Het wordt Ajax zwart voor de ogen Sport Tennissers sluiten Richard Krajicek weer in de armen schalken fit Bij Van Nistelrooy gaan 'alle remmenlos DIOK speelt niet maar zit nu wel in play-offs Univé heeft de koopsom die bij u past! IJNIVÉr. Ilitz verliest laar net van he Hammers Martin Verkerk kansloos na verlies tegen Op der Heijde NDERDAC 16 DECEMBER 1999 981 27 an Praag betreurt uitspraken Ajax-voorzitter Michael van Praag is geschrokken li alle commotie naar aanleiding van zijn uitspraken over Pa- i Kluivert in het kwartaalblad Joods Journaal Magazine. Van in een persbericht weten het te betreuren dat hij zijn mening omtrent Kluivert in een interview heeft ge- I. Hij noemde de huidige spits van Barcelona onder meer 'een Ijfiteur'. Van Praag deed de uitspraken over Kluivert op eigen A en achteraf bezien was het volgens hem verstandiger ge- zijn mening niet publiekelijk bekend te maken. Hij nam het persbericht van zijn uitlatingen geen afstand. an Gaal ontevreden over 'Boertjes' Ulqna Barcelona-coach Louis van Gaal is ontevreden over van Ronald en Frank de Boer. Hij vindt dat de «ballende broers nog niet aan zijn verwachtingen hebben „Ik ben niet blij met De Boertjes, want ik had meer van verwacht", aldus Van Gaal. Ronald en Frank de Boer kwa- en in januari voor 40 miljoen gulden over van Ajax. Ze hebben hun trainer nog geen stempel op hun nieuwe club kun- m drukken. Frank de Boer speelt redelijk veel, Ronald de Boer op de bank. „Ze kunnen in alle opzichten meer d het team bijdragen", vindt Van Gaal. Barcelona staat in de impetitie zesde en verloor onlangs vier duels op rij. Ook afge- pen zondag werd verloren. lelgen weten niet van Euro 2000 pssELWeinig Belgen zijn op de hoogte van de betekenis van 2000. Dat blijkt uit een onderzoek van de krant het Laatste ieuws. Uit een ondervraging onder 900 Vlamingen en 100 in- Dners van Charleroi blijkt dat slechts 27,8 procent weet wat iro2000 inhoudt. Zo'n 58 procent denkt dat het om de invoe- ngvan de eenheidsmunt gaat. Ook als de geënquêteerden ho dat het gaat oyer het EK voetbal in Nederland en België rea- ze niet enthousiast. „Het EK laat mij koud", zegt 69,2 pro Zo'n 25,5 procent is wel geïnteresseerd, maar 15,9 procent Igt alleen de wedstrijden van het Belgische nationale elftal te Amsterdammers vernederd door PSV in persiflage op een voetbaltopper Op de vijftiende grasmat van de Arena, nu al vol met donkere stroken, werd het Ajax gisteravond zwart voor de ogen. De al weken wankelende ploeg werd vernederd in een persiflage op een Nederlandse voetbaltopper. Hen wedstrijd waarin PSV zijn koppositie aan de hand van Ruud van Nistelrooy met onvoorstelbaar gemak kon ver stevigen: 1-3. In de kleedkamer van Ajax za ten voor het eindsignaal al Jan van Halst, met een rode kaart (na tweemaal geel) wegge stuurd, en de gewisselde Brian Laudrup. Dat zei gisteren veel over Ajax. Een deur verder kon Van Nistelrooy, met kramp in het dijbeen, uitrusten en nage nieten. De spits, die de laatste vier competitieduels niet scoor de, keek terug op drie treffers binnen tien minuten. „Als je toch ziet hoe we dat in zo'n kort tijdsbestek toestaan", sprak Ajax-trainer Jan Wouters ver bijsterd. Ongetwijfeld hadden de spe lers een fraaie steunbetuiging voor Wouters in gedachten. Maar ze gingen in hun ijver on bezonnen en blamerend te werk. Nadat de afgelopen we ken al talrijke technische en tactische mankementen aan het licht wkren gekomen, kwa men gisteravond bij Ajax ook forse mentale gebreken aan de oppervlakte. De frustatie van een opnieuw onmachtig optre den greep na een half uur Jan van Halst en Martijn Reuser, zowaar voor het eerst dit sei zoen in de basisformatie, bij de keel. Ze moesten schoffelwerk ten koste van respectievelijk Yuri Nikiforov en Mark van Bommel met een gele kaart be kopen. Ajax liet zich in de kaart kij ken en kort na de sanctie voor Reuser sloeg PSV koel zijn slag. Veel Amsterdamse afspraken bleken in alle opwinding verge ten, toen Dennis Rommedahl er vandoor ging. Frank Verlaat, de enige Ajacied die nog aan verdedigen dacht, werd uit ba lans gebracht door het passje op Ruud van Nistelrooy. De PSV-spits tikte de bal voor het eerst sinds 7 november tegen het net (0-1). Was die treffer een bevrijding voor de nationale topscorer en het behoedzame PSV, op slag van rust liet Van Nistelrooy er de extase op volgen. Hij mis leidde drie Ajacieden, Winter, Verlaat en Nieuwenburg, op weg naar zijn tweede treffer (0- 2). De waarheid had twee kan ten: weergaloos was de slalom van Van Nistelrooy, onthutsend teyens het defensieve weerwerk van Ajax. Dat laatste kon kort na de hervatting wederom worden geconstateerd. Verlaat en Nieu wenburg keken toe hoe tussen hen in Van Nistelrooy achteloos zijn 22ste competitietreffer in kopte (0-3). PSV en zijn trainer Gerets gniffelden om de riante beloning voor een ongecompli ceerde speelwijze in wat toch De Belg had zijn ploeg be houdend laten spelen, met Van Nistelrooy als enige spits aan het front. Het was een geslepen uitnodiging aan Ajax, dat al heel lang niet tot soepel spel in staat blijkt. Onderwijl vlaste PSV op steekpassjes achter de broze verdediging. Op de rech terflank was Rommedahl te snel voor Chivu en Van Nistelrooy kon er ondanks een vroege mis ser (na twee minuten stond hij. tekenend voor Ajax, al alleen voor Grim, maar schoot hoog over) op rekenen dat er genoeg kansen zouden komen. Zie daar, de tegenwoordig lonende tactiek in een duel tussen twee Nederlandse koplopers. Bij Ajax bleken de gerenom meerde aanvallers opnieuw machteloos. Laudrup kon de gelegenheidsback Wilfred Bou ma niet aan het wankelen bren gen. Slechts Richard Knopper, de clubtopscorer, vond met een schuiver een gaatje bij het geenszins verontruste PSV (1- 3). Luttele minuten later vergat Van Halst zich voor de tweede keer, nu ten koste van Brug- gink. „Een domme rode kaart", oordeelde zijn trainer Wouters. „Hij liet zich gek maken." De trainer mag hopen dat zulk ge drag niet overwaait naar het ondoorzichtige en zware topka der van zijn club. Een club die zich op het veld in een onwaar dige stijl opmaakt voor het eeuwfeest van volgend jaar. Ajax: Grim; Nieuwenburg, Verlaat, Winter en Chivu; Reuser (64. Wamber to), Van Halst en Knopper; Laudrup (69. O'Brien), Machlas en Gronkjacr. PSV: Waterreus; Van der Weerden. Dirkx. Nikiforov en Bouma; Romnic dahl (87. Khokhlov). Van Bommel, Van der Doelen en Vogel; Bruggink (75. Iwan) en Van Nistelrooy (77. Kolkka) een nationaal topduel zou gaafste 45 minuten als trainer belde Gerets over de eerste moeten zijn. „Ik heb hier mijn tot dusverre meegemaakt", ju- helft. Jan van Halst vocht felle duels uit met PSV'er Nikiforov. wel het in de slotfase nog nnend werd, verloor Blitz in ille met 79-70 van eredivi- üst The Hammers. Hiermee m voor de Voorschotenaren einde aan het bekeravon- id Bruinsma, coach en gele- iheidsspeler van Blitz, toon- zich na het duel een tevre- i man. „Er zit nog rek in de- ploeg. We hebben het hun r moeilijk gemaakt. Onze dediging sloot goed." litz moest het zelfs stellen ider topscorer Henk-Jan Pi- afwezig wegens werkzaam- len en naast Bruinsma de met eredivisie-ervaring, ging het tot 20-20 gelijk Pas in de laatste zes minu- voor rust (44-29) kon The mmers enigszins het klasse- schil tussen beide teams uit- ikken. We in de tweede helft ver- chtte dat de thuisploeg met tijn prof- en semi-profspelers i doordrukken kwam bedro- uit. Terwijl Blitz ook nog nier Bob Vegter met een en- >lessure verloor, namen de toekers onder leiding van de blinkende junior Cees Aan- nen brutaal het initiatief, linsma zette zichzelf binnen lijnen en stuwde zijn jonge dien naar grote hoogten. k de vrijuit spelende Roald >ort deed van zich spreken. Ilitz knokte zich terug naar 70 en kreeg zelfs kans op *r. Een driepunter van Ri- iard den Os bedacht zich drie er en draaide toen uit de ring, dat het favoriete The Ham- rrs op het nippertje de vol- ide bekerronde bereikte, linsma: „Ik geloof niet dat ille ons onderschat heeft, ii hun resultaten vielen wat fn de laatste tijd zodat ze I een goede prestatie moes- i neerzetten. Wij hebben het woon erg goed gedaan en i een beetje geluk was het gspannender geworden." "ftt Blitz: Aanhanen 25, Bruinsma Nooit 10. Offerte? www.unive.nl bel (038) 498 67 67 har plukt de vruchten van! Irsenal tegen La Coruna jNEVEArsenal is de achtste finale van het toernooi om de EFA-beker gekoppeld aan Deportivo La Coruna, de koploper Spaanse competitie. Marc Overmars en Dennis Bergkamp Roy Makaay c.s. op 2 maart thuis en spelen op 9 in Spanje. sultaten loting in 'scorebord' IBC-doelman beekt breide benen RBC-doelman Jurgen Belpaire heeft maandagavond in wedstrijd tegen NAC niet één maar beide benen gebroken, at bleek later uit onderzoek in het ziekenhuis van Brugge. Bei- ure is daar inmiddels geopereerd. De sluitpost kwam tijdens in Roosendaal (0-1) in botsing met een ploeggenoot. 'Ik zat daar gewoon even stilletjes te genieten' voeld na aantijgingen van Gregg Berhalter, die de laatste weken door zijn kritische noten een sneeuwbal aan het rollen had ge bracht. De verdediger van Cam- buuur noemde Van Nistelrooy 'ir ritant' en 'een duikelaar'. Het leverde hem in Leeuwar den de bijnaam 'Ruudje Mat- thauS' op, die vervolgens als een vuurtje door de stadions van Rot terdam en Utrecht ging. Met de kritiek ontwaarde Van Nistelrooy een nieuw fenomeen. „Het is gek hoor als je een wedstrijd ingaat en weet dat iedereen denkt: 'zal- ie voor de vijfde keer droog blij ven staan, zal-ie weer worden uit gefloten. Maar ik heb bij mezelf kennelijk een nieuwe krachten bron aangeboord, al heb ik geen moment aan mezelf getwijfeld. Maar als je steeds 'Ruudje Mat- thaus' hoort..., dat is wel even wennen, hoor. Het is een proces dat ik moet doormaken. Dat is aardig gelukt. Tuurlijk, deze goals zijn een bevrijding. Om hier, in de Arena tegen Ajax, jezelf weer te laten zien. ja, goh, dat doet ont zettend goed. Alle remmen gin gen los." Drie keer knalde en kopte Van Nistelrooy raak. Nadat hij de eer ste minuut overigens al een prachtige kans had gemist. „Toen dacht ik even: nee hé, niet weer'." Van Nistelrooy vermande zich en ontpopte zich met Arnold Brug gink tot plaaggeest van de Am sterdammers. Frank Verlaat, Van Nistelrooy's cipier zonder ketens, moet zich bij vlagen moedeloos hebben gevoeld bij de explosie van de beste spits van Nederland. Hij degradeerde Ajax' mandekker tot figurant. De bal zat weer ou- derwets aan een touwtje, Van Ni stelrooy verloor geen duel en leidde PSV in het immense hol van de angstige leeuw naar een uitmuntende overwinning. Vooral de tweede treffer, op slag van rust, was een juweeltje. Gelukzalig was de ren naar de cornervlag, nadat hij de defensie van Ajax te kijk had gezet. Zelfs de anders zo nuchtere Van Nistel rooy had zijn emoties even niet meer onder controle. Hij zakte door zijn knieën en sloeg zijn handen voor het gelaat. „Dat was een bijzonder moment. Alles van de laatste weken kwam er toch in één keer uit. Nee, ik had geen zin mijn vinger voor mijn lippen te houden. Dat is nooit in me opge komen. Ik zat daar gewoon even stilletjes te genieten." warmond certjan van geen Het Nederlandse Davis Cup-team kan voorlopig weer beschikken over kopman Richard Krajicek. Neerlands beste tennisser zegde gisteren toe in ieder geval de wedstrijden in de wereldgroep mee te spelen. Bondscoach Michiel Schapers en de andere spelers, die zich uitermate kritisch hadden uitgelaten na de afzegging van Krajicek voor het promotie-degradatieduel tegen Ecua dor, sloten hem weer in de armen. „Je moet rea listisch zijn. Met Richard maak je meer kans te gen Duitsland", zei Schapers gisteren. De vrede is getekend. „Ik wilde terug en zij wil den me terug", zei Krajicek. „Ik heb heel simpel het gesprek geopend. Ik heb mijn excuses ge maakt. Niet omdat ik mijn woord had gebroken, maar meer nog dat ik mijn woord had gegeven. Ik had een belofte gedaan, die ik niet kon nako men." In 2000 worden de Davis Cup-wedstrijden in verband met de Olympische Spelen direct na de verschillende Grand Slams afgewerkt. Daardoor komt de voorbereiding van Krajicek op die eve nementen niet in gevaar. „De weken na de Davis Cup speel ik geen toernooien", aldus Krajicek. Mocht Nederland begin februari van Duitsland verliezen, dan houdt de Muiderberger nog een slag om de arm. De promotie-degradatiewed strijd staat in de week na Wimbledon gepland. Voor een thuiswedstrijd op een snelle baan wil Krajicek zich nog wel een keer opladen. Mocht Nederland, net als dit jaar, op een ander conti nent op gravel spelen, dan moet het team zonder hem afreizen. Krajicek: „Dat is te veel van het goede." Schapers maakte gisteren de negen namen be kend, die gezamenlijk de selectie vormen. Naast het kwartet Krajicek, Schalken, Siemerink en Haarhuis houdt de bondscoach John van Lot- tum, Peter Wessels, Edwin Kempes, Raemon Sluiter en Martin Verkerk achter de hand. Niet geheel toevallig zijn dat de beste negen spelers op de wereldranglijst. Verkerk is als nummer 253 de laagst genoteerde. „De namen van Raemon en Martin zijn verrassend. Zij hebben flinke pro gressie geboekt en ik verwacht dat ze binnenkort de aansluiting vinden", meent Schapers. Een zorg minder is Sjeng Schalken. De Limbur ger onderging vijf weken geleden vanwege voort durende pijn een kijkoperatie in zijn rechterknie. Er bleek minder aan de hand dan werd gevreesd. De knie, de kniebanden en de meniscus zijn in tact. Aan het eind van zijn dijbeen zit een be schadiging.' „Er zit een gat in als gevolg van groeiproblemen. De pijn die ik voel komt uit het bot. Ik zal ermee moeten leren leven. Om het te verhelpen is een zware operatie nodig en dan ben ik bijna een jaar uit de roulatie. Ik kies voor pijn", aldus Schalken. Schalken werd de afgelopen drieënhalve week zes uur per dag onder handen genomen door fy siotherapeut André van Alphen. Die stoomde hem klaar voor de nationale Masters in War mond. Schalken won gisteren in drie sets van Melle van Gemerden: 5-7, 6-1, 6-3. Dit tot zijn grote verbazing. Niet alleen vanwege zijn fysiek, maar ook doordat de reis van zijn ouderlijk huis in Limburg naar Warmond hem maar liefst vier uur en een kwartier had gekost als gevolg van de sneeuw en de files. „Ik sta te spelen als een jonge god" zei Schalken na afloop. „Dat had ik eind november niet verwacht." Van Gemerden, aanvoerder van Jong Oranje en protégé van de KNLTB, leek even voor een stuntje te gaan zorgen. Na de gewonnen eerste set werd het hem echter te veel. De nummer 314 van dé wereldranglijst had te weinig inhoud. Schalken: „Ik speel toch net iets sneller dan de jongens tegen wie hij gewend is te spelen." Sjeng Schalken was vrolijk gestemd tijdens het Masters tennistoernooi in Warmond. In zijn eerste partij na de kijkoperatie aan zijn rechter knie won de Limburger met 5-7 6-1 6-3 van de jonge Mel le van Gemerden. „Ik sta weer te bewegen als een jon ge god", reageerde de Lim burger. Schalken duelleert mor genavond in Warmond met Martijn Bok om een plaats in de halve finales. Ruud van Nistelrooy viert met Arnold Bruggink zijn tweede doelpunt amsterdam marc caldenhoven Mooier kon het podium voor de wederopstanding niet zijn. Ge tergd door helse spreekkoren en stiekeme en - vooral ongegronde - twijfels bij de buitenwacht greep Ruud van, Nistelrooy de Arena in Amsterdam aan om zijn critici van repliek te dienen. Met drie puntgave doelpunten legde hij Ajax én de opposanten van de laatste weken het zwijgen op. „Ik heb er ongelooflijk van genoten." Van Nistelrooy zuchtte en sprak. Op rustige toon. Voor eu forie of een lange neus was geen plaats, vond hij. Toch was daar, op z'n zachtst gezegd, reden voor. Op alles en iedereen die hem ver baal het leven zuur had gemaakt. foto cpd Hij had zich onheus bejegend ge- warmond gertjan van geen Het optreden van Martin Ver kerk op de nationale Masters is beperkt gebleven tot de eerste ronde. De Alphenaar verloor gisteravond bij Dekker Tennis ip Warmond van trainings maatje Melvyn op der Heijde (2-6 6-2 6-2), die daarmee pou lewinnaar werd na zijn eerdere overwinning op Paul Haarhuis. Verkerk komt vanavond nog in actie tegen Haarhuis, maar die wedstrijd heeft niet meer status dan die van een oefenpartijtje. De 21-jarige Verkerk kon giste ren maar een set laten zien dat hij nog steeds terecht als talent wordt aangemerkt. In het eerste bedrijf speelde hij zoals het hoort. „Maar de constantheid is er nog altijd niet." Hij wijt het voor een deel aan veranderde spelopvatting die hij sinds drie maanden aan het doorvoeren is. Hij is geboren op de baseline, maar kreeg al vaker het verwijt te afwachtend te spelen. Gezien zijn lengte, 1.96 meter, is het logischer dat hij een aanvallender speelstijl gaat ontwikkelen. Hij wenst de nieu we lijn door te trekken en niet om te gooien als het even wat minder gaat. Gisteravond ha perde het met name in de twee de set. Na de gewonnen eerste reeks kwam Verkerk een break voor. Op der Heijde leek gesla gen, maar toonde een opmer kelijke veerkracht. De pijlsnelle Noord-Hollander kreeg meer vat op de opslag van zijn oppo nent en las het spel van Verkerk steeds beter. De Alphenaar werd steeds vaker gepasseerd aan het net, doordat zijn vol ley's binnen het bereik van Op der Heijde bleven. „Dit is abso luut mijn spel voor de toe komst", zei Verkerk. „Het is lo gisch dat het nog niet gaat zoals het moet. Dat kan niet als je er zo kort mee bezig bent. Ik doe dit niet van jongs af aan. Het is voor Verkerk het ver schil tussen het blijven hangen in de marge en de daadwerke- Zonder te spelen heeft DIOK zich geplaatst voor de play-offs. De tegenstander, de Rotter damse Rugby Club, kwam gis teravond niet opdagen. Hier door ontvangt DIOK reglemen tair 5 wedstrijdpunten en schuift door naar de vierde plaats op de ranglijst. Rotterdam kampt met een waslijst aan blessures en schor singen, met name op de be langrijke posities voorin bij de zware jongens. „We hebben aan de bond uit gelegd, dat we het niet verant woord vonden dat jonge oner varen spelers uit het tweede team tegen DIOK moesten spe len. Jongens zonder ereklasse ervaring", reageert RRC- be stuurslid Michiel Smith. „Op dit moment hebben we echt een Êrobleem met fitte en beschik - are spelers die dit niveau aan kunnen". Op het bondsbureau in Am sterdam was directeur Lub Nieuwenhuis zeer duidelijk. „Dat de competitieleider deze wedstrijd al een keer verplaats te, is zeer coulant van hem ge weest, maar ik zie dat als een uitzondering. Op dit niveau is er geen enkele reden om wed strijden te verplaatsen en ik sta helemaal achter het besluit van de competitieleider". DIOK-voorzitter Gerard houdt gemengde gevoelens over aan de gang van zaken. „Ik betreur dat het zo is gelopen. We hadden het liever op het veld beslist, maar het is niet an ders. Rotterdam was vooraf door de bond gewaarschuwd om te verschijnen, omdat ze aangaven niet over voldoende spelers te beschikken en de wedstrijd voor de tweede keer wilde uitstellen. Ik heb waarde ring voor de handelswijze van de bond, omdat dit vooraf met de clubs is afgesproken lijke sprong vooruit maken. .„Als ik mijn oude spel had ge handhaafd was ik niet verder dan de 200 gekomen. Maar ik wil verder. Dat betekent dat ik nu nog onwennig ben aan het net. Het is nog even afwachten. Vroeger verloor ik te veel wed strijden omdat ik niet naar het net durfde. Nu kom ik nog te veel in op de verkeerde mo menten." foto henk bouwman Martin Verkerk slaagde er niet in de halve finales te bereiken in Warmond.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27