Wegener verkoopt muziekpoot Arcade Economie Meisjes van Verkade gaan van hand tot hand upermarkten vrezen omst weidewinkels Shuttle in Aalsmeer vordert Winkeliers klagen over tekort biologisch voedsel Nieuwe concurrent PTT via distributiedienst Metro Kaartenstroom op gang KvK's: Tekort arbeidskrachten is dramatisch Vergeefs verzet Brinkhorst tegen korting op exportsubsidies Akzo Nobel wil fabriek Sneek twee jaar langer openhouden Twee maanden gratis brallen. WNSDAG 15 DECEMBER 1999 roductie gestopt na'inval bij Dumeco r. Bij slachterij Dumeco in Olst is de productie gisteren stil- Ëgd na een inval van de Vreemdelingenpolitie en de Arbeids- pectie. Er werden zoveel werknemers meegenomen dat de aüteit van de productie niet langer gehandhaafd kon worden, tde actie, bedoeld om illegale werknemers op te sporen, rd al geruime tijd rekening gehouden. Tientallen werknemers rden met busjes afgevoerd voor verhoor. Daarbij zou het oral gaan om Afrikanen, met name Ghanezen. Sommige rknemers probeerden zich in het bedrijf te verstoppen. Het rein van Dumeco was in zijn geheel afgezet. Bij de inval wer- n enkele tientallen mensen met speurhonden ingezet. roducenten genvoedsel aangeklaagd wiNGTONEen groep Amerikaanse boeren en milieubescher- rs gaan producenten van genetisch gemanipuleerd voedsel, aronder het biotechconcem Monsanto, aanklagen. Zij eisen ladevergoedingen en boetes, omdat de producenten concur- itieregels zouden hebben geschonden. Ze willen de rechter t vragen Monsanto en anderen te dwingen te testen welke loed genvoedsel heeft op gezondheid en milieu. Autoriteiten de VS hebben sinds 1996 ruim 40 genetisch gemanipuleerde adkiemen erkend. Naast Monsanto produceren ook DuPont, traZeneca, Aventis en Novartis de zaden, vooral voor het ver- jwen van maïs, soja, katoen en tomaten. rus.se 1 legt KLM 88 mille boete op De Europese Commissie heeft KLM 88.000 gulden boe- ;d omdat de luchtvaartmaatschappij onvolledige in itiatie heeft verstrekt over de overnameplannen van Martin- KLM is teleurgesteld en beraadt zich over eventuele stap- l KLM blies de overname van Martinair in het voorjaar af, n bleek dat de mededingingsautoriteiten veel vraagtekens atsten bij het samengaan. De onderhandelingen met Brussel rliepen toen al maanden uiterst moeizaam. Eurocommissaris n Miert vreesde een te machtige positie van de combinatie M-Martinair op de Nederlandse chartermarkt. De vluchten iTransavia naar landen rond de Middellandse Zee komen ter overeen met die van Martinair dan KLM deed voorkomen, deelde Brussel. Volgens de KLM was er een akkoord over de urmatie die Brussel had gevraagd. inder goederen in Antwerpse haven iwerpen De Antwerpse haven, de op één na grootste van Eu- ia en de vierde in de wereld, verwacht dit jaar een goederen - erslag van 115 miljoen ton. Dat is 4,2 procent minder dan in het recordjaar 1998. Havenwethouder Delwaide maakte dat iteren bekend. Er is dit jaar minder conventionele lading ver- jkt, maar daar stond een toename van de containeroverslag t zeven procent tegenover. inerican Airlines zonder Sabre verder york Het Amerikaanse AMR, moederonderneming van de htvaartmaatschappij American Airlines, stoot een van de test gebruikte vluchtreserveringssystemen af. Een belang van procent in Sabre wordt verspreid onder de AMR-aandeel- iders. Volgens The Wall Street Journal heeft het reserverings- Iteem een waarde van 6,2 miljard dollar. Analisten voorspel- een zonnige toekomst voor Sabre. Hun internetwebsite lakt ook onderdeel uit van het vluchtreserveringssysteem. ardoor kunnen reizigers vluchten, hotelkamers en huurau- svia het wereldwijde web reserveren. De reiswebsites zijn in VS erg populair. Microsoft bracht eerder dit jaar zijn reis- bsite succesvol naar de beurs. mscholingsfonds voor bouw bepleit iTERDAMDe Bouw- en Houtbond FNV vindt dat er een fonds set komen voor bouwvakkers die zich willen omscholen. Het taande scholingsfonds voldoet niet. „Een ervaren timmer- n die zich wil laten omscholen tot docent in het middelbaar oepsonderwijs, kan daar niet terecht", zegt een woordvoer- r. De Bouw-en Houtbond krijgt steeds vaker van haai leden loren dat ze hun huidige werk nog maar enkele jaren zullen houden. De bond wil voorkomen dat deze mensen de sector rug toekeren. Volgens voorzitter R. de Vries is een omscho- gsfonds ook goed voor de aantrekkingskracht op jongeren or de bouw. „Zij kiezen een beroep waar ze niet voor hun he- even aan vastzitten. De bedrijfstak biedt ook andere perspec- enzine 3 cent goedkoper, diesel niet ITERDAMDe prijs van benzine zakt morgen met drie cent. De selprijs blijft echter ongewijzigd. Dat heeft marktleider Shell teren bekendgemaakt. Een liter euro ongelood komt op 2,34 Iden. Super plus ongelood gaat aan de pomp 2,40 gulden sten en super met loodvervanger komt op 2,46 gulden. De ijs van diesel blijft 1,72 gulden. Volgens Shell heeft de prijswij- png te maken met de ontwikkeling van de internationale pro- ictnoteringen. de overheid toestaat dat aan anden van de steden weide- kels of hypermarkten naar ns voorbeeld worden neer- et, zullen veel supermarkten Ie steden en de woonwijken lwijnen, vreest het CBL. De st oneerlijke concurrentie, lat de grote winkels zich veel minder regels hoeven ouden. m de winkels in de steden ehouden, moet de overheid erlangen opheffen. CBL- J7 titter J. van den Broek pleit tmeer parkeerruimte en het thaffen van de verplichte los Jadtijden. Ook de criminali- moet beter worden aange- Als de overheden niet in- op deze wensen, dan slui- winkels de deuren. „Vaak is supermarkt nog de laatste tiening in een wijk. Als de ;3 ^els weg zijn, gaan ook de isen weg want die willen bij leis wonen. En dan krijg je •aupering." utrecht anp aalsmeer De bouw van de zogeheten Aalsmeer Shuttle is in volle gang. De brug, die in acht delen wordt geconstrueerd, vormt straks de hyper moderne snelle verbinding tussen de bestaande bloemenveilinghal en het nieuwe distributiecentrum aan de overzijde van de Legmeerdijk. Via de Shuttle worden de geveilde bloemen overgebracht naar de vrachtwagens in de grote distributiehal. In het nieuwe centrum wordt morgen de eer ste partij bloemen afgeleverd. Voorlopig nog even per vrachtwagen totdat de Shuttle klaar is voor gebruik. foto anp koensuyk Tot in Israël moeten winkeliers hun groenten inkopen, omdat de Nederlandse tuinbouwers de overstap naar biologische teelt niet durven maken. De land bouw laat kansen liggen, klaagt J. van den Broek, voorzitter van de supermarktbranchevereni ging CBL. Biologische producten zijn in. „Als CBL denken we dat de markt voor biologische en eco- producten nog veel groter kan worden dan de meeste mensen vermoeden", aldus Van den Broek. Opmerkelijk is dat nie mand de exacte cijfers weet: de twee grote onderzoeksbureaus ACNielsen en GfK zijn nog be zig de markt in kaart te bren gen. Feit is dat de vraag sneller groeit dan het aanbod. De grootste organisatie van groen te- en fruitveilingen The Gre enery geeft toe dat telers te traag zijn met het veranderen van productiemethoden. „Al een jaar geleden hebben we on ze leden (de groente- en fruit kwekers) verteld dat biologisch de trend is. Helaas is maar een kleine groep telers op onze voorstellen om op biologische teelt over te stappen, inge gaan", aldus een woordvoerder ruswuk anp Met het distributienetwerk van de gratis krant Metro als basis gaat het nieuw op te richten DistriMerge vanaf 1 januari een postdienst opzetten. Het gaat om een gesloten systeem van bedrijven die onderling veel za kelijke post uitwisselen. Het werkt met lidmaatschappen. 'Clubleden' weten zich. verze kerd van de diensten van Distri Merge. Onder andere in Enge land bestaat een dergelijk sys teem al langer. Directeur R. Willemse van DistriMerge zegt vooral banken, verzekeraars en nutsbedrijven als leden op het oog te hebben. Die wisselen volgens hem dage lijks onderling veel post uit. Banken doen dat bijvoorbeeld ook met hun filialen. Willemse denkt tarieven in rekening te kunnen brengen die goedkoper zijn dan die van PTT Post of van koeriersbedrijven. Er zijn nog geen contracten af gesloten maar de belangstelling onder potentiële klanten is vol gens hem groot. DistriMerge haalt de brieven en pakketten op en bezorgt die binnen 24 uur. Het distributienetwerk van Metro wordt per 1 januari uit gebreid zodat de krant op vrij wel alle stations in het land te krijgen is. „Tijdens die dagelijk se ritten kunnen wij ook langs de bedrijven", aldus Willemse. Er komt een sorteercentrum in het Utrechtse Breukelen. Analisten: Aankoop platenlabel was één grote mislukking Het uitgeverijconcern Wegener Arcade verkoopt de mu ziekpoot Arcade Music aan platenmaatschappij WBG Beheer in Hilversum. Muziekzender TMF, Business Nieuwsradio en Radio 10 Gold blijven nog wel binnen het Wegener concern. Bij de overname van de VNU-dag- bladen kondigde Wegener al aan de positie van het pla tenlabel Arcade 'te heroverwegen'. Hoeveel geld met de verkoop is gemoeid wilden beide partijen niet zeggen. den haag gpd-anp speler regels: oneerlijke concurrentie Hij wijst op de commotie over een Albert Heijn-filiaal in de Amsterdamse wijk Bijlmer. „Daar hebben ze gezegd: als de overheid niets doet aan de cri minaliteit, gaan we weg. Dat zul je de komende twee jaar vaak te horen krijgen", voorspelt Van den Broek. Het CBL vindt dat weidewin kels een heffing zouden moeten betalen voor de leefbaarheid van de binnensteden. „De over heid moet projectontwikkelaars daar mee laten betalen aan het verbeteren van de bestaande winkelgebieden in de binnen steden." Dit jaar was voor de super markten gunstig, meldde het CBL. De omzet ging met vier procent omhoog naar het re cord van ruim 47 miljard gul den. Dat kan nog hoger uitval len als de eindejaarsverkopen net zo uitbundig worden als verwacht. Het CBL verwacht 100 miljoen meer te verkopen dan bij een normaal oudjaar. Platenmaatschappij Road Run ners, onderdeel van WBG Be heer, neemt platenlabel Arcade over vanwege de enorme cata logus die het in diverse muziek- segmenten bezit. Verder is Ar cade sterk vertegenwoordigd met vestigingen in Spanje en Scandinavië. Road Runner heeft een omzet van 150 mil joen gulden en er werken 150 mensen. De succesvolste band is Junkie XL. De omstreden 'Millennium Prayer' van Cliff Richard zit ook in het pakket. In 1996 kocht Wegener Arca de voor 300 miljoen gulden. Het geld ging merendeels naar directeur en grootaandeelhou der H. Heinsbroek. Na de over name ging het met het tot dan toe florerende platenlabel Arca de steeds slechter. De resulta ten van Arcade drukten zwaar op het resultaat van Wegener. De winstgroei van Wegener Ar cade duikelde naar een drama tische 1,7 procent over de eer ste helft van 1999. De verkoop van de muziek poot maakt een einde aan de droom die oud-bestuursvoor zitter P. Appeldoorn ooit had om van Wegener de „Time Warner van de lage landen" te maken. Zijn opvolger Jan Hou- wert maakt van Wegener weer vooral een krantenbedrijf. Het is nog onduidelijk welke gevolgen de overname heeft voor de 68 nog overgebleven medewerkers die Arcade heeft. Het noodlijdende onderdeel - de dalende cd-verkoop bezorg de de muziektak flinke proble men - onderging de laatste tijd een metamorfose. Eerder al werden de winkelketen Music Store, een platenmaatschappij in Frankrijk en het klassieke muzieklabel uit de Arcade-boe del verkocht. Tot de kerntaken van Wege ner behoren naast de dag- en huis-aan-huisbladen ook 'de di rect marketingactiviteiten en de e-media. De kranten, die 28,5 procent van de nationale markt vormen, leveren meer dan de helft van de omzet. Volgens analisten was de aankoop van Arcade één grote mislukking. Verkoop is gunstig omdat het management zich nu meer kan richten op uitgeven. De omzet van de verkochte activiteiten begroten zij op ongeveer 150 miljoen. „De muziekpoot kreeg on evenredig veel aandacht van het management", zegt analist R. Westeneng van SNS Securi ties. .Arcade was vanaf het be gin een zorgenkindje." Ook W. Heineken van Bank Labouchere ziet het afstoten als gunstig. „Niet verrassend", zegt hij over de verkoop. „Wegener heeft bij de aankoop van de VNU-kran ten al laten doorschemeren van de muziek af te willen. Ook zou Wegener met SBS in gesprek zijn over de verkoop van de ra dioactiviteiten." van The Greenery. Volgens supermarktman Van den Broek heeft dat te maken met het conservatieve denken van de kwekers. Hij wijst erop dat de landbouw, die door al lerlei milieumaatregelen in zwaar weer komt, nieuwe kan sen krijgt dankzij de vraag naar biologisch geteelde producten. Uiteindelijk zullen de telers wel omschakelen, denkt de woordvoerder van The Greene ry. „We zien dat de vraag toe neemt. Het gaat niet zo goed met onze sector, en dit is een manier om aan de malaise te ontsnappen: door je te speciali seren in biologische teelt." Probleem is dat de telers slechte ervaringen hebben met de wensen van consumenten. Twee jaar geleden waagde een aantal telers de overstap, maar de zuinige consument was niet bereid de hogere prijs te beta len. Volgens een recente uitgave van de Consumentenbond zijn biologische producten - niet al leen groenten, maar ook koffie en koekjes kunnen het keur merk krijgen - 30 tot 50 procent duurder dan de niet-biologi- sche variant. Uit onderzoek van bureau Swoka blijkt dat de con sument echter hooguit 20 pro cent meer wil neertellen. den haag gpd Het gebrek aan arbeidskrachten néémt 'dramatische vormen aan', volgens mr. L Üvermars, voorzitter van de Nederlandse Kamers van Koophandel. Onge veer 45 procent van de dienst verlenende bedrijven kampt met een tekort aan arbeids krachten, onder bouwonderne mingen is dat 30 procent en in de detailhandel bijna 10 pro cent. Overmars noemde deze cij fers gisteren bij de toelichting op de resultaten van de jaarlijk se enquête van de Kamers. Het grote tekort aan beschikbare werknemers leidt er volgens hem toe dat bedrijven afzien van investeringen. „Het zal zich op enig moment vertalen in achterblijvende omzetgroei. Goede arbeidskrachten heb je nodig voor groei. Dat wordt een steeds groter obstakel." Ondanks deze alarmerende geluiden was de werkgelegen heidsgroei bij bedrijven in 1999 fors: er kwamen 110.000 volle dige banen bij, een toename van 3,3 procent tegen 3,5 pro cent in 1998. Kleine bedrijven namen het meeste nieuwe mensen aan (plus 3,9 procent). Grote bedrijven met vijftig werknemers of meer groeiden met 2,1 procent minder hard. In de industrie (plus 1,3 pro cent) is de banengroei al een paar jaar het laagst. brussel anp Minister Brinkhorst van landbouw heeft gisteren vergeefs verzet aangetekend tegen een korting van 4,5 procent op exportsub sidies voor verwerkte landbouwproducten. De Europese Commissie wil deze uitgaven beteugelen. Dat scheelt het Nederlandse bedrijfsleven, zoals bierbrouwer Heineken en zetmeelproducent Avebe, per jaar 33 miljoen gulden. Brinkhorst kreeg steun van zijn Ierse en Franse collega's maar zij konden onvol doende vuist maken. Sinds november han teert de commissie maandelijks de kaas schaaf. Zij wil de post exportsubsidies te rugbrengen van van 1,3 miljard tot 915 mil joen in 2001. Afspraken met de Wereldhandelsorgani satie (WTO) en plafond voor het EU-land- bouwbudget nopen Brussel tot de bezuini- gingskoers. „We zinnen op een zachte lan ding. Anders staan we in 2000 voor ingrij pender kortingen", zei landbouwcommis saris Fischler. De minister erkende wel dat exportresti tuties binnen de WTO steeds meer proble men geven. Brinkhorst vindt het echter niet evident zoals de besparingen nu worden toegepast. Ook andere landbouwuitgaven zouden daarvoor in aanmerking moeten komen. leidschendam De PTT is deze week begonnen met de verwerking van de massale stroom aan kerst- en nieuwjaarswensen. In drie weken tijd komen er zo'n 200 miljoen stuks binnen. TPG heeft daarvoor 10.000 extra medewerkers ingehuurd, onder wie 4.000 uitzendkrachten. Ook familieleden en vrienden van het personeel worden ingeschakeld. En de zaterdagkrachten worden extra ingeroosterd. Omdat kerstwensen vooral binnen de eigen regio worden verstuurd, worden de meeste hulpkrachten ingezet op de plaatselijke distributiecentra. De rest werkt op een van de zes grote sorteercentra in het land. Zoals in Leidschen dam (zie foto). In december wordt de helft van de jaarlijkse particuliere post verwerkt In cijfers: gemiddeld bezorgen de postbodes dagelijks 22 miljoen stukken, op de drukste dagen voor kerst wordt dat aantal verdubbeld. foto anp marcel antonisse arnhem«anpop de toenadering van Akzo, zegt bestuurder B. Roodhuizen van FNV Bondgenoten. „Wij blijven achter de eis dat de ves tiging in Sneek open blijft." Vandaag start de eerste onder handelingsronde over de nieu we CAO voor Akzo. „Wij over leggen eerst over de situatie in Sneek. Zolang Akzo bij het standpunt blijft de vestiging daar te sluiten, weigeren wij te onderhandelen over de CAO", aldus Roodhuizen. De Akzo- CAO geldt voor 18.000 werkne mers. Vanochtend trokken sta kers uit Sneek naar het hoofd kantoor van Akzo in Arnhem om hun eisen kracht bij te zet ten. De directie van Akzo Nobel is bereid om de Flexa-verffabriek in Sneek twee jaar langer open te houden. Akzo kondigde on langs aan de vestiging te sluiten en de productie naar het Zuid- Hollandse Groot Ammers te verplaatsen. Sinds vorige week maandag staken de tachtig werknemers. Zij eisen dat de fa briek open blijft. Volgens Akzo is dat niet aan de orde. De vestiging in Groot Ammers is als locatie gunstiger, aldus de directie. Akzo wilde over drie jaar de productie ver huizen, nu is dat vijf jaar ge worden. De vakbonden gaan niet in den'anp meisjes van Verkade' uit Zaandam [en de laatste jaren een wereldreis. 190 huwden zij met de intematio- Brit United Biscuits. Nu dingen fre nationaliteiten naar hun gun- met als belangrijkste kandidaat de Amerikaan Nabisco. Maar ook verzameling financiers uit Frank- Engeland en Duitsland toont ge- fnheid. 1201 mlatie met United Biscuits die in het begin nog veelbelovend leek, leid de al snel tot problemen. Het concern presteerde dramatisch op de Londen- se beurs. De overname leidde destijds tot grote onrust onder het personeel over de werkgelegenheid bij de toen ruim 100-jarige Koninklijke. Want die was na het eeuwfeest in 1986 uit het dal geklommen en weer marktleider in Nederland in biscuits, chocolade en knackebröd. Ook in Frankrijk was de positie goed in de wafels en zoutjes. Insiders wisten echter dat het bedrijf te klein was om slag te leveren met de harde Europese concurrenten. De deal met United Bis cuits en het daarbij horende kwali teitsmerk McVitie zou de Hollandse koekjesfabrikant weer in de zon zetten. Een jaar later hielden twee van de drie topbestuurders van Verkade het voor gezien. De nieuwe situatie beviel hen niet. United Biscuits wakkerde de on rust alleen maar aan door in hetzelfde jaar in eigen land twee pizzafabrieken en drie andere bedrijven te sluiten. Het zette daarmee en passant 700 mensen op straat. Met Verkade ging het ook op en neer. En vooral neer. In 1997 zei eindelijk di recteur C. van Bemmelen van United Biscuits wat velen al langer dachten: Verkade teerde te veel op de oude roem. Van Bemmelen zou het bedrijf wel eens uit de winterslaap halen. .Al leen Sultana is vernieuwd. Verder is met de merknaam Verkade nauwelijks iets gebeurd", luidde zijn vernietigen de oordeel. Toen Van Bemmelen uit zijn vel sprong, telde het in Nederland wereldberoemde merk nog 400 werk nemers waar dat er begin jaren tachtig 2.500 waren. United Biscuits voegde de commercië le onderdelen samen met het succes vollere Croky, de zoutjes en chips van het eigen concern. Het verkocht de diepvriespoot aan Heinz en heeft nu ook met de koekjes, chips en zoutjes de handdoek in de ring gegooid. Wie nu een Dutchtone Atlin of een Business abonnement neemt, krijgt twee maanden een gratis belbundel. Over schrijdt u het door u gekozen aantal belminuten, dan betaalt u hierover het normale tarief. Voor meer infor matie belt u 0800-0550. of bezoekt u www.dutchtone.nl. dutCh>OD6

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9