Kwart eeuw steggelen over rijksweg 11 Personeel Hooge Burch voelt zich machteloos Rijn Veenstreek DankzijHazerswoude ligt de weg er zoals hij er ligt' riftige Leidenaar et zijn fout niet in Dete voor nstig ongeval De donkere dagen voor kerst ENSDAG 15 DECEMBER 1999 23 anbesteding tunnel deze week ^aag Begin januari gaat bij Rijnwoude de eerste schop in grond voor de aanleg van de boortunnel voor de hogesnel- Jslijn tussen Amsterdam en Parijs. Nog deze week wordt de inel aanbesteed. Minister Netelenbos heeft dat laten weten i de Tweede Kamer. „Het contract wordt deze week gete ld In januari kan dan met het bouwrijp maken van de grond rden begonnen", bevestigt HSL-projectleider Korf. De minis- bevestigde tegenover de Kamer dat de tunnel niet wordt ver- t. zoals tot het laatst toe is bestudeerd. Iphense mishandeld en beroofd a aan den run Een 42-jarige Alphense is in de parkeergara- nder het winkelcentrum Ridderhof geslagen op haar hoofd beroofd van haar handtas. De vrouw was maandagavond op naar haar auto toen zij van achteren een klap kreeg waar- ze op de grond viel. De vrouw liep letsel op aan haar hoofd overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis. ijfolie en rode wijn in landwinkel fyFTERiNG/ALPHENFlessen olijfolie en rode wijn uit het Spaan- ündalusië vullen vanaf vandaag de schappen van de Groene tt Landwinkels. De producten zijn biologisch geproduceerd afkomstig van de coöperatie Verde Oliva. Deze organisatie ibeert de werkloosheid in Andalusië te bestrijden. Groene it Landwinkels zijn te vinden aan de Pastoor van der Plaat - it in Rijpwetering en aan de Gnephoek in Alphen. Wethouder Geenjaar blij met jarenlang verzet hazerswoude-runduk tim brouwer de koning Van wethouder Geenjaar mag het nu al donderdagmiddag zijn. Het doel van de reis doet er even niet toe, maar zij staat te popelen om in een auto over het langverwachte ZOAB van rijksweg 11 tussen Zoeterwoude en Alphen aan den Rijn te zoeven. Als inwoonster van het voorheen zo halsstarrige Hazers woude en later als gemeentebestuur der van Rijnwoude heeft zij de langza me vorderingen aan de weg van steeds dichterbij gadegeslagen. Ik ben blij dat wij onze poot stijf hebben gehouden", zegt Geenjaar in haar kamer op het gemeentehuis in Hazerswoude-Rijndijk. De 'dwarse' houding van de betrokken gemeente zette destijds kwaad bloed bij de mi nister, de provincie en buurgemeen ten. Zij oefenden druk uit op het dorp om toch akkoord te gaan met de aan leg van de weg. Uiteindelijk tekenden Hazerswoude, het Rijk en de provincie eind 1990 een overeenkomst voor de aanleg van de rijksweg. „Sinds ik in 1986 toetrad tot de gemeenteraad van Hazerswoude was mij duidelijk dat de rijksweg er moest komen, maar dan met vier en niet met twee banen. An ders was de weg meteen volgelopen. Wij hebben geen schuld aan de vertra ging. Sterker nog: dankzij Hazerswou de Ligt de weg er nu zoals hij er ligt. De wethouder zegt het met een glimlach, maar ook zij kan niet om en kele minpunten heen. „Eén knelpunt is opgelost, maar de tien volgende as pecten van hetzelfde probleem liggen te wachten." Geenjaar doelt op het verkeer op alle Rijnwoudse wegen, die naar haar mening onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Als de vier ba nen van rijksweg 11 voor automobilis ten soelaas bieden - en de wethouder twijfelt daar niet aan - dan voorziet zij nog meer drukte op de Gemeneweg die tussen de rijksweg en de Hooge- veenseweg tussen Boskoop en Benthuizen loopt. Geenjaar sprak deze week nog met provinciebestuurders over een tunnel in Hazerswoude- Dorp. „Wij willen die graag, maar wij zijn niet de enige gemeente die met dure wensen bij de provincie aan klopt." Een andere bron van zorg blijft de Rijndijk. Nu de rijksweg op Rijnwoud se grondgebied af is, moet de dichtge slibde weg langs de Oude Rijn meer lucht krijgen. Verkeersluw heet dat in het jargon, maar Geenjaar waarschuwt voor te hooggespannen verwachtin gen. „Omdat er bedrijven aan de Rijn dijk zijn, blijft die aantrekkelijk voor vrachtverkeer. Wel gaat de maximum snelheid omlaag, maar voetballen op straat zal daar ook in de toekomst niet mogelijk zijn." Een laatste punt van zorg betreft de 'aankleding' van de geluidswal langs de nieuwe rijksweg. Die foeilelijke 'Berlijnse muur' moet de geluidsover last voor omwonenden beperken. Maar van de wethouder kunnen de betonplaten niet groen genoeg wor den. „De afspraak is dat de wal aan beide kanten groen krijgt. Voor de be woners van de wijk Rhynenburch heeft de rijksweg al impact genoeg ge had. Zij zitten in feite ingeklemd tus sen de rijksweg en de Rijndijk." Hoewel hij niet in die bewuste wijk woont, kan de Koudekerker Albert Dorrestein zich goed inleven in hun benarde positie. „Ik weet niet meer wanneer het precies was, maar ik heb nog met een spandoek bij de Gemene weg gestaan", zegt de actievoerder van-het eerste uur. „Ik woon nu 25 jaar in dit gebied en de druk op het landelijk gebied is alleen maar toege nomen. De aanleg van wegen houdt een keer op. Ik pleit voor harde maat regelen om het openbaar vervoer te pushen." Dorrestein beseft dat zijn pleidooi voor meer en beter openbaar vervoer in het niet valt bij de vreugde rond de opening van de rijksweg. „Maar tijden kunnen veranderen. Het is jammer dat Rijnwoude destijds geen NS-station heeft gekregen. Maar misschien pas sen wij in de plannen voor de Rijn- Gouwelijn." Op dit punt vindt Dorrestein (Groenlinks) wethouder Geenjaar (WD) aan zijn zijde. Als Rijnwoude behalve de rijksweg een tunnel in Ha zerswoude, een verkeersluwe Rijndijk en een aansluiting op de Rijn-Gouwe- lijn krijgt, is de puzzel voor Geenjaar rond. „Dan is er nog maar één groep ontevreden. Dat zijn de skaters, die vanaf morgen hun ideale asfaltbaan kwijt zijn en vermoedelijk weer uitwij ken naar het fietspad langs de Rijn dijk." reweld in trein bestraft 'Ik raak een grote frustratie kwijt' img/alphen aan den run in het hoofd, een ge tand en een gezwollen dat hield een treinreizi- over aan een ontmoeting een viertal uit Alphen aan dat gisteren voor de politierechter moest ihijnen. De vier sloegen ember vorig jaar ter hoogte station Leiden Lammen- een andere passagier in die 'te veel' hun kant op- izichtbaar letsel, maar nog ernstiger vond officier van M. van der Plas de angst de jonge passagier last van houden als hij 's avonds in de trein zit. Ze hekelde kuddegedrag' van de groep mannen. Ze vroeg de rechter daarom om drie van de vier mannen, die geen strafblad hebben, een maand gevangenisstraf op te leggen. De vierde, die op het moment vastzit voor andere overtredingen, mag daar nog twee maanden extra blijven zit ten. De rechter besloot de drie Al- phenaren geen celstraf maar een 40-urige werkstraf op te leggen voor het 'laffe' geweld. Hij hield rekening met het feit dat de overtreders anders hun baan als beveiligingsbeambten verliezen. In het geval van de vierde man, die niet op de zit ting verscheen, volgde de rech ter de eis van de officier: die kreeg twee maanden onvoor waardelijk. Ten minste één keer in een kwart eeuw leek er vaart te worden gemaakt met rijksweg 11. In haar Haagse nada gen in augustus 1989 stak minister Neelie Smit-Kroes de gemeente Alphen aan den Rijn een hart onder de riem. Na ruim 15 jaar gelobby en gesteggel beloofde zij 'full speed' bij de aanleg van het stuk rijksweg 11 tussen Zoe terwoude en Alphen. Ze verbond daaraan wel één voor waarde. Hazerswoude, tegenwoordig onderdeel van de gemeente Rijnwoude, moest stoppen met moeilijk doen. Dat laatste viel niet mee, maar uiteindelijk werd de over eenkomst voor de aanleg gesloten. Die Haagse topsnel heid is echter aan rijksweg 11 voorbijgegaan, want het duurde nog ruim tien jaar voor de weg klaar was. Mor genmiddag gaat het zeven kilometer lange stuk asfalt langs het spoor in de polder eindelijk open voor het ver keer. mg/hoogmade de situatie in Hoogmade ijfde juli van vorig jaar uit and was gelopen, wilde de ge Leidenaar gisteren Ie politierechter in Den nog wel toegeven. Dat hij Irifücikker is ook. De man het echter niet verkroppen lij als dader in de zaak te- tstond. Volgens hem had et slachtoffer uit Hoogma- Ueen met zijn vuist in het :ht geslagen om de man, rich agressief gedroeg, van af te schudden. Dat zijn ger daar een gebroken neus aan over hield, kon niemand hem aanrekenen, zo redeneer de hij. De 28-jarige banketbakker uit Leidenaar kreeg het aan de stok met een oudere Hoogmadenaar toen hij daar een stop maakte tijdens een fietspuzzeltocht. De Hoogmadenaar ergerde zich er aan dat de Leidenaar zijn fiets neerlegde op het grasveldje waar hij met zijn kleinkind een balspel deed. Toen hij het rij wiel tot mikpunt maakte van zijn boosheid, gooide de fietser de bal in het kanaal. De Hoog madenaar was daarop slaande bewegingen in de richting van de Leidenaar gaan maken en had hem tegen de schenen ge schopt. De enige manier waar op de fietser daarop kon reage ren, vond hij, was uithalen. De officier M. van der Plas en politierechter S. Donker acht ten de vuistslag volstrekt onno dig. „Het is niet zo dat u uit noodweer handelde. U zat niet zo in het nauw dat slaan de eni ge oplossing was. U bent bo vendien een stuk jonger dan het slachtoffer en bent vrij fors. Reageren met geweld als je wat wordt aangedaan leidt onlos makelijk tot escalatie", aldus de rechter. De Leidenaar moet een boete van 600 gulden betalen. runwoude marun kramp Voor A. Berkhout, directeur van de Rijnlandse Kamer van Koop handel, is het een memorabele dag. Toen hij 25 jaar geleden als 'broekie' begon bij de Kamer van Koophandel, kreeg hij de rijksweg toebedeeld. Een fors aantal jaren en promoties later mag hij de opening meemaken. „Ik raak geiukkig één van mijn grootste frustraties kwijt. Want we zijn een hele lange weg ge gaan voordat 'ie er lag. Talloze onderzoeken hebben we moe ten doen om keer op keer met een onderbouwing te kunnen komen waarom die weg er moest komen. Terwijl het sim pel is als je op de kaart kijkt. Deze regio is het enige stuk land waar veel bedrijven zitten en waar een verbinding met het achterland ontbreekt. Vanuit deze regio moet je of via Am sterdam-Utrecht of via het Prins Clausplein omrijden." Hij legt het met overtuigingskracht uit en Den Haag luisterde vol gens hem ook wel, maar stelde elke keer andere prioriteiten. Berkhout acht Hazerswoude, dat zich halsstarrig verzette te gen een rijksweg van slechts twee banen, niet debet aan de vertraging. „Nee, 25 jaar vertra ging op Rijnwoude afschuiven is niet eerlijk. Het Hazerswoud- se verzet was een tijdelijke hob bel. En verzet is misschien niet eens het juiste woord. Die ge meente probeerde er het beste uit te heden voor de eigen inwo ners en voor die inzet valt ook een hoop te zeggen. En als je ziet hoe lang dat laatste stuk weg tussen Alphen en Bodegra- Volgens dit bord zou de weg klaar zijn in 1992. ven op zich laat wachten. Ter wijl iedereen het daar met el kaar eens is en om die weg staat te springen. Dat die aanleg 25 jaar heeft geduurd komt door Den Haag. Uiteraard wees de politiek wel eens naar Hazers woude, maar dat was handig inspringen op de gebeurtenis sen en alle argumenten aanha len die je kunt bedenken om je eigen beleid te rechtvaardigen." Voor het laatste stuk rijksweg 11-oost tussen Alphen en Bode graven vreest Berkhout ook niet langer meer. De strijd is gestre den nu Alphen, Bodegraven, de provincie en de VSB-bank geza menlijk 10 miljoen op tafel heb ben gelegd voor de aanleg van de weg. De resterende 130 mil joen schiet een consortium van grote aannemers voor dat de weg de komende drie jaar door trekt naar de A12 bij Bodegra ven. Voor deze unieke con structie is gekozen omdat het Rijk pas tussen 2006 en 2010 geld vrijgeeft voor dit traject. Maar ook als dat stuk af is blijft er voor de Kamer van Koophandel nog wel wat te wensen over. Zoals een verbre ding tot vierbaansweg en een verbinding tussen de A4 en de De kale geluidswal ontneemt gedeeltelijk het zicht op de molen. A44, de zogenoemde rijksweg 11-west. „Want zo is die weg aanvankelijk begonnen. Maar het westelijke deel werd al snel losgekoppeld van het oostelijke traject Leiden-Bodegraven om dat het stuk naar Wassenaar op nog meer problemen stuitte. Toch denk ik dat we door onder de grond te gaan bij Voorscho ten een eind kunnen komen. De weg is namelijk hard nodig voor alle bedrijven ten westen van Leiden. Denk maar eens aan al die bollenstransporten. Die moeten nu dwars door Lei den om op rijksweg 11 te ko men. Dan kan Leiden wel zeg gen: laat die rijksweg 11-west maar zitten want wij kiezen voor de Rijn en Gouwelijn, maar de bollen worden echt niet op de trein gezet. Ook de flesjes Heineken blijven over de weg gaan. Ik hoop dat Leiden gaat inzien dat deze weg voor het zakelijke verkeer net zo be langrijk is als de Rijn- en Gou welijn voor het personenver keer." „Wij gaan in elk geval onze inspanningen van oost naar west verplaatsen. Want pas als de rijksweg 11 is doorgetrokken van de Al 2 naar de A44 is 'ie echt af." het veroorzaken van een fval met ernstig letsel op de hdaleweg N207 bij Lei den heeft een 62-jarige be- irder van een bestelbus uit 'da gisteren bij de Haagse tierechter mr. L. Verheij een Ie van duizend gulden ge en Daarnaast is de man ordeeld tot een voorwaar de rijontzegging van negen "den en vier weken voor- fdelijke celstraf, gen de Gouwenaar had of- van justitie, mr. J. de voor schuld aan een on- met zwaar lichamelijk let- en boete van 1500 gulden, maanden rijontzegging >*ee weken voorwaardelijke raf geëist. bestuurder van de bestel- hvam op 9 april vorig jaar •otsing met een 37-jarige ^rijder. Deze liep een laantal botbreuken op en nog steeds last van de ge in van het ongeval. Over de racht van de botsing lopen leningen uiteen. De Gou- zegt dat hij moest uit- voor een langzaam rij de file. Drie getuigen zeg- echter dat bestuurder van ®stelbus bezig was om op 'eg te keren. De politierech- ^am op grond van een fo- fcnstructie tot dezelfde Susie. zwammerdam rupwetering De donkere dagen voor kerst zijn aangebroken. Ook het doorgaans zo lieflijke dorp Rijpwetering ziet er op een decembermiddag dreigend uit Het wachten is op de ontlading, die voor een wit sneeuwdekentje zorgt. foto hielco kuipers saskia buitelaar/hans jacobs Een gevoel van machteloosheid overheerst bij het personeel van de Hooge Burch. Dat consta teert voorzitter F. Rietveld van de ondernemingsraad (OR) na het uitkomen van het rapport van de Inspectie voor de Ge zondheidszorg. „De mensen aan de basis zijn gemotiveerd om zorg te verlenen. Maar nu lezen ze in alle kranten dat hun baas en hun zorg tekortschiet, terwijl de bewoners en hun ou ders waarderen wat ze doen. Het is de vraag of ze daarin kunnen blijven geloven." Het PvdA-Kamerlid Smits wil snel een reactie van staatssecretaris Vliegenthart. Rietveld hoopt dat de Raad van Bestuur deze maand met goede oplossingen komt. Twee maanden geleden waarschuw de de OR, de spreekbuis van het personeel, het bestuur al dat het zich te veel bezighoudt met samenwerking in de regio en te weinig met de interne proble men. De uitkomst van het inspec tierapport - de kwaliteit van de zorg schiet tekort, er is geen vertrouwen in het management en de communicatie is slecht - kwam voor de OR niet als een verrassing. „Maar het is goed dat alle problemen nu op een rij staan", zegt Rietveld. „Want het is toch een behoorlijk aan tal en de kwalificaties in het rapport zoals 'zorgelijk' en 'ont hutsend' zijn niet de minste." Hoewel hij de fouten van de leiding van de Hooge Burch niet wil wegpoetsen, vindt Riet veld dat er te weinig aandacht is voor het gebrek aan geld. „De politieke partijen rollen over el kaar heen om het management de schuld in de schoenen te schuiven, terwijl diezelfde poli tiek ook wat aan het krappe budget zou moeten doen. Want de Hooge Burch is niet de enige instelling met financiële proble men." Het bestuur kan volgens Riet veld wél wat doen aan de om gang met het personeel. ,Je kunt wel wanhopig proberen om mensen binnen te halen, maar je moet ook ervoor zorgen dat je het huidige personeel in huis houdt. Mensen moeten zich goed voelen in deze orga nisatie en op dat punt verwach ten we dat het bestuur snel ac tie onderneemt." De oudervereniging Vrienden van Hooge Burch en de cliën tenraden waarin ouders en be woners zijn vertegenwoordigd, willen nog niet reageren op het inspectierapport Tweede-Kamerlid Smits (PvdA) wil van staatssecretaris Vliegenthart (VWS) nog deze week weten wat ze gaat doen met het vernietigende rapport van de Inspectie. Vliegenthart heeft in eerste instantie tegen de Kamer gezegd pas begin vol gend jaar met een reactie te zullen komen. „Dat duurt me te lang", aldus Smits, die eerder al vragen stelde over de Zwam merdamse instelling. Kwalijk Het was ook het Heemsteedse Kamerlid dat aandrong op openbaar maken van het in spectierapport. Smits vindt het bijvoorbeeld bijzonder kwalijk dat uit het rapport blijkt dat geld voor de basiszorg wordt weggehaald bij de groep bewo ners met gedragsproblemen. „De Hooge Burch vraagt me steeds om meer geld. De Kamer heeft dat ook voor elkaar gekre gen. Voor deze mensen is 30 miljoen gulden extra uitgetrok ken, maar bij de Hooge Burch vraag je je af of het geld wel bij hen terecht komt. Ik wil weten waar het geld is gebleven", al dus Smits. Het Kamerlid voelt er niets voor om geld te steken in een instelling waar het ma nagement niet deugt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23