Lagere werkdruk studiehuis 'Hoofdrol beurs bij misbruik joodse tegoeden' Binnenland Doek tegen wassend water 'Verkrachters reeds in gevangenis behandelen' Actie tegen hennepteelt Mainport Rotterdam zoekt ideeën rote bedrijven willen naar n ziektekostenverzekering weede Kamer botst met binet over jonge soldaten Criminele bendes op Schiphol beroven cocaïnesmokkelaars Verzekeraars dekken voortaan ook regenschade ENSDAG 15 DECEMBER 1999 stichters' NS-staking gepakt De politie heeft zes mannen aangehouden die indi- Ifverantwoordelijk zijn voor de wilde spoorwegstaking eer- leren. Zij bedreigden en mishandelden twee conducteurs en ■inspecteur van de spoorwegpolitie toen een van hen vorige woensdag werd betrapt op zwart rijden. Hij werd in Schie- jnuit de trein gestuurd, maar stapte enkele deuren verderop pin. Dat herhaalde zich nog een keer totdat de andere on- okers zich er mee gingen bemoeien. Er ontstond een jemeen waarbij de slachtoffers werden geschopt en gesla- rLeden van de groep bedreigden een aantal dagen later op jgenoemde Hoekse lijn twee conducteurs nadat ook zij op trijden waren betrapt. ?>|egnelse schutter blijft vastzitten [7 jpscH» De 17-jarige jongen die vorige week in school De graaf in zijn woonplaats Veghel vijf mensen met een vuur- ien verwondde, blijft voorlopig dertig dagen in de cel. De iale jeugdraadkamer van de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren bepaald. De 35-jarige vader van de jongen, die 002 neens is opgepakt omdat hij bij de schietpartij betrokken ie,zijn geweest, verschijnt vandaag voor de rechter. De schiet en dj was het gevolg van een ruzie tussen twee Turkse families rhet 15-jarige zusje van de verdachte. De schutter had het irzien op de 19-jarige (ex-)vriend van het meisje. Die jongen d bij de aanslag ernstig gewond, drie andere leerlingen van school, en een docente werden ook geraakt. Ze maken het snaai naar omstandigheden goed. mailactie tegen zwijnenjacht rELVEENDe actiegroep Faunabescherming verhevigt haar es tegen de zwijnenjacht door het Koninklijk Huis. Faunabe- ing (voorheen Kritisch Faunabeheer) begint daartoe een ictie naar Tweede-Kamerleden. Verder is er de Wilde nlijn en de website www.hoQacht.nl, die onlangs in twee en 2600 bezoekers trok. De Faunabescherming verwacht dat Koninklijk Huis dit seizoen nog twee drijfjachten houdt op le zwijnen. Staatssecretaris Faber (Natuur) heeft vorige week gezegd de drijfjacht op wilde zwijnen niet te verbieden. De nen die op Het Loo worden geschoten gaan naar de poelier. jagers moeten een schietexamen doen, zodat missers wor- rdrecht dupe foutje Schieland IOpnieuw zijn honderden inwoners van de ge le Moordrecht de dupe geworden van een foutje van het igheemraadschap van Schieland. Half april vergat Schieland 700 kiesgerechtigden in Moordrecht een stembiljet te stu- Afgelopen weken ontvingen zo'n tweeduizend inwoners het IJsseldorp ten onrechte een aanmaning voor de omslag- isting. De groep huiseigenaren in kwestie kreeg dit jaar per lis geen aanslag. Dat gebeurde de afgelopen weken alsnog, rekening werd daarbij wel verhoogd met de nodige aanma- ■skosten. Veel inwoners betaalden de rekening plus boete, eren trokken bij het schap aan de bel. De ten onrechte be de aanmaningskosten worden met voorrang terugbetaald. s van twaalf jaar voor 'slachters' KAR» De Alkmaarse officier van justitie R. Steinhaus heeft ntwee mannen uit Heerhugowaard ieder twaalf jaar celstraf ist wegens doodslag in vereniging. De verdachten (beiden 32 brachten op 8 juni een 26-jarige man uit Heerhugowaard ijn woning om het leven. De officier sprak gisteren tegen- de Alkmaarse rechtbank van een „beestachtige afslach- De mannen probeerden het slachtoffer neer te slaan met lang. Toen dit niet lukte, werd naar de in de kamer hangen- onkbalknuppel gegrepen. Omdat het slachtoffer bleef le- probeerden ze hem uiteindelijk met een koord te wurgen, ook deze poging op niets uitliep, doorboorde een ver- ïte uiteindelijk met twee messen de luchtpijp van het htoffer. udejaarskamp bij gevangenis Igeveen De 31-jarige Marijke Veenstra uit Zuidwolde wil tij- js de jaarwisseling een tentenkamp opzetten bij Huis van Be ing De Grittenborgh in Hoogeveen. Veenstra, wier man Is elf maanden gevangen zit in Hoogeveen, hoopt op deze nier aandacht te krijgen voor de problemen van vrouwen gedetineerden. „Veel vrouwen van gedetineerden zitten de feestdagen toch alleen. Waarom zouden we niet samen aarwisseling kunnen vieren?" Veenstra probeert tijdens de oekuren in de gevangenis zoveel mogelijk vrouwen voor de ete porren. Zij hoopt dat door de ludieke actie meer begrip itvoor de problemen van vrouwen van gedetineerden. Philips, Ahold, Corus, NS og elf andere willen af van scheiding tussen zieken- sen en particuliere ziekte- 'nverzekeringen. De grote ijven, allen lid van de ver- ngvan Collectiviteiten Per- elsfondsen Ziektekosten komen dit voorjaar met voorstel voor een altemieve ivan het stelsel van ziekte verzekeringen. ?ote bedrijven vinden dat limbeleid en reïntegratie kn belemmerd door regel- 'g en de scheiding tussen nfonds en particulier. JDe bedrijven hebben nu «al voor de hogere inko- JWCjANP Meerderheid van de Twee- amer houdt tegen de zin vet kabinet vast aan scher- voorwaarden waaronder Geriaters onder de acht- aar kunnen kennismaken •et militaire vak. Het liefst fe Kamer echter dat er on- de achttien jaar helemaal wordt geworven voor de öiacht. dA en Groenlinks hielden ten tijdens de behandeling de Defensiebegroting vast de voorwaarden dat elverlaters van 17 jaar niet tde krijgstucht mogen val- n niet met scherpe munitie omgaan. Defensie mag ejverlaters alleen door ie' van stages en vakoplei- f1 proberen te interesse- een vaste baan bij de 'nacht. De motie van bei- toalitiepartijen, gesteund Groenlinks en CDA, werd Jn door staatssecretaris "oof ontraden. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Onderzoekers in rapport: den haag anp tiel» Met speciaal kunststof doek wordt een zanddijk met daarop een nieuwe weg langs de Waal bij Tiel afgedekt. Het doek voorkomt dat het wassende water het zand kan wegspoelen. De Waal is in één etmaal ruim één meter gestegen. Rijkswaterstaat venvacht echter geen grote proble men met het hoge water zoals in 1993 en 1995. Het waterpeil zal overigens nog wel verder stijgen. Bovenstrooms zijn de Moesel en de Saar al gestremd. De verwachting is dat het hoge water uit die rivieren over ongeveer een week in Nederland aankomt. foto wfa jan bouwhuis De behandeling van plegers van seksueel en huiselijk geweld schiet tekort. In vergelijking met het buitenland zijn hier minder mogelijkheden om hen te behandelen en te voorkomen dat zij opnieuw in de fout gaan. Daar moet wat aan gebeuren, stellen onderzoekers van Trans- Act en het Verwey-Jonker Insti tuut in een rapport dat ze giste ren hebben overhandigd over handigd aan de Tweede Kamer. Die praat in er in februari over met het kabinet. Directeur Klijnsma van TransAct ergert zich eraan dat de politieke discussie tot nu toe alleen gericht is geweest op de zware gevallen, zoals tbs'ers. Ze wijst erop dat slechts 7 procent van de zedendelinquenten ge stoord wordt verklaard en tbs krijgt. Dertien van de veertien ze- dendelinkwenten gaan gewoon de cel in of krijgen een werk straf. De onderzoekers willen dat ook zij worden behandeld, en wel al tijdens hun straf. Daarnaast moet nazorg terug val in het oude gedrag tegen gaan. TransAct wil daarom dat de proeftijd wordt verlengd naar acht jaar. De reclassering en de ambulante hulpverlening moeten een grote rol in de na zorg gaan spelen. In Nederland krijgt slechts een op de vijf zedendelinkwen- ten een behandeling. Seksuo- loog Frenken vindt dat een groot gevaar voor de samenle ving. „De meeste daders verla ten de gevangenis zonder een minuut behandeling. Zij kon den al die tijd volharden in het goedpraten van hun wange drag. Bovendien is hun woede tegen de maatschappij en tegen vrouwen vaak juist groter ge worden", zo verklaart Frenken. In veel andere landen zoals de Verenigde Staten, Canada, Groot-Brittannië en België, wordt vaak al in de gevangenis behandeld en dat heeft ook succes. Al verdwijnt de kans op herhaling nooit, zeggen de des kundigen. Volgens Frenken is de weerstand op behandeling in de cel in Nederland vooral koudwatervrees. „Landen die niet zo seksueel geliberaliseerd zijn als Neder land, voeren een veel krachtiger preventiebeleid." Hij ziet veel in het belonen van daders als zij een behande ling ondergaan. „Laat ze daar mee hun voorwaardelijke in vrijheidstelling verdienen. Of leg een kortere celstraf op met als voorwaarde dat ze zich laten behandelen." Adelmund neemt maatregelen na scholierenprotest Staatssecretaris Adelmund komt de scholieren die de monstreerden tegen de werkdruk in het studiehuis, tege moet. Ze hoeven minder praktische opdrachten te ma ken en het omstreden nieuwe vak Algemene Natuurwe tenschappen krijgt een veel minder prominente plek in het programma. De maatregelen zijn tijdelijk, schrijft Adelmund aan de Tweede Kamer. kunnen scholen hier zelf ook veel aan doen. Om te wennen aan de organisatie van het stu diehuis, wil zij de scholieren die dit jaar en de komende twee jaar aan de tweede fase begin nen, ontlasten. In het school jaar 2002-2003, kan er weer een den haag anp Onderzoek van onderwijsin spectie en het Procesmanage ment Voortgezet Onderwijs (PMVO) toont aan dat het pro gramma inderdaad overladen is. Maar volgens Adelmund tandje bij. Adelmund houdt vast aan het uitgangspunt dat de werkweek van een scholier uit veertig uur bestaat. „Ieder een moet zich realiseren dat het havo-vwo een dagtaak is." Naast vermindering van het aantal praktische opdrachten verdwijnt Algemene Natuurwe tenschappen (ANW), een van de kroonjuwelen van de onder wijsvernieuwing, naar de marge van de lessentabel. In het havo wordt het een keuzevak, waar door waarschijnlijk nog maar weinig leerlingen het impopu laire vak zullen kiezen. Voor de vwo'ers geldt dat het aantal uren ANW drastisch wordt te ruggebracht. Daardoor kunnen zij het vak al in het vierde jaar afronden. Stakingsleider M. Gebuis (15) is 'redelijk tevreden' over de toezeggingen van Adelmund. Hij vindt het alleen jammer dat scholen zelf mogen bepalen of ze de maatregelen invoeren of niet. „Als de leiding van jouw school vindt een dat het zo uit stekend gaat, heb je pech ge had." Tweede-Kamerlid Dijksma (PvdA) vindt de voorstellen van Adelmund 'verstandig". „De kern van de tweede fase blijft overeind: de aansluiting op het hoger onderwijs moet beter, het niveau blijft gehandhaafd." Comielje (WD) en Mosterd (CDA) sluiten zich bij Dijksma aan. Lambrechts (D66) consta teert dat Adelmund een flink eind in haar richting is opge schoven. .Adelmund vindt nu ook dat het programma overla den én versnipperd is. Toen ik het maanden geleden zei, was dat 'absoluut niet het geval'." mens een collectief ziektekos tencontract met één particulie re verzekeraar en diverse zie kenfondsen. CPZ wil naar één partner die dan ook de arbo- zorg, zoals verzuimbegeleiding en reïntegratie, op zich neemt. In de CPZ zijn personeels- fondsen vertegenwoordigd van een aantal grote bedrijven. Die personeelsfondsen zijn een ver zekering voor ziektekosten bin nen het eigen bedrijf. Ze zijn niet aangesloten bij bijvoor beeld de werkgeversorganisatie VNO-NCW omdat deze koepel ook de belangen vertegenwoor digt van bijvoorbeeld andere verzekeraars en pharmaceuti- sche bedrijven. rotterdam anp arnhem Ruim tweehonderd agenten van de Arnhemse politie hebben gisteren tijdens een grote actie 29 hennepplantages in de wijk Het Broek ontruimd. De agenten vielen gelijktijdig 52 woningen en schuurtjes in vijftien straten binnen. In totaal zijn 2400 hennepplanten en een fikse hoeveelheid gedroogde toppen in beslag genomen en vernietigd. Aanleiding voor de actie was de aanhoudende stroom klachten over stank overlast vanuit de wijk. De politie verzamelde informatie over adressen waar plantages te vinden zouden zijn. Behalve hennep en plantagemateriaal vond de politie een gestolen brommer, illegaal vuurwerk, een neppistool en twee vlindermessen. Er is niemand aangehouden. foto opd henk van holland Rotterdam en het rijk willen banken en aannemers alle ruime ge ven bij de ontwikkeling van het havengebied. Er worden vooral creatieve ideeën gevraagd, zei minister Netelenbos van verkeer en waterstaat bij de presentatie van het zogenoemde Marktconsulta- tiedocument. Netelenbos is de verantwoordelijke minister voor het Project Mainportontwikkeling Rotterdam (PMR). Daaruit moeten de op lossingen komen voor het ruimtegebrek van Rotterdam, in be staand gebied of met de aanleg van een tweede Maasvlakte. Ook moeten daaruit voorstellen komen voor de ontwikkeling van 750 hectare natuurgebied bij Rotterdam. Tot 22 februari krijgen bedrij ven de kans met ideeën te komen. haarlem straf van vijf jaar. Een woordvoerder van de Ko ninklijke Marechaussee op de luchthaven bevestigt de toena me van het aantal ripdeals. De marechaussee heeft daarom in middels op Schiphol een aantal rechercheurs ingezet. Volgens Justitie wordt er ook vaker ge surveilleerd in de aankomsthal len. De slachtoffers doen volgens justitie meestal geen aangifte omdat ze bang zijn vervolgd te worden voor drugssmokkel. De rechtszaak die gisteren diende, is wel het gevolg van een aan gifte. Het slachtoffer was geen drugssmokkelaar, maar een ge wone reiziger. Volgens het slachtoffer merkten zijn bela gers te laat dat ze de verkeerde te pakken hadden. Cocaïnesmokkelaars worden bij aankomst op Schiphol steeds vaker beroofd door criminele bendes. De vaak gewapende groepen uit de Bijlmer becon curreren elkaar al in de aan komsthal. Elke keer als een vliegtuig uit Suriname landt, hangen er bendes daar rond die loeren naar de 'handbagage' van uitgestapte reizigers. Deze 'ripdeals' nemen in aantal sterk toe, zei officier van justitie B. MacLean maandag tijdens een rechtszaak tegen een Amsterdammer (36). Deze verdachte zou in augustus met vier anderen een pas gelande luchtreiziger hebben bedreigd, mishandeld en beroofd. Hij eis te tegen hem een gevangenis- Scholieren tonen spijt met bloemen den haag anp Met vijf bosjes bloemen heeft het Landelijk Aktieco- mité Scholieren (LAKS) giste ren iets goedgemaakt. Twee de Kamerleden namen bloe men en verontschuldigingen in ontvangst voor de ravage die vorige week maandag na de grote scholierendemon stratie was aangebracht. De kamer van D66-fractie- voorzitter De Graaf is weer op orde, de jas van Groen links-leider Rosenmöller weer schoon en de wang van CDA'er Mosterd weer heel. De bloemen zijn niet meer dan een symbool, zeiden Lionel Schreiber van het LAKS en de Kamerleden een stemmig. De Graaf: „Het had na tuurlijk veel erger kunnen af lopen. Blikjes cola door de ramen. Er zaten nog mensen te werken. Gelukkig hebben zich geen persoonlijke onge vallen voorgedaanHij nam afstand van WD-fractielei- der Dijkstal, die de scholie ren een week geleden zwaar onder vuur had genomen. De Kamer praat weer met de scholieren, stelden de Ka merleden vast. De Kamerleden achten het LAKS niet verantwoordelijk voor de schade aan het ge bouw, die is getaxeerd op 800.000 gulden. Wel wil de Kamer die schade verhalen op de daders, die soms dranghekken gebruikten om in totaal een vijftigtal ruiten te verbrijzelen. den haag anp Volgens Van Hoof leveren de ze voorwaarden te veel prakti sche problemen op bij de wer ving en leiden zij niet tot een wereldwijde uitbanning van de inzet van kindsoldaten. Hij wil de Kamer alleen beloven dat jongeren tot htm achttiende jaar op elk moment met hun vooropleiding mogen stoppen en pas na hun achttiende kun nen worden uitgezonden. Ver der worden deze jongeren naar huis gestuurd als het Neder landse leger in een oorlogssitu atie terechtkomt. Volgens Van Hoof hebben schoolverlaters die belangstel ling hebben voor een baan bij de krijgsmacht, geen zin om weer een jaar in de school banken te zitten. Hij is daarom bang dat deze groep afhaakt, wat hem een groot probleem oplevert bij het opvullen van de vacatures voor de parate troe pen. Het gaat jaarlijks om 900 jongeren, ongeveer 15 procent van het aanbod, aldus de be windsman. Commissie-Scholten wil miljoenengebaar van financiële wereld den haag gpd De gehele Nederlandse financiële sector heeft in de oorlog geprofiteerd van de tegoeden en bezittingen van weggevoer de joodse landgenoten. Na de oorlog vloeide ook veel geld naar de schatkist. Daarom mag de joodse gemeenschap rekenen op een miljoenengebaar van de kant van de beurs, de banken, de verze keringsmaatschappijen en het ministe rie van financiën. Zij moeten stuk voor stuk bereid zijn tot een extra schadever goeding. De commissie - Scholten schrijft dat in het eindrapport van haar onderzoek naar de houding van de fi nanciële sector in de Tweede Wereld oorlog. De commissie-Scholten laat zich niet uit over de precieze hoogte van de scha deloosstelling. In het definitieve rapport herhaalt de commissie haar conclusie in het vorig jaar verschenen tussenrapport dat de financiële tegoeden op den duur vrij volledig zijn teruggegeven. De com missie verwacht dan ook dat er niet of nauwelijks sprake zal zijn van 'slapende' tegoeden bij banken, verzekeringsmaat schappijen of het ministerie. Uiteindelijk werden teruggekeerde jo den redelijk gecompenseerd, maar het rechtsherstel was vaak onvoldoende. In sommige gevallen duurde het veel te lang voordat alle bezittingen waren te ruggegeven, aldus de commissie, die on der leiding staat van voormalig vice-pre sident van de Raad van State, W. Schol- ten. Het vanochtend verschenen rapport is bijzonder kritisch over de rol van de beurs. Die maakte de onteigening door de Duitse 'roofbank' Lippmann, Rosen thal Co Sarphatistraat mogelijk door deze toe te laten als lid van de Vereni ging voor de Effectenhandel. Een be langrijk deel van de leden is daarnaast actief betrokken geweest bij de handel in effecten waarvan zij wisten dat deze uit gestolen joods bezit afkomstig wa- Na de oorlog wist de vereniging te be werkstelligen dat de aansprakelijkheid van de leden voor deze onrechtmatige daad werd opgeheven. Door dit besluit werden ook leden van de vereniging be schermd waarvan bekend is dat zij bij voorbeeld eigen aandelen hebben ge kocht. Ook van de staat verwacht de com missie een gebaar omdat naast de juridi sche misstappen de schatkist 'niet onbe langrijke', gestolen, bedragen ontving. De commissie komt tot een bedrag van (globaal) bijna 7 miljoen gulden. Daar naast hoefde de staat een - niet exact te bepalen - bedrag aan pensioenrechten, in de vorm van rentezegels, niet uit te keren. De beslissing van Kamer en kabinet om het saldo van 11,5 miljoen gulden van het Waarborgfonds te doen ^vloei en naar de algemene middelen, was on juist. Dat bedrag moet worden terugge geven, gezien de concrete herkomst van het geld. Het Verbond van Verzekeraars zal te vens een gebaar moeten maken, vanwe ge niet-uitgekeerde uitvaartverzekerin gen en niet-aangemelde volksverzeke ringen die aan de maatschappij verval len zijn. De banken die hun eigen aan delen hebben opgekocht en vervolgens doorverkocht moeten de joodse ge meenschap eveneens een schenking doen. De commissie denkt aan een be drag van tien procent van de hoogste koersen van die aandelen in 1953/1954. De commissie concludeert dat het on waarschijnlijk is dat banken zich stelsel matig hebben verrijkt ten koste van joodse oorlogsslachtoffers. Kritiek van het Centraal Joods Overleg op deze con clusie wordt van de hand gewezen. Toch beveelt de commissie aan dat banken en commissionairs systematisch op zoek gaan naar slapende tegoeden. Dat moe ten gebeuren door De Nederlandsche Bank. Verzekeraars vergoeden voort aan ook regenschade aan wo ningen en bedrijfspanden, ook als het regenwater over dijken het pand is binnengestroomd. Tot op heden verzekerden de maatschappijen dit soort risico niet. Bij grote regenschades moest de overheid bijspringen. Het Verbond van Verzeke raars heeft op verzoek van het kabinet. Aanleiding was de schadevergoeding van honder den miljoenen guldens door overstromingen van 1998 in Zuidwest- en Noord-Neder land. Deze schade is geheel door de overheid betaald. Dee extra dekking kost de verzekeraars naar schatting 50 miljoen gulden per jaar, waarbij er een kans bestaat dat eens per twintig jaar een schade van 500 miljoen optreedt. De extra schadelast kan leiden tot een kleine premieverhoging voor de opstal-, inboedel- en inventa risverzekering, zo meent het verbond. Nadrukkelijk verzekeren de maatschappijen geen schade door dijkdoorbraken en van ri vieroverstromingen door ge beurtenissen in het buitenland. Bij zulke onverzekerbare risi co's kan de Wet Tegemoetko ming Schade bij rampen en zware ongevallen in werking treden.De uitbreiding van de verzekering strekt zich ook nog niet uit tot regenschade aan agrarische gewassen. Dit pro bleem is zo ingewikkeld dat dit apart wordt onderzocht.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5