Geloof Samenleving i Mystica Sonia Bos ziet kracht van Christus in ieder ma" Bijbelverhaal met new age-smaak j 16 fl4 Hurkmans vervangt Muskens DONDERDAG 16 DECEMBER 1999 VANDAAG Omstreeks deze tijd, twee weken voor de millen niumwisseling. maar dan duizend jaar geleden, overleed de heilige Adelheid. In 931 werd ze ge boren als dochter van een hertog, en om politie ke redenen al op haar derde jaar voorbestemd in het hu welijk te treden met Lotharius II van Italië. Die had geluk want Adelheid groeide op tot een prachtige vrouw, die uit muntte in deugd en vroomheid. Aan de andere kant had hij ook weer pech, want er lagen kapers op de kust voor Adelheid, die naast haar schoonheid, als vorstin ook de le gitimering van de macht mee het huwelijk in nam. Lotha rius werd drie jaar later al door zijn politieke rivaal, veld heer Berengar, vergiftigd. Adelheid was inmiddels negen tien. En Berengar wilde dolgraag met haar trouwen. Ze weigerde en de veldheer liet haar mishandelen en in een kerker gooien. Met hulp van een bevriende edelman ont snapte ze aan een wisse dood. De Duitse koning Otto I greep deze geschiedenis aan om Berengar van zijn macht te beroven en zelf met Adelheid te trouwen. Als keizerin van het Heilige Roomse Rijk deed ze vele goede werken. Zo verplichtte zij kloosters elke dag soep en brood onder de armen uit te delen. Na de dood van haar man Otto I, en vele strubbelingen met haar zoon Otto II, fungeerde ze nog een tijd als regentes namens haar kleinzoon Otto III. De Reformatie behoudt zelfstandigheid bedum Familiebedrijf Scholma Druk uit Bedum neemt per 1 ja nuari het weekblad De Reformatie over. De drie broers Scholma hebben overeenstemming bereikt met curator J. Meester van het noodlijdende Oosterbaan Le Cointre uit Goes. De Refor matie heeft een oplage van 5500 exemplaren. Bij de overname is ook het Handboek voor de Gereformeerde Kerken Nederland inbegrepen. De redactie reageerde verheugd op de overname. Zij wijst op de continuïteit die is gewaarborgd door Scholma. Het grafisch bedrijf uit Bedum werd net voor de oorlog opge richt door grootvader Scholma. Tijdens de oorlog drukte hij het verzetsblad Trouw en gaf hij zelf een verzetsblad uit onder de naam De Bedumer. Libanese zanger onteerde islam niet beiroet Het gerechtshof in Beiroet heeft de Libanese zanger Marcel Khalifé vrijgesproken. Hij stond terecht omdat hij de is lam zou hebben onteerd. Hij had een lied gezongen waarin een vers van de koran was verwerkt. Tijdens de zitting twee weken terug had de verdediging erop aangedrongen de beschuldigin gen in te trekken, omdat die niet op de wet waren gebaseerd. Khalifé, een bekende zanger in Libanon, had nooit kwade be doelingen gehad. Bovendien wist hij niet dat het verboden is gedeelten uit de koran te zingen, luidde het verweer. Sleutel heilige deur uitgehakt Vaticaanstad Koorknapen brengen het metalen kistje met de sleutel van de 'heilige deur' van de Sint Pieter de kerk binnen. De sleutel en aantal relikwieën werden gisteren uitgehakt uit de muur, die de heilige deur van de basiliek doorgaans aan het oog onttrekt. Paus lohannes Paulus II opent op de avond van 24 de cember de heilige deur en geeft daarmee het startsein voor het kerkelijk 'jubeljaar' 2000. foto reuters BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Dinxperlo (SoW). W F Sulimma te Omme ren. Bedankt: voor Wezep (wi|kgem Drie). H. Russcher te Oud-Beijer- land. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Nijverdal, J.M. de Groot te Zaandam en Oostzaan. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nieuwkoop, J. Veenendaal te Elburg. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Westkapelle. A.J. Gunst te Benthuizen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Oenemarken: Eerst wat zon, maar van het wes ten uit snel toenemende bewol king gevolgd door regen, eerst mogelijk wat sneeuw of ijzel. Vrij dag kans op zuidwesterstorm. Middagtemperatuur oplopend tot 7 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Donderdag op veel plaatsen droog en af toe wat zon. Vrijdag veelal bewolkt, veel regen en kans op westerstorm, in Schotland later zware storm uit het noorden. Mid dagtemperatuur oplopend naar 10 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Vrijdag van het westen uit regen en een harde westelijke wind. Maxima oplo pend naar 6 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en vrijwel overal droog. Vrijdag wat meer bewol king en alleen in het noordwesten kans op wat regen en daar een flink toenemende wind. Middag- temperatuur tussen 0 en 4 gra den. vrijdag in het westen oplo pend naar 10 graden. Zuid-Frankrijk: Donderdag alleen in de Pyreneen nog kans op wat regen of sneeuw. Elders droog en geregeld zon. In het Rhonedal eerst nog een stevi ge Mistral. Middagtemperatuur meest tussen 0 en 4 graden, langs de kusten warmer. Alleen in het noorden nog kans op een bui, maar ook daar gelei delijk droog. Verder geregeld zon. Langs de oostkust wel veel wind. Middagtemperatuur van 6 graden in het binnenland en in het noor den tot 14 plaatselijk aan zee. Portugal: Perioden met zon en droog. Maxi ma van 6 graden in het binnen land tot 13 langs de kust. Mallorca, Ibiza, Menorca: Veel wind en van tijd tot tijd pitti ge buien. Maxime rond 10 gra den. Marokko: Westkust: Geleidelijk meer zon en afnemende kans op een bui. Middagtemperatuur dalend naar 15 graden. Tunesië: Meest bewolkt en geregeld stevi ge buien. Middagtemperatuur aan zee dalend naar 14 graden. Madeira: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima ongeveer 17 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden, vooral donder dag in het noorden ook een paar wolkenvelden en kleine kans op een bui. Middagtemperatuur da lend naar 15 graden. Duitsland: Af en toe zon en slechts plaatse lijk een winterse bui. Vrijdag in het noorden veel bewolking en re gen, mogelijk eerst sneeuw of ijzel. Bovendien kans op een wes terstorm. Maxima rond het vries punt, vrijdag in het noorden war mer. Oostenrijk: Af en toe zon en afnemende sneeuwkansen. Maxima rond het vriespunt. Zwitserland: Donderdag nog kans op wat sneeuw, vrijdag droog en gere geld zon. Middagtemperatuur in het noorden rond nul. in het zui den lokaal hoger. Polen: Wolkenvelden, ook af en toe zon en donderdag nog kans op een sneeuwbui. Vrijdag meest droog, maar in het noordwesten wel toe nemende bewolking en wind. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, en donderdag nog kans op een sneeuwbui. Vrijdag droog en wat meer zon. Maxima rond 0 graden. Italië: Alleen in het noorden droog en geregeld zon. Elders bewolkt en geregeld regen. Vrijdag van het noorden uit droger en wat zon. Middagtemperatuur van 3 graden in het noorden tot 17 in het uiter ste zuiden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon, maar ook van tijd tot tijd een bui. Bovendien soms veel wind. Maxima met 11 gra den aan de lage kant. Griekenland en Kreta: Wolkenvelden en geregeld regen of een bui. Op Kreta droog en meer zon. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Maxima tussen 15 en 20 graden. VRUDAG 17 DECEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08 44 Zon onder 16.27 Maan op 13.50 Maan onder01.21 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.26 22.55 09.59 22.28 Laag 05 34 18 14 05 15 17 55 Weerraporten 16 december 07 uur: station weer wind tem neersl max nin mm Amsterdam zwaar bew. Z3 2 -2 0.3 De Bilt zwaar bew. ZW1 3 -4 0.1 Deelen zwaar bew. Z01 2 -4 0.0 Eelde zwaar bew. ZW1 2 -7 3.7 Eindhoven zwaar bew Z1 2 •5 0.2 Den Helder zwaar bew Z4 4 -1 0.6 Rotterdam half bew Z3 3 -4 0.7 Twente licht bew. ZW1 1 -5 0.0 Vlissmgen zwaar bew. N3 3 5.0 Maastricht hchtbew W2 1 -2 1.7 Aberdeen zwaar bew. W6 4 3 0.4 Athene zwaar bew. ZO 3 19 15 0.0 Barcelona W.S. 13 13 3.2 Berliin Sneeuw W 4 1 -1 0.0 Budapest zwaarbew. N2 5 2 0.0 Bcrdeaui hchtbew N6 8 1 0.2 Brussel hchtbew ZW3 2 -2 4.0 Cyprus hchtbew NI 19 10 0.0 Dublin hchtbew ZW6 4 0.0 Frankfurt zwaarbew Z01 4 -5 0.0 Genève kht bew. NO 7 5 -1 0.0 Helsinki Hagel w.s.5 -6 -8 0.0 Innsbruck Sneeuw W2 1 -2 1.2 Istanbul zwaarbew Z7 14 12 0.0 Kiagenftft zwaarbew. Wil 1 -2 56 Kopenhagen hchtbew N5 -4 00 Us Pumas zwaarbew N5 20 19 0.0 Lissabon onbewolkt N 3 12 5 2.0 Locarno zwaarbew W! 9 1 0.0 Londen kht bew W3 4 -1 0.0 Luxemburg Sneeuw w i 1 2 -4 0.3 Madnd hchtbew. N4 11 7 0.0 Malaga onbewolkt NW 10 7 1.0 Mallorca Motregen N4 17 5 12 Malta onbewolkt ZW8 19 16 0.0 Moskou Z2 1 2.0 Mónchen Sneeuw N 3 -2 04 Nice half bew N 7 13 6 194 Oslo hchtbew N01 -4 •15 0.0 Panp ws.3 3 -1 0.0 Praag zwaarbew. NW3 1 -3 0.9 Rome Wi 16 15 13.0 Spnt zwaarbew N3 15 6 26.0 Stockholm *s 00 Warschau zwaarbew W5 2 -1 00 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer V warmtefront Sfl* regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur .nnr. luchtdruk in -1000- hedo p^ai Wenen zwaarbew 5 1 0.0 Pretoria zwaarbew N03 31 19 0.0 Zünch zwaarbew N3 3 -3 06 R>odeJane»o *i 0.0 Bangkok licht bew N3 0.0 San Francisco onbewlkt wiO 9 4 0.0 Casablanca zwaarbew NO 3 16 13 5.0 Sao Paulo licht bew wiO 90 Oamascus wiO -2 0.0 Seoul W3 6.0 Los Angeles half bew w.s.2 18 9 0.0 Singapore NW2 0.0 New York w.s. 8 6 1.9 Tel Avw kht bew. 01 19 11 0.0 New Orleans onbewolkt N 4 9 0.0 Tokyo ZO 2 00 Panmanbo U 0.0 Turns half bew W2 22 11 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma. chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer. chefredactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071- 5323 5® Familieberichten: 023- 5311 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 531591' ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30! 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEK Maandag t/m vrijdag van 8.30! 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging* het automatisch afschrijven van W abonnements- geld. ontvangen betaling. VERZENDING PERK Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt een toed aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASS Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een and leeshandicap hebben), is eens* van het regionale nieuws uit hd Dagblad op geluidscassette bad informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lect* Auteursrechten voo'beh Dagbladuitgeverij Da E K N H U I ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis. maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezoi feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum tel. 071-5269111 Bisschop Hurkmans van Den Bosch vervangt zijn collega Muskens uit Breda in het dage lijks bestuur van de Nederland se bisschoppenconferentie. Dit heeft de woordvoerder van de Rooms-Katholieke Kerk be kendgemaakt. Verder werd op de maandelijkse vergadering bisschop Van Luyn van Rotter dam herkozen als vice-voorzit- ter. Kardinaal Simonis, de aartsbisschop van Utrecht, is voorzitter. Muskens werd deze zomer tweemaal door een her seninfarct getroffen. Of hij kan terugkeren in zijn bisdom is nog niet duidelijk. 'Pure liefde transformeert alle lijden BOEKBESPREKING voorschoten margot klompmaker Mystica, noemt Sonia Bos (53) uit Voorschoten zichzelf. Een Hildegard von Bingen anno 2000, maar dan in spijkerbroek. Afgeladen zalen trekt ze met haar lezingen over de evolutie, het transformatieproces van de mens, ziekten, relaties, de zin van het lijden, het Aquarius- tijdperk en de Christus-kracht in de mens. Brochures, boeken en bandjes van haar lezingen gaan het hele land door. Men sen vinden bij haar herkenning van hun worsteling. Toch vertelt Sonia Bos niets nieuws, benadrukt ze. Het ant woord op prangende levensvra gen kan ieder mens in zichzelf vinden. „Ik wijs alleen de weg naar de goddelijke bron. Daar komt alles vandaan, ook mijn inspiratie. Ik weet ook niets van de onderwerpen waarover ik spreek. Ik ga staan voor een zaal, richt mij op de hogere, universele bron, en de woorden komen vanzelf." Lijden loutert. Als zovele mensen vond Sonia Bos zich zelf pas na diepe ellende in haar gezin. „Wat is rechtvaar digheid'. dacht ik als ik mijn kind hoorde gillen van de pijn, of in het ziekenhuis een kanker patiëntje van twee jaar zag doodgaan. Wat een rotwereld! Toen ben ik gaan zoeken." Zo kwam Sonia Bos tot haar ware kern. „Er ging een wereld voor me open. Ik ontdekte dat ik allerlei paranormale gaven had. Jarenlang heb ik mensen geholpen in mijn praktijk, tot ik wist: dit is niet goed. ieder mens moet het zelf doen. Nu wijs ik alleen de weg." Centraal in haar lezingen staat de overgang naar het Aquarius-tijdperk. dat begint met het nieuwe millennium. De mens zal in de toekomst veel liefdevoller met zichzelf en de wereld omgaan. Die liefde geeft zoveel positieve energie dat ver driet en ellende, zelfs oorlogen en natuurrampen erdoor kun nen worden geneutraliseerd, denkt Sonia Bos. Die transfor matie van de mens tot 'schep pend werktuig in dienst van de goddelijke Wil' is ook het thema van haar boek 'De mens in het Aquarius-tijdperk' Tweeduizend jaar is de mens volgens de mystica bepaald door het Vissen-tijdperk, dat begon met de komst van Jezus van Nazareth. In dat tijdperk stond het lijden van de mens centraal. ,A1 die ellende had een duidelijk doel. Want door dat mensen pijn en verdriet on dervinden, denken ze na over de zin van het bestaan. Dat brengt ook het besef met zich mee dat alles wat je doet gevol gen heeft. Het was noodzakelijk voor het groeiproces van de mens." Het wordt steeds meer men sen duidelijk dat niemand ge lukkig wordt van alleen met zichzelf bezig zijn. Met het aan breken van het Aquarius-tijd perk rijpt het besef dat we deel uitmelken van een collectief, stelt Sonia Bos. „Ieder mens is een radertje in het goddelijke plan, waarin we allemaal een eigen taak hebben. We beseffen dat er een grotere Wil is dan ons eigen ego." Het najagen van persoonlijk gewin en materialisme gaat plaats maken voor handelen uit pure liefde. Die vorm van liefde noemt Bos de 'Christus-kracht': de liefde zoals Jezus van Naza reth de mensheid 2000 jaar ge leden onderwees. „Die liefde zit in iedereen." Volgens Sonia Bos worden veel relaties tussen mensen nog steeds gekenmerkt door afhan kelijkheid. plichtsbetrachting en claims. „We handelen vaak niet uit liefde voor de mede mens of de zaak waar we voor werken. Nee, we doen iets om dat het 'moet', of omdat we er iets voor terug willen hebben." Van daaruit kan de mens hoog stens opklimmen tot altruïsme: het geven van persoonlijke aan- mische bedoeling ove üTi eigen belang." De eerst komendi pn driehonderd jaar zulit Lei worden, voorspelt Bo in overgangsfase van het te naar het Aquarius-tijdp itei nen mensen zich vei Vi ontredderd voelen. H dei levensdoel is een ge on station en het nieuw niet duidelijk aanwezig hei „Zelf-acceptatie staa its| Erkennen dat ook jij a eii God in je draagt. Het i et rijk van jezelf te houde ui blokkeer je alle lief® hir dat het ware geluk in j nc en niet bij een ander, lee je ziel, je hogere zelf kt de vragen neerleggen er ite krijgen. Je ziel is je e- ir1 leven, je anker. Dat bi ie< duurzaam geluk, hetjsle buiten jezelf is tijdei; opf Belangrijk is ook je eig na heden en duistere 1 aai aanvaarden. En: de bewustwording is Ia. f dus niet ongeduldig. 1 0 je ook soms kan voel dat je je eigen ella Nj overstijgen." Je hoeft niet in een 1 F naar Tibet om mvstiei a< zijn, benadrukt Bos.a op in het leven, en ju ko liggen de aanknopin nsi voor mijn lezingen. Ik >rd tiek als een onderdee op1 dagelijkse leven, iets jee je je lijden kunt opheb n i in wijs ik mensen de 'De mens in het AquJ^ perk', Sonia Bos, u -r door De Gouden Krc informatie bij haar aat: telefoon/fax: 5613964 van 10-131 ERC Het verhaal in het Oude Testa ment rond aartsvader Jakob, gaat over diens 'menswording'. Zo schetst de Leidse docent Semitische talen en klassiek- -Hebreeuwse literatuur, Jan Fokkelman, de verhalen in Ge nesis in zijn boek 'Oog in oog mét Jakob'. Fokkelman gaat stap voor stap door Jakobs ge schiedenis en voorziet elk frag ment van commentaar. Het begint bij de geboorte van de tweeling Ezau en Jakob, zonen van Izaak en Rebekka. Ezau werd eerst geboren. Jakob ver liet de schoot van zijn moeder terwijl hij met één hand de hiel van Ezau vasthield. De naam Jakob betekent vol gens Fokkelman ook letterlijk zoiets als 'pootjeshaker'. Deze naam heeft de aartsvader niet voor niets. Eenmaal opge groeid ontfutselt Jakob het eerstgeboorterecht van zijn broer. Loiter ontvangt hij van zijn blind geworden vader Izaak, via een list, ook nog de voor Ezau bedoelde zegen: „God moge jou geven van de dauw des hemels en van het vette der aarde en een veelheid van koren en most.Volken zul len jouw knecht zijn en natiën zich voor je neerwerpen: wees heerser voor je broeders en de Dat bedoelde Jezus met zijn te rugkomst. Die moet je niet let terlijk opvatten. Nee. het is de boodschap dat die kracht ook in ons voor het grijpen ligt. Na 2000 jaar ellende zijn we er nu rijp voor. We moeten af van die slachtofferrol en onze eigen verantwoordelijkheid voor het leven en onze taak in de Schep ping erkennen. We hebben onszelf lang genoeg gezien als simpele mensen die God niet waard zijn." Gevoelens van afhankelijk heid en machteloosheid kan een mens alleen doorbreken als hij leert vertrouwen op zichzelf en de verantwoordelijkheid neemt voor zijn gedrag. Dat zelfvertrouwen, stelt Bos, vindt de mens niet in zijn persoon lijkheid, maar in zijn innerlijke bron. „Mensen zullen steeds meer keuzen maken uit vrije wil, en niet omdat het hoort. Het persoonlijke ego is niet lan ger de drijvende kracht, maar de overgave aan de goddelijke wil. En mensen zullen ervaren dat je dan precies doet wat ook voor jou het beste is." Volgens Sonia Bos krijgen re laties tussen mensen in de toe komst een heel ander karakter. „Belangrijk is het besef datje de ander vrij moet laten in het vin den van zijn eigen weg, ook al is het niet jouw weg. Geef elkaar die ruimte. Ik merk dat in mijn eigen relatie. Mijn man is we tenschapper, maar begrijpt waarmee ik bezig ben en laat me daarin vrij. Je hebt allemaal je eigen taak. Je kunt mensen niet aan je ondergeschikt ma ken, of je dienstbaar aan de an der opstellen. Je wordt dienst baar aan je eigen taak in het le ven. Dét is de opdracht. De kos- en omlaag van de engel het symbool van de 'ne ve', vrouwelijke energif aarde zoekt (Yin) en de ve, mannelijke energie die omhoog gaat om s[ teit te worden." Zo trekt Fokkelman lijn wat hij zelf een 'Indisc! model' noemt. Anders het boek en daarmee Is geschiedenis is door Fe man gekruid met eenn -smaakje. Hij psychok dikwijls op moderne w handelingen van de ho ren in Genesis. Het dn gens hem allemaal om groeiproces van Jakobi een proces van 'mensw l „God zien 'van aangezi aangezicht' en oog ine staan met de medema alleen een keerpunt in leven, maar een geheii der mensenleven." En Fokkelman niet alleem teressante visie bieden verhaal, maar zijn bod dien van betekenis late voor de lezer en zijn ei groeiproces. Titel: Oog in oog met) Auteur: Jan Fokkelmai Uitgeverij: Meinema onno van t klooster Mystica Sonia Bos: „Ik wijs alleen de weg naar de god delijke bron. Daar komt al les vandaan, ook mijn in spiratie." foto gpd dacht, warmte en genegenheid. De werkelijke, belangeloze liefde gaat volgens Bos pas stro men als iemand zijn goddelijke bron aanboort. Dan komt zui vere liefde vrij, de Christus kracht. „Jezus liet ons zien hoe we kunnen zijn als we handelen vanuit pure goddelijke liefde. Dan kunnen we wonderen ver richten. Het wordt tijd dat we die liefde in onszelf erkennen. stammen van Israël) worstelt hij met God. Hier schudt hij volgens Fokkel man voorgoed zijn verleden als bedrieger van zich af. Vanaf dat moment heet Jakob Isra el. Ezau blijkt hem te verge ven. De rest van zijn leven ver blijft de aartsva der in Kanaan, totdat hij zich op hoge leeftijd bij de jongste van zijn twaalf zonen, Jozef, in Egypte ver voegd. Het meest opmerkelijke in 'Oog in oog met Jakob' is de ei gentijdse interpretatie die Fok kelman geeft aan het verhaal. Hij schuwt daarbij niet de grenzen van de traditioneel joods-christelijke literatuur te overschrijden. Over de droom van Jakob bijvoorbeeld, waar hij een 'hemeltrap' ziet waar langs engelen omhoog en om-* laag bewegen, schrijft Fokkel man: „De-beweging omhoog zonen van je moeder zui len zich voor je neerwer pen." Bang voor de wraak van zijn broer vlucht Jakob naar Paddam-A- ram. Daar werkt hij twintig jaar voor zijn slu we oom La- ban. Jakob biedt zijn ar beid aan als bruidsschat voor diens- mooie doch ter Rachel. De bedrieger Jakob wordt nu bedrogen. Op de bruiloftsdag laat Laban zijn minder aan trekkelijke dochter Lea de bruidskleren aantrekken van Rachel. Door de sluier merkt Jakob niets. Later weet Jakob toch nog Rachel te strikken, al moet hij daarvoor nog veel ja ren werken. Als Jakob terugkeert in Kanaan, met vrouwen, slavinnen en twaalf kinderen (die de stam vaders worden van de twaalf

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16