Opvoedin kinderen gebundel< Rijn Veenstreek Waterschappen verlagen waterpeil wegens millenniu 'Roelofarendsveen mag trots zijn op zijn tulpen Bezorgdheid over sloop Nieuw Werklust a 'Kan ik niet blijven? Ik heb mijn koffer bij me' Van Moorsel opent Strooplikker Acht jaar gevangeniss voor handelaar in druf SP pleit voor definiti afsluiting Spookverli DONDERDAG 16 DECEMBER 1999 Celstraf geëist voor bijstandsfraude den haag/alphen aan pen run De officier van justitie bij de recht bank in Den Haag tegen een 37-jarige vrouw uit Alphen een cel straf van zes maanden voor bijstandsfraude geëist. De officier had de vrouw gedagvaard omdat zij niet de kans heeft aange grepen om een eerder gekregen werkstraf van 240 uur uit te voeren. De vrouw zegt échter vanwege een whiplash snel ver moeid te zijn. Daardoor is zij niet meer in staat naast haar baan nog een werkstraf uit te voeren. Met het geld dat zij verdient, betaalt zij de sociale dienst terug. In deze omstandigheden vroeg de advocaat van de vrouw niet over te gaan tot uitvoering van de opgelegde celstraf. Uitspraak over twee weken. Kroniek Jacobswoude uitgereikt runsatekwoude In eendrachtige samenwerking hebben de his torische vereniging Otto Cornelis van Hemessen en de Stichting Leimuiden-Rijnsaterwoude de gemeentelijke kroniek van 1998 uitgebracht. Voorzitter Kees de Jong van de Woubrugse vereni ging overhandigde het eerste exemplaar aan burgemeester Van Beek. Bij de samenstelling was ook Alphenaar Hans van der We reld, oud-voorzitter, betrokken. Alphenaar gewond bij aanrijding alphen aan den run Een 37-jarige Alphenaar is gisteravond in zijn woonplaats gewond geraakt bij een kop-staartaanrijding. De Alphenaar kwam vanaf de Eisenhowerlaan en wilde de Con- certweg inslaan. Hij moest stoppen om ander verkeer voor te la ten gaan. Een 54-jarige bestuurder uit Rotterdam botste achter op hem. De Alphenaar is met nekklachten overgebracht naar een ziekenhuis in Leiden. Geld en sieraden gestolen alphen aan den run Een Alphense heeft gisteren aangifte gedaan van een inbraak in haar woning aan de Dorus Rijkersstraat. De insluiper verschafte zich toegang door het keukenraam open te breken. De hele woning is doorzocht. De inbreker ging er met een onbekend geldbedrag en sieraden vandoor. De Oude Rijnstromen wacht met beslissing tot na de kerstdagen den haag/regio anp janneke de jonge Een groot aantal van de 63 Nederlandse water schappen verlaagt de komende twee weken het waterpeil. Zij willen voorbereid zijn op een doemscenario van stroomstoringen en extreme neerslag tijdens de millenniumnacht. Waterschap De Oude Rijnstromen, dat het wa ter beheert van Nieuwkoop tot aan de kust en van Leidschendam tot aan Hillegom, bekijkt pas na de kerstdagen of het nodig is het water te la ten zakken. Volgens een woordvoerder van het waterschap heeft De Oude Rijnstromen de boel zo op orde, dat het het waterpeil binnen een yacht tien cen timeter kan laten dalen. Als er na de kerstdagen extreme regenval wordt voorspeld voor de mil lenniumwisseling, heeft het waterschap nog tijd genoeg om maatregelen treffen, aldus de woord voerder. De mate waarin het peil wordt verlaagd vari eert van 5 tot 50 centimeter. De verschillen han gen onder meer samen met de weersverwach ting, de hoogte van een gebied en de grondsoort. Alle waterschappen zijn toegerust voor een stroomuitval van acht uur tijdens de jaarwisse ling, sommige zijn zelfs klaar voor een storing van 72 uur. Llanger draaien De maatregel vloeit voort uit het millenniumad vies dat het ministerie van verkeer en waterstaat aan de waterschappen heeft uitgebrachi de waterschappen autonome overheden als gemeenten, beslissen zij of ze de n uitvoeren. Waterschappen kunnen het waterpeil I len door de elektrische gemalen langer draaien. Het overtollige water wordt dan beeld in de boezem opgeborgen en van elders geloosd. In de eerste twee weken nieuwe jaar gaat het water overal weeri oude niveau. Werkstraf voor lastige ex den haag/kaag suzanne barbier De 72-jarige Kagenaar die giste ren voor de politierechter in Den Haag verscheen, was zo kwaad dat zijn jongere vriendin eind 1997 na zeven jaar de rela tie beëindigde, dat hij haar maandenlang lastigviel. De ter reur bereikte zijn hoogtepunt toen de vrouw, die in dezelfde straat woonde als haar ex, een nieuwe vriend kreeg. Begin april achtervolgde de Kagenaar 'zijn voormalige geliefde en dwong haar mee te gaan naar zijn woning met de woorden dat hij haar 'anders overhoop zou schieten'. Ook had hij haar telefonisch met de dood be dreigd. .Allemaal sterke verhalen en leugens die de vrouw bij de po litie ophing", beet de Kagenaar de rechter op luide toon toe. Hij nam de vrouw wel mee naar zijn huis. maar in tegenstelling tot wat zij beweerde gebruikte hij daarbij geen wapen, maar een kleerhanger. De politie rechter prikte echter door het gedraai van de Kagenaar heen. „U wist dat de vrouw dacht dat het voorwerp dat u onder uw jas vasthield, een pistool was. En dat liet u maar zo. Van die angst maakte u dus gebruik om haar mee te nemen", aldus de rechter. Dat de vrouw bang was voor hem, wilde de ex-vriend niet onkennen. „Ze deed het van angst in d'r broek", gaf hij toe. Maar dat was naar zijn me ning juist de reden dat ze 'ver haaltjes' over hem vertelde. Op het verzoek om schadever goeding van de vrouw reageer de de man furieus. Hij weigerde pertinent 'om ook maar een cent' te betalen aan de vrouw, die zich na de dreigementen gedwongen voelde om te ver huizen. „Betalen doe ik niet, dan ga ik wel zitten. Ik had er eigenlijk al op gerekend dat ik moest blijven, ik heb mijn kof fer met mijn tandenborstel bij me." Nadat de rechter uitdrukke lijk had uitgelegd dat de man niet onder de schadevergoe ding van 500 gulden uit kon, ook al zou hij drie weken de cel ingaan, stemde de 72-jarige in met een werkstraf van vijftig uur. langeraar Met enig geweld breekt Leontien Zijlaard-van Moorsel deze woensdagmiddag het nieuwe winkelcentrum van Langeraar open. De wielerwe- reldkampioene slecht met haar ploeggenoten Sissy van Alebeek en Anouska van der Zee een pa pieren muur van de supermarkt, die overigens nog niet klaar is. Na deze symbolische handeling vergezelt zij bakker Ad Otto naar zijn winkel, terwijl haar collega's naar de groente- en fruitzaak van Jos van Kessel en drogist Bakker gaan. Otto, Van Kessel en Bakker zijn de voorlopers van de Langer- aarse middenstand, die in het winkelcentrum aan de Strooplik ker de plaatselijke economie een nieuwe impuls willen geven. Waarnemend-burgemeester Louis Lyklema roemt de lef van de plaatselijke ondernemers. In zijn korte toespraak noemt Lykle ma ook de plaatselijke aannemer Jan van Tol. De directeur van Hartol heeft meer redenen om trots te zijn. Niet alleen krijgt het winkelcentrum steeds vastere vormen, maar ook staat 'zijn' wielerploeg weer even in de schijnwerpers. Van Tols bedrijf is neem er telkens één mee als ik in Moorsel zich naar de tv-opna- namelijk medesponsor van Van Moorsel en haar ploeggenoten. „Ik weet inmiddels de weg naar Langeraar te vinden", zegt Van Moorsel. „Bovendien ben ik dol op ontbijtkoek met noten. Ik de buurt ben." Net zo plotseling als zij is ge komen, vertrekt de wielervedette. Ook in de winter zit zij in een strak keurslijf. Met de ontbijt koek onder haar arm haast Van men voor de sportverkiezing van het jaar, die ze ook nog eens zou foto henk bouwman hazerswoupe-runduk marieta kroft Na de Stichting Industrieel Erf goed Leiden (Stiel) dringt nu ook het Erfgoedhuis Zuid-Hol land er bij de gemeente Rijn- woude op aan om de met sloop bedreigde kleiwarenfabriek Nieuw Werklust te behouden. Het Erfgoedhuis is een recent initiatief van de provincie Zuid- Holland en particuliere instel lingen. „Door sloop van de verschil lende keramische fabrieken langs de Oude Rijn is Nieuw Werklust als enige pannenfa- briek overgebleven",, zegt direc teur A. Ponsteen van het Erf goedhuis. De deels nog am bachtelijke productiemiddelen voor historische dakpantypen, de directeurswoning, droog- loodsen, ovengebouwen en de smalspoorweginstallatie zijn het waard een monument te zijn. Ponsteen denkt dat de ge meente Rijnwoude blij mag zijn met zo n complex als Nieuw Werklust omdat het toeristen aantrekt. De directeur verzoekt de gemeente met klem een po sitief advies uit te brengen aan de staatssecretaris van cultuur. Stiel presenteerde enkele maanden geleden de Rijn- woudse politiek een plan met financiële onderbouwing hoe Nieuw Werklust behouden kan blijven. De fabrikantenvilla zou een hospice kunnen worden. In een deel van het complex blijft de dakpannenfabricage ge handhaafd. In het overgrote deel zouden kleine ambachte lijke bedrijfjes kunnen komen, aldus Stiel. De familie Blanken, eigenaar van het 19de eeuwse fabriekscomplex, vond het plan weinig realistisch. Zij wil het liefst de fabriek slopen zodat de Rijneke Boulevard over dit ter rein kan worden doorgetrok ken. Op zo'n manier denken ze het meeste geld te kunnen van gen. Wethouder F. Uljee hoopt in februari met een voorstel naar de raad te kunnen komen. Als Eerste exemplaren op kerstflora De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. Deze aflevering gaat over de kerstflora in Roelofarendsveen, waar de eerste tulpen van het seizoen te zien zijn. Het begon met het naar binnen slepen van ontelbare zakken aarde in dorpshuis De Alke burcht in Roelofarendsveen. Zes jaar geleden werd daar de eerste Veense kerstflora gehou den. „Dat was schitterend, heel intiem", zegt organisator Kees de Jong. Met zijn collega Theo Akerboom ziet hij het nu abso luut niet meer gebeuren dat de bloemenshow terugkeert naar het dorpshuis. In de voormali ge veilinghallen aan de Sota- weg verwacht de organisatie volgende week zo'n 4000 be zoekers. „Het was een prachtplaats, daar onder de watertoren met de tulp. maar we zijn er te groot voor geworden", aldus De Jong. Tegelijk vinden de twee dat het nu ook maar afge lopen moet zijn met de groei. Voor hen geen bussen die wa gonladingen bezoekers afeet ten. „En we willen ook geen bubbelbaden zegt Akerboom beslist. De kerstflora, die om de twee jaar wordt gehouden, is een initiatief van de Veense afde ling van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloem bollencultuur iKAVB). Geheel in stijl met het naderende jaar 2000 heeft het festijn dit jaar als thema 'Eeuwige Bloemwisse- ling'. Of de kerstflora net zo eeuwig is. durven de heren niet met zekerheid te stellen. Nu de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA) zich heeft te ruggetrokken uit de Veense vei linghallen. durven ze niet zo goed in de toekomst te kijken. Het succes van bloemengroot handel Detafleur, die in de vei linghallen huist, wachten ze rustig af. „Misschien staan er over twee jaar wel huizen op die plek", fantaseert Aker boom. Die onzekerheid betekent ech ter niet dat de organisatie het dit jaar rustig aan doet. Voor het eerst kondigt een in heel Alkemade huis-aan-huis be zorgde kleurengids de bloe menshow aan. Want de show is vooral bedoeld voor de omwo nenden. .Als het publiek uit de regio ons goed bezoekt, dan zijn wij tevreden", zegt De Jong. Bovenop de 3000 bezoe kers uit 1997 verwacht de orga nisatie dit jaar zo'n duizend ex tra bezoekers, omdat de rotary- club Roelofarendsveen op don derdagavond een concert met Lenny Kuhr organiseert. Akerboom en De Jong zijn trots op de bloemententoonstelling. Vlak voor de kerstdagen een groot assortiment tulpen pre senteren is een hele klus, weet elke tulpenkenner. Het tulpen seizoen begint dan eigenlijk nog maar nét. of eigenlijk zelfs nét niet. Toch slaagt de kerst- flora er telkens in en is daar mee de eerste in het land. „Dat Theo Akerboom (links) en Kees de Jong zijn trots op de bloemententoonstelling kerstflora. Vlak voor de kerstdagen een groot assortiment tul pen presenteren is een hele klus. foto dick hogewoninc is tegelijk het spannendst van de hele tentoonstelling: halen ze het wel of halen ze het niet", zegt De Jong over de tulpen. De meeste bloemen die de kerstflora showt, komen van Veense grond. Alleen de soor ten die niet in Alkemade wor den gekweekt, haalt de organi satie van elders, inclusief de vondsten van veredelaars die bloemen met elkaar kruisen. De commissie heeft beslag ge legd op een bijzondere tulp uit Noord-Holland. „Tot nu toe kennen we gewone, dubbele en parkiettulpen, maar dit is een heel nieuw type", zegt De Jong. S. Orlandini, oud-presi dent-directeur van de KLM, doopt de tulp tijdens de ope ning van de kerstflora. De nieuwe typen bollen mogen dan van elders komen. Aker boom en De Jong hechten er aan te vermelden dat twintig procent van de Nederlandse tulpen in Roelofarendsveen wordt gebroeid (het laten uit bloeien van bloembollen). „Wij vinden dat deze gemeenschap daar trots op mag zijn", zegt Akerboom. Om de dorpsbewo ners, ook de 'import', te infor meren over de geschiedenis van de Veense bloemenkwe- kers, vult Stichting Oud Al kemade de kerstflora aan met een tentoonstelling met foto's en attributen. Voor de kwekers zal dat voornamelijk herken ning oproepen. De kerstflora aan de Sotaweg 99 is open van woensdag 22 tot en met zondag 26 december. De openingstijden zijn: woens dag van 18-22 uur, donderdag van 10-18 uur, vrijdag van 10- 17 uur, zaterdag van 12-17 uur en zondag van 10-18 uur. Toe gangskaarten kosten vijf gul den, kinderen tot en met twaalf jaar mogen gratis naar binnen. janneke de jonge Samenwerking in Alphen De Alphense welzij nsinstellingen en de gemeen samenwerken aan projecten voor de opvoeding wikkeling van kinderen. Verenigd in een stuurgro len de partners alleen nog maar projecten maken elkaar zijn afgestemd. Gisteren ondertekenden over een overeenkomst. alphen aan den run het aan hem ligt, wordt Nieuw Werklust een monument, waar door sloop voorlopig van de baan is. „Maar zo gemakkelijk ligt het allemaal niet", zegt hij. „Het behoud kost tientallen miljoenen guldens. Het is niet zomaar even een huis dat je op de monumentenlijst zet." Zijn hoop vestigt hij op de Nationale Maatschappij tot Behoud, Ont wikkeling en Exploitatie van In dustrieel Erfgoed (BOEI). Deze maatschappij onderzoekt of het mogelijk is om Nieuw Werklust over te nemen. Directeur P. Kamper van Boei meldt dat hij nog dit jaar een gesprek heeft met de eigenaar van Nieuw Werklust. saskia buitelaar M. Haveman van de stuurgroep legt uit dat een goede afstem ming dringend nodig is. „De tien welzijnsinstellingen waar onder de GGD, thuiszorg, maatschappelijk werk, school begeleidingsdienst en Riagg werken al een tijdje samen. Maar toch gebeurt het nog te vaak dat organisaties in één en dezelfde regio niet op de hoog te zijn van wat de ander doet." Andere organisaties die mee doen zijn Rijnhove, Meander, bureau jeugdzorg, Stichting Kinderopvang Alphen aan den Rijn, Stichting Spel- en opvoe dingsvoorlichting Zuid-Holland en een adviseur voor het onder wijs. De instellingen willen projec ten maken met de gemeente, die ook jeugdbeleid ontwikkelt. „We moeten vanuit verschillen de invalshoeken naar opvoe- dings- en ontwikkelingsproble men bij kinderen kijken en dus niet alleen vanuit de gezond heidszorg of het maatschappe lijk werk redeneren", zegt Ha veman. Wethouder F. Dales is blij met de hechte samenwerking en wil zelfs een stap verder gaan. Niet alleen tusse e ganisaties die voor doelgroep werken mo I schotten verdwijnen. 0 delingen van de moeten effectiever sa: k ken. „Jongerenbeleid alleen over welzijn, i li over jongerenhu d werkgelegenheid en o ge Alles heeft met elkaai d ken." Volgend jaar plannen lanceren. De welzijnsafdeling weer op volledige ste voorjaar vertrokken vijf van de twaalf med> t onder wie het hoofd v deling. Eén ging met d ie anderen kregen elders i of kozen voor een ana - tie bij de gemeente, onverwachte leegloop de toekenning van aan de Alphense welzio nisaties grote vertragii lopen. De slechte relat cc de gemeente en de org t kwam daardoor verdi ai druk te staan. Doordapl naren van andere bijsprongen, kunnen diebeschikkingen toch id eind van dit jaar de Daarna gaat de gemeer Er latie met de instelling* teren. kaag/arnhem persbureau apa Het gerechtshof in Arnhem heeft de 49-jarige inwoner van Kaageiland gisteren veroor deeld tot acht jaar gevangenis straf wegens deelname aan een criminele organisatie en groot schalige, wereldwijde drugs handel. Tegen de man was eer der tien jaar celstraf en een half miljoen gulden boete geëist. Het Arnhemse hof beschouwt de eilandbewoner als een van de topmannen van een interna tionaal opererende drugsben de, die vanuit diverse Europese havensteden cocaïne Neder land binnensmokkelde. De Kagenaar zou vol titie het koeriersnetwe: drugsorganisatie hebl gestuurd. Verder werd verdacht een aandeel n gehad in de overdrad voer en financiering drugs. Dat zou gebleken zij derzoek door het IRT /Oost-Nederland, die i eind 1996 oprolde A aandeel veroordeelde bank in Arnhem de Ka: ,j december 1997 tot tiet vangenis en een half boete. De verdachte tel gen dat vonnis hoge: aan. runwoude saskia buitelaar Nu de rijksweg 11 opengaat, kan het Spookverlaat/Gal gweg. de polderweg die als sluiproute wordt gebruikt, dicht. Dat vindt de Alphense SP-fractie. Het ge bied tussen Alphen aan den Rijn en Hazerswoude-Dorp be hoort tot de mooiste stukken natuurgebied in het Groene Hart. Daarom stelt de SP voor om de weg definitief af te slui ten voor gemotoriseerd verkeer, met uitzondering van bewo ners, hulpdiensten en leveran ciers. Samen met Rijnwoude zou Alphen moeten kijken of het tot stiltegebied kan worden gemaakt. Om het-sluipverkeer tegen te gaan is enkele jaren geleden halverwege het Spookverlaat een paal in de weg gezet. De fa milie De Groot van de naastge legen boerderij doet tijdens de spitsuren de paal omhoog en is tevreden over die maatregel. A. de Groot-Wesselingh ziet niet veel in het plan van de SP. Ze hoopt dat met de opening van rijksweg 11 nog minder mensen de weg als sluiproute gebruiken. „Het is dan minder aantrekkelijk, want vü meneweg zit je veel s de rijksweg. Bovendia op het Spookverlaat a! _r: om achter een trekke .vMi i di men. Aan het begin en het de weg staat nu e* 'doodlopende weg', D denkt niet dat die wor 'j vangen door borden inrijverbod. „Dan moe: e tie er gaan controleren 'n hadden ze ook geen toen wij vroegen of heidslimiet omlaag j denk dat de paal h< haalbare is." Een stiltegebied hoef haar niet te komen. „D praktisch, want er rijd' n verkeer. Het is behalve gebied immers ook gebied. Bovendien, wij hier van de natuur, zouden anderen hierr. hun auto doorheen n> den om te genieten." .pf De gemeente Rijnwo wacht ook dat rijkswe] keer wegtrekt en is plan om de situatie Spookverlaat aan te p?* 1 Drd tesi

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18