber, achter van alles aan jagend. Prins Claus is een intellectueel, hij heeft visie, is integer met hoge ethische maatstaven en een man met een grote betrokkenheid bij de Derde Wereld. Toen hij voor de tweede keer instortte, had hij bovendien tientallen functies, het tegendeel van een zinloos, leeg bestaan. Bij mij roept het gedrag van de huidige prins Claus uitsluitend beivondering op. Omdat hij op een itidruk- wekkende manier laat zien hoe een mens in de late herfst van zijn leven tenslotte de waan van de dag vaarwel zegt en via een lange omweg weer bij de kern van zijn bestaan komt. De Franse schrijfster Marguerite Yourcenar heeft de menselijke levensloop eens omschreven als een cirkel Je begint er aan als een kind, onbewust en vrolijk le- vend in je eigen werkelijkheid. En de kunst is, zo meende zij, aan het eind van de cirkel weer dat kind te worden, maar dan bewust In dat proces van groei en rijping kun je toeschouiver worden van de uiterlijke werkelijkheid en je eigen lichtvoetige leefuvreld creë ren. Claus geeft ons, kortom, lessen in leven, en vooral in het ouder ivorden. MENSELIJ i Trouwen tijdens de mille wisseling? De gemeentel ja schendam was er klaar vo ambtenaar van de burger! stand had zich aangebod |j, de trouwplechtigheid te» d, ken en ook twee bodes ha zich spontaan gemeld off toekomstige bruidspaar* 4 dienst te kunnen zijn. H« bruidspaar in kwestie he* e ter afgezegd. De reden:* de gasten haken massaal m „Voor het huwelijk waren personen uitgenodigd, da hebben er al 34 afgezegd )j zestien gasten, dat is te* n voor een uitbater om zijn 4 voor of na de huwel ijksvo j king open te stellen", la? l meentevoorlichter BENlft VLIET namens het paar» Om tijdens de eeuwwisse u toch te kunnen trouwenr 0 publiek, wijkt het paar uil r Den Helder. In die geme* het bruidspaar elkaar het woord geven tijdens een' dat RTL daar heeft georg seerd voor 750 mensen.' tevens de mogelijkheid is eerd om in het huwelijkt' den.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2