Uw millenniumwensen gaan nu in vervulling! Binnenland Eenzame laatste tocht 'Tegen betaling in file staan' ezitters Bulderbos Ziekteverzuim stijgt ondanks maatregelen oeten protest stoppen' Ideale huisarts is deskundig en geeft ongevraagd advies Dierenbescherming tegen varkenshart in mensenlijf inister: Privatisering an NS terugdraaien Bel voor 1 januari 2000 de Postbank Leenlijn (058) 295 95 95. POSTBANK Resultaat van donorregister valt sterk tegen IJSDAG 15 DECEMBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten idsdeel steunt bidverbod gDAM» Stadsdeel Osdorp staat achter het verbod om te en op het Calandlyceum in Amsterdam. Het stadsdeelbe- r, dat het bestuur vormt van de openbare scholen in Os- vindt dat geen enkele openbare school ruimte beschik- stellen aan leerlingen die willen bidden. ,,Het is een open- school. Er is respect voor eikaars levensovertuiging, maar lieve geloofsbeleving kan niet op school plaatsvinden", wethouder P. Janssen. Het lyceum wilde geen klaslokaal hikbaar te stellen aan een groep islamitische meisjes die in de pauze wilden bidden. Janssen vindt het geen pro- Bi dat de kinderen ergens in een rustig hoekje bidden, bij- tld bij de toiletten. I voor smokkelende politieman n Rotterdamse politieman is in hoger beroep ver deeld tot 2,5 jaar celstraf, waarvan zes maanden voorwaar- fc. Volgens het gerechtshof in Den Haag probeerde de man J-ugssmokkellijn tussen Curasao en Nederland op te zet- ilangrijke getuigewas een Zaandammer die de brigadier __iillende keren had benaderd met de vraag of hij belang enden wist voor grote partijen XTC-pillen. Eerder al veroor- de rechtbank de politieman tot dezelfde straf. uurwerkspotje blijft kwetsend' pit» De Gehandicaptenraad blijft tegen de tv-spotjes die schuwen tegen stunten met vuurwerk. De stichting Ideële ame (SIRE) zegde gisteren toe een tekst aan de spotjes toe legen die luidt dat 'kwetsend gedrag tegenover gehandicap- unaanvaardbaar' is. Dat is voor de Gehandicaptenraad on- oende. De raad handhaaft de klacht bij de Reclame Code imissie. De campagne, die de sociale gevolgen toont van werkongelukken, zou gehandicapten stigmatiseren. assenverkleining zet niet door kaag» Het aantal kinderen per klas in het basisonderwijs is chooljaar opnieuw iets toegenomen. In de laagste groepen tn nu gemiddeld meer dan 25 kinderen. Vorig jaar waren dat ig 24,5, blijkt uit onderzoek van de onderwijsinspectie, kabinet heeft een miljard gulden uitgetrokken voor kleinere sen, maar scholen gebruiken het geld vaak liever gebruiken rklasske-assistenten of remedial teachers. Daardoor kun- extra aandacht geven aan zwakkere leerlingen. rdachten fraude Schipholtunnel itM» Justitie in Haarlem heeft een aantal verdachten ge- td van de vermeende fraude bij de bouw van de tweede pholtunnel. Aannemersmaatschappij KSS zou de NS 000 gulden aan voordeel hebben onthouden. Het parket in lem verwacht dat het strafrechterlijk onderzoek medio vol- Ijaar wordt afgerond. Justitie bepaalt dan of de zaak voor echter komt. Volgens de zegsvrouwe hebben de NS inmid- een advocaat in de arm genomen die de aannemingscon- ten gaat doorlichten. Kombinatie Schiphol Spoortunnel is een samenwerkingsverband van de aannemers HBW en ton. Vorig jaar verschenen berichten dat er fraude zou zijn :ii eegd. KSS gaf toe dat onregelmatigheden waren geweest bij icturering. den haag anp leusden Hoe kort kan een begrafenisstoet zijn? Zoals hij om het leven werd gebracht, zo is een 52-jarige Amersfoortse zwerver vanochtend ook begraven: in vrijwel volstrekte een zaamheid. Zonder familie en slechts in aanwezigheid van een enkele lotgenoot kreeg de dakloze man zijn laatste rustplaats op de Leusder begraafplaats Rusthof. De man overleed vo rige week woensdag aan de verwondingen die een onbekende hem toebracht in een fietsenstalling achter een kantoor aan de Amersfoortse Zonnehof. Een rechercheteam van twintig man onderzoekt de doodslag. foto cpd vervolg voorpagina De proef met het rekeningrij den in de regio Amsterdam roept overwegend negatieve re acties op. Belangenorganisaties van het wegverkeer zien weinig in het plan omdat het de files nauwelijks zal verminderen. De werkgeversvereniging VNO-NCW denkt niet dat het rekeningrijden helpt tegen files omdat alternatieven ontbreken. ,,De filerijder staat voortaan te gen betaling in de file." Dat le vert voor Amsterdamse bedrij ven problemen op bij het aan werven van personeel, vreest VNO-NCW. Ook de vereniging van transportbedrijven TLN is boos. „Vervoerders in en om Amsterdam krijgen met grote kostenstijgingen te maken, ter wijl dit geen garantie biedt voor verbetering van de bereikbaar heid." Volgens de Bovag-Rai, de branchevereniging van de auto mobielbedrijven, heeft Netelen bos Amsterdam 'omgekocht' met geld dat voor andere re gio's was bestemd. „Dat bete kent dat in andere delen van het land de problematiek alleen maar groter wordt." Ook de WD is slecht te spre ken over het wisselgeld dat Ne telenbos Amsterdam wil geven. „Heeft de minister Amsterdam omgekocht", vraagt WD'er Hofstra zich af. Hij benadrukt dat deelname aan de proef op vrijwillige basis zou gebeuren. De Kamer van Koophandel in Amsterdam toont zich wel posi tief omdat de uitvoering van de plannen een grote impuls voor de regionale economie beteke nen. Ook de ANWB is tevreden, alhoewel de organisatie in het verleden altijd tegen rekening rijden was. „We constateren dat van de cordons rondom de gro te steden weinig meer over is", aldus directeur Van Woerkom. Oorzaken blijven onduidelijk cfkac ans jacobs )i ichthaven Schiphol heeft ie asd gereageerd op de op- D van minister Netelenbos e 'erkeer aan bezitters van lulderbos om hun grond illig af te staan. Netelenbos t dat anders de aanleg van fde start- en landingsbaan aging oploopt. Volgens tol zijn de onteigenings- dures al begonnen en kan an op tijd worden aange- telenbos wil dat de 460 ei- ifien van de grond met bp bijna 4.000 bomen hun st tegen de uitbreiding van tol opgeven. Het vooruit- om tegen alle eigenaren onteigeningsprocedure te tn, staat de bewindsvrouw n Dat kost volgens haar geld en tijd. En dat komt it uit, want de vijfde baan tin2003 klaar zijn. Igens Schiphol is er echter lig aan de hand. „We heb- onteigening ingecalcu- aldus een woordvoer- •Na de zomer gaat de eer- pade in de grond. In 2003 baan volgens planning dig operationeel zijn." Een I deel van de benodigde vergunningen is aange- |d. Een proef met versnel- ddinking van de grond is ddels afgerond, eerste reacties van Bulder- ezitters zijn afwijzend. De sente Leiden, eigenaar van enkele bomen, laat weten dat de minister eerst moet komen praten over het vlieglawaai in de gemeente. Netelenbos is daartoe bereid, maar in ruil daarvoor moet Leiden wel de protestbomen weghalen. Netelenbos spreekt van een 'faire ruil' met Leiden, maar vindt het èigenlijk ongepast dat de ene overheid met protestbo men besluiten van de andere probeert te frustreren. „Het be sluit is genomen. Leiden moet zich daarbij neerleggen", zegt Netelenbos. Ook de milieube weging, de gemeente Haarlem- merliede, de Dierenbescher ming en veel andere Bulderbos- bezitters zijn niet van plan Ne telenbos haar zin te geven. Groen Links-Kamerlid Van der Steenhoven wil voor de luchthaven eerst keiharde nieu we milieunormen zien. SP-col- lega Poppe wil eerst horen wat het kabinet met Schiphol van plan is. „Zo lang er over groei wordt gepraat, houd ik aan mijn boom vast." De minister heeft begrip voor het oorsprpnkelijke protest te gen de aanleg van de vijfde baan. „En als je in de buurt woont en uit je huis of boerde rij moet, kan ik begrijpen dat je het op onteigening laat aanko men. Maar deze bomen zijn ge plant om een beslissing tegen te gaan. Die beslissing is nu ge nomen. Dan moeten de eigena ren zo sportief zijn om ze over te dragen", meent Netelenbos. De wettelijk verplichte doorbetaling van het salaris door de werkgevers en de verplich te inschakeling van een arbodienst leiden ertoe dat bedrijven zich meer inspannen het verzuim tegen te gaan. Werkgevers realiseren zich dat verzuim hen geld kost. Maar de maatregelen hebben nog geen aantoonbare verlaging van het ziekteverzuim of daling van het aantal arbeidsongeschikten opgeleverd. Integendeel: het verzuim stijgt weer iets. den haag anp Dat concludeert TNO Arbeid in een onderzoek voor staatsse cretaris Hoogervorst van sociale zaken. De onderzoekers denken dat er meer tijd nodig is om concrete resultaten te zien. Vooral kleine bedrijven hebben zich verzekerd tegen de ver plichte doorbetaling van het loon bij ziekte. Bij bedrijven met een verzekering ligt het verzuim hoger dan bij onderne mingen die dat niet hebben ge daan, zo blijkt uit het rapport. Bedrijven die zich verzeke ren, missen kennelijk de finan ciële prikkel het verzuim aan te pakken, zo schrijft Hoogervorst in een brief aan de Tweede Ka mer. Wel laten de verzekeraars de premies hiervoor steeds meer afhangen van de hoogte van het verzuim. Dat geeft ook een prikkel om scherp te letten op ziekmeldingen. Wel blijken alle bedrijven, zowel mét als zonder verzekering, hun arbo- beleid en verzuimbeleid te heb ben aangescherpt. Het is dus niet zo dat het verzekeren van deze risico's ertoe leidt dat be drijven niets doen, aldus de be windsman. In 1994 daalden zowel het ziekteverzuim als het aantal aanmeldingen voor een WAO- uitkering. De TNO-onderzoe- kers schrijven dat vooral toe aan het schrikeffect dat de in grepen in de Ziektewet en de WAO hadden. Bedrijven moes ten toen het loon uit eigen zak gaan doorbetalen bij ziekte en gingen scherper letten op ver zuim. De WAO-keuringen wer den aangescherpt, waardoor bij werknemers angst ontstond om lang ziek te blijven en vervol gens uiteindelijk geen WAO-uit- kering te krijgen. Daarnaast was de werkloosheid hoog en waren werknemers bang om bij veel ziekteverzuim als eerste het slachtoffer te worden van een reorganisatie. De laatste tijd is er weer een stijgende tendens. De oorzaak daarvan ligt volgens de onder zoekers in andere factoren dan het beleid. Hoogervorst ziet de oorzaak vooral in de huidige, langdurige hoogconjunctuur en de zeer gespannen arbeids markt: werknemers kunnen zich weer ziek melden zonder het risico van ontslag of andere 'strafmaatregelen' van de werk gever. utrecht anp Huisartsen moeten vóór alles deskundig zijn. Maar patiënten hechten ook grote waarde aan openheid en een huisarts die zij in vertrouwen kunnen nemen bij allerlei problemen, zo blijkt uit een NlPO-onder- zoek. Mensen willen een huisarts met wie zij kunnen praten als zij geestelijk in de knoop zitten of seksuele problemen heb ben, kampen met een verslaving of thuis of op het werk problemen hebben. Dit spoort met de wens van de huisartsen een echte vertrouwenspersoon te zijn voor hun pati ënten. Over een buitenechtelijke relatie zouden de meeste patiënten overigens niet met hun huisarts praten. Een grote meerderheid (85 procent) vindt dat de huisarts ook ongevraagd zaken aan de orde mag stellen, zoals roken, drin ken, overgewicht of een vermoeden van mishandeling. Komt het aan op het opvoe den van kinderen, dan vindt 40 procent dat de huisarts hierover uit zichzelf mag begin nen. Jongeren zijn overigens wat minder gediend van ongevraagde adviezen dan ou deren. De huisarts heeft grote invloed op het medicijngebruik. Voor negen van de tien mensen is de mening van de dokter over het al dan niet voorschrijven van een ge neesmiddel doorslaggevend. Goede uitleg is belangrijker dan een recept, zegt drie kwart van de Nederlanders. Slechts 15 pro cent van de ondervraagden vindt dat hun verzoek om antibiotica of slaapmiddelen altijd gehonoreerd moet worden. Ruim de helft (60 procent) vindt het aanvaardbaar dat de huisarts de kosten van medicijnen ter sprake brengt. Het beroepsgeheim is belangrijk. Maar gaat het om het vermijden van gezond heidsrisico's voor anderen, dan kan hun belang zwaarder wegen, vindt zowel een ruime meerderheid van de huisartsen als van de patiënten. Dan kan het bijvoorbeeld gaan om het melden van een aids-besmet- ting aan familieleden. Tot de grote ergernissen van huisartsen behoren ouders die roken in het bijzijn van een astmatisch kind en mannen die hun dierbaren slaan. Ook stellen zij het niet op prijs wanneer tijdens een huisbezoek het gezin tv blijft kijken, terwijl een zieke ouder verzorging nodig heeft. Minister wil discussie op gang brengen den haag anpaf. Bovendien zijn de risico's voor mensen veel te groot, vindt de stichting. |aac i monopolist. Daar wordt nie mand beter van", aldus Van Gijzel. PvdA en WD gaven Netelen bos gisteren toestemming ver der te gaan met voorbereidin gen voor een openbare aanbe steding van de HSL. De minis ter krijgt tot en met maart de tijd om uit te vinden wat de ge volgen zijn van het HSL-vervoer voor het normale spoornet. De NS zegt geen hoog bod te kun nen uitbrengen omdat er bij haar veeleer een verschuiving is van het reizen per Intercity naar de HSL. De NS zouden daardoor veel minder profite ren van de HSL dan buiten landse vervoerders. De Kamer wil daar meer duidelijkheid over. Netelenbos wees gisteren suggesties dat ze de Kamer ver keerd geïnformeerd zou heb ben van de hand. In de Kamer circuleerden verhalen dat de minister de Kamer een ander contract had voorgehouden U heeft vast al een aantal wensen voor het nieuwe jaar: een nieuwe auto of juist die old timer waar u al heel lang weg van bent. of een nieuwe inrichting in uw huis. Laat die dan juist nu voor het millennium in vervulling gaan Want de financiering regelt u nu wel heel gemakkelijk met het Doorlopend Krediet van de Postbank U spreekt een bepaald leenbedrag af. En begint pas met terugbetalen nadat u geld heeft opgenomen. Rente0 Betaalt u alleen over het opgenomen bedrag. Daarbij kunt u altijd weer opnemen wal u heeft afgelost. Bel dus vandaag nog de Postbank Leenlijn (058) 295 95 95 of kijk op www.postbank.nl bij 'lenen' De Postbank. Van 15 miljoen mensen. De Dierenbescherming is tegen xenotransplantatie. Daarbij worden dieren als orgaandonor gebruikt. De organisatie vindt dat er wordt voorbijgegaan aan de vraag of het acceptabel is dat artsen dierlijke weefsels en or ganen gebruiken om zieke mensen beter te maken. Minister Borst van Volksge zondheid heeft maandag het startsein gegeven voor de dis cussie over xenotransplantatie. Ze wil weten hoe Nederlanders erover denken. Om hen over het onderwerp te informeren, is de website www.xenotransplantatie.nl ge opend. Er is al eens een var kenshart in een mens geïm planteerd en wetenschappers denken dat dit binnenkort va ker zal kunnen. De Dierenbescherming wil tegenwicht bieden tegen de 'hoerastemming' die volgens een woordvoerster is ontstaan. „Er wordt vooral gesproken over de risico's voor mensen." De Dierenbescherming vindt het onacceptabel dat een dier genetisch wordt aangepast om zijn weefsel en organen op die manier geschikt te maken voor de mens. „Je kunt niet een wil lekeurig varken gebruiken. Zijn cellen moeten worden veran derd om afstoting in het men selijk lie! aam te voorkomen", zegt de woordvoerster. De Dierenbescherming meent verder dat er een 'nieuw soort bio-industrie' ontstaat die het welzijn van de dieren aan tast. Zo moeten de dieren in een steriele omgeving verblij ven en veel testen ondergaan. „Dit zal veel stress opleveren", vprwacht de voorlichtster. Ook de Anti-Vivisectie-Stich- ting (AVS) is fel tegenstander van xenotransplantatie. Zij spreekt van het 'misbruiken van dieren om mensen van problemen af te helpen'. „Waarom wordt de campagne voor orgaandonabe door men- sen niet geïntensiveerd?", m limbricht 'anp De introductie van de Wet op de orgaandonatie (WOD) en de komst van het donor- register hebben niet geleid tot een toename van orgaan donaties. Er zijn dit iaar min der organen gebruikt dan in 1998. De weg naar kortere wachtlijsten voor orgaan- en weefseltransplantatie in Ne derland is nog erg lang, zegt B. Cohen van Eurotrans plant. Volgens Eurotrans plant, dat de uitwisseling van donororganen in enkele Eu ropese landen coördineert, zijn er in 1999 minder orga nen van donoren gebruikt dan vorig jaar. Het aantal nierdonoren daalde met 13 Erocent, de pancreas- de art en de leverdonoren daalden elk met 19 procent. Het aantal weefseldonoren zal dit jaar zo'n 20 procent stijgen in vergelijking met vorig jaar, aldus Cohen. In het landelijk donorre gister kan iedereen die ouder is dan zestien jaar aangeven of hii of zijn organen be schikbaar stelt na overlijden. In het voorjaar van 1998 werden 12,2 miljoen donor formulieren verstuurd. Sindsdien krijgen jaarlijks al le mensen die achttien jaar worden zo'n formulier (in totaal 200.000). Zo'n 4,5 mil joen mensen (37 procent) stuurde het formulier terug. Van hen gaf 55 procent toe stemming. 35 procent zei nee, en 10 procent Iaat het

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3