Lijn 30 mag door Coebel blijven rijden Tn Bedrijf mm 9 r a w Kerst k zie die vreselijke, korstige plekken weggaan' 'Mijn vakkennis wordt hier de hele dag getest Leiden Regio t i S GOEDHART 'BOUWHUIS ^intratuin iden nogmaals op de vingers a tikt voor verlenen ontheffingen Afscheid De Vries - NDERDA'G 16 DECEMBER 1999 972 17 diemeester en wethouders /iden waren niet bevoegd n oktober 1997 ontheffin- te verlenen voor evene- jp iten bij café 't Praethuys op a Vrouwenkerkhof. Zij ba- ij den zich hierbij namelijk ;e onrechte op een artikel in Geluidhinderverordening. heeft de afdeling bestuurs- litspraak van de Raad van e in hoger beroep bepaald, ij et bewuste artikel gaat niet uitvoering van de Wet Ge- hinder, maar over de regel- nde bevoegdheid van de eenteraad. Leiden verleen de ontheffingen voor evene- iten met muziek en zang, r volgens een artikel in de leentewet is de burgemees- slechts belast met toezicht ipenbare samenkomsten en ïaak. sarmee is omwonende J. Kloeg toch nog in het gelijk ge steld met zijn bezwaar tegen de ontheffingen voor twaalf optre dens tijdens onder meer de La- kenfeesten en Koninginnedag 1997. Vooral de geluidsoverlast tijdens de Lakenfeesten was Kloeg een doorn in het oog, omdat er in korte tijd zeven op tredens bij het café waren. Het feit dat Leiden brieven waarin zij Kloegs bezwaar schriften ongegrond verklaarde, liet ondertekenen door een ambtenaar zonder mandaat, speelde geen rol in de beslis sing van de Raad. Kloeg zou daar namelijk niet door zijn be nadeeld. Eerder dit jaar oordeelde een rechter in een andere rechts zaak die Kloeg tegen Leiden had aangespannen, ook al dat Leiden een verkeerd artikel uit de Algemene Plaatselijke Veror dening had gebruikt voor het verlenen van ontheffingen voor optredens bij het café. ormatieavond voor Marokkaanse ouders ivassol en de Stichting Ma- aanse Unie Moultaka hou- zaterdag een informatiebij- omst voor en met Marok- ise ouders over de verant- rdelijkheid van instellingen ipvoeders. Attawassol is een eet dat onderr meer pro- de betrokkenheid van ou ders bij het onderwijs te vergro ten. Moultaka komt op voor de belangen van Marokkanen en zorgt onder andere voor beter onderwijs. Sprekers zijn imam El Bakali, maatschappelijk wer ker S. Agey en directeur W. Ti mes van het Regionaal Oplei- dings Centrum. De bijeenkomst begint om 19.30 uur bij Moul taka aan de Langegracht 61. leiden Gemeentesecretaris Klaas de Vries (midden) heeft gisteren officieel afscheid ge nomen van de gemeente Leiden. Tijdens een redelijk druk bezochte receptie in de Burger zaal in het stadhuis werd hij uitgezwaaid door vertegenwoordigers van politiek en ambtenarij. De Vries heeft acht jaar gewerkt bij de gemeente Leiden. Hij stapt over naar het adviesbureau Twijnstra Gudde. Het af scheid van de gemeentesecretaris was tege lijkertijd ook een nieuw begin: burgemeester Jan Postma beleefde gisteren zijn eerste pu blieke optreden nadat hij deze zomer werd uitgeschakeld door een hartaanval. FOTO HENK BOUWMAN pster Carla van Fulpen pleitbezorger van middel tegen psoriasis eiderdorpse kapster Carla van Fulpen is een en- isiast pleitbezorger van een nieuw middel tegen iasis. De .eigenaresse van twee kapsalons in de se regio beveelt haar klanten het in Leiden ontwik- middel Prevenol aan, sinds haar moeder door in- ef smeren van haar huidklachten is verlost, let is beter dan andere dermatologische middelen ortisonenzalf, teerzalf en lichttherapie. Die zijn I. maar je kunt ze maar tijdelijk gebruiken", aldus Fulpen. „Nu is er iets dat ik kan aanbevelen en dat werkt. Ik zie die vreselijke, korstige plekken ge- weggaan, ie ja« jaar geleden kreeg de moeder van Van Fulpen eling last van uitslag op haar handen. De kwaal ireidde zich naar andere delen van haar lichaam. De vrouw voelde zich ziek en moest zelfs worden op genomen in het ziekenhuis. Daar werd vastgesteld dat ze lijdt aan een ernstige vorm van psoriasis. Op ver zoek besloot ze als testpatiënt mee te doen aan een on derzoek naar de werking van Prevenol. „Binnen drie weken tijd waren de kloven dicht en na drie maanden zag je alleen nog roze vlekken op haar huid. Nu is het helemaal weg", zegt Van Fulpen. „Mijn moeder heeft geluk gehad, want er is niks meer te zien. Genezen doet ze niet en misschien komt het later wel weer terug. Maar nu heeft ze geen last van haar kwaal." Prevenol is sinds kort verkrijgbaar bij DA-drogisten en apothekers. Het middel wordt gemaakt door het Leidse bedrijf Diamond White. De oorsprong is een tandarts uit Oegstgeest, die op zoek was naar een goed desinfecterend middel om tanden te bleken. Uit een reeks van experimenten ontstond een product dat be- ■AHh* Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. schermend werkt voor de huid. Het is in vijf variaties als cosmetisch product te koop, maar Diamond White hoopt dat het over enkele jaren ook als geneesmiddel wordt toegelaten. Op de afdeling dermatologie van het AMC in Amsterdam begon onlangs een onderzoek naar de helende werking van Prevenol. In Nederland lijden ongeveer 350.000 mensen aan psoriasis. De Psoriasis Vereniging Nederland reageert nog terughoudend op het nieuwe middel, omdat er nog onvoldoende over bekend is. Maar Van Fulpen wacht nieuwsgierig op de reacties van haar klanten. „Ik krijg hier tientallen mensen die in meer of mindere mate last hebben van die nare huidziekte. Ik sta te kij ken van wat ik heb gezien bij mijn moeder, dus ik durf dit middel met een gerust hart aan te bevelen. Wel moet er een goed advies bij van de huisarts of derma toloog, want voor eczeem doet het niks." Bezwarencommissie geeft gemeente gelijk Buslijn 30 mag door De Coebel blijven rijden. De com missie voor beroep en bezwaarschriften van de gemeen te Leiden ziet onvoldoende reden om het besluit dat het college van B en W dit voorjaar nam terug te draaien. Van een onveilige verkeerssituatie door de komt van de bus is volgens de commissie geen sprake. Bovendien kiest het college terecht partij voor de kleine groep men sen die op het openbaar vervoer zijn aangewezen, aldus de commissie in haar advies. Wel onderschrijft zij de kritiek dat het college verkeerde ver wachtingen heeft gewekt bij de buurtbewoners. De gewijzigde route van lijn 30 werd op 20 mei bekendgemaakt, precies tien dagen voordat de wijziging inging. In plaats van te stoppen bij bejaardencentrum Rijn en Vliet rijdt de bus sindsdien de nieuwbouwwijk in, waar vier haltes worden aangedaan. Op 30 mei ging de nieuwe dienstre geling in en het college wilde niet nog een jaar wachten met SieMatic jppyfl Er werden 58 complete keukens voor gebouwd. Ontworpen door bekroonde designers en stylisten, gefotografeerd door de beste interieurfotografen. Met informatieve teksten, praktische tips en ideeën. Totaal 144 pagina's. Het mooiste SieMatic keukenideeënboek ooit gemaakt. Haal het in onze show room. Gratis. 'f Liefst een SieMatic Hoorn 126a (t o Avifauna) Alphen a/d Rijn, tel (0172) 42 21 00 deze nieuwe route. Daarmee werd de verwachting dat eerst een informatieavond zou wor den gehouden de grond in ge boord. Buurtbewoners betoogden eind augustus voor de bezwaar - commissie dat het besluit bui ten hen om is genomen. Het college erkende toen dat het zelf de verwachting had gewekt dat inspraak mogelijk was. Het college krijgt daarom een standje van de commissie. Maar dat is geen reden om de routewijziging opnieuw ter dis cussie te stellen, omdat de ove rige bezwaren niet worden ge deeld. Omwonenden noemden de route door De Coebel onge schikt. De verwijdering van ver keersdrempels zou de inrich ting tot 30 kilometer-gebied te niet doen, terwijl de verhoogde kruisvlakken juist zouden uit nodigen om op hogere snelheid door de wijk te rijden. Ook meenden de buurtbewoners dat de smalle haakse bocht van de Glenn Millerstraat en de Brandts Buyskade niet veilig door een bus te nemen zou zijn. Volgens de commissie is de route echter niet onveilig en zorgt de bus niet voor onover komelijke overlast. Een alternatieve route, langs de wijk, is onaantrekkelijk voor de gebruikers van de bus. En juist voor hen komt het college op, concludeert de commissie. Wel is het jammer dat verpleeg tehuis Zuydtwijck en bejaar denhuis Rijn en Vliet nu minder goed bereikbaar zijn. Een loop brug naar De Coebel moet dat probleem oplossen. ANNO 1899 Zaterdag 16 December LEIDEN - De Tweede Kamer heeft met algemeene stemmen den post voor het nieuwe deel van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie, in het Van-der- Werf-park aan de zijde der Raamsteeg, aangeno men. VALKENBURG - De voorbereidende werkzaamhe den voor de oprichting eener openbare bibliotheek zijn thans zoo ver gevorderd, dat deze nuttige instel ling eerstdaags kan geopend worden. Vrijdagavond, 15 dezer, des avonds tusschen 7 en 8 uren zal de eerste uitdeeling van boeken plaats hebben. De bibliotheek is uitmuntend geplaatst ten kanto re op de kalkfabriek van den heer G. Schutte J. Fz. De nette catalogus, die op ruime schaal wordt ver spreid, telt 337 nummers, met betrekking tot de be volking dezer gemeente, en dan voor een begin, een zeer voldoend getal. Het reglement, in den catalogus opgenomen, be paalt, dat de lezers voor elk deel zullen betalen één cent per week; dat men zich kan abonneeren voor een gulden per jaar, in welk geval men twee deelen per week kan bekomen, en dat niet-ingezetenen met goedkeuring van het bestuur mede als lezers kunnen worden aangenomen. ANNO 1974 Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overerhrijringskaart) ter waarde van rijf gulden (voor een exemplaar van 13 bl| 18 in rwart wit) op te «turen naar hetLrkkch Dagblad, t.a.v. Leidcch Dagblad Archieven, postbus S4, 2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsel. Dagblad aan de RooaevrlUtraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. iziekhandel Servaas ruim vijftig jaar oud uidf Leidsch DagbladAllCIIIËVlüN Henk Servaas voor een deel van de collectie gitaren. „De kleurtjes komen weer een beetje terug." FOTO HENK BOUWMAN uit de doos pakken en ophan gen." Na de gouden tijd van Stef Meender en het elektro nisch orgel in de jaren zeventig, zijn er heel wat muziekwinkels verdwenen. „Elektronische or gels waren een groot deel van de omzet. Een ondernemer moet natuurlijk wel op tijd zijn bakens verzetten. Op het hoogtepunt werkten er dertien mensen in de muziek school en muziekhandel. Ser vaas had er geen moeite mee een stapje terug te doen. Ser vaas en Strijk zijn nu de enige twee personeelsleden. Hij wil best verder groeien, maar hij kleedt het zo in dat ze het met z'n tweeën aankunnen. „Door de automatisering van het over zicht van de bladmuziek kun nen we ook meer aan. Servaas is niet alleen het adres voor nieuwe drumvellen of een gloednieuwe versterker. Maar ook de nieuwe hits van De Kast of Volumia! en bladmuziek van Granados met vingerzetting voor gitaar worden verkocht. Servaas beschikt nog steeds over een ruim assortiment. Al staat de markt voor de bladmu ziek door het velen kopiëren onder druk. Volgens Servaas snijden mensen zichzelf hier door in de vingers. „De vraag blijft daardoor laag en dan gaan de prijzen omhoog." Na de overgang van de elekro- nische orgels door synthesizers, wordt veel muziek tegenwoor dig met de computer gemaakt. Servaas volgt ook deze ontwik keling, al is het volgens hem een studie op zich. Voor alles geldt dat als wij iets niet heb ben, dan weten we altijd wel ie mand die het wel heeft. Je kan een klant helpen door hem door te sturen." Wat ons op muzikaal gebied ook nog te wachten staat, één ding staat vast: de gitaar door staat al jaren de komst van trends en nieuwe ontwikkelin gen. Servaas: „Iedereen wil graag populair zijn. Als je een paar akkoorden kan spelen en er bij zingt, dan klinkt het al snel aardig." Ook de lage kos ten spelen een rol. „Voor hon derd gulden heb je al een ram melkastje." LESLEY GRIETEN KORT EN ZAKELIJK Na de loting voor Euro 2000 is het Europees voetbalkampi oenschap pas echt gaan leven. De voorbereidingen zijn in volle gang. Tijdens het toer nooi worden vrijwillgers inge zet. Uitzendbureau Adecco is als 'official supplier' begon nen met het werven en oplei den van deze vrijwilligers. In totaal gaat het om 3200 perso nen, die worden ingezet als bijvoorbeeld chauffeur, con troleur of om de media te on dersteunen. Geïnteresseerden kunnen zich melden via http:/ /euro2000.adecco.nl of op de vestiging aan de Morssingel 3. Inschrijven kan nog tot medio januari. De vrijwilligers moe ten representatief zijn en een woordje over de grens spre ken. De Leidse Suzukidealer Mul- tiAuto wordt door C&S Auto mobiel BV overgenomen van de Motorhuis Groep. De Mo torhuis Groep richt zich voor namelijk op het merk Opel, maar wil zich ook meer gaan toeleggen op bedrijven met een groter marktaandeel. Vol gens de directie van het Mo torhuis gaat de overname niet ten koste van de werkgelegen heid. De klant merkt weinig van de overname, onder de naam Suzuki Leiden zet het bedrijf vanaf dezelfde locatie aan de Hoge Rijndijk 328 alle activiteiten voort. Saton Optiek Leiderdorp heeft een nieuw adres. Giste ren gingen de deuren open van de nieuwe winkel aan de Winkelhof 43. Ter gelegenheid van de opening is er een bij zondere actie op touw gezet. Wie de opticien wil feliciteren kan een bedrag overmaken op de rekening van het Koninklijk Nederlands Geleidehonden Fonds (KNFG). De gift kan worden overgemaakt ten na me van Saton Optiek te Kat wijk rekeningnummer 669871230, onder vermelding van KNGF. LEIDEN - LDWS speelde gisteren tegen het Haag se HBS en won met 2-1. Hier kopt Ger de Roode uit een voorzet van Gijs Collé de Lelde- naars naar 1-0. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD het groene wa r e n h u i s donderdag en vrijdag tot 21.00 uur Maandag t m zaterdag vanaf 9 OO uur open phense politie, die alle uitvalswegen blokkeerde. Zonder resultaat echter. Met vijfentwintig man is zij later naar de overvallers aan het zoeken gegaan. Tot nog toe leverde dit niet het gewenste resultaat op. De rijkspolitie in Ter Aar, die de zaak van de Alphen- se politie overnam, vermoedt, dat de rovers op de hoogte moeten zijn geweest van het feit dat veehou der Stapper veel geld op zak had KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De schrikbarende si tuatie in de bouw van woningwetwoningen vervult burgemeester en wethouders van Koudekerk met grote zorg. „Wekelijks", zo schrijft het college „neemt het aantal woningzoekenden toe". Uit het dorp zelf zijn 180 mensen op zoek naar een passend huis, van buiten de gemeente 79. B. en W. verwach ten dat in de loop van volgend jaar een begin kan worden gemaakt met de bouw van 56 woningwetwo ningen. r dan een halve eeuw gele- begon zijn vader met de del n bladmuziek, later men daar muziekinstru- en een complete mu- ■chool bij. De vestigingen muziekhandel Servaas ver den door de hele stad. In- dels zit Henk Servaas sa- imet compagnon Ruud k al weer ruim vijftien jaar de Hooigracht, de naam is nderd in Muziekhandel «aas-Strijk uurtje in de winkel geeft goed beeld van de veelzij- eid van de winkel en Ser- zelf. „Is het instrument 'matisch of diatonisch?", gt Servaas door de telefoon een klant. Niet veel later een vader drumstokken n voor zijn zoontje, ver- >t Servaas een saxofoontas - 1 een altsax? - en bestelt hij muziek. Vervolgens geeft aas advies over gitaarsna ren en taxeert hij een inruilgi- taar. En dat is nog niet eens al les. „Ik word hier de hele dag op mijn kennis getest." In de afgelopen decennia heeft hij al heel wat ervaring opge daan met de verschillende in strumenten. „Als ik ze allemaal goed zou kunnen bespelen dan had ik wel een ander vak ge had", zegt Servaas lachend. Om er serieus aan toe te voegen. „Ik heb van alle instrumenten ge noeg kennis om ze te repareren of af te stellen. Ook zijn com pagnon Ruud Strijk, die vroeger nog lesgaf op de muziekschool van Servaas is inmiddels van vele markten thuis. Volgens Servaas is die vakken nis één van de belangrijkste re denen waarom zijn winkel al ja ren bestaat. „Omdat je leuk op instrumenten kan spelen, wil het nog niet zeggen dat je ze ook kan verkopen. Het is meer dan alleen een instrumenten Wordt het een witte, rose of blauwe kerst? Dat bepaalt u zelf met de verschillende kleuren van onze hyacinten. Ruiken heerlijk en staan graag binnen, maar niet in de volle zon. Geurige kerstdagen! Nu inclusief white wash pot van 9.95 voor VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 www.intratuin.nl Maandag 16 december TER AAR/ALPHEN - De Alphense veehouder M. Stapper (40) is vanmorgen vroeg ontsnapt aan een roofoverval toen hij onderweg was naar een vee markt. Op de afgelegen Korteraarseweg in de ge meente Ter Aar werd hij door een donker gekleurde Fiat tot stoppen gedwongen. In deze auto zaten drie mannen met een bivakmuts op hun hoofd. De vee houder, die 'nattigheid' voelde, verliet ijlings zijn wagen en sprong zonder zich ook maar één moment te bedenken ineen brede sloot, die hij overzwom. Gillend rende hij even later een weiland in, gevolgd door één van de overvallers, die gewapend was met een koevoet. In het weiland gooide hij zijn goed ge- vulde.portefeuille weg, die later op de morgen sa men met de koevoet en het jasje van de rover werden teruggevonden. Stapper, die een woonwijkje in Kor- teraar wist te bereiken, alarmeerde van hieruit de Al-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17