jïiden Regio Noorderkwartier tegen betaald parkeren Van Het Lagerhuis naar de Kampioen De Blauwe ■t-ee 'as op, daar zit m Mingvaas in 'Voor de Fransen betekent de Vrouwekerk wél veel' Pancras-West wil met politiek praten over hotel ERDAG 16 DECEMBER 1999 15 Ipartijen door gladheid j. De plotselinge gladheid overviel gisteravond vooral fiet- Óp de Stationsweg gleed een 55-jarige man met zijn rijwiel ruit Hij brak daarbij een been. Op de kruising Boshuizer- Vijf Meilaan kwamen kort achtereen twee vrouwen met fietsen ten val. Ze hielden daar lichte verwondingen aan tlkraak in de Burgsteeg n> Bij een snelkraak in een winkel aan de Burgsteeg maak- ine overvallers gisteravond een kleine hoeveelheid sieraden Het drietal gooide rond 22.00 uur met klinkers de etalage- n en griste vervolgens een handvol ringen en kettingen uit trine. De daders gingen er lopend vandoor in de richting |e Nieuwstraat. crnetcursus voor ouderen i. De openbare bibliotheek Leiden houdt workshops in- tvoor beginners en 55-plussers. 55-Plussers betalen 18,50 en. De cursus voor beginners kost normaal 70 gulden voor ïen 140 gulden voor niet-leden. De cursus is in het Digitaal al van de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4. Voor informatie kan worden gebeld met telefoonnummer (071) 943. ^heemraadschap verhuist i! is leeg. Niets vergeten?" erhuizer controleert een van het computercen- het Hoogheemraad van Rijnland. „Nee." Hij een willekeurige andere maar belandt daarmee in zemkast. „O, dat is niks." 5 vanochtend zeven uur ïhuizers van Verkroost jen volop in de weer t pand aan de Langebrug ontruimen'. Het is het be- in een enorme operatie, ihuizen vandaag, van en morgen ruim 4700 sdozen, 150 rolcontai- 200 computerboxen en rchiefdozen. In totaal 1000 kubieke meter aan i. Met vier vrachtwagens :n 24 verhuizers de boel iur over. Ze werken hard irgenmiddag uiterlijk vijf lemaal klaar te zijn met panden van het hoog- aadschap. kwart over acht zijn de twee vrachtwagens al vol. computercentrum staan op elke verdieping len dozen en rode plastic sbakken. Klaar voor het Medewerkers van lost vormen een lange ke- de trappen en geven el- rap tempo de dozen 'meden zetten zij ze op etje om ze zo de vracht- |in te rijden. Honderden s met dozen en kasten n zo in de wagens. Ie begane grond volstaat met spullen stapelen de verhui zers de dozen een verdieping hoger op elkaar. Ook in het ka mertje waar vier medewerkers van het computercentrum zo juist koffie zitten te drinken. „Ha, daar komt mijn doos", zegt een van hen. De verhuizer zet de doos niet al te zachtjes op de grond. „Hé, pas op, daar zit een Mingvaas in", grapt de medewerker van het hoog heemraadschap. Even later meldt zich een chauffeur van het verhuisbe drijf uit Nijmegen. Hij was de weg kwijt, maar kan meteen met de klaarstaande volle vrachtwagen naar het nieuwe pand van het Hoogheemraad schap aan Plesmanlaan 1. Een andere chauffeur rijdt een lege vrachtwagen snel tot aan de deur en opent de laadklep. Een verhuizer zet een houten afzet ting neer zodat automobilisten weten dat ze er voorlopig niet door kunnen en de verhuizers daar in ieder geval geen omkij ken naar hebben. De karretjes met spullen ver dwijnen aan de lopende band in de wagen. Een enkele keer valt er bij het rijden op de laad klep een doos van de stapel. „Hé, een beetje netjes hoor. Dit komt wel in de Leidse krant", roept een verhuizer naar zijn collega. In de wagen bedekt hij de dozen en kasten keurig met dekens. Binnen twintig minu ten is de vrachtwagen vol. Rond half tien is het compu tercentrum vrijwel leeg. Tijd om het tweede pand onder handen te nemen. Langebrug 10. De meerderheid van de bewoners van Noorder kwartier vindt niet dat er maatregelen moeten ko men tegen het gebrek aan parkeerruimte. Dat blijkt uit een enquête die de wijkvereniging onder de inwoners van Noorder kwartier heeft gehouden. Tweederde van hen vindt dat er vrijwel geen par keeroverlast is, of dat er met die overlast wel valt te leven. Eenderde vindt dat er wel maatregelen moeten komen. Maar slechts een gering deel van de bewo ners - 14 procent - is be reid te betalen voor een parkeervergunning. leiden connie van uffelen De enquête is gehouden naar aanleiding van de plannen van de gemeente om het betaald- parkerengebied uit te breiden tot buiten de singels. Noorder kwartier is een van de wijken die het gemeentebestuur daar bij op het oog heeft. De resulta ten van de enquête zijn gister middag overhandigd aan wet houder M. Schultz (parkeren). Indien wijken besluiten be taald parkeren in te voeren, moeten bewoners een parkeer vergunning aanschaffen. Deze kost, afhankelijk van het par- keerregime, 120 of 240 gulden per jaar. Bezoekers kunnen dan gebruik maken van 'kraskaar ten' van bewoners, of parkeren bij een parkeermeter. De meeste bewoners geven in de enquête aan dat ze welis- waar vaak moeite hebben om een plek te vinden (68 procent) - vooral op zaterdag en gedu rende de avonden. Ook bezoe kers komen niet eenvoudig aan een parkeerplek. Desondanks meent 36 procent van de bewo ners die hebben gereageerd dat er vrijwel geen overlast is. Een bijna even groot deel (27 pro cent) zegt dat er wel overlast is, maar dat ze daarmee kunnen leven. Ze vinden meestal wel een paar straten verderop een plek. Uit de reacties bij de enquête blijkt dat de bewoners vrezen dat het betaald parkeren duur zal uitvallen. Betaald parkeren is volgens sommige bewoners 'spekken van de gemeentekas' en 'geldklopperij', want: 'we be talen al genoeg belasting.' De angst is: 'wel betalen, geen plekkie' en dat levert grote weerstand op. Uit de ingezonden reacties blijkt ook dat vooral ouderen in de wijk minder bezoek krijgen, als er betaald parkeren komt. „De gemeente is de sociale contacten aan het vermoor den", zegt J. Rijsbergen van Wijkvereniging Noorderkwar tier. „Ik denk dat 60 procent van de bezoekers in de stad niet meer komen als ze bij hun fa milie moeten betalen voor het parkeren. Wat mij betreft is het asociaal. In feite is het een dub bele wegenbelasting." Ook voorziet het bestuur van de wijkvereniging grote problemen indien sommige straten voor en andere straten tegen invoering van betaald parkeren zijn. „Dat geeft misschien wel oorlog", zegt Rijsbergen. Veel bewoners zeggen moei lijk een parkeerplek te kunnen vinden door onder meer be drijfsauto's en -busjes die als tweede wagen mee naar huis worden genomen. Verschillen- Bewoners van het Noorder kwartier vinden dat er teveel au to's en bedrijfs- busjes in hun wijk staan, maar zijn tegen be taald parkeren. FOTO HIELCO KUIPERS de bewoners willen dit verbie den. Ook menen velen dat me dewerkers van het Stadsbouw- huis hun auto's in de wijk zet ten. Het liefst zagen zij de par- keermeters bij het Stadsbouw- huis weer verdwijnen. „Lege parkeerplaatsen naast het Stadsbouwhuis worden nu ge bruikt als opslagplaats voor zand en stenen, terwijl je net over de Maresingel volle straten ziet. Dan zeg ik: breng wat lucht in de straten", zegt B. Pater, be stuurslid van Wijkvereniging Noorderkwartier. Om meer parkeerplaatsen te creëren hebben de bewoners 'Wij hoeven niet rijk te worden van parkeren Wethouder Schultz zei na de overhandiging van de resul taten van de enquête dat het 'nooit de bedoeling is rijk te worden' van de parkeerver- ordening, maar dat de maat regelen kostendekkend moe ten zijn. Ze vond het wel 'heel begrijpelijk' dat mensen er problemen mee hebben. „Maar de vraag is hoe je mensen die nu voor een gra tis parkeerplek naar de bui tenwijken uitwijken, weer te rugkrijgt naar de betaalde plekken. Vervolgens is de vraag of je daarvoor een ver gunningensysteem invoert of bij voorbeeld kiest voor een paar uurtjes betaald parke ren." Voorstellen vanuit de wijk waren wat haar betreft ook welkom. Schultz zei 'se rieus te willen kijken' naar de kritiek op het gebruik van de parkeerplaatsen bij het Stadsbouwhuis als opslag plaats van zand en stenen'. diverse alternatieven in gedach ten. Zo wordt geopperd in de Mamixstraat schuine parkeer plaatsen aan te leggen, de Oranjestraat helemaal open te maken voor parkeren, ruimte te maken op de Kooiplaza, trot toirs te versmallen en een par keergarage aan te leggen in de Koningstraat of onder het Gal gewater. vervolg van voorpagina Vreselijk zonde zou het zijn wanneer Leiden de resten van de Onze Lieve Vrouwekerk af breekt, vinden Amerikanen, de Leidse Pilgrim Fathers-kenner Jeremy Bangs voorop. Archiva ris Piet de Baar van het ge meentearchief deelt die me ning, maar om een hele andere reden. De kerk is geen symbool vóór de Engelse geloofsvluchte- lingen, maar voor de Franse en hun duizenden (Leidse!) naza ten. De gemeente wil de ruïne op het Vrouwenkerkplein afbre ken. Leiden wil een mooi en open plein. De muurresten zijn een lelijke sta-in-de-weg en de monumentale waarde ervan valt tegen, stelt Leiden. De kerk is ooit al eens gesloopt. Het stuk muur is een overblijfsel van de herbouwde kerk, waar bovendien in 1982 na een res tauratie een stuk aan is gemet seld. Authentiek is het monu ment dus niet. Uit de woorden van De Baar blijkt dat de ruïne zeker waardevol is. De aanname dat de Leidse Pilgrim Fathers gebruik maak ten van de Vrouwekerk, daartoe in de gelegenheid gesteld door de Waalse vluchtelingen, is hoogstwaarschijnlijk onjuist, maakt archivaris Piet de Baar van het gemeentearchief duide lijk. „De Pilgrims kerkten in het huis van Jonh Robinson. Hij was hun geestelijk leidsman. Wij in Leiden denken dat zijn woning aan de Kloksteeg met een aparte voor- en achterka mer groot genoeg was om op zondagen mensen toe te spre ken." In elk geval was de Vrouwe kerk veel te klein om behalve de groeiende gemeenschap Walen ook de Engelsen onderdak te bieden. „De groei van de Waal se gemeenschap was zo groot, dat ze elke millimeter van hun kerk zelf nodig hadden. Dan ga je niet een ruimte 'onderverhu ren' aan de Pilgrims. Er is nooit één bewijs, laat staan een vin gerwijzing, gevonden dat de Pilgrim Fathers daar gekerkt hebben." De enige, echt duidelijke band tussen de vluchtelingen Amerikaanse ambassadeur bekijkt muur Vrouwekerk leiden «ruud sep Cynthia Schneider, de Amerikaanse ambassa deur in Nederland, heeft vanmorgen een blik sembezoek gebracht aan de muurresten van de Vrouwekerk. De ambassadeur was in Leiden omdat zij met eigen ogen de plannen voor het Vrouwenkerkplein wilde aanschouwen. De kerk wordt aan de andere kant van de oceaan beschouwd als een belangrijke herinnering aan de Pilgrim Fathers. Bij aankomst in Leiden ging de ambassadeur er nog van uit dat de resten van de Vrouwekerk bedreigd worden door de Leidse plannen voor van het bezoek. een winkelcentrum. Amerikaanse kranten heb ben massaal de plannen voor het Vrouwen- kerkplein verward met het Aalmarktproject. Dat misverstand kon cultuurwethouder Alexander Pechtold in ieder geval uit de wereld helpen. Schneider hoorde de Leidse plannen aan, droeg zelf alternatieven aan, en gaf tenslotte te kennen dat ze hoopt dal het Leidse gemeente bestuur een weloverwogen besluit zal nemen. „Nee, het was zeker niet zo dat ze ons even kwam vertellen hoe wij met onze monumenten moeten omgaan", aldus Pechtold na afloop en de kerk is Francis Cook(e). Hij was lid van de Waalse ge meenschap en stapte in 1620 s eigenlijk hetzelfde als cussieprogramma Het huis op televisie, maar hriftelijk." Vanaf volgend t Paula Groenendijk met regelmaat te bewonderen Kampioen van de ANWB. >lad met een oplage van fljoen dat elf keer per jaar hijnt. De 42-jarige Leidse ozen in het Lezerspanel ft vanaf komend voorjaar """B-blad om de r mening over een [ng of vraag die de redactie lorlegt. Maar bekende inder werd ze al door ir mee te discussiëren il Witteman en Marcel a in Het Lagerhuis, kheet ze sinds haar hu- a Stokkel maar nog lp lang geleden heeft de pe verpleegkundige op g gynaecologie van het LUMC haar meisjesnaam weer aangenomen. Van de naam Stokkel werd al gauw wokkei of sukkel gemaakt en dat vond ze maar niks. En als ze in het televisieprogramma Het Lagerhuis zat en presenta tor Paul Witteman haar.naam uitsprak? Bah, verschrikkelijk, dan kreeg ze maar zo de rillin gen. Groenendijk heet ze nu dus weer. Getrouwd en twee kinderen, een zoon van 12 en een dochter van 15. Groenendijk reageerde een half jaartje geleden op een oproep in de Kampioen. Zoals ze op een heleboel dingen reageert want ze heeft 'iets' met de me dia en vooral met de televisie. Dat is ook al op haar kinderen overgeslagen. Haar dochter was te zien in de programma's Koffietijd en Laat de Leeuw en haar zoon was te bewonderen Paula Groenendijk, lid van het lezerspanel van het ANWB-blad de Kampioen. „Ik wil graag vragen over het leven, kinderen, verkeer, toerisme en de gezondheidszorg. foto henk bouwman De Blauwe Steen, die a) 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie i/an Ad van Kaam en Ene-Ian 8e rend sen '1 - 53 56 M9 in een spotje van Postbus 51. Moeders staat dus voortaan met naam, toenaam en pasfoto in de Kampioen. Verhitte dis cussies in Hel Lagerhuis zijn voor haar verleden tijd. „Ik heb het wel gezien. Het was leuk, ik ben er twee jaar gjga mee bezig geweest maar het was wel heel erg politiek gericht. Ik wil meer vragen over net leven, over kin deren, verkeer, toerisme en de gezondheidszorg. Bovendien kreeg je na een uitzending nooit reacties van de redactie." Reacties die ze overigens op straat en op het werk wél kreeg. In het lezerspanel van de ANWB wil zij vooral warm pleitbezorger zijn voor kinde ren in de puberleeftijd. „Ik ben zelf moeder van twee kinderen en weet uit ervaring dat pubers een ramp zijn in het verkeer. Ze zijn op straat meer met zichzelf bezig dan met anderen. Fietsen met zijn vieren naast elkaar, zijn in gesprek en horen niets meer. Andere weggebruikers raken dan geïrriteerd. Maar dan denk ik: jullie zijn toch zelf ook 14 geweest." De eerste stelling waarin Groe nendijk haar tanden mag zet ten, luidt: Bestuurders die in de auto bellen, roken, kaartlezen of zich opmaken of scheren, moeten hoge boetes krijgen. Nee dus. als het aan haar ligt. „Dat zijn dingen waarop mensen moeilijk te pakken zijn. Ze leg gen bijvoorbeeld gauw de tele foon weg en weten van de prins geen kwaad. Bovendien iiebben boetes geen resultaat. Mensen trekken hun porte monnee en zijn het geld al weer vergeten. Nee, het is beter om mensen te confronteren met de gevolgen van onoplet tend autorijden. Laat maar eens slachtoffers of nabestaan den zien in een goed bekeken tv-programma als Laat De Leeuw of B en W café. Dat heeft veel meer resultaat dan een boete. Hard? Ja, dat is kei hard. Maar het werkt wel." Molenniuni Rond de jaarwisseling draaien driehonderd versierde molens in heel Nederland of de wieken worden in de zogenaamde vreugdestand geplaatst. Deze Nationale Groet 2000 verwel komt de eeuwwisseling en is een positief antwoord op de vrees voor een millenniumbug. Immers, molens en mensen zijn millenniumproof. Toch valt er voor de Leidenaar maar weinig te genieten. Slechts de Stevenshofjesmolen wordt tijdens het 'molennium' versierd maar draait niet. Wel worden de wieken 'in de vreugd' geplaatst. Dan staat de onderste roede iets voor het midden van de molen. Staat-ie daar voorbij dan betekent dat de rouwstand. Maar dat is over twee weken natuurlijk niet de bedoeling. Voor de andere molens in Lei den is het net als met millenni umfeesten. In het begin was er veel enthousiasme en waren er grootse plannen maar nu punt je bij paaltje komt. overheerst de nuchterheid. Want als een molen draait, moet er toezicht zijn. Ie kunt 'm niet even 'aan zetten' en vervolgens weggaan. Nee, als-ie draait moet er ie mand bijblijven. En daar heb ben de meeste molenaars geen zin in. Die zitten op oudejaars avond liever thuis met oliebol len, champagne en familie bij de verwarming. Tenzij ze in hun molen wonen natuurlijk. ERIC-JAN BERENDS EN aan boord van de Mayflower. De Baar: „Je mag hooguit aan nemen dat hij verwantschap voelde met de Fathers." ,De Onze Lieve Vrouwekerk heeft dan weliswaar nauwelijks betekenis gehad voor de Pil grim Fathers, van grote waaide zijn de overblijfselen wel, vindt de archivaris. Vooral voor de Waalse gemeenschap en hun nazaten, van wie er duizenden nog in Leiden wonen. Wie het telefoonboek er op naslaat, vindt genoeg bewijs. „Als ik pleit voor afbreken, dan vloek ik in de kerk. De muurresten zijn bijzonder voor alle Leidenaars die Waalse wortels hebben." Want de Walen, verjaagd uit Frankrijk, hebben er daadwer kelijk eeuwen gekerkt. En als er gelobbyd moet worden voor het behoud van de muurresten, ligt het meer voor de hand wanneer Fransen of Leidenaars dat doen, eventueel zelfs de Franse ambassadeur. „Als hij een diep cultureel besef heeft", zegt De Baar, „dan zal hij het zonde vinden dat de resten bij het oud vuil worden gezet." leiden» grijpelijk", schrijft hij. „De poli tiek heeft al tijden de mond vol van bestuurlijke vernieuwing van de burger dichter bij het bestuur. Maar als diezelfde bur ger dan vraagt om mee te mo gen denken, dan geeft de poli tiek niet thuis en verdwijnt ze weer in haar achterkamertjes." Behalve de buurt zetten bur gemeester en wethouders ook de gemeenteraad buitenspel, vindt Van Mcijgaarden. „Zou het niet redelijk zijn wanneer u net als wij over mogelijke plan nen vooraf mee praat in plaats van voor het blok gezet te wor den en achteraf alleen ja en amen te mogen zeggen?" Daar om nodigt Pancras-West de raad uit om bijvoorbeeld in het Centrum Beeldende Kunsten 'van gedachten te wisselen'. De wijk vindt atelier- en expositie ruimte in het complex een logi scher bestemming dan een groot hotel met congresruimte. „Dat past beter bij het karakter van onze buurt." „Het verbaast me dat deze brief de deur uit is gegaan", reageert wethouder M. Schultz (economische zaken en toeris me). „Ik heb vanmiddag een af spraak met hem." De wethou der heeft het dossier overgeno men van Van Rij, omdat een hotel beter past bij haar porte feuille. Schultz praat Van Meij- gaarden bij over het oude mu seum en hoopt zo alsnog zijn bezorgdheid weg te nemen. robbert minkhorst De wijkvereniging Pancras- West nodigt de Leidse gemeen teraad uit om in het voormalige museum voor Geologie en Mineralogie en het huidige Centrum voor Beeldende Kun sten te praten over de mogelijke vestiging van een Golden Tulip- hotel. Dat hotel vindt Pancras- West te grootschalig en het steekt de wijkvereniging dat ze niet in de ideeën van Golden Tulip en de gemeente is ge kend. Wethouder T. van Rij (ruim telijke ordening) deelde twee weken terug in deze krant mee dat de wijk zich geen zorgen hoeft te maken. De hotelketen heeft haar oog laten vallen op het museum en werkt nu een schetsontwerp verder uit. Pan cras-West wordt ruim op tijd betrokken bij de plannen, ver zekerde Van Rij. Die mededeling heeft voorzit ter J. van Mcijgaarden niet ge rustgesteld. Integendeel, blijkt uit zijn brief aan de gemeente raad. „Dit staat in schrille te genstelling tot de medeling die de huidige huurders van het museum van de gemeente heb ben ontvangen." Van Meijgaarden windt zich op over de manier waarop in zijn ogen de buurt buitenspel wordt gezet. „Wij vinden de re actie van de wethouder onbe-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15