De ouderwetse smaak van vlees De cultuur van de hoofse liefde Smaak Champagne Etiketinformatie vaak niet compleet Kersttafel: chique of oriëntaals DNDERDAG 16 DECEMBER 1999 Vechts 15 dagen resten ons nog en dan barst het millennium- best in al zijn hevigheid los. Maanden geleden keken vele ho- tls en restaurants reikhalzend uit naar deze avond en rezen de jrangementsprijzen torenhoog de pan uit. Tegelijk deed men He mogelijke moeite om personeel te werven voor de millenni- mnachten werden kosten nog moeite gespaard. Toen kwam tonverwachte ommekeer. Massaal koos men voor huiselijke veiligheid, onder het genot van champagne - de feestdronk j uitstek - in bijzijn van familie en vrienden. I'oor de champagne-huizen in Reims en Eperna}' komt de toe- temende vraag naar champagne als een geschenk uit de hemel, jin jaren negentig zag het er voor hen allemaal niet zo floris- tont uit. De wereldeconomie bevond zich in een neerwaartse piraal en vormde allerminst aanleiding om champagne te rinken. Maar inmiddels bloeit de economie bloeit als nooit te- oren en is champagne dé millenniumdrank bij uitstek. Producenten wezen de consument er maanden geleden al op far de vraag beduidend groter is dan het aanbod. We moesten ms haasten wilden we het nieuwe millennium met feestelijke hampagne inluiden. Als ik er vandaag de dag de kranten op iasla en alle aanbiedingen lees kan ik me niet aan de indruk uittrekken dat er voorlopig nog volop 'bubbels' voorradig zijn. 'hampagne is alleen champagne als er champagne op de fles Haat. Alle andere soortgelijke flessen zijn dat absoluut niet. Zo ijn er naast champagne, Cavas (Spanje), Methode Tradition over het algemeen mousserende wijnen uit Frankrijk, echter liet uit de Champagne), Sekt (Duitsland) en Crément (Bour- ogue en Elzas). Hen zijn volgens de methode van champagne gemaakt, maar ebben door hun afkomst niet het predikaat Champagne mee kregen. Vaak zijn het wijnen van goede kwaliteit, maar qua arakter absoluut niet vergelijkbaar. hampagnes zijn onder te verdelen in verschillende smaken, epaald door de suikers en likeur die de producenten aan de uvede gisting op fles toevoegen. Zo staat Brut voor droog (niet oer dus), Demi-Sec voor half-zoet en Doux voor heel zoet. Tij lens een avond als 31 december is de Brut champagne het mgst door te drinken en het best te combineren met zoet en artig. )eze edele wijn bekleedt een uitzonderingspositie daar waar iet gaat om de verschillende verkrijgbare inhoudsmaten (fles- en), aangegeven in Latijnse benamingen. Stuk voorstuk met en eigen betekenis. De gewone fles (0,75 liter). Magnum (2 fles- en) groot, geweldig. Jéroboam (4flessen) God moge zich root betonen. Réhoboam (6 flessen) wijde, in lengte getrok- en fles, Methusalem (8 flessen) mijn broeders hoeder, Sal- 'ymazar (12 flessen) God is de eerste, Balthazar (16flessen) tn van de drie heilige koningen en Nabuchodonosor (20 fles- en) God bescherme mijn nakomelingen. 1 merkt het al, er schuilt een heel verhaal achter. Bij het ope en van champagne mag de kurk eigenlijk niet knallen, de champagne moet 'zuchten'. Neemt u echter van mij aan dat op de 31-ste december van dit jaar de kurken aan alle kanten de lucht in zullen knallen. Er wordt immers een nieuw tijdperk ingeluid en hoe groter de knal des te meer plezier. Proost op een knal lend, feestelijk en gezond 2000. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokke doorns, een met twee sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Wie weet nog hoe lekker de os- senlappen bij grootmoeder smaakten? Zij die dat kunnen weten zijn de vijftig inmiddels al ruim gepasseerd. En de om a's die de runderlappen maak ten zijn er waarschijnlijk niet meer. Niemand kan trouwens meer die lekkere ossenlappen op tafel brengen. Het vlees is anders dan toen onze groot moeders het vlees urenlang op een petroleumstel lieten stoven. Zou je dat nu doen, dan zou het helemaal verpieteren tot draad jes die naar niets smaken, want het vlees van nu is voor een dergelijke ouderwetse berei dingswijze minder geschikt. Dat we in ons land niet of nau welijks meer vlees van ouder wetse kwaliteit, met de daarbij behorende smaak kunnen ko pen, komt door het feit dat de boeren in ons land in de jaren vijftig en zestig min of meer ge dwongen werden om efficiënter en grootschaliger te produce ren. Hierdoor en door het ge avanceerde (snelle) slachten van het vee is de kwaliteit van het vlees nadelig beïnvloed. De Utrechtse dr. H. Haagsman stelde onlangs in zijn oratie als hoogleraar 'vleeswetenschap pen' bij de faculteit diergenees kunde dat in ons land de na druk te veel heeft gelegen op de kwantiteit van het vlees in plaats van op de kwaliteit. Vol gens hem is in ons land de con sument graag bereid meer te betalen voor een kwalitatief goed stuk vlees. Zeker wanneer men weet dat het vee op een diervriendelijke manier is opge groeid. „Nederland moet meer investe ren in de vleesindustrie", stelt de hoogleraar. Volgens hem kan door het heffen van accijn zen op vlees en vleesproducten in Europees verband de pro ductie van dier- en milieuvrien delijker vlees worden gefinan cierd, waarbij de nadruk ligt op de kwaliteit van het vlees. Pro fessor Haagsman meent dat er tot nu toe te weinig aandacht is besteed aan belangrijke positie ve kenmerken van het vlees in het algemeen, zoals smaak, Het hedendaagse vlees uit ons land smaakt niet meer zoals vroeger. foto anp malsheid en sappigheid. Consumenten, en vooral zij die de betere restaurants bezoeken, weten dat met het vlees uit ons land veel mis is. In veel restau rants krijgen zij steeds vaker ge rechten met vlees voorgescho teld dat uit het buitenland af komstig is. De groothandels centra en in slagersbedrijven die rechtstreeks aan de horeca en aanverwante bedrijfstakken hun vlees leveren weten waar zij het beste vlees vandaan moeten halen. En dat is, het zal u niet verbazen, voor een be langrijk deel buiten onze lands grenzen te vinden. Dit gegeven maakt dat een sim pele biefstuk van de haas of een mooie entrecöte (met vetrand) in goed restaurants al gauw voor dertig tot veertig gulden op de kaart staat genoteerd. Maar daarvoor krijg je dan ook een mals stukje sappig vlees met smaak op het bord. Slagers die hun best doen om kwalitatief hoogwaardig vlees aan te bieden zijn er nog altijd. Als moet de consument daar voor wel een hogere prijs beta len. hans belterman Boodschappen doen betekent kiezen. Dat geldt zeker voor mensen die overgevoelig zijn voor bepaalde stoffen in de voeding. Bij verpakte levens middelen kan het etiket helpen een juiste keuze te maken. Dat geeft informatie over het pro duct. Het is echter de vraag of de geboden informatie voor mensen met een voedselallergie voldoende is. Er zijn allerlei wettelijke voor schriften voor de informatie die op etiketten moet staan. Wat er in elk geval op moet: de naam van het product, de fabrikant, de hoeveelheid, de ingrediën ten (met voorgeschreven bena mingen), de houdbaarheid van het product, aanwijzingen voor het bewaren. Verder staan op de verpakking ook vaak de voe dingswaarde en een gebruiks aanwijzing, maar deze gegevens zijn niet verplicht. Op de regel dat alle ingrediën ten met hun specifieke naam moeten worden vermeld, zijn uitzonderingen. Dat is vooral vervelend voor mensen met een voedselovergevoeligheid. Zo mogen sommige ingrediënten met hun groepsnaam worden aangeduid, zoals kruiden, spe cerijen en oliën. Dat is een pro bleem voor iemand die overge voelig is voor bijvoorbeeld kori ander of pindaolie. Ook is het niet verplicht gebruikte aroma's nader te specificeren. Een andere uitzondering is de '25-procent-regel'. Deze regel is van toepassing op zogenoemde 'samengestelde ingrediënten'. Dit zijn ingrediënten die op hun beurt weer uit diverse in grediënten bestaan. Maakt het samengestelde ingrediënt min der dan 25 procent van het to tale product uit, dan is het niet nodig op het etiket de samen stelling van het samengestelde ingrediënt uit te splitsen. Zo hoeft op het etiket van pizza's niet te staan waarvan de salami is gemaakt, terwijl dat toch een substantieel ingrediënt van piz za's kan zijn. Waarschijnlijk wordt in de toekomst de norm van 25 procent verlaagd naar 5 procent. Het ontbreken van details op het etiket is niet zo zeer onwil van de fabrikanten. Zij houden zich aan de wet. Een reden om niet nog gedetailleerder te zijn, kan zijn dat de fabrikant de re ceptuur van zijn product wil beschermen. Om toch achter de samenstel ling van een product te komen zouden consumenten contact moeten opnemen met de fabri kant. Een andere mogelijkheid vormen de merkartikelenlijsten die worden uitgegeven door het Voedingscentrum. De lijsten bevatten overzichten van pro ducten waar een bepaalde stof niet inzit. Ze zijn zeer uitge breid en handig bij het doen van boodschappen. De gege vens in de lijsten komen van Databank ALBA (een allerge- nenbank) waaraan fabrikanten vrijwillig informatie over ingre diënten ter beschikking stellen. Voor meer informatie over het etiket en voedselallergieën kunt u bellen met de Allergietelefoon van het Voedingscentrum, op werkdagen te bereiken \an 10 tot 13 uur: 070 - 301 ineke volkers net onder de borsten tot over de heupen reikte en met veters aan de achterzijde werd geslo ten. Voor het eerst werd hier mee kleding geïntroduceerd die de vrouwelijke vormen accen tueerde. In de tweede helft van de twaalfde eeuw zakte het en thousiasme over de verworven heden die de kruistochten had den gebracht wat af en kreeg de kleding haar normale propor ties terug. In de eeuw erna was er zelfs weer sprake van een voud, zij het alleen qua belij ning, want de stoffen bleven nog uiterst kostbaar. De kleding was bovendien gracieus, maar het rijke borduurwerk was ver dwenen. Ook het raffinement in de vrouwenkleding moest het onderspit delven, onder invloed van de algemeen geldende mo raal dat de mens slechts op aar de is om te dienen en zeker niet om te verleiden. Mannen- en vrouwenkleding vertoonden dan ook grote gelijkenis. Alleen de surcotte verdween. Rond 1230 werd deze vervan gen door de cyclas, een mouw loos kleed met splitten en een opening aan de hals die met een gesp werd gesloten. De cy clas werd al veel gedragen door ridders, die hem, met een her aldisch motief op de voorzijde, over hun maliënkolder aantrok ken. Later kreeg de cyclas ook mouwen, die soms van boven open stonden. Daarmee werd het een gardecorps. De versie ring van cyclas en gardecorps met familiewapens of initialen vormde een eerste begin van de individualisering in de kleding, een ontwikkeling die zich later versterkt zou voortzetten. kitty van gerven Het tot in de finesses optuigen van de tafel kost haast net zo veel tijd als het koken van het kerstdiner. Maar als de gerech ten slagen verhoogt een door dachte entourage gegarandeerd de feestvreugde. Wie meedoet aan de millenni- umgekte heeft keus uit zo'n 2000 getatoeëerde producten: tafellakens, placemats, servet ten, servetringen, serviesgoed, kandelaars en andere tafel- opsmuk, in alle uitvoeringen tussen kitsch en kunst. Een andere trend is de Oriënt. Fabrikanten van servies- en ta felgoed vinden hun inspiratie j vooral in Japan en China, met specifieke kleuren en geheim zinnige karakters. Serviesgoed in Ming-blauw, de rode kleur van Chinese en Japanse lak en I de tint van thee kan fraai wor den gecombineerd met tafella kens en servetten van damast- katoen of zuiver zijde in dezelf de kleuren. Zo krijgt de tafel een sfeer van rust en ingetogen- heid. Onder meer in winkels waar ko loniale spullen worden ver kocht vinden liefhebbers van snuisterijen allerlei kleingoed als kandelaars, olielampjes, va zen en schalen voor verdere aankleding. Ook zijn er place mats in oriëntale stijl. Of onder borden in zwart dan wel la- krood. Groente scoort ook hoog op de trendlijst. Er is serviesgoed waarop groente staat afgebeeld, maar met gedecoreerde (cel- stof) servetten en onderborden bereikt men hetzelfde effect. Of zet een schaal - liefst op een voet - met een paar artisjokken op tafel. Dat is momenteel de meest favoriete versiergroente. Let bij het aanschaffen van ta felversierders altijd op één ding: niet te hoog, want dat praat zo lastig met de overburen. Kaar sen daarentegen niet te laag, want dan loopt men bij het aanreiken van het zout de kans zich te branden of de feestbloes in de fik te steken. Niet iedereen zit zo goed in zijn serviezen, glaswerk en bestek dat men hiermee een tafel voor Van alles wat op deze kersttafel: zwarte onderborden, kaarsen in oos terse lantaarns en een schaal met artisjokken in het kader van de groentetrend. foto cpd thea wamelink twaalf allemaal met hetzelfde kan dekken. Hoeft ook hele maal niet meer. Twee servie zen, verschillende wijn- en wa terglazen en bestekvarianten voor hoofdgerecht en dessert hoeven geen afbreuk te doen aan de tafelstijl. Het combi - dekken is ook een trend. Stoffen tafellakens en servetten hebben een chique uitstraling. Toch kan men met 'papieren' servetten eveneens een mooi resultaat bereiken. Zeker met de duurdere meerlaagscelstof, die in prachtige kleuren en des sins verkrijgbaar is. Bijzonder modieus is het organza over kleed dat bij voorkeur over een fluwelen onderlaag wordt ge legd. Het fluweel is enigszins stroef, zodat het dunne organza niet kan gaan schuiven. Tafeltextiel valt mooier dan cel- stof. Traditioneel ligt een tafel laken recht en vrij lang afhan gend aan alle kanten. De pun ten mogen zelfs een beetje over de grond slepen. Mooi in theo rie. maar in de praktijk is het wel opletten met die slepende slippen. Zowel over een rechthoekige als ronde tafel kan men het kleed ook als een loper leggen die aan twee zijden langs de tafel af hangt. Een groter tafellaken kan men tot een loper vouwen. Lo permodellen zijn ook kant-en- klaar te koop. Servetten zijn in restaurants vaak op schijnbaar ingewikkel de wijze gevouwen en rechtop gezet. Maar zelf zoiets in elkaar knutselen is echt niet zo moei lijk. In het restaurant waar men regelmatig komt zal men het graag uit de doeken doen. Voor wie dat zelf wil uitvogelen zijn er leuke boekjes te koop met al lerlei praktische tafeltje-dek-je informatie. HEINZ R I wat voor kleding wij over de empel van het jaar 2000 ppen staat inmiddels wel n beetje vast. Maar hoe za- n onze voorouders eruit bij vorige millennium wisse- g? En wat droegen ze in de isenliggende tien eeuwen? komende weken een over- ht van 1000 jaar kostuum- schiedenis. Van braies tot jkerbroek, van cotte tot mi- ok. het aanbreken van jaar 1100 ichten veel vrouwen in hun e kastelen de eeuwwisseling een door. Hun mannen trok- nop dat moment ten strijde ;en de 'barbaren', die in het ilige Land de christenen be- eigden. Massaal gaven de rid- rs gevolg aan de oproep van paus om de ongelovigen uit lestina te verjagen, zorgden aan het begin van twaalfde eeuw voor een flin- groei van de economie, igs de handelswegen floreer- n de jaarmarkten en ontwik- den zich steden. De nijver- id bloeide op en dank zij de nemende handel werden er erlei nieuwe zaken, waaron- rde mooiste stoffen, naar de streken aangevoerd. In anderen ontwikkelde zich de enindustrie en West-Europa pte langzaam maar zeker uit schaduwen van de duistere Ideleeuwen. toenemende welvaart had zijn uitwerking op de le- sstijl. In de hoofse cultuur fd de troubadour zijn intrede met hem de galanterie. In ly- the gedichten bezong de tibadour de hoofse liefde, de 'bidding op afstand, in de tktijk gebracht door de edele der. die behalve aan de kerk zijn leenheer, ook trouw °er aan zijn nimmer bereik De toenemende welvaart had ook zijn uitwerking op de levensstijl in de twaalfde eeuw. In de hoofse cultuur deed de troubadour zijn intrede en met hem de galanterie. foto cpd bare dame. De vrouw werd daarmee op een metershoog voetstuk geplaatst. En daar kon ze maar beter blijven ook, want haar kleding liet weinig activi teiten meer toe. De kennisma king met de schitterende mate rialen uit de Oriënt en de toege nomen welvaart leidden tot uit bundig stofgebruik: meters en meters van de kostbaarste zijde en wol werden in de kleding verwerkt. Een vrouw die tot de betere kringen behoorde, sleepte al gauw een indrukwekkende rok achter zich aan, terwijl de voor zijde van haar kleed bloezend over een gordel moest worden gedragen wilde ze er niet over struikelen. En wanneer zij de handen nog eens uit de mou wen wilde steken, bij voorbeeld om te borduren, moest ze er soms eerst knopen in leggen. Overigens was het bij de man nen niet veel anders. Ook wij droegen zeer wijde kleding, al was de snit nog amper veran derd in vergelijking met die van 100 jaar daarvoor. De cotte en de surcotte vormden nog de daagse dracht, alleen nu zo overdreven lang, dat je er nau welijks mee kon lopen. De manteau kreeg in deze tijd meer functies dan die van man tel alleen. In adellijke kringen werd de manteau ook gebruikt om de vijand uit te dagen voor een gevecht door hem op de grond te werpen. En had een troubadour zich zo goed van z'n taak had gekweten dat hij menig traan had ontlokt aan de ogen van de kasteel vrouwe, dan kon z'n gastheer weinig anders doen dan hem zijn manteau schenken. Bepaald geen kin derachtig geschenk, aangezien in die tijd de mantels vaak wa ren gevoerd met sabelbont of hermelijn. Maar ondanks alle luxe bleef in de garderobe nog veel bij het oude. Het enige nieuwe dat er aan werd toegevoegd in de twaalfde eeuw was de bliaud, een nauwsluitend lang onder kleed met weelderig borduur werk, waarin de oosterse in vloeden duidelijk zichtbaar wa ren. Bij de vrouwen was de bliaud vaak van dunne zijde ge maakt. Er overheen werd een brede band gedragen, die van 'swoordraadsel 'RlZONTAAL: 1. Lang smal zijvlak v.e. baksteen; 5. onheilsgodin; !eevis; 8. streek; 11. ik (Lat.); 13. bijb. figuur; 15. kant; 16. familielid; 18. buisverlichting; voorvoegsel; 20. automerk; 21. persoonlijk vnw.; 23. zeepwater; 25. nachtspiegel; directeur (afk.); 28. waterdier; 29. lichaamsslagader; 32. rivier in Polen; 33. vaartuig; boezem. TICAAL: 1 Gedorste korenhalmen; 2. Trans-Europa-express; *jbelse naam; 4. groente; 7. spreuk; 9 tandkarpertje; 10. moutsuiker; 12 persoonlijk 14. Frans voegwoord; 16. gewicht; 17 ampère; 22. vogelproduct;«24. grondsoort; tbaar getal; 27. rivier in Oostenrijk; 28. afwas; 30. windrichting; 31buidel van woensdag: taal: 1. Scheen; 4 kerkgang; 6. toer; 8. waar; 9. nonnetjes 1 Sik; 2. horde; 3 ergo; 5. graven; 6. tong; 7. rund; 8. witz

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11