Rijnsburg heeft ontsluitingsweg dringend nodig 7 Sloop Canda-gebouw begint Forse celstraffen geëist tegen Katwijkse drugshandelaren Duin Bollenstreek 'Dit wordt mooi' Catwijkse scholieren op reportage naar Uganda Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/ 41,00 Verpleeghuiszorg thuis' tor chronisch zieken Hillegom legt gaten aan banden OERDAG16 DECEMBER 1999 976 21 Vjshandeling na gooien sneeuwbal gHOUT Een 12-jarige Noordwijker moest het gooien van sneeuwbal gistermiddag met een gescheurde lip bekopen, jongen kreeg een klap van een 50-jarige Voorhouter, tegen ns auto hij even daarvoor een sneeuwbal had gegooid. De irhouter is door de politie aangehouden wegens mishande- De man kreeg een boete van 750 gulden. ssese vandalen gepakt Met de aanhouding van een groep jonge Lissenaren en enkagers heeft de politie een groot aantal vernielingen in e opgelost. De vier (17 tot 19 jaar oud) werden aangehouden r vernielingen die zij vorige maand pleegden aan een cmbak in het centrum van Lisse. Drie van de vier vandalen in verband met het onderzoek drie dagen in de cel gezet, dat onderzoek bleek dat zij verantwoordelijk waren voor den vernielingszaken. De vernielingen, onder andere aan tmbakken, telefooncellen, auto's en winkelruiten, werden mamelijk in het weekeinde gepleegd. stolen bij de tandarts Een 30-jarige Lissese is gisteren bij de tandarts bestolen, wijl de vrouw in de behandelstoel lag, ontvreemdde een on- ende tweehonderd gulden uit haar jas die in de wachtkamer iderenmiddag in Sassenheim fNHEiMKaarten, sjoelen of gewoon een babbeltje maken, kan allemaal tijdens de bijeenkomst voor ouderen die door BO en Stichting Welzijn Ouderen is georganiseerd op 19 ember in het bejaardencentrum Bernardus aan de Hoofd- at Aanvang 14.30 uur. JK'ATYDE VRIES zij een gisteren onderte- e samenwerkingsovereen- t "Verpleeghuiszorg Thuis' len chronisch zieken die dijk naar een verpleeghuis en, langer thuis blijven, van Mierlo, directeur van Vilbert en voorzitter van [roep Valent, is blij met de betrokkenheid van de rtsen voor deze nieuwe Drm. die mensen ook de ijkheden biedt gebruik te i van vervoersservice, di- therapieën zoals fysiothe- ergotherapie en logope- :n ontspanningsactivitei- laamaast bestaat de mo- ïeid van dagopvang of rzorging. thuiszorg is niet goedko- 'an Mierlo: „Het gaat om en die 24 uur per dag zorg hebben, dus geld levert emaal niet op. Het zijn al- 1 chronisch zieken, die nu ©gelijkheid hebben om r thuis te blijven. Dat vin- Ie meesten prettiger dan ïrpleeghuis." Afgevaardigden van De Wil- bert, dat een onderdeel is van de zorggroep Valent, Stichting Rijn-, Duin- en Bollenstreek en de huisartsen van Katwijk, Val kenburg en Rijnsburg zetten hun handtekening onder de sa menwerking. Namens de Huis artsen Kring Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg tekenden de art sen J.H. ten Hove, R.J.J. Riet broek en F.J. Dijk de overeen komst. De verpleeghuisarts K. van Wijk-Kersemakers, als hoofd verbonden aan De Wilbert, on dersteunt het zorgteam bij het maken van de zorgplannen en adviseert de huisarts. Inmiddels zijn er gemiddeld zeven men sen die Verpleeghuiszorg Thuis' krijgen aangeboden en staan er nog achttien op de wachtlijst. Het streven is om twaalf mensen de thuiszorg aan te bieden. De cliënten blijven overigens gewoon bij de eigen huisarts in geschreven, die de eindverant woordelijkheid heeft voor de medische zorgverlening. Om dorpskern te ontlasten Rijnsburg heeft in de toekomst dringend een ontsluitingsweg ten noorden van de dorpskern nodig. Alleen op die manier is te voorkomen dat het vrachtverkeer dat van en naar de bedrijven terreinen ten noorden van het Oegstgeesterkanaal rijdt, dwars door het dorp rijdt. Een van de mogelijkheden is een ontslui tingsweg met een brug over het Oegstgeesterkanaal, via het ter rein van bloemenveiling Flora, naar de rijksweg A44. Een betoog van die strekking staat te lezen in het structuurplan dat de ontwikkelingsmaatschappij Floris V heeft opgesteld voor het Vinken- weggebied. Daarin staat wat vol gens Floris V moet gebeuren om het gebied om te toveren tot bedrijven terrein voor ondernemingen die nauw verbonden zijn met de agrari sche sector. Even verder naar het noorden wordt een 'gewoon' be drijventerrein Klei-Oost ontwikkeld. Tussen deze twee bedrijfsterreinen in zit het verder uit te bouwen kas- sengebied Kloosterschuur. Floris V is alleen gevraagd een plan te maken voor het Vinkenweg- gebied, maar doet wel de aanbeve ling de mogelijkheid van zo'n com plete ontsluitingsroute ten noorden van Rijnsburg te onderzoeken. De meest voor de hand liggende route is volgens Floris V de bestaande af rit A44 Oegstgeest, Flora-terrein, brug over het kanaal, Vinkenwegge- bied, Noordwijkerweg tot aan Klei- Oost en 't Heen. Overigens is het de bedoeling dat een deel van deze weg er sowieso komt. Het vrachtverkeer van de nieuwe bedrijventerreinen kan straks gebruik maken van een al ge plande ontsluitingsweg parallel aan het Oegstgeesterkanaal. De route krijgt, mits Rijkswaterstaat mee werkt, een eigen aansluiting op de rijksweg A44 in de richting van Den Haag. Een deel van het vrachtver keer hoeft dan niet meer door Rijnsburg te rijden om op de snel weg te komen. Bij die nieuwe op- en afrit is ook een benzinepomp gepland. Deze benzinepomp mag worden aange legd door oliemaatschappij Fina. Maar omdat dit bedrijf weinig haast maakt met de aanleg van het pomp station, loopt de weg voorlopig nog dood, zodat al het verkeer nog door de Rijnsburgse dorpskern blijft rij den. In de visie van Floris V zou de al geplande weg het beste kunnen worden doorgetrokken naar de be staande op- en afrit bij Oegstgeest. Het vrachtwagenverkeer kan dan zowel in de richting Den Haag als in de richting Amsterdam de snelweg op zonder eerst Rijnsburg te door kruisen. Kern van het Vinkenweg-plan zelf, dat gisteravond officieel werd overhandigd aan wethouder ruim telijke ordening H. de Mooij, is dat bedrijvigheid en wonen gescheiden worden. De woningen aan de Voor- houterweg/Vinkenweg komen meer in de luwte te liggen, de beide stra ten worden 'lommerrijk gebied'. Het zicht op het bedrijventerrein wordt ze ontnomen door groente wallen die ook het geluid moeten tegenhouden. Dat gebied kén in de luwte komen te liggen door de aan leg van de nieuwe ontsluitingsweg. In het structuurplan staat voorts dat aan het Oegstgeesterkanaal een rij luxe woningen moet komen. Daar mee wordt geld verdiend om de nieuwe wegen aan te leggen. Op de hoek Voorhouterweg/Noordwijker weg komt mogelijk een kantoor- woongebouw in drie lagen, die als 'entree' naar het gebied fungeert. Verder mag camping Koningshof uitbreiden, mits het droogbloemen- bedrijf Hogewoning naar elders in het Vinkenweggebied wil verhuizen. Ook het visvijverterrein kan dan worden uitgebouwd tot rustplaats voor fietsers, met bankjes en trap veld. Om de camping komt een looppad, omdat de paden in de omgeving nu niet goed op elkaar aansluiten. Het structuurplan waar deze sug gesties in staan, staat nog niet vast. Begin volgend jaar staat het plan op de agenda voor de Rijnsburgse raadscommissies en gemeenteraad. katwijk Reken maar dat dit een mooie kerst bal wordt Deze Katwijk- se jongen gebruikt al zijn concentratie om een originele creatie voor de feestdagen te maken. Gistermiddag werkten Katwijkse kinderen in de kleine zaal van sporthal Cleijn Duin aan de kerstversiering. Er wer den kerststerren ge maakt kerstballen wer den met servetten ver sierd en waxinelichtjes werden omgetoverd tot ware kunstwerkjes. De organisatie was in han den van Kubus 85. foto •loek luydkrduin DEN HAAG/KATWUK PERSBUREAU CERBERUS Tegen twee verdachten Uit een groepje in Katwijk opererende drugsdealers ziin gisteren voor de Haagse rechtbank forse celstraffen geëist. Ook moet het duo de met de drugshandel gemaakte winst inleveren. Een 25-jarige Katwijker hoorde officier van justitie mevrouw M. Horstman 21 maanden cel waarvan zeven voorwaardelijk te gen zich vorderen. Daarnaast wil de officier dat de man de gemaakte winst van 8.150 gulden inle vert en verplicht contact houdt met de reclasse ring. Tegen een 19-jarige Noordwijker viel een eis van vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelij ke en ontneming van 2.350 gulden. Met haar eisen zocht de officier van justitie aansluiting bij de straffen, waartoe drie andere drugsdealers reeds veroordeeld zijn. Afgelopen jaar werd de flat van de 25-jarige Katwijker aan de Helmbergweg het centrum van de plaatselijke drugshandel. Naar aanleiding van klachten uit de buurt besloot de politie een camera te plaatsen. Op 26 februari van dit jaar was er genoeg bewijs om tot actie over te gaan. Een drugshandelaar werd gearresteerd en 's avonds werd de woning van de 25-jarige aan de Helmbergweg doorzocht. Daarbij werd cocaïne, speed en xtc gevonden. Op de strafzitting kwam de Katwijker terug op een eerdere verklaring aan de politie dat hij in de zomer van vorig jaar is be gonnen met dealen. In werkelijkheid zou hij pas in oktober drugs zijn gaan verkopen. De Katwij ker sprak ook tegen dat hij de xtc-pillen per dui zend stuks inkocht. „Ik het) slechts geïnformeerd of het aantrekkelijk is een grote hoeveelheid pil len in te kopen." Volgens de man heeft hij weinig aan de pillen- handel verdiend en is hij aan vrienden gaan ver kopen om zijn eigen gebruik te bekostigen. Offi cier van justitie Horstman was gisteren niet over tuigd van de onschuld van de Katwijker. „Deze man vervulde een spilfunctie. De drugshandel had in zijn huis plaats en van hem uit liepen al lerlei lijntjes", zei de officier. Zij nam het de Kat wijker kwalijk dat hij ook aan minderjarigen drugs heeft verkocht. Het rapport van de reclassering omschrijft de Katwijker als een persoon, die sterk afhankelijk is van de erkenning van anderen. Toen zijn moeder vorig jaar overleed, raakte hij zwaar overspan nen. Hij zocht steun bij vrienden, die aan de drugs waren. In deze omgeving ging hij zelf ook gebruiken. Inmiddels is hij gestopt met het drugsgebruik en gaan varen. De tweede verdachte, een 19-jarige Noordwij ker, heeft evenals de Katwijker meer dan twee maanden in voorlopige hechtenis in de gevange nis doorgebracht. Zijn verhaal tijdens de strafzit ting vertoonde sterke overeenkomsten met dat van de Katwijker. Ook volgens deze man is hij pas in november vorig jaar gaan dealen om zijn eigen gebruik te bekostigen en heeft hij geen cent winst gemaakt. Inmiddels heeft ook hij de drugs vaarwel gezegd en is gaan werken. Officier van justitie Horstman achtte bewezen dat de Noordwijker al veel langer drugs verkocht. Zij nam het ook deze man kwalijk dat hij deel uit maakte van een circuit dat ook drugs leverde aan jongeren, waarondereen 14-jarige. Uitspraak volgt over twee weken. HIUECOM PETER VOSKUIL Wie in de noordelijke buitengebieden van Hille gom een gat dieper dan een halve meter wil graven, heeft daar voortaan een vergunning voor nodig. Met die rtiaatregel wil de politiek mogelijke archeologische bodemschatten in de polders gaan beschermen. „We moeten oppas sen voor schatgraverij", aldus WD-raadsüd N. Hiemstra gisteravond. Volgens het globale archeologische onder zoek dat de gemeente heeft laten verrichten, hebben de polders in het noorden van Hille gom 'belangrijke aardkundige en cultuurhisto rische waarde'. Wat er precies allemaal aan be langwekkend archeologisch materiaal in de grond zit, is nog niet bekend. Maar als er ergens daadwerkelijk gegraven gaat worden, moet daar eerst nader onderzoek naar worden gedaan. Er is namelijk een verhoogde kans dat er spullen van Hillegomse voorvaderen in de bodem wor den aangetroffen. Concrete plannen van archeologen om op gravingen te gaan verrichten, zijn er overigens nog niet. Het stelsel van vergunningen wordt slechts ingesteld om te voorkomen dat er on- deskundigen gaan graven. Alle inwoners van de buitenpolders krijgen binnenkort een brief van de gemeente waarin de nieuwe maatregel nog eens wordt uitgelegd. Het Canda-gebouw aan de Hoomeslaan in Katwijk gaat plat. De eigenaar, bouwbedrijf De Lange Van der Plas, heeft daar toe besloten na overleg met de gemeente. Gistermiddag is een begin gemaakt met de ontmanteling van het massieve voormalige kledingatelier. Het zal de sloper waarschijnlijk niet lukken om het pand vóór de jaarwisseling met de grond gelijk te maken, omdat in het gebouw asbest is aangetroffen. „Dat moet volgens de regels verwijderd worden, dat vergt dus iets meer tijd. Als we eenvoudige de sloperskraan erop hadden kunnen zetten, was het voor nieuwjaar wegge weest", zegt directeur Van der Plas van het bouwbedrijf. Een deskundig bedrijf uit Monster neemt het asbest onder hem den. Het streven is om in elk geval de asbest voor de jaarwis seling uit het gebouw te krijgen. Omdat hij afhankelijk is van de werkzaamheden van het bedrijf uit Monster, kan Van der Tips voor di Plas geen tijdstip noemen waarop het gebouw definitief ver dwijnt. De afgelopen dagen drongen raadsleden aan op snelle sloop van het gebouw, omdat spelende jeugd zich er in ophield en omdat er veel vernielingen werden aangericht, waardoor het pand geen fraaie aanblik bood. Bovendien vreesden omwonenden voor brandstichting tijdens de nieuwjaarsnacht. De Lange Van der Plas wilde in eerste in stantie echter wachten met slopen, omdat het bedrijf nog geen bevestiging van de provincie heeft dat er aan de Hoor- neslaan woningen mogen komen. Tot die tijd wilden de bou wers kapitaalvernietiging voorkomen. Om veiligheidsrede nen zet de Katwijkse onderneming nu toch de slopershamer in het gebouw. Om verder vandalisme te voorkomen is het pand afgezet met hekwerken. Gevelopeningen, ontstaan door ingegooide ruiten en vernielde deuren, worden dichtgetimmerd. rubriek: 071-5356323 eet je dat er daar in Afrika in de berm wel eens een lijk wordt ge in? Dat je daar niet vreemd van opkijken?' De Katwijkse Miriam delijn verschiet van kleur als igenoot Max van Duijn de medede- |oet. Miriam sprong in eerste in- ie een gat in de lucht toen ze hoor- n ze voor een speciaal scholenpro- 'as uitverkoren naar Uganda te om er een reportage te maken. Dit Ie bedoeling om kennis te maken je Ugandese cultuur en de verhalen vertellen aan de medescholieren ijk. De Katwijkse wordt van de deling van Max, met wie ze de reis ifrika gaat ondernemen, niet vro- k het echt waar van dat lijk?" Max overtuigend. •ft nóg een leuk verhaal: „Dat is teld tijdens de selectiegesprek- >e mensen vroegen me of ik op de e was van het christelijk geloof. W gebruikelijk is dat een buschauf- hk voor een reis gaat bidden. De 'zijn nogal slecht, vandaar." Miri- weer sprakeloos. blijft iet enthousiasme overheer- Katwijkers, beiden vijftien jaar 'olieren van het Andreas-college, van 1 tot en met 8 maart op reis aar kennis te maken met de Ugan- cultuur. Ze zijn uitverkoren na een je selectieprocedure. Ze reizen in gezelschap van zestien anderen, die zijn geselecteerd door het internationalise ringsproject Going Global. Dat is een onderdeel van de Unie voor Christelijk Onderwijs, waartoe het Andreas-college behoort. Binnenkort worden de leerlingen ge traind in het maken van foto's en films en het schrijven van artikelen. Uiteinde lijk moeten de bevindingen leiden tot een verbetering van het onderwijs in het Afrikaanse land. De Nederlandse scho lieren wijzen projecten aan die voor ver betering in aanmerkingen komen. Daar voor wordt geld gebruikt dat in de afge lopen maanden op de scholen is ingeza meld. Het Andreas-college in Katwijk helpt daaraan mee. Twee locaties van de school sprokkelen elk 20.000 gulden bij elkaar, terwijl er ook nog sponsors wor den gezocht voor de twee vliegtickets. In totaal brengt het Andreas-college 45.000 gulden bijeen voor het project Uganda. De locatie Rijnmond heeft de benodigde 20.000 gulden al bijna binnen. Miriam, leerling op locatie Rijnmond: „Er zijn hier al sponsorlopen geweest. Een jon gen liep driehonderd gulden bij elkaar. We hebben ook schoolfeesten georgani seerd, die hebben veel geld opge bracht." Miriam wordt op school inmiddels Uganda genoemd. Het enthousiasme Miriam Maagdelijn en Max van Duijn: „Een schoolavond met bandjes van oud-leerlin gen. Zoals Les Zazous bijvoorbeeld, zulke avonden leveren geld op." foto dick hogewoning van leraren en leerlingen is groot. Max heeft het verhaal op de locatie Pieter Groen al heel wat keren moeten afste ken. „Meer dan honderd keer", zegt hij. „Ik word er gestoord van. Elke leraar vraagt ernaar en elke keer moet ik ant woord geven. Die mensen zijn natuurlijk nieuwsgierig. Ik begrijp het allemaal wel." De Katwijker moet met zijn medescho lieren op de locatie Pieter Groen nog 20.000 gulden ophalen. „Dat wordt geen enkel probleem zegt hij zelfverzekerd. Hij heeft al een paar plannetjes. „Een schoolavond met bandjes van oud-leer lingen. Zoals Les Zazous bijvoorbeeld, zulke avonden leveren geld op." Behalve zijn inzamelplannen heeft Max ook zijn andere zaakjes voor de reis naar Uganda zo goed als rond. Hij heeft al ge beld wanneer hij een prik moet halen en hij weet dat hij een speech in het Engels moet voorbereiden. Alle leerlingen moe ten zich aan de plaatselijke bevolking in die taal voorstellen. Miriam verschiet prompt weer van kleur. Zij is niet op de hoogte van al die informatie: „Mezelf voorstellen in het Engels? Maar daar ben ik helemaal niet goed in. Nou, als ik er niet uitkom ga ik wel verder in mijn ei gen taal, of ik vraag het." Lijken, aids, dierenmishandeling, gevaarlijke wegen of speeches in het Engels, het kan haar voorpret allemaal niet drukken. Komend weekeinde wordt de eerste in structie gegeven. De leerlingen wordt geleerd hun indrukken het best te ver woorden en de juiste foto's te maken. Om straks, als Max van Duijn en Miriam Maagdelijn zijn teruggekeerd uit Afrika, hun eigen verhaal op de Katwijkse school zo duidelijk mogelijk weer te ge ven. Ligt er na die bijzondere training een journalistieke carrière in het verschiet? Miriam: „Ik ga naar de kappersschool, zeker weten." Max: „Ik ga een studie be drijfskunde volgen." ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21