Doorgezaagd varken en blauwdruk van een hond Slovak Sinfonietta is prachtorkest vol energie en vitaliteit Cultuur Kunst Bè Jeen gouden op piramide van Cheops Beam me Scottie i Kunsthal Levensverhaal Zangeres zonder Naam in eerste van nieuwe Leidse boekenreeks Nieuwe ruimtes voor het Louvre Britten bereid tot compromis kunstregeling INDERDAC 16 DECEMBER 1999 941 [recteur Diligentia vertrekt ^aac« Herbert Boerendonk (52) gaat weg als directeur van [Haagse theater Diligentia. Hij wordt eerste man bij de Stich- g Promotie Den Haag, op verzoek van het college van b en w. ligentia betreurt zijn vertrek. „Hij was hier ook nog lang niet igekeken, maar we begrijpen wel dat hij deze kans gegrepen eft", aldus een woordvoerder. Over de opvolging van Boeren- mk is nog niets bekend. anser Sjef Annink (28) overleden gTfRDAMDanser Sjef Annink van Het Nationale Ballet is isdagavond overleden aan de gevolgen van een hersenin- r& Annink was 28 jaar. Hij had dit seizoen enkele rollen in Ie Toverfluit' van Het Nationale Ballet. De voorstelling van gis- ravond is aan hem opgedragen. Sjef Annink was tweede solist jhet gezelschap. Tien jaar geleden volgde hii een opleiding m de Vaganova Ballet Academie in Sint Petersburg. Daarna inste hij twee jaar als solist bij de tweede groep van het Kirov allet. In 1992 trad hij als aspirant in dienst van Het Nationale ■liet, waar hij uiteindelijk opklom tot tweede solist. Hij danste oofdrollen in onder meer 'Giselle', 'Het Zwanenmeer' en 'The teping Beauty'. x-bandlid Normaal vervangt gitarist ytMELO» De voormalige gitarist van Normaal, Alan Gascoigne, [volgend jaar met de Achterhoekse rockband een aantal op- edens geven. Hij is door zanger Bennie Jolink gevraagd Paul tmper te vervangen. Deze is met de band in een zakelijk con- ct verwikkeld. Kemper volgde Cascoigne zeventien jaar gele en op. Jolink en Gascoigne, die in Engeland is opgegroeid, rerken al geruime tijd samen aan een Engelstalige solo-cd van link. Het is nog niet bekend hoeveel concerten de gitarist leespeelt. Vast staat dat Gascoigne niet in vaste dienst komt, laar uitsluitend projectmatig van de partij is. Normaal geeft olgend jaar acht grote concerten. Ter gelegenheid van het 25- rig bestaan van de band geeft Normaal maart 2000 bovendien n eenmalig optreden in de oude bezetting. lountry-idool Brooks wil stoppen hville Country-idool Garth Brooks denkt „waarschijnlijk" gend jaar te stoppen met optreden om meer tijd en aandacht zijn drie jonge dochters te kunnen besteden. Brooks ver- icht in de afgelopen tien jaar 97 miljoen albums en gaf daar- lee een sterke impuls aan de groei van de country-industrie. Rood voor de slagaders en blauw voor de aders. Studen ten geneeskunde leren sinds eeuwen de anatomische kleurcode. Alle tekeningen en modellen van organen met hun bijbehorende bloedvaten houden zich aan die strikte afspraak. Zo ook het voorwerp in één van de acht vitrines op de nieuwe tentoonstelling 'Beestenspul' die vanaf vandaag te zien is in het Leidse Museum Boer haave. LEIDEN PABLO CABENPA 10'ANP Grote Piramide van Cheops Egypte gaat het nieuwe mil- nium in zonder de beloofde iden top. De plaatsing van goudkleurige kap bovenop 135 meter hoge piramide i het hoogtepunt moeten i van de nieuwjaarsshow 'De aalf Dromen van de Zon' i de Franse componist Jean hel Jarre. Maar minister Fa- ikHosni van Cultuur heeft er het laatste moment een je voor gestoken, osni nam zijn besluit na ad- van deskundigen. Egypto- in hebben de operatie afge- m omdat die te riskant is. trillingen van de helikopter de gouden top zou moeten atsen zouden de piramide I nnen beschadigen. foor de organisatoren van 20 miljoen gulden kostende nement is het een lelijke te- II ivaller. Ook voor minister sni, die verantwoordelijk is ir het festival, is het incident i lieuw negatieve publiciteit. der dit jaar had het parle- l tnt zware kritiek op hem we- is de hoge kosten van het lijn. De oppositie vroeg zich of een dergelijke som wel ge- htvaardigd kon worden ter peen groot deel van de Egyp- the bevolking in armoede eft Hosni wees de kritiek van hand en noemde „20 mil- tn een schijntje voor de hoe- elheid Egypte-promotie die tconcert oplevert". De rest van het spektakel gaat roon door. 'De Twaalf Dro- a van de Zon' duurt van «ondergang op 31 decem- tot zonsopgang op 1 janua- ln die periode wordt 'de zon nieuwe millennium in ge- d'. zegt Jarre. Dat gebeurt lasershows. De componist fgeeft rond middernacht een leert. erder speelt de Berli- i Symphoniker Beethovens tgende Symfonie. gpa<PABLO CABENPA let moest een klein boekje orden, zei Tjeerd Scheffer, irecteur van Leiden Promo- ie, in het Stedelijk Museum •e Lakenhal. „Want een groot üek is hartstikke leuk, maar °'n klein boekje trek je mak elijker uitje boekenkast." Gistermiddag werd de eerste mk van de minipocket (10cm 5cm) Tranen in een rode »kdoek' in het museum ge tenteerd. Het beknopte le sverhaal van Mary Servaes- eij, Zangeres zonder Naam, °ningin van het levenslied en «idens beroemdste dochter. Aan de vooravond van de ïngeres-expositie' in De La- tohal, bood Scheffer wethou- Melanie Schultz van eco- ornische aangelegenheden H eerste exemplaar aan. Het °ekje is het eerste in een serie «idse Verhalen', beknopte t>grafieën van Leidens be dradste historische inwo- Twee hondenlongen vormen een intiem en fijnmazig net werk van blauwe en rode kana len. De bronchiën, de pijpen die de lucht toe- en afvoer rege len, zijn geel gekleurd. Alles ziet er zo perfect gedetailleerd uit dat je al gauw bewonderend stil ners. Na Mary Servaes volgen de Japanoloog Philip Franz Von Siebold, Marinus van der Lubbe, natuurkundige Heike Kamerlingh Onnes, kunste naar Theo van Doesburg en componist Johannes Kneppel- hout. In 2001 komen meer af leveringen. In 'Tranen', een boekje als een zakagenda, kaft van hard- roze en zeventig pagina's tekst, laat Ingrid Moerman conser vator van De Lakenhal alles de revue passeren. Mary's melo dramatische jeugd, de heup beschadiging die haar dwong de rest van haar leven ortho pedische schoenen te dragen. En haar allereerste lied 'Ik heb je diep in je ogen gezien'. Ver volgens gaat net van Johnny Hoes, de bijval van intellectue len en haar legendarische op treden in Paradiso naar haar afscheid, ereburgerschap en memoires. Zoals Scheffer zei: „Een po pulair geschreven verhaal. houdt voor zoveel delicaat am- bachtswerk. Totdat je het bij schrift leest. Wat voor je hangt is zo echt als maar zijn kan. Het vatenstelsel van echte longen die in een echte hond hebben gezeten en in perfecte staat be waard zijn gebleven. Nieuwe technieken in de geneeskunde zorgen ervoor dat bijna elk on derdeel van het dierlijk of men selijk lichaam in huiveringwek kend authentieke staat kan worden bewaard. Een hondenkop die lijkt weg gekropen uit een horrorfilm over bloeddorstige blaffers. Bek wiidopengesperd, bezeten tong uitgerold en langs de openge werkte nek zijn de zenuwbanen te zien die leiden naar de hoofdzintuigen. De expositie 'Beestenspul' bestaat uit top stukken uit de collectie van het Museum Diergeneeskunde en de studieverzameling Anatomie van de Faculteit Diergenees kunde van de Rijksuniversiteit Utrecht. Veel van de uitgekozen voorwerpen en preparaten zijn foto pr ROTTERDAM De Kunsthal in Rotterdam lijkt met de tentoonstelling 'Star Trek: Federation Science' met de neus in de boter te vallen. Hoe kim je als expositieruimte treffender het nieuwe millenni um ingaan dan met een verza meling futuristisch ogende ap paraten waarmee de bezoeker even in de huid van captain Kirk en de zijnen mag kruipen. „Beam me up Scottie", de bekende one-liner uit de serie, klinkt vanaf zaterdag in de Kunsthal lang niet zo onwezen lijk als elders. In de Kunsthal is de beroemde Transport Room van het vermaarde Starship En terprise deels nagebouwd. De bezoeker ziet zich op een groot scherm op de bekende flikke rende Star Trek-wijze transma- terialiseren naar het Holodeck 2 waar hij op onderzoek moet. Elders zijn delen van de brug van het ruimteschip nage bouwd en staat de 'voorruit' van de Enterprise opgesteld: het enkele vierkante metersgro- te scherm waarmee de ruimte- nog nooit eerder te zien ge weest voor het publiek. Dat is een belangrijke reden voor Mu- suem Boerhaave om de stukken te exposeren, legt conservator Kees Grooss uit. „Dit is de eer ste expositie van een reeks waarin we onbekendere collec ties voor het voetlicht laten ko men. De stukken komen tel kens van andere instellingen, zoals nu van de Universiteit van Utrecht, en moeten dienen als appetizers, smaakmakertjes voor de gehele collectie van die instellingen." „Van deze presentatie gaat een deel helaas weer in het de pot omdat het als lesmateriaal behoorlijk verouderd raakt" En dan heeft Grooss het voorna melijk over de preparaten in vloeistof. De klassieke stillevens van doorgezaagde varkens en verbleekte knaagdieren dobbe rend in formaline. Daarvoor in de plaats komen computermo dellen, de plastineertechniek waar met behulp van siliconen anatomische preparaten in lucht kunnen worden bewaard en aangeraakt (zoals de eerder genoemde hondenkop), en de corrosiepreparaten (kunsthars afgietsels van bloedvaten en li chaamsholten). Goed be schouwd is de laatste techniek al eeuwen oud, want zelfs Leo nardo da Vinei beoefende hem. Zij het met bijenwas als vulma teriaal. Van die pre-geneeskundige onderzoeksmodellen zijn he laas geen voorbeelden te zien. Wel een preparaat van het ge hele bloedvatenstelsel van een hond. Nadat men de vloeistof in Bello injecteerde, hardde de hars uit en werd het kadaver in reizigers het heelal afspeuren naar onbekende planeten en vreemde levensvormen. Op computers kan het publiek de vaardigheden testen wat betreft het vliegen door vreemde en verre sterrenstelsels. De Kunsthal had de reizende tentoonstelling eigenlijk pas in een sterke loogoplossing ge dompeld die alle weefsels op- lostte. Wat rest, is een spook achtige blauwdruk van 'de hond'. Een zich almaar verder vertakkend stelsel van haarva ten die je zelfs in esthetisch op zicht adembenemend kunt noemen. „We leggen wel meer de na druk op de functionaliteit dan het esthetische. Het belang van de preparaten als studie-objec ten." Maar er gaat vaak zoveel expertise in het prepareren zit ten dat je wat Grooss betreft best over een kunststukje mag spreken. Ook in de categorie ter lering en (huiveringwekkend) vermaak vallen de martelwerk tuigen waarmee men in de vori- 2004 op het programma staan. „Een van de gegadigden viel af en wij deden een goed aan bod," aldus directeur W. van Krimpen over de vervroeging. „We hebben elk jaar een grote tentoonstelling voor jongeren. Maar ik heb inmiddels begre pen dat dit toch een wat brede- MUZIEK RECENSIE UDY VAN DER SPEK Concert: Slovak Sinfonietta, dirigent Mat thias Maurer, m.m.v. Barbara Gorzynska, viool, Nao Higano, sopraan en Hana StolfovA, alt. Gehoord: gisteravond, Pie terskerk, Leiden. Het Slovak Sinfonietta, gister avond in de Leidse Pieterskerk, is een prachtorkest. Energie en vitaliteit barsten los. zonder zweem van grof geweld. In Vi valdi's Vier Jaargetijden zowel als in het Stabat Mater van Per- golesi speelt het orkest transpa rant, sterk in een fonkelend ge zamenlijk coloriet. Het tempo in beide stukken is levendig en vanzelfsprekend, als een uit bundig kloppend hart. Het Slovaakse Sinfonietta doet sterk denken aan ons ei gen Nieuw Sinfonietta Amster dam, een zelfde soort spirituali teit en opvatting. Zou de diri gent Matthias Maurer, jaren lang solo-altviolist in het Con certgebouworkest, hen vaak hebben beluisterd? Ook de drie sofisten zijn van hoog niveau. Hoewel de alt- /mezzo en de sopraan totaal andere klankkleur en volume bezitten, anders zingen, heb- ge eeuw geneeskundig pleegde in te grijpen in het welzijn van beesten. Het verbeterd castra- tieblok dat je al laat rillen als je bedenkt hoe de oerversie eruit moet hebben gezien. In dezelf de categorie: de 'bloodless cas- trator'. Of voor de teergevoefi- gen onder ons: de emascula- teur. En verder nog een rariteit als een koeienverlostang. Een simple uitvergroting van de menselijke variant. Stompzin nig en volstrekt onbruikbaar, want kalfjes komen niet eerst met het hoofd maar met de pootjes naar buiten. Hi-tech fascinatie en lekkere horror die elkaar net zo makkelijk afwisse len als paardenorensnijder en plastic bloedvaten. Een mede werker van de Kunsthal stelt Captain Piccard een beetje bij. foto wfa re doelgroep, ik bedoel vooral meer volwassenen, zal trek ken." Van Krimpen verwacht de komende drie maanden zo'n 75.000 bezoekers. Zijn grootste vrees is dat het soms te druk wordt. Star Trek, Federation Science gaat zaterdag open en is tot en met 2 april te zien. ben beide stemmen zóveel te vertellen dat de duetten in Per- golesi's Stabat Mater een per soonlijke en overtuigende visie uitstralen. De in Japan geboren sopraan Nao Higano heeft een helle doordringende toon, ter wijl de alt Hana Stolfové een ronde warme, veel kleinere stem heeft. Beide vrouwen zin gen met allure en groot inle vingsvermogen, maar maken er géén operatopper van. Het dra ma van Maria's leed om haar gekruisigde zoon ontroert, ver wordt nergens tot melodrama. Met de twee bijzondere uit voeringen van de V^er Jaargetij den door Nigel Kennedy en Jaap van Zweden in het achter hoofd, verwacht je niet gauw een nieuwe ster. Maar zij straalt wel degelijk in de violist Barba ra Gorzynska. In een volmaakte balans tussen gevoel, inzicht en techniek bindt Gorzynska de jaargetijden in al hun kleuren pracht bijeen tot een tijdloos boeket. In alle delen weet zij steeds de zeldzaam weemoedi ge én de krachtig expressieve kant te belichten. Van begin tot eind houdt zij met haar zinde rende spel de aandacht gevan gen. Geen wetenschappelijke be schouwingen. Een hebbedin getje voor alle Leienaars." De titel 'Tranen in een rode zak doek' verwijst naar een verge lijking die de zangeres ooit maakte tussen haar muziek en Puccini's opera Tosca. „De tranen voor Tosca worden in een witte zakdoek opgevangen en die voor mij in een rode. Voor de rest is er geen verschil. Smartlappen bestaan niet." 'Tranen in een rode zak doek' is te koop in de VW- winkel, bij de boekhandel in Leiden, de Universiteitswinkel, bij het Leidsch Dagblad en Stedelijk Museum De Laken hal. Het boekje kost 14,95 gul den. Het is ook mogelijk, bij de VW en het Leidsch Dagblad, een abonnement te nemen op de reeks. De abonnee krijgt een tientje korting op de hele serie. Het eerstvolgende boek je 'Huize Nippon aan de Rijn' over Von Siebold verschijnt in februari 2000. Corrosiepreparaat van het vaatstelsel van een hond (ca.1985). vertrekt 2) gaat weg als directeur van wordt eerste man bij de Stich- iek van het college van b en w. lij was hier ook nog lang niet :l dat hij deze kans gegrepen )ver de opvolging van Boeren- 28) overleden an Het Nationale Ballet is evolgen van een hersenin- dit seizoen enkele rollen in Ballet. De voorstelling van gis- Sjef Annink was tweede solist en volgde hii een opleiding in Sint Petersburg. Daarna a tweede groep van het Kirov in dienst van Het Nationale n tot tweede sofist. Hij danste 'Het Zwanenmeer' en 'The vervangt gitarist van Normaal, Alan Gascoigne, :kse rockband een aantal op- Bennie Jolink gevraagd Paul t de band in een zakelijk con- ascoigne zeventien jaar gele- a Engeland is opgegroeid, een Engelstalige solo-cd van veel concerten de gitarist ie niet in vaste dienst komt, i de partij is. Normaal geeft Ter gelegenheid van het 25- armaal maart 2000 bovendien bezetting. s wil stoppen rooks denkt „waarschijnlijk" den om meer tijd en aandacht men besteden. Brooks ver miljoen albums en gaf daar- ei van de country-industrie. parus Museum het Louvre heeft gisteren zeven nieuwe ruimtes in gebruik genomen, die zijn gewijd aan 19de-eeuwse kunst Onder de tentoongestelde voorwerpen is slaapkamermeubilair dat toebehoorde aan de koningen Lodewijk XVIII en Karei X. De openstelling van de nieuwe vertrekken, die zich in de Richelieu-vleugel bevinden, luidt de eindfase in van een ambitieus renoveringsprogramma waarmee in de jaren '80 werd begonnen onder wijlen president Francois Mitterrand. De zalen, ontworpen door de Franse toparchitect Jean-Michel Wilmotte, zijn voorzien van hoge plafonds en houten wanden, die een ultramoderne achtergrond vormen voor het porselein, het meubi lair, de vazen, de klokken en andere decoratieve objecten in brons, zilver en goud. Ruim de helft van de 175 tentoongestelde voorwerpen is de afgelopen 15 jaar verworven. De verwachting is dat de renovatiewerkzaamheden in 2002 vol tooid zullen zijn. foto Huiveringwekkende topstukken uit anatomische collecties in Museum Boerhaave BRUSSEL ANP Skelet van een pittbull met schofthoogtemeter (1900-1950). foto pr Het Verenigd Koninkrijk is toch bereid te zoeken naar een com promis voor een Europese roy- altyregefing voor kunstenaars. Dat is gisteren gebleken bij di plomatiek overleg tussen de EU-lidstaten. Eerder blokkeer den de Britten de totstandko ming van een royaltyregeling nog. Ze haalden zich daarmee de woede van eurocommissaris Bolkestein (interne markt) op de hals. De regeling houdt in dat een kunstenaar bij doorverkoop van zijn schilderij of beeldhouw werk een deel van de opbrengst ontvangt. De royalty zou vol gens het voorstel van de Euro pese Commissie hooguit 4 pro cent bedragen en de regeling zou alleen gelden voor kunst werken die jonger zijn dan 70 jaar. Maar Londen vindt die aan pak toch te ver gaan. Het vreest dat veilinghuizen als Christie's en Sotheby's een deel van hun marktaandeel zullen verliezen aan landen die geen royaltyre geling kennen. Daardoor zou den volgens de Britten duizen den banen verloren gaan. De een weet wat de ander denkt Alle zenderinformatie opgeslagen in de BeoVision MX7000 televisie wordt automatisch doorgegeven aan de BeoCord V8000 videorecorder. Druk op de Beo4 afstandsbediening twee keer op record en Uw opname start 3 jaar garantie BANG OLUFSEN KATWIJK Electro World Peursum b.v. Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Oeef Bang Okrfsen Center, Botermarkt 25. LEIDERDORP Swaak Beeld «•Geluid. Winkelhof 81. USSE Johan van Stijn Bang Ohjfsen Center, Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange, Molenstraat 49. OEGSTGEEST G.W. Roest b.v Bang Olufsen Center, Lange Voort 11. RIJNSBURG G.W. Roest b.v., Anjeliereostraat 37 VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn., Voorstraat 25. A LIFE LESS ORDINARY jWvl/V JUI

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23